Nem Magyarország rendezi a 2026-os matematikai diákolimpiát.
A vonatkozó kormányhatározat ellenére, nem Magyarország, hanem a Kínai Népköztársaság fogja rendezni a 2026-os matematikai diákolimpiát.
Örülünk, Vincent?
A Vincent blog hazatér
A vonatkozó kormányhatározat ellenére, nem Magyarország, hanem a Kínai Népköztársaság fogja rendezni a 2026-os matematikai diákolimpiát.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.
A webhely nem érhető elA https://www.imo-official.org/organizers.aspx weboldal ideiglenesen nem érhető el, vagy véglegesen új címre költözött.
ERR_TUNNEL_CONNECTION_FAILED
Nagyon sajnálom. (Vajon mi történhetett?)
És pünkt az a Kína, amelyiknek erősen próbáljuk nyalni… kínos….
https://444.hu/2023/07/14/bojar-gabor-mar-nemcsak-hanyagoljak-a-matematikaoktatast-hanem-romboljak
“Nahát?!”
Na ugye?
@fuhur:: ennek vélhetően nincs köze ezekhez. Amióta Kína bejelentette, hogy pályázna, elég világos volt, hogy nagy eséllyel megnyeri, de pályázni kellett, hogy esetleg 2027 meglegyen. Ez igazán nagy dolog volna a magyar tudomány és különösképpen a magyar fiatalok számára, ez kissé fontosabb, minthogy a rezsimnek éppen jólesik-e.
@fortin2: ez egy nagyon furcsa verseny. nem tudom, hogy valójában mit is jelenthet a magyar tudomány számára. tavaly a legendás oktatási rendszerrel rendelkező finnek előtt végzett a polgárháborúban élő, hótszegény szíria.
a kínaiak felkészülnek, a finnek nem igazán. a matematika nem sport. sohasem felejtem el, amikor rájöttem tizennyolc évesen, hogy valójában nem tudom mi az a matematika (nem voltam nagyon erős versenyző, de azért elég erős, oktv-t nyertem, kömal pontversenyt, de legalább három kommentelőnk volt jobb nálam, az zicher), másfelől nyilván sokat számít az, hogy egy gyerek állandóan matematikán gondolkozik. bojár gábornak, legalább részben, igaza lehet. ez egy lehetőség volt a kiugrásra. már nem az, szerintem ez a vonat már elment. persze, ha nagyon gyorsan futnánk a vonat után… ki tudja.
A múltkori posztod talán kissé elhamarkodott volt, megkérdezhetted volna, hogy pontosan mit jelent ez a kormányhatározat.
A 2026-os IMO megrendezésére pályázott időrendben Kína, Magyarország, Szaud-Arábia és Ruanda. A kínai jelentkezésről már egy éve lehetett hallani, de még nem volt hivatalos pályázat, emiatt döntés sem volt róla.
A július 3-i IMO Board ülésen a kínai delegáció eladott egy szép prezentációt, volt benne helyszín, pénz, válaszoltak érzékeny kérdésekre. Mi az utolsó pillanatban pályáztunk, volt egy egyoldalas szándéknyilatkozatunk, amiben a KIM vállalta, hogy biztosítja a feltételeket, tehát megvolt a pénz ígérete. (A szakmai rész miatt nem aggódom.) A szaúdiaknak nem volt hivatalos levelük, nekik csak végtelen sok pénzük van 😉, a ruandaiakat pedig nem vették komolyan. Ezek után nem volt különösebb vita, hogy 2026 Kína.
Az IMO záró zsüri ülésén született döntés, a 2027-es IMO-t Magyarország rendezheti. Némi levelezés meg egy új nyilatkozat (ahhoz meg kormányhatározat) még szükséges, emiatt a döntés “feltételes”, de a KIM szándékai elég határozottnak tűnnek, szóval biztosra vehető, hogy 27 a miénk:
2024: Bath, Nagy-Britannia
2025: Melbourne, Ausztrália
2026: Sanghaj, Kína
2027: Magyarország
@fortin2:](#comment-327135)
Nem gondoltam, hogy közvetlen összefüggés van. Csak gondoltam illik ide.
@jotunder: Egyáltalán nm gondolom, hogy a maga a verseny közvetlenül volna tudományépítő stb. relevanciájú. A közvetett kommunikációs hatást gondolom annak, vagyis, hogy legalább ennek kapcsán valami igazán értékesről, azaz tudományról, matematikáról lesz szó ebben az országban.
Hogy lemaratunk volna a matematika-intenzív gazdaságfejlesztés vonatáról? Szem nem, ennél ui. nagyobb a baj. Elvileg lehetséges volna, hogy mindenféle haszonkalkulációk alapján pl. az MCC belenyom húszmilliárdot (az ott nem pénz) a magyar közép- és felsőfokú matematikai/informatikai stb. műhelyek fejlesztésébe, hatalmas ösztöndíjakkal, külön fizetésekkel , nemzetközi kapcsolatokkal, az alumnusok visszakötésével stb. De ez már késő volna: a gazdaság (a kormányzati gazdpol hibák és a brüsszeli benti miatt) lemerevedett/ritmust vesztettünk, a nemzetközi versenyben a páriaszerep miatt tartósan lemaradunk stb, Ilyen körülmények között nincs az a matematikai/tudományos/innováció fókuszú stratégia, aminek felszívó gazdasági közege lehetne. És ha ehhez hozzávesszük a meghatározó értelmiségi csoportok speciel ilyen kérdésekben nagyon is lényeges és hatásos rendszerellenességének következményeit a fiatalok és a nemzetközi partnerek kooperativitásában, akkor nagyon sötét a kép.
@G: wow 🙂