Szíria vs. Finnország a matematikai diákolimpián avagy Ph.D.-k a ruandai kormányban (tehénposzt)
Tegnap kicsit belenéztem a nemzetközi matematikai diákolimpia eredményeibe, és találtam valamit, ami elgondolkoztató.
Szíriában polgárháború dúl, Finnország oktatási rendszere legendás. A 2023-as versenyen a szíriai csapat a hatvanegyedik, a finn csapat a hatvannegyedik helyen végzett. A szíriai csapat tagjainak arab neve van, ezzel szemben a finn csapat három tagjának eléggé oroszos.
És legyen egy kis two in one. Újra belpestizett Kohán Matyika az újnyilas Mandiner főszerzője. Azt mondja, hogy a belpestiek (értsd mi, magyar tuszik) kinevetik Novák Katit azért, mert tehenet ajándékozott ruandai pásztoroknak. Én, mint „belpesti”, egyáltalán nem nevettem ki Novák Katit, gondolom, ez egy ruandai szokás, ezzel semmi bajom. Ruanda egy diktatúra, de azért Afrikában vannak rosszabb diktatúrák Kagame elnök rendszerénél. Ami viszont érdekes, az a ruandai kormány (főleg tuszik, de nagyon határozottan nem tartják számon a ruandaiak etnikumát, azért azt tudható, hogy 85 százaléka a lakosságnak hutu) tagjai közül aránylag sokan szereztek Nyugaton doktori címet.
A miniszterelnök Ph.D.-t szerzett az UC Louvain-en, ami a QS listán a 180-ik és, ugye, nincs magyar egyetem a legjobb hatszázban.
A mezőgazdasági miniszterasszony (ja, van nő a ruandai kormányban, pont a fele a kormánytagoknak) szintén szerzett Ph.D-t az MSU-n Amerikában, ami 136-ik a QS listán.
A külügyminiszter egy orvos, akinek van valamilyen posztgraduális diplomája az UC Louvain-ről.
A pénzügyminiszternek a varsói egyetemről van doktorija, 262-ik a QS listán.
Az igazságügyminiszter az edinburgh-i egyetemen szerzett Ph.D-t, 22-ik a QS listán.
Az egészségügyminiszter a baseli egyetemen kapott Ph.D-t, 124-ik a QS-listán.
Az oktatási miniszterasszony a delfti vízügyi intézetben szerzett Ph.D-t, ez az intézet számos holland egyetemmel működik együtt.
A környezetvédelmi miniszterasszony egy indiai egyetemen szerzett Ph.D-t és Jean d’Arc-nak hívják. (az az egyetem is 369-ik a QS listán).
Az informatikai miniszterasszonynak nincs doktorátusa, de azért az MIT-n szerzett masterjét (QS-lista első) nem fogom kihagyni.
A családügyi miniszterasszonynak van egy Ph.D-je a göteborg-i egyetemről, QS-listán 187-ik.
Akamanzi asszony pontos státusza elég komplikált, de van a Harvardról egy Master of Public Administration-je, QS-listán negyedik.
Claudine Uwera államtitkár göteborgi doktorátusa a wikin elég feltételesen van csak leírva, de a a göteborgi egyetem szerint megkapta.
Remélem azért, hogy ők nem kaptak tehenet attól a magyar kormánytól, amelyben nem tengenek túl a nyugati doktorik.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16530759-6804f2da988a2' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16530759&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16530759-6804f2da988a2&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16530759-6804f2da988a2' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Ruanda diktatúra, de ilyen jól képzett kormánya van? És ennek van látszatja? Tehát hogy diktatúra, de amúgy nagyjából jól menedzselt, nem egy rothadó gazdaságú?
Ami az oktatást illeti … az hogy a finn rendszer jó, az nem feltétlenül jelenti azt hogy elitképzésben is annyira jó. Vagy épp matek elitképzésben annyira jó-e. Lehetnek ingadozások is a két ország matek teljesítményében is, mondjuk finn mélypont találkozott a szír csúcsponttal. És ugye a szírek négyszer akkora lakosságból meríthetnek.
@Thalész: pár éve Hafez Asszad egyszerűen berakta a szíriai csapatba a saját fiát, aki persze utolsó lett a szíriaiak közül (egy feladatra kapott pontot a hatból, de azt teljesen megoldotta). a megoldás az lehet, hogy Dakaszkuszban van pár nemzetközi gimnázium, ahogy Thaiföldön és Peruban is, ahol kiemelt képzést kapnak a diákok és vélhetően van valamiféle olimpiai szakkörük. nincs ennek olyan nagy jelentősége, de érdekes.
Kigame egyfajta tuszi Orbán (azért lényegesen keményebb arc) és fontos számára az, hogy az országát elismerják Nyugaton. az egész világon is kevés ilyen kormány lehet.
@jotunder: Ami az Asszad gyereket illeti, 2017-ben tényleg 7 pont a 42-ből, azaz 1 feladat. 2018-ban még rosszabb, összesen 3/42. 2016-ban viszont másfél feladatot megcsinált plusz valami értékelhető részeredménnyel, 13 pont, top 41%, csapatában a negyedik. Ez azért egy eléggé vállalható eredmény. (A kisördög nem persze alszik, de ha 2016-ban kapott volna egy kis ihletet az előző este, akkor 2017-ben és 2018-ben is kapnia kellett volna.)
Jav: 41%-ot előzött meg.
Csodálatos poszt, rég olvastam ilyen döbbeneteset!
„Kagame egyfajta tuszi Orbán (azért lényegesen keményebb arc)” – azt hiszem, ez az év understatementje. Orbán egy poshadt téeszelnök, aki álmában utcai harcosnak képzeli magát. Kagame konkrétan évtizedekig volt dzsungelharcos, sőt dzsungelhadúr, az elmúlt évtizedek egyik legbrutálisabb háborúsorozatának az egyik legrettegettebb figurája. Amikor Orbán Viktorka Medgyessy Péterrel vitázott a Közgázon, akkor Kagame éppen a 2. kongói háborút vívta (5 millió halott, 2 millió menekült).
@Thalész:](#comment-327142)
Én valami drónnal a kórházakban vért meg gyógyszert szállító cég technikai megoldásról szóló YouTube videóban, láttam lelkendezni egy amerikai csávót Ruandáról. Nagyon biztató fejlődő békés országnak írta le.
Megtaláltam:
https://m.youtube.com/watch?v=DOWDNBu9DkU&pp=ygUHemlwbGluZQ%3D%3D
2036-ra utolérjük Ruandát! Vagy legalább Szomáliát! Persze csak ha megjönnek az uniós pénzek.
@vattablz: Itt valami nem stimmel. Ha – mint azt a führertől tudjuk – Ausztriát 2030-ra (tehát hamarabb) már lenyomjuk, akkor ebből az következik, hogy 15 év múlva Ruanda meg Szomália élhetőbb lesz a sógoroknál, és Lézer Jankónak lesz igaza, hogy Bécs milyen sz@r hely!
@fuhur:
Kissé irritáló a fickó 🙂 De érdekes az a házhoz-szállító rendszer. Sok ötletes dolog van benne. Mondjuk az egyik alapító is erősen képzett ruandai (ha jól vettem ki). Poénos az is, hogy ott a közlekedési lámpa visszaszámol, hogy mikor vált.
Na de, amit írtatok + amit olvastam kicsit, az alapján valóban a politikai berendezkedéstől függetlenül, van ott szakértelem. Nem egy buta diktatúra, mint sok helyen. Orbánék pl nagyon nem törődnek a szakértelemmel. Furfangosnak képzelik magukat, hogy ők ügyesebben csinálják. Unortodox módon. De csak kudarcokat halmoznak.
@steinerzsiga:
Orbánt nem írnám azért le abból a szempontból, hogy pusztán tsz elnök lenne. Kiváló képességei vannak. Azért tudta megcsinálni azt amit. Sajnos a rossz emberi tulajdonságban is lehet valaki tehetséges. A szakértelmet viszont nélkülözi. Azért is süllyed az ország annyira. Az hogy tehetséges a kommunikációban (becsapásban), azzal csak azt éri el, hogy még mélyebbre süllyed az ország, mielőtt borul a rendszer.
Egyébként Novák Katalin épp most van Ruandában:
https://qubit.hu/2023/07/18/novak-katalin-ruandaban-az-orszagomban-megvalosul-az-egyenloseg-egy-no-akar-koztarsasagi-elnok-is-lehet
@Thalész:](#comment-327150) Ruanda nagyon szegény ország, a per capita GDP-je vásárlóerő paritáson kevesebb, mint a tizede a magyarnak, nominálisan kevesebb, mint a huszada. totális diktatúra, de aránylag békés és hát burundihoz képest, akikkel egykor egy ország voltak kifejezetten gazdagok.
@jotunder:: „totális diktatúra, de aránylag békés” Lehet, hogy a totális diktatúrát alkalmasabbnak tartják a három évtizeddel ezelőtti, felfoghatatlan szörnyűségekhez képest.
@fortin2: a brit kormány terve az, hogy ruandába toloncolja azokat, akik illegálisan (tipikusan motorcsónakon) léptek be az egyesült királyságba. kagame itt volt nemrég, nem úgy beszéltek vele, mint egy diktátorral. úgy gondolják, hogy lehet vele beszélni.
@Thalész:
„Ruanda diktatúra, de ilyen jól képzett kormánya van? És ennek van látszatja? Tehát hogy diktatúra, de amúgy nagyjából jól menedzselt, nem egy rothadó gazdaságú?”
Igen. Ruanda Afrikai mércével mérve objektíve kiválóan kormányzott ország.
@obeszel:
Vicceltem (csak orbánnak szabad?), dehogy érjük utol Ruandát…
@jotunder: emlékszem, hogy utáltuk Berecz elvtársat a nyolcvanas években, amikor arról beszélt, hogy Mo nem érett a többpártrendszerű demokráciára. Mi voltaképpen ezt mondjuk ki (elég komoly tapasztalatok alapján) ezekről az országokról. Nyomasztó mégis a világ.
Most olvastam, (na hol, na hol?), hogy Ruandában 15% tuszi és 84% hutu él. valamint egy százalék pigmeus. A parlamentben egyenlő számú mandátuma van a tusziknak és a hutuknak. Hát a becsületes pigmeusok érdekeit ki képviseli, kérdem én joggal?
Most olvastam, (na hol, na hol?), hogy Ruandában 15% tuszi és 84% hutu él. valamint egy százalék pigmeus. A parlamentben egyenlő számú mandátuma van a tusziknak és a hutuknak. Hát a becsületes pigmeusok érdekeit ki képviseli, kérdem én joggal?
@fortin2:
Berecz – történettudományi kandidátusi ide vagy oda – rövid távon gondolkodó, szűk látókörű elvtárs volt. Azt hitte, ha megjelenik a piacon az alábbi kínálat, akkor az elvtársaknak befellegzett:
„Az SZDSZ az európai és a magyar liberalizmus hagyományait követve küzd az egyén szabadságáért, emberi és állampolgári jogaiért, az államhatalom korlátozásáért, a korszerű piacgazdaságért.”
Vagy lehet, hogy széles látókörű, hosszú távon gondolkodó volt?
@vattablz:
„A miniszterelnök ne vicceljen! Én sem lopok.” (Bödőcs)
@vattablz: „… dehogy érjük utol Ruandát…”
De Szomáliát már közelítjük!
@vattablz: nem tartják nyilván az etnikai hovatartozást (de a tuszik tipikusan sokkal magasabbak a hutuknál, kagame lánya 190 centi felett van), de az tudható, hogy a politikai hatalom a tuszik kezében van. kevesebbet beszélnek arról, hogy burundiban is volt egy népirtás, ott a tuszik megölték szinte a teljes hutu értelmiséget. én azt olvastam, hogy bár kagame rezsimje a tuszikra épül, az etnikai feszültséget lényegében felszámolta (és az tényleg igaz, hogy rengeteg nő került helyzetbe, nemcsak a politikában, hanem a gazdaságban is).
@jotunder:
„2003 márciusában új alkotmányt fogadtak el, amely egyenlő jogokat biztosít a két népnek, a parlamentben pedig fele-fele arányban jelöli ki a képviselőket.” Ezt a mondatot érthettem félre. Vagy a wikipédia téved. Szokott.
„Hatalmas felháborodást váltott ki Novák Katalin ruandai fellépése, a Women Deliver elnöke közleményben reagált”
https://qubit.hu/2023/07/19/hatalmas-felhaborodast-valtott-ki-novak-katalin-ruandai-fellepese-a-women-deliver-elnoke-kozlemenyben-reagalt
@Thalész:
nemisigazmert
https://magyarnemzet.hu/kulfold/2023/07/vastaps-fogadta-novak-katalint-a-beszede-utan-a-nok-helyzetevel-foglalkozo-konferencian