Önök kérték: pártállam
A Kultúra (a) válságban címmel szombaton rendezett 6. kötcsei találkozón Orbán Viktor a baloldal hatalompolitikai rendszerének elemzése után felvázolta a centrális politikai erőtér működését, és kijelentette, egy ilyen rendszerben a Fidesz képes a nemzeti ügyek kormányzására.
A baloldal hatalompolitikai rendszerére adott válaszként jött létre a polgári szövetség. Miután a Fidesz elnöke felelevenítette a szövetség létrehozásának lépcsőfokait, felvázolta a jövő stratégiáját. Kijelentette, céljuk az, hogy véget vessenek a duális politikai rendszernek, ehelyett centrális politikai erőtér kialakításában érdekeltek. Ez alkalmas ugyanis arra, hogy az egész nemzet ügyeit képviselje a kormány. Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy az országért felelős politikai erőnek az állandó politikai harc helyett az állandó kormányzás a feladata. Ezért a Fidesz nem ellenkormányzásra, hanem a nemzeti ügyek kormányzására készül.
Ezzel szöges ellentétben a Magyar Kommunista Párt vezetői 1948 elején felvetették a Magyar Nemzeti Függetlenségi Front széles tömegalapúra átalakításának gondolatát. Rákosi Mátyás az MDP Központi Vezetőségének 1948. novemberi ülésén a következőket mondta:
„A koalíciós demokratikus pártok egységes fejlődése megadta a lehetőséget arra, hogy hozzáfogjanak az új magyar nemzeti függetlenségi front megalkotásának. Nem új tömegszervezet alakításáról van szó, hanem azonos célú demokratikus erők összefogásáról. A Függetlenségi Front programja természetesen sokkal messzebbmenő lesz, mint az elmúlt négy esztendővel ezelőtt megalakulté. A hangsúly a pártok azonos célkitűzésein lesz; ez biztosítja, hogy az új összefogás erősebb lesz, mint a régi volt. Az természetes, hogy ebben az új összefogásban megnő a munkásosztály és pártjának szerepe… A mi fejlődésünk, ha jól dolgozunk, odamegy, hogy a többi párt mellőlünk lassan elsatnyul. Ezt mi siettethetjük. A többi párt működését át fogjuk adni az újonnan szervezendő földműves, paraszti tömegszervezeteknek. Lassanként ezeknek a pártoknak el kell halni, vagy legalábbis árnyékéletet élő, szimbolikus pártokká kell lenniük…”
Orbán Viktor elmondta, Magyarországon ma “jobboldali konjunktúra” van, illetve egy duális pártelit alakult ki. Ennek jellemzője az állandó értékvita. Nincs egyetlen, olyan érték vagy közös cél, amelyet mindkét fél elfogadna. A jelenlegi politikai erőtér jellemzője, hogy centrális, megszűnt a dualitása. A soron következő választás arról is szól, hogy a magyar politika tizenöt-húsz évig olyan lehet, amelyben egy, a nemzeti ügyek megfogalmazására képes nagy kormányzópárt létezik.
A centrális politikai rendszerben tehát nem lesznek értékviták, általánosabban véve viták sem lesznek, mert ha a kormány az egész nemzet ügyeit képviseli, akkor ezzel ellentétes álláspontok nem férnek bele a demokratikus véleménygyakorlás kereteibe. Ennek megfelelően a centrális politika azt jelenti, hogy elsatnyulnak a centrumon kívüli (szélső-)bal- és (szélső-)jobb oldali pártok és mozgalmak. Ezeknek a pártoknak a működését át fogják adni a polgári szövetségnek, így lassanként el kell halniuk, vagy legalábbis árnyékéletet élő, szimbolikus pártokká kell válniuk.
<
p style=”text-align: justify”>Ezt ők siettethetik.
A nemzet része vagyok én is, gondolom. Nos, OV az én ügyeimet ne képviselje. Megoldom magam.