Tér és Torony avagy Orbán politikai stratégiája
(ez a poszt borzalmasan unalmas lesz, de meg kell írnom, nincs mese)
- Az index.hu szemlézte Orbán Balázsnak, Orbán Viktor politikai igazgatójának cikkét az elkövetkező évtized politikai stratégiájáról. Orbán Balázs ezt a cikket ajánlott a facebook oldalán, amúgy a teljes szöveg is elérhető. Látható, Orbán hálózatelméleti megalapozottságról ír, többször is.
Az index.hu cikk érdekessége, hogy a végén ír (szerintem Orbánbétől nem függetlenül) pár sort Niall Ferguson: A Tér és a Torony című hálózatelméleti/történelemtudományi könyvéről azzal, hogy az igen népszerű kormánykörökben. Hát, úgy tűnik máshol is:
Egy a Budapesti Könyvszemlére készült kritikában (mármint Ferguson könyvéről szóló kritikában) is írnak arról, hogy Orbán Balázs a Magyar politikai gondolkodás egyszeregye című könyvében többször hivatkozik Ferguson könyvére.
2. A Tér és Torony metaforájában, a Torony a hierarchia, a Tér a hálózat. Ez a könyve alcíme: Hálózatok és hierarchiák, harc a globális hatalomért. (A Tér amúgy egy sienai tér, a Torony egy baromi nagy torony közvetlenül a tér mellett)
Ferguson világossá teszi, hogy a “tornyok” is hálózatok, hierarchikusan moduláris hálózatok (ezt a Part One 7. fejezetben írja le). Ezt a hálózattípust Barabásiék találták ki, és Barabási írt róla, hogy szerinte a legtöbb valós hálózat ilyen. Nagyon nagy vonalakban ezek úgy néznek ki, hogy kis darabokból nagyobb darabok állnak össze, aztán még nagyobb darabok, amelyek relatíve egyre kevesebb kapcsolattal kötődnek egymáshoz. A “tér” típusú hálózatot Ferguson nem egészen magyarázza el, de azért körülírja. Kicsit véletlenszerű hálózatokra gondol, amelyek valahogy nagyon távol esnek a modularitástól. Tehát nem nagyon vannak olyan részek, amelyekből relatíve kevés kapcsolat van a többi résszel. Nagy vonalakban.
3. Orbán Balázs egy olyan hierarchikus hálózatot akar elkerülni, amelyikben nagyon erős a centralitás. Fergusonnál ez a hierarchikus modularitás, Barabásinál kevesebb a megkötöttség (erről is írnak a fenti kritikában, hogy ez mégis miért van. Hát azért mert túl általános az eredeti fogalom, és Ferguson valamilyen faszerű izét képzelt el magában). Orbán a modularitást akarja megbontani új kapcsolatokkal (Ferguson explicite ír arról, hogy új véletlen kapcsolatokkal kiküszöbölhető a modularitás).
4. Ergo, az orbáni (és nemcsak balázsi) stratégia lényege új kapcsolatok építésével a Torony struktúrából a Tér struktúrába kerülni. Problematikus egy kicsit ez az értelmezés, de az, hogy Orbánbé erre gondol, az a szövegéből elég világos. Nem, nem hülyéskedem, le is írja.
” Úgy tűnik, ismét létrejönnek a hidegháború idején megismert nemzetközi blokkok. Az így kialakuló világrend hálózatelméleti szempontból egymás mellett létező, hierarchikus hálózatok rendszereként írható le.” tehát Torony
“Nem decouplingra, hanem connectivityre, azaz nem szét-, hanem összekapcsolásra van szükség. A kapcsolatok szétvágása helyett az összeköttetések fokozása az érdekünk, ugyanis ez következik Magyarország történelméből, földrajzi helyzetéből és kulturális adottságaiból. “ tehát Tér lesz belőle.
A “modularitás” túl kozmopolita ezért inkább a “blokkosodás” szót használja a politikai igazgató úr. Jó, én értem, hogy a kedves Olvasó, most furán néz, de higgye el a kedves Olvasó, én sokkal de sokkal furábban néztem, amikor megláttam, és ezért mindenképpen meg akartam írni, hogy megmaradjon az utókornak.
.
Most ünneprontó leszek. A XX. század diktátorainak általában volt valamilyen konzisztens ideológiája, amelyet igyekeztek profi ürgékkel műveltetni. (Abba most ne menjünk bele, hogy a magukat kommunista államoknak mi közük volt Marxhoz – nem a Gauchohoz, hanem a Karlhoz.) Ezek azért történelmi tények.
.
Az Orbán-féle (és most én sem a Balázsra gondolok) rezsimeknek ilyene nincs. Ők nem profik, hanem dilettánsok (ne sértsük meg az amatőröket). Akik időnként felkapnak tetszetős modelleket, teóriákat, teorémákat, divatos szerzőket – és megpróbálnak úgy tenni, mintha értenék azt, amit tőlük olvasnak. Majd megpróbálják a gyakorlatban kipróbálni valamelyik elemüket; úgy tesznek, mintha működne is. És erre a korántsem konzisztens ideológiának nevezett valamire építenek valamit, amit improvizálnak – avagy fordítva: megideologizálják az összes hülyeséget, amelyet elkövetnek.
.
Szóval, kár túlbecsülni az ilyen zagyvaságokat és úgy tenni, mintha lenne valami értelmük, alapjuk-tetejük-közepük. Nincs.
.
Nem először jut eszembe egy történet az őskorból, amikor autóbuszvezetők ergonómiájával és alkalmasságával foglalkoztam. Egyszer kollégáimmal összeakadtunk egy nagyon kedves és terebélyes ismerősünkkel, aki egészen más területen a (szervezeti) vezetői tevékenységgel foglalkozott. Ott az utca közepén fejtette ki valahanyadik elméletét (volt neki sok) arról, hogy az autóbuszvezetők (nagyon konkrét) látóterét, perspektíváját, nézőpontjait kiválóan lehet alkalmazni a vezetők (mai nevükön menedzserek) bonyolult tevékenységének látóterére, perspektívájára, nézőpontjaira, noch dazu alkalmasságára. Nagyon kedveltük kedves kollégánkat, ezért arcizmunk sem rebbent, amikor ezt a baromságot végighallgattuk.
.
Hát ez jutott eszembe Orbánnak és druszájának hálózatelméleti fejtegetéseiről Jótündér tolmácsolásában (nem, nem vagyok hajlandó az eredeti fb-bejegyzést elolvasni!).
.
Hiányolom még a blockchain belekeverését ezekbe a hagymázas okoskodásokba (vagy ahogy egy korábbi kollégám a versenyszférában leírta: a blogchain belekeverését). Fergusonról én annyit tudok, hogy a hivatásos közgazdászok nagyon utálják, mert magát gazdaságtörténésznek felkenve a közgazdaságtan területén is osztogatja az észt úgy, hogy nem ért hozzá. Gondolom a matematikához még annyira se ért. Kíváncsi vagyok, legközelebb miről fog írni, amihez nem ért.
De hogy valami érdekeset is mondjak: az a bizonyos főtér Sienában baromi jól néz ki. Általában, Siena elképesztően jó, sokkal szebb, egységesebb, hangulatosabb, mint mondjuk Firenze.
@poszt: vártam már a posztot. Ezért is lepett meg a szűkössége. Nem a tárgyalt szöveg bullshitáradatának részletesebb vagy szarkasztikusabb kivesézése hiányzik, hanem két (vagy három) izgalmasabb problémáról van kérdésem:
1. Matematikusok elég rendesen szétszedték Barabási gráfelméleti alapjait, erről itt többször írtunk már. Mennyiben konszolidálódott ez a recepció? ((a társadalomtudósok is, de az más kérdés)
2. Olyan persze van, hogy politikai rendszerek felhasználnak divatos értelmiségi (szándékuk szerint tudományos) hullámokat a saját megmagyarázásukra (végülis Blairék Gibsonnal, Reagenék Leo Straussal hasonlót csináltak, de adekvátabb analógia lehet a weberi bürokráciaelmélet hatása a német és szovjet szervezett államokra). Az is érdekes, hogy a mennyire lehet akárcsak közhelyek szintjén is beépíteni ezeket egy velejéig máslogikájú rendszerbe (erre azért utal a poszt), de az méginkább, hogy a megadjai csahosok mit kezdenek ezzel az egésszel, ami fényévekre van tőlük?.
3. Személy szerint ezeknél nyilván jobban izgat, hogy vajon az akadémiai értelmiségi világ meddig tudja megőrizni az intaktságát a lassan rendszerré összeálló csákindikátoros-orbánhálózatos-lánczimurrays-matolcsyzavarodottságok katyvasszal szemben? Most még komoly academic ember nem veszi őket figyelembe, de ha nincs a témákról érdemi reflexió, ezek előbbutóbb beszűrődhetnek (ezért is volt csalódás már akkor is a hivatkozott BUKSZ-recenzió Fergusonról, ilyet azért rendesebben és mélyebben kellene megírni.)
Megnéztem az eredeti OB cikket. Nem olvastam el, mert hát nem, de az ábrákat megnéztem.
Fig 1. Beraknak egy 2014-15-ben készült ábrát 2023-ban, amin 2010-től becslés szerepel. Ennek megfelelően Kína, India, az USA vs Kína arány etc súlyosan el van baszarintva, nem beszélve arról, hogy a UK időfüggetlenül EU-n belüli OECD, ami szintén szignifikáns hiba.
Fig 2. Vizsgáljuk meg, mekkora vizuális hatása van számunkra az adott térképen Grönlandnak. Ha más forrást nézünk, Grönland nem így van színezve. Persze lehet, hogy én vagyok a tudatlan, de kül-és hadügyben a mindenféle korona alá tartozó territóriumok általában elég kötöttek.
Fig 3. (a) Betenni két különböző időből származó százalékos adatot az egyikhez tartozó százalékos eloszlásba metodikai agyrém. (b) Magyarországot kontextusából (é: legalább a 2004-ben csatlakozott országok) kuragadva ábrázolni minimum parasztvakítás. (c) a 12 évvel későbbi adattal azt a látszatot kelteni, hogy azt a sok országot mind megelőztük, jó esetben gondatlanságból elkövetett izé, rossz esetben szimpla csalás-csúsztatás-hülyének nézés. (d) Az már szóra sem érdemes, hogy nem derül ki, melyik évre vonatkoznak a nem magyar értékek.
Fő az igényesség, alaposság, informativitás.
@hakohen:
‘dilettánsok (ne sértsük meg az amatőröket). Akik időnként felkapnak tetszetős modelleket’
es valami vágy van bennuk- amit sosem ertettem, mire jo nekik – h valami ideologiat allitsanak a pitianer, dilettans lopas moge.
@fortin2: érintőlegesen kapcsolódik a 3. pontodhoz, Vlagyimir Dugyincev (Dudintsev): Белые одежды (Fehér köpenyek, White robes), németül negjelent és gondolom, angolul is.
@outis58: itt nincs szó modellről. a nagyívűség látszatát akarja kelteni orbánbé azzal, hogy komplikált szavakat használ.
az már érdekesebb, amit ferguson gondol, a tér és a torony, ami egy olyan dichotómiaféle. ez herbert simon nobel-díjas (közgazdaságtudományból kapott nobel-díjat, de nem igazán közgazdász volt, hanem sok minden más is) gondolata eredetileg az architecture of complexity című 1962-ben (tehát jóval a hálózaelmélet megjelenése előtt keletkezett) könvvéből. ő a near-decomposable és a non-decomposable kifejezéseket használta. ez valahogy a hálózatelmélet filozófiáját érinti és ennek valahogy van egy vincentesebb vonulata. ezért lepődtem meg ezen.
@fortin2: én csak az 1-es ponthoz szólhatok hozzá. a többihez nem értek. én ezt az egészet most kicsit árnyaltabban látom, mint mondjuk öt éve. amikor az ember egy észak-angliai kisvárosba van bezárva húsz hónapig, elég sok ideje lesz átgondolni bizonyos dolgokat. ennek az egésznek a filozófiai vonzatáról írtuk azt a bizonyos cikket, elég jó helyen jelent meg, de nem fogom belinkelni, és szeretném, ha más se tenné. a cikk hetedik fejezete szól a konkrét problematikáról. engem ez tegnap tényleg megütött. ferguson nagyon sok mindent ért félre, kicsit vagy nagyon, de az, hogy érdeklődést keltett benne, az világos. persze, hogy ezt előszedi orbánbalázs, hát az tényleg nagyon vicces.
Mindkét Orbán jogász, és szerintem ez a megoldás kulcsa. (Nálunk az amcsi jogászvicceket nem értik, hogy mért van külön pokol fenntartva nekik stb.) Ez a fsz Balázs, akit mindig kiröhögök nem tesz mást mint becsomagolja a szrt, más jogászokhoz hasonlóan. Harari könyveivel is pont ez a recept, ollózz ki pár tetszetős mondatot, kicsit fogalmazd át a szájízed szerint és utána támogasd meg vele azt az alapállást, hogy Magyarország mért fszagyerek, a legfszább kormánnyal.
Ügyvédek eljárása ez, hogy összeszednek mindent a védencük érdekében.
És a magyar társadalom nagy része szerint ez jól is van, lásd a másik cikket, hogy mért utálják az osztrákok a magyar munkavállalót, mert kiskapukat keresnek és lehúzzák őket, FB csoportokban osztják meg a technikákat.
A magyarok nem értik, hogy a jog mire való eredetileg.
Nagyon kilóg a lóláb, itt van például a grafikon, hogy Magyarországon a vásárlóerő mennyivel megnőtt és lehagytuk a portugálokat PPP-ben. Amikor gázt és olajat kell venni, akkor a világ kiröhögi a PPP-t, akkor az számít, hogy sz*r a forint árfolyamat, dollárban kell fizetni.
@tamspatrik: az EU számít egy Actual Individual Consumption nevű mutatót, ami alapján Magyarország tényleg második hátulról az Unióban.
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/DDN-20221215-1
@steinerzsiga:
“A Piazza del Campo Siena városának főtere, a középkor óta a jelentős társadalmi események színhelye, köztük a sienai palio, a híres kosztümös lovasverseny megrendezésének helye. Középkori épületegyüttesének szépsége miatt nemzetközi hírű, a világörökség része a város történelmi központjával együtt. A teret körülvevő paloták közül kiemelkedik a régi városháza, Palazzo Pubblico és annak tornya, a Torre del Mangia.”
Tényleg csuda hely. A tér különlegessége, hogy nem sík, hanem teknő alakú. Emellett a város az olasz festészet bölcsője, és Európa egyik védőszentjének, a misztikus Sziénai Szent Katalinnak a szülőhelye.
Azért az különös, hogy január 7-én váratlanul stratégiát hirdet a nyomi.
Ha jól emlékszem, februárban van a téli hónapokra szóló Orbán-beszéd ideje.
Így elnézve, valami magyarázkodásnak tűnik a becsődölt külpolitika miatt.
De lehet az is, hogy egy még elborultabb fantáziaszülemény első lépcsője, amin el kell indulnia a konzervatívoknak, hogy februárra eljussanak az Orbán évértékelő megértéséig. Mondjuk, különben megdöbbennének esetleg és sikítófrászt kapnának a bejelentésektől. De ez csak egy lehetőség.
@annokkk: december huszonegyedikén beszélt OV.
@jotunder: December huszonegy, az év legsötétebb napja és a Nagy Putyin dicső elődjének a Generalisszimusznak a születésnapja. Volt mit ünnepelni.
.
És persze Magyarország középhatalom leend, ha bele is gebed a nép. Az Egyesült Államoknak pedig hadat üzenünk, ha nem száll le rólunk. Szerénység! Ha ő valamit szeret magában, az a szerénység.
Én meg voltam annak a sienai toronynak a tetején. Onnan nagyon szépen kirajzolódott a matolcsy-féle banán. (Teljesen mindegy, hogy holmi orbánbalázsok miket írkálnak össze.)
Hiv.: @jotunder:
Akkor lehet, hogy teljesen lényegtelen. Tegnap minden lap azzal volt tele, hogy mennyi Orbán fizetése a többi nagyfejűhöz mérve, tegnapelőtt azzal, hogy olaszban megeszi a tengeri herkentyűt, ma meg hogy mit mondott tavaly nyáron, holnap biztos kolbászt tölt.
Végülis csak az a fontos, hogy folyamatosan kibaszott nagy orbánfotókkal legyen tele minden címlap. Hogy mit írnak, végülis mindegy.
NF anno a CEU-n meg a s&t megjelenese elott beszelt a benne irt gondolatokrol. Most abba nem belemaszva, hogy mennyire koherens, es/vagy relevans es/vagy ertelmes, amit mond (nem vagyok kompetens) az azert konkretan kurva vicces, hogy minden egyes dolog, kovetkeztetes, kovetkezmeny, amit kifejt gyokeresen ellentetes azzal, amit orbanek csinalnak (es mar akkor csinaltak).
ps: emlekeim szerint ob mar deliralt nekunk halozatokrol meg blokkosodasrol meg vilagpokhalokozepe magyarorszagrol (nyilvan a fopokkal a kozepen, aki majd rangatja a szalakat) korabban is.
@KennyOMG: Ez az a sorozat volr, amiben Scruton isszerpelt? És ezután álltak ki mint értékvezérelt értelmiségiek gerincesen a CEU mellett? (ja, nem.)
@fortin2:
Meggyőződésem, hogy O Balázst erre tarCSák: keressen, kutasson irodalmat, könyveket, amivel azután tudományosnak tűnű érvekkel támasztja alá a rendszert. Magyarán: bullshitel. (Hasonló volt, amikor a stratégiai menedzsment tudományával lvértezve “mutatta ki”, hogy a legfontosabb nemzetstratégiai cél a szuverenitás erősítése).
1. Amit neoliberális világnak szoktak nevezni (Orbánék és a neo-ő-baloldali szcénában) az éppen rról szól, hogy a neoliberális elit egy torony-struktúrát alakított ki, maga alá gyűrve – na mit is? Hát persze, a nemzetállamokat.
A hálózatelméletet meglehetősen régóta használják a politológiában – @jotunder alapján – nem matematikai, hanem szociológiai eszközként, szemléltetésként. (Hozzám legközelebb Csermely Péter áll – ezzel a témával foglalkozott, mielőtt vallási tanítónak állt.) Ebből azt szűrtem le, hogy bizonyos esetkben – maradjunk most ennél – a Torony-, máskor a Tér az adekvát szerep.
Ha ez alapján azt mondanák, hogy Magyarországnak keresnie, saját piciny erejénél fogva támogatnia kellene az olyan törekvéseket, melyek errefelé viszik a világot – az még rendben is lenne. (Pl: hogyan lehetne az ENSZ a béke biztosítéka, hogy kezeljük a globális problémákat – éghajlatváltozás, migráció, kontroll nélküli multik, stb) – de ők láthatóan a sunnyogásukat akarják megidologizálni. (Ilyen pl. a működőtőke bevonás: a magyar gazdaság, társadalom jelenlegi fejlettségi szintjén még a mait sem képes feldolgozni – de kell a magyarázat, hogy miért támogatják Putyint, miért kell orosz Paks2, kínai vasút és akk.gyárak, stb.)
https://geo1.blog.hu/2020/01/18/tarsadalom_es_halozatok
@Vidor Ferike: Igen! Hozzá kell tennem, hogy Toscanában, ahol a legtöbb városka dombra épült, nem ritka a nem teljesen sík főtér: hirtelen Arezzo jut eszembe, ahol nagyon lejtős a Piazza Grande. De az csak úgy simán lejt, nem olyan szép teknős, mint Sienában.
Orbán rémegyszerű stratégiája …….. mintafényes napvilág….
https://nepszava.hu/3181188_oktatas-egeszsegugy-nyugdij-orban-viktor-rendeleti-kormanyzas-jogallam
@annokkk: : “Nagyúr…” eh, majdnem hülyeséget írtam. Ez a Tiborc(z) nem megy panaszkodni ;-).
Hiv.: @ijontichy:
Szóval a magánklinikákon űrkorszaki technikákkal dolgozó orvosok már nem is emlékszenek arra a fűrésszel csonkolós módszerre, amivel a közegészségügy kezeli a betegeket. Igazságtalanság lenne odavezényelni őket a sintértelepre…. Azért…
Ha így folytatja a konzervatív eszmeközösség, én tényleg maoista leszek és államosítom őket, hogy arról koldulnak…
@annokkk: Szerintem meg épphogy emlékeznek és nem szeretnének újra azon körülmények között dolgozni. És azt is el tudom képzelni, hogy van bennük akkora gőg, hogy az ide-oda vezényelgetés lehetőségét túl nyilvánvaló megalázásnak tartják. Az orvosok többnyire még nagyon top elit társadalmi rétegbe tartozónak gondolják magukat, a direkt ugráltatás biztosan nem tetszik nekik.
Az senkinek sem tetszik. De nekem meg az nem tetszik, ha tudják az orvosok, hogy milyen kőkorszaki körülmények vannak az egészségügyben a lehetségeshez képest, és nem verik az asztalt egyfolytában, hanem hírzárlatoznak, mint jófideszes, ahányan csak vannak. Ez a hazaárulás egy formája szerintem.
Nyilván az orvosok, mint csoport, erősen elitisták és nárcisztikusok, mint máshol is, de kisebb részben lehetnének köztük elszórva olyanok, akiknek van felelősségérzete, ahogy máshol is. …
@annokkk: Orvosnak, fogorvosnak, gyógytornásznak készülő tanítványaim közül senkiről nem tudok az utóbbi 8-10 évből, aki állami eü-intézményben készült karriert csinálni. Voltak, vannak, akik még élvezik is a rezidensi hajszát, mert jó tapasztalatszerzésnek gondolják (és a család közben biztosít minden mást), de csak azért, mert már látni vélik, mikor lépnek a jól fizető, jó munkakörülményeket biztosító maszek pályára.
Namármost: ha ezt én, akinek semmi különösebb köze nincs az egészhez, évtizede látom és nem csodálkozom, akkor nem tudom, mit gondoljak azokról az állami bürokratákról, akik még fizetést is kapnak az eü. menedzseléséért.