Verseny. Képesség. Tradíció.
Magyarország hat aranyérmet nyert az olimpián. Egy aranyéremért 55 millió forint jár, ami egy BME-s egyetemi adjunktus több mint tizenkét évi bruttó bére. A brit aranyéremért nem jár pénz, de az olimpikonon fizetést kaptak a felkészülés ideje alatt, ami nagyjából megegyezett egy brit egyetemi adjunktus fizetésével.
A KSH adatai szerint a magyar állam évente nagyjából 400 milliárd forintot költ élsportra. Ami az ELTE éves költségvetésének a tízszerese.
Aki azt gondolja, hogy én masszívan élsportellenes vagyok az téved. Engem nem zavar az, hogy 55 millió forintot kap egy aranyérmes, kicsit sokallom az évi 400 milliárd forintot, de nem különösebben érdekel.
Magyarország az Európai Unió egyik legkevésbé versenyképes tagállama, az élsport nem járul hozzá az ország versenyképességéhez, de ha a magyar választópolgárok jelentős részének ez ennyire fontos, ám legyen. Amit furcsállok az az, hogy miközben a magyar polgárok jelentős része, inklúzíve a magyar miniszterelnököt, elfogadják azt, hogy a sportban valóságos teljesítményt kell elérni, amihez tehetségre és felfoghatatlanul sok munkára van szükség, de ezt képtelen kiterjeszteni az élet más területeire.
Egyetlen brit úszó sem tudta megelőzni Milák Kristófot pillangón, és nagyjából ötven brit egyetem tudja megelőzni a legjobb magyar egyetemet a felsőoktatási listákon.
1925 és 1937 között tizenháromszor egymás után nyert magyar kardvívó a világbajnokságon. Kialakult egy kardvívó-iskola, egy olyan intézményrendszer, ami nélkül nincs kardvívás.
Kocsis Zoltán, Schiff András és Ránki Dezső Kadosa Pál tanítványa volt, Kadosa Pál Székely Arnold tanítványa volt, Székely Arnold pedig Thomán Istváné. Thomán tanítvány volt Bartók is, de ő maga Liszt Ferenc tanítványa volt.
Igen, a vívás és a zongora ilyen, őrült nagy a verseny, hihetetlen jó képességek kellenek hozzá, és hagyomány, iskola, és intézményrendszer. És ezt nagy vonalakban (kivéve talán a zongorát) Orbán Viktor is érti.
Magyarország méreteit tekintve az elsők között van az olimpiai aranyérmek számában (Helsinkiben harmadik volt, 16 arannyal, és akkor nem Orbán, hanem Rákosi volt az ország első embere). Mindazonáltal a számítógép-tudományban kiadott Gödel-díjak számában is csak Izrael előzi meg a lélekszámhoz viszonyítve. Magyarország számítógép-tudományi középhatalom lehetett volna, Izrael pedig számítógép-tudományi középhatalom lett. Orbánt egyáltalán nem érdekli a számítógép-tudomány, azt sem tudja, hogy létezik ilyesmi. E sorok írója még Kádár János országlása alatt ismerte meg a magyar matematika tehetséggondozási rendszerét, a Kis Matematikusok Baráti Körétől, a KÖMAL-on és az OKTV-n át egészen a Schweitzer-versenyig, és megvoltak a maga Kadosa Páljai.
Verseny, képesség, tradíció.
Nincs olyan, hogy kókler vívó, zongorista és matematikus, mert azt úgy hívják, hogy nemvívó, nemzongorista, nemmatematikus. Lánczi András sem kókler filozófus, hanem nemfilozófus. Schmidtmari nemtörténész, Demeter Szilárd, Békésmarci, Megadja, ezt most itt abba is hagynám. És ezek lettek Orbán elitértelmisége, ők a rendszerhű magyar fiatalság példaképei, nem a Milák Kristóf, mert azt el tudják képzelni, hogy belőlük is lesz Megadja vagy Lánczi, de tíz évig minden hajnalban kimenni a Sportuszodába, az soknak tűnik. Erről szól az MCC, légy középszerű és lojális, megtalálod a számításod. És tényleg.
Ez a hat-hét-nyolc arany még sokáig meg lehet az olimpiákon, számítógép-tudományi középhatalom viszont sohasem leszünk, visszavonhatatlanul a lítiumakkumulátort választottuk a machine learning és a robotika helyett.
Majd csak lesz valahogy -gondoljuk. És tévedünk. Ez igen jó eséllyel….. sehogy sem lesz.
Bizony. És lemondó sóhaj.
Ja, és én masszívan élsport ellenes vagyok. Rém egészségtelen, egy csomó sportoló életét teszi tönkre, miközben a legvisszataszítóbb törzsi ösztönöket, nacionalizmust gerjeszti, a politikusok nagyobb örömére.
Dezső az a Ránki.
Belgiumban az ottani Szerencsejáték Zrt. alapjából adnak már régóta 50,000 eurós jutalmat egy aranyéremért, 30,000-et ezüstért és 20,000-et bronzért. Ez jócskán elmarad a magyar bónuszokhoz képest, de hát nem mindenhol jöttek rá, mi a prioritás. Nem lehet véletlen, hogy összvissza csak 10 érmet szereztek a belgák. Annak is csak a felét a kényelmeskedő őshonosok: a másikat bevándorló, vagy félig bevándorló hátterű sportolók. Benne egy horribile dictu marokkói származású, horribile dictu muszlim nő, horribile dictum hijabban versenyző teakwondossal.
Az érmesek esetében az életjáradék ennél is többet ér, mivel a havi átlagkereset 100%-a (1.), 70%-a (2.) és 50%-a (3. hely) Tehát úgy 8 évente megint megvan az olimpiai jutalom értéke, és nem tesz érte semmit. Az sem fontos, hogy az adott sportágat hány országban űzik versenyszerűen, például a vízilabdát komolyabban csak egy tucatnyi országban. (Ja és edzők is jogosultak egy bizonyos összegre járadékként is.)
Gyaníthatóan ez a konstrukció ellentétes az alaptörvény szellemiségével.
Viszont egy színész ha megéri a 70 évet talán a nemzet színésze lehet, és összesen csak tizenkét fő lehet belőlük egy időben, olimpiai járadékot kb. 900 ember kap…
@Hölderlin ist ihnen unbekannt?: kösz, javítottam, miket csinálok.
“Számítógép-tudomány”, tényleg? Nem “számítástudomány”?
Hiv.: @lmate:
https://compsci.elte.hu/
https://inf.unideb.hu/szamitogeptudomanyi-tanszek
https://njszt.hu/hu
de kétségkívül van másik magyarítása is:
https://www.cs.bme.hu/
Jótündér megint optimista.
@lmate: én a computer science-t jobban szeretem, mint a computing science-t. nem tudom miért, de sokkal jobban szeretem.
annyi minden lehettünk volna, mennyi is ment el csak sportra Orbán Második Eljövetele óta? 4000 milliárd, vagy e körül
inkább beleugrottunk a nagybőgőbe
áldozat-típusú népünk bántalmazó állama
(csípőprotézis? 2027-re lesz időpont Pesten, mama… ne vonattal menjen…)
Hiv.: @apokalipszistmost: Ilyen hosszú időre terveznek ? Lehet, hogy akkor már kórház se lesz pesten.
hát kábé 😀
@apokalipszistmost:](#comment-336374) Nyilván Orbán az utóbbi idők szinte egyetlen felelőse, és károkozása is példátlan, de az ország sorsa azért ennél sokkal bővebb történet. A NER előtt is inkább csak elvegetáltunk.
@Thalész: A NER elötti kormányok részben koalícós villongások, részben a hiperaktív-destruktív ellenzék kalodájában próbáltak ezt-azt tenni. 2010-ben a Fidesz korlátlan felhatalmazást kapott. Sokan még akik nem oda szavaztak, azok is azt gondolták-mondták, na mutassák meg, hogy én tévedtem, korlátlan hatalommal és hihetetlen mennyiségű beáramló EU pénzzel mutassák meg hogy lehet ezt az országot felzárkóztatni. Nem volt koalíciós kényszer, nem volt funkcionáló ellenzék, alkotmányozó többségük volt.
2010 lehetett volna az a pont, ahonnan az ország elindul és komolyan felzárkózik.
Nincs mentségük arra, ami itt történt.
.
@jotunder:
.
Rá se ránts, csak szedd a vadkörtét!
.
Ránki György (nem a történész, hanem a zeneszerző) sem volt akárki. Operát is írt Andersen meséjéből (A császár új ruhája címen). És klasszikus (első magyar) musicalje: Egy szerelem három éjszakája (Hubay – Vas – Ránki) ma is hallgatható/nézhető. Az lehet, hogy csak Magyarországon világhírű, de az sem semmi.
.
.
@apokalipszistmost:
.
Ez Szily László legfrisebb tapasztalata arról, hogy egy közönséges sérvműtétre 2025-re, pontosan 619 napra kapott időpontot.
.
https://444.hu/2024/08/12/619-ezt-tetvolaltatnam-most-minden-fideszes-kormanytag-homlokara
.
“A KSH adatai szerint a magyar állam évente nagyjából 400 milliárd forintot költ élsportra.” Azért fontos leszögezni, hogy ennek a zömét természetesen ellopták: az élsport elsősorban álca a lopásra a Fidesznek (mint szinte minden egyébként).
Mindentől függetlenül szerintem teljesen abszurd az, hogy az aranyéremért ekkora összeg jár, egyszerűen azért, mert a legtöbb sportban nagyrészt szerencse kérdése, hogy ki lesz az első az olimpián. Az, hogy a világranglistát ki vezeti, az nem annyira szerencse kérdése, de hogy egy adott napon egy adott versenyt ki nyer vívásban, öttusában – valljuk be, ez jelentős részben lutri. (Épp ezért szinte hihetetlen bravúr, hogy Szilágyi egymás után 3-szor olimpiai bajnok lett – legutóbb egyébként úgy, hogy a világranglistán kb. 5-6-ik volt, világkupát évek óta nem nyert.) Tehát itt a teljesítmény mellett jelentős részben a szerencsét jutalmazzák, ami teljesen abszurd és méltánytalan.
Nincs bajom a jutalommal egyáltalán, csak Németországban kevesebb, mint félévi bruttó átlagbérnyit adnak, Belgiumban kicsit több, mint egy évnyi átlagbért. Magyarországon meg 7.1 évnyit. Ez szúrt szemet.
@hakohen: Nem 2025, hanem 2026 áprilisra…
@nyulambator: Tudom, elég kínos, de én viszonylag szeretem nézni az élsportot, olyasmi, mint a matek: hogyan próbálnak embertársaim egy teljesen speciális szabályrendszer szerint a lehető legtöbbet elérni. Háborús filmekben repülnek a belek, meghalnak a hősök, itt csak kikapnak, meg rámegy az egészségük. Próbálom úgy nézni, hogy én is kardozok, én is brékdanszolok. Ha meg még magyarok is a hősök, akkor meg lehet a közös kultúrát és életérzést keresni… Persze kevésbé számít, mint pld a zenében, ahol én is azokon a népdalokon nőttem fel, mint amikben a Bartók és Kurtág zenéje gyökeredzik. És igen, kicsit oktalan Iszlám Muszakának szurkolni, akit persze nem így hívnak, de a magyar csapat egyik legszimpatikusabb arca. És igen, sokkal jobban érdekel, mit játszik fociban a Man City ellen a Liverpool, mint az, hogy Magyarország mit Románia ellen, de azért érdekel, hogy a pökhendi tehetségtelen magyarokból hogyan tud Marco Rossi egy egész sok helyzetben életrevaló válogatottat összekovácsolni, mert pld én is focizok, és én is dolgozom emberekkel, és mindennap találkozom egy rahedli magyarral. És egészen érdekesnek tűnik, hogy egy olyan országban, ahol a teljesítményt és a munkát alapvetően semmibe veszik, azaz tipikusan csak a nagyon erős hagyományos tudásszigetek tudnak fennmaradni, és pld a biciklizésnek semmi hagyománya sincs, hogyan lesz két negyedik hely. Mondanám, hogy gördeszkában nyilván semmi, de akkor bicikliben miért igen? (Amúgy megegyezett most a 14- éves fiam a 8- éves kislányommal, hogy 8 év múlva olimpiára mennek gördeszkából, úgy tűnik az idei felhozatal alapján, hogy a legjobb éveikben lesznek akkor ehhez. Pedig tudják, hogy nem támogatja a családjuk az élsportot…)
@nyulambator:](#comment-336382) A Fidesz tevékenységére persze hogy nincs mentség, de én arra gondoltam, hogy 2010 előtt se igazán volt elképzelés, hogy mit kéne tenni az országgal. Inkább csak úgy elfejlődgetett. Ötlethez nem számít hogy milyen volt az ellenzék. Ráadásul talán épp az ötletek hiánya miatt, a megfelelő ötletek hiánya miatt tudott erős lenni Orbán. Meg ugye az ország sorsát illetően nem ellenzék-nemellenzék viszonyban kell gondolkodni, mert közös ügyről van szó.
@steinerzsiga: Az egész élet a szerencsét jutalmazza 🙂 Orbán nyilván a sportolókat és népszerűségüket veszi meg ezekkel a jutalmakkal. Meg persze perverz módon a sikereseket segíti, nem akiknek szüksége van segítségre. De valóban el lehetne gondolkodni, hogy észszerűbb mértékben kéne jutalmazni a sikeres sportolókat. Főleg egy elszegényedő országban.
@Thalész: https://en.wikipedia.org/wiki/Incentives_for_Olympic_medalists_by_country
érdemes megnézni. elég sok hótszegény ország, még magyarországnál is nagyobb jutalmat ad, és néhány elég gazdag ország meg egy fillért sem.
A Kis Matematikusok Baráti Körébe én is jártam. Eötvös gimi a Reáltanoda utcában. 1976. 5.-es ált iskolás voltam mikor odakerültem.
Szép emlék.
@Grrr: Azért ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a muszlim kislánynak kanàri-szigeti versenyzőnk megmutatta a magyar virtust miheztartás végett.
“Kocsis Zoltán, Schiff András és Ránki Dezső Kadosa Pál tanítványa volt…”
Szegény Jandó Jenő (tavaly halt meg), a magyar zongoraművészet Szusza Ference mindig lemarad, pedig szerintem nem marad el a Nagy Hármastól – szokták mondani hogy jó-jó, de a zsenifaktor belőle hiányzott, hát én pár éve konkrétan egy egészen zseniális koncertet láttam-hallottam tőle – és ráadásul vele (meg Kocsissal és Ránkival, Schiff másfél-két évvel fiatalabb náluk) kijön az egy éven belül született három csodazongorista mémje is. Úgyhogy én most egy komment erejéig megemlékeznék róla is:)
@Hölderlin ist ihnen unbekannt?:
Kíváncsi lennék, mi volt az elírt keresztnév?:)
Mindenesetre RD – és Klukon Edit – fia, Ránki Fülöp már most saját jogon egészen kiváló zongorista, és benne van az igazi világklasszis ígérete is. (Ami szerintem unikum lenne a klasszikus zongora esetében)
@punkfrog:
Én is jártam, a már akkor is nyugdíjas és már akkor is legendás Czapáry Bandi bácsi volt a tanárunk, aki aztán majdnem 100 évig élt, és bőven 90 felett is dolgozott még (pár éve kerestem rá egyszer)
Elvileg persze nem rakunk be origós linket, de ez sajnos csak így értelmezhető:
https://www.origo.hu/itthon/2024/08/sajat-kollegaja-ripacs-nagy-ervin-magyar-peter
Két kiemelés: megtudhatjuk, mit jelent manapság odaát a “felmosta a padlót” kifejezés (vagy nem tudjuk meg, nem is tudom), illetve a tételmondat: “amíg én az életet tanultam a világban, (…) addig ő ott volt egy nyomorult Katona József Színházban tizenvalahány évig, és csak most kezdi megtapasztalni az életet”
(Megjegyzés, ha valaki esetleg nem járatos a nerszínészet alsóbb régióiban: “én az életet tanultam” = próbált megszabadulni a súlyos drogfüggőségtől és közben alkalmi munkákból éldegélt Londonban – ez jelenti a magasabb rendű létezést a nyomorult KJSZ-hoz képest…)
@velotanya: Fönnebb hakohen már megírta: Ránki György volt az elírás, aki nem mellesleg meg Kodály-tanítvány volt.
@jotunder:
Akkor talán észre kellene venni az antikorrelációt. Én nem mondom (csak sugallom), hogy kauzális a kapcsolat, de viszonylag könnyű lenne ellenőrizni.
szingapúr és hong kong a kivétel, de azért az anti-korreláció elég látványos. és nem túl meglepő.
Azért a pénzeknél nem árt ám utánanézni annak is, hogy amúgy a szolid hétköznapokban mennyi a fizetése egy profi atlétának, stb. (hagyjuk most a focit és a hasonló sportokat ahol azért tud dőlni a pénz). Plusz az esetleges szponzorációs díjak összegeit is érdemes országonként megnézni. Így azért sokat tud változni a viszonyítási alap, hogy mennyire sok vagy kevés, hogy xy ország ad-e külön az aranyért pénzt (és mennyit) vagy nem.
@jotunder: Az csak az egyik aspektusa a dolognak, hogy csóró országok több pénzt tolnak a sportolóiknak mint a gazdagok, az meg egy talán még izgalmasabb kérdés, hogy ez valóban motivál-e. Hogy az olimpiai éremmel járó lóvéval korrelál-e az elért eredmény, az elnyert érmek, vagy akár az egymillió lakosra jutó érmek száma.
@jotunder: Hát, mindkettő városállam, tehát kivétel. Az összefüggések figyelésénél ki is lehet venni őket a sorból. Így viszont még egyértelműbbnek látszik az összefüggés.
@nyulambator: Ez lett volna a másik megjegyzésem, hogy lehet csak gazdasági okai (is) vannak a jutalmak különbségének, nem csak szociokulturális okai.