10 eszkimó, 1 messi és 2 nyilas
A szemüveges kisgyerek, aki a Futballvilágbajnokságok csillagait olvasta a karosszékben és aki az 1930-as Uruguay-Argentína döntőt annyiszor gombfocizta újra, és aki minden ország fővárosát tudta nyolcévesen (hát, ja, ez van, értjük egymást Herr Asperger) most szomorúan néz rám, ilyen lettél? A világbajnoki döntő százötödik percében? Színházba? Nézd, az úgy van, hogy vannak bizonyos szabályok, például, ha M. azt mondja, hogy menni kell, az ilyen szabályféle, majd egyszer, amikor együtt nézzük azt az öregembert, aki már nem megy sehová, szóval érted, akkor elmesélem.
A százötödik percben elmentünk a Katonába. Messi gólt lőtt, aztán Mbappé a harmadikat, a hetes buszon olvastam, de a Katonában nem volt elég térerő és így csak a darab után… Akkor még nem tudtam, hogy Németh Szilárd szerint, fehér és keresztény csapat nyert, nem afféle Mbappék és Dembelék. Carlos Menem egykori argentín elnök nagyapja még szír muszlim volt és ő maga is muszlim temetőben nyugszik, ahogy Juliana Awada argentín First Lady apja is egy liberális szír muszlim volt, arról nem is beszélve, hogy azok a rokonaim, akiknek a leveléről azt a rengeteg egyforma argentín correo aéreos bélyeget áztattam sem voltak tökéletes keresztények, a némethszilárdok és az ádámrebekanóraeufrozinák elől menekültek Dél-Amerikába. Amúgy az Ádám Rebeka Nóra Eufrozina nevű mandineres nyilas nemzettestvérezéséről is akartam írni, de aztán jött a Grecsó Krisztián.
Nem fogják szeretni a kritikusok a Tíz eszkimót, mert túl direkt. Pedig nem a Tíz eszkimó direkt, hanem a némethszilárdok és az ádámrebekanóraeufrozinák. Grecsó megírta, hogy direkte így élünk. Grecsó megírta az Ádám Rebeka Nóra Eufrozinát és Pálmai Anna el is játszotta, így nem kell róla írnom, köszi szépen. Ezek fehér és keresztény színházat akarnak, fehér és keresztény cipőfelsőkészítőket és persze fehér és keresztény matematikusokat, én pedig pink vagyok és zsidó, bazmeg, ezt a pechet.
A Tíz eszkimó nekem mindig a világbajnoki döntő lesz, a tizenegyesek, amiket nem láttam élőben, de hát az Uruguay-Argentína döntőt sem láttam élőben, Héctor Castrot, aki egy gyerekkori balesetben elveszítette a fél kezét és így lett futballvilágbajnok.
De a számtan? Kérdezi a szemüveges kisgyerek könnyes szemmel. A számtan megmaradt? Az meg, nyugtatom meg, azért az megmaradt.
És nemcsak a számtan, hanem a foci is megmarad.
Épp a döntő előtt gondolkoztam el azon, hogy talán négy foci vb. döntőt még láthatok az életben. 62 nyarán még nem volt tévénk, azt nem láthattam. De azóta mindet.
És mind közül ez volt a legjobb meccs (megj.: szorítottam a franciáknak, hogy tegyék varázslatossá a döntőt (két perc alatt megtették), mert csak akkor élvezetes egy ilyen meccs, ha két közel egyforma tudású ellenfél feszül egymásnak). Ma mindenki Messit élteti, pedig amit ezen az estén Mbappe játszott, az felülmúlta Messi játékát..
Az argentin újságok a horvátok elleni meccs után Messinek 10+-os osztályzatot adtak,
megadhatják ezt neki a mai döntő után is, de akkor Mbappénak adjanak legalább 10++–osat.
És ha nem idézed ide, akkor legföljebbb holnap vág mellbe, amit ez a kondérvitéz NSZ kibocsátott magából; a helyszínen tartózkodó pöffeteg gombánk gratulációja, és itthon az államfőé, ezek még nem törték össze a meccs utórezgéseit bennem,
de NSZ szövege után rögtön kiragadott a gyermek és felnőttkori futballmesék világából a magyari világ jelenvalósága.
…
De tehetnek ezek akármit, a következő foci vb. döntők elé ugyanilyen boldog izgalommal fogok leülni.
Ezek a tökmagjankók mind fel fognak szívódni (nemzeti) rossz emlékezetünkben,
amikor még mindig lesznek döntők, lesznek kisfiúk, akik másnap izgatottan magyarázzák egymásnak és mutatják is, hogy a mindenkori Mbappék és Messik mit és hogyan csináltak a meccsen.
Mbappé a hátán vitte az amúgy nem túl acélos franciákat, de mintha ő is csak a 75. perc felé ébredt volna fel. Állítom, az első félidőben talán ha kétszer ért labdába. Nem tudom, a franciák mit csináltak hetven percig, de nem nagyon fociztak. Aztán viszont beindultak.
Mbappé mesterhármasa is szebb lett volna, ha nem kettő halovány tizenegyes van benne.
Szimpatikus volt a meccsvégi francia hajrá, de őszintén szólva az argentínok végig jobban játszották és ők diktálták a tempót. Messi jó volt, Mbappé jobb, de a csapatok terén az argentín volt az erősebb és a foci valahol csapatjáték.
Komolyan amikor először linkelte tegnap este a szilárd posztját valaki, azt hittem valami mém. 🙂 Már ők maguk az élő karikatúra. Komolyan vicces lenne ha nem itt laknék…
Egyébként az ilyen némethszilárdokra szokták mondani a többnyire szemüveges, de mindenképpen fehér köpenyes, és nagyon átható tekintetű bácsik, hogy “térben, és időben tájékozatlan”. Bár nekem ez a francia csapat (a játékuk) nem tetszik… magyarázom: elismerem, hogy nagyon jók, csak nem azt a fajta játékot játsszák, amit én szeretek. Amit én szeretek, azt a 82-es, és 86-os francia válogatott játszotta, meg persze a 82-es brazil, és halványabban, de a 90-es német is. Az argentinok azért kapisgálják ezt, de a mostani franciák másfajta focit játszanak. Nem mintha az övék hatástalanabb lenne, sőt, inkább az a modernebb, csak most valamiért elbalfaszkodták az első 60 percet. Szerintem túl magabiztosak voltak, azt hitték, kis befektetéssel is meglesz a meccs. Na de amit akartam mondani: nem számoltam, hány “néger” van a franciáknál, mert ez engem nem érdekel, de úgy tűnik ezt a szilárd sem számolta meg. Csak pofázik… Ekkora balfaszt… Ezeknek már teljesen agyukra ment a “retorikájuk” (propagandájuk).
@poszt: Nem tudnak hibázni :-/.
@ipartelep: : Annak idején jót röhögtünk (semmi rasszizmus, csak ifjú és bohó emberként viccesnek gondoltuk), amikor a kamera végigment a francia válogatotton, és volt tán két-három fehér pofa.
Reméltem – hiába – , hogy itt, vagy esetleg TGM-nél szó esik arról, hogy a VB-nél kevés nagyobb borzalom van manapság. Hány ember halt meg az előkészületeknél? Hány dollárba, akármibe került a színhely alkalmas megválasztása? És az időponté? Jó lenne megbízható válaszokat kapni ezekre a kérdésekre. Mindezek ellenére Messi számomra is igencsak rokonszenves.
Mindeközben: “vasárnap tömegek álltak sorba az ebédért, és már nemcsak hajléktalanok, hanem olyanok is, akik korábban soha nem álltak volna be egy ilyen sorba.”
avagy a “fehér, keresztény, európai értékek” sikertörténete m̶a̶g̶y̶a̶r̶ narancsbolsi módra.
https://telex.hu/belfold/2022/12/19/etelosztas-okumenikus-heti-betevo-krisnasok-adomany
@ijontichy:
Ha semmi rasszizmus, akkor mi volt a vicces?
Hiv.: @ipartelep:
Én a franciáknak szurkoltam. Előtte a japánoknak. Ugyanazért az erőért, sodró lendületért.
A franciák hihetetlen mozgása , de főleg, ahogy tolták a játékot rá a kapura.
Persze végig benne volt ebben, hogy elnyomott argentin kiugrik és otthagyva őket szólózik majd, de mégis jó volt.
A japánjaim a második meccsükön gyengék voltak. Hogy egyik csapatom se tudott tizenegyeseket lőni, az meg fájt. Ezt meg lehet tanulni. De azt a dinamikus nyomulást nem.
@punkfrog:
Szerintem is vicces, minden rasszizmus nélkül, hogy egy európai válogatott 90%-ban szinesbőrűekből áll. (Azon is röhögtünk egy brazil-holland meccsen, hogy melyik a holland csapat? Amiben több a néger 🙂
Szegény anyám… (87+ éves). A franciáknak drukkolt, és 2:0 után olyan mérges lett rájuk, hogy otthagyta a mecset. Nem akarta elhinni a végeredményt 🙂
Amúgy meg nekem az egész bajnokság alatt a marokkóiak játéka tetszett a legjobban. Klasszikus futball. Nem körbepasszolták 41 alkalommal a saját térfelet, hanem elindultak, és senkitől nem láttam olyan cselsorozatokat, mint tőlük. A befejezés még hagyott kivánnivalót, de az összkép nagyon tetszett
@DarthVader: : Hanyas vagy? Huszonnyolcas? :-D.
@punkfrog: : Egy pillanatra próbálj meg az 1980-as évek rögmagyar valóságában (de nem az ugaron) élő ifjú tudatállapotába kapcsolni, és majd megérted. Ez egy nehéz gyakorlat. Elbűvölve olvastam Robert Graves-ről, és a Claudius sorozat írása során alkalmazott módszeréről. Persze témája válogatja. Ph. K. Dick és Ted Sturgeon állítólag a kemikáliákra 😉 esküdött. Utóbbi módszer viszont erősen rövidítheti az életet.
Argentina 1986-ban nyert utoljára VB-t. A magyar válogatott 1986-ban jutott ki utoljára a VB-re, és a csoportkörben Argentinával játszott.
(Amúgy Argentina ellen 1978 óta súlyos averzióim vannak, az argentinai VB-n ott is a csoportkörben egymás ellen játszottuk a nyitómérkőzést, és 1:0-ra vezettünk, amikor a rohadék bíró Nyilasit is meg Törőcsiket is kiállított, kettős emberhátrányban vesztettünk 2:1-re. Nyilasi vizet ivott, Törőcsik meg a sokadik felrúgása után földhöz vágta a labdát. Az a bíró több meccset nem is vezetett, de minket ez nem vigasztalt. Azt a VB-t is megnyerte Argentina.
@DarthVader: Azt a ’78-as meccset valamikor hajnalban közvetítette a tévé. Nem akartam hinni a szememnek. Roppant mód szomorú voltam. Jóanyámék meg kicsit morózusak, elvégre nem értették, miért nem ér rá az ismétlést megnézni épeszű időben. Hja kérem, generációs különbségek :-).
Argentina – ‘po mojimu mnyényiu’ – most először nyert megérdemelten vb.-t.
78-ban hazai pályán minden (a pálya, a bíró és Peru is) nekik lejtett.
(86-ban Maradona “Isten keze” elég nagy szemétség volt, igaz, hogy a szólója ugyanazon
a meccsen: az szép volt).
@DarthVader:
“A magyar válogatott 1986-ban jutott ki utoljára a VB-re, és a csoportkörben Argentinával játszott”
Rosszul emlékszel, az argentinokkal 78 után 82-ben voltunk még “együtt”. 86-ban a szovjet (0:6), francia, kanadai hármassal voltunk egy csoportban.
.
“Nyilasi vizet ivott, Törőcsik meg a sokadik felrúgása után földhöz vágta a labdát…”
Erről nekem még pont nem voltak saját emlékeim, de pár éve megnéztem az egész meccset youtube-on. Ami Törőcsiket illeti: őt valóban szemét módon – és büntetlenül – rugdosták egész meccsen. Legalább 3-4 lapot (köztük pirosat is) ki lehetett volna osztani csak róla az argentinoknak, ezzel szemben ő kapott egy sárgát, úgy ahogy írtad, a labda földhözvágásáért. A második sárgáját aztán már jogosan kapta egy nem nagyon durva, de szándékos szabálytalanságért, de összességében a kiállítása igazi bírói szemétség volt… Nyilasi viszont egy olyan durvaságért kapta a második sárgáját, ami direkt pirosat is megért volna sajnos – az első sárgájára nem emlékszem, de a korabeli NS szerint ott is felrúgott valakit – úgyhogy az ő esetében maga a kiállítás jogos volt (persze közvetett enyhítő körülmények vannak nála is)
@velotanya:
Azt hittem, 82-ben kaptuk a szovjetektől a zakót, de valóban 86 volt.
Törőcsik első sárgáját a labda földhöz veréséért kapta, miután retorzió nélkül szétrugdosták. Nyilasi meg azért, mert kiment a partvonal mellé vizet inni.
Ha már így megpróbálunk a (foci)múltba menekülni:
2006-ban az öcsém és a sógornőm nálunk nézte a francia-olasz döntőt.
Ők az olaszoknak drukkoltak (és egész idő alatt hangot adtak francia gyűlöletüknek,
a gyűlölet okaként a franciák “eredendő bűnét”: – Kovács Gergely után szabadon-
a triatlont jelölték meg). Nekem az olasz foci volt mindig is a szívem csücske a 74-es 78-as holland,
és a majdnem minden kori brazil játék mellett, de mert azon a döntőn az első félidő parádés olasz játéka után
Zidane és Henry vezérletével nagyon jöttek a franciák, értük is szorítottam. Az illető csapat nációjától függetlenül a focinak, a játéknak szurkoltam, és nagyon elrontotta az élvezetemet a mellettem ágáló öcsém és b. neje.
…
Emlékeztek 82-ből a 86 éves olasz köztársasági elnök – Pertini – boldog nevetésére, tapsolására?
A horvát köztársasági elnöknő önfeledt éneklésére, zászló lengetésére a mostani harmadik helyük után?,
vagy talán ugyancsak rá, amikor a zuhogó esőben a samesz Putyinnak lélekszakadva vitte oda az esernyőt,
a mellete álló nőre ügyet sem vetve: annak nem árt, az nem macsó férfi, had ázzon.
(Sokan a horvátok közül akkor is meg talán most is – azzal vádolták és vádolják az elnöknőjüket, hogy politikai haszonszerzésre használja a válogatott sikereit)
Vagy Macron boldog ingujjra vetkőzésére, amikor a “helyzet fokozódott”?
Megannyi természetes emberi reakció.
…
Nagyon próbáltam figyelni, hogy vajon az emír a díjátadókon kezet fogott-e az sok férfi között árválkodó két női
játékvezetővel. Én úgy láttam, hogy nem. K. azt mondta a döntőbelinek kézfogás helyett a vállára tette a kezét.
…
Ja és még egy – a honi valóság dögletes levegőjéből eredeztethető – töredék, szintén családi vonzattal:
…
Éppen K. beszél meg valami karácsonnyal kapcsolatos dolgot az öcsémmel a brazil-horvát meccs másnapján.
– Mondd meg neki – szólok közbe -, hogy teljesen elment a kedvem a vb. további meccsseitől a brazilok kiesése után. K. tolmácsolja. Aztán leteszi a telefont, és azt mondja, hogy az öcsém örül a brazilok kiesésének.
Ezen is hitetlenkedtem egy sort. Igen?!Örül neki?! Mindig együtt néztük a vb.-ket, olimpiákat.
Egyetlen-egyszer örültünk a brazilok kiesésének 66-ban, amikor megvertük őket. A meccs után – fogadásból – az öcsém ruhástól ugrott az egyetemi strand medencéjébe.
…
És talán hetvennégyben volt az, amikor a Bercsényi kolesz a vb. idején két táborra szakadt:
az egyik tábor a totális holland fociért volt oda (én is), a másik az örök örömfocit, a “brazilt” magasztalta a brazilokban.
Na de mit mutatott ez a horvát csapat olyat a brazilhoz képest amitől ennyire kétfelé vált testvéremmel
a közös tőről fakadó értékítéletünk?
…
mellete: mellette
nsz-hez képest, azért van akinek sikerült “túltolnia”: Boldog István, (még le nem csukott(?) Fidesz egykori parlamenti képviselője, úgy fogalmazott vasárnap este, hogy „egy keresztény csapat ma legyőzött egy afrikait és világbajnok lett”.
Nem csak NSz tud baromságot írni.
OV: „Meg van írva: a legkisebből lesz a legnagyobb. Viva, Messi!”
https://index.hu/sport/futball/2022/vb/2022/12/18/katari-vb-donto-argentin-gyozelem-orban-viktor-megszolalt/
Amennyiben az Írásra célzott – meg van írva -, abban ilyen nem szerepel.
OV írta meg, és innen kezdve meg van írva. A legpofonegyszerűbb felcsútalsói jogászkodás, ha nem tetszik, pereld be. Ugye, milyen tehetséges?
@fikarus: : Sosem heveri ki a mélynövéséből adódó problémáit :-/.
Ad N Szilárd
A nyilas hatalomátvétel után Kellér Dezső munkaszolgálatosként talicskázott. Egyik társa elárulta a zsidógyűlölő őrparancsnoknak, hogy aki mellette lapátol, sok híres dalnak írta a szövegét.
Az őrmesternek sehogy sem fért a fejébe a dolog.
Szétvetett lábakkal megállt Kellér Dezső előtt, és nekiszegezte a kérdést:
– Igaz az, hogy maga írta azt a dalt, hogy: “Paplak mellett lakik a Katika”?
– Alázatosan jelentem őrmester úr, igaz.
– Aztán igaz, hogy maga írta a “Nem tudom az életemet hol rontottam el” című nótát is?
– Igenis őrmester úr.
– És azt is, hogy: “Szeretem a kertet, mely a házad körül virul”?
– Azt is őrmester úr.
– Hát nem találtak egy rendes keresztény embert, aki megírta volna ezeket a dalokat?
@ijontichy:
“Egy pillanatra próbálj meg az 1980-as évek rögmagyar valóságában (de nem az ugaron) élő ifjú tudatállapotába kapcsolni, és majd megérted”
Éretem én, de akkor se szerettem. 1980-ban 16 éves budapesti, meccsekre járó (K-L szektor) ifjú voltam. Túltárgyaltuk.
Je suis né en France, j’ai grandi en France, la France m’a tout donné. Et j’essaie de le lui rendre, chaque fois que je joue pour l’équipe nationale. Je pense que mon amour de la France n’est plus à prouver. Jouer pour la France, c’est au-dessus de tout. »
Franciaországban születtem, Franciaországban nőttem fel, Franciaország mindent megadott nekem. És megpróbálom visszaadni neki, minden alkalommal, amikor a válogatottban játszom. Azt hiszem, Franciaország iránti szeretetem megalapozott. Franciaországért játszani mindenek felett áll.
A magyar futballpályák hírhedtek a rasszista megnyilvánulásoktól. Mindazonáltal, kutyaharapást szőrével. Az e tekintetben is “legkiemelkedőbb” magyar csapat (FTC) kezdőcsapatának többsége fekete és muszlim. Ez előbb-utóbb visszahat a szurkolókra is. Bármit is posztol a Fidesz alelnöke. (Ami persze szín tiszta rasszizmus.)
Ez a poszt és a kommentek a fociról is szólnak. Én is “személyeskedem” egy kicsit. Nekem a legemlékezetesebb egy elődöntő, annak is a hosszabbítása. 1970, Olaszország – NSzK 4:3. A legjobb csapat is ezen a döntőn volt, a Pelé vezérelte brazilok; de az az olasz csapat is fantasztikus volt.
A kedvenc csapatom, akiknek a játéka a legjobban tetszett viszont a 74-es lengyel. Ma is fújom az összeállítását.
Hiv.: @Vidor Ferike:
Az a sok fekete játékos lehet, hogy nálunk egy egészen más kérdés. Megengedhetjük magunknak, hogy vegyünk egyet – kérdés.
Nem tudom, mi a helyzet a mai magyar fociban, de régebben mintha több cigány játékos lett volna. Mintha manapság fontos lenne a szőke haj és kék szem is. De lehet, hogy rosszul látom, mert csak a válogatott meccseket nézem.
@Virág et.:](#comment-322942)
“Mbappé a hátán vitte az amúgy nem túl acélos franciákat,”…
Azzal a háttal nem az volt a baj, hanem az árnyalata! A nem túl rózsaszín kolorizáltsága….
Hiv.: @annokkk:
Egyfelől ez egy sportszakmai kérdés. A Kisvárda (NB I !) képes felállni egyetlen magyar játékos nélkül. A magyar bajnokság tele van külföldiekkel, elsősorban délszláv és ukrán játékosokkal, de bőven van afrikai és brazil is. Ez nem tesz jót hosszútávon a magyar futballnak. (A magyar női kézilabda is azóta gyengélkedik amióta a Győrből egy világválogatottat csináltak.) Lehet, hogy kevesebb a cigány, de kevesebb a magyar is. Emlékezetem szerint egy cigány zsenije volt a magyar focinak, Farkas János. Mostanában egy Balog nevű volt válogatott, kicsit régebben Pisont, aki azután NB I-es edző is lett. A válogatott csapat összeállításánál a származás nem szempont.
A kérdés másik oldala az, hogy a szurkolókra, akik közül csak a legfanatikusabbak járnak már klubmeccsre, jótékony hatással lehet ez a sokszínűség; ha a kedvenc csapatod tele van külföldiekkel, pláne feketékkel és muszlimokkal, de akár szerbekkel és ukránokkal, akkor nem fogsz fújolni, ha az ellenfélnél hasonló játékosok játszanak.
Hiv.: @Vidor Ferike: Biztos igaz, de én arra is gondolok, hogy a foci népszerűsége valahol azért is világverő, mert sok olyan klasszis volt már, akiknek nehéz sora nem volt akadálya a kiemelkedésüknek. Mint az amerikai álom. Tehetséggel és szorgalommal…. blablabla. Lehet, hogy most is vannak ilyenek, de vannak-e magyarok is ?
Na, a budapesti argentin nagykövet gyakorlatilag az anyjába küldte el rezsiszilárdot:) Ha lehántjuk rola a diplomáciai mázt.
.: @annokkk: saját élmény: nersevik apuka szó szerint mindent megtesz (és/mert megteheti), hogy a valóban tehetséges gyereke minél hamarabb külföldre kerüljön.
Nincs már itthoni példa, nincsenek Ebedlikettők, akiknek lehetne szedni a labdát, akik a grundról indulva hősök lettek, talán a Gera lehetett az utolsó ilyen. Hogy tör ki egy cigánykölyök a Putnok külsői favellából? Sehogy. Hogy a konzervativizmus-polémiára is visszautaljak, az az itthon nyomokban sem létező alap kéne, amit a konzervativizmus is vall, egyenlő lehetőségek, az amerikai álom, ha úgy tetszik.
(meg kell még jegyeznem, fogalmam sincs, honnan indult Ebedlikettő)
@Podvinecz marsall: Hasonló sztorik vannak az én környezetemben is. Nem extrán, de azért eléggé tehetséges focistagyerek Portugáliában, nem nagyon tehetséges, de okos, szorgalmas és úszóösztöndíjra azért elég jó nővére USA-ban. Itthon a szülők tipikus NER-kedvezményezett, direktben dotált vállalkozók. És ez csak a legkirívóbb.
A viktori hatalomgyakorlást tekintve tulajdonképpen nem meglepő, hogy aki anyagilag fenn van, az megpróbál minden pénzt azonnal és maradéktalanul kiszedni. Elvégre ott a történelmi minta is, a szpáhibirtokok — úgyis közeledik az 500. évforduló 🙂
@punkfrog: Nem olyan nagy baj, ha valaki észreveszi az etnikai hátteret, ha épp ez érdekli. A kenyai elnök egyenesen “my African team”-nek nevezte a színesbőrű francia kontingenst – akik amúgy jobbára francia földön születtek, és az ottani tehetséggondozás csinált belőlük focistát. Csak nyilván ő nem lenégerezte őket, hanem “felnégerezte” (felafrikaizta).
https://twitter.com/WilliamsRuto/status/1604544867123822595
De ennél az egész nyomorúságos fehér keresztény ideológiai vergődésnél szerintem ezerszer izgalmasabb, ami a marokkói csapat kapcsán szóba került. Például, hogy mennyiben arab az a marokkói, aki tolmácsot kér az arabul feltett újságírói kérdésre, miért palesztin zászlót lobogtat a marokkói szurkoló, miközben Katar éppen Izraellel üzletel, és így tovább. Itt egy jó kis cikk erről:
https://africasacountry.com/2022/12/the-afro-arab-cup
@poszt: A tizenegyespárbaj totál kiábrándító megoldás, mintha nem is a meccshez tartozna. Ilyen elképesztő játék után még sokkal inkább érezhető volt, hogy mennyire nem illik a focihoz.
Elsősorban @DarthVader, de mindenki más is:
Argentínával 62-ben, 78-ban és 82-ben voltunk csoportkörben. Szerintem utóbbi kettőt 50 felett illik tudni, vagy komment előtt guglizni.
Nyilasi első sárgájára nem emlékszem 78-ból (pedig láttam élőben, magyar idő szerint 23 óra után kezdődött, és felvételről többször is), de vízivásért – Fazekassal együtt – 82-ben kapott, ami azért volt gáz, mert előre felhívták rá a figyelmet.
Nyilasi 78-as második sárgája – az akkori szabályok szerint is – egyértelmű piros.
De Garrido egy szar bíró volt. Ennek ellenére mégy egy (B)EK döntőt is vezetett később.
És argentin, rövid i-vel.