A középszerűség kultúrája
Ezt a posztot kivételesen Vivek Ramaswamy írta az X-en. Ő Trump egyik harci kutyája, milliárdos vállalkozó, és az alábbi szöveget Elon Musk is támogatta. Nagyon, nagyon, nagyon durva. Első látásra túlélhetetlennek tűnik, de annyi minden tűnt túlélhetetlennek első látásra. Odaadom GPT-o1-nek, hogy fordítsa szépen le, ott lesz majd a poszt alján. Aztán lesz egy külön poszt, amit már én írok.
**************************************************
The reason top tech companies often hire foreign-born & first-generation engineers over “native” Americans isn’t because of an innate American IQ deficit (a lazy & wrong explanation).
A key part of it comes down to the c-word: culture. Tough questions demand tough answers & if we’re really serious about fixing the problem, we have to confront the TRUTH: Our American culture has venerated mediocrity over excellence for way too long (at least since the 90s and likely longer).
That doesn’t start in college, it starts YOUNG. A culture that celebrates the prom queen over the math olympiad champ, or the jock over the valedictorian, will not produce the best engineers.
A culture that venerates Cory from “Boy Meets World,” or Zach & Slater over Screech in “Saved by the Bell,” or ‘Stefan’ over Steve Urkel in “Family Matters,” will not produce the best engineers. (Fact: I know *multiple* sets of immigrant parents in the 90s who actively limited how much their kids could watch those TV shows precisely because they promoted mediocrity…and their kids went on to become wildly successful STEM graduates).
More movies like Whiplash, fewer reruns of “Friends.” More math tutoring, fewer sleepovers. More weekend science competitions, fewer Saturday morning cartoons. More books, less TV. More creating, less “chillin.” More extracurriculars, less “hanging out at the mall.” Most normal American parents look skeptically at “those kinds of parents.” More normal American kids view such “those kinds of kids” with scorn. If you grow up aspiring to normalcy, normalcy is what you will achieve.
Now close your eyes & visualize which families you knew in the 90s (or even now) who raise their kids according to one model versus the other. Be brutally honest. “Normalcy” doesn’t cut it in a hyper-competitive global market for technical talent. And if we pretend like it does, we’ll have our asses handed to us by China.
This can be our Sputnik moment. We’ve awaken from slumber before & we can do it again. Trump’s election hopefully marks the beginning of a new golden era in America, but only if our culture fully wakes up. A culture that once again prioritizes achievement over normalcy; excellence over mediocrity; nerdiness over conformity; hard work over laziness. That’s the work we have cut out for us, rather than wallowing in victimhood & just wishing (or legislating) alternative hiring practices into existence. I’m confident we can do it.
*****************************************************************************************************
A legfőbb ok, amiért a vezető techcégek gyakran külföldön született és első generációs mérnököket alkalmaznak az „őshonos” amerikaiak helyett, nem valami veleszületett amerikai IQ-hiány (ez lusta és téves magyarázat).
A valódi magyarázat nagy része egy „c-betűs” szóra vezethető vissza: a kultúrára. Kemény kérdésekre kemény válaszok kellenek, és ha tényleg komolyan gondoljuk a probléma megoldását, szembe kell néznünk az IGAZSÁGGAL: az amerikai kultúra túlságosan régóta, legalább a 90-es évek óta (de valószínűleg még régebb óta), a középszerűséget bálványozza a kiválóság helyett.
Ez nem az egyetemen kezdődik, hanem korábban. Egy olyan kultúra, amely a bálkirálynőt ünnepli a matematikai olimpikon helyett, vagy a sportolót az évfolyamelső helyett, nem fogja megteremteni a legjobb mérnököket.
Egy olyan kultúra, amely Coryt isteníti a „Boy Meets World”-ből, vagy Zack és Slater alakját emeli a „Saved by the Bell”-ben Screech fölé, vagy ‘Stefan’-t részesíti előnyben Steve Urkel helyett a „Family Matters”-ben, nem fogja megteremteni a legjobb mérnököket. (Tény: ismerek több olyan bevándorló szülőt a 90-es évekből, akik tudatosan korlátozták gyerekeik tévénézését, mert ezeket a műsorokat a középszerűség piedesztálra emelésének látták… és a gyerekeikből később elképesztően sikeres műszaki diplomások lettek.)
Több Whiplash-féle film, kevesebb “Jóbarátok” ismétlés. Több matek korrepetálás, kevesebb pizsamaparti. Több hétvégi tudományos verseny, kevesebb szombat délelőtti rajzfilmnézés. Több könyv, kevesebb tévé. Több alkotás, kevesebb „lazulás”. Több tudományos és tanórán kívüli elfoglaltság, kevesebb “bevásárlóközpontban lógás”. Az átlagos amerikai szülők többsége gyanakodva tekint az „ilyen” szülőkre. Az átlagos amerikai gyerekek többsége pedig gúnyosan néz az „ilyen” gyerekekre. Ha úgy nősz fel, hogy a „normális” a cél, akkor a „normálisat” is fogod elérni.
Most hunyd be a szemed, és idézd fel, mely családok voltak körülötted a 90-es években (vagy akár most), akik az egyik modell szerint nevelik a gyerekeiket, és melyek azok, amelyek a másik szerint. Légy brutálisan őszinte magadhoz. A „normális” nem elég egy hiperversenyképes globális műszaki munkaerőpiacon. És ha úgy teszünk, mintha elég volna, akkor Kína csúnyán megver minket.
Ez lehet a mi „Szputnyik-pillanatunk”. Korábban is felébredtünk már szendergésünkből, és most is képesek vagyunk rá. Trump megválasztása remélhetőleg egy új aranykorszak kezdetét jelenti Amerikában, de csak akkor, ha a kultúránk is teljesen felébred. Egy olyan kultúra, amely újra az eredményeket helyezi előtérbe a „normális” helyett; a kiválóságot a középszerűség helyett; a „kockaságot” a megfelelni akarás helyett; a kemény munkát a lustaság helyett. Ez az a feladat, ami ránk vár, ahelyett, hogy az önsajnálatba merülnénk, és csak remélnénk (vagy törvényekkel kikényszerítenénk) az alternatív felvételi gyakorlatok létrejöttét. Biztos vagyok benne, hogy képesek vagyunk rá.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532034-678e72c47a217' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532034&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532034-678e72c47a217&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532034-678e72c47a217' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Egész normálisan hangzik. De vajon hogy segíti elő a pozitív változást például az oktatási minisztérium megszüntetése?
@Bogomil: Az oktatás nem szövetségi hatáskör. Vannak bizonyos szövetségi programok, amelyeket a Department of Education (ED) felügyel, ezekről a programokról törvények rendelkeznek, ahogy az ED-ről magáról, tehát nem triviális a felszámolása. Ramaswamy és Musk szerint az ED felesleges bürokrácia, de nem biztos, hogy lesz erejük arra, hogy felszámolják. Ramaswamy szerint a közoktatás adminiszterációja a wokerati része (és ki nem amerikai, ki nem republikánus? hát pont én, szerintem ennek nincs komoly hatása arra, amiről Ramaswamy beszél) Az egész azzal kezdődött, hogy az egyik elmebajos fasiszta belekötött az indiai születésű Sriram Krishnan kinevezésébe és elkezdték követelni a speciális vízumok kiadásának jelentős csökkentését, Vivek szülei Indiában születtek, Elon maga is Dél-Afrikában…
Csak nehogy a jövő mérnökei Trumptól tanulják el a tények kezelését és a „Én mindenkinél jobban” kezdetű szerkezetek használatát 🙂
@jack_of_all_trades: Elon Musk arról beszélt, hogy a felső 0.1 százalékát kell megszerezni a világ mérnökeinek. Ez ma olyan 15000 embert jelent, de én azt hiszem, hogy Amerikának a világ összes 25-40 év közötti munkavállalójának felső ezrelékére van szüksége, ami kb. egymillió ember egy 334 milliós ország számára. Trumpnak ehhez a világon semmi köze, bár azt hiszem az amerikai STEM erősődésében érdekelt.
Tőlem mint kutatótól egyáltalán nem áll távol ez az attitűd, hogy milyen jó az, hogy tehetséges és szorgalmas emberek elkötelezetten felteszik az életüket arra, hogy valami kiválót csináljanak, és ettől aztán (mintegy mellesleg) előrébb megy a világ.
Viszont: Ramaswamy és Musk urak rettenetes pozőrök, és nem mellesleg a közéletben való kavarásuk eddig is rendkívül kártékony volt, és ha tényleg sikerül leépíteniük a szövetségi adminisztrációt, akkor még kártékonyabb lesz. Az állami bürokrácia leépítése jól hangzik, de valójában olyan állami szervek és szabályozások leépítését jelenti, amelyek a környezetvédelmet, a dolgozók jogait, egészségét stb. védik. Szóval két teljesen etikátlan görényről van szó, akik természetesen bármikor fel tudnak mondani egy generikus meritokratikus bullshitet, de ez ugye a ChatGPT korában már nem akkor truváj.
Annyit még hozzátennék, hogy bár ezek a figurák mindig azt vetítik magukról, hogy self-made man-ek, de ugye tudvalevő, hogy Elon Musk apjának smaragdbányái voltak Dél-Afrikában, Ramaswamy apja a GE-nél volt ügyvéd, anyja kutatóorvos, magániskolákba járt, majd a Harvardra és a Yalere. Ettől még biztos szorgalmas emberek, de masszív nem-meritokratikus előnyökkel indultak.
@jotunder: Úgy érzem, közvetve van hozzá köze Trumpnak, amennyiben ifjú generációk látják, hogy valaki, aki kívülről nézve egy nárcisztikus patológiás hazudozónak tűnik meglehetősen zavaros megítélésű tényleges teljesítmény mellett, milyen magasra jut. Szerintem ezt nem azt sugallja, hogy a felemelkedés újta az, ami fenti cikkben röviden vázolva van, sőt, a jó példák választásával inkább ellentétesnek tűnik. (És ezen a ponton erős hazai párhuzamokat is felfedezni vélek.)
Trump és kultúra? Nem ez az oximoron típuspéldája?
@steinerzsiga: Elon Musk apjának valójában nem voltak smaragdbányái, elég jómódú volt, de nem volt igazán kapcsolata a fiával, aki utálta, mint a szart. Elon Musk egy egészen kiemelkedően tehetséges ember, és én, személy szerint, meglehetősen ellenszenvesnek tartom.
@jack_of_all_trades: nem hiszem, hogy a tehetséges STEM embereket kicsit is érdekli Trump vagy Biden vagy bármi hasonló. tudod mi érdekli őket? az, hogy most nem az egymillió dollár lehet az álmuk, hogy ha tényleg jók, akkor két extra nulla is becsúszhat, vagy nagyon szerencsés esetben három.
Szerintem szülőként az ember a gyermeke boldogságára törekszik, bármilyen közhelyesen is hangzik ez. (Az, hogy jó fogaskerék lesz-e a társadalomban, az másodlagos, ezzel foglalkozzanak a politikusok.) Persze van rövid táv, meg hosszú táv, de ha a gyerekem szorongana valami whiplash mentalitású tanár miatt, akkor bemennék az iskolába elbeszélgetni a tanárokkal.
Kifejezetten érdekes a vita a twitteren napok óta, nem is annyira Vivek posztja, hanem amilyen reakciókat kiváltott. Csak kettőt hozok ide, ami elgondolkoztatott:
.
[1] (A technokrata oldalról érkező érv) Nem biztos, hogy bürokratikus eljárásokkal jól el lehet dönteni, hogy ki az a (mondjuk) egymillió nagyon kiváló képességű ember a világon, akit be kéne engedni/hívni Amerikába. Ha rendhagyóan kiváló emberekről beszélünk, akkor az életútjuk is könnyen lehet rendhagyó, miközben a szigorúra szabott bevándorlási szabályok azt nézik, hogy ki milyen iskolában, milyen eredménnyel végzett, hova mennyit publikált 🙂 és a többi mutatót, ami nem feltétlenül a krémek krémjét jellemzi. Persze időnként igen, de sokan kiesnének egy ilyen rostán, akiknek elvileg jó lenne nem kiesniük.
.
[2] (Az America First oldalról érkező érv) A technokraták nem őszinték ebben a vitában, mert a legfontosabb, kimondatlan szempontjuk, hogy olcsóbb munkaerőt hozzanak be az országba. Az amerikai mérnökök közben azt tapasztalják, hogy hónapokat vagy éveket töltenek munkakereséssel, miközben a bevándorló indiaiak 30-40%-kal olcsóbb ajánlatokkal viszik el előlük a helyeket. Nem lehet csak az eredményességre törekedni, ha közben a társadalmi szerződést bomlasztja az, ami történik, és gyilkos indulatok szabadulnak el a mellőzött rétegekben.
@jotunder:
https://www.huffpost.com/entry/elon-musk-father-errol-debunks-controversial-claims_n_67475372e4b08e4755035f4e
Az idősebb muszka szerint volt bányarészesedése. És szerinte az ifjabbik muszka még segített is neki letárgyalni egy üzletet a Tiffany & Co.-val.
Szerintem elmebeteg egy világ, ahol az átlagembernek nem elég normálisnak lennie, ahol mindenkitől a kiválóság van elvárva, kivéve a cégektől, fizunapon.
Egyrészt, aki elhiszi, hogy lehet mindenki kiváló, az saját maga biztosan nem az, mert még a kiváló szót sem tudja értelmezni. Muszka meg, mint elvileg tech-ember, nyilván látott már Gauss-görbét, felfogja, hogy a kiváló az bizony a felső farkát jelenti a görbének. Ha mindenkit odébb tolnánk, akkor is harang alakú lenne a görbe, csak akkor egy odébb levő farokra mondanánk, hogy kiváló.
Másrészt ez a hiperverseny, meg ilyesmik, teljesen hasonló ahhoz, amit Marxék késői kapitalizmusként elképzeltek, és innen kurva gyorsan kellene visszafordulni valami élhető jóléti államhoz, hogy nehogy az jöjjön utána, amit Marx és Engels elképzeltek. Vagy még rosszabb, mert persze a trumpliknak, muszkoknak és hasonlóknak könnyű a mexikói bevándorlók ellen heccelni az éhes tömegeket, csak azt már láttuk a hasonlóan nem éppen jóléti weimari Németországon, hogy ez hova vezet.
@szazharminchet: nyilván nincs mindenkitől elvárva az, hogy kiváló legyen.itt egy meritokratikusABB kultúráról van szó. az nyilván katasztrófával jár, ha mindenkit beleszorítanak abba, hogy maximálisan teljesítsen. (de ezt én mondom, nem Elon Musk)
Jevgenyij Jevtusenko: Naggyá lenni
Tőle, ki gyógyít, és aki fát vág,
és aki az öltönyt varrja nekem –
elvárom: remekül tegye dolgát,
dolga bármi legyen.
Nem, ne legyen közepes, vacak átlag
sem a sárcipő, sem a ház.
Bűn a középszerűség, akárcsak
a hazug szó: elfajulás.
Buzdítsa ki-ki magát, hadd
tenne dicsőt, remeket.
Naggyá nem lenni – gyalázat.
Mind naggyá legyetek!
(Ford.: Garai Gábor)
Pont ezt jelenti a MAGA. Amerikában legyen mindenki átlagon felüli.
Erről a középszerűség ostorozásról nem jut eszetekbe a – féltudású magyar elit – ? Mintha akkor is a középszerűséggel lett volna a baj, aztán jöttek a helyére a fideszesek.
Nem egy trójai faló az ilyen kampány, amivel csak a pozícióharcukat akarják megtámogatni ?
Ja, hogy azér jövünk mi, és verünk szét mindent, mert ti nem vagytok elég kiválóak.
@jotunder: Igaz, most látom, hogy az apuka koncesszióban üzemeltette a három smaragdbányát, ráadásul nem is Dél-Afrikában, hanem Zambiában. De ettől függetlenül a lényeg szerintem megáll, hogy Elon Musk egy dúsgazdag és mindkét szülője oldalán a dél-afrikai fehér elithez tartozó családból származott, ráadásul édesanyja révén automatikusan kanadai állampolgársággal is rendelkezett. Szóval technikailag mondhatjuk rá, hogy immigrant, de azért ez nem az a tipikus rags-to-riches bevándorló sztori: gazdag kanadaiként Amerikába gyakorlatilag átsétál az ember, nem igazán kell semmilyen akadályt leküzdeni, amit az „immigrant” státuszhoz szokott az ember társítani. Kiemelkedően tehetséges szerintem is, de jóval nagyobb seggfej, mint amennyire tehetséges. Én amúgy sokmindent elnézek valakinek, ha tehetséges, de azért ennek is van határa.
@jotunder:
Az a baj, hogy ez a „kultúra” (kb. annyira kultúra ez, mint ami a joghurtban van, kultúra az, ha van időd olvasni), akkor meritokratikus, ha a merit-et úgy definiálod, hogy több hasznot termel két-három multimilliárdosnak. Na ez a meritokrácia kb. úgy kell a késői kapitalizmusba, mint az üveges tótnak a hanyattesés.
Inkább azzal kellene foglalkozni, hogy hogyan lehet a muszkafélék kezéből kivenni a hatalmat még az előtt, hogy az aktuális chatgpt már nálad is jobb lesz matekból, hogy ne az legyen, hogy musknak és bezosnak dolgozik az AI, a Boston Dynamics műkutyája megvédi, a többiek meg teljesen feleslegesek, úgyhogy elimináltatnak, hanem hogy mindenki helyett dolgozik az AI, mi meg színházba megyünk.
Szerintem a kovetkezo lesz:
1. A H1B vizumok szamat evi x-rol evi 0.8x-re csokkentik.
2. Bevezetik a H1C vizumokat, ezekbol lesz evi 0.4x, es a munkavallalo szamara kevesbe lesznek kedvezoek, mint a H1B, de még mindig jobb lesz, mint pl. Bangalore.
Trump elvileg hozzaszolt. https://www.cnn.com/2024/12/28/politics/trump-musk-foreign-worker-visas-backlash/index.html
Nem vagyok benne biztos, hogy ez a nerds over jocks hozzáállás jól eladható a szavazótábor egy jelentős részének.
Vicces egyébként, hogy Musk már el is kezdte kicsinyes bosszúként megvonatni a kék pipákat azoktól a jobboldali X-es hangadóktól, akik beleszálltak a munkavállalói vízum kérdés miatt.
@scepticalhippo: Steve Bannon vajon meddig maradhat? 🙂
Bannon: Ez a figura [Musk] kormányzati szerződésekből és az adófizetők pénzéből él. És amikor tőlünk nem kapott megbízást, könyörögve rohant a kínai kommunista párthoz… Haver, te nem vagy amerikai nacionalista. Még amerikai se vagy. Te egy globalista vagy, aki Hitlertől is elfogadná a pénzt, mert a kínai kommunista párt gyilkos rezsimjétől is elfogadod, akik pont olyan rosszak, mint Hitler.
https://x.com/RpsAgainstTrump/status/1873078155654906132
@Késes Szent Alia: https://thehill.com/policy/technology/5058355-elon-musk-visa-debate/ tech right cs. right right valaki le is írta. musk vs. bannon, a demokraták csak néznek.
@scepticalhippo: de egy ideig nem lesznek választások. ha ez két héttel november ötödike előtt történik, kamala harris megnyeri a választást. és hát nem véletlen, hogy nem akkor történt.
Mindenesetre a pszichiáterek bőszen jegyzetelnek, mert most élőben vizsgálhatják, meddig tud két narcisztikus pszichopata együttműködni mielőtt elvágják egymás torkát.
Mivel itt csak Musk korul porog a diskurzus, azert emlitsuk meg a masik fofaszt is. Ramaswamy is ketsegtelenul okos ficko, viszont eseteben egyertelmuen kimondhato, hogy az eg vilagon semmi hasznosat vagy ertekeset nem csinalt eddig eleteben, a legnagyobb huzasa a Pharma Bro light cege volt, de egyebkent is csak egy haszontalan (de legalabb nem feltetlenul karos), fingreszelo cegek erteket pumpalo eloskodo.
.
Kicsit roszmajuan meg hozzatehetnem, hogy a jock-kulturat meg azert nem erti, es is nezi le, mert immigrans voltabol eredoen nem kepes sem felfogni, sem aterezni, hogy ez IS teszi Amerikat naggya, de valoszinuleg az ironiameter kiakadna, es tulsagosan pc sem lenne,ugyhogy inkabb kitorlom.@KennyOMG: egyetlen egy gyógyszerterve sem jött be, valamikor megnéztem. és így lett milliárdos.
🍿🧐
@jotunder: Hát ehhez kell igazi tehetség!