A mesterséges intelligencia esete a mittoménmivel (rövidnempolitikásposzt)
A qubit.hu tudományos kutatókkal közölt rövid interjúkat, és a négy megszólított egyike egy Tilesch György nevű mesterséges intelligenciával foglalkozó „kutató”. Világhírű AI-szakemberként hivatkoznak rá a magyar sajtóban. A scholar.google nem tud róla, a könyve kapott öt hivatkozást. Általában jelentős bullshit tartalmú dolgok jöttek elő róla, de az kiderült, hogy ő valójában jogász (van AI-ethics nevű terület, de az sem úgy megy, hogy az ember interjúkat ad).
Nem írtam volna erről, ha a mintegy kettő perces keresés nem hozott ki volna egy 1996-os pécsi egyetemi újságcikket (expressis verbis a lap neve és nem tudom linkelni, rá lehet keresni). Egy Tilesch György nevű diákról írnak és ez ő, ugyanis írt róla, hogy akkoriban végzett Pécsett jogászként.
Ebben az interjúban profi szerepjátékosnak írja le magát és a következőt írja magáról:
„Az emberek a velem való
találkozásukat rendkívüli
élményként élik meg.”
Madzsar, nagyon madzsar, de ügyes.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16530018-67579d3f9d8a0' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16530018&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16530018-67579d3f9d8a0&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16530018-67579d3f9d8a0' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Szerintem a csávó a szóbanforgó nyilatkozatát is mesterséges intelligencia útján alkotta. Amennyiben egy bullshitgenerátort annak tekintünk.
@poszt: Hmmm… az „élmény” – legyen bár rendkívüli – nem feltétlenül pozitív :-/. Persze azon a „játszótéren”, ahol a „negatív növekedés is növekedés”… :-D.
„Továbbá pedig, amióta beszéltünk, megalapítottam a PHI Institute for Augmented Intelligence nevű intézetet, aminek a neve a görög „fí” betűből ered, ez a tudat mértékegysége is. Az első program ezen belül egy elvonulás lesz, amikor minden régió gazdasági-szellemi-spirituális elitjéből tizenkét ember félrevonul egy kolostorba, és elmélkedik az MI-ről.”
https://24.hu/tech/2021/04/30/tilesch-gyorgy-mesterseges-intelligencia-interju/
Nadekomolyan, már megint, már megint, már megint, egy önjelölt hámozott lufi…
Annyira elegem van :((((
De hát „George Tilesch, vagyis Dr. Tilesch György a világ egyik legkeresettebb mesterségesintelligencia-szakértője, a washingtoni Fehér Ház MI-etikai munkacsoportjának tagja, mindemellett cégvezető, tanácsadó és író. A tíz éve az Egyesült Államokban élő magyar szakember innovációs vezetőként, tanácsadóként dolgozott már többek közt a Microsoftnak és a NASA-nak is. A Neumann Társasag MI nagykövete. Nemrég jelent meg magyar nyelven is Mesterség és Intelligencia (BetweenBrains) című könyve, amit közösen írt Omar Hatamleh-vel, a NASA innovációért felelős volt főnökével.” És a Hatamleh is komoly embernek tűnik (https://www.scopus.com/authid/detail.uri?authorId=9272681100 ), bár mintha inkább a metallurgia, s nem az AI területén publikált volna…
Hiv.: @barki:
Szerintem, ez a „12 ember félrevonul egy kolostorba, meditálni a mesterséges intelligenciáról”, ez nem bosszantó, hanem vicces. És az is vicces, hogy annyi ember van, aki nem ismeri fel ezeket a halandzsabajnokokat. Jó, ez utóbbi egy kicsit kevésbé vicces.
@ipartelep: : „gazdasági-szellemi-spirituális elit” Aha :-/.
„Tizenkét kőmives összetanakodék,
Magos Déva várát hogy fölépittenék.
[…]
Amit raktak délig, leomlott estére,
Amit estig raktak, leomlott reggelre.”
Ami nem vicces, ha a „fél véka ezüst + fél véka arany”-at nem a hülyéktől, hanem az adófizetőktől kérik el, ráadásul előre.
@Bogomil: Hehe, a könyv egy self-published könyv:
https://publishdrive.com/services.html (lefelé, a books we are proud of részben)
@Bogomil: A Microsoftnál valami PR igazgató volt három évig, a NASA és a Fehér Ház a saját linkedinjén nem szerepel, szóval vannak kétségeim. A Neumann Társaság nemzetközi szoft power próbálkozásainak a komolyságáról mindent elmond, hogy valamikor öt éve (mit ad isten, pont az ő elnöksége idején) elfelejtették megújítani a domain regisztrációjukat, és azóta valami valami kínai spammerre mutat.
Amúgy jó tudománynépszerűsítő / szakmai közírói munkát simán végezhet valaki anélkül is, hogy a témának a szó akadémiai értelemben vett szakértője lenne, bár az ilyen jellemzően nem saját kiadású könyvek formájában szokott történni.
@barki: „a tudat mértékegysége”: hát, ezt nem láttam jönni… a tudat mértékegysége… ízlelgetem, nehéz betelni vele…
Épp az előbb fejeztem be James Bridle Az emberi intelligencián túl című
Állatok, növények,
gépek: a földi értelem
nyomában alcímű könyvét.
Az író ezt az embert – Gaia fennmaradása szempontjábol – a görögországi Pindosz hegység Epirusszal átellenes oldalán található hiperakkumulátorként működő, szárukban, leveleikben nikkelt gyűjtő növények intelligaszintje alá helyezné az éppen még megtűrt (önmaguk által önmagukat nagyon-nagyon-nagyon intelligensnek tartott)
létezők közé.
@steinerzsiga: : „A tudat hasadással szaporodik” (V. Sally)
@steinerzsiga: a Phi (a Tononi-féle Phi) valójában a tudatosság szintjét méri. nem halandzsa, de annyira hipotetikus, amennyire csak lehet
https://journals.plos.org/ploscompbiol/article?id=10.1371/journal.pcbi.1003588
@jotunder: Aha… Belenéztem, hát, elképesztő dolgok vannak… De ha jól értem, Tilesch azért legalább két dolgot félreértett (félremondott). Egyrészt tudat =/= tudatosság, másrészt a Tononi-féle Phi nem a mértékegysége a tudatosságnak, hanem a tudatosság (pontosabban az experience, talán tapasztalás) mennyiségére bevezetett rövidítés. Ahogy az F nem a mértékegysége az erőnek, vagy az m sem a mértékegysége a tömegnek.
Nekem nem a mesterséges intelligencia, hanem a természetes unintelligencia (rövidítve: TU, avagy NU) a fő kutatási területem. Kívánságra sajtónyilatkozatokat is tudok tenni a témában.