A Mosszad igazgatója szelíden figyelmeztette Netanyahut
David Barnea közölte, hogy egyelőre nem gondolja, hogy a Mosszadnak lépnie kellene, de ha úgy alakul, akkor a Mosszad a jogállamhoz lesz lojális. Olyasmit is mondott, hogy ha esetleg Izrael kormánya rossz irányba indul, akkor a Mosszad a történelem jó oldalán fog kikötni, de hozzátette, egyelőre még nem állt elő ez a helyzet.
Elképzelem, amikor a titkosszolgálat főnöke figyelmeztetni Orbánt, hogy mintha kezdene letérni jogállamiság ösvényéről, éppen csak egy kicsit, de talán jobb lenne végiggondolni a következő lépést. Elképzelem, amikor bárki figyelmezteti Orbánt bármivel kapcsolatban.
Például valaki rászólna, hogy ne dugja zsebre a kezét, mert nem illik.
@vattablz:](#comment-327265
“Főni! Engedd el a pöszörődet, mert nagyon gáz nyilvánosan fogdosni!”
Mindenkiben szekunder szègyent okoz amikor Tuskó Hopkinskènt zsebrebaszott kèzzel bekacsázik a prüsszeli ülèsterembe. 😢
…”ha esetleg Izrael kormánya rossz irányba indul”… Szép eufemizmus. Ezeknek az újabb típusú populista, rosszoldali diktátoroknak az a módszere, hogy miután nagy demokratikusan megválasztották őket, a saját népüket fokozatosan főzik meg a diktatúra egyre forróbb üstjében. Máshogyan ezt ma már nem is lehetne, legalábbis a fejlett nyugaton (és fejlett Közel-Keleten), hiszen egy hirtelen diktatúra-bevezetés feltűnő lenne, és mindenki botrányt kiáltana.
Netanyahu még gyenge kezdő ezen a pályán az Első Számú Elkövetőhöz képest, de majd lassan beletanul. A bevált módszert ismeri: az üstöt lassan, fokozatosan melegíteni – és pont azt is csinálja. David Barnea mester meg, attól tartok, hogy csak a csúszós lejtő alján fogja észrevenni, hogy már megfőtt. Nagyon szép (meg érdekes, meg minden) lenne, ha nem így lenne, de ha csak nem vesz elő valahonnan egy Lee Harvey Oswaldot, akkor ebből megfőzés lesz.
@ipartelep: a Mosszadon belül komoly feszültség van. Barnea engedélyezte, hogy a Mosszad alkalmazottjai részt vegyenek a tüntetéseken (mármint tüntetőként). A hadsereg elitegységei sem boldogok. Ez egy valóságos feszültség, a tradicionalista, anti-modernista ortodoxok (és nem feltétlenül haredik) és a világiak között. Ez nem a KESMA és Rogán Anti által kevert szar, ez a valóság.
@jotunder: Volt valami olyasmi hír is, hogy USA infó szivárgott ki, amely szerint a Moszad szervezkedett Neta ellen. Besegített a tüntetésekbe meg ilyesmi. Nem tudom mennyi igaz ebből.
.
Három szempontot érdemes figyelembe venni az izraeli helyzet megítélésénél:
.
1.) Bármennyire is naprakészen és részletesen tájékozottak mindazok, akik nem Izraelben élnek, végülis nagyon felületesen képesek megítélni (vagyis csaknem sehogy) az ottani eseményeket, különösen a mélyben zajló folyamatokat.
.
2.) Izrael lényegében 75 éve nyílt vagy lefojtott háborúban áll. Emiatt más orszégokhoz képest sokkal nagyobb jelentősége van a védelmi és nemzetbiztonsági szervezeteknek. Még az Izraelben élőknek is csak korlátozott ismereteik vannak az IDF-ről (ideértve a katonai hírszerzési ágát is), ennek a kevésbé kirakatban levő részeiről. Úgyszintén a Moszadról, valamint belső elhárítást végző párjáról: a Sin Bétről. Na meg a Negev-sivatagban levő nukleáris létesítményről. Ezért arról sem tudhatunk (még az ottani legtájékozottabnak mondott polgárok sem), hogy milyen folyamatok, ellenfolyamatok zajlanak vagy nem zajlanak a mélyben.
.
3.) A világpolitikában Izrael nem Hollandia, Grúzia vagy Magyarország kategóriájú ország. Konkrétan: az USA geostratégiájában teljesen más, különösen kiemelt helyet foglal el az utóbbiakhoz (és még 100-150 országhoz) képest. Ezért talán nem rugaszkodom el a valóságtól, ha feltételezem, hogy a State Department, a Pentagon, a CIA és talán még mások fokozott figyelemmel és fokozott aktivitással fordulnak a friss politikai események felé. Ez persze csak találgatás; ezekről még kevesbb embernek vannak információi – talán még az itteni kommentelőknek sem.
.
Lényeg 1: Igazándiból semmit sem tudunk.
.
Lényeg 2: Ma reggel a Klubrádióban a műsorvezető megkérdezte Izralben élő újságíró interjúalanyát, hogy szerinte mit várhatunk. A válasz ez volt: “Na, ez egy egymillió dolláros kérdés.”
.
Hiv.: @hakohen:
Az világos, hogy mi itt Alsó-Mogyorópusztán nem sokat tudunk az izraeli hatalmi viszonyokról. De azért beszélgethetünk róla.
Az is világos, hogy Izraelben sokkal tekintélyesebbek, fontosabbak a hadsereg, és a titkosszolgálatok, mint Alsó-Mogyórópusztán. Sőt, hát ez nem is kifejezés, hogy sokkal, hiszen itt nálunk ezek a maffiafőnök által teljesen kézivezéreltek és annyi tekintélyük sincs, mint egy éticsigának.
Hanem, az azért ott is kérdés, hogy a munkatársai tüntetésben való engedélyezésén kívül mit tudnak tenni az említett, demokratikus érzelmű hatalmi szervek vezetői akkor, amikor náluk is egy rosszoldali zsebdiktátor kezdi el a demokrácia leépítését. Az ő tiltakozásuk nyilván nyomós. No de mennyire? Ez itt a kérdés. Annyira, hogy meghátráljon a zsebdiktátor? Vagy azt mondja nekik, hogy: ez nem a ti dógotok. Ti védjétek csak a hazát a minket körbevevő ellenségeink ellen, a törvényhozást meg csak bízzátok rám. És bizony, nem nagyon látszik az, hogyha ezt mondja, és csinálja, akkor erre mit léphetnek a demokraták.
Felmerül a kérdés (abszolúte általánosságban beszélek, nem konkrétan Izraelről), vajon hol húzódik a határ, amelynél azok az emberek, akik képesek összeadni a kettőt meg a kettőt, és felelősséget éreznek az országért, amelyet örökül kellene hagyniuk a gyerekeiknek (sőt, még azokért a honfitársaikért is, akik nem tudják összeadni a kettőt meg a kettőt), úgy döntenek, hogy a hatékony cselekvés nem odázható tovább. (E döntés megszületése újabb kérdést szül a hatékony cselekvés mibenlétét illetően. Egyesek szerint a szóban forgó határon túl a hatékonyság már csak az űrméret és a torkolati sebesség koordináta-rendszerében értelmezhető. Én ennek a témának nem vagyok szakértője, ezért álláspontom sincs, és másoktól sem várhatom, hogy legyen álláspontjuk. De ha valaki azt állítaná, hogy ezek fontos és időszerű kérdések, nem tudnék vitatkozni vele.)
.
Nem túl vigasztaló perspektíva:
.
https://izraelinfo.com/2023/07/25/imaval-a-biztonsagert/
.
@hakohen:
A nagyon vallásosak miért nem akarnak katonának állni? Vallásuk tiltja a fegyverfogást, erőszakot? Vagy más?
@azuccahirmondoja: Hát igen… Hippói Ágó, Lombard Peti, Aquinói Tomi és Salisbury Jancsi is sokat rágódtak ezen, nem is beszélve Paszkál Bazsiról. Szerencsére Steiner Zsigától távol áll ez a terület, nem is rágódik ilyesmin.
Bocsánat, ez teljesen off-topic, hazai — magyar — állapotokra vonatkozik, azokra viszont nagyon 🙂
Remélem, megnyitható, facebook-os link 🙂
https://www.facebook.com/photo/?fbid=256263277167998&set=a.127898723337788
Ez se semmi: https://www.haaretz.com/jewish/2023-07-26/ty-article/.premium/israeli-expat-kicks-israeli-ambassador-out-of-berlin-cafe/00000189-91b2-d430-a59b-b5bb2e960000
A Hezbollah ünnepel - Izraelinfo
.
@Thalész:
.
Itt tkp. a harédiekről (ultraortodoxok) van szó, akik a sokféle izraeli vallási és politikai árnyalat egyike. Jelentőségét mutatja, hogy valószínűsíthetően néhány év múlva Izrael lakosságának 20 %-át (!) fogja elérni. Ők egy nagyon vallásos, mondhatni fundamentalista közösség. Létük, világfelfogásuk és magatartásuk a XXI. szd-ban – szerintem – teljesen anakronisztikus. Mereven ragaszkodnak a Tórához és a Talmudhoz; életüket (és a jesivákban tanulók oktatását) teljesen ezek tanulmányozása és megértése tölti ki.
.
Nem tudom néhány mondatban leírni (és behatóan én sem ismerem) őket. Ezért két olvasmányt ajánlok. Az egyik Gadó János átfogó és összefoglaló cikke róluk:
.
https://www.szombat.org/politika/izraeli-ultraortodoxok-szellemi-iranymutatok-vagy-eloskodok
.
A másik egy friss összefoglalás a velük kapcsolatos statisztikai adatokról, helyükről stb.:
.
https://www.szombat.org/politika/a-harediek-adjak-az-izraeli-zsido-lakossag-18-6-szazalekat-ugyanez-a-szam-az-iskolasok-koreben-25-szazalek
.
Honnan tudja azt előre Barnea, hogy a jövőben melyik oldal fog a történelem oldalának bizonyulni?
@hakohen:
Ok, köszönöm. Azt hiszem meg is találtam amit kerestem. Az egyik cikk alatti link segített sokat.
Szóval nekem az jött le, hogy nincsenek vallási okai annak, hogy kerülik a sorkatonaságot. Meg amúgy is van civil szolgálat vagy valami hasonló, mint ami volt anno Magyarországon a sorkatonaság idején ha valaki lelkiismereti okokból nem akart fegyvert fogni.
Mondjuk a valós ok sem tűnik valami szépnek. Simán csak jobb nekik nem bevonulni és helyette anyagi támogatást kapni azért hogy vallási iskolába járnak. A vezetőknek meg nem tetszik, hogy a bevonult ifjak világlátottabbak lesznek és el is hagyhatják a közösséget emiatt.
Persze ez egyben azt is jelenti, hogy nem reménytelen a helyzet, vagyis hogy nem csak úgy érhet vége a történetnek, hogy addig növekszik az arányuk, míg össze nem omlik a társadalom. Hanem csökkenhet is az arányuk, főleg ha kapnak ihletet egy másféle életre.
Egy másik kérdésre is azt hiszem választ kaptam. Hogy hogy élhetett régebben, a középkorban, az ókorban, olyan társadalom, ahol majd mindenki a vallást tanulja csak. Hát úgy hogy régebben csak kevesen voltak ilyen helyzetben és őket a közösség tartotta el. Ez torzult el Izraelben.
Khmmm. A jövőben melyik oldal fog a történelem JÓ oldalának bizonyulni? — akartam írni.
“Szóval nekem az jött le, hogy nincsenek vallási okai annak, hogy kerülik a sorkatonaságot. ”
Valahol úgy hallottam, hogy az igazi ortodoxok nem ismerik el Izrael államot, mivel azt a szétszóratás után csak a messiás hozhatja össze, ezért nem is szolgálnak a seregben stb.
Na de akkor kik vannak a kormányban?
@savaz2:
Ahogy én látom jelenleg, hogy a nagyon vallásosoknak csak egy része az amelyik nem ismeri el Izraelt. Más részük meg igen. A kormányt meg nem csak a nagyon vallásosok támogatják, hanem a nacionalisták, ultranacionalisták is, akik nem mindegyike vallásos. Talán a többségük nem is.