A színházak és az irodalom után a matematika lesz a NER következő célpontja?
A NER elsőszámú ideológusa, a Konzervatív Kiáltvány szerzője, Lánczi András egy 18 gramm híján félkilós ópuszban foglalta össze, miért gyűlöli a Felvilágosodást, miért vezetett el a modernitás nihilizmushoz és a misszionárius póztól való szignifikáns eltérésekhez. Emberi jogok, a hatalmi ágak szétválasztása, apage satanas (ezeket valahogy különösen utálja Lánczi elvtárs).
Nem akárki, maga Szilvay Gergely méltatta Lánczi könyvét, amelyben kiemelte, hogy Lánczi szerint minden rossz okozója, a Felvilágosodás szálláscsinálója, a “matematikai jellegű tudományos tudás” és azzal vádolta a matematikát, hogy ismeretelméleti megváltóként tetszeleg.
Meglátjuk.
Ne zavard a köreimet.
hát, az első lépést már megtettük, amennyiben matematika tanítás a közoktatásban nincs
Magyarország egy szekta
a határok (még) nyitva
Spinoza a fő bűnös, aki more geometrico demonstrált a Felvilágosodásért… És persze Soros.
@poszt: Nemnem @Bogomil olvtárs, mindennek @Big JT az oka ;-). Addig cibálta a̶z̶ ̶o̶r̶o̶s̶z̶l̶á̶n̶ Lánczi elvtárs bajuszát, míg ez lett a vége :-(. Még szerencse, hogy Lánczi elvtárs a NER rettenetes, agysejtpusztító fegyverét (idegológia?) nem irányozta a Rényire. Akkor aztán szabhattuk volna a magyar matematika jövőjét. Esetleg egy “szánombánomkérekengedélytmeghunyászkodni”-poszt :-DDD???
@apokalipszistmost: : “a határok (még) nyitva”. Igen, egy ideje már én is azt mondom, amit a bartus 2009-ben: legalább a jobb sorsra érdemes gyerekeket kifelé kell terelni :-(.
Btw. Mé’ van az, hogy mindenki csak akkor (vagy akkor se) ébred, ha a saját, szent tudománya küszöbére piszkít a NER? Lám, Kispiás prof is csak most horgad fel?
“Emberek, ez marhaság, és a tudatlanságot kihasználó aljas hazugság”. B+ kispiás, az egész NER/FIDESZ egy blaszfémia, a tudatlanságot kihasználó aljas hazugság volt már akkor is, amikor még az MTA-t elnökölted :-(.
https://telex.hu/belfold/2023/06/19/mta-volt-elnoke-palinkas-jozsef-szegenyitett-uran-atomfegyver-propaganda-dezinformacio
Ez a “matematikai jelleg” valószínűleg azt jelenti a tudományban, hogy számítanak a tények, meg holmi logikai alapvetések. Pfuj! Miközben ott a Biblia és a Grimm fivérek összes meséi.
.
@ijontichy:
.
Morálisan igazad van. De poitikailag mégis csak (“jobb későn, mint soha” közhely mián) az a helyzet, hogy olyanok is elhiszik a szaxerű álláspontját, akik – mondjuk – a magunkfajtáknak nem.
.
Lánczi jogosan gyűlöli a Felvilágosodást; én is utálom, ha valami jóból kihagynak.
@nyulambator: Sok-sok+, ez az év kommentje! 🙂
Hiv.: @nyulambator:
Ez bonmotnak jó, azonban nem ez a helyzet. Ezek konzervatívok. Vagy “konzervatívok”. Mindegy. Lehet, hogy nem “elvi”, vagy “eszmei” konzervatívok, hanem csak ott volt már hely az ideológiai palettán, ezért oda fészkelték be magukat (ez a bűnszervezetük vezérére pontosan, és szó szerint igaz), de mindenesetre úgy viselkednek, olyanokat mondanak, és csinálnak, mint a konzervatívok. A konzervativizmus pedig szemben áll a haladással, a felvilágosodással, a modernizmussal. Azok az ellenségei, nem akarja azokat.
Tehát az eleje helyes: gyűlöli a felvilágosodást. De nem azért, mert úgy véli, hogy az jó, és kihagyják belőle. Úgy véli, hogy rossz, és nem is akarja azt.
Persze, mindig, most is, folyamatosan vannak afelől kételyeim, hogy ezeknek a bűnözőknek egyáltalán vannak politikafilozófiai elvei, és eszméi. Ezek az én szememben inkább továbbra is félkegyelmű bűnözők.
@ipartelep: Te tényleg úgy gondolod, hogy Benjamin Disraeli, a modern brit politikai konzervatizmus atyja gyűlölte a Felvilágosodást? Ő volt az első vállaltan demokrata miniszterelnök. Amit modern konzervatizmusnak neveznek az a Modernitás terméke. A korai konzervatívok a francia forradalom szörnyűségeit a Felvilágosodás következményének gondolták (ebben nyilván van valamennyi igazság, de 2023-ban ennek nulla a jelentősége) és igen, voltak, akik nem tudták elengedni a vallási alapú természetjogot, de még egyszer, 2023-ban járunk és nem a tizennyolcadik században . Aki ma a Felvilágosodást ekézi az egy pozőr. Scutonnak voltak ilyen dolgai, de ő teljesen világosan pozőr volt (egy kiváló képességű pozőr). Lánczi egy senki, aki filozófusnak képzeli magát, és a pozőrségbe menekül a saját végtelen tehetségtelensége elől.
Hiv.: @jotunder:
Benjamin Disraeliről én semmit nem gondolok, és nem is nagyon érdekel ő. De hát nem is ő volt itt a téma. Ezekről a mostani mogyoró konzervekről van itt szó (nemdebár?) akik a saját bevallásuk szerint is gyűlölik a felvilágosodást. Ami (azt gyűlölni), akárhogy nézem, értelmetlen hülyeségnek, és butaságnak tűnik. Na most, hogy a konzervek (kint a világban) úgy általában mennyire gyűlölik a felvilágosodást, azt nem tudom, de annyi azért erről is megállapítható, hogy legalábbis nem szeretik. Mert helyette más dolgokat szeretnek, preferálnak. Mert ezek a politikafilozófiák, eszmék már csak ilyen preferálós dolgok. Az egyik azt mondja, hogy “isten, haza, család”, a másik meg azt, hogy “szabadság, egyenlőség, szolidaritás”. És akkor mit lehet kezdeni ezzel? A fogalmak szerint ezek ellentmondanak egymásnak? Azok szerint nem, hiszen nem egymás tagadásai ezek (fogalmilag, jelentés szerint). Azonban, itt szól közbe a preferencia: hát rohadtul nem mindegy, hogy az ideológus (politikus) a lehetséges véges ideológiai értéktárból éppen mely értékeket (vélt értékeket) veszi elő, és preferálja. Ez már nagyon jelzésértékű ugye. Egy isten haza családot mondó emberről azonnal tudjuk, hogy ő konzervatív lehet, míg egy szabadság-ot mondó emberről sejthető, hogy liberális. Lehet, hogy a szabadságot mondó ember is szereti valamennyire istent, a hazát, és a családot (hiszen ezek a dolgok a gyakorlatban nem válnak szét túl élesen az emberekben), de nem azokat preferálja, ő más értéket tart fontosnak. És akkor ezekből már egy csomó másfajta értékpreferencia is valószínűsíthető. Meg, hogy miket gondol a különféle társadalmi jelenségekről.
Na hát, miért mondom ezt? Ilyen jelek, ismérvek alapján döntjük el, hogy ki a konzervatív, liberális, anyámtyúkja, bármi. Ezek a Láncziék szóban is konzervatív dolgokat mondanak, olyasmiket is preferálnak, és olyasmiket is tesznek. Lehet, és valószínű hogy nem úgy konzervatívok, mint a tisztességesebb gazember nyugati konzervek (én a konzervativizmust, mint politikai filozófiát immorális gazemberségnek tartom, éppen azért, mert kiveri a szemüket egy(két, három), helyes, jó, igaz, valós társadalmi érték, de mégsem azokat választják), hiszen emezek (a mogyoró-banda) nem is annyira politikusok, meg ideológusok, mint inkább gyakorló bűnözők, de azért ha abba a néhány polfil. kategóriába kell besorolni őket, és választani, hogy konzervek-e, akkor mondható rájuk, hogy azok. Úgy hápognak, úgy totyognak, úgy néznek ki.
@ipartelep:](#comment-326559) kemény csapat vagy ipartelep, kemény csapat.
Nekem az a benyomásom, hogy a Fidesz most ebben a ciklusban két módon nyomul rá a nem-politizáló szakemberekre (sportolókra, színészekre, pszichológusokra stb):
1) Aki nyíltan beszól a Fidesznek, mint most Nagy Ervin, vagy korábban Herczeg Zoltán, vagy a pszichológusok szervezetei a genderbaromságok kapcsán, azokat nekiállnak legyalulni. Verbális zaklatás, börtön, belülről bomlasztás stb.
2) Aki nem szól be nyíltan a Fidesznek, azt megpróbálják kooptálni. Novák Katalin itt az egyik csodafegyver: Létrehoz pl. egy békés, ártalmatlan tanácsadói testületet, és meginvitál oda olyan elvileg “középen álló” személyeket, mint Gundel-Takács vagy Lackfi (ők persze mindig is kriptofideszesek voltak). Vagy éppen leszervez egy jópofa, ártalmatlan fotós eseményt Szilágyi Áronnal. Mit tehet szegény Szilágyi? Lehet karakán: ő aztán nem fog fotózkodni Novákkal. De ezzel ártana az egyesületének, a sportjának stb. Úgyhogy inkább jó képet vág a dologhoz, hiszen Novák azért még mindig sokkal semlegesebb figura, mint Orbán (persze dehogy).
Szóval ha kiállsz, legyalulnak. Ha nem állsz ki, akkor is rád szállnak, hogy kooptálódj már. Szerintem többek között ezért is lehetetlen Magyarországon létezni. Nincs olyan, hogy Deák Ferencként tüntetően kívül állsz a rendszeren.
Lánczi egy nemrég megjelent “nagy művével” kapcsolatos riportban azt nyilatkozta, hogy ezek nem is olyan nagy dolgok, amiket most írt, ‘az igazi, mélységes-mély gondolataim a még kiadatlan verseimben rejlenek’…valahogy így mondta.
Hiv.: @steinerzsiga:
“Ha nem állsz ki, akkor is rád szállnak, hogy kooptálódj már. Szerintem többek között ezért is lehetetlen Magyarországon létezni.”
Sok-sok millióan tudnak még Magyarországon létezni, hiszen létezésük szempontjából egyszerűen nincs számukra más lehetőség, és még a gyerekeik számára sem. Ők a dolgos, bagóért dolgozó káromkodós, hangos vagy éppen nagyon is hallgatag többség. Ők nem “kooptálódnak”, nincs meg hozzá a “kapcsolati” hálójuk, nem értenek az ilyen “úri, értelmiségi huncutságokhoz”. Az ő sorsukról. – vobban mondva sorstalanságukról – az ő reménytvesztettségükről” keveset olvashatunk a mai “írástudóink” által leírt szövegekben.
@ATCG: Biztos így van, ahogy írod. Én a világnak azt a szeletét kevésbé ismerem. Mindazonáltal szerintem már olyan mindennapi cselekvésekkel is belesimul az ember a rendszerbe, mint hogy Mészáros Lőrinc szállodájában nyaral, a Libriben vásárol, a NER-esített tankönyvekből tanító közoktatásba és vagy az egyházi oktatásba járatja a gyerekét. Annyira átszőtte az országot a Fidesz-maffia, hogy szinte már a levegőt is tőlük kapjuk.
@steinerzsiga: Jobb (meglepőbb) példa, hogy már a magyar McDonald’s és (részben) a magyar Auchan is NER-közeli figuráé…
…Elnézést, én jövök külföld, nem tud nyelv… „magyar konzervatív” jelent fideszes, ugye?
Mert tévé ezt mond, plakát ezt mond, nép ezt mond. (Fideszes ezt mond.)
Hiv.: @steinerzsiga:
OK, ebben az értelemben igen…azért – fehér hollóként – bízom benne, hogy a tanárok
és a diákok nem fogják ennyiben hagyni.
https://magyarnarancs.hu/belpol/amit-mondanak-neki-azt-garantaltan-vegrehajtja-tankeruleti-vezetok-magyarorszagon-257028
https://index.hu/belfold/2023/06/23/ferencz-orsolya-fidesz-kdnp-urkutatas-jozsefvaros-budapest-parlament-politika/
Ennél a mondatánál majdnem átbucskáztam a fejemen:
“AZT GONDOLOM, HOGY MOSTANRA A KONZERVATÍVOK VÁLTAK AZ EREDETI LIBERÁLIS GONDOLAT, A VALÓDI SZABADSÁG ŐRZŐIVÉ. A VALÓDI FORRADALMÁR MA KONZERVATÍV.”
Ezt a nőt – általában úgy jellemzik -, hogy: “szakember”.
Államtitkár: az űrkutatásért és az innovációért felel.
A riportból kiderül, úgy gondolja, hogy ő az építészethez, várostervezéshez, társadalmi folyamatokhoz minden jöttment “libsi-bolsinál” jobban ért.
Miközben ilyen objektívnek vélt mondatokkal eteti az őt áhítatosan (alá)kérdező
újságírót “hogyaszondja”:
“Nem az a legnagyobb kérdés, ki milyen párt színeiben vezeti a fővárost”,
hanem, hogy a városért, annak jobb életéért tegye mindezt a megválasztott polgármester…
Alákérdező:
“Májusban újabb rozsdaövezeti akcióterületeket jelölt ki a kormány. A kerületek azonban egyre kevésbé nyitottak és elzárkóznak ettől a modelltől, mondván, felülírják a helyi jogszabályokat, és inkább zöldíteni kellene, mint újabb lakóparkokat építeni. Egyáltalán folynak egyeztetések a főváros és a kormány között az ilyen jellegű fejlesztésekről?”
FO:
“A főváros és a kerületek veszítenek azzal, ha bizonyos beruházásokat nem engednek. De ezt a kérdést kerületenként kell megvizsgálni. Egy budai övezetben, ahol mondjuk egy védett erdőrészt negatívan érintene egy ilyen beruházás, nem biztos, hogy kell egy újabb lakóparkot építeni. De máshol ennek igenis lehet létjogosultsága. Nem léteznek mindenre egyenmegoldások. Megértem azokat, akik akképp érvelnek, hogy van elég ingatlan Budapesten, ezeket kellene felújítani és korszerűsíteni.
DE PONT AZ LENNE A FONTOS, HOGY A VÁROSTERVEZÉST ÉS A VÁROSI ÉLET SZERVEZÉSÉT NE EJTSE FOGLYUL IDEOLÓGIA. SAJNOS, MÁRA SZEKÉRTÁBOROK ALAKULTAK KI, POLITIKAI CSATÁROZÁSSÁ VÁLT SZÁMOS KÉRDÉS.”
csak egy apró részlet a fenti “nagyívű” válaszából:
” Egy budai övezetben, ahol mondjuk egy védett erdőrészt negatívan érintene egy ilyen beruházás, nem biztos, hogy kell egy újabb lakóparkot építeni. De máshol ennek igenis lehet létjogosultsága.”
Ja igen Budán ne, a tehetős rétegektől ne vegyük el a zöldfelületet,
a többitől viszont, ahol szintén igen nagy lehet a város levegőjének
szennyezettsége ott meg miért ne?!
…
(Tudom, populista libsi-bolsi antiforradalmár vagyok, de a lakóparkok a város szövetéből kiszakított idegen zárványok, a maguk belső zárt világával, nemcsak építészeti, nemcsak
a közlekedési és az egyéb kiszolgáló hálózatok szempontjából, hanem szociológiai szempontból is, (az itt élő gyerekek már szinte életképtelenek a lakóparkon kívüli “grundokon”, a tömegközlekedési eszközök önálló használatában).
“SAJNOS, MÁRA SZEKÉRTÁBOROK ALAKULTAK KI, POLITIKAI CSATÁROZÁSSÁ VÁLT SZÁMOS KÉRDÉS.” – hullajtja a krokodilkönyöket eme “nagyszerű”, mindenhez értő
“szakember”, de állandóan kibújik mondataiból a fidesz-kdnp politikusi lóláb.
…krokodilkönyöket: krokodilkönnyeket
@labrys: : … fideszes -> idióta és/vagy aljas gazember. A “magyarkonzerv” (amúgyis veszélyeztetett fajta volt már) fejfájára ki lehet írni a végdátumot: 1998. Mert midőn vitya meghirdette az első “polgári” (muhaha) kormányát, az volt az utolsó szög :-(.
@ijontichy:](#comment-326612) a fidesz hárommillió listás szavazatot kapott. szerinted ők mind idióták vagy aljas gazemberek? akkor mégis mit akarsz? ők maradni fognak ebben az országban, ők is mi vagyunk, bizony, és a legjobb, ami történhet, hogy egyszer egy normális pártra fognak szavazni (esetleg valamilyen baloldalira, a nyugdíjas fidesz-szavazók jelentős része szavazott balra huszonpár éve)
https://index.hu/velemeny/2023/06/23/ujhelyi-istvan-velemeny-fidesz-kormany-orban-viktor/
@jotunder: :
1. Szvsz.(!) Igen.
2. Helyes (mármint a maradás; aki akar, az meg lépjen). Nem tartanék tragédiának egy Huxit-et. A sokkterápia néha hasznos (és nem állítom, hogy ez esetben is az lenne, csak leszögezem, mint tényt). Ha Mo. nem lenne a nyugati gazdasági rendszer része, akkor talán éppen Észak-Korea felé lépegetne (illetve nem, mert annak eltűrését azért mégsem nézem ki, a “hárommillából” – szeretik a hasukat).
3. “ők is mi vagyunk” Szvsz.(!) túl sok színházat nézel (ti. ez amolyan jól hangzik duma, és én a pátosztól – jöjjön bárhonnan – sikítófrászt kapok). Az én nézőpontom más. Mindenkit nem menthetsz meg, mindenkiért nem vállalhatsz felelősséget, de a “hülyeségük” (ti. “ezek” hatalomban tartása) a te lehetőségeidet is (de főképp a következő generációk lehetőségeit) rongálja. Na utóbbiakért inkább érzek felelősséget, legalábbis annyiban, hogy nem fogok buksikat simogatni (szegín kisbogaram nem tehet róla :-(, nem a lóf… ! megjegyzem, ha valami nagyon hasznosat kaptam anno a tengerentúlon, akkor az ez a szemléletmód).
4. Hogy mit akarok? Csak véleményt nyilvánítok (tudom, majdnem nulla jelentőségű). A “következő generációkért” (tudod, a necc nem felejt ;-)). Amíg érzek rá késztetést.
@ijontichy:
én korábban még egyetértettem az idióta/gazember tétellel, de az idők során meggondoltam magam. nem pátoszból, hanem mert már nem maradt értelme szvsz
most azt tartom, hogy a hétköznapi, átlagos intellektus és jólelkűség nem véd meg propagandának az emberi természet fölött gyakorolt hatalmával szemben önmagában; vagy ezekben a tulajdonságokban kell átlag felettinek lenni, vagy más szerencsés tényezőre van szükség akár az adottságokban, akár a környezetben
az aljas, uszító propaganda hadviselés/járvány/megszállás (nem olyan, mint, hanem az), nem békeidő. sokkal kevesebbet számítanak a személyes kvalitások a helyzet személyes kimenetelében. ennek a mértékét láttam annyira megnövekedni, hogy már így értékelem a helyzetet. nem tudom, mikor és mi lehetett a fordulópont, de az én szememben átfordult
maga az ok, amiért a békeidőt tekintjük emberhez méltónak és így kívánatosabbnak, az, hogy ebben nyer teret a személyes egyedi megismételhetetlen emberi lét
tom hogy már mondtam ezt, de időnként eszembe jut, még ha le is van már írva
Amikor azt mondjuk a fidesz-szavazóira, hogy ők “idióták, vagy/és gazemberek”, akkor itt az “idióta”-szót nem orvosi-pszichiátriai értelemben értjük, úgy, hogy nekik 30-körüli az IQ-juk. Az idióta-szó itt mást jelent. Azt jelenti, hogy akik az országot tönkretevő fasiszta bűnbandára szavaznak, azoknál az értelmi fogyatékosságnak valamilyen esete áll fenn, ami a kognitív képességek legalábbis egy részterületére vonatkozik. Azért fogyatékosok értelmileg (anélkül, hogy az általános IQ-jukat vizsgálnánk), mert nem képesek felmérni, észrevenni, hogy mit tesznek, és amit tesznek, annak mik a következményei. Ezt nem fogja át a tudatuk. (Akik ezt fel tudják mérni, és tudatosan teszik mégis, azok a gazemberek.)
Egy-egy politikaí ítélet mellé nem kell mindig közlekedési rendőrt állítani. Ha politikai véleményt nyilvánítunk, akkor nem szükséges állandóan akadémiai értekezés szintű elemzést nyújtani. Mindennek megvan a maga helye, ideje. A fidesz-bűnbanda szavazóit a mindennapi politikai beszédben éppen eléggé pontosan írja le, jellemzi az “idióta, vagy gazember” megnevezés. Ennél részletesebb árnyalást nem érdemelnek.
1) Ezekkel a tartalmas értelmiségi vitákkal a következő 4-8-12-… évben is jól elleszünk, hogy minek nevezzük a fidesz szavazókat.
2) Eközben az ellenzéki pártok még annyit sem kockáztatnak, mint JT a blogjával. Ha az ÁSZ megbünteti őket pár milliárdra, akkor udvariasan megkérdezik, hogy hová utaljunk. Ahelyett hogy egy kis kellemetlenséget okoznának a hatalomnak. A flashmob nem az. Az demokráciadíszlet.
Hiv.: @excombo:
Ez igaz: elleszünk vele. No de mi mást csináljunk? Menjünk ki az utcára, és rohamozzuk meg a rádiót/tv-t? (- Melyiket? – Mikor, melyiket.) Ez egyébként jó ötlet, és én már régóta javaslom is, de senki sem hallgat rám. Nekünk nem túl nagy a mozgásterünk. Akkor meg maradnak ezek az értelmiségi dumák, viták, nyavalygások.
Az ellenzéki pártok ott baszták el (legutoljára), hogy beültek a Parlamentbe, legitimálni a fasiszta diktátor rendszerét. Ez több mint hiba: bűn volt.
@ipartelep: Azt én eleve nem tudom logikailag értelmezni, hogy azt kommunikálják, hogy ez nem demokrácia, majd demokratikus eszközökkel próbálják leváltani a rendszert. Tessék választani az ellenzéki vezetőknek:
1. Ez demokrácia.
2. Ez diktatúra, amit meg akarunk dönteni. A diktatúrát ugyanis megdönteni kell. Igen, kukaborogatással, meg “mindenki váltsa vissza az állampapírját” felhívással. Illetve “nem fizetjük ki az ÁSZ büntetést, tartóztassatok le, ha akartok” bemondással. Fennáll a veszély, hogy hazaárulónak bélyegeznek, de ez már megvolt, szóval mindegy. Az a veszély is fennáll, hogy letartóztatnak. De ha egy ellenzéki vezető még ahhoz is töketlen, hogy mártír legyen, akkor mondjon le, utána is mehet beszélgetős műsorokba.
3. Ez diktatúra, és a magyar választónak ez így megfelel. Hát, sajnos ez is benne van a pakliban…
Minden nagykorú, (elvileg) felnőtt, cselekvőképessége birtokában lévő személy felelős a tetteiért.
.
Megismétlem: mindenki, akinek jogában áll teljesen legálisan gyereket csinálni, több tonnás munkagépeket vezetni, illetve az országa választásain szabadon & titkosan választani,
MINDEN IDŐPILLANATBAN FELELŐS A TETTEIÉRT.
.
Nincs kivétel. Nincs mentség. Nincs hivatkozási alap, amire mutogatva védekezhetünk.
(A kényszerhelyzet persze kényszerhelyzet – de az is a személy felelőssége, hogy miképp reagál a kényszerhelyzetekre.)
@labrys: milyen tetteiért? hogy egy választáson orbánra szavaz? kikre szavazzon? a nácikra? vagy az amatőrökre? én az amatőrökre szavaztam. nem hiszem, hogy képesek lennének most elvezetni az országot, azaz nem tudom elképzelni, hogy nem csinálnak valami bajt rögtön az első héten, de azért rájuk szavaztam. nem nevezném idiótának azokat, akik nem nácikra, nem amatőrökre, hanem egy autokrata szemétládára szavaznak. orbán a covidig nem volt sikertelen, némi szerencsével, de túlélte 2011-12-t, az emberek jelentős része gyarapodásként élte meg az utána következő tíz évet. számomra az, hogy lényegében véve felszámolta a liberális demokráciát és hát általában az a fasisztoid duma, amit nyom végtelenül utálatos, de nem várom el egy kisvárosi embertől, aki úgy érzi, hogy neki orbán alatt jobb, mint gyurcsányék alatt, aki úgy érzi, hogy orbán az ő nyelvét beszéli, hogy a kunhalmi ágnesre szavazzon. vannak nyilván sokan talán egymillióan, akiket kerülnék az utcán, de hárommillióan szavaztak a fidesz listára. én szeretnék egyszer egy normális magyarországon élni, és azon a normális magyarországon a fidesz jelenlegi szavazóinak is aránylag jól kellene éreznie magát, nem csak nekem.
@jotunder: : “orbán a covidig nem volt sikertelen” :-DDD. Jó! Naggyon jó! Ezt persze “a negatív növekedés is növekedés” szellemiségének jegyében kell értelmezni, ugye? Tény, hogy vitya ’98 óta olyan sikeresen nyomja az össznépi magyar társadalmi tudatba az inhibitort, hogy az nemcsak iszonyúan lelassult, de néha még tán rükvercbe is kapcsolt. Persze, ha az “előre” nem knoxbridge, hanem atta türk, akkor tényleg duplaplusz sikerről beszélhetünk :-). [megj: egy országot, mely része a nyugati gazdasági rendszernek, s nem egyetlen terméke a moha, nem akkor durranás ám, ha kicsit támolyogva is, de úgy előrefelé gurulva tartani. mármint gazdaságilag. egy komplett társadalmat, úgy “agyilag”, na az nehéz. nem elég kitűzni a címkét a kormányra, hogy ez “polgári”].
No jó, részemről fényezheted még kicsit vityát. Tényleg kínos, hogy egy alcsútdobozról szalajtott parasztbolsi hülyére vette a komplett elitet. A rossz hír (mondtam már, nem?), hogy úgy száz év múlva, úgyis lesz megint egy “borász-történész” (vagy hasonló), aki a vityakort választja tanulmányozása tárgyának. Korunk információs infrastruktúrájának köszönhetően, forrása lesz dögivel, szóval akkor akár korrekt kis tanulmányt is rittyenthet. Vagyis az elkészült műben a szereplők képén ott lesznek a stigmák, amiket annyira szeretsz r̶e̶l̶a̶t̶i̶v̶i̶z̶á̶l̶n̶i̶ retusálni. Mondjuk mi már nem fogjuk olvasni, ha ez téged vigasztal ;-). Kivéve, ha kisül, hogy holmi vallások mégsem tévednek. Akkor a felhők szélén ücsörögve mégis. Erre az eshetőségre nézve megígérem, ott már nem foglak froclizni vele (és nem, nem tettem keresztbe az ujjaimat hátam mögött :-)).
@ijontichy: 2012 és 2022 között a GDP nagyjából 40 százalékkal nőtt. a rendszerváltástól 2012-ig viszont csak 26 százalékot. az emberek tehát úgy élelhették meg ezt az időszakot, mint a növekedés időszakát. ráadásul…. orbán elé ment a trendeknek a határkerítéssel (a kevés dologgal, amivel szomorúan bár, de egyetértettem vele anno, lásd vonatkozó posztom), azzal, hogy gyakorlatilag megszűnt a munkanélküliség, és hála az uniós pénzeknek rengeteg dolog épült mindenfelé. hogy ez nem feltétlenül orbán érdeme? és ki beszélt erről? arról van szó, hogy az emberek úgy érezhették, hogy gyarapodtak, és nagyon sokan úgy érezték, hogy az értékeik megjelentek a politikában. tudom, leszarjuk a nép értékeit, de akkor ne csodálkozzunk, ha a nép nem fog ránk szavazni. én borzasztóan kártékonynak, konkrétan pusztítónak és fasisztoidnak tartom az orbán-rezsimet, de annak az embernek a szempontjából, aki láthatóan jobban él, mint 2010 előtt élt, elég természetes választás volt orbán. márki-zay teljesen megbolondult a választási kampányban, nagyon rosszul kezelte a háborús helyzetet, elég furcsán költötte el azokat a bizonyos pénzeket, amelyek miatt most megy a hirig és általában, az ellenzék elég bénácska volt a kampányban. gyurcsányt nagyon sokan nem szeretik, a jobbikot dittó, a többiek meg ugye alig léteznek. miért szavazott volna valaki márki-zay miniszterelnökségére, amikor még én is éreztem, hogy ezzel az emberrel problémák vannak. persze, ez egy borzalmas helyzet, de nem lesz attól jobb, ha en bloc leidiótázzuk/legazemberezzük orbán szavazóit. én ezt befejeztem, nem szeretnék erről vitatkozni.
@jotunder::
1.)
Minden tettéért. – Nem igazán látom, ez a mondat hogyan nem érthető, vagy hogyan érthető félre.
…Illetve azt sem igazán értem, mi késztethet bárkit arra, hogy akármilyen helyzetben egy/sok (elvileg & jogilag) felelős, felnőtt, cselekvőképes személy tetteinek felelősségét valaki/valami másra próbálja kenni.
.
.
2.)
Amennyiben a kérdésed (szűkített mondata) arra irányult, hogy – szerintem –
.
~ Magyarországon 2014-ig kikre szavazzon a felelős állampolgár: szinte bárkire a Fideszen, az MSZP-n és a Jobbikon kívül.
.
~ Magyarországon 2014. után kikre szavazzon a felelős állampolgár: természetesen senkire, mert az Orbán-rendszer „szavazásain” való aktív részvétel szimpla kollaboráció/értelmetlen. (Illetve legjobb esetben is csak trollkodás – lásd MKKP –, de szerintem egy végstádiumú rákos beteg rovására már-már bűnnel határos ízetlenség trollkodni…)
.
.
3.)
Orbán a covid-járványig (2020.) egy fülkeforradalom keretében önhatalmúlag megsemmisítette az ország alkotmányát, kivégezte az ország gazdaság-, egészség-, oktatás-, energia-, kül-, tudománypolitikáját (stb., stb.), elszigetelte az országot az Európai Uniótól, szoros szövetséget épített ki a legundorítóbb autoriter rezsimekkel & legszélsőségesebb politikai mozgalmakkal, fasizálta a magyar társadalmat, és mintegy mellékesen szinte felrobbanthatatlan alapokra helyezte az információs diktatúráját.
.
Szó szerint a társadalom minden területén olyan regresszív és romboló folyamatokat indított el, amelyek csak több generációnyi idő alatt lennének korrigálhatók (ha egyáltalán).
.
Persze ha te azt érted a „nem volt sikertelen” alatt, hogy Orbán hatalomban maradt, akkor igen, valóban elérte ezt a legelsődlegesebb célját.
.
.
4.)
Te nem vagy magadnál.A magyarországi társadalom utóbbi másfél évtizedére, illetve a magyarországi létre vonatkozó információid elképesztő mértékben torzak & hiányosak.A magyar történelemben még soha nem látott mértékű, felfoghatatlan összegű EU-s támogatások nélkül – miként azt számosan kimutatták – a magyar gazdasági növekedés az Orbán-éra minden egyes évében negatív (legjobb esetben elenyésző mértékben +) lett volna.
Az EU-s támogatások hatásán felüli bérnövekedés, likviditási bőség etc., etc. pedig általános világgazdasági folyamatok, nem pedig az Orbán-rezsim (mellesleg épp e folyamatok ellen dolgozó) gazdaságpolitikájának az érdeme volt…
.
A magyar társadalom igen jelentős – messze-messze a nagyobbik, kb. az alsó hat-hét jövedelmi decilist kitevő – része egyértelműen lecsúszott egzisztenciálisan az Orbán-rezsim uralma alatt. (Még akkor is, ha ez az érintett rétegekben nem tudatosult; lásd még „ha nagy leszek, közmunkás szeretnék lenni”, illetve mennyiben képes átlátni az ő és a gyerekei életét megnyomorító hosszú távú társadalmi-gazdasági-politika hatásokat például egy borsodi/békési zsákfalu népessége etc.)
.
.
5.) „de nem várom el egy kisvárosi embertől”
Te természetesen azt vársz el és attól, amit és akitől akarsz – én viszont igenis elvárom minden felelős, magát felnőttnek tartó, (elvileg) tájékozott és tanult személytől, hogy NE szavazzon nácikra/fasisztákra.
Ha viszont rájuk szavaz, akkor rájuk mutatok ujjal, és fennhangon kijelentem: ezek nácikra/fasisztákra szavaztak.
És hiába tekeregnek, hiába mentegetőznek, hiába próbálnak arra apellálni, hogy csak idióták voltak, vagy hogy hirtelen felindulásból, vagy mert a komcsik/a gyíkemberek/a genderek… stb., stb. – leszarom.
.
Aki nem kényszerből fideszes, hanem önként, az gazember/idióta.
@jotunder:: …ugye azt tudod, hogy a GDP-növekedésbe beletartozik az összes fölöslegesen díszkövezett falu, 40 cm-es kilátó és tarra vágott lombkoronasétány is? Meg a horribilis szorzóval túlárazott autópályák? Stadionok? Meg az is – kétszeres szorzóval! – ha ások egy nagy gödröt, majd pedig rögtön betemetem?
@labrys: te tényleg elhiszed, hogy ezek tételek? nagyon komoly növekedés volt a régióban, jóval nagyobb, mint nyugat-európában és magyarország is kivette ebből a részét. idén lehet, hogy egyáltalán nem lesz növekedés. a Standard and Poor-nál BB-ről BBB-re nőtt 2022-ig a credit rating (és onnan egy notchot csökkent januárban). azt állítani, hogy mindez Orbán zsenialitása miatt történt, na ez egy kicsit erős lenne, de tény, hogy nagy volt a növekedés a válság vége óta. magyarország továbbra is elég szegény ország, budapest viszont a legélhetőbb város a káeurópai régióban. az egy másik kérdés, hogy beütött egy hatalmas infláció, egy egészen durva élelmiszerinflációval, most nem jönnek az uniós pénzek, és ez a kínai akkugyár dolog legalábbis kétesélyesnek tűnik. de ez most van, és nem 2022-ben. az a furcsa, hogy miközben én rémisztőnek tartom a magyar covidtörténetet, az ország nem így látta. nekem személyesen nagyon rossz érzéseim vannak a magyar oktatás helyzetével kapcsolatban, az ország nem egészen így látja (az egészségügyet talán az ország jelentős része ijesztőnek látja, de ez mindig így volt). én nem vagyok hajlandó ellenségemnek tartani azokat, akik a fideszre szavaztak, csak azért, mert a fideszre szavaztak és nem vagyok hajlandó utálni őket. az orbánt azt nagyon, de egy átlagembert, akiről nem tudok senki, azt nem. a brexit esetében, ami nekem személyesen nagyon fájt, még megértőbb vagyok,. . nem tartottam okos ötletnek, de nem fogok leidiótázni valakit, csak azért mert a brexitre szavazott.
@jotunder: Abban egyetértek, hogy az MSZP-s brancshoz képest tűrhető a gazdaságpolitikájuk; ami egyébként színtiszta neoliberalizmus + lopás elegye (a 2022-es kampányban csinálták meg ők is a sokszor megénekelt böszmeséget – ennek még nem látjuk, hogy mi lesz a vége)… De azt ne felejtsük el, hogy a 2010-es években példátlan világgazdasági konjuktúra volt (Modern Monetary Theorynak nevezett 0%-os kamatok kora), 10 év alatt durván megnégyszereződött az S&P500 index stb. Menj be bármilyen (nemzetközi!) gazdasági topicba, és megmondják ugyanezt neked. Egyébként most az MMT megroggyant, kérdés mi lesz. Mi csak szokás szerint prociklikus gazdaságpolitikát folytattunk, tövig nyomtuk a gázt, amikor felesleges volt, és most a fékezés is nagyobb lesz.
Hiába no, mindig nehéz volt szegény élcsapatok dolga amikor tízmillió fasisztával voltak kénytelenek építeni a szocializmust (R.M.). Ahogyan Saint-Justnek és Leninnek se volt persze könnyű a tévelygő tömegekkel, rövidre is zárták.
@jotunder: : Nyomod itt a “g̶a̶z̶d̶a̶s̶á̶g̶” “ződ a villamos” feliratú gombot nekem, tősgyökeres pestinek, aki lassan már tíz éve megírtam itt, hogy háromésfél gazdasági csődből könnyebb kilábalni, mint helyrehozni azt a kárt, amit vityáék – ’98 óta – a fejekben okoztak??? Egyébként nem utálom a hárommillát, csak tényleg enbloc idiótának és/vagy aljas gazembernek tartom (nem vagyok én bíróság, hogy egyenként megítéljem őket). Valami van is benne, elvégre uralja, vagy sem, de facto teljhatalommal Mo-ot az alcsúti és bandája? Jah, tudom, azért a ballib, a soros, brüsszel, meg a tudjukkik felelősek (mi(!) egy cseppet sem). Én nagyra tartalak, mondd, hogy a vityaklérus jót tesz az országnak (nem azért, mert elrettentő példának jó lesz), a legkisebb rossz, ami vele történhetett, és akkor lezártuk (OK, legyen neked egy: Mo-on sosenem is volt “Csikatilo” (majd száz év múlva… :-D)).
Ha mégsem, akkor tartom a véleményem, megtoldva azzal, hogy a második verzió (ti. “AG”) koncentrációja egyre sűrűsödik, ahogy felfelé haladunk a műveltségi/iskolázottsági létrán – és ugye ez az, amit nagyon szeretnél szőnyeg alatt tartani. Jah, (@excombo is:) annyi ingyenzsetonból, konjunktúra idején, továbbá ha az ellenzékedet nem “orbán & co” alkotja (ami persze nem menti fel a ballibát, de a hárommillát se **), a szomszédom kandúrja se kormányzott volna rosszabbul “gazdaságilag”.
Közben micimackó segít országot építeni (?) malackának, és most átkapcsolok magyarból EU-s tudatra : [Turn on] Lesz akkunk jó áron. A magyaroknak meg előbb-utóbb környezeti problémáik, de majd segítünk megoldani, jó pénzért [Turn off] Aha, voltunk mi már vas és aczél (sic!) országa :-(.
A rossz hír, hogy nem lesz esélyed egy “normális” pártra szavazni, mert ellenzéki oldalon olyan nem lesz. Gyakorlatilag nincs is utánpótlás. Kevés annyira hülye fiatal van, aki egy beszűkült piacú, ergo kevés zsetonnal kecsegtető vállalkozásba fektet. Márpedig zseton oda annyi jut, amennyit vityáék csorgatnak. Kádár elvti csettint, neki muszáj vot ennél kevesebb ellenzéket engedélyezni. Ki is lógott a lóláb, hogy “diktatúra”. És ahogy említettem: a veszettül indvidualista, megalkuvó magyar társadalom(!) évtizedekig fog még nyögni utána is. Az orbánkorszak neki olyan (a feldolgozatlan örökségei tekintetében, plusz ne feledjük n’csicska egyetemének kibocsátását), mint a vicc poénja: nesze sánta, itt egy púp! S bár többször úgy éreztem magam, mint parasztbácsi a röpüllőn, azt azért már 2002 után láttam, hogy Mo-on egy alakulat van, ami biztosan alkalmatlan kormányzásra: az a vityáék uralta fidesz.
Szóval Big JT, ne aggódj! KatonaPintér stb. lesz még jó sokáig, s írhatsz nekünk kiváló stílusodban róla (és ez nem szarkazmus, ami jó, az jó!). A színház díszletei alól kivillan ugyan itt-ott a zseton hiánya, dehát “Poet needs the pain” ;-). Ha megszáll az ihlet, megírhatnád “A viktátor” című tragikomédiát (drámát?), három felvonásban. Pintyő meg majd megrendezi :-D. Na léptem, mert – oldalbordám tekintete szerint – feladat van.
** @labrys olvtárs pedzeget ám valamit a felelősségről.
@jotunder::
1.)
~ A Fitch az ország adósbesorolását 2012-ben két fokozattal lejjebb, Befektetésre nem ajánlott, spekulatív kategóriába (BB+) sorolta, és csak 2019-ben(!) sorolta vissza ismét a 2009-es Alsó középkategóriás fokozatba (BBB).
.
~ A Moody’s 2011-ben az ország adósbesorolását az Alsó középkategória legfelső szintjéről (Baa1) három(!) kategóriával lejjebb, Befektetésre nem ajánlott, spekulatív szintre (Ba1) minősítette, és az ország a Moody’s-nál még ma (2023.!) sem érte el a Baa1 szintet.
.
~ A Standard & Poor’s 2011-ben Alsó középkategóriából (BBB–) szintén Befektetésre nem ajánlott, spekulatív kategóriába (BB+) sorolta az országot, és értékelése szerint az csak 2019-ben érte el ismét a 2008-as BBB szintet.
.
És amit ugyancsak nem szabad elfelejteni: a bóvlivá minősítés és a 2008-2010-es szintekre történő visszaminősítés (már ahol erre egyáltalán sor került) közti közbenső időben nem emelkedett ám folyamatosan M.o. adósbesorolási szintje! Ellenkezőleg, folyamatosan STAGNÁLT a bóvliban, és csak 2019-20-ban állt vissza (ott, ahol) a cca. tíz évvel korábbi szintekre.
.
.
2.)
Nem „beütött”, hanem Orbánék gazdasági-politikai tevékenysége egyenes következményeként állt elő. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az egész EU-ban sehol máshol nem „ütött be” ilyen mértékű/nagyságrendű/tartós infláció. Az összes uniós ország röhögve-szörnyülködve néz bennünket. Még Ukrajnában(!) is csak fele akkora az infláció, mint Focialista Orbanisztánban.
.
.
3.)
Nem, egyáltalán nem tűnik annak.
Egyértelműen ismét egy országromboló, hosszú távú hatásait tekintve felmérhetetlenül katasztrofális stratégiai húzás Orbán(ék) részéről.
.
.
4.)
Ezek egyszerűen nem igaz állítások.
Közel sem az egész ország az, aki nem látja (például) ezeken a területeken (sem) a problémákat. Az ország népességének csupán az a meglehetősen nagy hányada nem így látja, akiket Orbánék több évtizedes, rengeteg százmilliárd(!) forintot felemésztő, folyamatos propaganda-hadjárataikkal agymostak/indoktrináltak.
A szekta, tudod. (És igen, több milliós szekták is léteznek; pillants csak az ún. vallásokra…)
.
.
5.) Nem utálom a Fidesz-szavazókat. Az érzelmeimre vonatkozóan semmilyen kijelentést sem tettem. A Fidesz szavazóira vonatkozóan tettem értékítéletet – miszerint idióták és/vagy gazemberek.
.
Mint ahogy idiótáknak és/vagy gazembereknek tartom például a sztálini rendszert, a német Harmadik Birodalmat vagy a putyini diktatúrát (stb.) fenntartó tömegek tagjait is.
.
…És mellesleg nagyon beszédes, hogy az az egyáltalán nem eredeti megállapítás, miszerint mindenki mindenkor felelős a tettei következményeiért, a Fidesz & Orbán kapcsán azonnal heves tiltakozást és vitát vált ki.
🧐
(Bár emiatt leginkább sírni kellene…)
@ijontichy: hárommillió felnőttet egy tízmilliós országból idiótának és/vagy gazembernek tartani, csak mert orbánra szavaztak, nekem nem fog menni. nyilván van rossz érzésem amiatt, hogy ennyien szavaznak orbánra, de kicsit nekem is eszembe jut erről R.Mátyás és a basket of deplorables.
@jotunder: Szerintem senki sem jókedvvel emlegeti az idiótákat/gazembereket, hanem mert tertium non datur. De mondd el te, hogy a fenti kettőn kívül mi oka lehet valakinek arra, hogy 13+ év NER után még a fideszt (Orbánt) pártolja.
Értem én, hogy szerinted vannak, akik “úgy élelhették meg ezt az időszakot, mint a növekedés időszakát”, node növekedés ide vagy oda, vagy látják, hogy eközben mi történik az országgal, a szegényekkel, a rászorulókkal, a fogyatékosokkal, a kisebbségekkel, a menekültekkel, az oktatással, az egészségüggyel, a morállal, a szolidaritással, a jövőnkkel, a diákokkal, a kultúrával, meg a mindenmással ami nem a foci, vagy nem. Ha látják és ez mind nem számít, csak az általuk látni vélt növekedés, akkor gazemberek. Ha 13+ év alatt nem sikerült ebből semmit meglátni, akkor idióták, de minimum agymosottak. És ebből a szempontból közömbös, hogy hárman vannak, háromezren, vagy hárommillióan.
Nekem ez olyan, mint a másodfokú egyenlet, sehogy nem bír ennél a kettőnél több megoldás kijönni. De ha te látsz harmadik esetet, tényleg érdekel.
@jotunder:
Szerintem senki se várja el, hogy hárommillió embert idiótának és/vagy gazembernek tarts, de ez nem akadályoz senkit abban, hogy ugyanezt a hárommillió embert idiótának és/vagy gazembernek tartsa.
Egyébként teljesen értetlenül állok az előtt, hogy azt a hárommilliót veszed a védelmedbe, aki egyébként a haszonélvezője (hiszen szerinted a kitűnő gazdaságpolitika nyertese) és támogatója az ország kirablásának, a jövő felélésének (közoktatás, akkumulátorgyárak, Fertő-tó, Balaton, egészségügy) s annak, hogy az ellentétes nézetek ne kapjanak teret (SZFE, akadémiai hálózat, egyetemek kiszervezése, közszolgálati sajtó bekebelezése, karaktergyilkos kampányok kritikus gimnazisták ellen), szóval tulajdonképpen ki utál kit?
És ha ők hárommillióan ennyire utálnak minket, akkor mégis miért dobálnánk őket vissza kenyérrel? (Úgyis elveszik)
Amúgy én nem utálom őket, csak mélyen, és szívből megvetem.
@nyulambator:
A tertium non datur kapcsán szeretném felhívni a figyelmet egy közlekedési analógiára.
Gyalogos közlekedés során egyszerűen nem életszerű elvárni a gépjárművek vezetőire vonatkozó szabályok betartását. Jólnevelt, civilizált ember nyilván törekszik arra, hogy ne foglalja el teljes szélességében a járdát, utat enged rászorulóknak, időseknek, babakocsis anyukáknak stb., de gyalogosan áthágni az íratlan szabályokat összehasonlíthatatlanul kisebb kockázattal jár, mint gépjárművel szabálytalankodni. Ideális esetben gyalogosan is törekszünk betartani a szabályokat, de nem mindig sikerül, és ha nem sikerül, többnyire elintézzük egy futólag odavetett bocsánatkéréssel, már rohanunk is tovább a dolgunk után, és perceken belül elfelejtjük az egészet.
Ingerült pillanataimban én is hajlamos vagyok úgy gondolni, hogy az Orbán-rezsimet csak gazemberek és idióták támogatják. Kevésbé ingerült pillanataimban úgy gondolom, hogy a rezsim kb. hárommillió szavazója közül legalább kétmillió nincs tisztában a szavazata tétjével, kvázi azt hiszi, hogy gyalogosan közlekedik, miközben valójában gépjárművet vezet. Nem feltétlenül gazemberek, nem idióták, de amiről mi itt hosszasan beszélünk kommentelés formájában, és még többet gondolkozunk, mindközönségesen a közélet, a politika az ő életüknek annyira periferikus része, hogy nem érzik szükségét különösebben sok időt tölteni tájékozódással. Oda sem figyelve beszopják a maszlagot, amit a fideszes propagandamédia rájuk ömleszt, eszükbe se jut, hogy hazudnak nekik, eszükbe sem jut ellenőrizni a propagandamédia állításait. Amikor hébe-hóba elmennnek szavazni, nincsenek tisztában vele, mekkora bajt okoznak a meggondolatlanul leadott szavazatok. A leidiótázásuk teljesen meddő indulatkitörés részünkről. Több értelme lenne, ha megpróbálnánk megértetni velük, hogy a felelősség, amit a szavazófülkében viselnek, sokkal jobban hasonlít egy gépjárművezetőére, mint egy gyalogoséra. Nem tudom, hogyan lehet megértetni velük, de amíg elfogadjuk, hogy a hatalmat választáson kell megszerezni, addig nem lehet megspórolni ezt a lépést.
Hiv.: @azuccahirmondoja:
“Több értelme lenne, ha megpróbálnánk megértetni velük, hogy a felelősség, amit a szavazófülkében viselnek, sokkal jobban hasonlít egy gépjárművezetőére, mint egy gyalogoséra. Nem tudom, hogyan lehet megértetni velük, de amíg elfogadjuk, hogy a hatalmat választáson kell megszerezni, addig nem lehet megspórolni ezt a lépést.”
A “felelősség” egy homályos, többértelmű fogalom. Néha egészen kézzelfogható (és büntetésben is megnyilvánuló: jogilag felel azért, amit tett), pl. a gk. vezetők esetében. Máskor teljesen légből kapott, írott malaszt, aminek semmilyen gyakorlati lecsapódása nincs: a politikusok tettei- és azok következményeinek elbírálása (a politikusokat ugyan néha leváltják, de ez a leváltás más tényezők miatt van, a legkevésbé az ő tetteik miatt). A szavazó zemberek felelőssége valahol a kettő között áll. Nem annyira kézzelfogható, és gyakorlati, mint a gk. vezetőké, de azért a következmények nélküli politikusok nulla felelősségénél kicsit erősebb (de nem közvetlen büntetésben nyilvánul meg, hanem mert a rossz választás végül is roncsolja a széles értelembe vett életminőségüket ).
De egyáltalán mit jelent ez a “felelősség” szó? Leginkább azt jelenti, hogy az embernek kihatása, befolyása van valamire (egy eseményre), és ha az esemény rossz, akkor az zember ezért “felel”.
Ezen a ponton, a kérdés többfelé ágazik el: 1. elméleti- és/vagy gyakorlati felelősség. 2. mi lesz a büntetés? 3. a felelősség súlya, megoszlása. Tehát az ügy bonyolult lesz, ha belemegyünk a részletekbe.
De vissza arra, amit te mondtál. Nem az a porbléma, hogy nem tudják/értik meg, hogy amikor szavaznak/a fidesz bűnbandát támogatják, akkor ezzel ők nem viselnek egy 1/7000000 arányú felelősséget. Ez egy olyan arányú (súlyú) felelősség (nagyon kicsi), amit simán elviselnek. A porbléma az, hogy ők felvállalják azt, hogy a bűnbandára szavaznak. Büszkén, és szándékosan szavaznak oda, és ez jó érzéssel tölti el őket. Ha itt a balliberális (bár “lélekben” konzervatív) Jótündér olyanokat mond, hogy az Első Számú Elkövető országlása végül is eléggé sikeres (vagy valami hasonlót), hogy a jólét növekedett, stb. (amik persze szemenszedett tévedések), akkor képzelheted, hogy a Kedves Beteg agymosott zombi hívei, milyen öntudatosan vállalják fel a szavazatukat, és annak következményeit.
Aminek a következményei persze az ő felelősségük is. És amely következményeket fel sem fognak, meg sem értenek, nem fogja át a tudatuk őket. Ennyiben, hiába van elméleti felelőségük, a gyakorlatban őket úgy sújtják (a következmények) hogy nem is tudnak róla.
Tehát: nem a felelősségükre kell(ene) ráébreszteni őket (azt felírják a kéménybe korommal, oszt jónapot), hanem egy sokkal gyakorlatiasabb, kézzelfoghatóbb dologra: arra, hogy: “bazmeg, ne szavazz egy aljas, fasiszta bűnbandára, még akkor se, ha az elsőre jó ötletnek tűnik, mert az rossz lesz az országnak, neked, a gyerekeidnek, de még a kutyádnak is!”
Hogy erre a ráébresztésre van-e esély? Jelenleg szinte semmi.
@hakohen: : A “Jobb későn, mint soha” közhelyről jut eszembe (jobb későn, mint soha :-))… Szvsz. első helyen inkább az “Eső után köpönyeg” illik ide ;-).
@ipartelep:
Orbán szavazótáborában sok olyan ember akad, aki dolgozik napi tizenx órát, bajlódik az élet ilyen-olyan nyűgeivel, és csak nagyon felszínesen tájékozott a világ dolgaiban. A tájékozódása leggyakrabban úgy zajlik, hogy munka közben fél füllel hallgat valami zenét sugárzó rádiót, amiben óránként egy-két percben híreket mondanak, elalvás előtt zsibbasztja egy-két órán át az agyát a tévé előtt, és eközben nagy valószínűséggel van egy párperces híradó. A híreket, amik eljutnak hozzá, 99 százalékban Rogán, vagy Rogán valamelyik embere szerkeszti. Négy év alatt legfeljebb négy percet beszél családtagjaival, barátaival, munkatársaival közéletről, választások előtt megegyeznek abban, hogy egykutya mind, de az Orbán legalább nem engedi be a késelőket meg a robbantókat, és ezzel eldől, hogy Orbánra szavaznak, gondolván nem sokat számít az egész, legfeljebb annyira fontos, mint betartani a gyalogos közlekedés udvariassági szabályait. Én is leidiótázom olykor ezeket az embereket, de tisztában vagyok vele, hogy ilyenkor a tehetetlenségből fakadó frusztráció beszél belőlem. És azzal is tisztában vagyok, hogy folytatólagos idiótázással csak Orbánt erősítem. Ha nem Orbán erősítése a célom, akkor valami mást kellene csinálnom. Nem tudom, hogy mit, de egy kicsivel közelebb vagyok a célhoz, ha felismerem, hogy az idiótázás nem célravezető magatartás.
Tényleg nem tudom mi a PC kifejezés azokra, akiknek szar, egyre szarabb, de azért rendületlenül szavaznak az épp hatalmon levő erőre, mert “A baloldal belesodorna minket a háborúba.”
Egy kormányra, ami milliárdokat költ az ellenzék elleni uszításra, feltételes módban, mert az ellenzék annyira eszköztelen, hogy már képtelenség kijelentő módban kelteni a rosszhírüket, miközben ugyanez a kormányzat képtelen megfizetni az állami alkalmazottakat.
Világelső járvány-halálozásból lendületből megyünk át Európa bajnok inflációba és a kormány népszerűsége meg se rezzen.
Hozzám már hűtlen lettek a szavak. Ha itt nem az idióta a jó szó, akkor vajon mi lenne az?
@nyulambator:
Rohadtul megértelek, szívemből szólsz, őszintén mondom. De közben tudom, hogy az idiótázás tökéletesen megfelel Orbán szándékainak. Orbán röhög a markába, ha mi lenézzük és idiótának nevezzük, tehát megsértjük ezeket az embereket, hiszen ha sértettek, még fogékonyabbak lesznek az orbánista propagandára. Nem tudom, mivel érhető el, hogy Orbán arcáról lehervadjon a röhögés, de az biztos, hogy idiótázással nem.