A madzsarisztáni sztyeppe édes illata
Eredeti szerző: jotunder
A kormányfő szóvivője szerint a magyar emberek “minden idők legszélesebb körű” konzultációján mondhatták el véleményüket az új alkotmányról, akaratukat pedig senki sem kérdőjelezheti meg. Szijjártó Péter erről beszélt az amerikai helyettes külügyi államtitkárnak a magyarországi alkotmányozást, a média helyzetét és az egyházügyi törvényt érintő aggodalmaira reagálva.
Az Amerikai Egyesült Államok ma is kiválóan működő alkotmányát 1787 szeptember tizenhetedikén fogadta el a philadelphiai alkotmányozó gyűlés. 1787 szeptember tizenhetedikén Magyarország uralkodója II. József éppen nem volt nagyon demokratikus kedvében.
Szijjártó Péternek megvolt a lehetősége arra, hogy egyáltalán ne reagáljon Thomas O. Melia helyettes külügyi államtitkár aggodalmaira (két bekezdés egy tizenkét oldalas szövegben) de nem élt ezzel a lehetőséggel, hanem kipréselt magából valami futballokosat, méltót a hanyatló Nyugathoz, a kokikhoz és a sallerekhez, lepirította a hagymát rendesen.
Thomas O. Melia aki Fehéroroszország és Azerbajdzsán szijjártóihoz van hozzászokva, eleve a festői Mauritániában volt külügyi gyakorlaton. Ő nagyon jól ismeri azt a helyzetet, amikor az Emír vagy a Tábornok lakájából kibontakozik Alsó Volta vagy Nyenyencföld demokratikus múltjáról valami figyelemreméltó. És mit neki kétharmad, amikor látott ő már kilencvenkilenc egész kilencvenkilenc százalékot is.
Szijjártó Péter számára csak kétféle dolog létezik, minden idők legnagyobbja, legszélesebbje, legmagasabbja, legszázhétmétermagasabb aranyozott pénisze nyakkendőben vagy a néprontás, az eltőzsdézett Kékes tető, a szocialisták által kilőtt ártatlan őzek. Kétféle nézése is van hozzá, az egyik a Nagy Kormányosra fel, miközben a dzsucse unortodox szavait éneklik a galambok édesdeden és szivárványba borul Nyékládháza felett a Himalája, illetve le a porba, az ellenségre, akik nyolc évig rabláncon tartották a kikericset és ellopták, elrabolták, elmutyizták és tényleg, ha ölni lehetne ezzel a bonyolult nézéssel Kálmán Olga már többszörösen néhai lenne.
Nem olyan szörnyű dolog ám ez. Nursultan Nazarbayev szóvivője pontosan ugyanezt produkálja. Csak ott egy picit több az olaj. Az a különös, hogy egy száznegyvenhárom centis kínai igér ezeknek némi aprósüteményt és máris beszólnak, kokiznak, hanyatoltatnak. Csak amikor a száznegyvenhárom centis kínai Prncka Psltvatovoba fogja telepíteni a kétszázmilliárd dolláros csípős csirke gyárat Taktaharkány helyett, akkor fog csak nagyon hiányozni egy nyalandó segg.
Szijjártó úgy beszél, mint akinek négy ász van a kezében. Miközben ami a kezében van, az egy bizonyos szerve, ami mondjuk az Elizabeth Taylornak Isten nyugosztalja, nem volt. Ezek folyamatosan úgy tesznek, mintha már megtalálták volna a gázmezőt a Hengermalom utca alatt, mintha már épülne valahol az Ungarische Wunderwaffe.
Észak Korea szokta ezt csinálni, ők szokták fenyíteni az amerikaikat, csak ők legalább magukra tudják robbantani az atomtölteteiket ha másra éppen nem is. Mi mit robbantunk magunkra, a Túró Rudit ? Biztos olyan félelmetes dolog ? Mi egyszer hadat üzentünk az Amerikai Egyesült Államoknak, Nagy Britanniának és a Szovjetúniónak, az idiotizmus élő eleven hagyományunk. Mi lesz ha egyszer azt mondják, hogy ennyi volt cicák, és a következő körben nem húzunk ki titeket a mélybarnából ? Akkor mit fog mondani a Szijjártó ?
Magyarországnak volt egy álma. Mi azokhoz akartunk tartozni, akiket most Szijjártóék megsértenek, eltaszítanak, elárulnak. Az álomból nem maradt semmi, csak a madzsarisztáni sztyeppe édes illata.
Korábban ebben a témában:
@Wolff: Ezt nem tudom mélységeben megítélni.
A kismamákra vonatkozó tévedést olvastam.
Azt viszont nem értem, mi a gond a védett korral.
@tollaszerge: Nagyon durva kamu…. A poszt címében szereplő ország nem Nyugat-Svájc, hanem Madzsarisztán, talán ennek is lehet köze hozzá.
@Minor.Dragon: biztos vagy benne, hogy jakabandor vállalkozó ?? túl sokat téved.
@jotunder: Nem ismerem, csak néha belebotlom az írásaiba. Jól tud érvelni, érdekes figura, de ez csak a felületes benyomásom. Néhány hete figyeltem fel a nevére, amikor fonákjáról láttatott dolgokat, és az tetszett.
@maroz: maroz, megint nagyon jót írtál! De elég hülye dolog a keserű reménytelenségünkön bólogatni meg vigyorogni…
jakabandor.blog.hu/2011/07/31/50_mega_lajk_koszonom_emberek
@csoko20: “A mi miniszterelnökünk félkézzel megdöntötte a kommunizmust, …”.
Nem döntötte, nem dönthette meg azt ami nem volt! Nálunk ugyanis szocializmusnak nevezett bolsevizmus (=saját törvényeit sem betartó, embertelen diktatúra) volt.
A módszerváltás után demokráciának nevezett bolsevizmus lett. Annyi változás történt csupán, hogy az eftársak privatizáltak ezt-azt. Ennek a lopikálásnak törvényi feltételét már 1987-ben megteremtették az eftársak. Forgatókönyvben bolseViki-nek ennyi volt a szerepe.
Mondod, hogy formailag ma nálunk kapitalizmus van, ezért nem lehet bolsevizmus. Igen, a kollaboráns elitnek kapitalizmus, mindenki másnak kizsákmányoló vadkapitalizmus.
Módszerváltásunk története:
kibulizottorszag.net
@tollaszerge: Engem pl. zavarni szokott, hogy egy vállalkozó közli, hogy ő akár a nemzetgazdasági átlagbér 2,5 szeresét is kifizetné, de ennek mekkora adóterhe van, ahelyett, hogy azt mondaná miért nem akarja legalább a nemzetgazdasági átlagot kifizetni? (Mert ennek tükrében azért az alternatíva nem úgy néz ki, hogy vagy kapsz 250 ezer nettót vagy semmit.) Milyen szolgáltatást nyújt? Ha abban az üzletágban mondjuk nem 210 ezer bruttó az átlagbér, hanem teszem azt 330 ezer, akkor miért nem azzal számol?
Nem mondom, hogy nincs igaza mondjuk bizonyos rugalmassági kérdésekben, de ezek olyan előfeltevések, amelyek – számomra legalábbis – aról árulkodnak, hogy előb volt készen a következtetés (ami így nem is az) s csak aztán rakta össze hozzá az érveket. Ezért nevezem – továbbra is – ideologikusnak a szöveget. És ezért vannak kételyeim is.
Az adókről meg voltak viták, legalábbis amíg Oszkó volt a pénzügyminiszter, meg persze előtte. Valahogy mióta Matolcsy intézi ezeket a dolgokat, azóta nem hallottam az Orienst meg a reformszövetséget ezügyben. 🙂
@jotunder: A fentiek tükrében biztosan nem vállalkozó.
@Wolff: Az én értelmezésemben a számolás arról szólt, hogy mire kifizeti az adott bért az összes járulékával együtt, addigra nem marad annyi profitja amennyiért érdemes belevágni, főleg kockázatos környezetben. Nem tudom mennyire hipotetikus a példája, de a számok nem kirívóak. Akárhogy is nézzük, ma Magyarországon tényleg rettenetesen magas az adóék, akármekkora bérről is beszélünk.
Nem érzem hogy ez egy ideologikus szöveg. Láthatólag sok más vállalkozó jut arra a következtetésre, hogy nem akar beruházni és munkahelyet teremteni. Lehet hogy más oka is van, de valszeg ez az egyik ok. Az írásban amúgy több intézmény keveredik (kirúgás elleni védelmek és adóék), de a kettő egy irányba hat, és hát erről akart írni, munkáltatói szemszögből. Nem tudom amúgy hogy vállalkozó-e, sok vállalkozó nincs tisztában a részletszabályokkal amíg nem találkozik velük, elvileg erre való a könyvelő, vele kell megbeszélni; a magyar szabályok elég bonyolultak.
Oszkó rendszeresen (kb havonta) megszólal gazdasági kérdésekben.
@tollaszerge: Nos, ha a szektorban szokásos átlagbér sokszorosát akarom kifizetni ugyanolyan termelékenységű munkáért akkor szerintem lényegében mindegy, mekkora az adóteher, adóék és a többi. Akkor jó eséllyel tönkre fogok menni és nem az állam miatt.
@Wolff: Nekem nem világos az írásból hogy milyen szektorról/foglalkozásról beszél — lehet hogy elkerülte vmi a figyelmemet, de enélkül nem tudom értelmezni amit írsz, mert nem értem mi alapján gondolod hogy ez vminek a sokszorosa.
@tollaszerge: Magyarorszagon kirivoan magas a nyugdijkozeli rokkantnyugdijasok es a munkat nem vallalok szama. Ez gondolom jelentos reszben meg a szocializmus csodjenek koszonheto. Ezert kell irrealisan magas nyugdijjarulekot kifizetnie a munkaadonak. Mondhatod, hogy felere csokkented a nyugdijjarulekot, de akkor annak brutalis kovetkezmenye lesz. Az amit a vedett korrol es a kismamakrol ir, az tobb mint vitathato. Szerintem o nem tudna senkinek sem munkat adni. Lehet, hogy tevedek de ez az erzesem.
@tollaszerge: Milyen szektor lehet, ahol az alkalmazottak 400000 bruttot keresnek ? Egyetemi tanari fizetesrol van szo.
@tollaszerge: Az “idősebb munkavállaló” titulus már 40 év körül kezdődik.
Az ún. védett kor ma 57 évesekre vonatkozik, ami nemsokára 60-ra nő.
Te hány évesekről beszélsz?
Azt hiszem igaza lesz a New Age-nek: az empátia kihal.
@jotunder: Felére csökkenteni nyilván lehetetlen, de közepes mértékű átrendezések segíthetnek, főleg a marginális adókulcsoknál. Oszkóék nagyjából ezt csinálták.
A védett korral tényleg az a baj amit leírt. Magyarországon dolgozó ismerős mesélte a következőt: adminisztrátori pozícióba kerestek vkit, kellett némi nyelvtudás (főleg angol, többi előny), alap IT képességek. Volt egy jelentkező, 50 felett, személyiségben és nyelvtudásban ő volt az ideális, de már az interjú elején kiderült hogy az IT döcögve megy. A cégnek lett volna erőforrása elküldeni tréningre, és akarták is mert annyira szimpatikus volt. Végül nem merték felvenni, mert mire kiderül minimum fél év, ennyi próbaidő nem lehetséges, és ha mégsem fog működni akkor nem tudnak mit csinálni. Kis cégről van szó, ~20 alkalmazottal, nem tudják bevállalni az ilyen kockázatokat.
Ne érts félre, nem gondolom azt hogy a társadalomnak nem kell védenie a gyermeket vállaló nőket és az idősebb munkavállalókat, mert kell. Csak teljesen értelmetlen ezt egy adminisztratív megoldással rárakni a cégekre, mert ez lesz a hatása (mint minden, forrás nélkül megoldani tervezett társadalmi szolidaritási kísérletnek). A gyermekvállalást segítenék pl a rugalmas részmunkaidős és távmunkák, a munkavállalás felé visszaterelő ösztönzők (bér-juttatások margin), ehelyett afelé megyünk hogy dekkoljon mindenki otthon, és kavargassa a lábasjószágot.
A 400 tényleg magas, de nem tudom milyen szektorról van szó. Számolhatsz 250-el is, kb ekkora az adóék.
@tollaszerge: Olvastam az ellenposzt szerzőjéről:
“Nini, ez a facebook link nem is volt haszontalan. A név kapcsiból nem ütötte meg a fülem, de a cég már igen.
Az Ápisz-Budapiért (Á-BP) annak idején abból éldegélt vidáman, hogy az állami megrendeléseket kerülőpályán vitték egyeduralkodóként. A piaci listaárhoz képest 50%-kal magasabb “kedvezményes” áron szállítottak papírt a hivatalokba.
Persze könnyű volt úgy, hogy a cég tulajdonosa egy offshore vállalkozáson keresztül egy akkori MSZP-s képviselő volt.
Aztán jött a fülkeforradalom. Az Á-BP átalakult. APIS néven folytatta a munkát nagyratörő tervekkel. Azt persze a bejelentéskor már a szőnyeg alá söpörték, hogy a közbeszerzésért felelős funkciókat a régi Budapiért égisze alá nyomták be, mondván: az bedőlhet nyugodtan.
A biztonság kedvéért át is tisztogatták a bandát és gondoskodtak róla, hogy a vezetéssel kevésbé konform kollégák a Budapiérttel bukhassanak. Akkor bizony sok jó szakember veszítette el a munkáját, akik tizenévek óta meghatározó nevei voltak az irodaszer szakmának.
Ez persze már nem Berta úr regnálása idején történt, de az ilyen történetekben nem is az egyes nevek számítanak. Embert ugyanis barátjáról.
Persze tudjuk, hogy az Á-BP-it is azért tulajdonolta egy offshore cég, mert így több adót tudtak befizetni kis hazánknak. Ahogyan a Tópark is Lichtensteinből épül…
Na ennyit a háttérről. Szomorkás sztori a magyar valóságból.”
B. Zs.: http://www.itbusiness.hu/szolgaltatasok/karrierszkenner/berta_zsolt.html
@Minor.Dragon: A legújabb Szíjjártó-nyilatkozatok alapján (FWIW) 55 év lesz, bár a törvénybe ezt elfelejtették beleírni (nem tudom hazudnak-e, mert tényleg képesek kihagyni ilyesmiket). Világos, hogy az új MT tele van elmebeteg szabályokkal amik egyik oldalnak sem jók, talán remélhető hogy valaki egyszer a fejéhez kap a minisztériumban és ezek a pontok változni fognak. Innentől csak a jóistenke tudja, mi lesz, de az új MT-tervezettel már annyit biztosan elértek hogy aki teheti, elhalasztja az új alkalmazottak felvételét amíg ki nem derül.
@tollaszerge: Pont erről van szó. Jakab Andor bedobott egy bruttó 514 ezres fizetést és erre alapozva levezette, hogy micsoda gondban lenne ha alkalmaznia kellene valakit ezekkel a feltételekkel. (A szövegben – legalábbis eredetileg – azt is kiszámolta, hogy költség oldalról mért nem lenne versenyképes ekkora fizetésekkel.) A gond az, hogy ez az összeg ma 2,5 nemzetgazdasági átlagfizetésnek felel meg s bár a KSH ilyet nem közöl van rá egy ezresem, hogy a mdeián pedig úgy 160-170 között lehet, tehát ma a hivatalosan foglalkoztatottak legnagyobb részét messze a bruttó 514 ezer alatt veszik fel. Még a pénzügyi szektorban is csak bruttó 430-440 ezer az átlagfizetés. Ezek után viszont az egésznek nem sok értelme van, hiszen amiről Jakab Andor beszél az egy ma Magyarországon vagy nem létező vagy marginális tevékenység és vállalkozóként kevesen kerülhetnek szembe azzal a dilemmával, amit leír.
Persze az is elképzelhető, hogy akkor se lenne nyereséges, ha nemzetgazdasági átlagbérrel számolna, mivel a költségoldali kalkulációi sem feltétlenül reálisak és ténylegesen nem jelentkezne kereslet még az alacsonyabb bérből következő áron sem de nem ezt teszi és én ilyenkor szoktam gyanakodni. Hiszen ha csak 25%-ot akarna ráígérni a nemzetgazdasági átlagbérre (ami jóval a medián felett lene!) már az jönne ki, hogy az általa készített kalkuláció szerint jó eséllyel érdemes lenne bele vágnia.
@Wolff: Ebben teljesen igazad van, tényleg nagyon magas bérről van szó (még azt is figyelembe véve hogy a KSH adatok jelentősen alábecsülik a béreket a különféle adóelkerülési taktikák miatt, főleg a magasabb béreknél), és a számítások ezer sebből vérzenek (pl az ember nem ad össze különféle időpontbeli pénzáramlásokat, főleg nem 10 éves távon, elegánsabb lett volna egy kockázathoz viszonyított elvárt hozam a befektetett tőkére, stb), szóval egyfelől lehet azt mondani hogy ez egy kamuszámítás, viszont sajnos tény hogy a foglalkoztatási adatok alapján az utóbbi időben sok vállakozó jut minőségileg hasonló eredményre (még ha más szektorban/bérszinten is), szóval azt is meg tudom érteni miért érintett meg sok embert. Bár ebben valszeg szerepe van a konfrontáló hangnemnek is, sok fiatal anyuka érzi magát megbántva és blogolt azóta erről.
@Minor.Dragon:
Ez is tökéletes lenyomata a magyar rögvalóságnak, csak másként. Komolyan, kitalálni se lehetne kerekebbet. Incl. okosítókon bemagolt, korporatív álversenyszféra akolmelegéből lökött hurráoptimista HR/marketingbullshit.
Emberek, a magánszféra bérviszonyairól szóló statisztikákkal nem kéne csínyján bánni? Nyugodtan rá lehet tenni mindenre egy kellemesen nagy szorzót a hazai viszonyokból kiindulva. JA elég világosan leírja, hogy mennyit tart tisztességes jövedelemnek és azzal számol, szót se ejt mozgóbérről, cafeteriáról, céges telefonról/kocsiról, pláne nem zsebbefizetésről (ami miatt teljesen komolytalanok a statisztikák).
@tollaszerge: Azt én sem vitattam, hogy vannak benne megfontolandó felvetések, pláne ami a merev szabályozást illeti.
@snakekiller23: Azért az kevéssé vitaképes álláspont (a szó nagyon praktikus értelmében, vagyis így mindenki azt mond, amit akar), hogy a statisztika rossz, egyébként pedig mindenki gyárthat magának olyan elképelt kereseti viszonyokat, amelyek alátámasztják az érveit. Ahogy a tisztességes jövedelem fogalma is elég bizonytalan.
Én pl erről valahogy így gondolkodom: eddigi életemben összesen 19 hónapig élhettem nettó 210 ezer forintos jövedelemből, egyébként ennél jóval kevesebből, de ez a 210 ezer igazi dőzsölés volt az én életvitelem és viszonyaim mellett (két átlag feletti kereső, a nettójuk közt az eltérés 10-20 ezer forint, gyerek nincs, saját lakás, ami viszont kicsit nagyobb, mint egyébként elegendő lenne, gépkocsi nincs, viszont havi rituális étterem látogatás az igen). Mondjuk a 210-re már bátran vállalnék egy nem hitelre vett autót is. Viszont mindig is komoly nettó megtakarító voltam, de nem úgy, hogy zsíroskenyéren élek. Akkor most mi is a tisztességes jövedelem? Az OTKA pl. 260 ezret ad posztdoktori fizetésként, és ezt ők már elegendőnek tartják arra, hogy nagyjából az adott kutatással foglalkozzon valaki.
@Wolff:
A vitaképességgel kapcsolatban sajnos igazad van, erről a témáról azért nehéz a konkrétumok szintjén vitatkozni, mert valódi konkrétumokat országos szinten nem igazán ismer senki, csak tippelni lehet a tapasztalatok, anekdoták szerint. Ahol olyan mértékű a zsebbefizetés, mint Magyarországon a hivatalos statisztikát el is lehet dobni a fenébe. Ld. egészégügy ára: hogy mennyit költünk rá az államon keresztül az még követhető, no de, hogy ténylegesen mennyi pénz folyik be a szférába hálapénz, stb. inkluzíve, arra csak nagyon durván tippelni lehet.
@snakekiller23: Ez pl. nem igaz, a hálapénzre elég jó becslések vannak és az sem igaz, hogy a statisztika eldobható, vannak módszerek rá, hogy legalább jó közelítéssel ellenőrizd. Nem véletlen, hogy maga a KSH is használ a feketegazdaságra vonatkozó becslést pl. a GDP adatok kiszámításánál.
Nem is szólva arról, hogy van másik irányú torzítás is, amikor hivatalosan nem nyolcórás munkaidő és bér mellett dolgozik valaki nyolc órát, vagy ténylegesen nem fizetik ki a túlóráját, anekdota szinten erről is állandóan hallani.
@snakekiller23: @Wolff:
hvg.hu/gazdasag/20090818_halapenz_evente_70_milliard_forint
http://www.medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/evente_tobb_mint_70_milliard_forint_halapenzt_adnak_a_betegek
Kissé túlzottnak tartom, persze, mihez képest.
hungarian.hungary.usembassy.gov/kounalakis_08032011.html
dajcstomira figyel a világ
http://www.fn.hu/kultura/20110803/nyilt_level_rethelyieknek_operahazbol/
omg.nolblog.hu/archives/2010/08/30/Vezekenyi_en_csinaltam_Lady_Gaga_klipjeit_Laszlo_botrany/
Bulvárnívó
http://www.ft.com/cms/s/0/b3a290ee-bec5-11e0-a36b-00144feabdc0.html
Orbán hadban
“Mr Orban would do better to use his popular mandate to attempt genuine modernisation, not monopolisation, of the political environment. And though Hungary’s EU presidency is over, Brussels, and other member states, should keep Budapest under a different kind of spotlight – to ensure it upholds the values on whose basis it was admitted to the Union.”
Mintha Geszti sem csípné ezt az illatot:
“…úgy látom, az ezredforduló óta ez az ország eldöntötte, hogy inkább a Balkánhoz akar tartozni, nem Nyugat-Európához. Számomra ez egy elég nehezen megemészthető korszak volt, amíg ezt elfogadtam…”
index.hu/kultur/zene/fesztival/2011/08/08/geszti_interju/
@ijontichy: Geszti cege par eve szazmillioval tartozott az APEH-nak. Ez most az emeszthetoseghez tartozik vagy sem ?
@jotunder: Fogalmam sincs. Lényeges?
Mivel Geszti most már nem látszik igazán gondtherheltnek, felteszem a könyvelője jól végezte a dolgát (ha nem, akkor meg már lecserélte). Mindig örömmel hallom, ha egy könyvelő jól végzi a dolgát. 😉
@ijontichy: tudod arról van szó, hogy olyan embereket baszogatnak, akik havi hatvanezreket kapnak az államtól. Gesztinek meg elsikamikáltak egy százmilliós adócsalafintasági ügyet, ami nem az első volt. annyira imádom amikor a piacra hivatkozik valaki, aki mindig a kapcsolataiból élt. semmi különösebb bajom nincs vele, tehetséges embernek tartom, de a szája kicsit nagyobb a kelleténél.
@jotunder: Hehe… Te most egy szeletkére vágysz a popdemagóg piacból? Ne tégy már ilyet szegény Orbánnal, ő máshoz nem ért. 😀
Álmok álmodói:
nol.hu/lap/media/20110809-almodnak_egy_orszagot
@maroz:
Ez is megérne egy misét…
@nerángass: Békés Márton mint tudományos kutató… a sok valóban tehetséges matematikus meg fizikus gyerek, aki mondjuk ötvenszer-százszor komolyabb dolgokat csinál nem elég jó a népszabinak. broáf.
@jotunder:
Mondjuk ez lehetne a mise kezdete. Egyébként néhanapján bekukkantok a Kommentárba. Amolyan olvasónapló, ott van Maistre, de Burke is, Carl Schmitt, meg Alain de Benoist, stb, eredeti gondolat nuku, egy szál sem. Álértelmiségi fekvőtámaszok, fiatalabbaknál nem ritkák ezek. Később lehet hogy kialakul valami saját kép. Konzervatívoknak nevezik magukat, de túl fiatalok ehez, így – szerencsére – néha, Hayekből is „merítenek”, aki soha sem volt konzervatív ( A Constitution of Liberty előszavának címe Why I am Not a Conservative )