A Századvég és az igazság néhány további szelete
„Az a személy, aki a magán-nyugdíjpénztári rendszer indulása, azaz 1998 óta az épp aktuális átlagbér után fizetett járulékot, 10 százalékkal több nyugdíjtőkét halmozhatott volna fel, ha befizetéseit kizárólag magyar állampapírokba fektették volna, az illető így 214 ezer forinttól esett el” – állítja a Századvég Gazdaságkutató Zrt. összeállítása.
A tanulmány készítői úgy számoltak, hogy megnézték, mennyi bevételtől esett el az állam 1998 és 2010 között, ez mekkora hiányt és államadósságot generált, és ennek mekkora volt a kamatköltsége. Ez 1050 milliárd forint, ennyivel kéne magasabbnak lennie a magánnyugdíjpénztári vagyonnak a befizetések és a felszámolt költségek különbségénél. Azonban a valóságban az ennél 500 milliárddal kevesebb, tehát ekkora vagyonvesztés érte a nemzetgazdaságot. Hogy hogy jött ki az egy befizetőre eső hozamveszteség, az nem derül ki a közleményből.
Selmeczi Gabriella szerint az eltérés felveti a bűncselekmény gyanúját, „de legalábbis valaki hazudik”. Nem kétséges, hogy ez nyílt fenyegetés a renitens pénztári vezetők felé, de a jegyzőkönyv kedvéért vegyük át, hogy ki is hazudik.
Mennyit veszítettek a magán-nyugdíjpénztári tagok?
A Századvég számításai szerint fejenként 214 ezer forintot, azaz a tőke 10%-át, ahhoz képest mintha a pénzét végig állampapírban tartotta volna. A Századvég ezzel azt sugallja, hogy az általa javasolt „alternatív befektetési lehetőség” (a kizárólag magyar állampapírokba történő befektetés) ennyivel több hozamot nyújtott volna az ügyfeleknek. Ez a sugalmazás azonban hamis.
A közleményből nem derül ki, hogy tényleg elvégezték-e az „alternatív befektetési lehetőség” kontrollszámítását, azaz kiszámolták-e, hogy mekkora hozamot ért volna el az ember, ha 1998-tól minden hónapban állampapírt vett volna a magán-nyugdíjpénztári tagdíjának megfelelő összegből, vagy az 500 milliárd forint „vagyonvesztésből” számoltak valamilyen átlagot. Az sem derül ki, hogy ha a veszteséget kiszámolták rendszer szinten is, és az átlagbefektető szintjén is, akkor vajon ugyanazt az eredményt kapták?
Nem világos, hogy az „alternatív befektetési lehetőséget” milyen befektetési politika, költségek, adókörnyezet és benchmark hozam feltételezések mellett modellezték. Gyanítom, hogy implicite azt feltételezték, hogy az alternatív befektetési lehetőség kihasználásának nincs alternatív költsége és adóvonzata.
Nyilvánvaló, hogy ha a hárommillió magán-nyugdíjpénztári tag a pénztárak helyett a befektetési alapokra zúdult volna rá, akkor azoknak kellett volna kiépíteni a lakossági nyilvántartási rendszereiket, és így azok is csak lényegesen magasabb költséghányaddal tudták volna befektetni a pénzt. (Az alapok pénztárakkal szembeni relatív költségelőnye jelenleg abban áll, hogy kevés vállalati, professzionális ügyfél pénzét kezelik, és nem nagy tömegű lakossági ügyfél nagy számosságú, de kis összegű tranzakcióját.)
A másik gyanúsan figyelmen kívül hagyott tényező az adó. A magán-nyugdíjpénztári megtakarítás hozama adómentes, a közvetlen állampapírpiaci befektetések hozama viszont adóköteles. Az „alternatív befektetési lehetőségnél” a tőkejövedelem adója csökkentette volna a nettó hozamot, így a másik alternatíva hátránya kisebb lenne.
A harmadik gyanús implicit feltételezés az, hogy a befektető a mindenkori új befektetés hozamát tudja elérni, ami lakossági ügyfeleknél elég életszerűtlen. Egy szó, mint száz, jót tenne a következtetés hitelességének, ha látni lehetne azt a modellt, amiből kijött a 214 ezer forint hozamhátrány.
Összefoglalva: Az „alternatív befektetési lehetőség” a Századvég gyanítható modellfeltételezéseivel gyakorlatilag kivitelezhetetlen hárommillió ember számára, így az általa elérhető nyereség is merőben hipotetikus. Nem valószínű, hogy 214 ezer forinttól estünk el, mert azt a 214 ezer forintot a valóságban nem lehetett volna megszerezni.
A valódi „alternatív befektetési lehetőség” a Századvég spekulációjával ellentétben az lett volna, ha valaki az elmúlt éveket az állami nyugdíjrendszerben tölti befizetőként. Ez természetesen nem befektetés, hanem azonnali kiadás, így sem megtakarításról, sem hozamról nem beszélhetünk, így az összehasonlítás is értelmetlen.
Vagy azt a kérdést is fel lehetett volna tenni, hogy mennyivel lenne nagyobb a pénztári vagyon, ha az időszak során minden pénztár úgy teljesít, ahogy a legjobb teljesített. Ez a számítás nem tűnhetett elég ígéretesnek a Századvég számára, ők tudják miért.
Érte-e 500 milliárd vagyonvesztés a pénztárakat vagy a nemzetgazdaságot?
Amennyiben a kérdést úgy is fel lehetne tenni – és a vádirat szerkesztői fel is fogják – hogy „az állam kifizetett 1050 milliárd forintot, de a pénztárak csak 505 milliárdot mutatnak ki nettó hozamként, hol a többi pénzt?”, úgy a válasz az, hogy a pénztárak a hozzájuk befolyt 2500 milliárd forint járulékból nem kizárólag állampapírokat vettek, hanem más eszközöket is. Így a 2500 milliárd forint államadósság kamatának egy részét az állam nem a pénztáraknak fizette ki, hanem más befektetőknek. Amikor tehát a „nemzetgazdasági vagyonvesztést” számba vesszük, akkor azoknak a befektetőknek a vagyonnövekedését is figyelembe kéne venni, akik a 2500 milliárd forint államadósságot – a pénztárak mellett – finanszírozták (önkéntes pénztárak, életbiztosítók, magánszemélyek, külföldiek stb.). Hogy ennek a vagyonnak mekkora része vehető figyelembe a nyugdíjrendszer szempontjából, az eldönthetetlen. Az 500 milliárd forintnyi nemzetgazdasági szintű vagyonvesztés ennek fényében elég merész következtetésnek tűnik.
Érte-e veszteség az államot?
„Az nem fog menni, hogy 300-400 milliárd forintot teszünk át egy nem is magán, hanem félmagán, félállami nyugdíjrendszerbe, közben pedig tartanunk kell egy 3 százalékos költségvetési hiányt. Eddig is, és ezután is azt az álláspontot fogom képviselni, hogy térjünk vissza ahhoz az elszámolási rendszerhez, amely ezt egy jövőbeli felhalmozásnak tekinti, és nem költségvetési hiánynövelő tételnek.”
Ezek Orbán Viktor szavai. Abban igaza van, hogy ha az állam által a magán-nyugdíjpénztárak javára átengedett járulékbevétel pótlását az államnak kiadásként kell elszámolni, akkor az államot pontosan akkora veszteség érte az elmúlt tizenkét év alatt, amennyi járulékról lemondott, plusz az emiatt felvett hitelek kamatai. Kétlem, hogy ez bárkit is meglepne, hiszen a második pillér bevezetésének pont az volt lényege, hogy az állam rövid és középtávon lemond bevételekről, hogy hosszú távon mentesüljön kiadásoktól. Az eddig eltelt időszak alatt az állam realizálta a bevételcsökkenést, de nem realizálta, mert nem is realizálhatta a kiadáscsökkentést.
Ez azonban nem érv a második pillér felszámolása mellett. Vagy ha igen, akkor az egykulcsos 16%-os adórendszer felszámolása mellett is érv, hisz az is egy olyan intézkedés, amelynek rövid távon hiánynövelő hatása van, és csak hosszú távon jelentkeznek a hiánycsökkentő hatásai (már ha hiszünk benne).
Kisebb lenne-e most a hiány és az adósság, ha nem vágunk bele a nyugdíjreformba?
A Századvég a következetőket írja:
„Nem tudatosult a kormányzatokban, hogy a tőkefedezeti rendszerre való fokozatos áttérés rendkívül fegyelmezett költségvetési politikát igényel. A nyugdíjtőke felhalmozása hiányt okozott az állami nyugdíjrendszerben, ami nem finanszírozható adóssággenerálással. Ez utóbbi alapelvet a magyar kormányok sem tartották be, így a tőkefedezeti rendszer bevezetése miatt kieső járulékbevételek az államadósság növekedését okozták. 2010 októberéig 2.500 milliárd forint befizetés érkezett a magánpénztárakba. Ezek a befizetések hiányként jelentkeztek az állami nyugdíjkasszában, amit a már amúgy is komoly költségvetési deficit miatt a kormányok államkötvény-kibocsátással finanszíroztak.”
Világos, hogy ha nem álltunk volna át a hárompilléres rendszerre, akkor az állam megkapta volna a 2500 milliárd járulékbevételt és nem kellett volna 1050 milliárd forint kamatot fizetnie. De vajon ennyivel kisebb lenne most az államadósság? Kétséges. Nincs sok értelme spekulálni arról, hogy alakult volna a mindenkori költségvetési politika, ha évente 300-400 milliárd forinttal nagyobb a kormány mozgástere. A teljes összeg megtakarításától a teljes összeg hülyeségekre költéséig bármi történhetett volna, de valószínűbb, hogy inkább az utóbbi.
Ez most hosszú volt és száraz, és senki nem törölte ki a seggét az Ötödik Kiegészítéssel, és még csak abban az illúzióban sem ringathatom magam, hogy Selmeczi Gabriella képes lenne a tizedét is felfogni annak, amit leírtam.
Just for the record.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16516925-675bd62b63bc9' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16516925&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16516925-675bd62b63bc9&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16516925-675bd62b63bc9' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Kum in et. szavaira én is fölhorgadtam, ez ugyanis szerintem az eddigi legnagyobb csúsztatása. Mertmivel az egyszerű pógár számára nem volt opció, hogy a 8%-át mibe fektesse. A választása leszűkültaz ilyen-olyan hozamot kínáló manyup-ra vagy a semmilyen hozamot nem kínáló államira. Íly módon tök fölösleges azon lamentálni, hogy mennyi lett volna a hozam, ha állampapírba fekteti. Vagy éppen azt is mondhatjuk, hogy pilótajátékkal meg 1000 %-os hozamot ért volna el az ember.
Szerintem nettó hülyeséget beszélt.
Pedig Sólyom titkáraként (vagy mi volt) még értelmes, normális embernek gondoltam.
Szép példája annak, amiről tanárúrral beszélgettünk pár napja, hogy a „statisztikát” mindennek és az ellenkezőjének bizonyítására is fel lehet használni. (remélem, így idézőjelben elfogadja tőlem ;-)))
Nyilván a viktornyikok nem fognak a TÉNYEK mögé nézni, le van írva, komoly cég által van leírva, megveszik, beépítik a retorikába.
De azt is megkockáztatom, hogy még az átlag, nem fityiszes mnyp tagnak is magas a cáfolat, amit leírtál, így, ha élből nem is hisz Gabicicának, azért az elmondottan alkalmasak arra, hogy legalább némi bűntudatot keltsenek benne, hogy miatta verte ekkora költségbe magát az ő szerető és áldozatkész állama, és most emiatt rossz mindenkinek.
Annál is inkább, mivel (elnézést, de így van) az Általad leírtak sem alapulnak ugye sziklaszilárd tényeken (már csak azért is, mert a legtöbbe esetben feltételezéseket cáfolsz), hanem helyenként szintén csak feltételezéseken vagy közvetett következtetéseken mnondassz , de Te -a Századvéggel ellentétben – még vagy is olyan botor, hogy leírod, hogy „nem tudni”, „valószínűleg” ;-)))
De nem hinném, hogy a zemberek 90% akár csak bele is gondolna abba, mit mondott Gabika: lényeg, hogy sikeresen biciklilopásba keverték a pénztárakat, sőt, a mnyp tagokat is, akiknek ez az egész a javát szolgálta…
@Los Alamuszi: Persze. 🙂 A Századvég cinkelt lapokkal játszik és kétlem, hogy az én kérésemre kiterítené őket. 🙂
@Kettes: Korábban a „Viktornyik” stílus nem volt elfogadhatlan itt? Ezeket szvsz komolyan moderálni kellene.
á, a mnyp-k még ennél is hülyébbek. 2004-ben a teljes tőkéjüket google részvényekbe kellett volna fektetni, és 2007 végén eladni. most olyan 20 ezer milliárd lenne a vagyonuk.
1. a századvégről meg csak az nem tudja, hogy cseppet fidesz-közeli, aki nem hülye.
2. a mnyp-k kötelesek voltak 3 féle befektetési portfóliót ajánlani, és a a legtöbb esetben a zemberek választották a nagy kockázatú portfóliókat, amik 2008-ban brutális veszteségeket hoztak.
3. az mennyire vicc, hogy egyrészt azon sírnak, a mnyp vitte a zállami pízt, miközben azt bizonygatják, hogy állampapírba kellett volna fektetni. utóbbi a hozamok miatt ugyanis még több állami píz a mnyp-knek. 🙂
@Los Alamuszi: Csak -segéd. 🙂 Nem, a statisztikát nem lehet mindennek és mindennek az ellenkezőjének a bizonyítására használni, még idézőjelben sem. Át lehet vágni azt, aki nem ért hozzá, vagy nem szánja rá az időt. De ez mindennel így van. Az autószerelőd vagy akár az orvosod is átvághat, ha érdeke fűződik hozzá, nincsenek erkölcsi gátlásai, neked meg nincs időd vagy szakértelmed, hogy utánajárj. A legtöbbünket simán át lehet verni közgazdaságtani kérdésekből (mert nem értünk hozzá és nincs időnk), de azért van ott a többi közgazdász, hogy ilyenkor szóljon.
@Szindbad: Nem biztos, hogy értelek. Én nem tartom a fidesznyik minősítést méltatlanul megalázónak vagy elfogadhatatlannak. Miért ne lehetne itt ballibezni, jobberezni, bögrézni, komcsizni, fidesznyikezni? Elvégre ez egy közéleti blog, ahol a másik politikai elkötelezettségének címkézése a játék része. Te erről mást gondolsz?
@Szindbad:
jézusom, mit mondtam?
Az „Orbán Viktor hívei” megfelelőbb?
Senkit nem f…kalapoztam le, nem anyáztam, nem személyeskedtem, nem hülyéztem le a másikat, amit írtam, az én szememben egyszerűsítés ugyan, de nem sértő.
Énnél még a parlamentben is durvábban beszélnek, mert én nem tolvajoztam, nem k…. anyjá-ztam, bár, természetesen tisztában vagyok vele, hogy nem számomra dicséret, hogy az ottani béka segge színvonalat nem hozom.
Szóval, elnézést a durva inszinuációért, majd igyekszem ezeket az erősen sértő kifejezéseket kiirtani a szótáramból.
@tanarseged ur:
azért el kell ismerni, tehetséges próbálkozás az „adott halmazból kihalászott számokkal azt bizonyítom, ami nekem tetszik, a többiről mélyen hallgatok” c. tézisemre?
😉
Egyébként nem akartam a lelkedbe gyalogolni, ahogy az előbb sem azzal a csúnya-csúnya kifejezéssel máséba.
@Szindbad: Ugyan, ennyi még simán belefér, ez nem sértés, csak fricska. Ezt úgy mondom, mint akit neveztek már fidesznyiknek, meg még rosszabbnak is. :-)))
@tanarseged ur:
akkor a maszop már rosszabb, annak konkrét trágár áthallása van 😉
Meg a népszabó…
Meg, amit most olvastam, hogy a Meteorológiai Intézet NARANCS riasztást adott ki? Ez vajon belefér, vagy már ez is politikai provokáció?
@Los Alamuszi:
„adott halmazból kihalászott számokkal azt bizonyítom, ami nekem tetszik, a többiről mélyen hallgatok”
– Ez nem statisztika, hanem csalás. Mint ahogy attól, hogy van átvágós, lehúzós autószerelő, maga az autószerelés még nem szűnik meg komoly szakmának lenni. Mit tehetsz, ha nem bízol az autószerelődben? Rászánod az időt és utánajársz magad, vagy megkérdezel két másikat is. Mit tehetsz, ha nem bízol a statisztikában? Rászánod az időt, és megtanulod, vagy megkérdezel több szakértőt is.
– Nem gyalogoltál a lelkembe, mert nincs olyanom. 🙂 Csak szeretek magyarázni, szakmai ártalom. 🙂
@tanarseged ur: „- Ez nem statisztika, hanem csalás.”
Akkor most konkrétan ki csal?
@Los Alamuszi: A fidesznyikezés primitív „fricskázás”. Engem arra asszociál, hogy valaki túl sokat harcolt agyhalott jobbosokkal, és eltanulta tőlük a primitívséget. Nem szerencsés.
@tanarseged ur: És mit tehetek, ha nem bízom a KSH-ban? 🙂
@Szindbad: Hehe, itt szinte már mindenki war junkie az agyhalott jobbosokkal folytatott harcoktól. 🙂 De miért ne lehetne fidesznyiknek nevezni agyhalott jobbosokat? Az agyhalott comme il faut, de a fidesznyik nem?
@kisa: Mikor „most”? A nyugdíjpénztári hozamok dolgában? Nekem fogalmam sincs. Kérdezze meg közgazdászát, pénzügyi szakértőjét.
@Kettes: Talán vannak olyan adatok, és ezeken alapuló szakmai érvek, amelyekre lehet támaszkodni. Ha pedig valamivel kapcsolatban _egyáltalán_ nincsenek megbízható adatok, ott nyilván a statisztikának sincs mondanivalója.
@Szindbad:
jómagam még csak nem is igazán olvastam poltopikokat, nem, hogy írjak bele, lehet, hogy ezért alacsonyabb az ingerküszöböm a maszopra és társaira, amiket egyébként ugyanúgy használok, mint a fidesznyiket ha baráti körben szóba kerül az ilyesmi, és eddig még senki nem sértődött meg rajta.
Egyébként nekem a fidesznyik nem több, mint a csinovnyik egy változata. Ahogy a csinovnyik sem gondolkozik sokat, van-e értelme a leiratnak, miért, minek csinálja, amit csinál, a fidesznyik vagy viktornyik is vakon hisz abban, amit a pártja mond, csak mert arról az oldalról mondják…
(persze, lehet, hogy már a csinovnyiknak is csak én adom ezt a plusz jelentéstartalmat…de ez van)
Ugyanakkor a fenti „primitív fricskázás” szerintem csak egyszerűen definiál, magyarán mindenki által érthetően és egy szóban cimkéz bizonyos dolgokat, amiket ezek nélkül csak körmondatokban lehetne leírni.
Egyébként egyetlen, nem ordítóan pejoratív szó használatáért moderációt kérni (másokért, igaz, a másik oldalt illető szavakért viszont nem?…. hmmmm… ha már, akkor aggódjunk mindegyikért, különben tényleg agyhalott jobbosok vagy agymosott bellibek leszünk)
@Los Alamuszi: Fura, én a „fidesznyik”-ről mindig a narodnyikokra és így magára a politikai fanatizmusra asszociáltam, a csinovnyik-féle értelmezés eszembe sem jutott. De jó 🙂
A Századvég nevű propaganda intézet felmérései és kimutatásai mindig is „narancsos szemüveg által homályosan” láttatták a jelenségeket.
Egyfelől itt van a nagy igazság, hogy
„Ne állj le hülyékkel vitatkozni, mert lesüllyedsz a szintjükre és legyőznek a rutinjukkal”
Másfelől igazad van, hogy a bicska kinyílik a zsebedben az ilyen ordas kamuktól és ennek hangot is adnál.
Harmadrészt vannak tények is.
A., Törvény írta elő, mibe fektethettek a MaNyP. illetékesei.
B., Államkötvény vétel-eladás-kezelés költségeivel is kellene számolni
C., Ekkora tőkének nem az állam, hanem a feltörekvő hazai vállalatok finanszírozása is dolga (volt)
És a lényeg:
Ha csak 10 forint maradt volna meg az utánam befizetett 1,5mio-ból, az is az én és örököseim 10Ft.-ja.
Aki ezt el akarja venni, azt mi tartja vissza attól, hogy pl a bankszámlámon levő 10Ft-ot is utána vigye?
Ha zavart volna, hogy csak 10Ft maradt meg, akkor átléphettem volna, vagy másik MaNyP-ba, vagy az államiba. De ne Gabica adjon kötelező jellegű pénzügyi tanácsokat.
Ő inkább a zacsimat ürítse, ne a számlámat.
@Harald Blåtand:
ennyit a nyelvészkedésről 😉
@XPS:
aranyos, ahogy a vak bácsit akarata ellenére is át akarják kísérni azon a rohadt zebrán….
Tényleg nem értem, hogy ha abban az origos nyilatkozatban ott van- igaz név nélkül- hogy a fidesz (juj, most majdnem fityiszt írtam) is pontosan tudja, hogy nem engem akar megvédeni magamtól, hanem kell a pénzem, akkor miért kell körbe-körbe mantrázni ezt a megmentést…
Azaz, tudom, persze, hogy tudom, de ez akkor is ordas nagy hazugság, márpedig ugye, ők nem hazudnak, hiszen ezért lett egyszázalékos adó is (ha beledöglünk is), meg ezért nem szabad máshol vágni…
Persze, megint pszichológia: a mocskolódás megmarad, az origós cikket meg sokkal kevesebben olvassák, mint ahány helyen benn lesz még a „megvédjük a nyugdíjakat” mantra.
Azt hiszem, ezt a szlogent is be lehet majd tenni a vitrinbe a „Tiéd az ország, magadnak építed” …
@Szindbad: Meglepő bármilyen „fricskát” is zokon venni annak fényében, hogy miket írogatnak a narancsos forradalom aktivistái az értelmesen gondolkozó emberekről is, nem is beszélve a politikai ellenfeleik eposzi jelzőiről.
Továbbá az eddigi arrogáns pofátlan intézkedések és az ezek által felrajzolt pályaíven kicsit előretekintve látható dolgok a nem egészen zombikból olyan szavakat csalnának elő, ami még 18-as karikával sem volna vetíthető éjfél előtt a TV-ben.
És nem a moderációnak, hanem a gyermekszobánknak köszönhető, hogy ezzel nem pakoljuk tele a netet.
Valamint, ezért nem égnek még az autók a belvárosban.
@Los Alamuszi: Egy dolgot profin csinálnak a marketinget. Mindig azt mondtam, hogy ezeknek mosóport kellene árulniuk, az ország, meg gazdaság vezetését valami értelmes (és jobb indulatú) emberekre hagyni.
A mellébeszélés, a tematizálás, a nem a kérdésre válaszolás valódi nagymesterei. Nem is túl alacsony IQ alatt beveszi ezeket a dolgozó az e fölötti szellemi szintűeknek meg jobb mint a RedBull vagy egy tripla kávé.
Figyeld meg, akármelyik lárvaarcú van a TV-ben, ha csak hallgatod nem tudod megmondani melyik az. Ugyanazok a lózungok, de még az összeszorított fogakkal beszélés is egyforma.
Ez talán onnan van nekik, hogy az Ádert (tényleg, megvan még) utánozták a koliban, aztán úgy maradtak? Már a Kósa is így beszél!
Szeretnék egyszer eljutni egy ilyen fidesz-marketing képzésre.
Milyen jó lenne, ha kérdi az ügyfél, mikor fog a rendszer hibaüzenet nélkül 72 órát üzemelni, akkor tudnék ilyen frappáns kitérő választ adni, mint ők pl. arra, hogy miért tetszik ellopni 3mio ember nyugdíját?
@XPS: háát, hogy mennyire profi a marketing… nem tudom. Csinálhatsz a szarra bármekkora kampányt, egyszer ki fog róla derülni, hogy hiába van ebbe, abba becsomagolva, hiába van hozzá hatalmas nyereményjáték (öné lehet ez a színes mappa és ez a golyóstoll, mondja a kötelezőbiztosítás reklámja vmlyik adón ;-), attól még csak egy darab szar marad.
Török Gábor írta tegnap, hogy rossz a kommunikáció, mert sok ember hajlandó megfontolni olyan dolgokat, ami egyébként nem tetszik neki, ha szépen kérik rá őket, és rendesen elmagyarázzák, hogy mindannyiunk közös érdeke.
Adott esetben tényleg semmi baj nem lett volna azzal, hogy pl. hónapokig csak az államiba megy a pénzünk, mert tényleg volt válság, ami rendkívüli helyzet, és el tudom képzelni, hogy nem jön most rosszul némi plusz bevétel.
Adott esetben még azt is el tudom képzelni, hogy le is állítják a második pillért, de a MÁR befizetett pénzhez akkor sincs közük, mert aki ott hagyta, azért tette meg, holott 2008-tól simán visszaléphetett volna, mert ezt deklarálta. Visszanyúlni 13 évre és cinikusan-trükkösen „nem államosítva” visszacsinálni mindent, na, ez akkor sem megy.
Persze, a szocik akkor is az öklüket ráznák, ha az előző két lépés valamelyikét lépték volna, vagy, ha nem csökkentenek adót, de nekik meg az a dolguk, hogy pofázzanak. Most ők vannak abban a kellemes-kellemetlen helyzetben, hogy mindenre rázhatják az öklüket, de nem kell megmondaniuk, hogy ha EZ nem, akkor mi legyen HELYETTE.
EZ a kommunikáció akkor sem a „mi nem hazudunk” kommunikáció, akármennyire is elfogulatlanul próbálom szemlélni a dolgokat.
@Los Alamuszi: teljes pályafutásuk egy reklám alapú akciósorozat volt.
Mindig tematizálva, szavakat kisajátítva, új termékkategóriákat nyitva.
Ahogy a marketing-nagykönyvben meg van írva.
Ha egészen vacak a termék, azon a legjobb reklám sem tud segíteni -bizonyos szellemi szint feletti fogyasztók esetében.
hvg.hu/gazdasag/20101201_stabilitas_szazadveg_manipulacio#utm_source=ECO&utm_medium=listing&utm_campaign=hvgonline
@Zenovitz2: A Stabilitás felvette a kesztyűt, ők finanszírozták a TÁRKI — komolyan vehető és normálisan megírt — tanulmányát is, és most se hagyják magukat.
Szimpik. Lehet hogy átlépek hozzájuk a magánnyugdíj-számlámmal decemberben 🙂
@Zenovitz2: Basszus, az eszemben volt, hogy a 2009-ben átlépők vagyona is befolyásolja az 500 milliárd hozamkülönbséget, aztán mire megírtam a posztot, jól elfelejtettem. 🙂
@tollaszerge: A Századvég kiszámolta, hogy ha a nagyanyámnak áramszedője lenne, akkor ő lenne-e a villamos. És kijött nekik, hogy ő. 🙂
vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/cafol-a-szazadveg-felreertelmezik-a-nyugdijszamitasokat-334917
„A Századvég Gazdaságkutató Zrt. nem kizárólag a pénztártagok, hanem a nemzetgazdaság egészének szemszögéből közelítette meg a magánnyugdíjpénztárak kérdéskörét, és úgy találta, hogy a jelenlegi vagyon létrehozása az államtól e vagyon mai értékénél lényegesen nagyobb (mintegy 420-500 milliárd forinttal nagyobb) ráfordítást igényelt. „
Rossz módszertant választottak és rosszul számoltak. Amit igazolni akartak, azt valószínűleg nem is lehetett volna jól kiszámolni. De azért megpróbálták. Csak azt nem tudom, hogy ha nem a második pillér megszüntetését akarták igazolni, akkor mit.
Egy kellemesen manipulatív cikk a HV-tól,a hétköznapi ember számára nem nagyon látható finom csúsztatásokkal.
hetivalasz.hu/itthon/meglepo-reszletek-derultek-ki-az-orbani-nyugdijrendszerrol-33743
A Heti Válasz svédasztal-ingyenjegy rovata felkapta hordozható napelemes számológépét és Reader’s Digest alkotmányát és megvédte Matolcsyt.
hetivalasz.hu/itthon/meglepo-reszletek-derultek-ki-az-orbani-nyugdijrendszerrol-33743
A cikk címe: Meglepő részletek derültek ki az orbáni nyugdíjrendszerről. Ehelyett csak cseppet sem meglepő részletek derültek ki Facsinay Kinga szerző irányított dilettantizmusáról.
Kis hibajegyzék:
3. „Előbbi vélemény megfogalmazói úgy tekintenek a pénztárakra, mintha azok magánbefektetési alapok volnának, ahova önként fektetjük fölös forintjainkat. Valójában a magánpénztárakba a kötelező járulékokat fizetjük, és itt nem a megtakarítás a cél, hanem a nyugdíj.” Erős, abszurd hazugsággal nyit, de legalább nem fejti ki, mire gondol.
4. „A jelenlegi számla nyugdíjbiztosítássá alakításának költsége a rajta szereplő összeg 15-30 százaléka lenne.” Blöff. A járadékbiztosításoknak nincs ekkora költsége.
5. „Az első csoport pénze az elmúlt tíz évben még az infláció mértékével sem gyarapodott. Ők nyernek az ügyleten, mert befizetéseiket az inflációval feljavítva írják jóvá a tisztán tb-rendszerbe visszatérve” LOL. Semmit nem írnak jóvá a tb-rendszerbe visszatérve, sem inflációval feljavítva, sem máshogy.
6. Kinga jó nagyot csalt, amikor összehasonlította egy 40 éves jogviszony után járó állami nyugdíjat a 12 év után a vegyes rendszerben járó nyugdíjjal és szomorúan megállapította, hogy az első több. Nem sokkal, de több. Esetleg kiszámolná mindkettőt ugyanakkora időszakra, kedves Kinga?
11. „Az egyértelmű vesztesek a nyugdíjpénztárak mögött álló bankok, biztosítók és a befektetést intéző társaságok, hiszen alig két és fél hónap alatt át kell adniuk az általuk eddig kezelt több ezermilliárd forintos vagyont.” Az egyértelmű vesztesek, kedves Kinga, azok, akik elvesztik a megtakarításaikat, és azok, akik elvesztik az öregségi nyugdíj-jogosultságokat. Az összes tag.
„Az MSZP továbbra is kendőzetlenül védi a milliárdos üzletemberek érdekeit. A nemzeti ügyek kormánya azonban az emberek oldalán áll: megszüntetjük azt a kényszert, hogy az embereknek MSZP-pénztárakba kell fizetniük nyugdíjcélú megtakarításaik egy jelentős részét. A nyugdíjak biztonsága rossz hír az MSZP-nek, mert az MSZP-holdudvar spekulánsai a továbbiakban nem játszhatnak az emberek pénzével a nyugdíjtőzsdén.” (Szijjarto Peter, ma 16 ora negyvenket perckor kiadott kozlemenye)
@jotunder: Szijjártó Péter nem fog békés öregkort megérni. Békés középkort sem fog, ha így folytatja. 🙂
Remélem látom még aluljáróban koldulni nyugdíjasként.Miután befizette a visszamenőleges 98%-os adót és felvette az állami nyugdíját.Kap majd egy kiflit és nyammoghatnak rajta S.Gabikával
Egyébként látott valaki már mnyp-ből meggazdagodó embert?Én melóztam ilyen helyen,még a nagyfőnökök is max. középkategóriás autóval jártak és púp volt a hátukon az mnyp szerződéskötés.Meg nekünk is,piti pénz,kevés siker,sok utánajárás
Tegnap szerepelt a Századvégtől Mr. Dundi Bean a TV-ben a Tét c. műsorban.
Sok vicceset mondott, pl. hogy az ő MaNyuP tanulmányukat nem cáfolta eddig senki. Mondjuk, ez nézőpont kérdése, mert nem cáfolták, hanem ízekre szedték (pl. Vincent is) de ez részletkérdés.
Elgondolkoztatott az emberi oldala egy ilyen figurának.
Hogyan tudja egy egyébként nem sült bolond ember képviselni a legnagyobb zöldségeket, logikai bukfenceket, erkölcstelenségeket és hazugságokat ártatlan arccal, szinte őszinte hévvel??
Hogyan tudja mellszélességgel állítani, hogy mindig is Óceánia volt ősi szövetségesünk?
Mi játszódik vajon le belül? Mit érez, amikor szembesítik a tényekkel?
Tudtok esetleg olyan tanulmányt, vagy könyvet ajánlani, ami ezt a jelenséget (azonosulás? gerinctelenség? túlélőképesség?) feldolgozza, ismerteti?
PS. Asszem Mr. Dundi Bean valami Kern Tamás néven szerepelt.
@XPS: „Viszlát és kösz a halakat”
🙂
@XPS: Az jó, mert a eddig azt hittem a nyugdíjtanulmányt a gazdaságkutatók csinálták. De ha a politológusok, akkor már értem miért olyan szar. 😀
@XPS: Miért ne tudná, mikor nálunk mostanság ez a norma? Lassan már az okoz disszonanciát, ha az ember nem szíjjártóul beszél. :)))
@XPS: Kern Tamás? Az orvos vagy az ingatlanos? :-DD
@XPS: Szigorúan véve nem válasz a kérdésedre, inkább illusztrálja a problémát, de azért mindenképpen ajánlom figyelmedbe:
http://www.szazadveg.hu/files/hirek/5.pdf
Már egyszer körbement itt a Vincenten, de még sokáig aktuális lesz.
Ezt olvastátok?: stabilitas.hu/?p=14341