Bankállamosítás: meri vagy nem meri?
Eredeti szerző: Kettes
Az Orbán-kormány több mint egy éves ténykedésére visszanézve a jelentős gazdaságpolitikai döntéseknek egyetlen közös momentumát lehet felismerni: jelesül, hogy azok jók voltak személy szerint az Orbán-családnak, a Fidesz-frakció tagjainak, a Fideszt támogató kulturális, gazdasági és médiaelitnek valamint a nem(zeti) oligarcháknak. Adójogszabályok, államigazgatási szabályok, alkotmányozás, piacszabályozás, médiaszabályozás, nyugdíjmentés, devizahiteles-mentés, vörösiszap-helyreállítás, you name it, mindig van egy (inkább több) beazonosítható fideszes érdekcsoport, ami nagyon jól járt, még akkor is, amikor milliók jártak rosszul. Szignifikáns ellenpélda nincs. Ők, ez a pár tízezer család, valahogy soha nem szívták meg a döntéseik következményeit.
A rosszhiszeműség innentől nem modellhiba, hanem előfeltétel.
Az MSZP-frakció jó helyen keresgél, amikor bennfentes tőzsdei spekulációt sejt a 180 forintos árfolyamon történő hitelkiváltás mögött. De az a baj velük (és többek között ezért alkalmatlanok arra, hogy leváltsák a Fideszt), hogy hiányzik belőlük a megalapozott ítéletalkotáshoz szükséges elemi rosszhiszeműség.
Az elemi rosszhiszeműség azt mondja, hogy a kormány tudatosan készül a bankrendszer kibillentésére. Ha egy-két bank megrogy, akkor az állam örömmel siethet a segítségére, (egyúttal ex post igazolja a tavaly bevezetett — és már el is költött — bankadó létjogosultságát). Ez a segítség természetesen államosítást jelent, emez pedig pozícióosztogatást és a bank eszközeinek költségvetésbe forgatását. Más értelmes ötletük nem lehet, ha tartani akarják magukat az adósságcsökkentés rögeszméjéhez (nem az adósságcsökkentés maga a rögeszme, hanem a gondolkodási folyamat, ahogy eljutottak oda — pontosabban annak hiánya).
Természetesen egy bankállamosításnak nem kell feltétlenül úgy is kinézni. Vegyük például a betétvédelem komoly és nemes ügyét! Sejtik már, mire akarok kilyukadni? Hát ki is védhetné meg a betétesek pénzét hatásosabban, mint az a magyar állam, amivel most már senki sem akaszthat tengelyt? Az állam megvédi a betéteseket, egyúttal a jelenlegi tulajdonosokat kiforgatja a bank irányításából, aztán az eszközeiből, a betétesek természetesen kapnak egy nagyon komoly garanciát Schmitt Pál unokaöccsének aláírásával, és mindenki jól jár, lázárjánosi értelemben.
Ne mondják, hogy ez nem lehetséges. Miért, mert alkotmányos jogállam vagyunk? Mert EU-, NATO-, EBESZ-, ENSZ-, NOB-, UEFA-, Eurovízió- stb. tagok vagyunk? Ez mikor nem volt leszarva az elmúlt másfél évben? Lett következménye? Kirúgtak minket valahonnan? És ha kirúgnának, az befolyásolná a kormány döntéseit?
Na ugye.
<
p style=”text-align: justify”>Disclaimer: Ide kéne valami okosat írni, amivel a jogászunk majd kihúz a szarból, ha egy esetleges bankpániknál pont rám akarják húzni a vizes lepedőt maguk helyett, de semmi jó nem jut az eszembe. Hajrá forint, hajrá magyar bankok! — ja, ez hazaárulás.
@sárkányfő: Az angolok már megszokták, hogy rengeteg a külföldi. Hamarabb barátkoznak, mint gondolnád. Nekünk az idős szomszéd házaspár felajánlotta segítségét már az első alkalommal. A munkatársam mintegy fél év után meghívott minden külföldit partyra.
A kolléganőm ebédidőben elszökött, hogy igazi magyar gulyást egyen. (rántotthússal ette , mintha kenyér lenne).
Bár minél eszakabbra mégy, annál veszettebb a helyzet, skótok vertek meg ismerősömet, csak mert nem odavalósi(egy magyar buszsofőrt leszúrt két tizenéves).
Nagy ország, na!
@tollaszerge: Mintha Iontichy arról beszélt volna, hogy a kívülálló kellő információ hiányában értelmetlen, hogy az előzményeket kutassa. Számára a jelen, illetve a kimenetel rá gyakorolt hatása érdekes csak.
@tollaszerge: “A múltbeli események szisztematikus elemzésével rengeteg következtetést lehet levonni.”
Azt mondtad, hogy a túl sok info bármilyen következtetés levonását lehetségessé teszi.
Más: Napoleon -hatalomrajutása előtt gazdasági problémák
Észak-Dél ellen: gazdasági problémák északon, a bankrendszer önállóvá vált az arany révén a sovereign-től
I. világháború: gazdasági problémák a gyarmatok körül
II. világháború : a német gyarmatokról hiányzó bevétel belső válságot generál
’60-as, ’70-es évek: az USA által gerjesztett helyi háborúk elodázzák a problémákat
74-78 olajválság
Szovjetúnió_ belső gazdasági összeomlás-belső(külső?) háborúk
@tollaszerge: Your Highness! Mint vendégnek, azt hiszem elnézést kell kérnem pongyolaságomért (még akkor is, ha itt-ott értelmezési problémákat vélek felfedezni). Abban a tévedésben leledztem eddig, hogy a Vincent nem egy szakblog, végképp nem tudományos konferencia. Oda nincs kedvem “felmenni”. Az már nekem munka, nem szórakozás ;-).
@Könnyen elkaptuk, uram!: Nem egészen (eszerint mégis pongyola voltam). Egyébként érteni vélem az álláspontodat.
@Könnyen elkaptuk, uram!:
Köszi, na pont erről beszéltem, erre most muszáj reagálnom. Itthon pontosan tudom, hogy ha kínálnának is egy jól lehetőséget mondjuk borsodban vagy a viharsarokban, akkor eszembe se jutna elfogadni, mert arrafelé az általános szegénység és depresszió mindent áthat, a közbiztonság gyenge, stb., sok hátrány van ami ellensúlyozna egy jónak kinéző esélyt.
Angliát meg nem ismerem, és az egyik gondolatom épp ez volt, jó hogy írtad, telitalálat, hogy észak felé kacsingatok, mert állítólag london meg a délis sáv már “megtelt”, tele az ország bevándorlókkal, képtelenség jó álláshoz jutni, vagy csak ismerős segítségével, mint itthon. És azt rebesgetik, hogy északon még van hely. És tessék, most kell tőled megtudnom, hogy a észak felé, pláne a skótoknál már vannak ilyen veszélyek. Persze nyilván ezt is lehetne árnyalni, ott is lehetnek északon is és rosszabb vidékek.
Ezer meg ezer ilyen infó kell ahhoz, hogy egy ember ismerejen egy országot, ki tudjon igazodni benne, értse, ne csak nyelvi szinten, az ott élőket, akikkel együtt kell dolgoznia, stb. Itthon ez nekem megvan, odakint nincs.
No mindegy, ahogy itthon kinéz a helyzet nincs választás, ki kell menni. És ha már menni kell, igyekszem jól felkészülni, elkőkészíteni.
Megvedenek minket ha beledoglunk is
index.hu/gazdasag/magyar/2011/09/19/megszavaztak_a_vegtorlesztest/
Ezt meg mindig nem tudom elhinni