Ciprian Foias 1933-2020
Eredeti szerző: jotunder
Március huszonkettedikén meghalt Ciprian Foias. Az Olvasó valószínűleg sohasem hallott róla, ő a huszadik századi román matematika egyik legnagyobb alakja volt nagyon komoly szegedi kapcsolatokkal. Szőkefalvi-Nagy Bélával írta meg a Harmonikus analízis Hilbert-tereken című monográfiát. Ötvenéves korától volt az Indiana Egyetem professzora, emeritusként a Texas AM-en dolgozott.
A funkcionálanalízis nevű tudományterületen a huszadik század első felében olyan erősek voltak a magyarok, mint húsz-harminc évvel később a kombinatorikában, Neumann János, Haar Alfréd, Riesz Frigyes és Szőkefalvy-Nagy Béla nevét mindenki ismerte. Igazságtalanság lenne azt mondani, hogy a magyar funkcionálanalízis iskola teljesen megszűnt, e sorok írója is szeret arra gondolni, hogy funkcionálanalízisben (is) utazik, de a régi dicsőségnek már csak az emléke maradt.
Foias egyetlen tanítványát ismerheti az Olvasó, Ceausescu lányát, Zoiát, de Foias a román funkcionálanalízis iskola alapítója volt. Az ő tanítványa volt Voiculescu (Berkeley), Ocneanu (Penn State) és Zsidó László (Tor Vergata), Voiculescu tanítványai között volt Sorin Popa (UCLA) és Mihai Pimsner (U.Penn), Popáé meg Ioana (San Diego). A C*-algebrák és a von Neumann algebrák elméletében ezek nagyon nagy nevek (Foias főleg operátorokkal és a Navier-Stokes egyenlettel foglalkozott).
Az alapkutatás és a tudományos iskola fogalmát Magyarországon sajnos el kell magyarázni. Egy teljesen ismeretlen vírus feltérképezése nyilván nem tartozik ide, az nyilván a cipőfelsőrész-készítés témakörhöz köthető, a tehetség, főleg a különleges tehetség is csak bajnak van, hiszen az ilyen ember kérdez, és a kérdés csökkentheti a nemzet vezetőibe vette bizalmat, akár egytől öt évig. Ez csak egy ilyen kis mormogás a végére.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16518142-67d7d7369bc35' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16518142&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16518142-67d7d7369bc35&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16518142-67d7d7369bc35' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Sajnos nekem messze az igényemen és befogadóképességemen felül nyomták az analízist és numerikus analízist, úgyhogy „Tán csodállak, ámde nem szeretlek, S képzetem hegyvölgyedet nem járja.”
@ámbátor: szerintem funkcionálanalízist nem tanultál. azt lényegében csak matematikusok tanulnak, és fizikusok egy kicsit.
Az könnyen meglehet.
Arra emlékszem, szerették volna ha eljutok a Banach térig vagy Hilbert térig, vagy ilyesmi, de én a Deák téren valószínűleg rossz metróra száltam, úgyhogy sose jutottem el oda.
ja, Elte prog-mat, amikor még valamiért (hogy meglegyen az analízis tanszék óraszáma) a matematikusra tették a hangsúlyt. Soha semmit nem használtam belőle.
Illetve egyszer, húsz év után majdnem pezsgőt bontottam, amikor egy numerikus analízisből tanult izét hasznosítottam, hogy megmutassam, hogy nem az excel kerekítési hiba okozza az eltérést, hanem a felhasználó a hülye.
@jotunder:
Nem igazán* fontos, de nagyoncsakalapszinten (értsd „egy félév, aztán pá”) előfordul progmaton, a ppke itk-n, meg némelyik bme-s mérnöki szakon is.
pl. http://www.inf.elte.hu/dstore/document/1155/PTI_MSc_2018%20Modellalkot%C3%B3%20nappali%20tagozat%202018.06.13%20m%C3%B3dos%C3%ADtott.pdf
* kicsit sem 🙂
@seol: olyan az informatikus funkcionálanalízis nélkül, mint a hal bicikli nélkül. Fél karú órás.
@jotunder: meg a mat-fizes tanárszakosok a JATE-n, Szegeden (egy szolid bevezetést, hadd bukjon a nyomorultja, ha addig nem 🙂 Legalábbis a ’90-es évek első felében így volt.
@ámbátor:
Szerintem amúgy kifejezetten jó dolog, egy félév bőven belefér, de a — ha jól rémlik — 8 félévnyi progmatos analízis tényleg túlzás csöppet*. 🙂 Mondjuk akadt ott még tárgy, amelynek gyakvezetője azzal jött be első gyakorlatra, hogy „remélem, tudják, hogy ezt sose fogják használni”. 🙂
* értsd: nem csöppet
@9mmPara:
Már a hetvenesben is jelenteztek ilyen tünetek.
Egyébként meg nincs itt gond, már a nép pusmog a fidesz békekölcsönének bevezetéséről. Mert a járvány végén már sokaknak nem lesz pénze élelmiszerre, rezsire, az olcsó benzinre, utóbbi Orbán okos gazdaságpolitikájának az eredménye, olvastam máshol egy hszben.
Egyébként igaza van a posztnak.
” Régi dicsőségünk, hol késel az éji homályban?…
Hol vagyon? Ah, ezeren némán fordulnak le: álom
Öldösi szíveiket, s velük alszik az ősi dicsőség.
A tehetetlen kor jött el, puhaságra serényebb
Gyermekek álltak elő az erősebb, jámbor apáktól.”.
@jotunder: A matematikusok is nagyon kevés funkanat tanulnak, hacsak nem azt a sávot választják. Nemkorlátos operátorokat alig, pedig a fizikai alkalmazásokban hemzsegnek (impulzus, pozíció, gyakran a Hamilton). Pedig a matematika egy nagyon szép ága, és a szépsége sokszor éppen ellentétes a kombinatorikáéval: a funkcionálanalízisben nagy elméletek, nagyon általános tételek vannak, a kombinatorikában pedig rengeteg a konkrét probléma, és az egy-egy kérdés megválaszolására született zseniális trükk.
@seol: nekem asszem 5 félév anal + 4 num-anal jutott.
Ne beszéljünk róla. Még nem dolgoztam fel.
@ámbátor:
Biztos vannak erre szakosodott pszichológusok. 😉
Én nem vagyok matek-fizika ( párom volt, majd dobbantott, nem tőlem, hanem a szakmától ), inkább humán, és csak egy fél év logika jutott. De ha hiszitek, ha nem, a szakmámban annak láttam a legnagyobb hasznát az összes egyetemen tanult tárgy közül.
Kedvenc tv műsorom a matematika történet. Sajnálom, hogy már túlkóros vagyok matematika tanuláshoz, mert az a legegyszerűbb, és legokosabb tudás a világon. Minden arra épül. Szerintem. Én sok dolgot megértek, sokat nem tudok felfogni ( nyilván nincs hozzá alapom ), de azért a Bólyaiakról szóló könyvet átnyálaztam. És a matematikus is ember, van aki pl. kiválóan tud főzni is.
@látjátok feleim szümtükkel:
Inkább Bolyai az elfogadott, rövid o-val.
@látjátok feleim szümtükkel: Nem hiszem, hogy lehet a matematikához túlkorosnak lenni, ha nem az Abel-díjat akarod megcélozni, hanem a saját szórakoztatásod a cél. Kalmár Integrállevele, a Számokról és alakzatokról, vagy Colerus könyvei (A ponttól a négy dimenzióig, Az egyszeregytől az integrálig, Pithagorastól Hilbertig) mindenkinek olvasható. Nem modern matematikát fogsz olvasni, hanem azt, ami a matematikában közös, szép, amiért a matematikát egy matematikus csinálja. Vagy esetleg Hardy-tól az Egy matematikus védőbeszéde is erről szól, csak nagyon szomorú.
@szazharminchet: @látjátok feleim szümtükkel: Ellenkeznék, szerintem az Integrállevél túl konkrétan korrepetálós matek. Az én javaslatom Ian Stewart-tól kb. bármi, de talán a legjobb A matematika problémái. Ennek még jó a fordítása, a későbbiek… hát, nem oly gördülékeny a magyar szöveg, na. Vagy talán a SciAm-ban megjelent matematikai észjáték rovat nagyjából akármelyik cikke.
Persze, most az összes könyvtár zárva 🙁
Így aztán legesleginkább — alapszintű angoltudás birtokában — a numberphile csatorna a tecsőn http://www.youtube.com/user/numberphile
A Colerus könyvekről még csak nem is hallottam, kösz a tippet!
Hiába no, a matekamtika szép tudomány (pedig nem is értek hozzá) hiszen még egy szabadon választott mestere elmúlásából is le lehet vezetni, hogy a²+b²=c², tehát a birkának pirosnak kell lennie.
Nade ezért járok ide, tisztára úgy érzem, épülök tőle.
@ikaruss:
Nem gugliztam, de elhiszem neked.:)
@szazharminchet:
Nem jól olvastad, túlkóros vagyok, főleg a szem terén. Olyan munkám volt, hogy sokat kellet olvasni, és már nem nagyon imádják a betűt. Azért itthon is akadt a családban egy-két könyv, mert a gyerek nem tudta eldönteni, hogy mérnök, vagy matematikus legyen, aztán mérnök lett, de sok könyvet összesedett ( Bolyaiékat is) bordatárs meg Szegeden tanulmányozta egy ideig az egyetemen, majd a főiskolán a matekot. Érthetőbb könyveiket megtanulmányoztam amíg ráértem, aztán egyre kevesebb időm volt ilyenekre.
Azért nekem a lgjobban az tetszik, ahogy anno rájöttek a terület számításának módára.