Egy tudós professzor gondolatai (nocommentposzt)
Eredeti szerző: jotunder
(Balázs Géza egyetemi tanár (ELTE) egy konferencia-absztraktját másolta be egy kommentelőnk.)
2018. 11. 22. 17:00 Szimmetria és nyelv. Plenáris előadás. Új nézőpontok a magyar nyelv leírásában 7. A magyar nyelv hálózatos leírása
Balázs Géza professzor sör- és pálinkafőzőmester, időnként expedíciókat vezet Costa Ricába, a Maldív-szigetekre, Guatemalába és Mikronéziába (teljes lista itt) és persze a magyar nyelvművelés Grétsy Lászlója, bocs.
Kiemeltem néhány gondolatát, amelyeket különösen érdekesnek tartok, bár szerintem az egész, ahogy van, tökéletes.
Szimmetria és nyelv
1. A természetben (növény- és állatvilágban) általános érvényű alapelvek és törvények uralkodnak, amelyek közül sok a hálózattudomány felismerése alapján a társadalomra, a kultúra és a nyelvre is átvihető. Ilyen általános érvényű alapelv a „természet geometriájából” fakadó: szimmetria. A szimmetria egy szabályosság. A fizika szerint a megmaradási tételek valamilyen szimmetriaelvet fogalmaznak meg. Az élőlényekben három szimmetriatípus alakult ki: gömb-, sugaras és bilaterális (kétoldali vagy enantiomorf ’egymás tükörképi párja’) szimmetria. A fajok fejlődésével csökken a szimmetria, fokozódik az aszimmetria. Az aszimmetria a
szimmetria határesete: nullfoka. Kérdés, hogy az aszimmetria voltaképpen nem entrópia-e. Hálózattudományi szempontból a szimmetria az egymásbaágyazottság jelenségéhez kapcsolható. A bal-jobb szimmetria az élet és a halál rejtélyének kulcsa Pasteur szerint. Az alvás során ismét előtérbe kerül a szimmetria: az alvás nem más, mint az ébrenlét ritmikus megszakítása.
2. Az előadás a szimmetriának a kultúrában és a nyelvben való jelenségeit veszi számba (a nyelv esetében úttörő módon). Bilaterális szimmetria: a tér és az idő. Utóbbi esetében a periodicitás (időbeli eltolás), párhuzam, ellentét, fokozás, rímképzés vehető figyelembe. Egyetemes szimmetriatörvény határozza meg a tárgyak alakzatait. A tárgyak törvényszerű alakzata teszi lehetővé a jelentésátvitelt. A természetes testek alakjában a gravitáció fontos tényező, ez nyilvánul meg az ereszkedő-eső hanglejtésben. Testünk és cselekvéseink főleg aszimmetrikusak, az agy is (jobb és bal félteke, de az újszülött még két jobb féltekével születik!). Az ember eredendően örül a szimmetriának (harmóniának): amelyet az ismétlés
alakzatai, a zene, a rím valósít meg (vagy pótol).
3. Végső soron a szimmetria: rend, szabályosság, kiegyensúlyozottság, kellemesség, harmonikusság, az aszimmetria: játékosság, mozgalmasság, dinamizmus. A nyelvhasználatban mindkét törekvés kimutatható.
@seol: Na és az milyen, hogy végig fasz így, fasz úgy, és a lezárásban meg: “kihüvelyezése”. Tudta, mit csinál és kuncogott? 🙂
@DarthVader: Lehet, hogy ma úgy kell írni, hogy leírod, amit akarsz, aztán hozzápasszintasz egy hálózati farkat…
Különben Pinker (akiért én most neofitaként lelkesedem) is hasonlókat mond, pontosabban azzal együtt, hogy a morális alapállásunk is a része ennek az egész folyamatnak, vele együtt alakul. Nyilván néhol lemaradhat, néhol előreszaladhat, de nem muszáj szembeállítva vizsgálni.
Ez a könyvike: 444.hu/2018/07/29/mosolyogj-egyre-jobb-hely-a-vilag-vagy-sirj-mert-sose-volt-ilyen-szar
@mafi mushkila:
Ezt a finomságot észre sem vettem. 🙂 Mondjuk ha szándékos, akkor is kérdés, kié, mostani versenyzőnké vagy az idézet eredeti gazdájáé.
Megnyugodtam, hogy az entrópia is bele lett szőve.
@Érvsebész:
“_
“újszülött még két jobb féltekével születik!”
gondolom, mindkettő a bal oldalán van _”
Úgy-úgy! Jól gondolod.
Ez esetben a szimmetria absztraktja oly módon érvényesül, hogy születéskor a még kettő darab bal here a jobb oldalon van s képez egyensúlyt és szimmetriát a fenti féltekékkel, mintegy átlósan.
Nem véletlen a mondás: vannak, kiket a farkuk vezérel.
Féltekék és fétökök szimmetriája. Mondja valaki, hogy nem elég todományos.
@ijontichy:
kérdésedre; mi az a KULTÚ? a helyes válasz: cool to, esetleg cool two. a 2Rule után szabadon.
@jotunder: Én eddig abban a hitben voltam, hogy a “vasorrú Indzsibaba” révén szivárgott be a folklórba, mi vettük át és nem tőlünk származik…de én nem is vagyok tudós “pofaszőr”…
Ez gyonyoru. Nagyon jó kis fantasyt lehetne írni belole.
@jotunder:
Baba Yaga és a világfolklórban föllelhető változtai ( beleértve a vasorrú bábát – 77 old ). Szerző ( Andreas Johns – Berkeley ). Érdemes belelapozni.
books.google.ro/books?id=yVN64AACjMAC&hl=ro&source=gbs_navlinks_s
@jotunder:
yaledailynews.com/blog/2011/10/21/the-copper-penis-owl-will-get-you/
; )
@Ra13: Ezt érdekes volt olvasni… Én most az ELTÉ-n oktatok külsősként. Mindenki nagyon meglepődött, amikor nem akartam a semmiről írni (emberijogi izé – Dél Amerikai országok). Mondom nekik: nem beszélek spanyolul… Erre ők: van angol nyelvű FORRÁS… Mondom igen, de az másodlagos. A válasz: egy cikkhez NEM KELL elsődleges forrás…
@jotunder:
Engem nem versz át, ez valamelyik bullshit-generátor!
@jotunder:
Beszabehu!
(rézfaszú betanított szülésznő – vagymi?)
@heptakontanonaéder:
nahát …mindenkinek egyre jár a nem tudom melyik féltekéje, erről a jó kis posztról!
( azért kiváncsi lennék hányan tudják a hosszú pályák kereszteződését, a hiányos
biol. Ill orvosi oktatásnál)
a poszt nagyon decens a tegnapi parlamenti burkolt cigányozáshoz képest
http://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/l-39E16/lokupec-3C3C2/
s ismerték- e a Krúdy mondást
“Sohase lehet tudni, hogy egy vérbeli lókupec mondott-e valaha is igazat életében.”(Krúdy Gyula)