Kövér segg forrónadrágban
Eredeti szerző: Kettes
Komor hangulatú cikkekben készíti fel a kormánysajtó a híveket a magyar költségvetési politika várható kudarcára, azaz hogy Brüsszel valószínűleg fenn fogja tartani a túlzott deficit eljárást. A Magyar Hírlap és az MNO kettős mércét emleget: a sajátjukét és Brüsszelét. A sajátjuk szerint Magyarország kétszer teljesítette a három százalék alatti hiánycélt, az EU szerint viszont nem tartható fenn a költségvetési pálya.
Nem akartam én erről posztot írni, de láthatóan nem írja meg senki helyettem. Nem értek annyira az állam költségvetéséhez, hogy megítéljem, fenntartható-e a költségvetési pálya. Én csak egy multi költségvetésének készítését irányítom, és csak az általam ismert szektorok és vállalati méretek számainak hitelességét tudom megítélni. Ez a poszt csak arról szól, hogy nem értem ezt az 1,9%-os hiányszámot, ami 2012-re kijött.
A kormány legutóbb tavaly októberben fogadott el kiigazító csomagot. Az MNB akkor azt írta erről, hogy az októberi kiigazító csomag nélkül a 3%-os hiánycél is veszélybe került volna. Hogy az NGM-nek mi volt a hiány-előrejelzése tavaly októberben, azt természetesen nem tudhatjuk, ugyanis Matolcsy megszüntette az előrejelzések publikálását. De nyilván valami hasonlóra juthattak ők is, különben nem lett volna csomag.
A következő dolgokat nem értem:
Először is, ha az NGM októberben nem látja, hogy a hiány 3% felett vagy 2% alatt lesz, akkor miből gondoljuk, hogy januárban ismeri a végső pontossághoz szükséges adatokat? Könyvelő (is) vagyok, és tudom, hogy van akkora a bizonytalanság, amitől az embernek októberben fogalma sincs, mi lesz a végső szám – de akkor a januári adatban is jelentős a potenciális hiba.
Másodszor: az NGM nem adott hihető magyarázatot arra, mitől lett a tervezettnél ennyivel kisebb a hiány. Bár központi alrendszer, amire a kormánynak közvetlen hatása van, a tervezettnél alacsonyabb hiánnyal zárt, de ez a terv már a 2,7%-ra emelt hiánycél része volt, az eredeti (a 2,5%-os hiánycélhoz tartozó) tervnél viszont nagyobb hiányt lőttek. Ráadásul a kormány decemberben megint kiköltekezett.
A sötét ló, mint mindig, most is az önkormányzati alrendszer volt. Romhányi Balázsnak van egy nagyon jó cikke erről. A cikk ugyan nem számszerűsíti, de arról van szó, hogy itt a tervezett deficithez hasonló mértékű szufficit keletkezett. Ha az önkormányzatok a tervezett hiányt hozták volna, akkor az államháztartás hiánya lényegesen nagyobb lett volna, esetleg még a tervezett 2,7%-nál is több. De nem ez történt. A 2012-es hiányszámot az önkormányzatok szufficitje húzta le, és az NGM egészen pontosan arra nem adott hihető magyarázatot, hogy ez a szufficit mitől keletkezett, és mitől lenne fenntartható 2013–14-ben.
Romhányi ezt alapvetően az adósságkonszolidáció egyszeri hatásával magyarázza. Ezzel a magyarázattal az a bajom, hogy ami az önkormányzati alrendszernek ebből bevétel, az a központi költségvetésnek kiadás, tehát az államháztartás szintjén nem lehet egyenleghatása. Ez így olyan, mintha lett volna egy látens részleges államcsőd. mintha elengedtek volna a bankok önkormányzati tartozásokat. Persze nem, legalábbis minden érintett cáfolta az ezzel kapcsolatos spekulációkat.
Vagy az előtörlesztéseket az önkormányzatoknál 2012-ben, a központi költségvetésben 2013-ban számolták el? Illetve: ha az NGM októberben már számolt az önkormányzati adósságkonszolidáció hatásával, és azt mind az önkormányzati, mint a központi alrendszerben figyelembe vette, hogy tévedhetett mégis 0,8%-ot az októberi csomag előkészítésénél?
És akkor most rosszindulatú leszek, és rátérek a kövér seggre is, úgyis erre várt az elejétől fogva a Kedves Olvasó. Az 1,9%-os hiányszám minden elemét Matolcsy emberei szállítják, ebből dolgozik az MNB, a KSH, az Ecostat, az Európai Bizottság. Ez egy Matolcsytól független szervezetek által még nem kontrollált adat. El lehet képzelni, hogy Matolcsyék 1% fölötti számítási hibát követtek el, és még nem jöttek rá? Vagy rájöttek, és kozmetikázzák? Szerintem igen.
Én, ha ennyivel elvétem az utolsó előrejelzésemet, még ha pozitív irányban is, nem kezdem el ünnepelni magam, hanem görcsben van a gyomrom, hogy mit rontottam el vagy az előrejelzésben vagy a beszámolóban, és addig túrom a számokat, amíg meg nem találom a hibát (legfeljebb nem kötöm az orrukra, mit csesztem el).
De tegyük fel, hogy nincs semmi major fuck-up, az 1,9% hiányadat helyes, és nincs 2013-ra áthúzódó hatása. Akkor leszögezhetjük, hogy 2010 és 2012 között minden évben jelentős egyedi tételek alakították a hiányt, úgymint a különadók, a nyugdíjpénztári államosítás és az adósságkonszolidáció. Ezek egylövetű költségvetési trükkök, amiket nem lehet minden évben elsütni. Hogyan próbálja most a kormány elhitetni az Unióval, hogy 2013-ban és 2014-ben is talál majd újabb, több száz milliárd forintos egyedi tételt, amivel kijavíthatja a végső egyenleget?
Valljuk meg, a magyar költségvetés olyan, mint egy kövér seggre erőltetett forrónadrág. Még nem repedt szét, de azért nem kéne olyan önfeledten bugizni. Márpedig 2014 választási év lesz, és az Orbán-kormány monumentális pénzesővel fogja ünnepelni, hogy Magyarország jobban teljesít. (Ez nem jóslat, ez műsorismertetés.)
Ez teljesen független attól, hogyan dönt Brüsszel. Ha Brüsszel feloldja a túlzott deficit eljárást, akkor Orbán azért fog választási költségvetést csinálni, mert megteheti, ha meg nem, akkor meg azért, mert úgymond Brüsszel előtt szépek lehetünk, de okosak nem, hát akkor legalább a seggünk legyen jó kerek. Különben is a piacról finanszírozzuk magunkat, és a piac direkt imádja az 5 százalékos hiányt 3 százalékos forintkamatra finanszírozni. Vagy az a seggrepacsi?
Mindenesetre készüljünk fel rá, hogy ha Brüsszel bekeményít, akkor Orbán a rend kedvéért ki fog végezni néhány túszt. Hogy megint a bankokat sarcolja-e meg, vagy államosít néhány véletlenszerűen kiválasztott szektort, vagy egyszerűen alkotmányosan feloszlatja a maffiabaloldalt, azt nem tudom megjósolni, de jó mókának nézünk elébe, szokás szerint.
@Putyilov gyári melós: “Ja,és +3000 milliárd államadósság, amit tíz éven belül el kell kezdeni nyugdíjakban kifizetni.
“
Miért kellene. Nem fogják. Az a pénz menta levesbe. Mi meg majd nézzük a 27000 forintos nyugdíjat. És reméljük, hogy a szomszéd nem eszi meg előlünk a postást. 🙂
milyen érdekes, hogy kirakják azt, aki rámutat, hogy az elasítást a balliberálisok csinálták.
@DFK: Kicsoda? Bokros? aki 90%-ról 60%-ra vittre le?
“Ha Brüsszel feloldja a túlzott deficit eljárást, akkor Orbán azért fog választási költségvetést csinálni, mert megteheti, ha meg nem, akkor meg azért, mert úgymond Brüsszel előtt szépek lehetünk, de okosak nem, hát akkor legalább a seggünk legyen jó kerek.”
Hat az utobbi az egymillio dollaros kerdes. Lehet hogy ugy lesz ahogy mondod, de azt is el tudom kepzelni hogy Brüsszel szol nehany jol megvalasztott mondatot, es a forint maris 320 es elszallnak a hozamok. Nem mintha ez fizikailag megakadalyozna a költekezest, de azert eleg kellemetlen közvetlenül a valasztasok elött.
MaNyuP
2011.05.31 2,945,300 million HUF
2011.12.31 684,300
2012.01.31 712,800
2012.12.31 309,800
A MaNyuP 400 milliardjaval javitottak az egyenleget.
akk.hu//kepek/upload/2013/NYRA_pf_honlapra_20121231.pdf
akk.hu/object.6D80B689-D571-454B-9B05-54C3050E82C1.ivy
@dioretek: Akkor viszont az 1,9 egy elég kurva rossz szám. (Bár az, hogy a manyup 400 mRd-dal csökkent, nem jelenti, hogy az egyenleg is ennyit javult, kéne tudni, milyen áron verték dobra.)
@incze: A manyup egyelőre folyamatosan javítja 400 mrd-dal (legtöbbször egyébként inkáb 360 rd-ot mondanak) az egyenleget, mert a járulékok korábban manyupba befolyó része ma a költségvetésbe folyik be. Egyébként pont ez mutatja, mennyire nem igaz, hoy Orbánék renbde hozták a köktésgvetést, mivel tavaly még ezzel is sikerült méretes hiányt generálniuk a nyugdíjkasszában (nagyobbat, mint a teljes ÁHT rendszerben) és ez az idén csak még nagyobb lesz.
Két cikk :
http://www.mfor.hu/cikkek/Hiany_december_2012.html
http://www.portfolio.hu/gazdasag/csomag_csomag_hatan_ki_issza_meg_ennek_a_levet.173889.html
Nekem úgy tűnik, hogy egész egyszerűen löttek mindenre ami mozog és túlteljesítették a csomagokkal a tervezett hiányt. Vagyis az utolsó 134 md-os zárolásokra már nem lett volna szükség.