Prof. Dr. Deutsch esete az uniós tudományos pályázatokkal (megjegyzésposzt)
Eredeti szerző: jotunder
Prof. Dr. Deutsch Tamás az “azért Tomikám mindkettőnknek jobb, ha Brüsszelben piálsz, mintha minket kompromittálsz valami hülyeséggel” díj kitüntetettje azt nyilatkozta, hogy 76 milliárd eurót akar elkölteni az Unió kutatás-fejlesztése (a Horizon Europe programról van valójában szó) és felháborító, hogy ennek 95 százaléka azokba az országokba kerül, amelyek 2004 előtt is uniós tagok voltak.
A helyzet az, hogy az ERC tudományos grantjainak jelentős része kerül Norvégiába, Svájcba és Izraelbe, olyan országokba, amelyek ma sem tagjai az Uniónak. Ezek a pályázatok nem kvótákra épülnek. Ha a magyar pályázatok jobbak lennének, mint az izraeli pályázatok, akkor Magyarország kapna 15 ERC grant-et és Izrael nullát, nem fordítva.
A magyar pályázókat még az ág is húzza, de ez az ág lényegesen jobban hasonlít Orbán Viktorra, Deutsch Tamásra, barátaikra és üzletfeleikre, mint más hagyományosabb ágakra, int pl. a bükk vagy a jegenye.
A magyar tudományt és a felsőoktatást módszeresen lehetetlenítették el. Az európai pályázatokon legsikeresebb magyar egyetemet elüldözték. Az MTA-tól elrabolták a tudományos intézeteit, a magyar felsőoktatás autonómiája pedig éppen felszámolás alatt van. Kiváló kutatók hagyták el az országot, miközben Prof. Dr. Deutsch Tamás barátai és üzletfelei egymilliárd dollárral támogattak egy olyan intézményt, amelynek kutatásvezetői a nemzetközi hatodosztály szintjét sem érnék el.
Én értem azt, hogy van a tudományos kutatás és van egy szerencsés esetben tejpornak is interpretálható vékony csík egy thaiföldi felnőttszínművésznő hasán. Jogi képviselőnk is érti szerintem, akkor meg nem tudom, hogy miért vág ilyen arcot.
A magyar tudomány presztizsét módszeresen rombolták le. Ebben a rombolásban nem volt lényeges szerepe thaiföldi felnőttszínésznőknek, annál inkább Orbán Viktornak és rezsimjének, akik, fun fact, vezető konferenciaelőadónak hívták meg húszezer dollárért azt a Milo Yiannopoulost, aki lassan a mérsékeltebb náciknak is kínos. Akkor pedig ne tessék rángatni azt a szemöldököt.
Minden úgy megy, ahogy el tetszettek tervezni.
Megfigyeltem, hogy a fehér csík és a thaiföldi felnőttművésznők minden egyes Deutsch-posztban előjönnek, mint Kósa-nyilakozatban az egyeztetési hiba.
Jótündér itt és most téved. Ugyanis nem thaiföldi felnőttfilmszinésznők vanna a sztoriban, hanem thaiföldi felnőttfilmszinésznőknek látszani akaró thaiföldi aligfelnőtt felnőttfilmszinészek. A többi stimmel.
@DarthVader:
Csak Borkainak járt fotó, illetve videó? Fotó nélkül hiszi a piszi.
@DarthVader: bizonyára a “jogi képviselőnk” idegeit is be kell osztani…
Most ez a szerep van kiosztva tompikának! Valamiből élni kell, a beléptető kapuk már csak “szép” emlék!
Mitől látszik,hogy egy “ember fideSSes”!Sokat próbálkozik a beszédében i-gazságot állítani,de a pinalikon kivűl senki sem veszi be!
Attól, hogy Tompika összevissza beszél és hogy szűk évtizede zajlik egy antiintellektuális, tudomány- és egyetemellenes felhangokban bővelkedő politika, az elmúlt években különösen felturbózva, az alapprobléma még fennáll: nevezetesen a volt keleti blokk tudományos világának drámai alulreprezentáltásga az uniós K+F pénzosztásban. Ezt pár éve a különösebb orbánista elfogultsággal nem vádolható Nature tette szóvá: http://www.nature.com/news/after-the-berlin-wall-central-europe-up-close-1.16272#/europe
(Ezen belül amúgy Magyarország egész jól, messze a lakossági stb. arányokon felül állt, főként az akadémiai intézetek és ceu, valamint pár komoly tudományos kultúrájú egyetem révén: egyetemipolgar.net/2017/04/12/europa-tudomanyos-szetszakitottsaga-nem-csokkent-a-posztszocialista-keleti-regioban-a-magyar-dominancia-szinten-megmaradt-koszonhetoen-az-mta-nak-es-a-ceu-nak/#more-2211)
A magyar pályázati sikerességet biztosan és közvetlenül gyengíti a CEU elüldözése, még nem tudjuk, milyne hatással lesz rá az akadémiai intézetek leválasztása és az egyetemi modellváltás. Az persze biztos, hogy a negatív légkör és várható kontraszelekció, amit a kormányzati lépések okoznak, nem tesz jót. De az eléggé félrevivő volna, ha ezeket a szerény részesüléseket csak az OVrezsim politikájának tudnánk be… Nagyobb itt a gond.
neki ez a sexepilje na.
@fortin2: De azért ez a rezsim inkább súlyosbítja, mint enyhíti…
@Bogomil: [Féloff hígítás:] Ezek az elefántcsonttorony nüanszai. A népeknek Felház kell meg QAnon, meg számmisztika, csillagvallás és bensöséges kapcsolat a kastélyokban lakó uralkodó osztállyal. A kibaszott felvilágosodás nem kellett volna, anélkül most semmi baj nem lenne. (Jó, teszek szmájlit: :))
http://www.szabadeuropa.hu/a/romaniaban-numerologiai-tanfolyamokra-kuldtek-a-tanarokat/31045468.html
„A születésnapok alapján meg tudjuk határozni, hogyan fog viselkedni a diák az órán és milyennek látják majd a többiek. Létezik egy számítási módszer, amely a születési dátumot és egyes archetípusokat veszi alapul. A tanárok így tudni fogják, kik a szégyenlősebb vagy épp a vezetői képességekkel jobban megáldott gyerekek. Később eldönthetik, hogy milyen csoportokba osszák be őket és hogyan kommunikáljanak velük”
„archetípusok, belső rezgés, külső rezgés, globális rezgés”
„a diákok születésnapjához kötődő matematikai módszer”
700 tanár jelentkezett.
Ugyanakkor azért nem mond Tompika teljesen hülyeséget.
De kezdjük messzebbről; ez önmagában nem igaz, hogy:
“Ha a magyar pályázatok jobbak lennének, mint az izraeli pályázatok, akkor Magyarország kapna 15 ERC grant-et és Izrael nullát, nem fordítva.”
A befogadó ország / intézmény neve bizony számít, mint ahogy a single-blind peer reviewnél is bizony könnyebben fogadják el a Google Inc. affiliációval beadott kéziratot, mint ami az University of Kecskeméttől (University of Pécs, Szeged, ELTE etc.) jön.
A nehezebb, hogy bizony az EU research funding politikájának van egy ilyen, vagy ehhez eléggé hasonlító olvasata. Rendben, van neki több programja. Rendben, a kutatási (felsőoktatási, kettő együtt stb.) ráfordítást is lehet sokféleképpen mérni, tisztán kutatási források, felsőoktatásra fordított pénzek, csak állami ráfordítások, GDP-arányos, PPP-arányos, whatever. Igen, a keleti országok mindegyik metrika szerint kevesebbet költenek a dologra (kutatásra, felsőoktatásra, K+F-re). De ha az EU összes kutatási támogatásának összege jóval kevesebb, mint amit ezek az országok bárhogyan számolva (bárhogyan, tényleg, bárhogyan — tehát akár nyersen, euróban kifizetve) költenek “a dologra”, akkor az a kutatástámogatási rendszer minimum megérdemli a kritikát. Sőt, szerintem a “felháborító” még egy elég enyhe kifejezés, személy szerint a “bicskanyitogató”-t sem érzem túlzásnak.
(Nyilván, Deutsch ezekről mind-mind semmit nem tud, és főleg semmit nem gondol. Attól még akár igaza is lehet alapvetően.)
Ja, és ez természetesen elsősorban nem szakmai kérdés (legalábbis amennyiben már a kutatási támogatási programOKról beszélünk), hanem politikai.
@fortin2: Sokáig írtam (félbe is hagytam közben), de alapvetően én is valami ilyesmit akartam mondani.
@Bogomil: Jó, de a poszt azt mondja, hogy ezt DeutschTomiék saját maguk okozták saját maguknak, úgyhogy milyen alapon tiltakoznak. Miközben ez egy régóta fönnálló nonszensz, amire persze DeutschTomiék is rátettek kábé egyharmad lapáttal, de ha elvettek volna inkább belőle ugyanennyivel, akkor is ugyanez a nonszensz rendszer maradna, mérési hibahatáron belül ugyanazzal a kimenetellel.
@fortin2: talán megfelelő tanácsadói rendszer sokat lendíthetne az előre lépésben
hvg.hu/elet/20210118_A_rektori_konferencia_tarselnokekent_nyilatkozott_Mocsai_Lajos_de_sok_minden_nem_derult_ki
a selejt bosszúja. már az is baj, hogy rektor lehetett.
@miért: ???
Ezen a helyzeten csak két dolog “lendíthetne”: kb. másfélszeres támogatásnövelés öt év alatt (+inflációkövetés) a K+Fbe, döntően az alapkutatásba, aztán türelem, valamint az EU kutatástámogatási politikába beépíteni a diverzifikálást.
Tehát nem fog a helyzet a változni…
Én Jótündérnek még a helyesírási hibáit is kedvelem. “Eltetszettek tervezni” – kimondott stílusértéke van. Én mindenesetre eltetszem nézni… Szegény Tamás meg derosszul néz ki!
@frissen regisztrált troll: 700 nem olyan sok. Nálunk nyilván kötelező lesz.
@vgab: Ha azt veszem, hogy hányan nem figyelnek oda általában semmilyen ajánlatra és hányan nem érnek rá, akkor nekem soknak tünik. “Nálunk” a szcientológusoknak voltak ennél kifinomultabb próbálkozásaik (azok is cukik), azóta én nem tudom, vannak-e analóg dolgok Mo-n ebben a körben. Vannak?
@perspectus: Az izomagyaknak is joguk van felsőoktatási rendszert barmolni.
Azért én még mindig kíváncsi volnék, hogy hány osztályt végzett az oskolában ez az izomagy.
@balmoral: Tényleg többet ér így, mint formálisan helyesen 🙂
@balmoral:
Derosszulból hogy lehet kinézni?;Đ
Azért talán az ehhez hasonló akciók sem testnek jót annak, hogy ERC-t Magyarországon akarjon csinálni valaki:
polhist.hu/pti-adomany-koltozes/ (Tessék nekik segíteni, egy Pieter Judson meg Deák István már megtette…)
Ha már Deutsch meg van rendülve a pályázati eredményeken, akkor szólhatna arról is, hogy miért kapnak az ERC nyertesek megbecsülés helyett virgácsot? És komolyan azt hisz, hogy az MCC-ből Rubicon Intézetből Hahner vagy Szilvay, vagy a MAKI/Veritas/NEB tengelyről majd ERC-t nyer valaki?
@közösperonos átszállás: Nem világos, hogy az EU fejlett tagállamai miért akarnának a kutatástámogatásból közöset. Nekik van olyanjuk, és a kohéziós pénzeknél látják, hogy Kelet-Európa hogyan “hasznosítja”, ami oda kerül. Kell nekik Mészáros Gázkészülék és Kvantumszámítógép Intézet? Azt hiszem, nem igazán.
TomPiálgat. Szív, de letagadja. Mint Szájer, hogy a másik végéről kedveli a szerelmet. Nem gyün a píz csak úgy.
Nahát, Tompi! A világ túllépett rajtad.
@balmoral: jézusmária. jav.
Jótündérnek teljesen igaza van. Itt nincsenek kvóták, annak adnak, akinek akarnak. Errefelé meg inkább nem akarnak. Szivük joga. A magyarországi tudósembereknek meg kell ezzel barátkozni, sajnos.
2022-ben 2/3-dal, vagy 4/5-del nyer a fidesz?
A kommentekre reagálva és kissé rálátva az ERC-re mondom, hogy nem, nem nyomják Krahácsot. Nem könnyű olyan pályázatot írni, amely sikeresen felveszi a versenyt azokkal, akik kompetitív kutatási környezetben nevelkedtek. Nem, nem mondják meg az ERC értékelő paneleknek, hogy kit részesítsenek előnyben, csak a minőséget értékelik. És mindig vannak kelet-európaiak is a bizottságokban. A nagy nevek persze számítanak, de ismerek csomó kisnevűt is, aki nyert ERC-t. És persze van az egészben egy nagy adag lutri is.
Természetesen lehet pozitív diszkriminációt követelni a hátrébb lévő országoknak. De inkább itthon kellene az egyetemeken olyan körülményeket teremteni, ahonnan jó pályázatot lehet írni. De ahogy a poszt mondja, ez a hajó elmenni látszik.
@dreg5: Az, hogy “ez a hajó elmenni látszik” kissé eufemisztikusan hangzik, most hogy a Titanic már ketté tört és az egyik fele már félúton van lefele.
@ámbátor: de a másikon még szól a zene
@Wolff: Nem hisz ez semmit. Duplapluszjókacsabeszél.
@közösperonos átszállás: @fortin2: Ezt konkretizálni kellene, hogy értelme legyen. Tudtok olyan magyar pályázókról, akiknek meg kellett volna kapniuk, bizonyos hozzáértők szerint, de nem kapták meg? Tudom, ez nem egyszerű, eleve kevesen kapnak, eleve nagy az ízlés és a véletlen szerepe, de ha nem lehet érezni a biast, akkor az nincs. Pld ha nincsenek is jó magyar pályázók, akkor kicsit nehéz nekik ERC-t adni. Arról van adat, hogy az első és a második fordulóbeli k-európai elvérzési arány a nagyobb-e? Nekem úgy tűnik, az ERC maga annyi problémát fedett csak fel, hogy a k-európaiak nem tudják, hogyan kell pályázatot írni… (Az MTA többször felbérelt egy holland céget a 2. fordulóba bejutott magyar versenyzők felkészítésére. Kiváncsi vagyok, az ELKH-nak ez eszébe jut-e. Vagy ez pld továbbra is az MTA feladata :-D.)
@dreg5: És jó is, hogy az ERC ilyen.
A kérdés az, hogy milyen, szabad szemmel is látható program van, ami nem olyan, hogy a nem-keletiek kapják a pénz túlnyomó többségét. A H2020-ba pl. nettó befizetők vagyunk (bár csak épphogy), és a 13 “keleti” országból tíz az, tíz. Ez azért már túlmutat azon, hogy kizárólag az ország egyéni felelőssége, tessék csak jobban igyekezni.
@Mister Gumpy: Kimondottan kifejtettem, hogy nem az ERC-re gondoltam.
@közösperonos átszállás: Ja, ez nekem nem derült ki, csak azt írtad, hogy másról IS beszélsz (“programOK”), de lehet, hogy figyelmetlen vagyok.
Egyszer beszélgettem a Marie Curie Fellowshipek regionális képviselőjével, aki éppen magyar volt akkor, és kérdeztem tőle, miért kell ilyen irtózatos mennyiségű bullshitet írni a MC pályázatokba, 5 oldal a szakmai program, 15 a bullshit. Miért nem lehet úgy, mint az ERC-ket, 15 oldal a szakmai, 1 oldal a bullshit? Azt válaszolta, hogy mert akkor csak kiválósági alapon lehetne odaítélni ezeket, akárcsak az ERC-ket, és akkor a k-európai országok nyafognának, hogy minek rakjanak pénzt ebbe, ha ők sohasem kapnak semmit vissza. Azóta se tudom, hogy ezt az EU részéről kedvességnek vagy idiotizmusnak vagy realista képmutatásnak, vagy minek értékeljem. De ez a K+F-ből még mindig csak a K, semmi haszna nincs, valószínűleg te olyanokról beszélsz, amik tényleg politikai döntések, hogy mégis melyik ország érdekesebb ipari kísérleteit dobjuk meg pármilliárddal.
@Mister Gumpy: “csak azt írtad, hogy másról IS beszélsz (“programOK”)”
Meg írtam még, hogy:
“A nehezebb, hogy bizony az EU research funding politikájának van egy ilyen, vagy ehhez eléggé hasonlító olvasata. Rendben, van neki több programja.”
Meg még azt is, hogy:
“De ha az EU összes kutatási támogatásának összege”