Seggfejek szabadságharca
Eredeti szerző: jotunder
Orbán Viktornak súlyos döntéseket kellett meghoznia. Őt azért választották (nyugodtan mondhatjuk: választottuk) meg, mert ezeket a súlyos döntéseket valakinek meg kell hoznia, és 2010 tavaszán ő volt az egyetlen hitelesnek tekinthető politikus Magyarországon (polgártársaink nagy része még mindig hitelesnek tartja). A Bajnai–Oszkó-féle szakértői kormánynak egyszerűen nem volt és nem is lehetett felhatalmazása arra, amit Orbánnak, Matolcsynak, Felleginek és társainak el kellett és majd el kell végeznie.
Magyarországnak időről időre vissza kell fizetnie a felvett kölcsönök, illetve kamataik egy részét, ehhez a pénznek rendelkezésre kell állnia, nincs mese. Közben pedig működtetni kell az egészségügyet, a köz- és felsőoktatást, a honvédelmet, a közrend felügyeletét, a szociális ellátórendszert és minden mást, amit egy modern európai államban a kormányzat hatáskörébe rendelnek.
Azon lehet vitatkozni, hogyan, mi módon hajtja végre a feladatait az Orbán-kormány, én nagyon sok döntésével nem értek egyet. Azon nem lehet vitatkozni, hogy valakinek ezeket a feladatokat végre kell hajtania, és a választás eredménye még soha nem mutatott ennyire egyértelműen egyetlen személyre Magyarországon, mint 2010 áprilisában.
Magyarországon soha, egyetlen pillanatra nem volt semmiféle szabadságharc 1956 után. Magának a kifejezésnek a használata is sérti azok emlékét, akinek nem Irina Ivaschenko retiküljével, hanem a Habsburgok szuronyaival, a szovjetek tankjaival kellett szembenézniük. Magyarországon a seggfejek szabadságharca zajlik éppen, és a seggfejek szabadságharca sajnálatos módon soha nem bukhat meg. Túlságosan nagy a hátországuk.
Nem Orbánt — és igen, ebben a posztban most nem is Matolcsy Györgyöt — nevezem seggfejnek, hanem a Bayer Zsoltokat, Bogár Lászlókat, Boros Imréket, a sunyi idiotizmus és az immoralitás szobrait, akik már az összes lehetséges oldalhoz dörgölőztek, és akik mérhetetlen tehetségtelenségükkel szimbolizálnak mindent, amit szerencsétlen hazámban annyira tudok gyűlölni.
Bogár László egy minősíthetetlen színvonalú felsőoktatási intézmény docenseként delirál évek óta, Bayer Zsolt abból él, hogy egy szorgos operatőr valamikor a múlt században megcsinált neki egy dokumentumfilm-sorozatot, Boros Imre pedig abból, hogy az átlagmagyar memory-spanje rövidebb mint egy aranyhalé. Ők nem a jobboldali seggfejséget testesítik meg, hanem azt a generális seggfejséget, ami 1945 óta, de talán már az előtt is bearanyozta népünk életét.
Orbánt nem azért tartom felelősnek, mert úgy látta, hogy valamit meg lehet lépni, és aztán amikor kiderült, hogy nem lehet, akkor változtatott. Mindenkinek vannak határozott elképzelései, és igen, szoktuk magunkat tartani azon határozott elképzelésekhez, amíg az lehetséges. Amikor meg nem, akkor kénytelenek vagyunk valami mást csinálni. Ezt tette Orbán Viktor. Nem bukott el semmiféle szabadságharcot: ez egy buta metafora, amit már eleve nem kellett volna bevezetnie a közbeszédbe.
Orbánt azért tartom felelősnek, mert csak a seggfej-Magyarországot látja maga mögött, a nyáladzó hülyék Magyarországát, akik előtt a Kárpát-medence Janijának kell mutatkoznia, a Galaktikus Alfahímnek.
Bárki, kétharmados többséggel egy szellemi fogyatékos csimpánz is bele tudja íratni az alkotmányba, hogy a másik csimpánz miatt nincs banán. A hőbörgéshez nem kell felegyenesedni. Bárki képes háborús retorikára egy fodrászszalonban, és igen, lesznek mindig seggfejek, akik számára ez jelenti a bátorságot, a keménységet, az államférfiúságot, és nem az, amikor valaki vállalja a kárörvendő tekinteteket azért, hogy ne boruljon minden.
Nemcsak a seggfej-Magyarország létezik, a ballerjobber Magyarország, a bayerbogarak országa, a sarki polgárháborúk országa, hanem az elviselhető, elvállalható, nem tökéletes, de nem is szégyenteljes Magyarország is, amelyben szerintem Orbán még mindig nem lenne kisebbségben, csak ebben már képtelen hinni. Talán 2002-ben a váratlan (számomra is váratlan) választási vereség után veszítette el a hitét.
Mindenki, minden értelmes ember fél attól, hogy nem sikerül, amit elképzel. Ülök a füzetem felett, sétálok a parkban, és néha arra gondolok, hogy nem fogom bebizonyítani, nem fogom megérteni, nem leszek rá képes. Nem, nem vagyunk félistenek, legtöbbünk nem az — én biztosan nem, és azt hiszem, Orbán Viktor se az. Abban sem vagyok biztos, hogy az országnak egy félistenre lenne szüksége. Arra biztosan nincs szüksége az országnak, hogy a miniszterelnöke a seggfejeknek produkálja magát, az ő nyelvükön szólaljon meg mindig, az ő kegyeiket keresse.
Orbán nem bukott el semmiféle szabadságharcot. Nincs gyorsnaszád, nincs koki és saller, nincs futballokosság, ezek csak szavak, ostoba szavak. Van itt egy feladat, és az nem az, hogy visszamenőleg is legyőzzük Rákosi Mátyást, és alaptörvénybe iktassuk, hogy az LMP felelős a mohácsi vészért. Mindannyiunk jövője függ a feladat elvégzésétől.
<
p style=”text-align: justify”> Magyarországra nem a baloldal és nem is a jobboldal tör rá, hanem a tehetségtelenség. A rosszul bevilágított stúdióban hőzöngő három tehetségtelen, erkölcstelen, kártékony seggfej tört rá erre az országra, ő ejtette túszul annak miniszterelnökét. Orbán szabadságharca maximum a tőlük megszabadulást jelentheti.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16521627-675bda7581d55' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16521627&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16521627-675bda7581d55&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16521627-675bda7581d55' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@dr Brcskzf Gröőő: Nem semmi írás… Köszi!
Meg persze jótündérnek is a posztot, a többiknek e jó hozzászólásokat is.
@jotunder:
Én ezzel nem vitatkoztam. Csak azzal, hogy a borzalmas környezeti tagok miatt ne a főnök lenne felelős, aki kiválasztotta, de legalábbis hagyta őket. Szóval inkább Kettessel értek egyet e tárgyban.
@Pásztörperc:
„Még ifjan, amikor gyorsan, szellemesen iróniával és humorral reagált, amikor még tudott felszabadultan nevetni önmagán és barátain.”
Te tényleg láttad iróniával reagálni és önmagán nevetni?
Elhiszem. Én meg láttam Lenint.
@HaKohen: Atyavilág, ha én most leírnám, hogy én még Kövért is… á, nem is írom le, vannak dolgok, amelyeket nem szabad forszérozni, annyira nehezen hihetőek. 🙂
Leírom akkor is, ha HaKohen megver: tetszett a poszt.
Ide lőjetek!
@Humperdickk: Dehát hülyeség az egész.
Orbán nem 2002 óta ment le kutyába.
Nem jött föl…
Bayer már megvolt neki a fidesz alakulásakor.
Bogár szavát isszák már húsz éve.
Boros Imre volt Orbán 1.0 egyik pénzfelhasználási minisztere.
Matolcsy volt a pénzügyminsisztere, már az első regnálása második felében is.
@Boli: ezt nem értem, eddig olvasva a hozzászólásokat különböző, de többé-kevésbé alátámasztott véleményeket olvastam, hozzám konkretice kettesé áll a legközelebb, mert az Orbánra szavazás szerintem sem lehetett opció az elmúlt nyócév ellenzéki teljesítménye után, akkor hozzám tartozó 1 bit átbillent az elvakult droid állapotba?
Amire igazán kiíváncsi leszek az a híres, bejelntett országjáró magyarázás. Nagy show lesz!
http://www.origo.hu/itthon/20111102-kormany-orszagjaras-az-intezkedesek-magyarazatara.html
@Dub hadnagy: dinnye! 🙂
@Boli: no jó, ebben igazad van
@Kettes: Sokkal nyugodtabbnak kellene lenni :). A manyup pénzek államosítása épeszű elképzelés akkor, ha egy svéd-szerű nyugdíjmodellt vezetnek be helyette (ahol annyit osztanak el, amennyit beszednek). Egyszerűen ez a politikai osztály képtelen volt azt a 30-40 évet racionálisan kigazdálkodni, amíg a manyupok már hoznak és nem visznek. Annak, hogy pusztán államkötvényekből fedezzük a kieső manyup pénzeket és közben 4-5%-ot a biztosítók zsebre rakjanak nem sok értelme volt.
Az Orbán rezsim egyelőre kisebb baklövésekkel csinálja a gazdaságpolitikáját, mint a Medgyessy-Gyurcsány kabinetek. Amikor ők tapsolták el a jövőnket és nem háborogtál rajta ilyen intenzitással, akkor most sincs jogod erre.
Feltételezni kell a legjobbat, hogy igenis van valami terv, csak ezt nagyon nehezen (minél kevesebb ellenállásal találkozva) próbálja megvalósítani Orbán stb, mert egy országban élünk és ha nem akarunk ugyanolyan eszeveszett örjöngők lenni, mint lettek jobboldali embertársaink (tisztelet a kivételnek) 2002 után, akkor szükséges egyfajta mértéktartás és józanság.
Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne bírálni a gazdpolt, de azok hyülyeségeit kár tetézni a sajátunkéval :).
@TG69:
1. Az államosítás nagyon ritkán ésszerű lépés, mert akármit is hoz rövid távon, aláássa a tulajdonnal kapcsolatos bizalmat, ez pedig rögtön magával hozza az elvárt hozamok emelkedését, a befektetések visszafogását, a bizonytalanságot. Mint az adatok mutatják, nekünk se érte meg, még rövid távon se. Ezek amúgy közgazdasági alapismeretek, aki az elmúlt 30 évet nem egy barlangban töltötte, az közgazdászként tud róluk, Matolcsy persze nem.
2. Nincs terv, ad hoc improvizáció van. Semmilyen terv nem rajzolódik ki az eddigiekből, nagy kinyilatkoztatások vannak, általában marhaságokról, amikhez azután körömszakadtáig rakaszkodik a kormány, az ebből keletkező károkat pedig egy következő nagy ad hoc marhaság hivatott befoltozni. Csak az a baj, hogy a D’Alembert stratégia előbb-utóbb belefut a plafonba.
3. Non sequitur, hogy csak az bírálhat aki az előző garnitúrát is bírálta. Bárki bírálhat bárkit, az érveire figyelünk, nem pedig megpróbáljuk az ehhez való jogát (nem mintha bárkit is érdekelnének az ilyen kísérletek, persze).
@tollaszerge: megpróbáljuk >elvitatni<
@TG69: Pont fordítva: A svéd modell épeszű elképzelés (lehet) akkor is, ha _nem_ államosítják a nyugdíjvagyont. A nyugdíjvagyon államosítása pedig még akkor sem épeszű elképzelés, ha a pénztárak drágán és hatékonytalanul működtek (mihez képest? és ki szerint?). A manyup-rendszer újraszabályozása nem tabu, meg lehetett volna vitatni az alternatívákat. De az Orbán-kormány egy héttel az államosításról hozott döntés előtt még azt sem tudta, hogy létezik a kérdés. (A dolgok fejlődnek: ma már az Orbán-kormány két nappal az IMF-hez való visszatérésünk _után_ sem tudja, hogy létezik a kérdés.)
Én nem a rossz gazdaságpolitika miatt vagyok indulatos, hanem a bolsevik típusú államirányítás miatt, ami törvénytelen államosításokkal is együtt jár. Egy rossz gazdaságpolitikát értékelni lehet, meg lehet vitatni, ki lehet javítani. De amit itt látunk, az nem gazdaságpolitika, hanem egy hazug politika igazolásának kísérlete. Nincsenek legitim célok, nincsenek tisztességesen végiggondolt tervek, egyik hazugságból szédelegnek a másikba.
@Kettes: A nyugdíjrendszerek általában államiak és nincs közgazdaságilag tuti befutó közöttük. Egy adott ország intézményrendszerét stb kell megvizsgálni és megérteni és utáni lehet megtalálni az optimálisat. Mi az átállást a manyupokra képtelenek voltunk tisztességesen levezényelni és ebben a legnagyobb hunyók épp a bevezetők voltak. Tehát olyan szisztémát kell találni, amiben a politikai osztály szerepe minimális.
Végiggondolt tervek itt sosem voltak az egyik hülyén privatizál a másik meg hülyén államosít. Egyelőre visszajön az IMF és jól megmondja mit kell csinálni mindenki megnyugodhat :).
@tollaszerge:
a1) Ha mögötte jól kommunikált, közgazdaságilag alátámasztható szándék van, akkor nem biztos ez a hatás, de ez itt valóban elmaradt.
a2) Gondolj bele Gyurcsány 2,3 emberrel beszélgetve csinálja meg a KT-t 2006-ban néha beesik Surányi meg ilyenek. Ok volt egy hit, hogy talán a fidesznek több esze lesz, de sajnos ez már a múlté. A fidesz gazdpolja pont abban bukott, amiben minden eddigi.
a3) Én is azt mondtam, hogy bárki bírálhat :). Csak nem kell a gyűlölködés…
@TG69: Érdekes kísérlet összemosni a jelenlegi Fidesz gazdpolt az előző kormányokkal, de sajnos minőségileg más. Ekkora ámokfutás még nem volt gazdaságpolitikában Magyarországon.
A Matolcsyt megelőző legrosszabb időkben is kb arról szólt a dolog, hogy gazdaságpolitikához valamennyire (legalább minimálisan) értők huzakodnak vegytiszta politikusokkal, kb azon dől el a végeredmény hogy mennyire vagyunk rákényszerítve arra hogy normálisan viselkedjünk. Most az az ábra hogy van egy teljesen inkompetens ember, akit nem lehet leváltani mert rezonál. Ez már nem a sima fiskális alkoholizmus.
PS.: fura hallani a „közgazdaságilag alátámasztható szándék” egy olyan szálban, ahol Matolcsyról beszélgetünk.
@TG69: És mellékszál, de tényellentétes az az állításod, hogy azt mondtad hogy bárki bírálhat. Idézlek: „[…] Medgyessy-Gyurcsány kabinetek. Amikor ők tapsolták el a jövőnket és nem háborogtál rajta ilyen intenzitással, akkor most sincs jogod erre.” Itt éppen elvitatod valakitől a bírálat jogát. Legalább 5 hozzászóláson belül ne ferdítsünk, OK?
@tollaszerge: Az intenzitást kifogásoltam nem a birálhatóságot.
@TG69: Ne viccelj már. Te tényleg a manyup-rendszer bevezetésének átgondolatlanságát akarod az államosításának az átgondolatlanságához hasonlítani? Megtennéd, hogy kifejezed az előbbi átgondolatlanságát az utóbbi mértékegységében, az 1 matolcsyban?
@tollaszerge: Azért a 100 napos után, meg a dübörög a pannon puma adótcsökkentünk kormányzás után ez még elég nevetséges állítás. Lehet hogy egyszer nem lesz már az,, de most még igen.
@TG69: Nem, te azt kifogásoltad hogy amikor Kettes az Orbán-Matolcsy kormányt bírálja, akkor nem csatolja hozzá az előző kormányok bírálatának hiteles dokumentációját.
Szomorú, amikor az ember a saját szövegeit se érti.
@Kettes: 0,1 matolcsy.
@tollaszerge: Ez van a szövegem végén : „Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne bírálni a gazdpolt, de azok hyülyeségeit kár tetézni a sajátunkéval :). „
Akkor ki nem ért mit? 🙂
@TG69: Előjel? 🙂
@TG69: én a TG69-Kettes vonalon ingadozom…. hol erre, hol arra. most éppen semerre.
Nem.
Ellenkezőleg, Orbánban megtalálták azt a seggfejt, aki nekik ezt megcsinálja:
http://www.nagyitas.hu/common/main.php?cikk_id=568&pgid=cikk
Orbán mögött ott van Lánczi, Schöpflin, Professzorok Batthyány Köre a Szent István tervvel, Katolikus Anyaszentegyház, anyám tyúkja …..
Bayer, Boross, Bogár, Wittner hasznos idióták, csak szavazatmaximalizálás szerepük van….
BTW, ha az ember a link alatt megadott beszédet most olvassa, akár még a nekrológ is eszébe juthat.
@DRD4: Micsoda jól szórakoztak ott.
Mennyit tépte a száját ez a Viktor, hogy az a sok seggfej neki dolgozzon.
Ha nem lenne politikus, mehetne gyógylámpaügynöknek.
Lyukat beszél az öregek hasába.
Kettes ! Nagyon igazad van!