Simán elfogadta az amerikai szenátus az ukrán segélycsomagot, Trump nem avatkozott bele a szavazásba
Donald Trump még a képviselőházi szavazás előtt jelezte, hogy nincs igazán ellenére Ukrajna katonai támogatása. „Moscow Marjorie”-n még a normális republikánusok is kacarásznak.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531418-6757b03463d63' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531418&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531418-6757b03463d63&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531418-6757b03463d63' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Tekintve, hogy a fegyvergyártók nagyon is érdekeltek abban, hogy a sok „elavult” cucc tűnjön el a polcokról, legyen hely meg igény új cuccokat rendelni, engem ez nem lep meg.
Miutan a mult heten Duda kedvesen elmagyarazta neki, hogy az orszagban elo ~8 millio lengyel egyseges blokkent fog ellene szavazni, ha elgancsolja, nyilvan nem pampogott tovabb (bar a teljes megerteshez valoszinuleg arra is szukseg volt, hogy valaki egy szepen kiszinezett terkepen megmutogassa neki a csataterallamok es a lengyel populacio/allam osszefuggest – Michigan, Wisconsin, Pennsylvania, Florida, csak ami igy fejbol eszembe jut).
@KennyOMG:: …bár kétlem, hogy Trump pszichésen/mentálisan képes lenne akár egy nagyon szűkre szabott geopolitikai összefoglaló végighallgatására is, no pláne megértésére… (És ezt szó szerint értem, nem allegorikusan.)
Az, hogy a szenátuson átment ez, talán kevésbé meglepő, minthogy a képviselőházon is. Félő volt, hogy a speaker nem meri a demokraták támogatását elfogadni, aztán végül merte. Az viszont tényleg érdekes, hogy Trump kvázi az áldását (vagy legalábbis beletörődését) adta erre, pedig ő aztán nagyon Putyin-barát. Ki tudja, talán a perei miatt nem ért rá foglalkozni ezzel?
Nem látok bele a konzervatívok (republik) állott káposztalétől bűzlő koponyájába, de azt feltételezem (pontosan a káposztalé miatt), hogy náluk nem annyira a racionális megfontolások döntöttek. Mert ugye mik lennének itt azok? (1) Nem nyerhet Putyin, hiszen az a „szabad világnak” minden szempontból, és téren nagyon rossz lenne, akár még tovább eszkalálná a háborút nyugat felé (hihetik ezt is, bár én nem hiszem). (Ezt azért nem gondolom, mert Putyin egy racionális gazember, aki bár Ukrajnával nagyon elszámította magát, de NATO-országot biztosan nem fog megtámadni, az más kategória lenne.) Tehát, ha Putyin teljes győzelmét (Ukrajna elfoglalását) viszonylag olcsón meg lehet akadályozni, akkor azt meg kell tenni.
(2) Tulképpen talán az USA gazdaságának is jót tesz, de főleg persze a fegyvergyártóknak – akiknek a politikai befolyása állítólag nagy – én ezt nem tudom), hogy támogatják Ukrajnát.
Ehhez képest ezek az idióták már fél éve blokkolták a segélyt. Úgy tűnik, csupáncsak dacból, azért, mert ha a demokraták így, akkor ők azért sem így. TráNp meg… ő csak egy dilinyós, egy őrült, akiben nincs rendszer sem. Gyakorlatikag mindent elmond a konzervatívok (republik) észbeli (és morális) képességeiről, hogy egy ilyen alak túszai lettek, akartak lenni, és most is akarják.
Hiv.: @ipartelep:
szerintem ha van valami, ami teljesen irracionális, az pont Putyin területszerző háborúja Ukrajnában, ha „győz”, a megszállásba akkor is belerokkan anyagilag meg morálisan, miközben végképp maga ellen fordítja a többi volt szovjet tagköztársaságot meg a teljes Nyugatot
egyelőre két év alatt annyit ért el, hogy pár keleti megyében toporog hol előre, hol hátra, az sem egészen világos, ha el is foglalná teljes Ukrajnát, mit kezdene vele
mert gondolom a Dicsőséges Bevonulás Kijevbe, az nyilván megvan, de hogy utána
Hiv.: @apokalipszistmost:
Most, a mai tudásunkkal már irracionális a háború, Ukrajna megtámadása. De nem volt az Putyin fejében, amikor azt hitte, hogy sima ügy lesz, az ukránok összeomlanak, pár nap alatt elfoglalja az egész országot, nem is lesz igazi háború, és simán visszacsatolja Ukrajnát. Mert ezt hitte. Ez Putyin szempontjából egy racionális hit volt, és volt is rá esély (ki tudja mennyi, mindenesetre Putyin szerint sok) csak nem úgy lett.
Máshogy mondom. Putyin ugyan gonosz, erkölcstelen gazember, de nem buta, nem ostoba mint pl TráNp, és nem is őrült. Racionálisan gondolkodik, de téved. Legalábbis ez ügyben nagyot tévedett. A racionális gondolkodás nem zárja ki a tévedést, csak azt jelenti, hogy észérvek mentén gondolkodik – néha hibásan.
Amúgy a most már nagyon valószínű végkifejlet az lesz, hogy nagyjából a mostani front mentén beáll a háború, és az oroszok meg fogják tartani az eddig elfoglalt területeket. Ezt pedig Putyin eredményként fogja eladni a épnek – és tényleg eredmény is, hiszen egy jó nagy darabot kiszakít Ukrajnából.
@apokalipszistmost:
biztos sikerrel integraljak majd az orosz tarsadalomba a ~ 30 millio ukrant, akit elotte agyovertek/megeroszakoltak/legyilkoltak, es akik ellen brutalisan hergelik az orosz nepet minimum 12 eve. a dicsoseges bevonulas utan kezdodik az igazi pokol.
Hiv.: @ipartelep: De az Ukrajna megsegítése a háborúban, a nemzetközi összefogás is, pont azért kell, hogy megértse végre Putyin, és a többi agresszor, hogy téved. Nem fog profitálni, hanem kurva sokba fog neki kerülni minden népirtás.
Azért ahhoz képest, hogy nem kettyós, elég nehéz a felfogása.
Hiv.: @annokkk:
Nyilván ezért kell(ene) a nemzetközi összefogás. Egyrészt, hogy győzzön az igazságosság, másrészt, hogy büntessük a gonoszt, harmadrészt, hogy ebből okuljon a többi gonosz. Ez tiszta sor, de úgy tűnik, hogy sokaknak még ezen sor belátása sem megy. Lásd pl. a húgyagyú (vagy káposztalé?) USA- TráNpistákat, és egyéb konzerv idiótákat.
Putyin nekem nem tűnik „kettyósnak”. Egyáltalán, mit jelent a kettyós? Bolond? Őrült? Ostoba? Az első kettőt igazából még TráNpra sem mondanám, csakis egyértelműen a harmadikat. Putyinra szerintem egyik sem áll. Csak gonosz, és persze annál gonoszabb, minél okosabb, hiszen az okos legalább tudja, hogy amit művel, az gonoszság. Vagy nem tudja ezt az okos-gonosz? De akkor mitől okos? Vagy ő is azt hiszi, hogy amit csinál, az a jó? De ettől még objektíve rossz… Látod, így lehet egy ilyen közönséges problémából is filozófiai kérdést csinálni – amit most nem folytatunk.
Szóval, a helyzet olyan, hogy ebbe a háborúba ugyan nagy hiba volt belekezdenie, és ezt már valszeg tudja ő is, de más kérdés, hogy hogyan lehet belőle kijönni. Nehéz egy ilyenből arc- és esetleg fővesztés nélkül kijönni egy „oppardon, ezt elnéztem, csináljunk vissza mindent, mint ahogyan a pap jön ki a templomból (mise történt) módon.” Ez így nem működik, most már nyilvánvalóan egészen addig viszi, amíg a rajta kívül álló körülmények úgy alakulnak, hogy valamerre eldöntik a „dolgot”.
Hiv.: @ipartelep:
Kettyóst én olyan elvarázsolt, lökött figurának gondolom, aki nem egészen tudja, mit csinál. A bolond, őrült és buta sem túl pontosak.
De Putyin már évtizedek óta a hatalomban. Ki tudja, milyen félnótás népbolondítók veszik körül, rég elveszítette az emberségét. Egy ilyen nagy szervezetben a topon maradásra elsősorban a gonoszságát használja. A sok mérgezés és baleset nem egyenlő az okossággal. Mondják, hogy voltak neki régebben is megrögzött hódító ábrándjai. Egyáltalán nem biztos, hogy rendben van. Manapság már az se biztos, hogy őt látjuk. Azt se tudni, hogy a döntéseket háború és béke kérdésében ő hozza, vagy közösen fundálják ki. A nyugat láthatóan az egész brancsra próbál hatni.
@thegaben86:
Nem szándékuk ennyi ukránt integrálni. Ez egy népirtó háború.
@ipartelep: Putyin nem Ukrajnával háborúzik, hanem (az ő felfogása szerint) a Nyugattal, és nem igazán racionális, sokkal inkább misztikus, okkult indokkal, miszerint az ő küldetése helyreállítani az orosz birodalmat, amelyet a gyarmatosító nyugati befolyás tönkretett. Gyarmatosító nyugati befolyáson érti nemcsak a rendszerváltást, a Szovjetunió (azaz az ő felfogásában az orosz birodalom) szétesését, hanem a kommunizmust is, amit a Nyugatról becsempészett Lenin terjesztett el orvul az ártatlan orosz lelkekben.
Ukrajna ellen elsősorban nem területszerző háborút folytat, hanem civilizációs háborút. Ugyanarra a történelmi megosztottságra játszik rá, mint a mi kisgömböcünk, miszerint mi nem úgy vagyunk európaiak, mint Európa, hanem félázsiaiak is vagyunk, ezért számunkra a nyugati liberális értékrend alapból idegen, de épp a kívülállásunk teszi majd lehetővé, hogy visszaadjuk a tradicionális értékeket az elkorcsosult Európának. Putyin (és Orbán) a Nyugattal harcol, ebben Ukrajna csak egy tyúklépés. Putyin állapotát szerintem pontosabban írja le a bomlott elme kifejezés, mint a racionális jelző.
@ipartelep:
” Nyilván ezért kell(ene) a nemzetközi összefogás. Egyrészt, hogy győzzön az igazságosság, másrészt, hogy büntessük a gonoszt, harmadrészt, hogy ebből okuljon a többi gonosz. ”
Ez volt az első világháború után is és láttuk mi lett a vége. Inkább az a probléma, hogy nem működnek azok a normális folyamatok amiknek működnie kéne. Trump a populizmusával fogva tartja a Republikánus Pártot. Azzal együtt meg az egész amerikai politikát. Így akadozik a megfelelő segítség. Európa meg megtapasztalta korábban a balkáni háborúnál, hogy mi történik ha nem lépnek semmit. De nem tanultak belőle semmit se, és most is sokat tétlenkednek. Például nem alakítottak ki megfelelő lőszergyártást az ukránoknak. Idejük az pedig volt.
@ipartelep: Amikor beleugrottak a háborúba, valószínűleg az volt az elképzelés, hogy kikanyarítanak belőle vagy három-négy megyényit (a két szakadár megyét meg a tengerpartot, hogy a Krím ne lógjon ott a levegőben, Kijivbe meg beültetnek egy Lukasenka v2.0-t. Ha ez sikeresen három nap alatt lement, kis erőgyűjtés után jöhetnek a moldovai szakadár megyék és Lukasenka v3.0.
Csak hát ezek a rohadt ukránok nem akarják a békét eléggé
Hiv.: @Késes Szent Alia:
Putyin egyelőre, és a „háborúzás” fogalmának bevett szokásos, és itt használt értelmében csak Ukrajnával háborúzik, és a nyugattal nem. A nyugattal csak ellenséges viszonyban van, ami legfeljebb hidegháborúnak mondható, de nem valódi háborúnak a szó szoros értelmében.
Az imperialista, területszerző, birodalomépítő indok, ok az mitől lenne „misztikus”, vagy „okkult”? Ilyen jelleget a napokban itt tárgyalt László András nevű náci mutatott, de Putyin egyáltalán nem tűnik misztikusnak, a céljai sem misztikusak. Az más kérdés, hogy bár racionális, de mégis elszámította magát annyiban, amikor azt hitte, hogy gyorsan legyőzheti Ukrajnát. De mint mondtam, a racionálisan gondolkodó emberek is szoktak tévedni.
A „bomlott elme”, az őrültség, (megléte) így távolról számunkra teljesen megítélhetetlen. Még közelről is az lenne, hiszen ezek pszichiátriai-orvosi fogalmak, és még az orvosok is gyakorta átértékelik eme fogalmaikat, azok kritériumait. Tehát nem tudjuk megmondani, hogy Putyin őrült-e, vagy nem őrült, van-e az intellektuális-képességeivel probléma, vagy csak egyszerűen gonosz, de még azt sem, hogy ennek tudatában van-e, vagy sem. Ez általában a többi politikai szereplő esetében sem könnyen megítélhető.
A területszerző- és a civilizációs háború nem ellentmondók, vagy egymást kizáróak. Egyszerre mehet mind a kettő. Terület is kell neki, és egyben „civilizációs küldetése” is van (ha van). De valójában ez utóbbiról sem tudunk sokat, ez is inkább csak egy feltételezés, az indokok mindig homályosak, gyakran nem deklaráltak, igazából csak a tettek beszélnek, és a tett most annyi, hogy háborúzik Ukrajnával.
Hiv.: @ipartelep: A félázsiai civilizációs elkülönülés Európától csak annyit tesz, hogy ez a két diktátor azt állítja, hogy az ő országukban diktátorra van igény, és pogromokra, embervadászatra és nepotizmusra. Feudális függésre. Gazdagsággal és hatalommal parasztot vakítva, büntetéssel és bosszúval ijesztgetve, szolgaságban tartva kell kormányozni.
Ukrajna azt állította, hogy ők nem ilyenek. Elkergették a diktátorokat.
Ez az egy példa viszont elég nagy érvágás lenne az orosz elkülönülés elméletnek. Orbánnak kevésbé. Ő tovább állíthatja, hogy a magyar néplélek milyen egy igavonó barom.
@ipartelep: Hallgattál már beszédet Putyintól mondjuk úgy 2014 óta, vagy olvastál tőle valamit? Legalább a híres 2021-es „történelmi” esszéjét? Nagyon szépen összefoglalja a misztikus okokat.
Egyébként neki is van rezsimfilozófusa, aki vetekszik László Andrással (sőt kettő: a még épphogy élő Dugin és a néhai Ivan Iljin), persze az mindig kérdés, hogy mennyit hisz el ebből, de a megnyilvánulási alapján valamennyit igen.
Ami a bomlott elmét illeti, Putyin huszonnegyedik éve van hatalomban, ebből nagyrészt teljhatalommal, mindenféle fékek és ellensúlyok nélkül, egy autoriterből egyre inkább totalitáriusba forduló ország élén. Ellenkező bizonyításig azt érdemes feltételeznünk, hogy ilyen mértékű hatalmat ennyi ideig az ember nem képes ép elmével gyakorolni.
Itt lehet megvenni: https://book24.hu/konyv/regeny/demagrad Ebből megérthető Putykó. Aki lehet, hogy nem őrült, de nem is az a nagyon okos ember. És főleg nem volt soha ún. rendes ember. Az se mellékes, hogy mi van egy egyébként tehetséges, rendszerszerűen alkoholista orosz író (Poljakov) fejében.
Vátesz: “Orbán is confident that the Ukraine aid will not pass in Congress. That is why he is trying to block assistance from the EU as well.” https://www.theguardian.com/us-news/2023/dec/10/hungary-viktor-orban-republicans-ukraine-aid
Kissé szomorú, hogy egy ilyen cikknek mennyire kicsi a visszhangja (ez az eredeti, de megtalálható nem előfizetéses módon is, itthon eddig csak az indexek láttam szemlézve, ez is egy vicc ha nem csak elkerülte a figyelmem máshol):
https://www.welt.de/politik/ausland/plus251243756/Ukraine-und-Russland-Das-geheime-Dokument-das-den-Krieg-haette-beenden-koennen.html?icid=search.product.onsitesearch
Régebben ez a téma kizárólag a baloldali körökben lett említve többször is (lásd pl. mérce és nemzetközi hasonló oldalak). Persze akkor épp készült a nagy ukrán ellentámadás tehát mindenkit aki erről beszélt gyorsan le is orosz ügynököztek, amiről – mármint az ügynöközésről – már akkor megírta az antikapitalista baloldal, hogy mekkora hányinger hazugság. Na kedves liberális nyugat, hány ukrán hullát ér meg eléggé legyengíteni az oroszokat és felpörgetni a hadiipart? Mert ezek után már nehéz azt hazudni, hogy mi ebbe kérem nem szólunk bele, csak támogatjuk az ukrán döntést. És nem, nem a mocskos fityesz propagandáját nyomom, – az ukránok természetesen megérdemlik a támogatást a ruszkik ellen – hanem a baloldal kritikáját ami megint megmutatta (legelsőként) a posztliberális kapitalizmus gusztustalan álszentségét.
@muaddib00: Pedig nem kellett volna messzire menni, meg linkelve is van a cikkben az eredeti cucc (nem a DW, hanem a tanulmany): https://444.hu/2024/04/26/putyinnak-megeri-neha-ugy-csinalni-mintha-nyitott-lenne-a-targyalasokra-ezzel-is-bomlasztja-az-ukrajnat-tamogato-nyugati-koaliciot
A 2022 tavaszán zajlott tárgyalásokba az eddigi legátfogóbb betekintést Samuel Charap politológus és Szergej Radcsenko történész múlt héten publikált tanulmánya adja, amely a megállapodástervezetek elemzése, valamint a tárgyalásokon részt vett szereplőkkel és nyugati tisztviselőkkel készült interjúk alapján próbálja meg rekonstruálni azt a diplomáciai folyamatot, amely először Belaruszban, majd pedig Isztambulban zajlott az orosz és ukrán fél között.
Charap és Radcsenko az állítja, hogy bár a felek korántsem álltak közel egy megállapodáshoz, jóval közelebb jártak ahhoz, mint azt eddig gondoltuk.
A szövegtervezetek alapján Kijev hajlandó lett volna lemondani a NATO-tagság perspektívájáról, és vállalni az állandó semleges státuszt olyan nemzetközi biztonsági garanciák mellett, amelyek jóval konkrétabb cselekvési forgatókönyveket írtak volna elő a garantáló országok számára Ukrajna megtámadása esetén, mint a NATO 5. cikkelyéből eredő védelmi kötelezettség. Úgy tűnik, hogy Moszkva ebbe beleegyezett volna, és nem ellenezte volna Ukrajna EU-csatlakozását sem, sőt, a Krím hovatartozásának kérdését is hajlandó lett volna megnyitni, melyet a felek 15 éven belül békés úton rendeztek volna.
Ugyanakkor az ukrán haderő jövőbeli létszáma és képességei kapcsán nagyon messze állt egymástól a felek álláspontja, ami nem túl meglepő annak fényében, hogy az ukrán katonai képességek korlátozása az oroszok egyik deklarált célja volt a „demilitarizálás” jegyében. A területi jellegű kérdések – a Krím rendezésének elodázása kivételével – pedig napirendre sem kerültek. A tanulmány hangsúlyozza azt is, hogy a megegyezés azért sem lehetett elérhető távolságban, mert a nagyhatalmak, amelyektől Kijev biztonsági garanciákat remélt, nem voltak részesei a tárgyalásoknak, és valószerűtlennek tűnt, hogy ilyesfajta védelmi kötelezettséget vállaljanak magukra Ukrajnáért. Enélkül pedig az ukrán vezetés aligha bízhatott meg bármilyen megállapodásban, amire a biztosítékot csupán Moszkva ígérete jelentette volna. Másrészről pedig – bár Charap és Radcsenko erre nem térnek ki – a Kreml nézőpontjából éppúgy nem volt semmi garancia arra, hogy ha kivonja erőit Ukrajnából, akkor Kijev hosszútávon tartja magát a megállapodásban foglaltakhoz, hajlandó vállalni a semlegességet és nem fogja tovább keresni a védelmi együttműködés lehetőségét a Nyugattal. Mégis figyelmet érdemlő, hogy Putyin és Zelenszkij milyen messzire hajlandó volt elmenni a háború lezárása érdekében.
@KennyOMG:
Tényleg van benne szó róla, thx, az előfizetéses cikkeket nem szoktam nézni a 444-en biztos azért maradt ki.
@muaddib00: @KennyOMG:
Ilyen is ritkán fordul elő, de ezúttal az ún. szakértők közül a mandiner egyik háziszerzőjének(1) értékelése áll a legközelebb ahhoz, amit én saját magamnak összeraktam:
„Az itt-ott publikált tervezet számomra pont azt erősíti meg, hogy akkor nem volt realitása a megegyezésnek. Ne azt nézzük, hogy miben volt esetleges egyetértés, hanem azt, hogy miben nem. Tehát azok az egymással szembeni követelések, amelyekben nem értettek egyet a felek.
– Például az orosz követelés előbb drasztikusan csökkentette volna az ukrán hadsereget, végül „csak” azt követelték, hogy az nem lehet 80 ezer főnél több. Ugye az orosz támadás idején az ukrán haderő létszáma olyan 300-400 ezer főre volt tehető. Ha ez nincs, az oroszok úgy foglalják el Ukrajnát, ahogy csak szeretnék.
– Az orosz követelés tiltott volna bármiféle nyugati segítséget. Ez Ukrajna számára öngyilkosság lett volna.
– Tárgyaltak az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciákról. Az idézett cikkben is szerepelt, hogy az ENSZ BT 5 állandó tagja – Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Kína és maga Oroszország ilyen garanciákat adott volna Ukrajnának. Tehát ha valaki megtámadja, akkor ezen garantorok Kijev segítségére sietnek. Csak hogy! A tervezet alapján az orosz követelés szerint ezt kizárólag konszenzus alapján lehetett volna eldönteni. Tehát: ha pl. a jövőben Oroszország újra megtámadja, akkor egyben meg is akadályozhatta a közös döntést a segítségnyújtásról. Ez nonszensz volt.
Vagyis: Oroszország teljesen le akarta fegyverezni Ukrajnát a tervezet alapján, és megteremteni magának a lehetőséget, hogy újabb, harmadik nekifutásra befejezzék azt, amit elkezdtek. Nem lett volna olyan épeszű ukrán döntéshozó, aki egy ilyen megállapodást aláírja, ez öngyilkosság.
Megértem, hogy a sajtóban nagyon jól hangzik, hogy „szinte mindenben megegyezett Zelenszkij és Putyin”, de ez nem felelt meg a valóságnak. A leglényegibb kérdésekben nem sikerült megegyezni, azok nyitva maradtak, és nagy szakadék tátongott a felek között ezekben. Bucsa után pedig ezeket a tárgyalásokat már nem tudták folytatni.
(a vastag betűs részt azért emeltem ki külön, mert ott maga az info is újdonság volt nekem)
.
(1) Bendarzsevszkij Antonról van szó, aki kétségkívül felfelé lóg ki onnan szakmailag, és egyedül az ottani csapatból még moszkovitának se nevezném, de azért akinek oké abban a közegben belső munkatársnak lenni (tehát őt nem szemlézni szokták a mandineren, hanem direkt oda ír cikkeket, első közlésre), és rendszeresen együtt haknizni a full putyinista „kollégáival”, azt nehéz nem erős fenntartásokkal kezelni. De mint a mellékelt ábra mutatja, a Die Welt erősen clickbait címei – és amúgy magában a cikkben is vannak csúsztatások-elhallgatások szép számmal – még őt se győzték meg arról, hogy csakis a háborúpárti Nyugat akadályozta volna meg az oly kívánatos BÉKÉT Galamb Galambovics és az általa féltő szeretettel a helyes útra terelgetni kívánt ukrán testvérnép között.
@muaddib00: „akkor épp készült a nagy ukrán ellentámadás ” – 2022 áprilisában még semmiféle nagy ukrán ellentámadás nem készült. hogy az „egyezséget” (szoft kapitulációt) boris johnson odavetett megjegyzése (London „would not sign anything”) torpedózta volna meg azokat minősíti, akik kajálják az efféle mesketéket. nekem egy ilyesmi valamivel hihetőbb, hogy: „The deal was ultimately rejected in April 2022. The public mood in Ukraine hardened with the discovery of Russian atrocities at Irpin and Bucha. And with the failure of Russia’s encirclement of Kyiv, President Volodymyr Zelenskiy became more confident that, with sufficient Western support promised by former UK Prime Minister Boris Johnson, he could win the war on the battlefield.” (https://www.intellinews.com/fresh-evidence-suggests-that-the-april-2022-istanbul-peace-deal-to-end-the-war-in-ukraine-was-stillborn-321468/)
mindazonáltal bármilyen „nagy engedményeket” tartalmazott (akár mindkét fél részéről) az a draft, átvéve a fentebbi cikk értékelését, ez az egyezmény halvaszületett, főleg a garancája körüli akut problémák miatt.
a magyar sajtóból informálódni az ukrán kérdésben elég nagy lutri. általában felületes hír- vagy elemzés átvételek, nem ritkán összeegyengetve a honi fossal. az ukrán sajtó pl. azonnal és részletesen ismertette a welt cikket (pl. https://www.pravda.com.ua/eng/news/2024/04/27/7453222/, több linket nem adok, mert a blog program elsüllyeszti a hozzászólást). ha érdekel, mi zajlik, javaslom, hogy inkább onnan tájékozódj. kyivy post, kyivy independent eurmaidan, ukrainska pravda, etc. egész jók.
a hangodban bujkáló keserűségből azt hallom ki, hogy a randa hipokrita kapitalizmussal szemben te perspektivikusabb lehetőségnek látod (mások számára) megállapodni vlagyimir vlagyimiroviccsal. ehhez sokat hozzáfűzni nem akarok, de adott esetben érdemes figyelembe venni, hogy szemben azzal, amit ezek a vackok sulykolnak, nem a vérgőzös nyugat hajszolta bele az ukránokat a háborúba. a nyugat egészen addig, míg teljes arcvesztés nélkül tehette, a picsába tologatta az ukrán kérdést, habzsolta az orosz olajat, és kiépítette az oroszok megkerülhetetlenségének mítoszát, és nyelte a békákat. az ukránok bizony maguk választották ezt a keseves utat. kurvára nem szeretik, veszettül senyvednek, már aki életben marad, de egyelőre egyszerűen nincsen számottevő tábora annak, hogy megadják megukat (ez lenne, amit a béke barátai ajánlanak számukra)
@velotanya: Emlekeim szerint ugyanez le van irva a negyen is (es meg tobb, lasd mar csak cim).