Időközi választások Angliában
Ma három időközi választást tartanak Angliában, az egyik, Uxbridge and South Ruislip, Boris Johnson volt körzete.
Mindhárom körzetben nagy fölénnyel nyertek a konzervatívok a 2019-es választásokon. A jelenlegi országos közvéleménykutatásokban azonban óriási az előnye a Munkáspártnak 46: 26 és a LibDem a harmadik 11 százalékkal. Liz Truss bukása után ez még rosszabb volt, de 2019-ben a választások után harminckét százalékkal is vezettek a toryk.
A fogadóirodák egyszerűen odaadták a LibDemnek Somerton and Frome körzetet (1:40), a másik két körzetben a Munkáspártot 1:10 körül adják. A brit infláció most csökkent 8 százalék alá, de a választók elégedetlenek a kormánnyal.
Elég komoly esélye van annak, hogy a toryk mind három körzetet elveszítik (persze lokális ügyek is vannak, valójában senki sem mehet biztosra), akkor Rishi Sunaknak rossz napjai lesznek.
Az egykori liberális, ma keményvonalas nemzeti konzervatív Matthew Goodwin sztárpolitológus minden alkalmat megragad arra, hogy a populista fordulat lehetőségét javasolja a konzervatívoknak, de ezt a fordulatot Sunakkal nem lehet megcsinálni. Közben Sir Keir Starmer munkáspárti vezető a legkevésbé populista taktikát választja (szemben a pártja baloldalával, nem akarja eltörölni azt a szabályt, ami kizárja a harmadik gyereket a családi pótlékhoz hasonló kedvezményekből, és elveti azt is, hogy állami segítséget ad azoknak, akiknek a lakáskölcsöne jelentősen emelkedik). A konzervatívokat egy culture war-ba próbálják a hardcore teoretikusok belehajszolni, de az Egyesült Királyság nem hasonlít Magyarországra, itt a homofóbia nem becsület és dicsőség dolga, a fociultrák hamarabb festenének át egy padot szivárványszínűre, mint a helyi tanács. Ebben az évben folyamatosak voltak a sztrájkok. Az egyetemeken is hosszú sztrájkok voltak, mármint szinte mindegyik egyetemen, és a vizsgák (és pótvizsgák, itt csak írásbeli van) idejére ún. marking boycott-ot hirdettek, ami miatt sokan nem fogják megkapni időben a diplomájukat. Orvosok, vasutasok (minden hónapban több napnyi sztrájk) szüntették be a munkát, őszre pedig egy nagyobb országos tanársztrájk készülődik. Pedig…. Ez az ország még mindig sokkal de sokkal gazdagabb, mint Magyarország, sokkal több lehetőséggel.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16530762-67e40df3b4239' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16530762&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16530762-67e40df3b4239&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16530762-67e40df3b4239' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@jotunder: A child benefit nem jár a harmadik gyerekre?
„Ez az ország még mindig (!) sokkal de sokkal gazdagabb, mint Magyarország…” De csak egyelőre! Ruanda után ők következnek utolérésileg.
@Bogomil:: Az jár, de az alacsony jövedelműeknek járó segélybe (universal credit) csak legfeljebb 2 gyereket számolnak bele.
@poszt: „A konzervatívokat egy culture war-ba próbálják a hardcore teoretikusok belehajszolni, de az Egyesült Királyság nem hasonlít Magyarországra”. Azért egy brexitbe csakcsak sikerült belehajszolni az országot, ami a politikai cselekvés alaplogikájában nem nagyon különbözik semmilyen culture war-tól: minden józan megfontolás és nyilvánvaló evidencia ellenére adunk neked egy ellenséget/célt, ami egyben identitást is kifejez. És hát nem olyan széles az az Atlanti Óceán, hogy ne legyen figyelmeztető példa az elmebaj elszabadulására. Szóval, azért nem lennék ennyire nyugodt.
@fortin2:: Igen, a Brexitbe hajszolás egy erősen populista akció volt, de az egy a 70-es évekbeli EU-belépés (ső, azelőtt) óta meglévő erős euroszkepticizmusra épített és nem valami új culture war-t indított. Valamint a leave/remain törésvonal nem esik/esett egyeb a konzervatív/munkáspárti ellentéttel (a belépést annak idején a konzervatívok vezényelték le) és a Brexit kampánynak se homofób, se elitellenes éle nem volt, sokkal inkább bevándorlásellenes szólamai (az EU-migránsok és nem a muszlimok ellen). Szóval a populistáknak lehetnek még tartalékai (mindkét szélen).
@valamár:: „a Brexit kampánynak se homofób, se elitellenes éle nem volt” az utóbit vitatnám, volt az elég, a take back control nem csak Brüsszelnek szólt. DE ami ennél fontosabb: az alapmechanizmusra utaltam, ebből a szempontból mindegy, hogy a melegeket, bevándorlókat, tojásfejű professzorokat stb. pécézem ki, a lényeg, hogy ne legyen tere a racionális vitathatóságnak, legyen identitás-kérdés a vélemény stb. Ez a brexitnél működött, nem kerül sokba, hogy másra alkalmazzák.
Tök jó lehet ám olyan országban élni, ahol van közélet, van politikai verseny. Én ugyan még itthon tengődök, de már hosszú évek óta napi rendszerességgel olvasom az angol politikai sajtót, na nem azért, mintha a kis magyarhoni életemre bármilyen befolyással lenne az angol politika, hanem mint amikor az ember egy jó focimeccset néz: jók a csapatok, jók a kommentátorok, jók a sportújságírók, élvezet nézni a meccset, utána olvasni az elemzéseket, előtte a beharangozókat.
Byelection results: Labour in historic Selby win, Conservatives retain Uxbridge, Lib Dems sweep Somerton and Frome
@netukki:: az ULEZ-t emlegetik Uxbridge megtartásában döntőnek (495 szavazat, azért az nem olyan sok, bőven lehetett emiatt valóban), ez elviheti a Labourt a zöldpolitika forszírozásától.
@fortin2: az ULEZ meglehetősen radikális zöldpolitikát jelent. két százalékkal nyertek a toryk Uxbridge-ben, Sarah Dyke 54:26-ra hozta a LibDemnek Somertont.
a zöldekkel és a libdemmel együtt meg lett volna uxbridge. sunak örülhet, egy hármas vereség után megtámadták volna. ez sem néz ki jól, az elmúlt három választáson kilencszer győztek a toryk ebben a három körzetben, de valamibe azért kapaszkodhat sunak.
Uxbridge körzetben nagyon drukkoltam Count Binface-nek, az intergalaktikus származású nagyúrnak, aki korábban Lord Buckethead néven vált ismertté (csak beperelték tiltott névhasználatért és nevet kényszerült váltani), amikor Theresa May ellen indult és vödörrel a fején állt ki a sajtótájékoztatóra. Ő már 2018-ban kijelentette, hogy a Brexit egy „shitstorm” lesz, mostani kampányában pedig egy helyi kocsmában rossz helyre szerelt kézszárító áthelyezését ígérte a választóknak. 192 ember találta meggyőzőnek a programját, amivel a középmezőnyben végzett és fölényesen utasította maga mögé a UKIP jelöltjét.