Túl a politikán
Eredeti szerző: seprűbajnok
Nagyon klassz élményeim voltak az elmúlt időszakban. Jártam gyönyörűséges, fenséges hegyek között, szájtátva bámulva a természet nagyszerűségét, tomboltam koncerteken, eregettem papírsárkányt, dögönyöztem pár hetes pulikölyköt, napsütéses őszi napon ültettem facsemetét. És rájöttem arra, hogy mennyire, de mennyire sekélyes, érdektelen, piti dolog ezekhez képest a politika. A fenti tevékenységekben ugyanis embernek éreztem magam, aki megéli, élvezi az élet apró örömeit.
A nyájas olvasó talán emlékszik, hogy szeretett blogunkon másról is szoktam írni, mint a közélet. Ugyanakkor nem tudok kibújni a bőrömből (nem is nagyon akarok, úgy összenőttünk már): érdekel a környező világ, a közélet, markáns véleményem van róla, és igényt tartok demokratikus jogaimra. De egyre rosszkedvűbben, apatikusabban, lemondóbban figyelem hazai politikai életünket, annak szereplőit. Dúl az igénytelenség, a cinizmus, a tahóság, a provincializmus, a gátlástalanság. A választópolgárt – engem – egységsugarú, ostoba, gondolkodásra képtelen lényként kezelnek, a legrosszabb ösztönökre játszva és embert ember ellen kijátszva, lenézve. Tényleg ezt gondolják? Tényleg büszkék arra, hogy egy olyan társadalmat vezetnek, amelynek tagjainak ők és csak ők tudják megmondani, hogy merre van az előre, milyen értékeket valljanak, hogyan neveljék gyermeküket (az oktatási rendszer megérne egy külön misét), milyen színházba járjanak, mit nézzenek a tévében, mit gondoljanak. Elkeserítő. Az a néhány hang, amely az én gondolatiságomhoz közelebb álló nézeteket hirdet, olyan erőtlen, olyan halk, hogy alig hallható. Nem vagyok sem idealista, sem naiv, tisztában vagyok azzal, hogy a világ bonyolultságaira adekvát módon reagáló összetett mondatok nem férnek bele a fél- vagy egyperces hírek kategóriájába. Oda csak a „rezsiharc”, „fülkeforradalom” (jaj, bocsi, már az sem, hiszen nem is volt), „két hét alatt rendet csinálunk”, „gazdasági tündérmese”, „elmúltnyócév”, “bukott baloldal” típusú végtelenül leegyszerűsített bornírtságok férnek bele, azt gondolva, hogy a zemberek ezt simán megeszik.
Az én gusztusom más. Olyan közéletet akarok, amelyben értelmes, értékeket hordozó mondatok hangzanak el; a választópolgárt nem hülyének nézik, hanem partnernek, felnőtt embernek tekintik; ahol a sokféle vélemény, gondolkodás, (horribile dictu) érdek békésen megél egymás mellett, tartalmi vitákat folytatva; ahol nem fordítják egymás ellen a társadalmi csoportokat; ahol a gránitszilárd jogszabályok nem változnak ötpercenként; nem késztetnek állandóan mindenféle (szabadság-, rezsi-, béke- stb.) harcra.
Egy korrekt, kiszámítható, tisztességes, kulturált, értékalapú politikai közegben még a koncerten csápolás, a természet kincseinek élvezete, a barátokkal találkozás és az emberi lét számos vonatkozása is derűsebb, örömtelibb. Nekem. És másoknak?
Ehhez nincs mit hozzátenni.
Én is pont ezeket szeretném, no meg örökéletet és ingyensört.
@ámbátor: és a világbéke már smafu? 🙂
Ja. Aztis. És kacsát. Meg kakast.
“Olyan közéletet akarok, ahol értelmes, értékeket hordozó mondatok hangzanak el; a választópolgárt nem nézik hülyének, hanem partnernek, felnőtt embernek tekintik; ahol a sokféle vélemény, gondolkodás, (horribile dictu) érdek békésen megél egymás mellett, tartalmi vitákat folytatva;”
Abszolút ez történik:
Viktor: Rezsicsökkentést!
Gordon: Világos, fenntartható rezsicsökkentést!
Viktor: Meg kell védeni a szocialistáktól és megbízóiktól az országot!
Gordon: 2015-re német színvonalú bérek!
Viktor: 2022-re 3,5%-os GDP-növekedés!
Attila: A 3,5% lófasz, kétszer ennyi kell!
Rózsa: a KLIK kifogástalanul működik, és…
Viktor: Anyád valaga működik kifogástalanul, hülye picsa.
Gordon: Teljes foglalkoztatottság!
Ferenc: Itt, Felcsúton, a Sátán birodalmában…
Balázs Péter: Nálam sem lesz semmi buzulás!
Viktor: Nem volt taggyű… akarom mondani, Fülkeforradalom!
stb
stb
stb
Szóval nem értem a problémát.
Én is szeretem a jó sci-fit.
Kényszerűségből voltam háziorvosnál.
Ne tudjátok meg kik vártak még ott.
Szóval, nyer a Viktor.
Éreztem, hogy érik egy ilyen poszt. Látszott, hogy érik, hónapok óta.
És akkor most mit tegyünk?
A vágyott közeg tehát egy viszonylag magas (messze 100 feletti) IQ átlagú, egymással jó viszonyban lévő baráti társaság. Javasolnám egy miniállam kikiáltását.
@Dr. Gy. Dr. Fűegér:
Aha. Bajnainak tehát azzal kellene kampányolni, hogy a rezsicsökkentés oltári ostobaság (egyébként az), Mesterházynak meg azzal, hogy elég annyi növekedés, amekkorát a FIDESZ jóvoltából teljesíteni fogunk (illetve helyesen: amekkorát a FIDESZ a választások megnyerése érdekében álmodik, ugyanis a 2013-as beruházási ráta 2014-ben már nem pótolható be visszafelé).
Úgy látszik, egyesek szerint a FIDESZ még nem vezet eléggé.
@vakapad:
Nem, Bajnainak természetesen közgazdasági nonszenszekkel, hellokitty-s rózsaszínű plüssálmokkal, valamint az elemi józan ész ellen intézett támadásokkal kell kampányolni, ahogy jelenleg teszik is. És amitől érezhetően egyre népszerűbb is az Együtt. Ja, nem.
Mondjuk, Gordon és Attila, a két karizmatikus zseni (Szerethető válogatottat!) a szocializmus újbóli építését még éppen nem hirdette meg, bár az is igaz, hogy még csak szeptember vége van.
@vakapad: A rezsicsökkentés ellen igen nehéz kampányolni. Egyrészt maradéktalanul igaz, hogy a fogyasztást támogató intézkedések:
a) a többet fogyasztóknak többet kedveznek;
b) szélsőségesen eltorzítják a piacot.
Másrészt viszont az is igaz, hogy a közműcégeket gyalázatos feltételekkel privatizálták, és ebben Bajnai vaskosan benne volt.
@Pásztörperc: Ha például valakinek eszébe jutna, hogy a villany/gáz/telefon/pornócsatorna fogyasztás alsó X kilowattórája/köbmétere/perce/pinája 25%-ot csökken, ellenben afölött meg visszaáll a rezsidémon előttire mert USZODA!!!, az népszerű is lehetne, meg valamelyest ésszerű is. Csak az X-et kell jól kitalálni.
@ámbátor: Gyermeteg vagy: ebben a pillanatban a fogyasztóxáma (háztartások bomlásával, fiktív cégek alapításával stb.) pont annyira nőne, hogy az összes fogyasztás az alsó sávba essen. A fogyasztás támogatását nem lehet “jól kitalálni”, az mindenképp kártékony, bármit is teszel.
@ámbátor: @Pásztörperc: Pontosan P/c barátunknak ebben igaza van, lásd a 100 milliónál nagyobb értékű pecókra kivetett luxusadót: azonmód átalakultak társasházzá… Amúgy meg rezsicsökkentésről kár is beszélni, mert amit a szolgáltatók elveszítenek a “lakossági” üzletágon, majd behozzák az ipari fogyasztókon. Az viszont megjelenik majd a bolti árakban – drágább lesz a kenyér, párizsi, sör, miegymás…
Aztán akad még egy mellékhatás is: az olcsóbb energiával romlik az alternatív – megújuló – energiaforrásokat hasznosító beruházások megtérülése.
Akkor nincs más hátra, mint hogy a szociális ügyeket el kell venni az árhivataltól.
@seprűbajnok:
Már megint félremennek a kommentek; mindenki mondja a saját rögeszméjét.
No de sebaj! Aszondod, hogy “Az én gusztusom más.”?
Akkor menj vissza a hegyekbe. (Én is arrafelé voltam nyáron, és milyen jó is volt, túl a politikán.)
Hadd mondják. Ezeknek a beszélgetéseknek a (rög)eszmecsere a célja. 🙂
Én már azzal is beérem, hogy emberek szólnak egymáshoz, viszonylag normálisan. Hátha kedvet kapnak a politikusok is ehhez.
@Dr. Gy. Dr. Fűegér:
Ha úgy nyerhet, szerintem Bajnai akár „közgazdasági nonszenszekkel” is kampányolhat. Ezek (ha jól hallottam):
1./ A világos, fenntartható rezsicsökkentés. A rezsit úgy csökkentenék, hogy támogatást adnának házak szigeteléséhez, napkollektorok felszereléséhez, ilyesmi. Magyarán, nem az energia megfizetését tolnák át a zemberektől a szolgáltatókhoz, hanem az elfogyasztott energiát minimalizálnák. Ezzel is rosszul járna a szolgáltató (már így is drasztikusan visszaestek a bevételei a szigetelések és a leválások miatt), de jól járnának a szigetelő cégek, a fogyasztók meg az állam a kisebb import miatt. További elem, a tüzelőanyag gyűjtés engedélyezése a fával tüzelők részére ellenőrzött körülmények között (ezt ott mondta, ahol a v.f.r-t).
2./ A 2015-re német színvonalú bérek. Megnéztem. Havas rosszul tette fel a kérdést, és Bajnai nem is arra válaszolt, hanem egyértelműen arra, hogy mikor kezdik el közelíteni a német jövedelmekhez a magyar jövedelmeket. Nem a béreket, természetesen (az nem állami feladat), és elérni sem lehet belátható időn belül, de ha valaki rigorózusan értelmezi, akkor lehet röhögni (emlékszem az útelágazódásra meg az öregecskedőre is), hogy ez a Bajnai milyen hülye.
3./ Teljes foglalkoztatottság. Bajnai azt mondta, hogy számításaik szerint az adott életkorú munkanélküli fiatalok kb. százezren vannak, ebből ötvenezret alkalmazni fognak a cégek, ha valamilyen támogatást pl. bértámogatást) kapnak, a másik ötvenezernek meg olyan állami (gondolom, ingyenes) képzést nyújtanak, amely a jelenleg keresett szakmákhoz kell.
A „hellokitty-s rózsaszínű plüssálmok”-ból adódóan te a részletes információk beszerzésére nem sok gondot fordító saját (ki másé) „józan eszed” szempontjából gazdasági antitalentumnak tartod Bajnait. Nincs ezzel semmi baj, nem mész el szavazni, oszt kész. Megjegyzendő viszont, hogy Bajnaiék jelenlegi, általad kárhoztatott relatív népszerűtlenségét nagymértékben ezek a hozzáállások okozzák.
@Pásztörperc: A villany- és gázóra osztódása azért messze nem olyan egyszerű.
@Pásztörperc:
1./ A közműcégek eladásában Bajnai nem volt vastagon benne. Még vékonyan se. A dátum 1995. (bevétel 480 milliárd), mikor Bajnai éppen a CA IB Értékpapír Rt. ügyvezető igazgatója volt.
2./ A “gyalázatos feltételeket” az emlegetheti, aki akkor ott volt, és információk alapján állíthatja, hogy lehetett volna jobban is. Aki csak hallott valamit harangozni, az legyen szíves hozzátenni, hogy szerintem, valamit javasolt hangsúlyozni kívülálló mivoltát.
A közműcég nem gyár vagy iroda, amelyek ha rosszul mennek, akkor a tulaj fogja a gépeit vagy a laptopját, oszt huss (volt már egy ilyen nagy huss az I. Orbán kormány eszetlen minimálbér emelési időszaka után), a vezetékhálózatok mindig itt maradnak. Mivel pedig az szolgáltatás árát a kormány szabályozza, nincs az az őrült kapitalista, aki garantált haszon nélkül elkezd üzemeltetni meg fejleszteni, és akkor itt maradtunk volna a lerohadt közműveinkkel, ráadásul bevétel nélkül. Megjegyzendő még, hogy a 8 % abszolút normális érték, annak nagyságát csak a sárga irigység kérdőjelezheti meg.
@seprűbajnok: “Hátha kedvet kapnak a politikusok is ehhez.” Ilyesmihez legelébb politikusok kellenének, de momentán csak erősen korlátos képességű, kontraszelektált hatalomtechnikusokkal rendelkezünk.
A hatalomtechnikusok képesek ugyan megszerezni hatalmat, a baj viszont az, utána annyi telik már csak a képességeikből, hogy megpróbálják megtartani – mindenáron. Magával a hatalommal nem igazán tudnak mit kezdeni, mert eltévesztik a célt: a hatalom nem lehet cél, hanem eszköz egy cél megvalósítása érdekében.
Itten merül fel a porblema: Az nem lehet cél, hogy jól kitömjék a zsebeiket, az csak egy kínos mellékhatás kellene legyen. Ha viszont csak a bezsebelés a cél, akkor az nem hatalom, hanem bűnszöveccség…
Nézzük össze ezt a két hírt:
index.hu/gazdasag/2013/07/02/regi_a_gazkeszuleke_kotelezo_az_ellenorzes/
“A kötelező ellenőrzést egyébként egy tavalyi NGM rendelet írja elő, most a kormány azt jelentette be, hogy az őszi ülésszakban a parlament elé kerül egy olyan törvényjavaslat, amely szerint a vizsgálat a szolgáltató feladata lesz.”
hvg.hu/gazdasag/20130926_Lerohantak_az_ellenorok
Egy komment: “Valójában a Tigáz meg akarja előzni azokat az ellenőrzéseket, amelyeknek a költségeit majd a Kormány a szolgáltatókra fogja terhelni. Minden bizonnyal 1991 előtti gázvételezési helyeket szúrtak ki “véletlenül”.”
Ez is rezsicsökkentés egy sajátos módja, azonban talán látszik: ha a kormány belenget egy költséges, profitelszívó harcot, azt a gazdaság szereplői a saját érdekeik védelmében lereagálják. Esetünkben: mielőtt olcsóbb lesz a gáz, 5 évnyi ellenőrzési, karbantartási kőccségeket lőcsölnek a kedves fogyasztóra – mielőtt a Vekkerúrék jogszabályba pikkelyeznék…
Ez a különbség a politikus és a hatalomtechnikus között: egy politikus simán beterjeszti és jogszabályba pikkelyezi, mielőtt bárki léphetne; egy hatalomtechnikus belengeti, figyeli a reakciókat, majd meglepődik, hogy itten szabotázs esete forog fenn…
@poszt:
“Egy korrekt, kiszámítható, tisztességes, kulturált, értékalapú politikai közegben még a koncerten csápolás, a természet kincseinek élvezete, a barátokkal találkozás és az emberi lét számos vonatkozása is derűsebb, örömtelibb. Nekem. És másoknak?”
Hát ez bizony álomnak pazar.
Amúgy meg gondolkoztam én ezen. Azt hiszem az a baj, hogy nincsenek fenséges hegyeink.
előbb szét kel verned a mafiát
és felkötni a tejjes “politikai” elitet…
addig szopás van és szenvedés…
sose lesz nyugalmad…
mindig a védelmi pénz és egyéb bűncselekmények áldozata vagy, üldöznek feszt…
naiv po:cs vagy…