Választási Este avagy Kollektív Közvetítés
Én magyar idő szerint hajnali négyig próbálok ébren maradni. Ezeket a sorokat meglehetősen szomorúan írom, egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy Harris nyer, pedig az lenne a jó a világnak. Ki tudja, lehet, hogy vidámabb leszek, ez ennél már nem lesz rosszabb 🙁
Magyar idő szerint este 11-kor megjelennek az első exit pollok a Kentucky és Indiana állambeli szavazásokról, de ezek nem olyanok, mint a francia exit pollok, amelyek általában egy-két százalék pontosak. Inkább azt lehet belőlük megtudni, hogy mi foglalkoztatta leginkább a szavazókat.
Éjjel egy után kezdődik a dráma. Érdemes tudni, hogy melyik államban lesz red vagy blue mirage, azaz a szavazatszámlálás sajátosságai miatt óriási ingadozások lesznek.
Elképzelhető, hogy valamiféle szisztematikus hibát követtek el a közvéleménykutatók, aminek az oka a „nonresponse bias” kezelése. Valahogy számításba kell venni, hogy kik miért nem voltak hajlandók válaszolni az elsődleges mintából. A mintákat, amennyire tudom, kissé megváltoztatták, hogy a race, age, gender trió mellé az education is súlyozva legyen. A szisztematikus hiba jelenthet nagy Trump győzelmet vagy nagy Harris győzelmet, akkor ez aránylag hamar is eldőlhet. Elég ha két-három százalékkal billennek meg az adatok (négy éve egészen rémes hibák voltak).
Elképzelhető, hogy ez az, aminek látszik, és akkor esetleg napokig nem fogjuk tudni, ki lesz az elnök.
Néha dolgozgatok majd, időnként megnézem a CNN-t, az újságokat, megbízható emberek tweetjeit. Túl jó lenne sajnos Trump veresége, és az élet nem kívánsághangverseny. Meglátjuk.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531857-675bcc71d0fb6' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16531857&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531857-675bcc71d0fb6&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16531857-675bcc71d0fb6' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@ipartelep: Amerika egy nagyon erős ország, és nem lett gyengébb attól, hogy republikánus lett az elnök és attól sem lett volna gyengébb, ha demokratát választottak volna. az amerikai demokrácia meglehetősen erős. trump az átlag alatt keresők szavazataival nyert, és nem teheti meg, hogy olyan politikát csinál, ami az átlag alatt keresőket sújtja és nem is fog ilyen politikát folytatni. biztos lesz valamennyi protekcionizmus, egészen biztos, hogy erősen csökkenteni fogja a szabályzók számát, visszavágja a klímaügyi rendelkezéseket, a növekedés és az alacsony munkanélküliség fenntartására fog koncentrálni. és nagyon szeretné,ha ronald reaganként fejezhetné be.
@thegaben86:
Tényleg, a 24 óra a békéig mikortól ketyeg? Határozottan úgy emlékszem, hogy nem a beiktatástól, hanem a President-elect státusztól. Az pedig néhány nap alatt meglehet, de legfeljebb két hét.
Szóval küszöbön a B É K E !
.
Nekünk magyaroknak pedig az első örömhír már látszik is, a forint 412 körül úgy, hogy az euro is esik a dollárhoz képest (Ha valaki nem követi a hátteret: tényleg a legjobb ütemben érkezik ez a kis plusz löket, ugyanis a HUF/EUR 412 véletlenül pont az a rettegett technikai szint, aminek az átörése esetén akár újabb 20 forintot mehet igen gyorsan és ellenállás nélkül az árfolyam. Egyszóval kb. 20-30 konkrét magyart leszámítva kb annyira fogunk jól járni ettől az eredménytől. mint a felvidéki magyarok Ficoval (és az új nyelvtörvényével, amihez képest a 30 évvel ezelőtti Meciar-dekrétum puha magyarbarát díszpárna, nem is beszélve arról az ukrán nyelvtörvényről, amire hivatkozva gyűlöli ma az ország kétharmada az ukránokat, és támogatja Orbánt mindennek is a blokkolásában – aminek az eredménye minimum sok tízezer plusz ukrán áldozat)
@velotanya:
Meggyozodesem, hogy az atlag kelet-europai lakos szamara a kovetkezmenyek behatobbak lesznek, mint egy atlagos videki pennsylvaniai polgarnak, meg hosszabb tavon is.
Kieg: a dollár 384 forint, ez 2,4 százalékos (kb. 10 forintos) emelkedés néhány óra alatt.
Igen. És szerintem ezzel sokmindennek örökre vége, ami az első világháború utolsó szakaszától a negyvenes évek végéig felépült, euroatlanti szövetség fedőnév alatt, és aztán nagyjából 75 évig meglepően jól kitartott. És amiben a tagjai együtt talán még felvehették volna a küzdelmet a pusztulásukat akarókkal. De Európa magában biztosan nem. (Komoly veszteségek nélkül az USA sem, de paradox módon szerintem is nekik inkább lesz még esélyük javítani, több mint Európának)
Hiv.: @velotanya: És hova állnak a britek ?
Azonnal tegyétek le azt a borotvát!
@annokkk:
Ezt már Schmidt Mária és Kohán Mátyás fogja elmagyarázni, az én műszakom sajnos másfél perccel ezelőtt lejárt:/
@velotanya: : Ez régóta érett (makroszámok muhaha…), az eredmény csak lökött rajta egyet. Szvsz. a stöpszlit elég hamar pofán fogja verni a valóság. Kaphat majd Pressman helyett megint egy joviális bácsit. Aki nyilvánosan semmitmondó lózungokkal simogatja a buksi fejecskéjét, de rögtön kemény lesz, mint a „rólingsztónsz”, ha Washington arra utasítja. Kétlem, hogy a Trump-adminisztráció kiemelten figyelné, mivel tapos „hősünk” lábujjára. Max. kevésbé kérik rajta számon a demokrácia-deficitet, és kaphat megint egy órácskát az oválisban.
@vattablz: : Akkor most kezdjek el szakállat növeszteni? 😀
Hiv.: @ijontichy:
Ha nem keverem megint össze az éveket, akkor a trumpista amerikai nagykövettel alsógatyában hempergett a fehér bőrborítású csapatszállító gépén az óceán fölött.
Nem mondanám az ilyenekre, hogy joviális bácsik.
@jotunder::
Németország és a birodalmi Japán is elég erős ország volt az 1930-as években (még ha rengeteg társadalmi problémával küzdöttek is); sőt még Sztálin Szovjetuniója sem volt az a kimondottan erőtlen, aprócska állam… Aztán hipp-hopp mégis milyen klafa térdig vérben járó diktatúrák lettek belőlük.
Először is nem republikánus lett az elnök, hanem trumpista. (Elég vicces, hogy így lenézed és sértegeted a republikánusokat. McCain, Liz Cheney et al. bizonyára felettébb méltányolná…)
Másodszor: de, az USA (és mellesleg az egész világ is) brutálisan gyengébb és sebezhetőbb lett az által, hogy a világ vezető hatalma egy par excellence debil, illetve a mögötte álló fasisztoid erők játékszere lett, soha korábban nem tapasztalt lehetőséggel arra, hogy alapjaiban változtassák meg az Egyesült Államok politikai szerkezetét.
Ne hülyéskedj… már az első elnöksége alatt is pont ilyen politikát csinált. Sőt, olyan politikát, amibe százezrek haltak bele (holott más politika mellett nem kellett volna meghalniuk).
Bizonyos témákat illetően elképesztően naiv hitek élnek benned.
Mondom, teljesen el vagy tájolva 🙂 Így projektálsz, mint a fene, kitölteni a hiátust.
Most már az egész rohadt banda (lásd Project 2025) szabadon felgyűrheti az ingujját, és ordítva-vihogva teheti tönkre az általunk annyira értékelt szabad demokratikus berendezkedést.
És ezt is fogják tenni.
@labrys: trump és hitler ilyetén összehasonlítása a holokauszt relativizálását jelenti. sem trump, sem orbán nem hitler. trump még csak nem is „fasiszta” pláne nem fasiszta. tahó dolgai vannak, időnként nagyon tahó. te a teljesen elfogult liberális kommentátorok nyelvén beszélsz erről (csak elég bénán, bocs), akiknek azért volt némi köze ahhoz, hogy trump nyerjen. nagyon jó lett volna ha nem trump nyer, de ő nyert. és a világ legerősebb alkotmányos rendszerében nyert, a világ legerősebb országában, ahol az emberek gyarapodni akarnak és nem folyamatosan hercigeskedni.
@jotunder: Hát én nem tudok ennyire derülátó lenni. Ha a házat is behúzzák akkor tényleg kő kövön nem marad, da az a ház nélkül is nyilvánvaló, hogy félelmetes évek következnek. Legyen intő jel, ahogy a nagy lapok évtizedes hagyományokat megtörve nem tették le a voksukat jelölt mellett. Multimilliárdosok is, de előbb utóbb rengetegen úgy gondolják, hogy ha a megszólalok Trump ellen, ez a barom rámküldi a teljes államhatalmat. Ha mellette állok ki, a demokraták írnak egy maró hangvételű cikket a Guardian hetedik oldalán. Lehet mérlegelni a kockázatokat.
Ha pedig elkezd a fortélyos félelem igazgatni, azt a sztorit már láttuk.
@jotunder:
Elnokkent probalta a valasztas kimenetelet befolyasolni, a hatalmaval sulyosan visszaelt, illetve nem ismerte el a valasztasi vereseget, majd a plebset addig hergelte, amig alkotmanyos puccsot akartak vegrehajtani. Az altala feltuzelt szelsojobboldali bunozok a sajat alelnokere vadasztak a Capitoliumban (tobbek kozott, de pl Pelosi is listazva volt), azert, hogy vegezzenek vele.
Tovabba egy nemieroszaktevo szornyeteg, amit mar mindenki szepen el is felejtett.
Ez szerinted szimpla tahosag?
@thegaben86: Nomeg ugye ott van John Kelly, aki fél évig Secretary of Homeland Security aztán meg másfél évig White House Chief of Staff volt Trump udvartartásában és aki nem tahónak, hanem fasisztának látja, pedig neki valamivel közelebbről volt módja szemrevételezni.
@jotunder: Amúgy semmi holokauszt-relativizálás nincs abban, ha labrys megállapítja, hogy Németország és Japán is erős pozícióból vált diktatúrává, megtörténhet ez Amerikával is. Én legalábbis képtelen vagyok ebben a relativizálást felfedezni.
Amúgy az 1798-as Alien Enemies Act emlegetése, ami az elnököt meglehetős erős jogosítványokkal ruházta fel, hogy eljárjon a szerinte ellenséges elemekkel szemben nem épp bíztató jel. Ennek a jegyében küldték táborozni a háború alatt a japán/német/olasz nemkívánatos elemeket és lehet elmélkedni, hogy most kiket fog még ebbe a sorba beemelni az új földesúr.
Ja, meg (jut eszembe), az is egy vígasz most, hogy a közvéleménykutatók, mivel kétszer már alulmérték a krumplit, harmadszorra majd (4 év múlva) már jól mérnek. Merthogy ugye, tudjuk, hogy indulni akar a következőn is. Tehát itt az a pozitívum, hogy a közvéleménykutatók, ha lassan is, de remélhetőleg tanulni fognak a hibáikból.
@ipartelep: Hacsaknem koleszterin tábornok elöbb kopogtat be hozzá. Oszt akkor rossz esetben akár 10 év Vance elnökség jöhet. Keresztény talibán lesz az országból, mire végeznek vele.
@ipartelep: Nézegetem a leginkább mért államokat, elsősorban a csatatértállamokat: keleten szinte mindenhol kb. 2%pont a különbség a marginban az 538 végső átlaga és az lejelentett eredmények között. Arizonában és Nevadában egy picivel több, Floridában határozottan több. Nem nagy mellémérés, de persze fájó. Majd meglátjuk az elemzéseket: talán a latinóknál volt leginkább hiba a kutatásokban?
Most látom „Latino voters swung toward Trump by a staggering 25 percentage points compared with four years ago.”
Csak annyi kellett, hogy hosszú évekig egészen szélsőséges módon gyalázzák őket haha 🙂
@jotunder:: mindig az érvekkel/kijelentésekkel vitatkozok, soha nem a személyekkel. Ezért például konkrétan téged, mint embert, nem akarlak meggyőzni semmiről.
…De az igaz, hogy kimondott szomorúság fog el, amikor látom, hogy a személyiségi csapdáid miatt – amikből persze nekem is van elég, ahogy mindenki másnak is – esetenként hogyan reagálsz a világ tényeire.
És persze, hogy az elfogult liberális kommentátorok tehetnek arról, hogy Trump győzött.
Egyenesen kiprovokálták, igaz?
@Grrr:
Nem olyan fura ez egyébként. A kommentárok azt írják, hogy a republikánus latino szavazók konkrétan az illegális bevándorlást bűnügyi kockázatnak érezték a környezetükben (félelmekről beszélünk, nem igazolt tényekről). Ezek közül sok fiatal amerikai latino szavazó akiknek a származásuk nem sokat számít. Közülük az alacsonyabb végzettségűek attól is aggódhattak, hogy az illegális migráció a fizetésüket is negatívan befolyásolhatja a szakképesítés nélküli munkák esetén például.
Szóval minden abszursitása ellenére nem teljesen meglepő a dolog.
@muaddib00: Hát csak azt az irtózatos közhelyet tudom csak mondani, hogy a világ sokszínű… 🙂
@muaddib00:
” a származásuk nem sokat számít ”
Igen. Itt van a kutya elásva. Mert lehetnek egyéni paraméterei a szavazónak, de hogy melyikkel azonosul, az teljesen az ő dolga.
Lehet rendvédelmi dolgozó, mélyen vallásos, valami szar környéken élő áldozat, akit naponta kirabolnak, vagy bármi, ami meghatározóbb az életében, mint a származása. Az identitás szabadon választott. Ha előnytelen a származásunk, akkor valami más szerint határozzuk meg magunkat.
Ha előnyös, akkor persze a vér szava kerül előtérbe, az őshaza, meg a bőrszín. Aztán lehet váltogatni is a dédnagypapákat. Egyszer az ötvenhatost húzzuk elő, aztán meg a nyilas pártalapítót, vagy jó időben a Ljudmilla nagyit Novoszibirszkből. A párttitkár és cigány identitás most nem kerül elő.