A felsőoktatás tönkretételéről
Eredeti szerző: jotunder
– A finanszírozás átalakítása nem tűr halasztást, ám ezzel kapcsolatban nem árt tisztázni néhány félreértést. Az államnak nem áll szándékában teljesen kivonulni a felsőoktatásból, józan ésszel elképzelhetetlen, hogy például a tanárképzésben ne nyújtson támogatást. Gondoljunk bele, mi lenne akkor, ha a piac „elfelejtene” testnevelő tanárt vagy biológiatanárt képezni. De továbbmegyek: az egyetemek és főiskolák állami ingatlanokat használnak, ez is egyfajta állami támogatás. A jogászképzésből sem vonult ki az állam, hiszen a jogi karok is ingyenesen használt állami épületben működnek, az önköltséges képzésben jogot hallgatók befizetései után az egyetemnek más területeken működő gazdasági társaságokkal ellentétben – egyébként nagyon helyesen – nem kell adót fizetnie. Mindezek ellenére nem tagadjuk, hogy az önfenntartó felsőoktatás kialakítása a távlati célunk. (Maruzsa Zoltán helyettes államtitkár, Magyar Hírlap)
Maruzsa Zoltán nemrég még középszerű kis történészke volt az ELTE-n, aki időnként eleresztett egy-egy fontos publikációt a rezsim kedvenc havilapjában, a Kommentárban. Most viszont ötletei vannak, sőt, mint írja, roppant határozott. Be akarja vezetni az önfenntartó felsőoktatást, bár nagyvonalúan hozzáteszi: ezentúl is ingyen használhatják az egyetemek az épületeiket. Így működik a kétharmad. Nincs szó önfenntartó futballról, önfenntartó kalapácsvetésről, csak önfenntartó felsőoktatásról. Arról viszont határozottan. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Maruzsa Zoltán gazdája, Orbán Viktor egy különösen ihletett pillanatában azt találta mondani, hogy azzal, hogy minimálisra csökkenti a magyar felsőoktatás támogatását, Európa legversenyképesebb egyetemi rendszerét alakítja ki. Még egyszer: azért leszünk versenyképesebbek a nyugati egyetemeknél, mert mi őrült pénzeket veszünk KI a felsőoktatásból, ők meg őrült pénzeket tesznek BELE. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Orbán emberei G.Fodor Gábortól Bogár Lászlóig a debilitás különböző, de összességében elég riasztó szintjein fejtik ki nézeteiket közgazdaság-tudományi kérdésekről, de a közgazdászképzés támogatása ezentúl majd abban merül ki, hogy az oktatók ingyen használhatják a folyosókat, és nem veri meg őket az utcán a TEK. A magyar egyetemi vezetők riadtan kussolnak.
Mindenki riadtan kussol. A rektor nem akar bajt az egyetemnek, a professzor szeretné megtartani az állását, a diákvezető megkapja a kis pénzét a Fidesz-irodából, az egyszerű mezei diák pedig miért ne éppen ebbe szarjon bele? Maruzsa teszi a dolgát. Teheti a dolgát. Nem kell félnie semmitől. A Kommentárban pedig egy rezsimkutya már készül a következő feladatra.
Remek kis írás ez a post a mancs szerint
magyarnarancs.hu/elso_valtozat/kis-traktatus-a-hulyesegrol-81975
@jotunder: Vajon Mezey Balázs látott már?.
mandiner.hu/cikk/20120829_rektori_konferencia_lehetnek_onfenntartok_az_egyetemek
Itt valami nagy félreértés van szerintem. Azt látják, hogy a jogász és közgáz képzést a “piac megoldja”, akkor más képzéssel is így tudnak tenni. Mezey legalább jelzi, hogy vannak kivételek, sehol nincs teljesen önfenntartó felsőoktatás. És nagyobb piaci szerepet kér az egyetemeknek, miközben a kevesebb pént a kiemelt egyetemeknek szánja. Én azt látom, hogy fokozatosan lehet még egy két szakot piacosítani és aztán annyi, ez nem reform, hanem csak ktgmegtakarítás. Tandíj kellene mindenhol, de azt ügye elvetették, így mos lesz/van államilag finanaszírozott és piaci alapú felsőoktatás, miközben az kvázi (vagy félig) a közjavakhoz tartozik, tehát az államnak is és az egyénnek is haszna származik belőle, ezért mindkettőnek finanszíroznia kellene azt.
@jotunder:
hja, hogy közéleti kérdésekben úgy vitatkozol. hogy nincs álláspontod, és nincs véleményed. bravo.
@tollaszerge: tehát ha egy országban a hatalomban levők szarul végzik a dolgukat, korruptak, satöbbi, akkor a megoldás, hogy külföldre megyünk.
Hmmm…
Furcsa, torz világod van.
Vagy lehet 1848-ban Petőfiéknek is disszidálni kellett volna forradalom helyett ? Maradjunk félázsiai kushadt horda ?
@Kulics: Ha mindenki úgy gondolta volna, mint te, akkor sose hozza össze Amerikát az emberiség, amiért azért összességében mégiscsak kár lett volna.
Nem kell Vörösmartynak se mindent elhinni.
@Kulics: well, ha Petofi disszidal, akkor eletben marad….
@Kulics: es igen, ha a hatalom elindul egy diktatorikus iranyba, es a helyzet elkezd elviselhetetlenne valni, akkor az emigracio eleg rendesen jatszik. nem allitja senki, hogy mindenki fusson amerre tud, de azt igen, hogy egy ilyen helyzetben az emigracio termeszetes valasztas. ez a mai viszonyok kozott, esetleg unios allambeli letelepedest jelent.
@jotunder: Bejött ez az emigráció dolog már a háború után is, ha azt a sok 89 utáni közhülyét elnézi az ember 🙂
@unionista: az, hogy az “élet” mely területeit helyezték közös irányításba/kézbe, az szerintem roppant egyszerű:
Azon területeket, melyek mögött komoly gazdasági érdekek álltak(nak).
Azaz annyira lehet föderális ill egységes európa, amennyire ezt a megkívánja/elvárja/nem várja el/kívánja meg a gazdaság
Ugye nem kell kifejtenem azt a jól ismert tényt, hogy az Úniót ill annak ős-ét(-eit) gazdasági céllal létesítették.
Nagyobb piac (belső piac), a szar termékek rásózása a nyominger keletiekre (ide vonatkozik pl szó szerinti szemétáradat is),
a nagyobb méret által adott nagyobb világgazdasági súly/érdekérvényesítő szó.
Globalizáció kicsiben, európán belül, lényegileg.
Amúgy a globalizáció lényege 1 mondatban: A gazdag 5th ave-i emberek életét és a kínai kuli/dobozgyárban dolgozó életét kezdjük el egymással összemérni, versenyeztetni, (ennek ugye egyértelmű
nyílvánvaló következménye a nyugati életszínvonal hanyatlása
nemrég olvastam arról, h már USÁ-ban is aggódnak, mert az ottani masszív kb 150milliós középosztály jó része elkezdett deklasszálódni-lecsúszni…)
Szóval az oktatásra térve:
Amíg az EU-nak nem érdeke addig nem lesz központilag szervezett/szabályozott/irányított felsőoktatás.
De valszeg az erősebb pénzügyi szervezkedés hamarosan meg fog valósulni, mert az a fejnek (merkel, ..) érdeke.
[ Persze ez nem olda meg a problémát, a játékszabályokon kell(ene) változtatni (derivatívák, swap, stb-k szabályozása, MERT NEM SZABÁLYOZOTTAK, usá-ban nem)
A banki szabályozást meg csak akkor fogják visszaszigorítani a 80s évek előttire, azaz a hagyományos (liberális) kapitalizmus keretei közé, ha itt(eu) és az usá-ban már mindenki a feje tetején áll már
és tömegesen éheznek (azt amúgy mindenki nagy ívben fogja leszarni, ők nem számítanak).
Addig meg marad az a módszer, h ha baj van a bankokkal, szervezetekkel, akkor beleöntünk pár billió ájrót, dollárt az adófizetők pénzéből és aszonnyuk, h fasza ez a (neoliberálsi/neokonzervatív) (vad- már aki elismeri)kapitalizmus ]
@szorokin:
értelmetlen ez a vita. az elejétől fogva. bele se kellett volna kezdnei. azért, mert ez egy viccblog.
@ursus artos: “A felsőoktatás önfenntartása azt jelenti, hogy az egyetemek állami vagyonhoz jutnak, amelyből gazdálkodnak.”
Gipsz Jakab önfenntartása azt jelenti, hogy anyukájától vagyonhoz jut, melyből gazdálkodhat.
Mekkora koponya vagy, bazdmeg.
@MolnarErik: “amikor nagy vihar van a tengeren, akkor azt is értékelni kell tudni, hogyha valaki kikötőbe vezet minket, nem biztos, hogy éppen konyakot kell rendelni.”
Mekkora egy tetves gané ez a G.SZ.
Kis színes a felsőoktatás színvonaláról:
“A művelt és fejlett Nyugaton a professzorok életfogytig taníthatnak, ha akarnak, és honoráriumot is kapnak érte. ” (galamus.hu)
@dvhr: Ez nyilván úgy igaz, hogy ha akarnak ÉS van rájuk igény az intézmény részéről. Akkor viszont valóban nincs akadály. Egyébként a gerontokrácia elleni harc jelszavával azt még elfogadhatónak tartanám, ha a funkciók (pl. tanszékvezetés) betöltésének lenne felső korhatára, de hogy előadni miért nem lehet akár egy 80 éves profnak, ha amúgy tudja hozni a színvonalat…
Most hirtelen Ungváry Tamás jut az eszembe, aki az USA-ban ma is előad, miközben most megnéztem, 83 éves. Igaz, szeretnék én 70 évesen majd olyan mentális kondícióban lenni, mint ő.
Egyébként tavaly Csányi Vilmos esete kapott nagyobb publicitást, akit ha jól emlékszem a 70. születésnapján szinte kivezettek az egyetemről, miután kipakoltatták vele a fiókjait, és a futó kurzusait sem engedték befejezni. (Nyilván nem egyedi eset, csak ő ugye közismert ember, ahogy most ugyanezért Nádasdy Ádám neve forog a legtöbbet. Nem mintha bármelyikük érdemtelen lenne a közfigyelemre, persze)
Amúgy az ELTE BTK-n elsejével fölfüggesztették az év végéig a tanszékvezetői megbízásokat is, ahogy hallom. A tanszékvezetői díjazást megspórolandó. A feladatokat (amolyan egyszemélyes KLIK-ként) a dékán veszi át, ami nyilván abszurdum, és nem így lesz, de a jó ebédhez nóta is dukál.
@prandelli: Nem egeszen. Az USA-ban es Kanadaban a Legfelso birosag eltorolte a professzorok kotelezo nyugdijazasat, mondjuk Angliaban 67 evesen mindenkit kokemenyen nyugdijaznak. Oszinten szolva elegem van a galamus-on (es persze sok mas helyutt) megjeleno “a vilagon mindenutt” kezdetu hulyesegekbol. Egyebkent az USA-ban ennek kovetkezteben gyakran 1-2 evet kifizetnek egy professzornak azzal a feltetellel, hogy elmegy nyugdijba, mert mar nem tudnak mit csinalni vele.
Ungvari eves szerzodessel volt Kaliforniaban oktato, ez mas. Tenyleg jol beszel.
Magyarorszagon az a szabaly (ma meg), hogy 70 evesen a professzor
kinevezese megszunik. Mindenkie. UTananezek majd a Csanyi-fele tortenetnek,.
Nadasdy nem professzor, ra tehat a fenti szabaly nem vonatkozik.
Orulok, hogy ennyi minden eszedbe jutott, en pusztan arra probaltam felhivni a figyelmet a galamus.hu cikke tenyszeruen hamis allitast tartalmaz.
@incze: Amikor a BTK dekanja megtudta, hogy mekkora osszegu koltsgvetest kell csinalni, hosszu ideig nem volt hajlando. Aztan rabeszeltek. Talan neked kellett volna a koltsegvetesi csokkentest vegrahajtanod, biztos jobban csinaltad volna.
@dvhr: Elnezest az elozo szovegemert, most latom, hogy egy kicsit tul tomorre sikerult. Tehat: az Eszak Emerikai rendszerben a professzor teljesen elmozdithatatlan. Ez persze megmaradt a kotelezo nyugdijazas eltorlese utan is, igy az egyetemeknek semmilyen eszkozuk nincs a mar nem tul fenyes oktatotol valo megszabadulasra. Csak egy.
Hosszu ideig nalunk is a professzorok teljesen kirughatatlanok voltak (70 eves korukig), ha jol emlekszem Magyar Balint idejeben hoztak egy rendeletet, ami az elmozditasukat viszonylag konnyen vegrhajthatova tette. Az igazsag az, hogy nem emlkeszem konkretan mikor volt, ugyhogy ezt az emlekemet kritikaval kell kezelni, lehet, hogy semmi ilyesmi nem tortent.
@prandelli: seas3.elte.hu/delg/publications/modern_talking/92.3_Good_appetite.pdf
@dvhr: “biztos jobban csinaltad volna”
Hát ezt erősen kétlem. Egy-két dolgot azonban akkor is másként csinálnék (és hasonló helyzetben csináltam, ugyan a magánszérában).
Ha egy intézményt, projektet, etc. a felettesek (állam) döntése olyan helyzetbe hoz, amely ellenkezik szakmai, (…felsorolás…) nézeteimmel, és vállalhatatlan döntésekbe kényszerít, akkor én azt a dolgot nem csinálom (aka. le-, fölmondok). A jelenlegi helyzet szerintem ilyen, nekem legalábbis ilyen lenne.
Másfelől, ha már a dékánnak nem ilyen a helyzet, akkor megugorhatta volna az áramszolgáltatók szókimondási szintjét, azaz: elsejével a kormányzat elvonásai folytán a tanszékvezetői pótlék összegét dec. 31-ig 0 (azaz nulla) forintban állapítom meg. Kéretik a t. tanszékvezetőknek ezt tudomásul venni, a megfelel szerződés módosításokat aláírni, fölmondani, lemondani, ki-ki kűzdjék ereje szerént a legbecsesbekért.
Egyáltalán nem irígylem a bölcsészkari dékánt, nem kétlem, hogy máshogy viselkedik jókedvében, de nekem személyesen nagyon nem tetszik ez a csöndes beletörődős asszisztencia a felsőoktatás kivégzésenél.
@dvhr: “en pusztan arra probaltam felhivni a figyelmet a galamus.hu cikke tenyszeruen hamis allitast tartalmaz”
Ezt jó hogy mondod, mivel egy szó kommentár nélkül tetted be a linket, ezért azt hittem hogy azonosulsz vele:)
Nádasdyt professzornak gondoltam, többnyire úgy is emlegetik, de ahogy most nézem tényleg nem az. (Ennek a cikkének a témához kapcsolódását viszont bevallom, nem sikerült felfedeznem)
Erdős Pál & Puskás Öcsi, Orbán & ‘magyar észjárás és leleményesség’:
http://www.youtube.com/watch?v=z6l7hdxS4vI
azaz előadás az MTA-n.