A kétharmados szendvicset végig kell enni
Eredeti szerző: maroz
Fintorgás van. Finnyáskodás: eddig falták több-kevesebb meggyőződéssel, de most egy olyan részhez értek, amelyikben olyan furcsa, barna valami van, és az nem nutella. Szegény butuskáim, azt hiszik, hogy ezt most nekik nem kell befalniuk. Úgy gondolták, hogy ez a kétharmad legalább számukra végig habcsók lesz, ha másnak le is tolja az orbánizmus a torkán a szarosszendvicset ők kérhetnek felmentést, és most nem győznek álmélkodni: nahát, ezt tényleg nekünk is be kell falnunk? Na, ne már!
Stumpf András, szegény naiv gyerek azt hitte, hogy neki egyenesen a Heti Válaszban is szabad fintorognia, feltehetőleg beleszagolt a szendvicsben felfedezett barnás izébe és hatalmasat csapott a billentyűzetére: na, én ezt aztán már meg nem eszem! Rögvest meg is írta a maga kis filippikáját, ami az alábbi linken olvasható:
http://hetivalasz.hu/jegyzet/hajra-elnok-ur-47357
Hát, vagy mégsem.
Pedig ott volt, bizonyíték rá, hogy a Mandiner is szemlézte. Onnan még nem tüntették el, gondolom a Mandiner főszerkje öreg netpolgárként kellően tisztában van azzal, hogy ami egyszer a netre kikerült, azt visszaszívni nem nagyon lehet már. Jelzem, hogy biztos, ami biztos alapon már én is lementettem az írást, szóval tényleg kár lenne a radírral vacakolni.
Érzésem szerint a Heti Válasz afféle jobber értelmiségi szelep, megkapta az engedélyt arra, hogy időnként a nagyon besűrűsödött gőzt leerissze, ő az orbánizmus hofigézája, mínusz humor. Nem annyira könnyű terep ez, a király bolondjának nagyon is okos embernek kell lennie, hiszen bármikor érheti az a meglepetés, hogy az uralkodó érti a viccet, csak nem szereti. Jobb előre gondolkodni, semmint utólag fejvesztve bízni abban, hogy de legalább majd az utókor szépen fog megemlékezni róla. Stumpf elkapkodta. Ilyesmiket írt:
Tehát a bizottság nemcsak, hogy elismeri a szövegazonosságot, de azt is állítja, hogy így a dolgozat nem felel meg az elvárásoknak. Tehát? Következtetés? Az egyetem a hibás, amiért akkor nem vette észre. Ennyi.
Nagyon sovány, nagyon gyáva. Egyrészt az elvárások nem megfelelő ismerete nem ment fel azok teljesítésének kötelessége alól, úgyhogy ez az egyetemezés a konkrét ügyet tekintve teljesen irreleváns.
Gyáva, hm. És akkor a Heti Válasz, aki szinte pillanatokon belül levette a szóban forgó cikket minek minősíthető? Stumpf András, ha eltűri, hogy lehúzzák a budin a véleményét úgyszintén minek minősíthető? Pedig minden tiszteletem Stumpfé, hiszen ő volt olyan bátor, hogy leírja azt, ami minden, nem orbánhívő írni-olvasni legalább tudó ember számára teljesen világos:
Attól még, hogy a »szövegegyezésnek« becézett plágiumot nem vették észre a hajdani bírálók, a doktori cím nem jár a továbbiakban, hiszen most meg észrevették.
Igen, ez ilyen egyszerű, és ennyire egyszerű a kommunikálása is: Kedves bulvárfogyasztó, ezt még önnek is értenie kell, ugyanis olyan ez, mint a szépségkirálynő-választás. Ott is kikötés, hogy a jelentkezőnek nem lehet túlzottan foltos a múltja, és ott is az van, hogy ha utólag kiderül ez meg az, mondjuk némi pucérkodás, pucéron huncutkodás, hasonlók, akkor bizony könyörtelenül elveszik a koronát, és odaadják a második helyezettnek. Schmitt Pálról kiderült, hogy legalábbis gangbangelt, tehát a doktori cím renonsz. Csak hát ugye a kétharmad.
Stumpf András koccant a kétharmaddal, mert naivan azt hitte, hogy a szendvicsfogyasztás opcionális. Hogy ha elértünk a barnás részhez, akkor egyesek akár ki is szállhatnak.
Hát nem. Azt bizony nekik is végig kell enniük, illetve nem kell, hiszen bármikor adott a lehetőség arra, hogy a földhöz vágják az egészet. Kérdés, hogy ő, ők mennyire bátrak, mást gyávázni könnyű, tessék példát mutatni inkább. Tessék a földhöz vágni azt a kurva kétharmados szendvicset, mert higgyék el, lesz abban még furcsaság, és ha most ezt a kis barnaságot még be is nyelik nagy fintorogva, akkor már közel nulla erkölcsi alapjuk lesz a következőnél jelezni, hogy na, ezt aztán már végképp nem! Vannak ugye ezek a szerencsétlen képviselők és pártapparátcsikok, már írtam itt arról többször is, hogy ők is rettenetesen meg fogják szívni, amikor véget ér a háromnapos esztendő (és a jelek szerint egyre többen kapnak a fejükhöz, hogy te jó isten, tényleg véget fog érni hamarost, legalábbis az ő számára jó eséllyel), de értük egyrészt nem kár, másrészt pedig nekik nincs is valós döntési lehetőségük, lásd azt a név nélkül nyilatkozót, aki elsírta magát, hogy akkor majd neki vissza kell mennie koszos 110 ezer forintért tanítani, ezzel szemben azért mégiscsak lenne az országban jópár ember, akinek van valamiféle emberi-szakmai reputációja a saját jogán is, és nekik lassan időszerű lenne elmerengeniük azon, hogy odadobják-e ezt Orbánnak, pláne a semmiért cserébe.
Valamiért úgy érzem, hogy az utolsó pillanatban vagyunk. Innen még lehetne visszaút, csak annyit kéne, hogy néhány Igaz Ember merje földhöz vágni azt a bizonyos kétharmados szendvicset, legyen elég bátorsága néhány autonómabb tekintélynek kimondani azt a rövidke mondatot, amit Stumpf András pillanatnyi (ellen)forradalmi hevületében le mert írni, hiszen a politikai elit orbánkonform részére hiába is várnánk, ők már megkapták az ukázt sms-ben, pofát tartani, szendvicset betolni, de nem ám akárhogy, hanem mosolyogva és nagyokat cuppogva hozzá!
@tarackos: Sőt, agyon is lövethetné ;))))
@nerángass: Röviden: szar minden, ami van, és csak egy, egyetlen ember képzelhető el, aki megteremti a nemszart. Bármiféle pluralizmusról, arról, hogy az érték az eleve differenciált, és lehet, létezhet belőle több is szó se essék, éljen az Egy Igaz Út, ámen.
Aki pedig nem hajlandó hagyni magát arra ráterelni, azt majd korbáccsal.
@maroz: Mondtam, hogy nagyon is korrekt ember Stumpf András:
mandiner.hu/cikk/20120329_stumpf_andras_kenytelen_vagyok_roviden_helyre_tenni_valamit
Sőt ez esetben a Mandiner, a Jobbkilkk és a Konzervatórium csapata is totál korrektül viselkedett, kiálltak SA mellett.
Egyébként jó ideje már csak SA és Ablonczy, Techet cikkei miatt néztem bele a Heti Válaszba. Nem attól becsületes ember valaki, hogy baloldali vagy jobboldali, konzervatív vagy liberális, hanem hogy a döntéshelyzetekben hogy viselkedik.
Akiknek viszont most igazán illendő lenne felkötni a gatyát, azok a magyar tudomány képviselői – itt a remek alkalom megmutatni, ki milyen ember. Pálinkás már egy tűrhetőt nyilatkozott, de azért, ha jól láttam, nem írta le, hogy nem maradhat doktor Schmitt – pedig ez tudományos szempontból teljesen egyértelmű.
@komment1: De, leírta, csak kellett hozzá egy fordítógép:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=237914829639555&set=o.181727571861866&type=1
😉
@maroz: Kézenfekvő, mondaná Fülig Jimmy, csak igy lehet “megőrizni a létezés magyar minőségét”.
@maroz: Végre a SOTE rektor is kimondta, hogy el kell venni Schmitt doktori címét – talán csak nem kavarodik fel ez a magyar tudományos állóvíz (fordítás: posvány)? De jó is lenne. Most lenne rá esély. Az se véletlen szerintem, hogy az ügynökügy is most lett ilyen központi kérdés. Szépen “beérnek” a dolgok, a posztkommunista múlt és jelen, most lenne lehetőség a tisztázásra.
@tarackos: Bakker, nyilván poénból írtam, de érdemes elolvasni mit ír erről a HVs Szőnyi a fészbukon, eszem karóm megáll, komolyan:
„Kedves András! Nem bontod ki az igazság minden szeletét. Volt egy megállapodásod a főszerkesztővel, hogy a közjogi méltóságokról szóló cikkeidet megjelenés előtt megmutatod neki. Ezt most nem tartottad be. Jó néven vettem volna, ha előző bejegyzésedkor ezt tudatot mindenkivel. (És ez tökéletesen független attól, hogy egyébként mit gondolok az egész búval csökött Schmitt-ügyről.) Szilárd”
@tarackos: Hát ezt tényleg érdemes volt elolvasni. Ugyanis Szőnyi itt világosan leírja, hogy kizárólag a közjogi méltóságokra vonatkozóan Borókai főszerkesztő fenntartotta magának a cenzúrázás jogát. Ha Szőnyi kicsit gondolkodik, ezt nem közli Borókairól.
@komment1: Minden főszerkesztő a legfőbb cenzor egy lapon belül. Egy politikai pártlapnál – logikusan – politikai érdekek mentén cenzúráznak. Nem ez a gond.
-Ezzel a (politikai) függetlenség látszata is elfüstölgött.
-Egy politikai lapba rendszeresen publikálók “függetlensége” is elszállt a kéménybe’.
Hogy Szőnyi ezt tudatosan csinálta, vagy csak nem gondolta végig…?
A kormányszóvivő Orbán Viktor szerepét firtató kérdésre közölte: a miniszterelnök nem mint miniszterelnök, hanem mint pártelnök tett javaslatot az államfői poszt betöltésére, egyetértésben azokkal az országgyűlési képviselőkkel, akik Schmitt Pált erre a posztra javasolták (SIC!).
index.hu/belfold/2012/03/29/giro-szasz_szerint_ez_nem_a_kormany_dolga/
hirszerzo.hu/nyuzsi/2012/3/28/Mindannyian_schmittek_vagytok_902Q3X#rss
Ez a szomorú történet is azt illusztrálja, hogyan fertőzi végig egy rossz döntés összes következménye a Nemzeti Együttműködés Rendszerének minden hajlatát. Kellett egy pitiáner senki, aki bármit megtesz a gazdinak – egyéb feltétel nem volt. És most miatta ég az arca parlamenti képviselőnek, egyetemi tanárnak, újságírónak és főszerkesztőnek, egyre szorosabban fojtogatja őket a hűség mocsara, és ahogy lesütött szemmel tovaügetnek a kínos kérdések elől, érzik már legbelül: mind schmittpálokká váltak.
@acs63: Szerintem ugyanarról beszélünk. Stumpf András leírta, hogy mi a szokásos menet a cikkeknél – ennek alapján a cikke Szőnyi szerkesztő kezén keresztülment. Sz. gondolom magát védi ezzel a facebookos megszólalással, csak közben diszkréten lerántotta a leplet arról, hogy Borókai ténylegesen pártlapként főszerkeszti a HV-t – ezt eddig is tudtuk, csak nem közvetlen forrásból.
@acs63: Mé….kibontotta a zigaság pár szeletét ;)))))
@komment1: És a végén eljutunk a poénomig, Stumpf majd bocsánatot kér.
Egyébként az egész sántít, ha Szőnyi a szerkesztő aki kitehet egy cikket akkor neki nem lett volna szabad Borókai szignó nélkül kitenni. Megy a szarkenegetés aztán a végén mindenki bűzleni fog…
@komment1: Kicsit elválik a kicsi szar a kicsi májtól, ezek a mi kalandjaink Krisztus után 2012-ben. És ennek örülnünk kell, ez van, ez a mi sorsunk.
Amúgy Stumpf tényleg frappánsan oldotta meg, kérdés, hogy van-e innen tovább együtt. Már úgy értem, hogy Borókainak és Stumpfnak együtt, mert ezek után teljesen nyilvánvaló, hogy valaki ostoba, gyerekes módon hazudott (belerottyantottak a spílhóznimba, de nem én voltam az!), és ez a valaki nem Stumpf. 🙂
@komment1: @nerángass: Nem nekem meglepi, hogy a HV pártlap. Azért vannak/voltak páran, akiknek meggyőződésük volt, hogy “független, igazmondó” sajtóorgánum, napi politikától mentes.
@tarackos: Ezek szerint piti önérdekből csinált nagyobb hülyeséget? Nem bekavar, hanem rosszul értékel?
Kirúgni! Ellenséghez beépíteni! 😛
@tarackos: Szerintem teljesen világos a helyzet – SA megírt egy nagyon bátor cikket, ami átment Szőnyi szerkesztő kezén, és kikerült a honlapra, ahogy szokott. Borókai meg levetette, mert pártérdek alapon nem nyerte meg a tetszését. SA-nak nincs oka semmiért sem bocsánatot kérnie.
@maroz: Az aztán már tényleg Stumpf A. személyes ügye, hogy mi egyebet tesz vagy nem tesz. Ebben az ügyben szerintem nagyon korrektül viselkedett, mint ahogy általában szokott. A korrekt viselkedésnek már most meglett a hozadéka – egyrészt negatíve, mert a főszerkesztőjével felvállalt egy konfliktust, másrészt viszont pozitíve, mert példamutatóan viselkedett. Ez a példamutatás, ha kis ügy, ha nagy ügy, mostanság kishazánkban különösen értékes, pont azért, mert olyan balkáni állapotok vannak éppen a Schmitt-féle gerinctelenség mérhetetlen elburjánzása miatt mindenütt, jobboldalt, baloldalt, az egész országban.
@komment1:
ezt értem, de nem igazán látom kikerülhetőnek. kicsi ország, kevés ember, azok minősége is eléggé változó, nyilván egy tehetséges de problémás (nem túlzottan tekintélytisztelő, igazságszerető, nem megalkuvó, teljesítményközpontú stb.) fiatalokat nem igazán szeretnének maguk közé, érthető módon. nem tudom a többi kicsi országban hogy van, nyilván mondjuk amerikával nem lehet összevetni…
szomorú hogy így van, talán az évtizedek során majd lassan változik a helyzet.
ugyanakkor amit nem hiszek el, hogy az graduális+posztgraduális képzés kb 8 éve alatt ez nem válik világossá egy diáknak. így aztán ha ő sejti, hogy a problémás kategóriába tartozik, tudhatja, hogy nem is érdemes próbálkoznia.
persze nem általánosságban írom, csak ahol látható, hogy ilyen a helyzet.
@Vortumnus: Tudod azért az nagyon gáz, hogy nem is érdemes próbálkoznia meg hogy a problémás kategóriába tartozik csak azért, mert tehetséges és a tehetségével tud is mit kezdeni. Sose gondoltam volna, hogy az akadémiai világban is létezik a túlképzettség fogalma – pedig de. Megdöbbentőnek tartom, hogy amikor valaki elér egy olyan szintet, hogy már valóban képes komoly, nemzetközi viszonylatban is értékes új eredményeket produkálni, akkor már nincs szükség rá idehaza – számtalan ilyen esetről tudok. Mondjuk “leépítésekről”, mikor nem a tudományos szinten ténylegesen síkhülye oktatót küldik el, hanem azt, aki heidelbergi PhD-t szerzett, és komoly eredményeket tett már le az asztalra. Utóbbi típus nem illik a rendszerbe, hacsak valamilyen módon nem nagy szerencséje van, vagy különösen alkalmazkodó. Mindez nyilván valamivel kevésbé jellemző olyan területeken, amelyeket igen nehéz átideologizálni, tehát a természettudományokban, matematikában. Az alkalmazkodást viszont csak szépítő szóként használtam, nem arról beszélek, hogy valaki deviáns lenne és ezért nem illik a rendszerbe. Hanem arról, hogy mondjuk nem hajlandó más helyett, más neve alatt “négerként” dolgozni, mint ami Schmitt esetében is történt – egy mostani konkrét esetről beszélek, és nem egyedülálló. Ilyesmik történnek. És nem akarom idealizálni a nyugati tudósvilágot, ott is van szakmai féltékenység meg “túlképzettség” (nehogy már egy assistant professor profibb legyen, mint egy associate professor, ez kínos lenne, tehát inkább kerülik), de ami itthon folyik, az mindent alulmúl. Pont olyan, mint minden egyéb magyar jelenség manapság – béka segge alatti perspektíva.
@komment1: “nehogy már egy assistant professor profibb legyen, mint egy associate professor, ez kínos lenne, tehát inkább kerülik”
Ez nekem furán hangzik, eddig úgy tudtam hogy akiről kiderül hogy jó azért a komoly helyek versengenek.
@tollaszerge: A legnagyobb kaliber profot persze, hogy nem zavarja, ha nagyon jó vagy. Az ilyenek szokták felajánlani, hogy dolgozz velük, mert annyira jónak tartanak. Viszont aki nem ez a kategória, az hülye lenne maga alá venni egy nála profibb fiatal kutatót – asszem ez emberileg érthető, bár egy cseppet sem szimpatikus.
@komment1:
ez gáz, igen.
de olyan közösségekben, ahol nem egyértelműen mérhető a teljesítmény, viszonylag sokan ismerik egymást, pláne ha mindenki, elég gyakran előjönnek ezek.
talán ott nem, ahol mások a szokások, más a tradíció.
informális csoportokban is kettősmércézés, érvekre való süketség stb. a jellemző tapasztalatom szerint—akkor hogy lenne másképp a második mondatban említett jellemzőkkel bíró formális csoportokban?
úgy tűnik, az emberek számottevő része ilyen, ezt szereti vagy legalábbis elfogadja.
@komment1: Normális egyetemen a recruiting nem egyszemélyes döntés, ezenkívül elég erős assortative matching van: ahol egy assistant prof lenne a legkiemelkedőbb oda nem feltétlenül akar menni — kivéve persze ha van valami szakmán kívül eső oka, pl családnak jó lenne stb. Utóbbi esetekben, ha az egyetem viszonylag normális, két kézzel kapnak az illető után.
Az a szint ahol szempont hogy akit felvesznek lehetőleg ne legyen túl jó valszeg teljesen a tudományos periférián van. Persze ilyen helyek is vannak, fejlett országokban is, de tudományos kutatás szempontjából ezek nem nagyon számítanak, mert azt ezzel a szemlélettel nem lehet.
Ha lesz új KE, akkor újabb 5 évre a nyakunkba ültet Orbán egy MARIONETT BÁBÚT, oszt jónapot.
Felkészül: TŐKÉS LÁSZLÓ, a szabadságharcos magyar nép mintapéldánya éppen ezért szimbóluma, magyar állampolgár, Schmitt utódja az EP alelnöki székben.
+ fricska a körkörös “magyarellenességnek”!
Szórakoztatóbb lenne kihúzni vele 14-ig
@Állományjavító:
Egyetértek azzal, hogy a mennyiségi változást lehet “serkenteni” (ez talán pontosabb kifejezés a “megelőlegezés”-nél). És nyilván – pont erről beszéltünk eddig is – egy ilyen Schmidt-féle affér pontosan ilyen serkentő tényező. (Póriasabban szólva: Egy szög a Fidesz koporsójába). Csak az a baj, hogy csak egy szög, és nem több. Az egészet kellene már összeácsolni, a hullát beledobni, és jó mélyre elásni. Ettől még messze vagyunk.
Hogy milyen szögek, és egyéb koporsóalkatrészek volnának még itt, az ugye részleteiben nem tudható előre. Bizonyára egy csomó lenne, hiszen 2 nagymálnába fogadok, hogy a Fidesz nem véletlenül kussol a besúgóügyben (pl. ha ez az Astoria-béli jóember nem jelentett annak idején, akkor én vagyok a Cseka, GPU, NKVD alapítója), de most már koporsószögekkel semmire nem megyünk, az idő rövid, a koporsó nem készül el időben, a hulla még vidáman futkos, stb, stb.
Vagyis, valóban igaz az ordas közhely (igaz közhelyek is vannak): Alternatíva kell. Erről röviden azt gondolom, hogy új erő ezen rövid idő alatt nem várható, a régiek ebben a formában eléggé hiteltelenek (a plebs előtt), tehát csak egy megoldás van: Nagyon karakán, határozott módon egységbe kell állnia a demokratikus ellenzéknek (a fasisztákat természetesen kihagyva ebből). Akkor van esély, különben nincs. Világossá kell tenni, hogy helyzet van, hogy nagy a tét, az ellenzék már nem bukott, politikai ribanc, hanem éppenséggel az egyetlen reménység a haza megmentésére. (Ez nem pátosz, hanem tény.) Ezt kell éreznie a Mari néninek, és a Józsi bácsinak is, vagyis olyan légkört, és hangulatot, amely hozzájuk is eljut, a messzi távolba. Ha ez nem történik meg, akkor nem lesz “minőségi ugrás”.
@tollaszerge: Ez nem egyetem függő, hanem ember függő. A kisstílűség nem magyar, hanem emberi tulajdonság, mint ahogy a nagylelkűség, erkölcsös magatartás is az. Egyébként meg hiába vannak bizottságok adott helyeken, azért alapvetően informálisan egyvalaki kezében van a végső döntés, mondjuk neki van szüksége egy assistant professorra és rá bízzák az egész ügy kézben tartását. Tényleg csak az a kérdés, hogy az illető szakmailag és emberileg milyen szinten áll.
Egyébként meg csak egy esetet említve, voltam olyan szitunak tanúja, hogy adott tudomány egyik világszerte legelismertebb kutatója egész este arról panaszkodott többek előtt, hogy milyen módon lehetetlenítik el itt meg ott a cikkei megjelentetéseit, illetve hogyan dobják vissza mások cikkeit, csak mert rá hivatkoznak. Az illető kutató jellemzően nagyon új dolgokat produkál, ezért böki számos ember szemét. Szóval volt alkalmam belelátni ilyen dolgokba – az emberek alapvetően mindenütt egyformák, mint Miss Marple megállapította. Mindössze az a különbség, hogy az illető kutató azért még így is rendkívül fényes karriert tudott és tud befutni – Magyarországon esélye nem lenne rá. Szimplán kinyírnák. Hát ez a nagy különbség.
@komment1: Eleve onnan indul a dolog, hogy normális helyeken ezeknek a dolgoknak a működését intézmények biztosítják. Ahol ez 1 emberen múlik, az régen rossz. Amúgy a legtöbb területen versenyző piacról beszélünk, ami simán tudja kezelni azt a helyzetet ha X-et azért nem vették fel Y egyetemre, mert jobb mindenkinél. Ilyenkor a megoldás az szokott lenni, hogy elmegy Z-re, ami jobb Y-nál, ennyi. Ha nem ez lett a dolog vége, akkor erősen gyanús hogy X tényleg azért nem került-e oda, mert mindenkinél okosabb, vagy ezt csak ő gondolja.
Nehezen tudom a fejemben összerakni azt a történetet, amiben vkit egyszerre 1. ellehetetlenítenek és 2. “adott tudomány egyik világszerte legelismertebb kutatója.” Ha 1. igaz, akkor kérdés hogy a 2.t hogyan mérjük. Self-assessment nem játszik 🙂
@komment1: nyugtass meg, hogy nem RT professzorrol, a CNN atyjarol beszelsz.
@tollaszerge: Persze hogy megoldja a “piac”, így van. Kb kismillió állás és egyéb pályázat van. Hiszen éppen ezt mondom, a valódi kaliber profok pedig olyanokkal akarnak együtt dolgozni, akikkel inspiráló a munka, valódi új eredményekre lehet jutni, nem pedig “bedolgozó munkásokkal”.
Egyébként nem tudom, mit nem lehet érteni a fenti sztorin. Marha sok szaklap és publikációs lehetőség van nyugaton, és attól még, hogy pár helyről kitúrják xy-t, attól még másutt publikálhat, sőt már eleve marha nagy profról van szó. Az új, átütő tudományos eredmények fogadtatása kapcsán pedig ajánlani tudom olvasásra Thomas Kuhnt.
Egyébként nyugodtan utánanézhetsz, ha érdekel, John Van Setersről van szó, az egyik legnagyobb prof az adott nemzetközi szakmában. Egy szekcióban adtunk elő az említett konferencián, most van sajtó alatt a konferenciakötet.
@komment1: stalinsmoustache.wordpress.com/tag/john-van-seters/
@jotunder: Kösz, hogy “előástad”, ezt nem láttam.
Remekül bemutatja, hogy milyen vérre menő csaták folynak szakmai berkekben. A helyzet nem egyszerű, ugyanis John Van Seters az öreg bölények között a “forradalmár”, éppen ezért voltak komoly gondjai a többi öreg bölénnyel pl az említett JBL-nél. Az öreg bölények jellemzően a történet-kritikai módszert kedvelik, és JVS ezt forradalmasította. Ezzel szemben tárgyalják itt a narratológiát és egyéb posztmodernnek nevezett irányokat – csakhogy ezek nem új irányok, mert évtizedek óta művelik őket, szintén vannak öreg bölényeik. A két társaság totál egymástól függetlenül fut, még a konferenciákon is, és ezen belül pl JVS éppen egy abszolút új megközelítést hozó szekcióba jött előadni az említett konferencián is. Tehát itt metodológiai, megközelítésbeli különbség van, nem egyszerűen új és régi szembenállásáról van szó. Én pl masszív filológiai alapokkal cseppet nem kedvelem az elszállt elméleteket, szerintem mindent csak a lehető legalaposabb filológiai elemzésre lehet építeni, minden egyéb ez után jön – akkor meg mi a fene az pl, hogy miért ne lehetne az allegorikus módszer az alap? Há azér, mer nem Szent Ambrus-féle szentbeszédeket írunk, hanem tudományt művelünk.
Ami engem illet, én azok közé tartozom (nem vagyunk túl sokan), akik ténylegesen többféle módszert alkalmaznak a legalapvetőbb filológia mellett, pl narratológiát, történetkritikát, de antropológiát, folklórt, vallástörténetet, stb úgyszintén. Így még JVS-t is sikerült meglepnem, mert egyik kedvelt szövegkorpusza kapcsán jutottam új eredményre, pont az ő munkáit is használva.
@komment1: Szerintem sincs oka rá a HV viszont vmiért maszatolt. A történések szerint Borókai ezúttal a rossz lóra tett, és nevetségessé is vált. Ez legyen Borókai gondja. Sztem jegelni fogják a témát, mindjárt elveszik Pali doktoriját majd írnak arról.
@acs63: Sztem igen. Stumpf nem tehet ki cikket, ha szerkesztői láttam nélkül nem lehet kitenni cikket akkor annak kellene ellenőriznie, hogy minden láttam meg van, aki kiteszi a cikket. Az első lépés a checklistáján: láttamok megvannak? Sztem vagy szar a folyamatuk és tk. nem ellenőrzik mert pl. bizalmi alapon megy vagy maszatolnak.
@maroz: köszi a választ, és azt hiszem, túl is tárgyaltuk 🙂
maroz: naponta csak egyszer dicsérek.
“…mert higgyék el, lesz abban még furcsaság…” nekem most ez a lényeg. Mert lesz bizony.
Itt most valaki nagyot ütött orbánon. Az emútkétév alatt más is kitanulhatta a terepmunka fortélyát. A rohattkommunista kapcsolati háló helyére belépett a pártjáé. És Kisgömböc most kezdi érezni, hogy bántja a szél. Már túl sok a szétosztott királyi föld!, mondhatták annak idején II. Andrásnak.
Talán az kezd visszaütni, hogy diktátornak meg komilfó mindekinekáldásának lenni egyszerre: megoldhatatlan feladat. Egy forradalomnak elengedhetetlen feltétele, hogy felfalja gyermekeit, mert e lesz a vége. (V.ö.: Wikileaks-jegyzetek)
Vagyis a Stump-féle bátrak nem bátrak/gyávák, hanem teszik a Ligájuk által fájuk bízott dolgukat. Januárban a Zsolti-Front, most éppen a kisstumpfok.
No,majd meglátjuk.
Puska kellett volna baz’meg – hogy a domain névadónál maradjak.
Már a 70-es években is csont nélkül eltüntették azt a járási párttitkárt, aki részegen elgázolta a TSZ-ből hazatérő fejőnőt. Ti pedig 2012márciusban azon rágóztok, h etikus-e az agitprop titkár elvtársnak letépni a faliújságról a mezei párttag elvtárs cetlijét, miszerint a párttitkár elvtárs mata-részeg volt?!!
Elolvastam vagy 80 hsz-t mire rájöttem, csak az időmet rabolom. Az internethasználó értelmiség rágja a gumicsontot és senkit sem zavar, hogy az ex-kommunista országok gazdasági éllovasa mellett elsuhant Csehország, Szlovákia, Lengyelország és mi eközben visszatértünk a Matolcsy-Unortodox-Tervhivatal által meghirdetett “gazdaságélénkítéshez”.
No, ezért ‘oszt kár volt Kádár elvtárs helyére Németh elvtársat jelölni! 🙁
@rokakutya: Az igazság nem bír el akármekkora mértéket.
“Az internethasználó értelmiség rágja a gumicsontot ” – nna, ha idáig eljutottál, már megmásztad a hegyet, és nincs más dolgod, mint vigyorogva körültekinteni a tájon.
Sok komment kifejezetten szórakoztató, a “hűbazdmeg, látod milyen okos vagyok?” – célú hozzászólások igen üdítőek ebben az igen szar világban.
De átadóm a megoldóképletet: csak a posztot olvasd, ha nem bírod a gyűrődést az ilyen szellemi edzőtermekben. 🙂
@tarackos: Na meg van a vége a sztorinak, Borókai “büntetést szabott ki” Stumpfra és Szőnyire is. Büntetést, szabott nem pedig szankciót alkalmazott, fegyelmit adott, vagy figyelmeztetésben részesített.
Mint a jó földesúr, Borókai büntet…
Borókai tovább magyarázza:
hetivalasz.hu/jegyzet/a-szabadsag-nem-nelkulozheti-a-felelosseget-47515/?utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_media_201203
@szempontpuska: Szerintem Borókai mellébeszél, és akkor igen finoman fogalmaztam.
Két dologgal támasztom alá.
1. Magának a magyarázkodó cikknek a megjelentetésével.
2.a. Ezt írja: “Amikor visszatértem a szerkesztőségbe, arról értesültem, hogy az önálló felelősségi rendszerben működő, de megítélését tekintve a szerkesztőség egészét befolyásoló online felületünkön megjelent Stumpf András Hajrá, Elnök Úr! című publicisztikája, úgy, hogy azt sem én, sem a nyomtatott lap, sem a honlap felelős szerkesztője nem látta, csak az ügyeletes munkatárs, aki az otthonról küldött cikket feltette.”
Kizártnak tartom ui., hogy csak most az egyszer, egy ilyen komoly ügyben történt volna így. Sokkal inkább gondolom, hogy ez volt a (jó, vagy rossz, tökmindegy) napi rutin.
2.b. ezt írja: “Csak mellékesen jegyzem meg, hogy Stumpfot korábban arra kértem: ha közjogi méltóságokkal kapcsolatban ír publicisztikát, arról előzetesen értesítsen engem.” Ez is annyira nem életszerű. Miért éppen csak Stumpfot kérte (volna)meg, miért nem mindenkit? És miért pont a közjogi méltóságokkal kapcsolatban? A Borókai szerint a gazdák nembántása az újságírás legkényesebb eleme?
De az is lehet, hogy Stumpf egy akkora lúzer, hogy tűzön-vízen keresztül meg akarta magát szívattatni egy kényes témában. No ezt nem hiszem.
“Az elmúlt két évben is számtalan gesztust tett a Fidesz: jelképes és valóságos javaslatokat közös munkára, konszenzusra.
Csakhogy az MSZP-nek is meg az LMP-nek is az volt az alapállása, a standard stratégiája, hogy eleve kijelentették, hogy minden ilyen kísérlet csak komédia, mert a 68%-os többséggel, úgysincs igazán szüksége erre a Fidesznek. Legfeljebb a Jobbik volt hajlandó asztalhoz ülni párszor, konstruktívabb pillanataiban ebben a majdnem két évben.”
ezt értelmes, tényleg művelt és képzett ember gondolja teljesen komolyan.
hogyan lehetséges ez??
@Vortumnus: Virtuális valóságban élnek. Éppen ez az ami most recseg ropog.
Jobber blogokon arról méláznak micsoda nemtelen lejárató propaganda folyik, micsoda hangnem ez – bármi is legyen Schmitt bűne. Ezek bedarálták az elmútnyócév összes Magyar Nemzetét és Hírlapját?
@Vortumnus: Ő a narancs tabeltát választotta és boldogan él a fidesz-mátrixban gombelemként.
@sajtohuba: Azt hiszem az a gond, hogy Borókai ezt a legkevésbé sem az olvasóinak, hanem a kitartóinak írta.
@szempontpuska:
tény, az illető számára Torkos Matild és Bayer Zsolt a két legkiválóbb magyar publicista….
azért is kérdeztem, mert valahogy nem akarom elhinni, hogy valaki így láthatja a világot.
fura, mindenesetre.
@szempontpuska: Jaja. Ez a gazdák nembántása és meleg sz@rig szolgálása tipikus esete.