A múltban élve
Eredeti szerző: sajtohuba
Nem, nem a Jethro Tull örökzöldjéről lesz szó, hanem Orbán egyik legfrissebb mondásáról.
“Erről ritkán szoktunk beszélni, de (…) Európa második legiparosodottabb országa éppen Magyarország, és nagyon jó esélyünk van arra, hogy ennek a választási ciklusnak a végére, tehát 2018-ra az első helyet is megszerezhetjük, ha ilyen ütemben fejlődik a magyar ipar” – mondta Orbán Viktor.
Arról még ritkábban szoktunk beszélni, hogy pl. a Deutsche Bank úgy tudja, hogy Magyarország csak a harmadik a fenti rangsorban.
Azt azért lehet tudni, hogy a fejlett országokban, beleértve a fejlettebb EU tagállamokat is, az egy Németország kivételével, már jó ideje nem az ipari termelés, vagy az árutermelő ágazatok, hanem a szolgáltatások termelik a GDP nemzeti jövedelem hozzáadott értékeket. Sőt, manapság már megkülönböztetünk gazdaságilag jobban fejlett országokat is.
A fő különbség a fejlett, illetve fejlődőnek tekintett gazdaságok között az egy főre jutó GDP mértékében, az iparosítottság mértékében keresendő. Ott keresendő igen, de nem azokon a területeken, amiről Orbán most beszél (ipar), illetve általában a NER-propaganda fókuszál (mezőgazdaság ((amiből negyedannyi GDP termelődik, mint a termékadókból)), vagy a bányászat), hanem azokkal ellentétben a szolgáltató szektor, illetve az un. tudás alapú szektor (ICT, azaz információs és kommunikációs technológiák, kutatás-fejlesztés, oktatás, tanácsadás, pénzügyi tervezés, stb). környékén.
Még egy index van, amit érdemes figyelembe venni, a „humán fejlettségi mutató” (HDI). Ez a születéskor várható élettartamot, az iskolázottságot és az életszínvonalat méri.
A NER-kormány gazdaságpolitikája tudatosan nem XXI. századi, és a XX. századi világképbe akarja visszalökni és konzerválni a magyar gazdaságot és társadalmat. A gazdaságot illetően ezt támasztják alá Varga Mihály tervei is. A megszorítások fájdalmasan nagyok és sok esetben fájdalmasan értelmetlenek lesznek.
A magyar társadalom lecsúszása, illetve lecsúsztatása is egyértelműen kiderül ebből a táblázatból. Egyrészt míg a „nagyon magas HDI” kategória értéke évről évre nő, vagyis az oda tartozó országokban javul a születéskor várható élettartam, az iskolázottság szintje és az életszínvonal, addig Magyarországon 2005 óta gyakorlatilag egy helyben áll. Ez viszont azt jelenti, hogy mivel ezen időszak alatt nem csak az előbb említett „nagy magas HDI” kategória alsó és felső értéke nő, de az azt követő „magas HDI” kategóriáé is, Magyarország mutatója viszont stagnál, hogy az ország csúszik lefelé! Különösen jelentős a relatív lecsúszás 2010-ben és 2011-ben.
Vagyis nem javul a születéskor várható élettartam, az iskolázottság szintje és az életszínvonal úgy, mint ahogy kéne, lehetne.
Egy dolog, hogy ha a Kedves Vezető jogász végzettsége okán nem ért gazdaságpolitikai kérdésekhez, és udvaroncai nem tudnak, vagy nem akarnak egy progresszív gazdasági pályát kitalálni neki, de ennél sokkal-sokkal súlyosabbnak tartom a társadalom kényszerített hozzáigazítását ahhoz az avíttas ideológiai-gazdaságpolitikai elképzeléshalmazhoz, ami a fejében van és ami a NER-ben megtestesül. A hozzáigazítás két fő terepe az egészségügy és az oktatás, a testi és lelki homo nericus kialakításának céljával.
Azt miért nem említi Orbán, hogy Romániától akarja elhódítani a trónt? a témában érdemes elolvasni a de facto cikkét is:
index.hu/gazdasag/defacto/2014/09/15/iparositas_ut_a_semmibe/
Chile, Szlovákia, Litvánia, Szaud Arábia, Brunei, Észtország, Csehország ….. mind mind előttünk állnak a 2013-as HDI listán.
2011-ben még 0.831 volt az index, 2013-ban már csak 0.811
Hasítunk, mi?
Aksiproblémái óta teljesen beszámíthatatlan szerencsétlen csuti orálmuzsik,valamit beadhattak neki az azeriek,vagy ott mutatták meg neki putinka hiteles ügynöklistáját…Persze az is lehet hogy abba kéne hagynia a lúzereknek való önfejlesztő kazetták halgatását.
kábé tökmindegy, melyik volna hasznosabb az országnak, mert ha a NER-en múlik (és rajtuk múlik), akkor ipar se lesz, meg szolgáltatás se.
max kitalálnak vmi olyan mérési módszert, amin kimutatható a fejlődés.
de én pesszimista vagyok.
@christvhu: Inkább hasadunk. Szétfele és lefele.
@sajtohuba: Valóban. De egyre inkább úgy érzem, hogy ezt magunknak (is) köszönhetjük.
Vétkesek közt cinkos, aki néma. Illetve nem is ez a megfelelő idézet ide.
Talán inkább a “fényesebb a láncnál a kard…” és főleg az : “és mi mégis láncot hordunk…”
Ezredszer mondom el: Minden nap, amit engedünk nekik országrontásra fordítani, az dupla kár. Ők szorgalmasan rontják, mi meg nem javítjuk.
És ez már régen nem arról szól, hogy azért kellene, hogy nekünk jobb legyen. A jövővel szemben volna kötelességünk.
@christvhu:
Én (is) alapvetően a gyerekeim s majd az unokáim sorsa és jövőképe miatt vagyok kiakadva.
Egy reális közeljövő kép:
444.hu/2014/09/24/1-dolog-amit-nagyon-gyorsan-meg-fogunk-tanulni-latin-amerikatol/
@sajtohuba:
“a Kedves Vezető jogász végzettsége okán nem ért gazdaságpolitikai kérdésekhez”
a Kedves Vezető jogi kérdésekhez sem ért; a jogi cunamit Navracsiccsal az élen parancsa szerint vezényelték le. parancsa és nem hozzáértése szerint.
“súlyosabbnak tartom a társadalom kényszerített hozzáigazítását ahhoz az avíttas ideológiai-gazdaságpolitikai elképzeléshalmazhoz, ami a fejében van”
nem, nincs ideológiai-gazdasági elképzeléshalmaz a fejében: sokkal rosszabb, hogy innen-onnan fölkapott gondolat- és eszmeforgácsok keverednek túlburjánzó antiszociális és egocentrikus hatalmi motivációval.
Az ország iparosításának jelszavát a múlt rendszerben hallottuk utoljára, de akkor még volt is létjogosultsága, mert kezdetben erősen agrár ország voltunk. Aztán ez elmúlt és ipari ország lettünk, majd a következő lépcsőben (mint oly sokan már előttem elmondták) szolgáltatás centrikus országgá váltunk. Az első ország amelyiknél (ha jól emlékszem a 60-as években) a szolgáltatási szegtor GDP aránya meghaladta az 50%-ot az USA volt.
Ha azt vesszük, hogy melyikben van a humán erőforrásnak nagyobb hozzáadott értéke (egyszerűsítve melyikkel lehet jobban keresni) akkor az sem nem az agrár szektor, sem nem az ipar, hanem – már ki lehetett találni – a szolgáltatás. Az orbáni közgazdaságtan és ideológia nagyon közel áll a Marxista-Leninista iskolához, ahol a munkát és az ipart tartották értéknek, a “többség” diktatúrája volt a kisebbség felett. De mint már mondtam akkor annak még volt értelme, de most már butaság, hacsak nem akarunk visszasűlyedni arra a szintre.
Viktor is too young to die, too old to rock and roll.
Erröl megint a Neoprimitiv jut eszembe, igaz ök vagy 30 évvel ezelött énekelték meg a 40-50 évvel ezelötti iparosítás eredményeit.
A vas és acél országa lettünk,
mert itt a vas is acél
vasalt nadrágban jár mindenki,
de rozsdásodik már a cél.
Az Egyesült Államokban a Fed dallasi részlege egy igen érdekes grafikont tett közzé, mely a foglalkoztatottsági adatokat mutatja be szektoronként felbontásban egészen 1850-ig visszamenőleg. A grafikonról az látszik, hogy míg a harmadik, vagyis a szolgáltató szektor folyamatosan bővül, addig az agrárium és az ipar aránya csökken a foglalkoztatottak arányát tekintve. Az újraiparosítást célul kitűző magyar kormány számára talán megszívlelendő lehet ez a mutató.
hvg.hu/gazdasag/20141004_Ezt_a_grafikont_kellene_mutogatni_Orbanek#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2014_10_4
http://www.businessinsider.com/dallas-fed-sectoral-employment-charts-2014-10