Az európai tudományos grantekről (szokásosposzt)
A volt KGST-országok összesen két (2) grantet nyertek el 253-ból az idei Advanced Grant (az a legmenőbb) pályázaton. Ausztria 11-t, Izrael 12-t nyert, Magyarország és Lengyelország egyet-egyet ( a szlovének nyertek hármat). Örömmel jelentem, hogy matematikus (Rényi Intézet) nyerte a magyar grant-et *. Ez egy kurva kemény világ, és egyre keményebb lesz.
- igy most van 5 ERC-győztes társszerzőm. jó, mi? 🙂
Jól érzékelem, hogy tudományos területen is kezdünk belecsúszni az összeszerelőüzem kategóriába? A másutt tárgyalt MOME-ügyről jutott eszembe.
Grant kapitány mostohagyermekei lettünk!
Oks.
De ezt az átlagmagyar honnan tudja?
Sehol nem irnak erről….
Vagy én vagyok tájékozatlan, bár elég sok hiroldalt olvasok.
Csak azért tudom, mert idejárok.
Amúgy, szép teljesítmény a keleti blokktól… 😃
Amúgy én olyat hallottam, hogy Izraelben ha valaki bejelenti, hogy ERC grant proposalt fog írni, akkor az intézménye egy fél évre mentesíti szinten minden egyéb feladata alól, hogy a pályázatra tudjon koncentrálni. Nem tudom, az ELKH vagy az egyetemek itthon nyújtanak-e ilyesmit.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw:](#comment-317290
Sajnos, ez sokkal régebbi sztori, a Nature nyolc éve megírta a posztszocialista országok indokolatlan diszpreferálását, éppen az ERC Grantek kapcsán:
https://www.nature.com/articles/515022a#/europe
Amúgy a magyar tudósok az első tíz évben kifejzetetn jól szerepeltek a régióból, köszönhetően alapvetően az akkor még MTA kutatóhálózatnak és a CEU-nak: https://egyetemipolgar.net/2017/04/12/europa-tudomanyos-szetszakitottsaga-nem-csokkent-a-posztszocialista-keleti-regioban-a-magyar-dominancia-szinten-megmaradt-koszonhetoen-az-mta-nak-es-a-ceu-nak/
,,igy most van 5 ERC-győztes társszerzőm. jó, mi? 🙂”
Jobb, mint az Erdős-szám 🙂
@fortin2:
JA, lehet a NERben keresni a hibát, de a volt szovjet csatlósok mind ilyen gyengék. Ennek több oka is van. Először is, nem pályáznak sokan. (Miért nem harangoznak? Nincs harang.) Ld. https://erc.europa.eu/projects-figures/statistics
Advanced grants 2014-: Mo. 12,13,12,14,19,14; a többi is hasonlóan 10-20 nagyságrendű. Ezzel szemben a menő országok 100 vagy több pályázatot is beadnak. A Consolidator is ilyen.
Magyarországon van 690 MTA tag és 2607 MTA doktor. Ezek <5%-a volt képes ERC pályázatot beadni.
…gondolom, az évek óta tapasztalható felcsökkenésnek azért némi köze lehet a híresen színvonalas magyar tudományfinanszírozáshoz is.
.
…Emlékeim szerint például a kilencvenes évek végén a Szegedi Biológiai Kutatóba, a Magyar Tudományos Akadémia legnagyobb (és külföldön is egyik leg[el]ismertebb) kutatóintézetébe a t. tudósoknak kellett behurcolászniuk a táptalajok elkészítéséhez szükséges – és természetesen saját pénzükből vásárolt – cukrot. No meg persze a gumikesztyűket (stb.) is.
.
De ez még az átkos preorbáni időkben volt; azóta bizonyára nagyságrendekkel jobbá tétetett minden. (Eleve az MTA-nak ma már nem kell bajlódnia holmi kutatóintézetekkel etc.)
@labrys: ezen a szinten, ez nem igy megy.
iskolakrol van szo. osszesen 21 Advanced Grant-et nyertek magyarok, plusz a Synergy. nagy vonalakban matematika, idegtudomany, molekularis biologia, meg amit a CEU hozott. ez nem egyszeru politikai kerdes, egy mai Advanced Grant az mar husz eve is latszott, matematikaban esetleg negyven.
Ez nem igazság! Szlovénia nagyon kicsi ország. Hogy jönnek ők ehhez?
@vattablz: 2008-ban és 2010-ben Magyarország négy advanced grantet nyert, 2016-ban hármat. Ez vélhetően nem politika (miért nem kaptak a csehek egyet sem?) , ez az egyre brutálisabb verseny.
Kedves JT, ha látnál pár idei OTKA pályázatot, nem csodálkoznál a gyenge ERC számokon. Nem elhanyagolható mértékben kaki OTKA pályázókból nem lesz elhanyagolható mértékben rosszul vagy sehogy sem pályázó ERC aspiráns, ugye. Komolyan, most mit vársz egy olyan országban, ahol természettudományos területen h=3-mal idén egyetemi tanár lehetsz?
@chienenchaîné: Ezt a 690-et ezt honnan szedted?
@dvhr: https://mta.hu/mta_tagjai
A keresés eredménye: 690 találat (bármely fokozat, etc.)
@incze: Ertem, tehat a kulso es tiszteletbeli tagokkal egyutt, Mondjuk attol eltekintve, hogy “a Magyarorszagon van 690 MTA tag” inkabb a hazai tagokat sugallja, mondjuk USA-beli, kanadai kutatok ritkan palyaznak europai grantokra.
Ha már EU – ezt támogassátok yól!
A Renyi Intezet csapata. https://www.renyi.hu/hu/hir/focicsapatnyi-erc-nyertes-kutato-a-renyiben
Efelejtettem, melyik topicban volt a MOME palyazat, ugyhogy idebiggyesztem.
Ma eszembe jutott es rakerestem. Az EU oldalon ezt talaltam. Talan valaki le tudja ezt kozerthetore forditani (angolul eleg turhetoen tudok, konkretumrepellens bikkfaul nem). Ja, van egy masik magyar benne, a BayZoltan.
“Engage4BIO will strengthen circular, sustainable bioeconomy and sustainable regional development through engaging quadruple helix actors – taking into account their diversity of societal, economic and cultural perspectives from five regional bio-based systems (and five associated regions) in processes of design thinking, co-creation, (re)training and skills development. Based on their regional specificities (availability of biomass feedstock, level of technology, planetary boundaries and social capital) activities will be co-created, performed and (re-)shaped to their best advantage for each region. The regional bio-based systems focus on the five major value chains, namely circular and bio-based textiles (NL), agriculture and agro-food industries (HU), wood and interior (AT), bio-based and sustainable packaging (FI) and blue bioeconomy (IT). The embedding art and design in the activities the framework will boost the uptake to a) strengthen local governance feedback loops and respective governance models, b) to increase design thinking and co-create formats for training, retraining, mentoring and skills development and transfer fostering understanding and engagement in bio-based systems c) to co-create communication and awareness campaigns. The co-created and implemented activities result in fully open initiatives that advance skills transfer and development activities like (re-) training formats or mentoring programmes for various relevant stakeholders in bio-based value chains, and encourage the inclusion of citizen’s knowledge and perception as well as the engagement of citizens, boosting a better-informed decision-making process and enhancing engagement and innovation. Thus, Engage4BIO framework will be designed in a transferable way, considering regional, natural and cultural differences and will be applicable in different European regions, also thanks to the involvement of networks and regions the partners include.”
@Podvinecz marsall:
“A fölvételt lemásoltam, és szintén elküldtem Holknak elemzésre.
— És hol van az analízis? — kérdezte Lundin Crast.
Itt jön a dolog csattanója — válaszolt Hardin. A három dokumentum közül ezt volt a legnehezebb kielemezni. Mire Holk kétnapi kemény munkával kirostálta az összes üres kinyilatkoztatást, a ködös fecsegést, a semmitmondó véleményt — egyszóval az egész szózagyvalékot; kiderült, hogy egy árva szó sem maradt. Pelyva volt az egész.
Uraim, Lord Dorwin a tárgyalások öt napja alatt nem mondott az égvilágon semmit! Anélkül hogy ezt észrevették volna. Ennyit érnek azok a biztosítékok, amelyeket a maguk drágalátos Birodalma nyújtott maguknak.”
Kicsit bövebben itt: https://www.orulunkvincent.hu/evertekelo_beszed/
@Podvinecz marsall:: szerintem ez arról szól, hogy a birkákat etetni kell, mert különben megdöglenek, viszont ha felhizlaljuk őket szép kövérre, akkor egyrészt megspóroljuk a fűnyíró közmunkások bérét, másrészt lesz sok gyapjúnk, amiből kiváló kipcsák nemezrátétes szűrök készíthetők – albán és montenegrói nemezveredékben, lásd még partnerrégiók –, nem is beszélve a számos juhászi és pulii munkakörről, amit mindeközben megteremtünk. Mintegy. (Egyébként pedig lopni megyünk, hej, hej!)
@labrys: és a metánnal mi lesz, azt átcimkézzük földgázra?