Jámbor András: A fideszesek okosabbak.
“Okosabbak nálunk a fideszesek, több nemzetközi szakirodalmat olvasnak….”
“Végtelenül kevés szellemi tőke van egyébként, ami a magyar politikában az ellenzéki oldalon forogna…”
A harmincnyolcadik perc végétől hallgatható meg Benyó Rita Jámbor Andrással (számomra ő az egyik legszimpatikusabb magyar politikus, annak ellenére, hogy a nézetei sokkal baloldalibbak annál, mint amit én könnyen tolerálok) interjújában.
Miben van igaza Jámbor Andrásnak? Arra, hogy Orbán Viktor sokkal többet olvas divatos nyugati politikai irodalmat, mint Kunhalmi Ágnes, Jakab Péter vagy akár Gyurcsány Ferenc, megesküdnék. Azt nem tudom, hogy ennek milyen hatása van a magyar politikai életre. Általában nem gondolom azt, hogy politikusok olvasottságának közvetlenül hatása lenne bármire, közvetetten talán.
Azt hiszem, hiszem, nem tudom, hogy Magyarországon bizonyos jellegű “szellemi tőkéből” meglehetősen kevés “forog”. Szoktam viccelődni az MCC-be invitált hasznos idiótákon, Peter Boghossiantól, Rod Dreherig, de egymilliárd dollár az egymilliárd dollár. A NER kiépített valamiféle nyugati (és érdekes módon nem feltétlenül ókonzervatív trumpista vagy populista salvinista) kapcsolatrendszert, és bizony BNG van olyan nyugatos, mint Fegyőr vagy Hajnal Miklós. Orbánék építettek egy intellektuális hátországot, ami olyan amilyen (amilyen, elég durván amilyen), az ellenzéknek pedig nem nagyon van szellemi bázisa.
Nem hiszem, hogy a brit konzervatívoknak létezne intellektuális hátországa. Magának Angliának van, Németországnak van, Franciaországnak van, leginkább az elitegyetemek környékén. Nyilván érdekes dolog, hogy Orbán szeret nyugati politikai irodalmat olvasni, de ez valamiféle hobby, a kérdés az, hogy létezik-e egy olyan nyugatos társadalomtudományi/bölcsész elit, ami a magyar közélet szellemi bázisaként is funkcionálhathatna. Az engem nem érdekel, hogy ez hogyan hatna a választásokra, ahhoz nekem nincs közöm.
Érzem, hogy az Olvasó fel fog bosszantani azzal, hogy de hát X.Y, U.V és W.W… X.Y kókler, U.V közepes, W.W pedig két éve Bécsben dolgozik a Quellenstrassén. De jó, elfogadom, hogy vannak kivételek, kivételek mindig szoktak lenni, állításom az, hogy nagyon gyenge az a szellemi bázis. A konzervatív viccesen gyenge, érdemes megnézni a Kommentár tartalomjegyzékét, az idősebb, politikából élő tehetségtelenekre jönnek fel az ifjabb, agresszívabb, politikából élő tehetségtelenek, Jámbor András akár még reménykedhetne is, de itt nem erről van szó. Az értelmiségi elit meggyengült, elfáradt, teljesítményhiányossá vált. A közbeszédben pedig eluralkodtak a puzsérok. Ez egészen biztosan nem volt mindig így. Azt nem tudom, hogy az a bizonyos budapesti liberális elit, akit most utálni kell, mennyire olvas nyugati lapokat, izgalmas nyugati könyveket, hát vannak kételyeim, erős kételyeim. A konzervatívok esetében nincsenek kételyeim, a kis arcukon látszik a valóság.
Ez nem egy nyugatias ország. Vannak nyugatias niche-ek benne, van helyenként tisztes középszer, ritkábban jobb is, de alapvetően Magyarország nem nyugatias ország, és a magyar ellenzék ezt a nem-nyugatiasságot időnként látványosabban reprezentálja mint a kormányzat, ebben Jámbor Andrásnak teljesen igaza van.
Valami elveszett a Kádár-korszakban, amit nem lehetett pótolni, eltűntek a mesterek, az iskolák, és harminc év alatt szinte semmit sem sikerült újjáépíteni abból, amit lerombolt a kommunista rezsim. Csehország és Lengyelország érdekesebb, mint Magyarország. Talán mert jobban simult bele az ország a létezőbe, a történelmileg úgy alakult-ba, talán mert volt egy illúziója, hogy tulajdonképpen, hogy lényegében, hogy bizonyos szögből nézve. És nem.
@halatlangazember:
Hát miért is nem tesz ajánlatot az ellenzék a többire, amit írtam, tényleg.
Különös, hogy 12 év kormányzás után a kormányzás eredményeiért/eredménytelenségét az ellenzéket kellene felelőssé tenni, de rendben, nézzük, mire tudna az ellenzék ajánlatot tenni (az általam írtak sorrendjében):
– az ellenzék nem tud alkotmányozni, mert ahhoz alkotmányozó többség kell. Ha tudna, nem ellenzék lenne.
– az ellenzék nem tudja magának kedvezően módosítani a választójogi szabályokat, mert az meg sarkalatos törvény. Ha tudná, nem ellenzék lenne.
– az ellenzék nem módosíthatja a jogállam intézményeire vonatkozó jogszabályokat, melyek ugyancsak sarkalatos törvények többnyire, és nem választhatja meg azok vezetőit. Ha tudná, stb….
– az ellenzék nem módosíthatja az önkormányzati törvényt, nem szüntetheti meg a katyvaszos vízfejjé dagadt kormányhivatalokat és nem nevezhet ki olyan vezetőket, akiknek a kinevezése kormányzati hatáskör. Ha tudná, már nem ellenzék lenne.
– elhallgattatták, intellektuális és egzisztenciális romlásba kényszerítették az értelmiséget (az iskolák és az egyetemek szétzilálása, az akadémiai kutatóhálózat szétverése, a CEU elüldözése, a színházak elfoglalása, a közgyűjtemények, múzeumok önkényes emlékezetpolitika szolgálatába állítása) – a szervezeti kereteken az ellenzék nem változtathatna, a vezetők kinevezésében nem vehetne részt az ellenzék. A következményi károk (öncenzúra, belső és külső emigráció) mérséklésében talán volna szerepe. Hogy ennek a rendszerrel szembe volna-e, s ha igen, mennyi esélye, azt persze nem tudjuk.
– az egészségügy, a járványkezelés, a közoktatás megszervezésében civilek ezrei vettek részt a maguk módján és eszközeivel (gyűjtések, a karantén okozta nehézségek áthidalása érdekében nyújtott segítség, stb.). Nem tudom, milyen más választ tudna adni az ellenzék egy kormányzati feladatra. Azt nem vitatom, hogy nincs olyan ellenzéki program, amely alapján meg lehetne állapítnai, mit kezdene az ellenzék ténylegesen az egészségüggyel, az oktatással, a szociális gondoskodással. Mellesleg ilyen kormányprogram sincs.
– a közpénz herdálásáért mégsem azt kellene felelőssé tenni, aki pont nincs annak a közelében, hogy herdálhasson. A bűncselekményekért meg tényleg annak kellene felelnie, aki azokat elköveti.
– Putyin támogatása a legmagasabb állami szinten kialakult gyakorlat. Szerintem az ellenzék léphetne fel markánsabban vele szemben, de ez nem változtat azon, hogy a külpolitikai felelősség is a kormányzaté.
– a médiába tolt és kormánypropagandára, valamint karaktergyilkosságokra felhasznált közpénzek, a közszolgálati média eliminálása azzal a következménnyel jár, hogy az ellenzék válaszait akkor sem hallod, ha vannak ilyenek.
Mindazonáltal: olvassatok mindennap ti is, olvasni jó 🙂
@Ervsebesz:: a politikai ajánlat az egy olyan dolog, hogy itt egy releváns probléma, erre nekem, mint politikai aktornak, ez a megoldásom. Érthetően, koherensen, és 2022-ben valószínűleg borzasztó egyszerűen. Tehát: szar az egészségügy, megjavítom? Ez nem ajánlat, nem egy eladható történet, és nem releváns. Az már ajánlat, hogy mondjuk lesz körzeti orvos mindenhol. Vagy lecsökkentem a rákos betegségek várólistáját. Vagy bármi, fogalmam sincs, embereknek releváns dolgokat kell ajánlani. És különböző embereknek mást, budapesti értelmiségnek lehet ceu-t visszaadni, vidéki tanárnak digitális osztálytermet és kevesebb bürokráciát, satöbbi.
.
Én egy percig sem kértem számon a kormányzat teljesítményét az ellenzéken, nem olvashattál tőlem ilyesmit. Én azt kérdeztem, hogy miért nem volt ennyi probléma közül legalább valamennyire elhihető ajánlata az ellenzéknek, ahelyett, hogy csak annyit tudna mondani, hogy orbán rossz, váltsuk le. és utána?
[@halatlangazember “egy releváns probléma, erre nekem, mint politikai aktornak, ez a megoldásom”: Ez szakpolitika, ill. szakma; Sajnos az átlagpógár nem olvas több oldalas (szakmai) fejtegetést, cikket (nem véletlenül nem olvashatsz kormányprogramot sem). a fides ennél egyszerűbb (és hatásosabb) kommunikációt használ, kb a “kik vagyunk, mit akarunk, és ki van ellenünk” hármasra felfűzve (akár ov heti beszédeiben, akár plakáton, egyéb média felületeken) És működött; Ennek valóban nem volt ellenszere; Pedig, ha nem 60-70 oldalon, de akár slagwortokban lehetett olvasni célokat (vagy ígéreteket) https://egysegbenmagyarorszagert.hu/ellenzeki-program-2022/ Van benne oktatás, CEU, rendőr, faluprogram, egészségügy kinek mi “ingere”..
@halatlangazember: “orbánviktor 2010-ben ezek nélkül nyerte a 2/3-át, és ha összehasonlítod az akkori politikai palettát, az ellenzéki szereplők potenciálját, stb. kurvára semmi sem változott azóta, csak mondjuk orbán több könyvet olvasott. ez nyilvánvalóan milenneha érvelés, aminek általában semmi értelme, itt talán annyiban van, hogy az ellenzék végre ne egy saját maga által nagyra fújt démonnal harcoljon”
Én csak azt állítom, hogy a démont nem az ellenzék fújja nagyra, a démon kisgömböc módjára zabálta fel az országot és növesztette nagyra magát.
Az ellenzék valóban nem állt elő reális alternatívával (ebben egyetértünk), de mivel Orbán rendszere a választásokon nem váltható le, ez kb. mindegy.
Na de itt is van a helyes ellenzéki magatartás vezérfonala: link
@Ervsebesz:
Megpróbálom elképzelni, hogy az ellenzék előáll reális alternatívával. Tényleg abszolúte reális, támadhatatlan, gazdasági, jogi, történelmi stb. szempontból felkészült, makulátlan múltú, sok nyelven beszélő, a “nép nyelvén” is beszélni képes, ráadásul nemdohányzó, viszonylag jó karban lévő, legalább háromgyerekes alternatívával. Megpróbálom elképzelni, ahogy a fidezes médiapitbullok elismerőn bólogatnak, mondván, igen, ez már valóban reális alternatíva, még Orbán is szót ejt róla a péntek reggeli rádióshakniján, ő is azt mondja, hogy bizony ez az ember reális alternatíva, sőt még Mráz Ágoston Sámuel és Deák Dániel is megszakértik az illetőt, elismerve, hogy reális alternatíva. A Vasárnapi újságban Kövér László beszél róla, és ő is reális alternatívának nevezi.
Orbán utasítja Rogánt, hogy mivel végre van reális alternatíva, ne legyen lejárató kampány, ne legyen semmiféle karaktergyilkolás. Rogán utasítja Papp Dánielt, hogy a reális alternatívát hívják meg rendszeresen a tévébe, és engedjék neki, hogy elmondja, miért is reális alternatíva ő. Ugyancsak Rogán Orbán utasítására intézkedik, hogy a reális alternatíva a megyei lapokban is jusson megszólalási lehetőséghez. A kormányinfón Gulyás Gergely bejelenti, hogy mivel végre van reális alternatíva, Orbán vállalja a tévévitát.
Tényleg megpróbálom mindezt elképzelni, de nem vallom be senkinek, mert nem szeretem, ha lehülyéznek, és még kevésbé szeretem, ha joggal hülyéznek le.
@Ervsebesz: Érdekes, hogy ami a választások előtt még “állítsuk meg Sorost / Gyurcsányt / migránsokat”, az a választások után “az emberek támogatják a korszakot, kialakul egy elkötelezettség iránta”. Nahát.
MUHAHAHAHA
https://www.facebook.com/photo/?fbid=554549672709302&set=a.347694613394810
@halatlangazember:
ez komoly? Az elso pont Magyarorszagon mindenre eleg es mindent magyaraz; minden mas, ami azutan kovetkezik vagy kovetkezne, csak habveres.
@Podvinecz marsall: nyolcadik pont, szerintem viktororban olvas vincentet (is)
Ja, vasalt népsportot.
Egyébként meg tökmindegy. Ha szamovárokról olvas, azt is tankká szintetizálja.
@halatlangazember: Érdekes ez a 8. pont. Ha a viktoriánus rajongótábor megfogadja ezt a tanácsot, 2026-ban a Fidesz az 5% eléréséért fog küzdeni — csak rá kell nézni az iskolai végzettség – fidesz szavazók aránya grafikonra. Nyugodtan kimondhatjuk, hogy funkcionálisan illiterátus (ezt a kifejezést nemrég tanultam) nagyon nagy hányaduk. Ha az olvasás gyakorlásával elmúlik belőlük… ajjaj :))))
\
Egyébként szimplán a kettősbeszél újabb példája, semmi látnivaló, haladjunk!
Vincent törvényei vs. Orbán 12 pontja. Érdemes elolvasni őket egymás után. Ugyanaz a meccs, ahogy a két edző látja a szünetben.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: 😀 😀 😀
.
De akkor majd a funkcionális illiterátok az ellenzékre fognak szavazni? (tudom, tudom, takarodjak a hülye kérdéseimmel)
@halatlangazember: Nem. Hanem akkor már nem lesznek funkcionálisan illiterátusok. A kifejezés azokat az embereket jelöli, akik megtanultak, tehát valaha tudtak elfogadható szinten írni-olvasni, csak ezen képességük elhanyagolása miatt leépült a szövegértelmezési képességük. Viszont, ha tömegek — az álságos tanácsot követve — elkezdenek napi rendszerességgel olvasni, akkor jó eséllyel visszaszerzik az értő olvasás képességét, ami a fideszre nézve káros — tekintettel arra, hogy a hatalmuk nagyrészt a szellemi sötétségben tartáson alapul.
És valószínűleg tényleg ennyire egyszerű a képlet, ugyanis az u.n. boldog békeidők (a kiegyezéstől az I. Világháborúg) és a szép számban alakuló és működő paraszti és iparos olvasókörök időszaka elég feltűnően egybeesik.
@SMFB:
A 12 pont idióta lózungok (közhelyek/baromságok) felsorolása; míg Vincent törvényeiből levezethető, hogy kb max. ennyire képes a mi führerünk. Amikor megmondja a tutit, abból mindig valami értelmetlen hülyeség lesz. Sokkal jobb ő (a legjobb) más műfajban: lopni, csalni hazudni.
” Céljaként pedig azt tűzte ki: az évtized végére az, aki átlépi az osztrák–magyar határt, épp úgy ne vegye észre a különbséget, mint aki Németországból lép át Ausztriába.”
Na kedves olvasógyerekek, szerintetek ki mondta ezt tegnap?
(Annyit segítek, hogy az egyik legokosabb fideszes, aki a jelek szerint mégis elfelejtette, hogy amit a kövi nyolc évben utol szeretne érni, azt a helyet pár éve egy drámai videóban mutatta be a progresszió mocsarában haldokló végvonaglásai közben, mint ahonnan feszt menekülne Hunniába a veszélyeztetett keresztény fehér józan minoritás.)
@velotanya: Ezen egy kicsit én is fennakadtam, hogy vajh mivégre akarja ez a János sokat szenvedett kis hazánkat lerántani a bűzhödt mocsárba, ahol csak az idősek maradtak FEHÉREK ÉS KERESZTÉNYEK, mindenki más bevándorló. Mondjuk az a rész, hogy hiába is próbálkozna beszélgetni a járókelőkkel, senki nem tud németül, már megvan.
@velotanya: : Háát.. az olvasni tudás egy dolog. Az aranyhal memóriával is kezdeni kell valamit (mint a példád mutatja) ;-).
’90 óta állandóan felmerül ez a “sógorék utolérése” c. delirálás. A bölcsesség viszont úgy szól, hogy “ha nem megy a kupi, akkor nem a bútort kell lecserélni”. Egy komplett lakosságot lecserélni viszont nem lehet. Ezért aztán hosszú evolúciós folyamatnak néz elébe Mo (aminek vitya – már negyedszázada – minden erejével igyekszik keresztbe tenni). Első lépésben a jani rögtön szólhatna a marcsellónak, hogy Ausztriában euróval fizetnek ám – ami azért mégiscsak jelent valamit. De ha ezek “svájci frankot” csinálnak a magyar forintból, egye fene, én is kinyalom a vitya seggét a Kossuth tér közepén, fényes délben (OK. tudom, nem vall valami nagy bátorságra ilyet megfogadni :-)).
Btw. hogy tetszett a büdös vén komcsi rendőrcsizma röfögése a polgári engedetlenségről?
@ijontichy:
Egyszerű ez, elvtársak: Polgár nyet, polgári engedetlenség nyet .
(a человека нет, проблемы нет mintájára)
Egyébként a legtöbb klikes iskolában már észre se fogják venni a változást: eddig a szakérettségis hittantanár tartotta a kémiaórát, mostantól a körzeti meghízott fogja, sag schon:/
Nem tudom, hová való lenne ez a hír, jobb ötlet híján idelinkelem: https://24.hu/elet-stilus/2022/05/24/toth-gabi-keresztenyseg-vallas-m5-ez-itt-a-kerdes/
Ha esetleg van valakinek kontaktja a művésznőhöz, megkérdezhetné tőle, hogy mit gondol a magyar kormány magatartásáról, ha Iványi Gábor nevét hallja, különös tekintettel a keresztényüldözésre.
@azuccahirmondoja: Nem egészen értem, hogy miért pont Iványiék zaklatására kérdeznél rá az elmúlt év(tized)ek hazug álkeresztény húzásai közül, de ez lesz a válasz lényege: “senki nem hivatkozhat a kereszténységére, ha adócsaló”. És biztos vagyok benne, hogy a művésznőnek tényleg fogalma sincs az eset körülményeiről.
@velotanya: Hehe, keszthelyi volt szomszédomról, egy idősebb osztrák hölgyről volt “köztudott”, hogy ő is a rengeteg bécsi pomogács miatt választotta a fehér, keresztény Balatonpartot. Aztán úgy alakult, hogy pár éve inkább mégis hazaköltözött rettegni.
@Hottentottenstottertrottelmutterattentäter… usw: köszi, hogy elmagyarázod nekem a saját poénomat 😀
@halatlangazember: Szívesen! A közszolgálatért bármit :))))