Az első bajnoki
Eredeti szerző: szempontpuska
Pontosan ma, és pontosan most – e poszt megjelenésekor – van 110 éve annak, hogy megkezdődött az első bajnokság a magyar labdarúgásban. Az MLSZ 1901 januárjában írta ki a tornát és a következő hónapban már útjára is indult a labda.
A történelmi nyitányra a Millenárison került sor, a mérkőző felek a BTC és a BSC csapatai voltak.
1901 február 17-én, délután háromkor dr. Speidl Zoltán sípszavára kezdődött meg a találkozó. Az első magyar bajnoki gólra a 30. percig kellett várni, amikor a (későbbi bajnok) BTC-nek Ray szerzett vezetést.
A BTC balszárnya ügyesen kombinál; Mindnernél a labda, továbbadja Raynek, a balösszekötő nem sokat teketóriáz, hanem lő: gól! Gól, góól.
A mérkőzés második félidejében Ray majdnem ismétel, de a kapuba tartó labdát Róka János (saját csapattársa!) kivágja. Róka jóváteszi hibáját és a hátralévő időben háromszor betalál a BSC kapujába.
A végeredmény: BTC-BSC = 4:0
A győztesek megérdemlik, hogy ezen a neves évfordulón név szerint is megemlékezzünk róluk:
Bádonyi – Harsády, Lucius – Klebesberg, Ordódy, Skrabák – Cservenka, Buda, Róka, Ray, Mindner.
Az annalesek feljegyezték, hogy a legolcsóbb jegy 40 fillér volt, míg a tribünre 2 koronába került.
Nézzük meg közelebbről a találkozó főszereplőit:
Ray Ferenc, az első magyar bajnoki gól szerzője és valószínűleg az a személy aki az egyik első futball-labdát hozta be Magyarországra -Svájcból. Ray Ferenc alapítója volt klubjának, a BTC-nek és Ő lett az első aki elnyerte az év labdarúgója címet.
Svájcban tanul, az ottani internátusban ismerkedik meg – angol társai révén – azzal a játékkal, amely később meghódítja a világot. 1896 karácsonyán Budapesten a Műegyetemre iratkozik be, és vegyészmérnöki diplomát szerez. Karcsú, törékeny ifjú, aki a pályán eltörpül az óriások között. De ha driblizni kezd, a kapusok behunyják a szemüket… Ray volt az első – és évekig az egyetlenegy –, aki cselezni tudott. Róla mondják, hogy Ő volt az első cselező csatár.
Ray Ferenc 1901 tavaszán nagy viták közepette elhagyja a BTC-t, és a Magyar Úszó Egyletbe „igazol”. De nem sokáig marad Pesten. Sydneyben, a Pasteur Intézet mérnökeként dolgozik tovább. Többé nem tér vissza Magyarországra.
Róka János: Középcsatár, tánc- és illemtanár. Az első magyar mesterhármas gólszerzője – mindjárt az első magyar bajnoki mérkőzésen: egy beívelést követően fejjel csúsztatja a labdát a hálóba (2:0).
A második játékrész harmincadik percében mutatós Minder–Buda–Róka adogatás után a középcsatár lövése nyomán megszületik a harmadik BTC-gól. Néhány perccel a befejezés előtt pedig az ismét kitűnően játszó Minder–Buda–Róka hármas töri át a BSC védelmét és Róka ezúttal sem hibázik. „Hat trick”
A BTC 100%-os teljesítménynel nyerte meg a(z ötcsapatos) bajnokságot
Ordódy Béla: MÁV-főmérnök. Tagja volt az első magyar válogatottnak, mely a Richmond AFC ellen lépett pályára és 4:0-ás vereséget szenvedett. 1904-ben két alkalommal szerepelt a válogatottban. Játszott a BTC-ben, a BEAC-ban és az FTC-ben. A futball mellett kitűnően jégkorongozott és teniszezett. A Magyar jégkorong-válogatott tagjaként 1927-ben nevezték a bécsi európa-bajnokságra. Itt résztvevője volt a válogatott első hivatalos mérkőzésének. 1928-ban a téli olimpiai játékokon is csapattag volt. A mai napig ő a legidősebb, olimpiai tornán szerepelt jégkorongozó.
Bádonyi Gyula: Kapus. Korabeli krónikák szerint jól öklözött és ügyesen védett lábbal. Akkoriban ritkán vetődtek a kapusok. Neki tulajdonítják a mondást: „Csak a részeg ember fekszik a földre!” A magyar válogatott történelmének első kapusa – ez volt egyetlen meccse címeres mezben (Ausztria ellen 0:5). Haláláig a Magyar Királyi Posta főtisztje volt. 1944-ben halt meg.
Mindner Frigyes: Balösszekötő. Az első megnyert válogatott mérkőzésen (1903. április 5.:Magyarország–Csehország 2:1) szerepelt a nemzeti tizenegyben és a győztes gólt ő szerezte. Neki is egyetlen válogatottság jutott. 1908 és 1930 között négy időszakban, 33 mérkőzésen át volt a magyar válogatott szövetségi kapitánya. Ő vezette a magyar labdarúgó válogatott első külföldi túráját 1911-ben.
1927 és 1933 között a magyar jégkorong-válogatott szövetségi kapitánya is volt. 1968-ban halt meg Budapesten, 88 éves korában.
dr. Speidl Zoltán: Az előző évi, 1900-as párizsi olimpia ötödik helyezettje a 800 méteres síkfutásban, jeles atléta, később sportíró. Az MLSZ történetének első titkára. Később a Sporthírlap főmunkatársa. Mindössze 37 éves korában hunyt el, 1917-ben. A Farkasréti temetőben temették el, később síremlékét felszámolták az újraváltás, azaz a sírhely bérleti idejének meghosszabbítása hiányában…
Mire ezt végigolvastátok, csak pár perc és száztíz éves lesz az első magyar bajnoki gól..
Ajánló
Néhány a régebbi írásainkból focitörténelem témakörben:
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16522282-67d7e98e30999' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16522282&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16522282-67d7e98e30999&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16522282-67d7e98e30999' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
A nevek, foglalkozasok felsorolasakor nemileg Minarik Ede feelingem volt:)
Azt hiszem kijelenthetjük: ez a Ray nem csak azért játszott a csapatban, mert övé volt a labda…
P.S.
Remek írás, dokumtum értékű, szinte látom, ahogy sokan elmentik az archivumukba…
@Tutó: Csatlakozom.
Ami meg Rayt illeti: ezidaig szentul azt hittem, o angol volt…
Vajon, ezt a Mindert miután győztes gólt lőtt, miért hagyhatták ki már a következő meccsen?
Üdvözlet mindenkinek!
Nekem szinte minden információ teljesen új volt, egyedül a válogatott hivatalos és nem hivatalos első meccseiről olvastam eddig.
Gratulálok, ez tényleg unikum! Nagyon jó visszaemlékezés. Klebesberg, Kúnó (1875-1932) később jogász, parlamenti képviselő, kultuszminiszter? Ő lenne?
@STEWART NEAL: Úgy bizony! És még: ,,Az ifjúság sportoktatására is igen nagy hangsúlyt helyezett, megszervezte a Testnevelési Főiskolát. Ugyanakkor 1928-ban – német mintára – megszüntette a Magyar Olimpiai Bizottság önállóságát, hivatali apparátussá, az Országos Testnevelési Tanács egyik szakbizottságává alakította. A kiváló magyar sportteljesítményekben nemcsak hazánk jó hírnevének propagandáját látta, hanem azt is szerette volna elérni, hogy a jövő nemzedék izmos, életerős ifjakból álljon és természetesen az iskolarendszer révén művelt ifjakból.,,
@Tutó: Lehet, hogy balszélsőt kellett volna játszania, ő meg csak balkötőt lett volna hajlandó?
@JuAn:
Lehet, bár akkoriban szerintem még nem mentek ölre egy-egy posztért…
Nagyon jó mementó!
A vesztes BSC: Juhász – Szedlyák, Giszinger – Klein, Fey, Steiner – Klein II., Rames, Dinics, Terke, Kertész.
@JuAn: Valami prozaibb oka lehet. Menni kellett munkaba, keresztanya szuletesnapja, ilyesmi:)
A „csömöri-úti millenáris versenypálya” később az MTK Csömöri úti sportelepe lett?
110 éve ez mennyire volt a város széle?
És ha csak öt csapat volt, akkor miért indult ilyen korán, február közepén?
@JuAn: 1919. január 19-én alakult meg maga az MLSZ, február 4-én írták ki a bajnokságot, nagyon gyorsan bevezették az újdonságot.
A BTC csapatában játszottHajós Alfréd is, no, pont ezen a meccsen nem.
@Medvegyev: Természetesen 1901 az az 1919:-)
A kapukon még nem volt háló…
@Medvegyev: És a válogatott első hivatalos meccsén?
@JuAn: Már Hajós Alfréd.
@JuAn: Talán, hogy húsvétre bajnokot avathassanak!? 🙂
@Tutó: A BTC csapatkép hátterében mi lehet? Csak a háló miatt gondoltam kapunak.
@JuAn:
Az nagyon is hálós futballkapunak látszik, de nekem meg van egy olyan képem, ahol az első gólkirály Manno Miltiadesz gólt lő a háló nélküli kapuba…
@JuAn: Hajós? Hogyne:-). Bádonyi védett ott is, 0-5 a sógorok ellen.
@Tutó: Manno is csapattag volt már ebben az évben, de ő sem játszott az első meccsen.
nem tudom, honnan a hiba, de balszelsö Mindner Frigyes valojaban Minder Frigyes!
a bejegyzes egyebekben valoban erdekes.
@zsazsu4: Kúnó szerette a sportot és az idézet abszolút helyénvaló, de nem focizott, a nálam levő könyv szerint ez a Klebi Géza volt:-)
Hoppá, bocs 🙂
Nagy gratula, hogy ugy mondjam, hiánypótló munka
Valami miatt tartok attól. nem lesz már ujabb 100 év bajnokság
@LamiÁrpád: Tul sok NGC-t nezel. Vulkan, becsapodo kisbolygo, kihul a Nap, aztek 2012:))
@maribor: Inkább: korrupció. dillettantizmus, lopás, csalás, ilyesmi.
Urak! Sajnos tegnap nem tudtam online lenni, de öröm volt végigolvasni 🙂
Köszönöm.
(KlebeRsberg-ről olvasva kicsit megijedtem, hogy kihagytam volna egy későbbi miniszter életrajzát, de aztán megkönnyebültem, hogy nem is…)
Mind(n)er kapcsán a régebbi források egyértelműen Mindnerként írnak, bizonytalan voltam, ezért választottam ezt a névformát
Üdv