BREAKING! A Vincent gyorskommentárja a Putyin-Orbán megállapodásról
Eredeti szerző: szempontpuska
Mint az órák óta ismertté vált, megszületett a megállapodás Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin között: az oroszok két új blokkot építenek Pakson.
Az építkezés már a második négyéves terv elején megindulhat, az első új paksi blokk 2023-ban kezdhet el működni.
Az orosz Roszatom összesen két új blokk építésére ad hitelt a magyaroknak. Ennek összege 10 milliárd euró, ami mai árfolyamon 3000 milliárd forint. A hitel futamideje 30 év, lejárata a 2044-es évben esedékes.
A hajtás után a Vincentblog gyorskommentárját látják a hír valódi hátteréről.
Széles Gábor energiacellája nem készült el.
animáció: zero3ro
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16519818-675bc61e91514' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16519818&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16519818-675bc61e91514&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16519818-675bc61e91514' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
vs.hu/nem-nemetorszag-paksi-eromubovites-mogott-0123/
@incze: Látták már az aktuális Helyi Thémát? Akkor meg mit npattognak. 🙂
mandiner összefoglaló, paks.
mandiner.hu/cikk/20140124_paks_ki_jar_jol_az_elmult_negyven_ev_legjobb_uzletevel
http://www.vg.hu/velemeny/interju/aldas-vagy-atok-a-paksi-bovites-szakertok-valaszolnak-420180
hát a támogató vélemények elég érdekesek, pl. aszódi „ám” utáni minden mondata után hozzá lehet adni az előzetesen becsült beruházási költségekhez minimum 10%-ot., a többiek pedig egyértelműen a reménybeli üzlet okán aligha vannak tekintettel (hja, a kapitalista már csak ilyen) arra, hogy összességében az ország nyer, vagy sem, meg hogy ki fizeti a révészt (csak fizessen, bár a ner-államban én a helyükben olyan kurvára nem bíznék, sem a fizetési hajlandóságában, sem abban, hogy nem tetszik-e meg a bolt, amit aztán szépen elkér).
(stróbl álláspontját viszont nem értem, de lehet, hogy a szerkesztő nem értette a gondolatmenetet, és nem tudta visszaadni. ha valakinek sikerült dekódolnia, akkor.)
@incze:
Stróbl álláspontja:
Ő már évek óta az új erőművek (nem atom, hanem általában erőmű) építését feszegeti (ezt mindenütt konferenciákon, előadássorozatokon, stb. elmondja).
Az atomerőműről a véleménye egyértelmű, azt mondja (finoman), hogy a két erőmű párhuzamos üzeme azt jelenti, hogy akkor „kicsit” elkötelezzük magunkat az atomenergia mellett (mert 4400 MW már nem 40 % atomenergiával termelt villamos áram arányt jelent, hanem 62 – 64 %-ot). Gazdaságilag nem értékel (jobb is).
Ami neki a nagy bánata, hogy mi lesz az elkövetkezendő 10 – 12 évben (azaz 2024-ig), ha nem építünk erőművet (nem atomerőművet, hanem erőművet), mert a mostaniakból néhányat ebben az évtizedben le kell majd állítani. Kérdezi, hogy akkor az eddig is magas import marad még 10 – 12 évig? Ezzel valószínűleg arra utal, hogy most kellene hagyományos erőműve(ke)t építeni 3 – 4 év alatt a leállítandók helyettesítésére, aztán 2022-től az új helyzet ismeretében majd meglátjuk.
@vakapad: a földgáz árat próbálják becsülni 2030-ra. a legalacsonyabb becslés és a legmagasabb között 2.5-szörös az eltérés. ha bejön a shale gas forradalom, akkor száz köbláb gáz ára 42 cent lesz, ha nem, akkor 1 font felett. ha 42 centen stabilizálódna a gázár, akkor nem érdemes 2400MW-s atomerőművet építeni. ha meg egy font felett, akkor nincs más választás. viszont az erőmű 15 évig is épülhet.
a magyar villamosenergia-igény sem becsülhető meg 2030-ra, mert a gazdasági növekedés függvénye.
az a kérdés, hogy milyen irányban akarsz kockáztatni, és mit nevezel elfogadható kockázatnak.
@jotunder:
Én csak Stróbl válaszát magyaráztam inczének. Egyébként egyetértek, a becslések rendkívüli módon szórnak, és még az is lehet, hogy 2022-be érkezvén az akkori információk alapján úgy döntünk, nem atomerőművet tendereztetünk, hanem kombi ciklusú földgáz erőművet. Orosz az atom is, orosz a gáz is, tökmindegy.
De mi már most belevágtunk. Huszárosan. Még negyven kilométerre vagyunk a vártól, de már támadunk. Akkeservit neki!
@vakapad: köszönöm @jotunder:
szóval azt lehet elég biztosan tudni, hogy egy pár év múlva (pl. a shale gas) jóval informáltabb döntést lehetne hozni – atomerőmű úgyben is.
amúgy az utóbbi héten megkérdezett akárhány német politikus/szakértő ölég kategorikusan tagadja, hogy magyarországtól atomenergiát akarnának átvenni. a mostani narancsban van egy elég érdekes interjú, ahol klaus segbers (en.wikipedia.org/wiki/Klaus_Segbers ) fogalmaz igen szikáran az eu-orosz, eu-ukrán kérdésekben, és azok kvázi lábjegyzeteként egy kérdésre egy mondattal elintézi a magyar villamos-export kérdéseket (hogy nem azért zárták be a jól működő német atomerőműveket, hogy utána atomenergiát importáljanak). érdemes elolvasni az interjút, az nagyon meglátszik, hogy orbán ebben a játszmájában is összetéveszti felcsútot a maracanã stadionnal.
@vakapad: A hídon akkor kell átmenni, amikor a köztársasági elnök kiírja a választás időpontját.
nol.hu/lap/mo/20140125-egyezseg__meg_csak_szandek_
@vakapad: Ha lesz palagaz akkor azt vehetunk a lengyelektol vagy litvanoktol vagy mastol is. Az EU dontes egyik fo indoka pont az orosz gaztol valo fugges csokkentese volt.
nol.hu/lap/hetvege/20140125-paksvobiscum__nem__pax_nobis?ref=sso
John Lukacs a Nepszabadsagban figyelmezteti Orban Viktort.
@jotunder: Aki úgy tűnik, nem képes ellenállni a csábításnak: az orosz medve kitárt karokkal, (egyelőre) behúzott körmökkel és mézesmázos mosollyal* várja, hogy keblére ölelhesse a belső bajaik egyik fő forrásának az Európai Uniót kikiáltó politikusait és azok bégető nyájait.
John Lukacs szelíd és udvarias rosszallását pedig OV simán lepöcköli.
*444.hu/2014/01/25/mi-tortent-putyin-arcaval/
@netukki: kimaradt: … hogy keblére ölelhesse a [volt szovjet csatlósállamoknak a] belső bajaik…
@jotunder: Talán ha a Magyar Nemzetben jelent volna meg… 😉
@jotunder: Majd le lehet söpröni azzal, hogy Lukacs a Népszabiból tájékozódik, egyszereűn bevette a komcsik hazugságait, ennyi idősen ez ajnos megesik a legnagyobbakkal is. Pedig a cikk elég kellene legyen ahhoz, hogy romba döntse a konzerv világképet és nem is Paks miatt. hanem azét, mert azt írja, hogy nem gyakran tájékozódik mo-i ügyekről, akkor is a Népszabiból. Vagyis a komcsik hazugságait fogyasztja. (És nem irigylem, mennyi levelet kaphatott már eddig is a PBK-tól…)
Na de hogy is van ez?
1. Miért nem olvas ez a rendes konzervatív ember MaNemet?
2. Ha nem tájékozódik mo-i ügyekről, akkor mit is ér, hogy mégis inkább a jobboldallal szimpatizálónak tűnt(tüntették fel?) eddig?
3. És ha mégis jobboldallal szimpatizál, azt hogyan teheti, ha csak a komcsi hazugságokat olvassa Mo-ról?
Szerintem egy Fidesz alap programmal ellátott robotnál ez már kiakasztaná a programozást… 🙂
akitvista oldal a zöld paksatom-elleneseknek:
http://www.pakskontroll.hu
népszab. pro-paks vélemény (volt elnök-vezérigazgató):
nol.hu/belfold/20140125-ponya_jozsef__a_rezsicsokkentes_bloff
népszab. paks2 pénzügyi elemzés:
http://www.nol.hu/gazdasag/20140125-nem_lesz_ingyenebed
@incze:
magyarán ott tartunk, hogy a bővítés gazdaságilag továbbra is kérdéses, a bővítés módja pedig még olyan ember szerint is növeli a kormány „demokratikus deficitét”, aki egyébként indokoltnak tartja azt.
most már kellene valami normális elemzés a kormányoldalról, mert ez így valahogy nem kielégítő
@Deepblue Noir: a „kérdéses” valószínűleg enyhe kifejezés, gazdaságilag minden bizonnyal veszteséges. a kérdés az, hogy vannak-e olyan kényszerek (ellátási, biztonsági), amelyek a nyers gazdasági kalkulációkat fölülírják, és halaszthatatlan cselekvésre ösztönöztek. én ilyet nem látok, a kormányzat ilyet nem mutatott be, az egyetlen érv a rapid elköteleződés mellett egyelőre az, hogy „bombaüzlet”, ami nyilvánvaló hazugság még a szükséges kiegészítő beruházások nélkül gyorsszámolt optimális forgatókönyvvel is. Korrektnek látszó áttekintést ad a helyzetről Felsmann:
nol.hu/kulfold/20140125-lesz_itt_tomegmozgalom
@incze:
most könnyű tiltakozni: el kell menni szavazni áprilisban:)
@Deepblue Noir: nem látom ezt ilyen egyszerűnek.
nem tudom ki, mennyire emlékszik 2002-re. akkor a két forduló között, majd még inkább a vesztés után orbán kurvára felpörgött, egy sor intézkedést hozott, hogy kész helyzet elé állítsa utódát (közölte, hogy nincsen olyan a magyar alkotmányban, hogy „ügyvivő kormány”, pl. csaknem sikerült szétosztania barátai közt az állami földalapot).
ha veszítene, ez most méginkább így lesz. ha esetleg nem sikerül a roszatommal kábé májusig-júniusig szerződést aláírni, akkor is lesz szerződés egy sor hazai féllel jó sok milliárdról.
mindez persze illeszkedni fog a választási kampányba is, a melynek ezt részét az mvm állja majd, több milliárdja van erre. az mvm-paks média büdzséjére az lmp volt kiváncsi, és a megkapott adatok után perel, azzal hogy az „LMP a szerződések szövegét nem kapta meg, csak olyan számadatokat, amelyből azt látják, hogy a Paksi Atomerőmű Zrt. olyan „brutális médiakasszával” rendelkezik,, amellyel akár egy népszavazás esetében is képesek lehetetlenné tenni a nyílt médiavitát” (index.hu/belfold/2014/01/21/az_lmp_betekinthet_az_mvm_szerzodeseibe/ ).
tehát indul a show, melyben főként a vállalkozói rétegek lesznek megcélozva, a „felkészülés jegyében az MVM Paks II Atomerőmű Fejlesztő Zrt. országos fórumokat tart, ahol a lehetséges beszállítók megismerhetik az elképzeléseket”. ki fogják választani a magyar cégek felkészítésének projektvezető cégeit, és szerződnek is velük (ez megint több milliárdnak hangzik), van tippem, hogy melyek lesznek ezek a felkészítő projektvezető cégek, talán be is indul egy csomó hogyan lapátoljunk roszatom-kompatibilisan „fekészítés”, elvégre 100 ezer ember oktatását tokkal-vonóval, tanfolyammal két hóbap alatt nyélbe lehet ütni (hvg.hu/gazdasag/20140126_Megszolalt_Paksugyben_Nemeth_Laszlone ).
szóval én egy ilyen a kutya ugat, a karaván halad típusű helyzetkezelést várok, a lehető legtöbb külső és belső elkötelezettséggel a lehető legrövidebb időn belül.
és négy-öt hónap nagy idő.
rengeteg szó esik arról paks2 ügyben, hogy mi lesz, arról jóval kevesebb, hogy mi nem lesz.
röviden összefoglalva: nem lesz sem energetikai alternatívákra, sem energia megtakarításra pénz, paks2 minden erőforrást és ösztönzést (idejekorán ls fölöslegesen) elvisz. egy igen fontos és innovatív területen magyarország évtizedekre kimarad a dobásból, mert a gatyáját is ráfizeti (mégegyszer: idejekorán és fölöslegesen) egy múlt századi technológiára. (a „nagy üzlet” baromság. látott már valaki egy országot fölfutni egy atomerőműnyi áramból?)
a paks2 döntés egyik mozgatórugója az a fajta csökött autark szemlélet, amely az egész nert áthatja (ezt „függetlenségnek” nevezik a fiúk, van is benne valami, enver hodzsa albániája is független volt a maga módján, ott is biztos sokan kihúzták magukat, milyen tökösen dacolnak a világgal). vö.: http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/kimaradhat_az_energiaforradalombol_magyarorszag.574876.html
tíz-tizenöt év az energiaszektorban őrületesen nagy idő. nem nagyon ritka, amikor ilyen jellegű hírt olvas az ember (ez most az ügyeletes breakthrough):
A metal-free organic–inorganic aqueous flow battery
http://www.nature.com/nature/journal/v505/n7482/full/nature12909.html
Battery offers renewable energy breakthrough
news.harvard.edu/gazette/story/2014/01/renewable-energy-breakthrough/
Harvard Team develop Organic battery that costs only $US 27 / kWh
http://www.electric-vehiclenews.com/2014/01/harvard-team-develop-organic-battery.html
(” According to MIT Technology review, a conventional metal-reliant flow battery costs an estimated $700 per kilowatt-hour of storage capacity, whereas the Harvard team’s metal-free technology would bring those costs down to $27 per kilowatt-hour.”)
és: “I think the chemistry we have right now might be the best that’s out there for stationary storage and quite possibly cheap enough to make it in the marketplace,” he said. “But we have ideas that could lead to huge improvements.” – mondja a harvardos fószer.
az ilyen elemzések elég jó szolgálatot tesznek a paks2most ügyének:
http://www.origo.hu/index.html
viszont atekintetben meg legalább tiszta a helyzet, hogy nincsen itten semmiféle végiggondolt atommentes stratégiai elképzelés. nekem ütősebb elképzelésem van, dugjál, ne fűts, olcsó is, jó is.
ha nincs, hát nincs, ebben az egész kuplerájban egyedül az oroszok tudják, mit akarnak.
oroszatom – magyarország 100:0
ez akart lenni a link:
http://www.origo.hu/idojaras/20140130-alternativ-energia-forgatokonyv-nap-szel-foldho-aramellatas-biztosan-kell-magyarorszagnak.html
érdemes az ukrán fejleményket figyelni:
amikor kitáncolt az eu-társulásból ukrajna („az oroszok büntetővámokkal és a földgáz árának emelésével zsarolták”), putyin egy nagyvonalú ajánlattal jutalmazott: „harmadával csökkentette a gáz árát, és 15 milliárd dolláros hitelt ígért Ukrajnának, továbbá feloldotta a kereskedelmi korlátozásokat”.
amióta viszont billeg a helyzet, a decemberben folyósított 3 Mrd után a januárban esedékes 2 Mrd már elmaradt, „Putyin azt mondta, hogy megvárják vele, hogy milyen kormány alakul Kijevben. Elég nyilvánvaló, hogy az oroszok akkor adnak még pénzt, ha számukra kedves lesz az új kormány. Nagyobb bejelentés nélkül, de az oroszok elkezdték visszaállítani a kereskedelmi korlátozásokat is.”
idézett mondatok innen: 444.hu/2014/02/05/a-nyugat-visszavag-uj-front-nyilt-ukrajnaert/
energiafüggés (ármanipuláció + szolgáltatással való játszadozás) + nagy orosz hitel. nagyon világos, hogy pasks2 mellett még további témák is feküdtek az asztalon, a többi közt a gáz (déli áramlat + a megkötendő új áralku). az is világos, hogy ha ezek a szerződések megköttetnek, akkor magyarország, ha nem is olyan mértékben, de hasonlóképp letolt gatyával behajolva áll oroszország előtt az elövetkezendő egy pár évtizedben (vagy súlyos árat fizet).
—
a nap híre még, hogy a „hír”tévén (hol másutt) bejelentették a „napokban aláírható pénzügyi megállapodást, továbbá hogy gyurcsány meglátogatta az orosz nagykövetet, és bejelentette, hogy ha az összefogás kormányra jut, fölülvizsgálják a paks2 megállapodást.
A keleti cimbora. Ki kitől tanul itt ?
worldaffairsjournal.org/blog/vladimir-kara-murza/putin%E2%80%99s-olympic-calamity?utm_source=World+Affairs+Newsletter&utm_campaign
The Sochi Games have already gone down in history as the most expensive Olympics ever. With a price tag of $50 billion, they have cost more than all the Winter Games since 1924 put together. More than half of that—some $30 billion, in Nemtsov’s estimation—was lost to corruption. With no oversight or public discussion, lucrative contracts were handed out to Putin’s friends and allies. One such contract—for a highway and railroad between Adler and Krasnaya Polyana—went to close Putin confidant Vladimir Yakunin. The 48-kilometer road ended up costing $9.4 billion—three and a half times more expensive than NASA’s Mars Program. At $200 million per kilometer, this is the most expensive road in the world. “They may as well have paved it in platinum or caviar,” quipped Nemtsov. With the money spent on this highway, one could have built 940 kilometers of high-quality four-lane highways across Russia.
Subtropical climate and colossal corruption are not the only problems of the Sochi Games. Olympic objects were built without proper oversight and regulations, mostly by unqualified migrant laborers from Central Asia who were mistreated and often unpaid. The resulting infrastructure is not of the most reliable quality. As the Russian opposition leader gloomily noted, “The best result of these Games will be if everyone stays alive.”
nol.hu/belfold/20140206-dragabb_aram__brutalis_veszteseg
Ez kiba’ durva. :((
Az ellenzéknek világossá kell tennie a Fidesz, a magyar választók és az orosz kormány számára, hogy ha Orbán aláírja ezt a megállapodást, akkor a baloldal a kormányra kerülése után fel fogja mondani, és a szerződés aláíróját teljes anyagi felelősség fogja terhelni a Magyarországnak okozott károkért. Ha ez négy év múlva lesz, akkor négy év múlva, ha húsz, akkor húsz, de Orbán és Lázár ezt a disznóságot nem viheti el szárazon. Nincs nyimnyámnyimányám, egyrésztmásrészt, meg illetvézés: először elállunk/felmondjuk/bepereljük és csak utána kezdjük el számolgatni a bővítés lehetőségeit.
@Kettes: http://www.youtube.com/watch?v=pBI5Vfe40V4
rohan a néni, tüdeje leszakad, hogy mutassa a pontot, illetve:
„a teremfiúkat is meg lehet kérni arra, hogy”… segítsenek a gigapaksamában.
@OoOoOo:
Az abszurdok napja a mai (is):
„Selmeczi Gabriella (Fidesz): Nincs meglepve, mert megszokta ezektől a képviselőktől a négy év alatt, hogy nincs bennük semmi felelősségérzet.”
@OoOoOo: Az is jellemző, hogy Orbán, Lázár és Navracsics nem vett részt a szavazásban, csak a csicskákkal szavaztatták meg.
@Kettes: És ne feledkezzünk meg a körúton, vietnami papucsban menekülés nevű mellékbüntetésről sem.
@Kettes: Orbán SOSEM vesz részt ezekben a szavazásokban. Pont onnan lehet tudni, hogy valami büdös, szabályellenes, erkölcsbe gázoló, hogy a büdösparasztja NEM nyom gombot.
@Evezős: mintha ezzel bármennyivel is csökkenne a felelőssége. azt hiszi, így tiszta marad? vagy jobban alszik? vagy mi ezzel a célja?
már azon kívül, hogy minél inkább magáévá tegye a cinikus szarházi imidzset.
@Lasombra:
Nem tudom, mit hisz, de elég régóta nyilvánvaló, hogy nem nyom gombot, ha a dolog bármilyen szempontból is, rá nézve terhelő lehet.
Írtam valahol ma: szerintem, van az az elvhű fideszes, akinek ha évek múlva erről szó esik és megmutatják a „bizonyítékot”, hogy Orbán nem is szavazta meg, az simán elhiszi, hogy semmi köze hozzá, sőt ellen volt.
Nem hozok példát, de a „Viktor az élő Isten” kaliberű rabszolgái pont ekkora ésszel + erkölcsiséggel rendelkeznek.
Nekik játszik. Nyitva marad egy ajtó, hogy ha menekülni kell, akkor arra lehessen.
Most már elég sokan játszották ezt, a fél vezérkar nagyjából …
Én Pokornin akadtam ki, aki mostanában megpróbált embernek látszani.
Nem sikerült ….
http://www.stratfor.com/weekly/more-assertive-german-foreign-policy
eszerint a német külpolitika erőteljesebbé válik, fő szempontja pedig az eu kohéziójának erősítése. ennek keretében újraértékelik az oroszországhoz fűződő viszonyt is (ebben a képletben a sokak által aggodalommal követett külpolitikai orbánizmus tüske a köröm alatt).
@Evezős: Business as usual, csicskások mennek a levesbe, ők meg majd az Antillákról írják a sajnálkozó/ mentegetőző – (nem mi voltunk, az a huncut T.ház hát nem megszavazta anno?!) – képeslapot a pannon nukleáris télbe…
Meg kell hagyni, vitya erősen dolgozik a csau image-n, ez nekem már a new ludovika school-os gecizésnél (v.ö. napszúrta wannabe közszolgák vs. tirádázó minieln.) feltűnt, és hát azóta sem igazán igyekezett, hogy javítson rajta. Féreg.
444.hu/2014/02/06/putyin-kesz-odaszigoritani-ukrajnanak/
most akkor vagy összepisálják magukat az ukránok, vagy nem pisálják össze magukat.
@beavereater:
Igen, pontosan ezt gondolom.
+1
„az Európai Bizottság komoly aggályokat fogalmazott meg a tervezett brit Hinkley Point-i atomerőmű-építési megállapodással kapcsolatban. Ez annyiban kapcsolódik a paksi atomerőmű építéshez, hogy a britek több szempontból is a paksival rokonítható dealt kötöttek tavaly októberben a beruházóval, a francia EDF-fel.
A hasonlóság az, hogy a briteknek sincs jelenleg a beruházás finanszírozásához elegendő pénzük, ezért mással építtetik meg az új nukleáris blokkjaikat. Nagy-Britanniában, ahol három nukleáris projekt előkészítése is folyamatban van, a kormány garanciát adott a beruházónak. Igaz, nem olyan közvetett, unortodox módon, mint ahogy azt a magyar kormány képzeli (vagyis hogy a költségvetéssel nyeletik le az építkezés gigantikus gombócát), de az ettől még nem lett kevesebb, hogy a brit kormány a megtermelt áram felvásárlási árára (mai árfolyamon számolva 109 euró/MWh-ra) vállalt garanciát.
A Financial Times szerint a brüsszeli Bizottság kétségbe vonja, hogy az Egyesült Királyságban megkötött üzlet helyeselhető volna, mivel úgy látja, a kialkudott árral nemcsak, hogy túlfizetik az EDF-et, de az új atomerőmű megépítése erősen korlátozná az alternatív energiaellátás lehetőségét, és az EU-ban előírt technológia semlegesség elvét.
Az EB-t különösen az ár- és hitelgarancia aggasztja, mert a garantált átvételi ár Brüsszel szerint többe kerülhet, mint maga az erőmű megépítése. Az uniós versenyjogi biztos, Joaquín Almunia a brit és francia minisztereknek írott levelében leszögezte: a londoni kormány által használt két modell szerint kormányzati garanciák nélkül is lenne beruházás egy új atomerőműbe 2027-2030 környékén. Almunia szerint ennél fogva nem világos, hogy miért is van szükség az állami támogatásra. A biztos úgy látja, az Egyesült Királyság azon érvelése, mely szerint az erőmű hozzájárulna a nagyobb ellátásbiztonsághoz, nem igazán megalapozott az ország kormánya által szolgáltatott információk tükrében. Almunia szerint a termeléssel már 2020 előtt problémák keletkezhetnek az Egyesült Királyságban, miközben az új erőmű csak ezután kezdene működni. Ráadásul a biztos nem látja, mitől különbözne a brit beruházás a Franciaországban vagy Finnországban zajló hasonló projektektől, márpedig ezeken a helyeken nem volt szükség semmilyen támogatásra.
A Financial Times mindezek után megjegyzi: az Európai Bizottság előzetes aggodalmai árnyékot vetnek a brit kormány azon törekvésére, mely szerint az ügyletet jelentősebb módosítások nélkül végig tudják vinni. Pedig a britek végig nyílt kártyákkal játszottak.”
hvg.hu/gazdasag/20140204_Paks_igy_jo_lesz
itt egy elég furcsa elemzés (MAVIR és talán az újságíró) a paksi beruházás szükségességét indokolandó.
privatbankar.hu/kkv/itt-az-elso-elemzes-ha-nincs-paks-nincs-aram-265839
– eléggé más számok vannak benne, mint amik közkézen forognak (ami lehet a közkézen forgó számok hibája is, de eddig senki sm szólt)
– évi 1.5% igényemelkedést prognosztizál (de nem mondja meg, miért)
– csak a földgázt és az atomenergiát ismeri