BREAKING! A Vincent gyorskommentárja a Putyin-Orbán megállapodásról
Eredeti szerző: szempontpuska
Mint az órák óta ismertté vált, megszületett a megállapodás Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin között: az oroszok két új blokkot építenek Pakson.
Az építkezés már a második négyéves terv elején megindulhat, az első új paksi blokk 2023-ban kezdhet el működni.
Az orosz Roszatom összesen két új blokk építésére ad hitelt a magyaroknak. Ennek összege 10 milliárd euró, ami mai árfolyamon 3000 milliárd forint. A hitel futamideje 30 év, lejárata a 2044-es évben esedékes.
A hajtás után a Vincentblog gyorskommentárját látják a hír valódi hátteréről.
Széles Gábor energiacellája nem készült el.
animáció: zero3ro
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16519818-6750f746d5fbd' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16519818&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16519818-6750f746d5fbd' data-name='like-post-frame-192691293-16519818-6750f746d5fbd'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@christvhu: ha engem te most velemenyformalo tarsadalmi elitnek velelmezel, akkor tulzasba vitted az alkoholfogyasztast, ami persze nem baj, masokkal is elofordul, de tobb uveget azert ne bonts mar meg :))
en egy csomo idot pazaroltam mar arra, hogy megertsem mirol van szo. hogyan lehet itt barmi okosat mondani.
az angol a „miserably failed” kifejezest hasznalja erre.
altalaban az 5000 dollar per KW-s arakrol irnak. ugye itt 2400 MW-rol van szo. az 12 milliard dollar, es ez a projekt nagyon emlekeztet a 12 milliard eurora. vannak, akik ennel joval olcsobban epitettek atomeromuvet, de Nyugat Europaban nagyon regen nem epitettek semmit, es ami most latszik az a finn Olkiluto, ami 1600 MW-s sokkal olcsobbra terveztek, de ugy tunik 8.5 milliard euro lesz. Cameronek most dontottek a Hinkley Point C mellett, ami 3200 MW es 16 milliard font lesz. Ok siman 92 fontos (inflacioval modositott) arat garantalnak, ami a jelenlegi wholesale ar duplaja, es nincsenek a britek az utcan, sot a Labour morgasa sem volt olyan borzasztoan hangos.
ez az egesz ott lehet sulyos bukkano, ha kiderul, hogy mondjuk inkabb 20 milliard euro lesz az ara, es nem lesz kesz 2025-re az elso blokk. jo, ha kiderul, hogy oriasi shale gas telepek vannak a kozelben, es a foldgaz ara lemegy. vagy ha kiderul, hogy az EU ezt nem fogadja el, vagy ha kiderul, hogy Orban tulsagosan lepaktalt orosz baratainkkal, vagy hogy Simicska Lajos kicsit jobban nyult bele a mezesbodonbe a kelletenel. en egy szoval nem mondom azt, hogy ez nem egy ellenzeki esely, az LMP helyeben nagyon szep ajandekot vinnek Szent Antalnak, de meg a Nagy Triasz is kapott egy kiskaracsonyt.
azt latom, hogy en ezt mennyire rohadtul nem ertem, es ezt voltam bator megirni.
@jotunder: Mondjuk Lázár a portfolio tudósítása szerint egészen pontosan azt nyilatkozta, hogy nem kell kiteremlenie az erőműnek a beruházási (tőkeköltséget, bár lehet, hogy csak a hitelkamatról beszélt?) költséget, mert az a hitel része, visszafizetjük adóból és így az áramárban sem veszik majd figyelembe. Ez egy tény. Viszont bármit állít Lázár azt a tőkét valakinek állnia kell, a hitelt vissza kell fizetnie és ha nem a cég a bevételeiből, akkor bizony adóforintokból, ami nem más, mint állami dotáció. Ez is tény Lehet, hogy energetikailag van értelme a beruházásnak (bár az is tény, hogy Lázár ismertetése szerint ők tulajdonképpen csak az üzemben tartásra vonakozó határozatot teljesítik, vagyis energetikailag a hivatalos érvelés szerint is elég lenne a 2030-as évek elején üzembe állítani az új blokkokat, amikor kivezetik a régieket), de egyre több dolog mutat arra, hogy a pénzügyi vonatkozásai annyira kellemetlenek már azelőtt, hogy elkezdték volna, hogy máris trükökk százaival kell elfedni ezt.
Amúgy én megnyugtatható vagyok, talán egyébként még meggyőzhető is, de annak biztos nem az a módja, hogy Lázár előadja azt, hogy az adófizetők dotálják az áramot, azért, hogy egyáltalán esély legyen eladni. (Vagy előadja az évi 1% többlet GDP növekedést, erről lásd: http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/tenyleg_bedurrantja_paks_ii_a_gazdasagot.4.193986.html) Azt nem tudom, a Népszabadságnak ki és milyen információkat adott elő a németekről, de eddig amit hallottunk nem mond ellent a náluk megjelent történetnek, sőt. Ahogy az sem, hogy Orbán már Indiában is azzal állt elő, hogy nálunk nagyon olcsó lesz az áram. Most már látjuk hogyan.
@Wolff: gondold meg. az angolok bevallaltak a 92 font/MWH strike price-t. miert usznank mi ezt meg sokkal jobban? Lazar nyilvan osszevissza beszel. Magyarorszag villamosenergia igenyenek kielegitese 2030-ra iszonyu sokba fog kerulni. ket lehetoseg van. gaz vagy atom. a tobbi az nem jatszik igazabol. a gazeromu olcso, es kurva draga uzemeltetni, az atomeromu nagyon draga, de joval alacsonyabban uzemeltetheto.
ez a rezsicsokkentes hulyeseg, meg a 3000 milliardos eromu EGYSZERRE az igazi agybaj.
@jotunder: http://www.energy-uk.org.uk/publication/finish/3/451.html
ott van ok a sietségre.
@jotunder: Egyébként szerinem alábecsülöd Orbán voluntarizmusát és azt, hogy mennyire képes lelkesen megtalálni az egseeül üdvözítő sodaszert. Kétésgtelen, hogy ezek néha nem tartós mániák, de volt ő már nagy harcosa az államadósság csökkentésének és az is elég látványos hülyeségekkel járt – bár biztosan nem tudatosan csinált hülyeséget – a munkaalapú társadalomnak – hülyeségek dettó -, nézd meg az iskolarendszerrrel mit csinál, arról sem hiszi hogy hülyeség. Néha az az érzésem, hogy Orbán az embelematikus féltudású értelmiségi, az a figura, aki az ilyen redukcionista megközelítéseiből (versenyképesség az, ha olcsó áramot adunke el) csinál egy nagyon komplex világmagyarázatot, ami messziről kellően strukturált, mert csak az egyes elemei teljesen redukcionisták, mindenféle stratégiai összefüggéseket világít úgymond meg és a világrendszer-elméleten és hasonlókon iskolázott magyar értelmiségi számára teljesen hiteles, hiszen pont olyan módon mindent megmagyaráz, mint amit az iskolában tanultunk úgymond marxista világképként, csak nem marxista, vagyis biztosan jó is.
@jotunder: „Lazar nyilvan osszevissza beszel. „
Erre nem vennék mérget, ráadásul ha ez a premisszánk, akkor teljesen felesleges bármin is gondolkodni, pláne érvelni.
@Wolff: http://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/az_adocsalok_orulhetnek_igazan_az_uj_paksi_blokkoknak.1.194071.html
@Wolff: …még hogy Orbán értelmiségi? …és csak az az érzésed? 🙂
Féltudásúnak emblematikus, az igaz.
@incze: nalunk is…
@Wolff: elkepzelheto, hogy ezzel meg lehet fogni orbanekat.
Nekem az az érzésem, hogy a világképét a Praktika Magazin, a Reader’s Digest meg a Váncza süteményeskönyv határozza meg.
@jotunder: egyáltalán nem mindegy, hogy
1. az adott erőművi kapacitás 2025-ig váltandó ki (nagy-britannia), vagy 2032-től (magyarország)
2. hogy a belépő erőművi kapacitás eladandó fölösleg-e, vagy szükséges mennyiség
3. hogy van-e – akár külpaicról olcsóbb alternatíva
4. hogy a megépítendő drága áramot termelő alaperőmű a teljes villamosenergia kapacitás mekkora hányadát teszi ki a 90-100 eurós áron, ráadásul irtó nagy, lekapcsolhatatlan blokkokban.
5. a függetlenségről és biztonságról annyit, hogy a fútőelemeket oda és el ororszország szállítja
egyszerűen nem hasonlítható az angliai ügylethez ez. (megjegyzem azon sincsen még eu pöcsét a wikipedia (en.wikipedia.org/wiki/Hinkley_Point_C_nuclear_power_station#Economics ) szerint:
In December 2013, the European Commission opened an investigation to assess whether the project breaks state-aid rules. Joaquin Almunia, the EU’s Competition Commissioner, referred to the plans as „a complex measure of an unprecedented nature and scale” and says that the European Commission is not „not under any legal time pressure to complete the investigation”.
@jotunder: Ha valóban jó lenne nekünk, akkor miért csinálta sunyiban? Ezért nem hiszek én abban hogy jó lehet. Ráadásul a most minimum 23 Ft/Kw lenne az újabb előállítása míg jelenleg maximum 11 Ft. A piacról ennél is alacsonyabb árakon szerezzük be…Akkor miért is jó 10 évre újra eladósítani az országot?
@Cirmos Cica: Bocs lemaradt egy nulla, tehát 100 évre adósított el bennünket Viktor.
@Érvsebész: …ne felejtsd ki a masszív apai veréseket sem!
(Hejába, no: keményen kell munkálkodnia annak, aki egy életre el akarja torzítani a gyereke személyiségét…)
Bár sajnos a mérlegfőösszeget tekintve mindegy; ha nem lenne Orbán, lenne helyette más. És az is a focit szeretné.
@labrys: Persze. Személy szerint nem érdekel a fickó – meggyőződésem szerint nem ok, hanem következmény. Tkp. azért mászkálok ide (a költészet iránti elkötelezettségen, khm), hogy megértsem azt, aminek ő a következménye. Hogy mit baszunk el újra meg újra, és miért vagyunk újra 1976-ban. Vagy 1984-ben. Hogy hol voltam én, míg elbasztuk ezt az elmúlt 25 évet és mit tettem vagy nem tettem hozzá.
Vagy lehet, hogy így van jól, és nem is basztuk el, csak én megyek szembe az autópályán.
Vagy bolondok vagyunk, s elveszünk egy szálig…
Vagy…?
@Érvsebész: úgy értem, TÚL a költészet iránti elkötelezettségen
OMG
most én jól látom, hogy az egész társaság ennyire nem érti, miről szól ez az egész történet?
jól látom, hogy ti is most mw-okról meg whole price-ról, meg anyámkínjáról vitatkoztok?
komolyan mondom ez tiszta Állatfarm.
@ingyenebed: az a jó, hogy te mindent értesz. kellenek a mindent értők. akikre büszkék lehetünk.
@Érvsebész: …valóra válik a Duna-menti Köz-társasáááááááág!
(Ahhiányozna csak… max annyi eredménye lenne, hogy az egészen hülye nácik /tautológia/ kétségbeesnének, mivel nem tudnák eldönteni, hogy most akkor cigányozzanak, vagy oláhozzanak, vagy bozgorozzanak…)
Jó, rendben, tudom, páva.
Nem hiszem, hogy az egyéneken múlik a dolog. Inkább az egyének nagy halmazaiban öröklődő magatartás- és kulturális mintákon, meg a társ.-i intézményrendszeren. (OK, közhelyek.)
Szóval ha tisztességgel nevelsz gyereket, netán tanítasz, akkor a karmapontjaid miatt nem aggódnék. – Emberhez méltó életkörülmények, azok persze még sokáig nem lesznek. Nem, nagyon nincs jól az egész.
(Én meg a gyászfolyamatom részeként járok ide /vö. sírva vigadás, mint hungarikum/. Meg mert egy rakás okos embertől tanulhatok.)
((…+ most már szívbéli érzemények mián is. 🙂 ))
@jotunder:
Van egy ötletem: Rakjatok ki ide a vincentre egy kérdőívet:
két kérdés legyen rajta:
1: Megítélésed szerint JT vajon része a véleményformáló társadalmi eltinek?
2. A Te véleményed formálásában játszik- e bármilyen szerepet JT a blogon kifejtett tevékenysége?
Amúgy elég jó volt a tegnap esti vörösbor,(Bearfoot selection Petite Syrah/Nier2009) amit ittam, de mennyiségi korlátok miatt nem érte el azt a szintet a kifejtett hatás, ahol már olyan véleményeket fogalmaznék meg, amiket másnap (józanul, vagy másnaposan) ne vállalhatnék fel.
Én nem gondolom, hogy ellenzéki, vagy éppen liberális, vagy akármilyen beállítottságú volnék, nem vagyok elkötelezett híve semmilyen politikai irányzatnak, én csupán csak egy olyan fickó vagyok, aki – önző módon – azt nézi, hogy a saját és gyermekei életét hogyan tudja menedzselni, jövőjét hogyan tudja tervezni/elképzelni ebben az országban. Nem várok el többet az aktuális hatalomtól, mint hogy legjobb tudása szerint segítsen nekem ebben a számomra nem egyszerű kötelezettségemben. Ha azt látom, hogy nem ezt teszi, akkor megpróbálok tájékozódni, hogy vajh én vagyok hülye, és rosszak az elvárásaim, vagy törpe minoritás vagyok, továbbá- ha kiderül, hogy mások is hasonlóan látják – milyen alternatívák kínálkoznak arra az alkalomra, amikor majd 1/3 000 000 arányban bár, de befolyásolni tudom a történéseket.
Szerintem ilyen tucatpolgárból akad pár széles e hazában.
Ezeknek jó része – felismervén saját képességeinek korlátait – keres magának egy vagy több lámpást, aminek a fényénél talán jobban látja/érti az őt körülvevő világot. Nem azt mondom, hogy mindegyik Téged tart az egyik követendő fényforrásának, de akad egy pár. Számukat nyilván az is befolyásolja, hogy Te mennyire akarsz (elmondtad már párszor, hogy alig) nekik világítani.
Visszatérve az alapkérdésre – „Csináltak egy 3-6 ezer milliárdos beruházást, és semmi jel nem utal arra, hogy ők tudatosan valami hatalmas hülyeséget csinálnának csak azért, hogy lenyúljanak pár milliárdocskát? ” – az általad eddig a témában megismert véleményeket összevetve a történet általunk ismert részleteivel
mégis mi szól amellett, hogy itt egy szakmailag megalapozott, megfelelően előkészített, széles társadalmi támogatottsággal bíró döntés született?
Vagy éppen egy olyan kényszerintézkedés, amit most azonnal kellett meglépni, mert a mi (MI) jövőnk biztonságát garantálja, és így nem jutott idő a megfelelő előkészítésre, társadalmi egyeztetésre stb…?
humanokologia.tatk.elte.hu/?p=824
egynapos konferencia anyagai a paksi atomerőmű tervezett bővítéséről (azzal a szépségpöttyel, hogy a gazdaságossági fejtegetések még a korábbi, ésszerűbb ütemezésről szóltak, a most kilátásban lévő szerződés rosszabb)
gurulohordo.blog.hu/2014/01/15/atomi_trukk
a poszt ekommentelői az éjszakai áram kapcsán vitatkoznak a szerzővel, és a mavir.hu/web/mavir/home lapot ajánlják, ahol kvázi realtime követhető az ország elektromos export/import egyenlege.
most éppen 6-700 MW importon áll (az informáltak szerint előfordul 1000 MW is), ami alátámasztja, hogy már egyetlen blokk esetén is tekintélyes éjszakai export kényszer keletkezik, két blokknál pedig irdatlan, míg a régi blokkokat le nem állítják.
az is látszik ezen az ábrán, hogy paks áramát már most is valószínűleg exportálják éjszaka, a kialakuló export import egyenleget 800-1000 MW export ausztria és horvátország felé, ill. 1400-1800 MW import szlovákia és ukrajna felől adják ki.
„Zarándy egyébként komoly szaktekintéjnek tekinthető a nukleáris beruházások terén, 1999-től 2006-ig a Magyar Atomfórum Egyesület elnöke volt, 2009 óta a mérnöki kamara elnöki szaktanácsadójaként dolgozik.”
a vs esete az elipszilonnal :))
@jotunder: ez csak cink.hu átvétel. szóval, ez a vs esete azzal, hogy nem világos mit írnak ők, és mit idéznek. a cink.hu-t meg hagyjuk epszilon ügyekben.
hvg.hu/itthon/20140118_paksi_bovites_kapcsolodo_beruhazasok_kolt
600-1300 Mrd forint között szórnak a becslések.
érdekes módon szállítással kapcsolatos meggondolásokat sehol nem látok (lehet, hogy ez aprópénz), pedig nekem egy kicsit büdös, ha a teljes elektromos kapacitás termelés java rugalmatlan, és egyetlen pontban van, hogy a jelenlegi hálózat csak úgy elbírná a bő dupláját . csak a szállítás-tárolás-simítás egyetlen aspektusát, a rugalmatlam forrás produkálta többlet eltárolásával foglalkoznak ebben a körben. pedig a fentebb említett mavir.hu/web/mavir/home helyen eléggé az látszik, hogy paks akkor is exportál, amikor vastagon behozatalra szorul az ország (aminek persze lehetnek tisztán gazdasági okai is, nem feltétlenül technikaiak. de most egyelőre az látszik, hogy északon, meg keleten az áramtőzsdén nem paks a nyerő ma sem.)
@incze: megkerdeztem. a magyar ejszakai igeny 3000MW, tehat Paks ezt ma nem fedezi. Paks kapacitasat az MVM veszi meg. azert importalunk mert a foldgazt ki lehet valtani. azt mondjak nagyon rugalmas a rendszer.
Az és megáll: cink.hu/az-mvm-nel-diktalhattak-mi-legyen-20000-mernok-velemen-1503577949
Kilátások a végbélből:
index.hu/kulfold/2014/01/19/mraz_agoston_samuel_megirta_az_ellencikket/
nol.hu/gazdasag/20140120-meregdragan_bovitik_az_oroszok_paksot
velemenyvezer.444.hu/2014/01/20/paks-az-orbani-kormanyzas-kudarca/
Pillanatnyilag még nem tudjuk, hogy a megállapodás összhangban van-e az európai szabályokkal – közölte forrásunk. Hozzátette, az Európai Bizottság kiemelten figyel a közbeszerzési szabályok betartására, hiszen ez kiemelt gazdasági érdek.
A bizottság jelen pillanatban még arról sem tud nyilatkozni, hogy az állami támogatások szempontjából megfelel-e a szabályoknak a projekt. Azonban emlékeztetnek arra, hogy minden ilyen állami támogatást előzetesen jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak.
hu.euronews.com/2014/01/20/paks2-hamarosan-indul-az-unios-vizsgalat/
energiakontrollprogram.hu/akta/paks
energiaklub.hu/hir/miert-mondunk-nemet-a-paksi-paktumra
KGST reloaded
blogs.ft.com/nick-butler/2014/01/19/comecon-reborn/
… semmi értelme a Roszatom felajánlásának, hogy 20 éven át elszállítja a paksi atomerőmű új blokkjaiból a radioakítv hulladékot. Itthon is dolgoznak az atomszemét elhelyezésén, és ha már beleölnek többszáz milliárd forintot, akkor oda már minden elfér. … Az Országos Atomenergia Hivatal cége ugyanis most írt ki nemzetközi közbeszerzési pályázatot radioaktív hulladékokkal kapcsolatos vizsgálatokra.
vs.hu/csak-mezesmadzag-roszatom-hulladekszallitasi-igerete-0121/
csak összehangoltan, szervezetten, ahogy egy ilyen komplikált cuccnál köll.
@incze:
Az atomerőműben többfajta radioaktív hulladék keletkezik. Kis aktivitású, közepes aktivitású meg nagy aktivitású. Amit Magyarországon el lehet helyezni (ezekre vonatkoznak a vizsgálatok), azok a kis és közepes aktivitású hulladékok, a nagy aktivitásúak (pl. kiégett fűtőelemek) egészen speciális kezelést igényelnek. Erre vonatkozik a Roszatom vállalása.
@vakapad: hát, kösz, akkor vagy az újságíró, vagy az atomenergia hivatal cégének igazgatója ült farokirányban a lóra ezzel a „semmi értelme” fogalmazással. (vagy beijedt, hogy elvisz tőle egy tartós jó bulit a roszatom, és megnyomta egy kicsit a mondókát.)
@Mackósajt:
Elnézést a késői válaszért:
Arra, hogy nem aggódnál amiatt, miszerint két működő atomerőművünk van 10 éven keresztül, sajnos a 30 % import felemlegetése nem magyarázat, ez ugyanis nem egy kivonási kérdés. Egyszerűsítve: Magyarország nappali csúcsteljesítmény igénye 6000 MW (ekkor importálunk), éjszakai teljesítményigénye meg 3000 MW. Utóbbiból jelenleg Paks 2000 MW-ot fedez, azaz képes üzemelni folyamatosan. Ha 2024-től két atomerőművünk lesz 4400 MW összteljesítménnyel, akkor éjszaka vissza kell fogni a teljesítményüket, mert az éjszakai áramért olyan keveset fizetnek, hogy azt eladni nem érdemes, magyarán, a kihasználási óraszám csökken 8 – 10 éven keresztül, mégpedig nem is keveset, az meg egy rettenetesen drága atomerőműnél gazdaságossági szempontból az öntökönszúrással azonos.
Fentiek szerint továbbra is színtiszta őrültségnek tartom a tíz évvel előrehozott építést, és nem csak a gazdaságosság okán, hanem mert így biztosan egy tíz év múlvára már elavult rendszer mellett kötelezzük el magunkat, és ugyanennyivel hozunk előbbre egy fizetési kötelezettséget, mégpedig teljesen fölöslegesen.
@incze:
Ha elolvasod a szöveget, abban szerepel a kis és közepes aktivitás, mégpedig egyértelműen. Hogy a címet honnan vette az újságíró, attól fogalmam sincs.
@vakapad: Igazad van, ezt nem gondoltam végig.
Egy lehetséges megoldás: a kivitelezés csúszni fog…
@Mackósajt: az nem megooldás, mert olyankor meg a beruházás költségei szaladnak el. ahogy ingyen vacsora nincsen, úgy ingyen totyorgás sincs.
@incze: Azert az eleg szornyu dolog, hogy olyasmi keletkezik, amit nagy mennyisegben exportalhatunk.
Vicces:
„Soron következik az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 7. §-ának (2) bekezdése alapján a Paksi Atomerőmű telephelyén új atomerőművi blokk létesítésének előkészítését szolgáló tevékenység megkezdéséhez szükséges előzetes elvi hozzájárulás megadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája és lehetőség szerint a határozathozatal. Az előterjesztést H/9173. számon, a bizottsági ajánlásokat pedig H/9173/1. és 2. számokon kapták kézhez.
Megadom a szót Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszternek, a napirendi pont előadójának. Öné a szó.
DR. MOLNÁR CSABA közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nagyon örülök annak, hogy ennyi év vita és előkészítés után – hiszen néhány évvel korábban, még 2005-ben az Országgyűlés arra adott felhatalmazást a kormánynak, hogy döntsön a Paksi Atomerőmű jelenlegi blokkjai élettartamának a meghosszabbításáról – most már arról tudunk a mai napon dönteni, várhatóan az előzetes jelek szerint nagy többséggel, hogy új atomerőművi kapacitást építsünk ki Magyarországon.”
http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_naplo.naplo_fadat_aktus?p_ckl=38&p_uln=200&p_felsz=152&p_felszig=160&p_aktus=40
@dvhr: Éjszakai áram, nagy mennyiségben exportálhatnánk, de azt mindenki exportálni szeretné.
@Szindbad: Node mi Csilébe fogjuk exportálni, barterbe a cseresznyéért. Ott meg már nappali áram nak számít.
A transzfer meg Széles-féle energiacellával valósul meg, ezért kell felpörgetni a gyártást.
@dvhr: hát most (remélem) nem arról folyik (elsősorban) a szó, hogy ki, mikor, mit csinált a szájából.
én valamelyest követem ezt a históriát, és azt látom, hogy az MVM még tavaly (2013) augusztusban is gőzerővel dolgozott egy olyan tender előkészítésen, amelyet a paksi blokkok 2020-as évek végén ill. a 30-a évek elején a 2032-ben ill. 2035-ben leálló blokkok kiváltására írtak volna ki. még egyszer beteszem azt a nagyon informatív interjút, amelyet az energiaklubookkal készített akkoriban a narancs:
magyarnarancs.hu/belpol/paks-bovites-atomeomu-nincs-elerheto-hivatalos-szamitas-83704
az interjú szól arról is mi a probléma azzal, amikor a négy régi, és a két új blokk párhuzamos üzemel. a mostani döntés 5-6 évvel hosszabbítja meg ezt a minden jelenleg rendelkezésre álló adat szerint sűlyosan veszteséges, gazdaságtalan periódust. a döntés módja meg arra enged következtetni, hogy nem gazdasági, környezeti, biztonság- és energiapolitikai okok (patetikusan rövidítve: nemzeti érdek) vezettek a rapid szerződéskötéshez, egy eddig is erősen vitatott forgatókönyv legrosszabb verziójánál sikerült ezzel a huszárvágással még sokkal rosszabbat produkálni.
Azt gondolom, hogy a sikernél, miszerint sikerült tető alá hozni a megállapodást, csak az a nagyobb siker, hogy egy éven át sikerült titokban tartani az előkészületeket.
figyelo.hu/cikkek/paksi-aktak–egy-even-at-sikerult-titokban-tartani-az-elokeszuleteket
http://www.galamuscsoport.hu/tartalom/cikk/352655_orosz_portal_paksrol_es_orbanrol_nem_is_olyan
„Úgy tűnik, sarokba szorította magát a kormány a paksi atomerőmű-bővítés ügyében. A bejelentett információk alapján ugyanis már nemigen képzelhető el, hogy az államháztartáson kívül legyen elszámolva a projekt. Sőt, meglehet, nem csak az államadósságot, hanem a költségvetési hiányt is növelni fogja a beruházás, ami kiigazítási kényszert jelenthet a kormánynak.
…
Mindebből természetesen nem következik törvényszerűen az, hogy a Paks 2. projekt értelmetlen, hiszen valamilyen formában az energiaszükségletet Paks 1. „lemerülése” után is biztosítani kell. Ugyanakkor a beruházás elindításának időzítése meglehetősen érthetetlen (majd’ 10 év múlva lenne aktuális), illetve a megvalósítással kapcsolatos kérdőjelek felvetik az előkészítetlenség és/vagy a transzparencia hiányának a problémáját.”
http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/ujabb_megszoritasokat_hozhat_paks-2.194199.html
nepszava.hu/cikk/1008805-paksi-eromu—a-szerzodes-elutasitasat-kerik-civilek/