Büntethető-e a Holokauszt-tagadás ?
Az Alkotmánybíróság 30/1992 (V. 26) egyhangú határozatában megsemmisítette a Büntető törvénykönyv 269. paragrafusának (2) bekezdését. Ezen bekezdés kimondta, hogy egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az, aki a magyar nemzetet, valamely nemzetiséget, népet, felekezetet vagy fajt sértő vagy lealacsonyitó kifejezést használ.
Ugyanakkor az AB elutasította a 269. § (1) bekezdés alkotmányellenességének megállapítására irányuló kérelmet. Az (1) bekezdés a gyűlöletre uszítást rendeli szankcionálni. Az AB a gyűlöletre való uszítást azért tartotta szankcionálhatónak, mert az a köznyugalom valós veszélyeztetésével jár, miközben a (2) bekezdésben büntetni rendelt gyalázkodás csak a köznyugalom elvont veszélyeztetését jelenti. Ebben az esetben a szabad véleménynyilvánitáshoz való alapjog korlátozása lenne a szankció.
A Sólyom László és Szabó András által előterjesztett határozat világosan fogalmaz, az Alkotmányt a véleményt annak érték- és igazságtartalmára tekintet nélkül védi. A határozat 3. pontjának utolsó bekezdése lehetőséget kínál arra, hogy amennyiben a gyalázkodás alkalmas mások jogainak megsértésére, az szankcionálható magas kártérítéssel, amennyiben ilyen jellegű törvényt alkot az Országgyűlés.
A fentiek alapján nem kétséges, hogy Magyarországon alkotmányellenes lenne egy olyan törvény, amelyik a Holokauszt tagadással megvalósuló gyalázkodást szabadságvesztéssel szankcionálná.
Számos országban, Németországban, Franciaországban, Svájcban létezik olyan törvény, amely bünteti a náci bűntettek tagadását (Csehország és Lengyelország esetében a kommunista bűntettekkel együtt), számos országban viszont, legelőször is az Amerikai Egyesült Államokban, az alkotmány kurrens értelmezése kizárja egy ilyen törvény megalkotását. Egy demokratikus állam sokféleképpen viszonyulhat a szólásszabadsághoz, az Egyesült Államok szinte teljes védelemben részesíti, Franciaország pedig archaikus törvényekkel valamelyest korlátozza.
Magyarországon a törvényhozók nincsenek döntési helyzetben, az Alkotmánybíróság határozata kizárja egy ilyen törvény megalkotását, és ezt tudomásul kell venni mindenkinek. Foglalkozzunk inkább valami mással.
P.S Magyarországon büntethető az, aki azt állítja, hogy a Szent Korona kurvapecér. Nem büntethető az, aki azt állítja, hogy a zsidók solymosiesztereket molesztálnak. Ez azért vicces.
Szerintem azért csak meg kell próbálni, éspedig két okból:
1. Mert ez így helyes.
2. Mert Sólyom már nem alkotmánybíró.