Eget mérni, bólintani
Eredeti szerző: maroz
Apróságokon érdemes csak bosszankodni. Nem nehéz manapság, bosszantó apróságból rengeteg van, ezzel szemben nagy dolgokból… ehh. Nekünk még a botrányaink is olyan pitiánerek. Schmitt hozott nemrég egy aprócska csöppnyi izgalmat a fakó pusztai hétköznapjainkba, amikor…, ehh, ez is. Vagy azon kéne rágódni, hogy Leisztinger akkor most mogyorózta azt az izét, na, kit is, vagy nem mogyorózta? És akkor mi van, ha igen? A megfenyegetettnek sem az a baja, hogy így mennek ezek nálunk, hanem hogy ő most talán revansot venne. Ilyesmiken bosszankodni minek? Apróságokon, az az igazi!
Itt van rögtön az örök kedvencem, a fékezett habzású bürokrácia szimbóluma, a tértivevény. Kifejezetten utálom, amikor a postás ilyesmivel csönget be, mert az ilyesmi soha jót nem jelent, tisztességes ügyben tisztességes ember nem küld tértivevényesen levelet. Nekem elhihetik, jópárat már én is elküldtem, és egyik sem volt tisztességes ügy. A tértivevénynek ugyanis pont az a lényege, hogy feltételezzük a címzettről, miszerint letagadná, hogy őt bármivel is megkerestük. A tisztességes ember sem örül annak, ha szanzsén pofán hazudják, ezért bármennyire is utálja, de ráfanyalodik időnként. Mintegy kivételként, ami valamit csinál a szabállyal, de én lassan már abban sem vagyok biztos, hogy létezik itt még bármiféle szabály is, úgyhogy ebbe a hasonlatba most nem mennék bele.
Ezzel szemben azt toporzékolva és hisztérikusan kikérem magamnak, hogy az én államom, amelyiket én tartok el a piacon kemény munkával megtermelt jövedelmeim után lerótt adóforintokból engem eleve tisztességtelennek nézzen és velem tértivevényes küldeményekkel kommunikáljon. A gyerekemmel meg pláne ne tegye ezt, mert éppen elég baj az, hogy én illedelmesen hozzáhülyültem hülyeországhoz, nagyon nem szeretném, ha ugyanez lenne a kölkeim sorsa is.
A történés: emberke meglepetésszerűen nagy lett, idén érettségizik, komoly spílerhez méltóan emelt szinten is. Ahogyan azt kb. harmincezer sortsársa is tenni fogja, ha a múlt évi adatok jól vetítik előre ezt a számot, de ott lesz az körülbelül. Szóval jelentkezett, és tegnap kapott egy levelet, hogy hová, hány órára mehet vizsgázni. Tértivevényes küldeményként. És ezen én most kicsit tombolok.
Van ez az izé, az ügyfélkapu. Amikor ezt kitalálták én voltam az első, aki a környékünkön ezt megcsinálta magának. Nem túlzok, mondták a kisváros okmányirodáján, hogy én vagyok a tesztpéldányuk, nem is ment könnyen, de meglett. Azóta rendeltetésszerűen használom, persze volt vele sok bosszúság is, de eleve azzal vágtam bele, hogy idő kell neki, legyünk türelemmel, egy évtized és kiforrja magát. Aztán ahogyan a gyerekeim sorra belenőttek elvittem őket is, pulya, ezt nézd meg, mire komolyan felcseperedsz már majdnem olyan leszel, mint egy polgár! Milyen pöpec érzés már ez, haverom az állam, együtt dolgozunk azon, hogy olcsók legyünk és hatékonyak. Persze ezt 14 évesen még nem annyira értette a gyermek, de elmagyaráztam, hogy milyen sok-sok pénz ez, amit ha a buta bürokrácián megspórolunk akkor egyéb, hasznosabb dolgokra is költhetjük. Igen, lurkóm, igazad van, a legjobb az lenne ha nem is lennének ilyen bürokratikus ügyeink, de ahhoz túl sokan vagyunk és túlontúl változatosan szeretünk élni, hogy mindezt lehessen bürokráciamentesen is. Tehát ha már kell, akkor csináljuk ésszel és spórolósan.
És akkor jön a Kormányhivatal a tértivevénnyel!
Tombolok. Nagy ügyekkel mi bizonyítottan nem tudunk megbirkózni, ami kicsit is bonyolultabb mint egy hétvégi buli megszervezése azt mi évszázadok óta teljesen megbízhatóan elkúrjuk, a múlt században ráment az ország kétharmada is, és mégsem vagyunk képesek ebből tanulni. Mi már megint az eget mérjük, és bólogatunk hozzá. Ehhez van tehetségünk. Simplicity. Egymillió új. Éljen és virágozzék. Ja, nem, az egy régebbi mérés. Népben, nemzetben. Ifjú ígéreteink a KIM-ben ugyanúgy mérik az eget, ugyanúgy bólintanak, mint elődeik évszázadokon keresztül. Újratermeltük a tehetségtelenséget, a különbség, hogy ezek most hétvégén nem az úri kaszinókba mennek dzsentriskedni, hanem a mittomén melyik zenés-táncosba redbull-viszkizni. A tértivevény pedig marad. Eget mérni és bólintani szinte akárki tud, ahhoz sok ész nem kell, ész a tértivevényhez kéne, de ahhoz ezek szerint nem elég. Ahhoz se.
Nem csak az ablakon kidobott pénz zavar, bár az se piskóta, harmincezer érettségizőt tértivevényesen kiértesíteni nagyon óvatos becslés szerint is kb. tízmillió forint. Költségvetésileg pimf összeg, de nekem sok. Én abban nőttem fel, hogy nagyapám az utcán talált szöget is felvette, zsebre rakta, otthon pedig akkurát kiegyenesítgette és betette a szögesdobozába, fajta szerint szortírozva. Ehhez képest már nem sok a tízmillió forint, hanem egyenesen rengeteg. De ismétlem, itt nem csak a pénzről van szó, hanem az én eddigi szülői munkámról. Arról, hogy lófasznak nevelek én öntudatos, az államot sajátjának tekintő, ahhoz jó gazdaként viszonyulni próbáló utánpótlást, ha az állam megtestesítői elszabotálják ezt a munkám. Ép ésszel azt várná az ember, hogy pont ezt a réteget, az emelt szintű érettségire jelentkezőket próbálná meg az állam az ésszerűbb, a gazdaságosabb kapcsolattartás felé terelni, hiszen ezek a lurkók azok, akik ma már jó eséllyel fél életüket a neten töltik, tőlük simán elvárható lenne, hogy életük első komoly bürokratikus ügyét, az érettségit a kor szellemének alányalva online intézzék. Pláne, ha erre szándékuk is lenne, maguktól! Ha az állam elvárhatja, sőt, helyenként meg is követelheti, hogy a polgárai bizonyos ügyeket csak és kizárólag online intézhessenek, akkor az állam polgára miért is ne várhatná el ugyanúgy az ő államától, hogy vele ne kurvadrága tértivevényes fatetem-darabokon kommunikáljon, hanem úgyszintén online? Azért van 14 éves kora óta ügyfélkapuja, hozzá tartozó e-maillel, amit mondanom sem kell folyamatosan figyel, hogy az állam, ha mondani akar neki valamit azt oda mondja.
Ifjú lófaszkáimnak ott, a KIM-ben ha lenne pici eszük és tehetségük belátnák, hogy ezek az emelt szintű érettségire jelentkező gyerkőcök nem teljesen hülyék. Tudnak számolni. Pillanatok alatt leveszik, hogy amennyiben az állam az általuk ismert és megszokott online metódus helyett ilyen idióta anakronizmusokkal él, akkor apukának a meséjében valami nem stimmel, és igen hamar megtanulnak legyinteni: ha az állam így, akkor nehogy már én törjem magam miatta! És megtanulják hamar azt a másik mesét, az évszázadost, mely szerint az állam nem a miénk, nekünk csak annyi közünk van hozzá, mint bármelyik egyéb ellenségünkhöz, meg kell tanulnunk kijátszani, ha haragos és kihasználni, ha engedékeny. Mérjük az eget, bólintunk, és nagy okosan újratermeljük mindazt, ami miatt annyi ideje képtelenek vagyunk kihasználni a lehetőségeinket, képtelenek vagyunk bejátszani azt a pályát, ami amúgy nyitva állna előttünk.
Tudom, most sok olvasó legyint egy ingerültet, mi a bánatot akar ez, tértivevény, menjen már a pitlibe, hát ez ma nekünk a legnagyobb bajunk? Kedves olvasó, ne tegye. Én komolyan hiszem azt, hogy változást nem a Nagy Dolgok révén lehet elérni, mert abból szinte mindig csak égmérés és bólintás lesz, valamint Egetmérési és Bólintási Minisztérium, hanem a sok-sok apró-cseprő ügyek szorgalmas megoldogatásával. Amihez sajnos már kellene némi tehetség, ész, szorgalom és valamiféle minek is nevezzem, ethosz?, szóval valami átgondoltabb módja a létezésnek, és mindannyiszor, amikor ideérek a gondolataimmal megjelenik előttem Oroján ifjútörök arca, már hagyom is abba az egész töprengést, elkezdem a gyereket keresni, fiam, beszédem lenne veled, súlyos beszéd.
Fiam, bocsásd meg nekem, de tévedtem. Az államot tényleg le kell szarni, ha erős kijátszani, ha gyenge kihasználni, széllel szemben meg pisáljon az, akit Kissnek hívnak és dandártábornok.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16521169-678e7a6fcea65' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16521169&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16521169-678e7a6fcea65&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16521169-678e7a6fcea65' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Nocsak, lázítás 😀
„A tértivevénynek ugyanis pont az a lényege, hogy feltételezzük a címzettről, miszerint letagadná, hogy őt bármivel is megkerestük.”
Nem. a tértivevénynek az a lényege, hogy ha küldesz valamit valakinek, ne lophassa el, vagy ne dobhassa ki a póstás úgy, hogy azt írja be a kis füzetkéjébe, hogy kézbesítve. Mert azt neked aláírni nem kell. Ha a postás azt mondja, hogy bedobta a szabványos ládikádba, akkor az még akkor is így van, ha a saját szemeddel láttad, hogy a seggét törölte vele a parkban.
Na. Ezért van a tértivevény.
Az kimaradt, hogy ezért nem elég az ajánlott küldemény. Pedig ez volt az üzenet lényege. Mindegy, megyek alunni.
Zsírkirály. Ja, első.
Orojánt nem kellett volna. Már el is felejtettem ezt az embert, most meg újra odabasz, hogy ilyen van.
Első ám a lófaszt.
Meg különben is, a tértivevény hülye szó.
@Egyedi nicket kell megadnod: Tértivevényes levéllel kitörölheted. Elküldesz egy üres A4-es lapot borítékolva, tértivevénnyel, és máris bizonyítani tudod, hogy te milyen felszólítást eszközöltél? Vagy hogy időben elküldted az adóbevallásod?
Vagy másik kedvencem, amikor a hivatalba visszajött az egyik érintettől a tértivevény, hogy nem található. Annyi apró inkonzisztencia történt csak, hogy mindeközben a címzett kezében ott volt a levél. Az, hogy a postás segghülye, azon nem lepődünk meg. De hogy a hivatali droidnak se tűnjön fel, hogy a kézbesítetlen tértivevénynek még mindig a borítékra illene lennie ragasztva, azért az mókás.
Az egész tértivevényes bohóckodásban engem nem is az a pár száz forint közpénzszórás zavar a legjobban. Hanem az a legalább fél óra, amit elcsesznek vele az életemből, hogy el kell mennem a postára, és végigállnom a hosszú sort. Na, az jóval többe kerül, mint pár száz forint…
@Humperdickk: én azt mondom ne csüggedjél pedig. negyedikekből lesznek az elsők. például.
ha én még soha nem kaptam és nem is küldtem semmi tértivevényest akkor kirekesztett vagyok? (vagy csak hülye, mert nem emlékszem…)
@Malachi: Nem, akkor te egy csoda részese vagy, jegyezzük fel, jól jöhet ez még egy boldoggá avatási eljárás során. 😉
@Egyedi nicket kell megadnod:
Fején tanátad a lényeget!
No meg az sem érdektelen, hogy az egységsugarú, halmozottan kártékony helyzetű magyar bürokrata a tértivevény létének köszönhetően nem tud _MINDIG_ kikúrni azzal a rohadék pógárral, aki nem átallja mindenféle hülyeséggel elrontani a napját. Pölö a fődhivatali zsírsertés végre kénytelen volt megírni a határozatot (tavaly augusztus óta) a jelzálogjog törléséről. Mert nem volt képes prezentálni egy tértivevényt, bizonyítandó, hogy ők már ténylegigazánistenbizony postázták.
Vagy a postásról feltételezzük, hogy csal, vagy a címzettről (hogy letagadja, hogy megkapta a levelet), „és az államot tényleg le kell szarni, ha erős, kijátszani, ha gyenge, kihasználni”. Ja, sajnos tényleg így van, úgyhogy ezért érzem azt, hogy innen tényleg jobb lenne elmenekülni.
Én most rohadt rosszul érzem magam itthon, és gyűlölöm ezt a néha paranoiába hajló, de sajnos nem alaptalan gyanakvást. Mintha mindannyian egymás ellenségei lennénk… Pedig az együttműködés mindig hasznosabb (olvassatok Mérő Lászlót).
És végül egy kérdés: mi volt az a baromi fontos infó, amit az érettségiző címzettnek a saját keze aláírásával kellett igazolnia, hogy átvette?
@huncut: Hogy hová és hány órára mehet vizsgázni. Komolyan. Ennyi, semmi több.
@maroz: ez szuper! már reggel éreztem, hogy ma jó napom lesz, és erre tessék. rám fért már ez a sikerélmény nagyon!
@maroz: de szörnyű sejtésem támadt – a katonai behívót azt nem azzal hozták? mert akkor buktam és süllyedhetek vissza a tértivevényesek szürke tömegébe, oda, a helyemre.
@Malachi: De bizony, és az volt az első küldemény, amelyet a szüleim nem vehettek át helyettem:)
A tartalma is ugyanaz volt, mint az érettséginél: hol és hány órakor jelenjek meg. Viszont úgy kezdődött: Utasítom, hogy…
Engem ez teljesen meghökkentett, soha senki nem használta még velem szemben ezt a szót. Aztán a következő hónapokban várt még rám néhány további meghökkenés:D
@huncut: A postásról nem feltételezzük, hogy csal, azt viszont tudjuk, hogy lop.
„A tértivevénynek ugyanis pont az a lényege, hogy feltételezzük a címzettről, miszerint letagadná, hogy őt bármivel is megkerestük.”
Ez így ebben a formában teoretikusan nem igaz. A tértivevény lényege a Hivatal szempontjából az eljárási határidő megfelelő számítása. Ha ugyanis az a határidő úgy kezdődik, hogy „a kézbesítéstől számított…”, akkor honnan a retekből lehet megállapítani az átvétel igazolása nélkül, hogy mikor volt az akkor?
A konkrét esetben persze túllihegett hülyeség minden valószínűség szerint, de keményvonalas elektronikus ügyintézésre inkább csak akkor javasolt áttérni, ha az embernek van pl. elektronikus aláírási jogosultsága. Az igazi gáz az, hogy hiába van, akkor sem lehet.
@Dr. No: A tértivevény ilyetén célú felhasználása szintén teljességgel felesleges. Amikor egy másik (só)hivatallal történő levelezésemben a határozaton szerepelt mondjuk február 1-jei dátum, majd a borítékon március 10-i feladás, akkor az a minimum, hogy köhécsel az ember egy kicsit. Nehéz elhinni, hogy épületen belül több mint egy hónapig tartana a levél útja az aktakukactól a postázóig. Inkább arról lesz szó, hogy a február 1. hazugság (pusztán a határidők „betartása” érdekében írták oda), azaz elég jól dokumentált közokirat-hamisítás zajlik nagyüzemileg.
„széllel szemben meg pisáljon az, akit Kissnek hívnak és dandártábornok. „
– nem széllel (ahhoz bátorság kell), hanem palotával szemben..
– egyébként, ha telefonon akarsz valakit elküldeni a jó büdös francba, akkor te is megvárod, hogy beleszóljon a telefonba, visszaigazolva azt, hogy jónak küldöd az áldást.
@Egyedi nicket kell megadnod: nem, arra a LUNK:) (levélszekrény útján nem kézbesíthető, kb +10ft) ajánlott való, illetve saját kézbe is jelölhető talán.
@OkoskaTo:rp: A példa jó, pontosan azt mutatja meg, miért nem felesleges a tértivevény. Akár a 15 napos, akár a 30 napos fellebbezési határidőd lejárt volna a küldemény átvételekor, ha nem a kézbesítési időpontot kéne figyelembe venni, hanem a határozat dátumát. És máris szívsz, mint a torkos borz. Egyébként egy jó magyar hivatalban simán elképzelhető az irat egy hónapos útja az „aktakukactól” a postázóig. El nem tudod képzelni, milyen fontos személyeknek és fényes tekintetű efendiknek kell azt láttamozni, aláírni és kiadmányozni. Egyébként, nem mindegy neked, mikor írták meg a papirost? Az a lényeg, Te mikor veszed át. Például a bíróságok is a jegyzőkönyvek törvényes 8 napos leírási határidejét simán túllépik, olykor 2-3 hónapba is beletelik, hogy megkapd. Meg amikor fél-háromnegyed éve nem történik semmi egy ügyben, és a kezelőiroda minden kérdésre csak azt a lakonikus választ adja: „Az akta a bírónál van. Bíróval nem lehet beszélni.”
@Egyedi nicket kell megadnod: Lófaszt!
„Küldeményének átvételét a tértivevényen a jogosult átvevővel elismertetjük, majd ezt követően az erről szóló – jogi eljárásban bizonyító erejű – okiratot visszaküldjük Önnek. „
Ez azt jelenti: küldök egy levelet a cégtársamnak, tértivevényesen, hogy nem működik a telefon, hétvégén gyere át szalonnázni.
Közben tartok egy hivatalos taggyűlést, ahol felemelem a cég alaptőkéjét , és meg is szavazom, hisz ő nem jelent meg.
Aztán a többségi tulajdon birtokában eladom a céget.
Erre ő szalad a bíróságra.
De kezemben a tértivevény, hogy én elküldtem a meghívó levelet.
Hát erre kell a tértivevény.
@Egyedi nicket kell megadnod: Ja, amiről te írsz, az az ajánlott levél!
@Dr. No: Azért nem mindegy, mikor írták meg pontosan, mert ugyebár van egy általános 22 munkanapos ügyintézési határidő, másrészt meg egy 5 napos határidő adatszolgáltatás esetén, vagy 60+30 nap építési ügyekben, amelyek a hivatalt kötelezik. Sok értelme van az 5 napos határidőt előíró jogszabálynak, ha utána még házon belül büntetlenül kóvályoghat a levél 1 hónapig…
Különben meg már hallottam olyan esetről, hogy igenis lejárt a fellebbezési határidő, azaz jogerőssé vált egy határozat, miközben az érintettek meg sem kapták még az értesítést. Külön eljárásban kellett megtámadni ezt, a postai dátumokkal bizonyítva, hogy már akkor eldöntötték a jogerőre emelkedést, amikor az eredeti határozatot még postára sem adták (nemhogy kézbesítették volna). Az ügyfélnek kelljen szívnia a csaló hivatalnokok miatt?
@Könnyen elkaptuk, uram!: Nem taggyűlést tartasz, csak tagok gyűlését. 🙂 De épp ezt említettem: a tértivevény semmit sem bizonyít arról, hogy mit is küldtél el. Akár tök üres lapot is küldhetsz.
@maroz: Döbbenet. Ez az én időmben, de még pár évvel ezelőtt is, a gyerekeim vizsgáinak idején is úgy történt, hogy egy A/4-es papírra ráírták, és kitűzték a hirdetőtáblára.
@huncut: Annak én kifejezetten örülök, hogy értesítenek. Régen a hirdetőtábla volt a gazdaságos és ésszerű módja ennek, ma pedig, hála a sok okos embernek van ennél még praktikusabb, és hasonlóan gazdaságos megoldás.
Én például kifejezetten örömmel veszem, amikor a hivatal az ügyfélkapun keresztül figyelmeztet, hogy le fog járni valamelyik marhalevelem. A franc se nézegeti a jogosítványát, jól jön az a figyelmeztetés, és ugye van még jópár ilyen, de úgyszintén agybajt kapnék, ha ezeket is levélben, tértivevényesen, darabjáért legalább 300 forintot kidobva küldenék. Különös figyelemmel arra, hogy ezt valójában az én pénzemből csinálják. Az én háromszáz forintjaimat pocsékolják. Hát egy lófaszt, azt!
@OkoskaTo:rp:” A taggyűlés a korlátolt felelősségű társaság legfőbb szerve. A taggyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni. A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik …”
Tehát taggyűlést tartok. Te tényleg csak okoskodsz?
Azon kívül, hogy nem is neked válaszoltam, hanem egyedi nicket kell megadnod-nak.
Ha teljes bizonyosságot akarsz, akkor közjegyző előtt add át, ellenjegyzéssel. de az adott esetben ez talán túlzás lenne.
@maroz: A lejárt okmányokra való figyelmeztetés valóban nagyon hasznos szolgáltatás, ezt én is nagyra értékelem.
Való igaz, nincs mindenkinek internetje, de egy sima levél is untig elég lenne.
próba
Ha az internetadó beköszönt, el is felejthetjük az elektronikus ügyintézést, legalábbis azok (a gyerekre gondolok), akiknek nem kötelező. Szerencsére vannak olyanok, akiknek az (vállalkozók), tehát az internetet se mondhatják le, így aztán lesz miből finanszírozni a sok tértivevényes levélirogató aktakukac bérét meg a tízmilliós postaköltségeket. Hajrá Magyarország!
Nem a KIM-et kell fikázni az éretsségi szervezése tudtommal az Okatási Hivatal reszortja. Viszont érdekes, hogy miért keveredtek bele a kormányhivatalok. Én számítottam rá, hogy előbb-utóbb használni fogják másra is ezeket a hivatalokat mint amire eredetileg létrejöttek. Tipikus eset lesz ilyen-olyan hatósági személyes ügyintézéshez igénybe venni a megfelelő mennyiségű gyöngyért cserébe. De a levélküldés nem ez az eset. Ezért nem értem.
Mondok ettől sokkal de sokkal brutálisabb példát maroz! Mikor néhány éve az elektronikus aláírás területére tévedtem, aminek célja az elektronikus dokumentumok hitelesítése, megdöbbentem, hogy a felügyeleti szerv nem hajlandó csak papíros ügyintézésre. Tudtommal ez a mai napig így megy. Érted, adott egy terület ami pontosan az elektroikus ügyintézről szól azzal a hatóság csak papíron hajlandó kommunikálni. Eszem karóm megáll!
A témához. Megmondom Neked miért kell a tértivevény. Azért kell mert ezekről a küldeményekről tételes listát kell adni a postának és tételes listát kapsz vissza arról ki vette át és ki nem. Ezzel fedezik a seggüket az ügyintézők!
Ennek nincs más alternatívája mint az elektronikus ügyintézés mégpedig úgy, hogy postafiókot az érintett hatóságnak kellene biztosítani, vagy az ügyfélkapu hamár. Csak az ügyfélkapura még alig-alig csatlakoztak kormányzati szervek, mostanában alig hallok erről vmit mintha kormányváltás óta megállt volna az egész. Igaz ezt még a ballib kezdte ezért lehet jó narancsos módi szerint meg kell ölni és pár 10 milliárdért fejleszteni egy újat…
@tarackos:
„Nem a KIM-et kell fikázni”
Sajnálom, de: „The Buck stops here.” Nekem (a fiamnak) a Kormányhivatal írt, őket pedig a KIM szarta, tehát ha büdösek, akkor annak szólok be, aki odapottyantotta. És nem kicsi arccal, lásd:
„A kormány a hatékony, megbízható, polgár-barát és szolgáltató közigazgatás megteremtése érdekében 2010 tavaszán hozzálátott a magyar állam újjászervezéséhez. E történelmi léptékű átszervezés egyik kiemelkedő eredményeként 2011. január 1-jétől megkezdték működésüket a kormányhivatalok, a kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szervei.”
Történelmi léptékben újjászervezett tértivevény. Nagy duma, nagy erőlködés, kicsi puki, kicsi berotty, diadalmas tekintet, lásd még: Ödönke első önálló bilizése. Ezt tudják, ennyire képesek Navracsics válogatott leányai és legényei. Legyünk mi is büszkék rájuk!
@maroz: Egy becsületes és modern kommunikációra képes embert és gyermekét joggal bántó esemény történt. De vannak másmilyenek is.
S ha a hivatal mindössze a lehető legbiztosabb módszert akarta választani, hogy elmaradottabb embertársak elmaradottabb gyermekei jogait szerette volna még inkább érvényesíteni? Mondjuk a nem városlakókét? Hogy ne vita legyen, de biztosan mindenkit elérő vizsgalehetőség? Ki tudja?
Vagy egyszerűen csak kell a Magyar Postának a pénz. Üresek a talicskák.
De az is látszik, itt senki nem volt aktakukac. Ha el akarnék mélyülni a témában töprengeni kezdenék a bürokrácia (a hivatali hatalom és visszaélői) és az állami adminisztráció (tulajdonjog nyilvántartás, öröklésjog, egészségügyi nyilvántartások, nyugdíjrendszer, stb. -vagyis az én alapérdekeimet szolgáló akták kukacai) közötti különbségről.
De nem teszem.
@tarackos: Az ügyfélkapuval nálam ott kezdődik a probléma, hogy a gépem azonnal ezt jelzi: „Lehetséges, hogy a lap nem biztonságos. A részletekért kattintson a biztonság fülre. Engedélyezheti vagy elutasíthatja a lap betöltését.”
Ez, akárhogy is nézem, nagyon gáz, már régen kellett volna valamit tenni. Nem tudom mit, mert én csak egy buta júzer vagyok, de egy állami szerv kötelezően használandó portáljánál egy ilyen figyelmeztetés finoman szólva mellbevágó.
@huncut: Ez nem akkora probléma. A magyarorszag.hu ssl tanúsítványát az e-szignó adta ki, és gondolom ez túl kis cég ahhoz, hogy a komolyabb böngészők érdemben foglalkozzanak vele.
Használj Operát, ott be tudod állítani, hogy te megbízhatónak fogadod el az e-szignó tanúsítványát is, nincs benne semmi kockázat. 🙂
@huncut: a lapnak érvényes tanúsítványa van, ha a böngésződ nem fogadja el, akkor a tanúsítványtárad korrumpálódott. Vagy hívj szakembert, vagy próbáld meg magadnak beimportálni a tanúsítványt (de csak ha tudod, miről beszélek most, mert ha nem, akkor esélyed sincs). Bármelyik böngészőt használhatod.
@royslade: Na várj egy picit. A tanúsítványtárban attól még nem lesz benne, hogy az e-szignó egy, a hazai szabályok szerinti tanúsítványt kiad az oldalra. Az Opera tanúsítványtárában például nincs, és emlékeim szerint soha nem is volt benne, egészen egyszerűen azért, mert az e-szignó nem szorgalmazta azt, hogy oda felvegyék.
Persze mindez akadémikus, nyugodtan figyelmen kívül lehet hagyni ezt a biztonsági hibaüzenetet, de ismétlem, az Operának van olyan funkciója is, amelyikben te magad is eldöntheted, hogy az adott tanúsítványt megfelelőnek találod és elfogadod. Kábé két kattintás, és utána már nincs gondod vele.
@maroz: oké, megnéztem, a gyökértanúsítvány is microsec e-szignó.
Vagyis tényleg nem ismerik fel alapból a böngészők. Ez viszont a microsec-ről és a magyar államról szegénységi bizonyítvány. Ezt a tanúsítványt alá kellett volna íratni egy nemzetközileg elfogadott tanúsító szervezettel és nem lenne semmi gond.
Egyszer akartam a kormányzatot megvédeni, akkor sem lehetett. Inkább nem is próbálom többet.
@royslade: Ez az összes eddigi kormány alatt így volt, és ugye miért pont a mostani hozna ebben, vagy bármilyen egyéb apró slendriánságban változást. 🙂
ha esetleg valaki azt gondolna, hogy az ugyfelkapun talalhato dokumentumok jok mondjuk a mak-nak, akkor szolok, hogy nem. az, amit papiron odaadnak, az a jo.
@OkoskaTo:rp: Nem az értelmét kell nézni, hanem a hatását. A lényeg, hogy be LEHETETT bizonyítani, hogy a lejárt fellebbezési határidővel kiküldött irat fellebbezési határideje valójában nem járt le. Ez a különbség a procedurális és esszenciális igazság szolgáltatásán alapuló rendszerek között. Megjegyzem, a NER az utóbbi felé tendál, ahol a kádi pamlagán Bölcs Salamon helyett Temüdzsin látszik heverészni.
@royslade: @maroz: Köszi a magyarázatot. 🙂
Operát használok én is, majd igyekszem megkeresni, hol kell megváltoztatni a beállítást.
@huncut: Rámész a lapra, dob egy biztonsági figyelmeztetést ott van egy biztonság fül (felül közép) arra rámész és van egy X-elős kocka „jegyezze meg a választást ehhez a tanúsítványhoz” beikszeled és elfogad.Opera alatt.
@V mint…: Köszönöm szépen, megcsináltam, tényleg nem volt bonyolult. 🙂