Első- és másodrendű tagok az Európai Unióban
Az Európai Unió tudományos kutatásért felelős tanácsa, az ERC (European Research Council) nyilvánosságra hozta a 2009-es European Starting Grant pályázat eredményét. Összesen 326 millió eurót osztottak szét 237 kutató között. A 237 támogatott kutatóhely közül 4 van a legutóbb csatlakozott országokban. Négy.
Támogatnak egy magyar kutatóhelyet (MTA KOKI) és még két magyar kutatót (egy szilárdtestfizikust és egy matematikus-közgazdászt) Nagy Britanniában, illetve Svájcban. Ezzel Magyarország a legutóbb csatlakozott országok között igen előkelő helyen áll. Mindazonáltal a 233 : 4 arány megdöbbentő. Negyvenhárom brit támogatott kutatóhely szemben a teljes exszocialista blokk négy helyével.
Ha a nyertes pályázók állampolgárságait tekintjük, akkor Németország, Olaszország, Franciaország, Belgium, Hollandia, Nagy-Britannia, Spanyolország és Izrael vezeti a mezőnyt. A Magyarországnál lényegesen kisebb Izrael (társult állam tudományos szempontból) 13 nyertes pályázóval büszkélkedhet. Magyarországgal azonos számú (tehát három) nyertes pályázata van az osztrákoknak, és kevesebb az íreknek, a norvégoknak (szintén társult állam), sőt a svájciaknak is. Azt persze tudni kell, hogy az Unióban a tudományos támogatások nagy része a tagállamok saját költségvetési tétele, itt az elitkutatások (és ebben a pályázatban az aránylag fiatal kutatók) uniós támogatásáról van szó.
Nem hiszem, hogy diszkriminálnák a kelet-európai országokat, erre nincs semmiféle bizonyíték, a 233 : 4-es arány azonban rémisztő. Mondhatnám, elfogadhatatlan, de ennek nem nagyon lenne értelme. Ilyen brutálisan lemaradt a régió. Az elitstruktúráink ilyen messze vannak a nyugatiaktól. A nyugati egyetemekhez képest a keletiek reménytelenül szegények és elmaradottak. Magyarországnak nem kell szégyenkeznie, a lehetőségeihez képest helytállt. De ez a valós helyzet, ebből kell kiindulnunk, itt tartunk.
P.S Tegnap este, a Bordeaux-ban rendezett Európai Kombinatorikai Konferencián Szegedy Balázs kapta az Európai Kombinatorikai Díjat. Ezt a díjat még sohasem adták magyar matematikusnak.
brit tudósok mennyit kapnak ? 😛