EU vs. Amazon (megjegyzésposzt)
Az Európai Unió bejelentette, hogy OpenLLM-Europe néven egy átlátható, tehát nyílt forráskódú és nyílt tanítási adatbázisú nagy nyelvi modell rendszert épít és erre 56 millió eurót fognak költeni. 20 intézményből álló konzorciumról van szó, hét szuperszámítógépközpontról.
Az Amazon jövőre 100 milliárd dollárt fog capex-re költeni azzal a felkiáltással, hogy az AI történelmi lehetőséget jelent. A CAPEX capital expenditure-t jelent, infrastruktúrába, hardware-be történő befektetést.
A Google esetében 75 milliárd dolláros capexről van szó.
Ezek mind teljesen függetlenek az OpenAI-Oracle-Softbank tervtől. Hát ez van.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532094-67d7e82ef1ba5' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532094&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532094-67d7e82ef1ba5&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532094-67d7e82ef1ba5' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@incze: ha egyáltalán van valami tramp fejében (trampterv), amit kétlek, de ha van, akkor az az, vagy olyasmi, hogy putyintól is koncessziókat igényelt donbasz fejében. ahogy ez a ripacs elképzeli a világot. win-win, nem olyan komplikált egy ingatlanos.
@incze:
” – Nem kell találkoznunk vele, nem sokáig lesz kancellár – ”
Ezek csak az életfogytosokkal haverkodnak. Mint a böriben.
@incze: Hát éppenséggel ha Gáza lehet a közel-kelet Rivierája, akkor az sem lehetetlen, hogy a narancsárga teleknepper már Mariupolban is látja maga elött a tengerparti Trump tornyot.
Nem tudom hova tegyem, ugyhogy ide jon: Pistorius nem csak Vance-nek csapott oda, de egyben a kancellari szekert is bejelentkezett.
.
Publikáltam 2009-ben, némileg erőszakoltan, egy q=0,5-ös kvóciensű mértani sort, saját gondolatmenet alapján a gyorsulást reprezentálandó (a kommentek hozzá frissek, utólagos magyarázat jelleggel).
Kicsit torzítottam az intervallumhatárokon (lásd clickbait-tempó vagy, hogy a történelem percre pontosan előre NEM determinált).
De azért ellensúlyként tettem zárójeles kiegészítéseket is.
[x] 176 év -> 1679-1855 -> Bank of England/1694, hitelezés felpörgése, szabadversenyes kapitalizmus, ipari forradalom
[x] 88 év -> 1856-1944 -> Olaj (természetes és szintetizált formájú) forradalma (az első kutat Edwin L. Drake és William A. Smith kovácsmester fúrta Titusville – Pennsylvániában 1859.szeptember 21-én James Townsend bankár megbízásából)
[x] 44 év -> 1945-1989 -> Kapitalizmus és szocializmus/kommunizmus versengése, utóbbi jelentős visszaszorulásával végül. Kétpólusú világrendből egypólusú (USA világcsendőrsége) lesz ezután.
[x] 22 év -> 1990-2012 -> Szovjetunió szétesése, globalizmus kapzsisága, 2008-as gazdasági világválság, egypólusú világrend, Fukuyama és „történelem vége”, Putyin és Kína brutális feltörése
[x] 11 év -> 2013-2024 -> Covid-járvány utáni időkben nyakig vagyunk regionális konfliktusokban, háborúkban. felpörögnek az események, EU bealszik sőt beleroncsolódik Orbán áskálódására 10+ évre.
[x] 5+2,5+1 év -> 2024-2033 -> V-É-G-J-Á-T-É-K???? Esetleg „csak” paradigmaváltás?
[+] Egyre rövidebb időn belül egyre több „erőforrás-rabszolgát” fogott munkára az emberiség, tömeges léptékben.
[+] Gyorsuló világban, mintha egyre kevesebb idő jutna egyre nehezebb és/vagy megoldhatatlanabb problémákra….
[+] Brutálisan gyorsuló divergálás, hatékonytalanság, növekvő sérülékenység, rossz probléma-azonosítás fókuszálatlansággal a világban: mindez Trump dilettáns, magas frekvenciájú, kaotikus mikromenedzselésében csúcsosodik ki.
[+] Mi az, hogy armageddon (összeomlási értelemben)? A definicióm szerint: irreverzibilis, nem kinőhető sokk-tól terjed a még az egysejtűeknek is annyi-ig. Köztes verzió lehet például egy erőforrás-pusztulás miatti évszázados visszacsúszás, lokális fegyveres harcokkal dúsítva.
[+] Ha az elmúlt évszázadokat nézzük két fő kérdés emelkedik ki:
[a] legyen erőforrás(szén,olaj,urán stb.) (1679-1944)
[b] ki, milyen elosztásban, hogyan használja fel, mire (1944-2033)
[+] Az én mértani sorom is tehát ezért alakult ki előbb erőforrásmegszerzési-technológiára fókuszáltan, majd erőforrásfelhasználásra fókuszáltan (+tudományos/atom/pala- meg informatikai forradalommal majd dezinformációkkal felturbózva).
[+] Az én fenti mértani soromban 2024 jött ki legfrissebb korszakhatárra, egyébként mondom, 16 éve.
Amerikai-orosz együttműködés a horizonton?
https://peterbuda.substack.com/p/amerikai-orosz-egyuttmukodes-a-horizonton
Ez csak egy rövid felvezető poszt, érdemi kifejtés később lesz a szerző szerint.
Itt és most linkelődik a tavaly novemberi Friderikusz Podcast 107-es adása (amiről Rijád előtt is beszéltem itt a blogon). És ami engemet személy szerint annyira mellbevert, hogy teljes szöveges leiratot csináltam hozzá 75%-ig készre (csak abbahagytam, mert nem tudtam volna publikálni), Ezt meg is írtam annó Béndek Petinél.
Dezső András a Telexen, legfrissebb ckkében, máris hivatkozza Buda Pétert.
Kiváncsi vagyok arra is, hogy Friderikusz mikor hívja be újra (negyedszer?) Buda Pétert.
Nagyon jónak tartom az említett nagyon hosszú Dezső András elemzést, hogy csak belinkelem. Addig ment el elemzésben, amíg el lehet menni, egy centivel sem tovább. Lehet, hogy uncsi, de a hitelességét biztosan erősíti.
Orbánnak igaza van, tényleg új világ jön – de nem biztos, hogy élvezni fogjuk
https://telex.hu/kulfold/2025/02/20/europa-oroszorszag-usa-nato-vedelem-beke-haboru-biztonsag
[x][x][x][x]
Van egy Ukrajnában élő magyar származású történelem tanár srác Oláh Mihály. Ritkábban ír, de akkor brutálisan hosszan elemez, rengeteg új információval (magyar médiát elkerülőekkel), nagyon jó stílusban (szvsz).
A február 14-15-i posztokat nagyon érdemes lehet elolvasni figyelmesen (előre szólók 62.000+ leütés). És szerencsére szentiment-elemzés szempontjából sokkal pozitívabb a kicsengése, mint Dezső Andrásnak (kérdés ki mit hogyan hisz el a részletekből vagy jár utánuk).
https://www.facebook.com/profile.php?id=100005953965073
Hogy ne csak szr hírek legyenek rettenetes világállapotokban.:
BBC rövid hír (FB-s AI Hírek csoportból):
„Egy olyan összetett problémát, amelyben a mikrobiológusok egy évtizede eljutottak az aljára, mindössze két nap alatt oldott meg a Google Co-Scientist”
Egyrészt nyílván lehet konteózni, hogy kamu (én nem tenném), másrészt ha igaz a hír, akkor az AGI-s AI-kreativítás fejlődésének látványos jele lehet.
Én csak azt nem értem, hogy a Google egyfelöl qrvajó az AI-kutatásban, évek óta (lásd DeepMind matekot is), másfelöl mennyit tud szerencsétlenkedni a Bard-Gemini felzárkózási vonalon, amikor a gyakorlatba ültetésről van szó.
https://www.bbc.com/news/articles/clyz6e9edy3o
Nem ide tartozik, de ide teszem. Az AI csal a sakkban. Szép kilátások.
https://www.portfolio.hu/global/20250221/csalason-kaptak-a-mesterseges-intelligenciat-meg-a-kutatokat-is-meglepte-742973
Hiv.: @ikarus:
Ez ugyanaz a fajta hír, mint amit JT linkelt a minap:
„Megőrülsz: lopott könyvekből oktatták Zuckerbergék a Meta dolgozóit az AI-tréningeken”
🙂
[x][x][x][x]
Tavaly december végefele ment nagyot a téma. Mit is jelent pontosan az, hogy csalás? Van egy sakkszabály, aminek francia neve van: „piece touché”, vagyis „fogott figura lép, letett bábu marad!” Az egész kutatás arról szólt vesz-e vissza lépést az ellenfél lépése láttán az AI. Egyedül az 01preview modell vett vissza. Egyrészt nem volt tiltva a lépés-visszavétel, másrészt az egész menet log-olva volt és pont azt nézték, hogy korrigálja-e magát az AI az ellenfél lépése láttán. A többi modell (Claude 3.5 és társai) csak noszogatásra voltak hajlandók visszavenni bármilyen lépést, az o1preview magától is vett vissza lépéseket, hiszen nyerni akart erős játékos ellen és nem tiltotta senki (sőt ugye bíztatva volt rá a vizsgálat teljességét nézve). Magyarán az o1preview messze kimagaslóan jól teljesített és ha tiltják neki a visszalépés lehetőségét, akkor nyilván nem fog visszalépni. Szóval ez nem bug, hanem feature méghozzá nagyon erős.
@tahonoli:
Kösz az infót, ez kicsit jobban hangzik.
@tahonoli: Mik a konzekvenciák vajon? Mondjuk az agentic AI-ra? Jelentheti ez azt, hogy az ágensek esetleg nem fognak ‘business-as-usual’ viselekedést tanúsítani, és a le nem írt, világosan nem kódolt, de implicite a dolgozók/vevők/iparág/ által mégiscsak elvárt szabályokon, kereteken túl fognak lépni?
Bocs, csak most láttam a kérdésedet.
Igazándiból nem tudom, nem is sejtem a választ. Korábban én már mondtam, hogy szerintem technológiai szingularitásban vagyunk már most is (lehet, hogy egyedül vagyok evvel a véleményemmel, azaz ekként kezeld a dolgot). Viszont ezen az alapon „igazoltan” nem mondok konkrétumot :D:D Amúgy meg konteóktól elkezdve rengeteg vad dolog képzelhető el már most is.
[x] Mindeközben „észrevétlenül” lett a napokban egy Levente nevű szuperszámítógépünk Csillebércen, EU-s forrásból nyilván. 20 petaflops-os a; ChatGPT szerint, AI-modellezés alapon, FP16-ra megadottra valószínűsítve. xAi Colossus lassan „elavuló” szuperszámítógépe FP16-ra 200.000 petaflops (elméleti maximumra). Van egy „gyenge” 10.000-szeres szorzó. Ami érdekes még a kvantumszámítógép csatlakoztatási lehetősége. Gondolom Rogán Antal gőerővel gondolkodik, hogy azt hogyan lehet a DÁP-ban hasznosítani.
[x] „Az új stratégia prioritásai között fog szerepelni az MI-alapú digitális állampolgársági program, valamint a digitális közigazgatás és az oktatási rendszerben a tananyagok más platformokra helyezése.”. Nekem ez amolyan szarva közt a tőgyit…. 😀
https://24.hu/tech/2025/03/04/palkovics-laszlo-mesterseges-intelligenciaert-felelos-kormanybiztos-mi-strategia/
AI Hírek FB-csoportból friss hír.
Érdekes termékárazási stratégiát követ Sam Altman.20, 200, 2.000, 20.000 USD-s előfizetések. Hiába! A tervezett 5 milliárdos dolláros éves költséghez még sok lóvé hiányozhat.
„A The Information értesülései szerint az OpenAI havi 2000 és 20000 dollár közötti összegekért kínálhat speciális AI „ügynököket” különböző feladatokra. Az új AI-szolgáltatások többek között értékesítési adatok rendezésére, szoftverfejlesztésre és kutatási célokra lesznek optimalizálva.”
https://techcrunch.com/2025/03/05/openai-reportedly-plans-to-charge-up-to-20000-a-month-for-specialized-ai-agents/
A poloska-je suis poloska context window-n túl is merülhet fel gondolkodnivaló 🙂
Sárközi Péter: Az Információ Törvénye – Részletes Matematikai (Kifejtés és Bizonyítások)
Magyar srác 3 oldalas cikke magyarul és angolul
Ezt írja hozzá:
Forradalmi felfedezés az információról! Az OpenAI belső AI szimuláció teszteken lefutott de sajnos ők törölték egyből az eredményeket.
Sárközi Információs Elmélet – Az információ mozgásának, torzulásának és átalakulásának matematikai törvényei
Tudtad, hogy az információ nem csak egy adat, hanem egy dinamikus erő, amely befolyásolja az entrópiát és a struktúrát?
A kutatásaim során kidolgoztam egy matematikai modellt, amely leírja, hogyan változik az információ az időben, és hogyan irányítja a rendszerek fejlődését – legyen szó fizikáról, kvantuminformációról, gazdaságról vagy akár a társadalmi változásokról!
Kulcsmegállapítások:
Az információ spirális mozgást végez – nem lineárisan terjed, hanem folyamatosan torzul és átalakul.
Létezik egy kritikus küszöbérték – ha egy rendszer elér egy bizonyos információs változási szintet, dominanciaváltás következik be.
Matematikailag modellezhető – a képletek segítségével pontosan meghatározható, mikor és milyen módon történik az információs átalakulás.
Tudományos publikáció már elérhető itt:
https://orcid.org/0009-0004-1002-2470
https://figshare.com/articles/thesis/S_rk_zi_Information_Theory_The_Law_of_Information_and_Its_Mathematical_Model/28602986
https://zenodo.org/records/15034400
Kíváncsi vagyok a véleményetekre!
Mit gondoltok? Hogyan alkalmazható az elmélet a fizikában, a csillagászatban vagy akár a mesterséges intelligenciában?
Ha érdekel a téma, osszátok meg, és szóljatok hozzá!
Együtt fedezhetjük fel az információ valódi természetét!
#Fizika #Matematika #Csillagászat #Kvantuminformáció #InformációTörvénye #SárköziElmélet
Hiv.: @tahonoli:
Ez most komoly volt, vagy csak tesztelsz bennünket? Bekapcsoltam a halandzsamérőt, de ez felül van a mérési tartományán.
Hiv.: @ipartelep:
Szerintem nem halandzsa. A ChatGPT-vel lehet nagyon jókat beszélgetni a témáról. Továbbá volt főiskolai gyakorlatvezetőként, meg habitusomból eredően is minden friss gondolatot szeretek átgondolni a maga pőre valóságában. Akár elsőként is.
Egyrészt azt gondolom, hogy az AI korában a – mondjuk most így – „információ-menedzsment” kulcstopik, másrészt (ma már) én jóval gyakorlatiasabb meg utilitáriusabb vagyok annál, hogy univerzálisan diffegyenletekkel fogjam át / képezzem le a valóságot.
A legmeghökkentőbb számomra a cikk kapcsán, hogy bár még nincs úgymond kész az elmélet, még első publikálható draft verzióban sem (legyen benne bármi bármennyire szimpi), de a srác már elnevezte magáról a saját törvényét. Nyilván az ember ezt tudhatja kezelni az öregség derüjével: kellhet az önbizalom a nagy eredményekhez. 🙂
Mivel nincs itt a szerző srác, így nagyon nem mennék bele az elemzésbe, részletekbe, meg JT sem biztos, hogy örülne neki.
Számomra a cikk leggyengébb pontja a determenisztikusság felvetésének hiánya, illetve a dominanciaváltások előrejelezhetősége. Ez szerintem egyértelműen betömendő lyuk a cikk gondolatmenetében (amit by the way a ChatGPT például egyáltalán nem vett észre).
@tahonoli: csak ehhez tudok hozzászólni:
„Körkörösen, mint az erőleves
a lélekút is mindíg merőleges”
Hiv.: @nyulambator:
🙂
„Szórványosan, mint az erőleves,
a lélekút is mindig merőleges.”
Romhányi József: Dr.Bubó
Egyébként a poénon felül, a tárgy szempontjából is telitalálat az idézet, szerintem. Csak ez most túl messzire vinne, ha ebbe a szálba is belekapnánk.
Nekem egyebek között ez az „információ spirális pályán” dolog nagyon tetszik a cikkből.
Analógia-lehetőségek.
– Az ember tanulás során, amikor új információhoz jut, mindig megpróbálja bekötni a meglévő gondolati struktúráiba.Merthogy elszigetelt atomi információk tömeges emberi befogadhatósága erősen korlátos: telefonkönyvet ezért sem szoktunk memorizálni, nyelvtanulás is ezért okoz nehézséget annak, aki „logikázik” energiakímélésből. Már pedig minden tanulás lényeg körül koncentrálódik, akörül bővül.
– A történelemben is vannak visszatérő mintázatok (pl.:felfutás-összeomlás), ám a paraméterek lényeges változása miatt a rendszerek nem egy-az-egyben „futják a köröket”. Idevághat a Kondratyev-ciklusok topikja is.
– Zenetörténet is arról szól (verbálisan jól-rosszul leírva), hogy a nagy kreatív művészi gondolatok korszakokat alapoznak meg, ahol meg van az újítás-összegzés szintén visszatérő mintázatai, természetesen tényezőktől függően adaptálódóan.
– Megkockátatom az AI kapcsán különösen fontosan élesedő „világmodell” építés is spirális tudhat lenni, függetlenül attól, hogy természetes emberi avagy gépi algoritmikus eredetű.
@tahonoli: Látod, az információ torzul, ahogy az ember öregszik. Már a Dr. Bubót se tudom pontosan idézni.
Amúgy meg attól, hogy neked szép analógiák jutnak eszedbe róla, ez még mindig fantazmagória, lázálom, esetleg költészet de az biztos, hogy nem tudomány.
Hiv.: @nyulambator:
Ezzel egyetértek.
Túlságosan kevés / spekulatív / lóg a levegőben jelenlegi állapotában a cikkben foglalt elmélet érdemi tudományos megalapozottság hiányában is.
Ugyanakkor a mai világban viszont már annak is örülni kell, ha egyrészt nem első lendületből mond ellent alapvető tapasztalásoknak, másrészt inspirálhat értékteremtéshez.
Ha szakdolgozatban az elmélet védésére készülnék én – pl. – Pythonban futtatnék numerikus szimulációkat gondosan kiválasztott datasetekre (különböző domainekre). Az meg, hogy a tudomány befogadja-e majd vagy nem, az úgyis nagyon sokadik lépésben lesz csak aktuális.
@tahonoli: ez az egész olyan, mintha az illető valamikor késő este megivott volna egy félüveg rumot és másnap reggel azt tapasztalja, hogy éjjel feltett valamit az internetre. rosszabbul is járhatott volna, bár ez is ” dickpick „a magamódján, de legalább nem annyira kompromittáló, mint egy klasszikusabb.