Gyorshír : Kilenc fiatal magyar kutató nyert az ERC pályázatán.
http://erc.europa.eu/pdf/Statistics_StG2010.pdf
A European Starting Grant az Únió legnagyobb grantja fiatal (nem is olyan nagyon fiatal, elvileg egy negyvenéves kutató is pályázhatott) kutatói számára. Kilenc magyar pályázat nyert, ami messze a legjobb a posztszocialista országok között. Ebből öten magyar kutatóhelyen dolgoznak. A balti országok összesen egy pályázatot nyertek, Románia is. Szlovákia egyet sem.
A legfélelmetesebb az izraeliek eredménye, akik a negyedikek Európában az állampolgáraik által elnyert 28 pályázattal.
Nagyon örülök neki, de állampolgárságtól függetlenül mindenkinek örülök. Tudományban az utóbbinak szinte 0 jelentősége van.
Ami rossz, hogy ugyan 9 magyar nyert, de a country of residence grafikonon 5-öt látok, tehát ők valahol máshol vannak. Ami egyfelől természetes, másfelől pedig jó lenne olyanokat látni, akik nem magyar állampolgárok, de Magyarországon dolgoznak. Önmagában ennek sok elsődleges jelentősége nincs, de egyfajta egészség-indikátora lenne a magyar kutatói hálózatnak, mint a lévegő tisztaságának a zuzmó.
@tollaszerge: Ez valami jot jelent. Nem vagyunk annyira lemaradva mint amennyire neha azt hisszuk.
Persze a social sciencesben semmi. Pedig olyan témával is nyerni lehetett, hogy: “Gambling in Europe”, brit tudósok, jóhogy, közben meg nálunk kormányzati szinten is űzik. 🙂
@tollaszerge: A kutatóhelyeket is pontozzák. A nagy nyugati kutatóhelyeken egyszerűen sokkal több a zsé. Sokkal több.
Azért el tudom képzelni, hogy egy menő fiatal tudós megpályázik egy ilyet Nyugatról (mondjuk Amerikából, mert erre is van lehetőség), de ahhoz az kell, hogy egy témában mi legyünk a császárok. Nagyon kevés olyan terület van, amelyik elég trendy ahhoz, hogy ez felmerülhessen, és Magyarország a legelsők között van. (az én szűk területem talán ilyen)
Nem nehéz úgy villantani, hogy a GDP ~5%-át költik K+F-re. Mármint Izrael. Mondjuk valószínűnek tartom, hogy hatékonyabban is használják fel, mint mi a szaros kis ~1%-unkat:-) Ami nálunk ment (megy?) GVOP-zás meg kamu tudásközpontozás terén az gyász.
@jotunder:
http://www.nature.com/news/specials/cities/best-cities.html
(Érdemes az interaktív grafikákkal játszani.)
@dolphin: Ez nagyon jó. Kösz hogy beraktad. Beszédesek az outlierek (Peking, Moszkva, kicsit Tokió).
a die zeit-ben is most jelent meg az europai CHE excellence ranking:
http://www.excellenceranking.org/eusid/EUSID
es itt vannak a magyar egyetemek benne:
http://www.excellenceranking.org/eusid/EUSID?module=Ort&do=show&id=16
@pbd: Corvinus Egyetem, mint Excellent in Economics, a CEU meg nem.? Hadd ne kommentáljam 😛