Hűtlen kezelés
Eredeti szerző: Pásztörperc
MAL
Október 4-én átszakadt az ajkai (kolontári) vörösiszap-tározó 10. kazettájának északnyugati sarka. A következmények ismertek, az okokról majd legközelebb. Szóval, nagy volt a baj. „A teljes kárfelszámolás meghaladhatja a tízmilliárd forintot” — nyilatkozta még aznap Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár úr:
Egyúttal azonnali hatállyal felfüggesztette a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. termelő tevékenységét,
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
amit éppen hogy csak sikerült a cég világpiaci részesedésének elvesztése előtt (október 15-én) újraindítani.
Október 11-én Orbán Viktor napirend előtt bejelentette, hogy zár alá veszik a „Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófáját” okozó MAL Zrt. vagyonát, és a cég élére katasztrófavédelmi biztost neveznek ki. Ehhez viharos tempóban módosítottak egy sor törvényt.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Bakondi György altábornagy, katasztrófavédelmi biztos szerint tavasszal száraz technológiára állítják át az ajkai gyárat. Ugyanő (január 6-án) kijelentette, hogy a katasztrófa áldozatainak összegyűjtött magánadományokból a települések „fejlesztését, a vállalkozások beindítását segítik majd”.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
10-es kazetta, új gátak
Illés Zoltán október 9-én, a térség védekezési munkáit megtekintő sajtóbejáráson azt állította, hogy a sérült tározó menthetetlen állapotban van. Le fog szakadni az ajkai zagytározó megsérült északi oldalfala. A tragédia egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet. Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintból Kolontáron keresztül egészen a 8-as útig. Kijelentette: minden szakember arra számít, hogy leomlik a tározó fala, de az abban tárolt vörösiszapot megpróbálják „mederben” tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.
Ugyancsak október 9-én a Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével összeült védelmi bizottság úgy döntött, hogy kiürítik Kolontárt, mert tovább gyengült a gát északi fala. Bejelentették, hogy négy-öt méter magas védőgáttal akarják megmenteni Kolontárt egy esetleges újabb gátszakadástól.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Október 25-én a Lasztovicza Jenő vezette Veszprém Megyei Védelmi Bizottság úgy döntött, hogy ők is építtetnek egy védőgátat: ezt a vasútvonal védelmére.
hirszerzo.hu/belfold/20101026_iszap_gat_mal
Időközben összekotortak három kisebb, az 1-essel nagyjából párhuzamos gátat a MAL költségére is… Ebből a kettes nyomvonalán (mármint annak a tetejére) építették december 22-re, mintegy 500 millió forintból a „vörösiszap-katasztrófa sújtotta térség teljes biztonságát garantáló” hatos gátat. Az építmény 1300 méter hosszú és mintegy öt méter magas, az alapja 30, a koronája hat méter széles.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Házak
A gát megépítéséhez nyolc(?) házat el kellett dózerolni. Október 15-én, amikor a fal még mindig állt, visszaengedték az embereket. Ez ellen az LMP tiltakozott.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A védelmi bizottság október 17-én újabb 23 kolontári lakóház lebontását határozta el.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Októbar 6-án látogatott a helyszínre Orbán Viktor kormányfő. Úgy vélte, hogy az elöntött területek helyreállításának nincs értelme. „Itt nem lehet élni” — jelentette ki. Az ország legnagyobb ökológiai katasztrófájáról van szó, amelyhez állandó, bár ebben a pillanatban nem igazolható veszélyhelyzet párosul — fogalmazott frappánsan.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A végső döntés szerint Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen 250 házat kell lebontani, illetve 150 új lakást kell felhúzni. Ennek fővállalkozója a VeszprémBer Zrt. lett, nettó négy milliárd forinttal.
www.origo.hu/itthon/20110112-iszapkatasztrofa-negy-milliardba-kerul-a-bontas-es-az-ujjaepites.html
Megbízható
Csaknem 30 milliárdos megbízást kapott a vidékfejlesztési tárcától a Mecsekérc Zrt. Feladata egyebek mellett az iszap, a szennyezett talaj és növényzet begyűjtése, letermelése, tárolása és kezelése, tároló depók építése, porzásmentesítés, vízminőségi és geodéziai vizsgálatok elvégzése. (A cég korábbi vezérigazgatója, Varga József október 19-i hatállyal azért mondott le posztjáról, mert a katasztrófavédelmi kormánybiztos az állami felügyelet alá vont Mal termelésfelügyelőjévé nevezte ki.):
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
A külterületek mentesítésének várható költsége legfeljebb 8,3 milliárd forint lesz — mondta Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja. — a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt.-vel kötött, 29,2 milliárd forintos tender olyan feladatokat is tartalmazott, amelyeket nem kell elvégezni. Mára nyilvánvalóvá vált, hogy a közbeszerzés nem állja meg a helyét és „feltételezés volt”.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Termőföld
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár úr szerint a sérült területeken hasznot hozó mezőgazdasági munkát nem lehet végezni, állati vagy emberi fogyasztásra alkalmas növényeket nem lehet termelni akár másfél-két évtizedig, ezért olyan növényekkel, vegyszerekkel, baktériumokkal kell kísérletezni, amelyek közömbösítik az erősen lúgos, enyhén radioaktív vörösiszapot.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Szabó Csaba miniszteri biztos november 24-én elmondta, hogy a vörösiszap mintegy ezer (a véglegesnek tűnő szám: 1017) hektár termőföldet öntött el, és az a vártnál kevésbé szennyeződött.
www.hirado.hu/Hirek/2010/11/24/15/Jo_hir_A_vorosiszappal_elontott_foldeken_a_talaj.aspx
A terület ökológiai rehabilitációjára a tárca az energianövények és ezen belül is a fás szárú fűz és a nádfajták termesztését támogatja. Illés Zoltán szerint a terület vörösiszap-mentesítése, az energiaültetvények létrehozása, és a pelletáló üzemek „megépítése 15 milliárd forintból megvalósítható”:
Egyéb munkák
A kormány a Brit Földtudományi Intézettől kért segítséget a kolontári gátszakadás talajtani okainak, illetve következményeinek vizsgálatához. A britek nem jöttek (csak vendégnek, szemlélődni), mert „furcsállották”, hogy a magyar kormány nem saját kutató intézetének, az éppen csődbe vinni kívánt Magyar Állami Földtani Intézetnek adná a munkát:
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Megközelítőleg egymilliárd forintba kerül a Torna-patak 25 kilométeres külterületi medrének kotrása — mondta Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.
www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php
Nos
-
Ha a MAL-t „kormányhatározattal” átállítjáxáraz technológiára, nem tudja tovább csővezetékben felpumpálni az iszapot a tározóba. Tehát teherautókon fogja szállítani, az ennek megfelelő szállítási és tárolási veszteségekkel, az útvonal mentén beláthatatlan környezeti károkkal.
-
A gát szakadásakor a kazettából a vörösiszap tetejére töltött víz (nátronlúg) ömlött ki; az sodorta magával (hordalékaként) a vörösiszapot. Ez a víz már nincs a tározóban, tehát ki sem ömölhet abból. Ha az északi fal összeomlott volna (mint ahogy nem) — sőt, ha az északi falat egy hajnalra virradóra valaki (mondjuk a 9-es kazettát támasztó keleti vége kivételével) nyom nélkül ellopta volna — akkor most ott állna egy vörös domb. A tározó és a falu közé épített hat gát teljesen fölösleges volt.
-
Az életveszélyessé nem vált házak elbontása, helyettük újak építése minősíthetetlen pazarlás. Tudomásul kell venni, hogya a tározóból kétféle anyag jutott ki: a vörösiszap és a nátronlúg. Előbbi vörös, utóbbi kártékony. A házak falain visszamaradt vörös szín nem szép, és ha valakinek nem tetszik, lehetőséget kéne adni az illetőnek az újravakoltatásra. Hasonképpen indokolt lehet a padlócsere. Ennyi.
-
A vörösiszapot az EU több tagállamában talajjavító anyagnak használják. A környék talajai durván tápelemszegények, így pl. a legtöbb termesztett növény számára minimálisan szükséges mennyiségnél (8, illetve 40 g/t) kevesebb bennük a réz és a cink, továbbá a molibdén és a szelén (de azokra nem tudok alsó határértéket adni). 3 cm-es vörösiszap elöntés (1/2 m-es mélyszántással számolva) úgy pótolja ezek hiányzó mennyiségét, hogy közben egyetlen más elem koncentrációja se nő a B szennyezettségi határérték 2/3-a fölé. Az energianövények stb. telepítése a talaj szélsőséges kirablása.
-
A mederkotrás teljesen fölösleges; ami ki akar menni, azt az első árvíz (hóolvadás) kiviszi magától is. A vörösiszapban nincs montmorillonit, a szemcsék nem tapadnak össze, illetve a fenékhez.
-
Ezek a disznóságok nem az államigazgatás döntéshozatali rendszerének hibái, hanem néhány ember túlfűtött szereplési vágyának és kivagyiságának otromba következményei. Mire ezek az emberek kikerülnek a hatalomból, büntetőjogilag nem lehet már felelősségre vonni őket, mert ezek a cselekmények elévülnek — meg egyébként is védi őket a mentelmi jog. De nagyon, nagyon remélem, hogy a MAL tulajdonosai (akik pénzéből kormányunk ezeket a kisded játékait finanszírozza) akkor a sarkukra állnak, és leperlik róluk a gatyájukat is. Éppen elég fizetnivalójuk lesz azok miatt a disznóságok miatt, amiket viszont ők követtek el — de hát mint mondám, az okokról majd máskor.
-
Az adományok sajátos felhasználásának értékelésére nem érzem magam kompetensnek.
@guszti: Nem az a baj h seggnyalót seggnyalóra cserél, hanem hogy az újak nincsenek szakmailag képben. Persze az is megérne egy misét/pártkongresszust, hogy a korábbiak mennyire voltak kompetensek.
@Zöld.Hullám: Ha jól tudom, a gátat ’94-ben kezdték építeni. A disznóságok akkor kezdődtek, amikor olyan 4–5 m magas volt.
Nov. 17.:
kozoshullamhossz.hu/index.php/hatter/900-fuegedi-ubul-geokemikus-a-voeroesiszap-veszelyeirl-es-a-gatszakadas-okarol
Akkor még nem tudtam, mitől szakadt át (de majdnem eltaláltam).
@Zöld.Hullám: Ja, ami kimaradt: a TSZ.: 2471/10 ügyiratszámú modell (süllyedésszámítás) szerint a gát süllyedése természetesen nem nulla — a talaj tömörödött egy ekkora építmény alatt. A modell szerint a süllyedés maximuma 71,4 mm — ez ugyebár egy bő nagyságrenddel kevesebb annál, amennyit a koronamagasság csökkent. Szóval, az érvényes modell szerint a tömörödés/süllyedés arány > 9:1
(A gát alapját a 80-as évek végén rakták le, de építeni tudtommal ’94-ben — lehet, hogy még ’93-ban — kezdték.)
@Pásztörperc: Látod, megint ott rontod el, hogy módszeresen beillesztgetsz butaságokat a hozzászólásodba.
Hogy a fenébe ne létezne a veszélyes anyag, mint fogalom? Szerinted hogy nevezzük az emberi szervezetre és a környezetre egyaránt káros vegyületeket, elemeket gyűjtőnéven (amik ugye nem feltétlenül hulladékok)?
A babahintőporos hasonlatod pedig – már megbocsáss – de végtelenül szánalmas: a babahintőpor, ugyanis alapból nem tartalmaz nehézfémeket és ideális esetben egyáltalán nem radioaktív, valamint egy kis adag felszippantása esetén maximum egy heveny köhögés lehet a velejárója, nem pedig tüdőrák…
A 10 milliós üzletet megint csak hihetetlen nagyvonalúsággal bagatellizálod el, ehhez már nem is fűznék semmit sem.
Nem akartam megbontani az egyoldalú kommentfüzért (meg különben sem vagyok hivatásos troll), de ezek azért olyan magas labdák voltak amiknek nem hagyhattam ki a lecsapásait.
(Ha ironizáltál volna, akkor utólag bocsánatot kérek – ebben az esetben viszont hiányoznak a smiley-k és a nagybetűs kiemelések használata nem indokolt.)
@Atisz: No, ezért nem szabad önhitt laikusokkal szóbaállni.
A babahintőpor radioaktív. A babahintőpor nehézfémeket is tartalmaz. Ezen nehézfémek elsöprő többsége az emberi szervezet számára esszenciális (nélkülözhetetlen).
Fogalmam sincs, hogy „ti” hogyan nevezitek (gyűjtőnéven) az emberi szervezetre és a környezetre egyaránt káros vegyületeket, elemeket — nem vagyok gondolatolvasó. Azt azonban tudom, hogy
a) nincsenek olyan elemek, amelyek bármilyen csekély koncentrációja az emberi szervezetre káros lenne;
b) nincsenek olyan elemek, amelyek túladagolásába bele ne halnánk.
Tipikusan ilyen elem pl. az oxigén, aminek már háromszoros (tehát igen csekély) túladagolása is gyorsan komoly károkat okoz benned.
Amint ezt írtam már: van kisded társadalmunknak három olyan csoportja, amelynek tagjai azzal tűnnek ki, hogy mindenki másnál ostobábbak, műveletlenebbek és erőszakosabbak. Ezek az újságírók, a politikusok és a zöldek.
Te melyik van ezzel a fene nagy önhittségeddel?
@Pásztörperc:
Csak három?
@HaKohen: Két és fél, csak fölkerekítettem:
http://www.vital.hu/themes/history/merules.htm
@szempontpuska:
Innét kezdve újra közzéteheted, akár itt is, a mai politikai viszonyokhoz aktualizálva a neveket és a párt nevét:
„A rossz vezető könnyen felismerszik arról, hogy rövid távra optimalizál, és személyes érdekeit nézi a szervezeté (esetünkben: az országé) helyett.” (…)
Csináld meg, minden passzol benne, és ugyancsak tanulságos lesz!
@trabant: Na jó, legyen (még ha nem is nekem írtad).
@Pásztörperc: Bocs, hogy belepofázok, de csak a szakmai pontosság kedvéért:
veszélyes anyag(ok), mint FOGALOM létezik. –> Veszélyes anyagok jegyzéke, CAS-szám, stb.
Az, hogy mit értünk alatta sem szubjektív –> pl. 3/2006. (I. 26.) EüM rendelet és még mások
Hogy ki milyen értelemben használja, az viszont már más kérdés, mint ahogy az is, hogy a vörösiszapot (általában) alkotó vegyületek és a devecseri vörösiszapot alkotó egyéb (pl. behordott hulladék) vegyületek rajta vannak-e a CAS-listán. A veszélyes hulladék mint FOGALOM meg megint egy más dolog.
@Pásztörperc: Ahogy egy tanárom mondogatta: Az élet nem mindig tudja a fizikát. A kérdés az, hogy a valós, tényleges süllyedés is annyi volt-e mint amit a modellszámítás kihozott? Van-e mérési igazolás?
@Zöld.Hullám: Ebben Neked persze max. igazad van, de ebben a disputában (szövegkörnyezetben) nem ezt a jelentést véltem fölfedezni. Lehet persze, hogy tévedtem (ilyen csevelyben mindig nagy a félreértés kockázata).
Nem, nem ismerek konkrét méréseket. Tudom, hogy a baleset után a tetejéről indulva átfúrták a nyugati falat, de nem tudom, hogy mit mértek benne, nem kaptam meg a rétegsort.
@Pásztörperc: Ezek szerint van több egymással párhuzamos (konkuráló) hivatalos vizsgálat? Vagy ez csak a szokásos kis magyar káosz, azért nincs adatcsere?
@Zöld.Hullám: Szokásos kis magyar káosz: tudtommal a MAL fúratott, a MAL adattárát viszont a Nemzeti Nyomozó Iroda legelső intézkedéseinek egyikeként lezáratta. Mindenféle hivatalos kérvényeink hevernek a NeNyI asztalán; egyelőre(?) válasz nélkül. Szóval, én láttam a rétegsor alját a gáton kiteregetve, de csak ebből tudom, hogy fúrtak: egyetlen bitnyi adatot se kaptunk belőle.
@Kettes: az a britt miniszter is evett a hamburgerbol, meg a gyereke is a kergemarhakor idejen. Ezert fizetik.
@vazsmegyeigerdezsház: Ha arra gondolsz, hogy Pásztörperc is egyen a vörös-iszapból, akkor nyitott kapukat döngetsz.
A rádiófelvételen ott van, hogy eszik belőle, ha megfizetik.
Nem azért kért pénzt, mert ártalmas, hanem mert: „Senki sem szeret agyagot enni csak úgy.” (Ha tévesen idéztem, akkor javítsd ki, kérlek!)
@acs63: pontos
zoldter.hu/termeszet/20110203_kolontar_vorosiszasp_leuven_egyetem
Vörösiszap papírok a kirúgott vízügyesnél?
Itt mi történik?
http://www.origo.hu/itthon/20110218-az-iszapomlessel-foglalkozo-iratokat-talaltak-egy-kirugott-vizugyi-dolgozo-lakasan.html
@XPS: Aha. Pici fiam egyből elküldte nekem levélben, hogy reszkessek. Nos, az én értelmezésemben:
a) ezek ún. közérdekű adatok, amik eltitkolása enyhébb esetben szabálysértés;
b) amíg én közalkalmazott vagyok, munkaköri kötelességem az állampolgárok (értsd: boldog-boldogtalan) tájékoztatása (amint olvashatjátok: igyexem). Aki engem ebben akadályoz, az dettó szabálysértő.
Személyi szabadságom, jó hírnevem, lakhatási jogom stb. stb. csorbítása csak ezek után következik.
A dolog érdekel: csak tessék és tessék, folyvást és folyvást! Remélem, a vízügyes kolléga is hasonló örömmel fogadja az intézkedést — amire én még(?) nem számíthatok.
@Pásztörperc: Kívülről nézve/olvasva viccesek az ilyen „bűnügyi tudósítások”. Kb. a szellemi foglalkozású emberek 95%-ánál van otthon is céges papír. Szinte mindenki dolgozik otthon is néha, így az, ha ilyet találnak valakinél otthon, az nem bizonyít, súlyosbít, mégis jól odaírják olyan éllel, mintha.
@XPS: Na ja. Érdekelne, mit szólna az újságíró kartárs, ha lefoglalnák lakásán a lapnak küldött cikkeit és azok forrásait…
http://www.168ora.hu/itthon/sotet-titkot-rejteget-a-kormany-vorosiszap-ugyben-70576.html
@a-kis-herceg: Mindig sejtettem, hogy ez a Zöld Baloldal alapvetően hülyék gyülekezete, de elborzaszt, hogy ennyire. Hadd ne részletezzem…
@Pásztörperc: Hallottál esetleg valamit, mi a bűne a szerencsétlennek? Mitől olyan őrülten titkos a Duna és a Marcal pH-ja?
Újra és újra előkerül a semlegesítés, mint megoldás. Nem hiszek benne, az csak a pót-pótkötél lehet, a lúgos víznek a körfolyamatban van a helye. Terveztünk világbanki pénzből timföldgyárakat, semmiképp nem lehetett olyan megoldás, hogy kieresszük a levet, inkább a tiszta vizeket (kondenzátum) kellett kivinnünk, pedig azért a szívünk szakad meg. Nem lehet, a semlegesítéskor keletkező sók sem a halak, algák kedvenc csemegéi.
A semlegesítéssel nincs semmi baj — éppen mert az élővilág kipusztult. Ami lúg kiment a földekre, az már régen reakcióba lépett a talajban a szerves anyaggal (illetve jelentéktelen része leszivároghatoptt a talajvízbe). A sósavas semlegesítés terméke a közönséges konyhasó, és a sós vízben ugyebár egészen más jószágok élnek, mint az édesben. Fentiek okán ezt a semlegesítősdit már igazán abbahagyhatnák, de mérhető hatása tudtommal csak a Kolontár fölött rövid szakaszon van, az meg nem nagy baj.
Mélyen egyetértek azzal, hogy a lúgnak a körfolyamatban a helye; min. pH = 11-ig, de sok helyen 9-ig leviszik. Személyes tapasztalatom nincs róla, de a könyvek azt írják, hogy van ennek hátránya is, méghozzá az, hogy a visszaforgatott lúg nem elég tiszta, és szennyeződése miatt romlik a feltárás hatékonysága — nem úgy, hogy kevesebb Al megy oldatba, hanem úgy, hogy mellette nátrium-titanát és valahogy, valamennyi vas is beoldódik. Ezek értelemszerűen szennyezik a timföldet. Mivel az ajkai timföldet nem kohóknak adják el, fogalmam sincs, hogy ez mennyire befolyásolja az értékesíthetőségét.
A magas karbonátszint a probléma itt, a kikeverés hatékonyságát rontja, de ezzel meg szoktak birkózni a gyárak. A lebegő iszaptartalom meg érdektelen, mivel ezt a vizet az iszapmosáson keresztül viszik be, és mire eléri a körfolyamatot, már un. utánszűrésen is keresztülmegy (ez az ülepító túlfolyás, tehát lúgfázis finomszűrését jelenti). Az oldott vas, nem tudom, hogyan függ össze a feltárás hatékonyságával, majd gondolkodom rajta, de valami más lehet. Apropó, nem vagy kapcsolatban egy B. Gy. kezdőbetűjű nyugdíjas technológussal?
@n0ri60: Nem; információim a magyar Komikusok Lapjából:
Szépvölgyi János, Kótai László, 2011: Az ajkai vörösiszap-ömlés. Első rész. A vörösiszap képződése, tulajdonságai és gyártása. Magyar Kémikusok Lapja, LVI/1. 2–8.
@Pásztörperc: Ehhh, szóval Magyar Kémikusok…
@Pásztörperc: :)))
Értettem. Ha a téma behatóbban érdekel, akkor Bánvölgyi Györggyel érdemes felvenned a kapcsolatot, esetleg Siklósi Péterrel, ők ilyesmivel töltötték az életüket
@n0ri60: Kösz; jegyzem…
@Pásztörperc: Bánvölgyi O.K., kedden találxunk.
A konferencián?
@n0ri60: Ott; odáig emilben.
„A katasztrófavédelmi kormánybiztos honlapján az iszapömléssel kapcsolatosan felmerült költségekről, a védekezési, helyreállítási és újjáépítési feladatok ellátásáról szóló összesítés szerint várhatóan több mint 27 milliárd forint lesz a katasztrófavédelem, a Vidékfejlesztési Minisztérium és az egyéb szervezetek összegzett költsége. „, írja az fn.hu
http://www.katasztrofabiztos.hu/index.php?pageid=kozerdeku_index
P/c kategóriáit követve kb. a következő összegekről van szó:
2. védekezés (gátépítés): 0,8 milliárd forint
3. újjáépítés (Veszprémber, Makovecz-házak): 5,2 milliárd forint 207 házra, azaz 26 millió forint/ház (!)
4. talajcsere (Mecsekérc): 16,4 milliárd forint
A 27 milliárd forintból 22 milliárd bizonyosan baráti cégekhez került, és nagyrészt indokolatlanul.
A talajcsere és a törmelék hasznosításának bevételei nincsenek figyelembe véve. Azok nem az állam bevételei lesznek eszerint.
1. pontomról (szállítási és tárolási veszteségek beláthatatlan környezeti károkkal):
magyarinfo.blog.hu/2011/10/31/vorosiszaposok_akikrol_nem_tudunk_csotapuszta_es_lorinte?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2011_11_01&utm_campaign=index
Nyár végén jártam arra: a száraz vörösiszap kiporzik (amint ez előre pontosan látható volt).
Be kell zárni az üzemet. Kizárt, hogy ez a gyár valaha is kitermeli a katasztrófa és a kárelhárítás költségeit. Ha állami lesz, még kevésbe lesz képes erre. Egy állami cég sosem képes olyan feszes gazdálkodásra, mint egy magán. Akkor meg önthetjük bele a milliárdokat, mint a BKV és hasonlók esetében. Semmi jót nem jósolok.
Ha havernak privatizálják, akkor elképzelhető persze, hogy továbbra is képes a fennmaradás határán lavírozni, de csak akkor, ha az állam nem terheli rá a veszteséget. Csak az a kérdés, hogy a most meggyanúsított vezetők nélkül hogyan állítanak fel ütőképes műszaki csapatot.
Azt sem tudom, hogy a száraz tárolás bevezetését megelőzte-e megfelelő műszaki-gazdasági elemzés, a lehetséges megoldások közül az optimálisat választották-e. A semlegesítés nekem nem tetszik, nem ez a megoldás.
Nos, bekövetkezett, amit megjósoltál.
index.hu/belfold/2012/02/17/voros_por_lepte_be_kolontart/
Illés Zoltánt ki kéne zavarni, hogy takarítsa el a mocskát.
@Kettes: Nem volt ez nagy kunszt. Te se „jóslod meg” a 2 +2 összeadás eredményét: tudod, hogy az négy. Ezek alapismeretek.
Jobb későn, mint soha:
index.hu/belfold/2012/02/23/rendkivuli_kiporzas_az_ajkai_vorosiszap-tarozonal/
Vajon hol volt Káldi Zoltán bányakapitány akkor, amikor Illés Zolika elővezette hagymázas rémálmait?
Hol volt akkor a „zöldhatóság”?
Még egyszer a száraz technológiáról és a kiporzásról:
kornyezetvedelem.co.hu/index.php/161-hetek-ota-tarto-porszennyezes-kolontaron
(Hetek óta tartó porszennyezés Kolontáron)
Reklám: ugyanott, a „Vitázunk” rovatban mindenféle írásaim…
Eddig 38 milliárd forint:
http://www.origo.hu/itthon/20120309-tobb-mint-38-milliard-forintra-rugnak-a-katasztrofa-koltsegei.html
@Pásztörperc: Ez előre megjósolható volt. Az iszapteret locsolni kéne, legalábbis másutt így csinálják.
@Pásztörperc: Kösz a tippet, felvettem az oldalt a könyvjelzők közé.
@Pásztörperc: Az ügyvédi költségek megleptek, hiszen ez nem tartalmazza a szakértői díjakat.
(Valamit összekeverhettek a cikkben, ez irreális összeg.)
Még mindig a kiporzásról:
http://www.origo.hu/itthon/20120517-a-kutyat-is-rozsaszinre-festette-a-szallo-vorosiszap-kolontaron.html
@Humperdickk: Abszolút igazad van.
Nem olvastam még végig a kommenteket, lehet, hogy másnak is eszébe jutott: a rohattkommunisták Bős-nagymarosi országtönkretétele elleni kékszalagos, Lánchídas-gyertyás, kézenfogós széplélekösszefogói most hol csápolnak a jórendszer – lényegét kifejező – eme dicséretes tette miatt?
Hitelesség, hitelesség…
Na, megyek kommentet olvasni.
„Nyomozást folytat a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) környezetkárosítás megalapozott gyanúja miatt a vörösiszap kolontári kiporzása ügyében ismeretlen tettes ellen – közölte a szervezet szóvivője szerdán.
Bartha László közleménye szerint a nyomozóhatóság eljárása még áprilisban indult, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség feljelentése alapján. Jelenleg a nyomozás lefolytatásához szükséges adatok beszerzését végzik – tette hozzá.”
index.hu/belfold/2012/05/23/nyomozas_indult_a_porzo_kolontari_vorosiszap_miatt/
Segítsünk már szegény Nemzeti Nyomozó Irodának, ne kelljen sötétben tapogatóznia. Nincs meg valakinek Illés államtitkár neve, címe és telefonszáma?
@Kettes: Nem lesz könnyű dolguk.
-Felmentem erre az oldalra http://www.illeszoltan.hu/
-Rákattintottam a „Kapcsolat” fülre
-És mit találtam? 😛