Járt utat járatlanért el ne hagyj!
Eredeti szerző: kiskii
Sehol sincs megírva, hogy egy politológusnak nem juthatnak eszébe önálló gondolatok. Az önálló gondolat nem igényli a forrás megjelölését. De amikor a Vincent nyolcadikán előáll egy sejtéssel, majd Török Gábor 12-én előáll ugyanazzal, az olvasó legalábbis cicceg egy rosszallót.
De ma nem erről akarok teljesen fals gondolatokkal előállni, hanem a hatalom építéséről és gyakorlásáról. Mint azt haladó gondolkodónk, az indexfórum szerte népszerű pindiy bő évtizede már kifejtette, a kormánynak egyetlen érdemleges feladata van, mégpedig az, hogy megnyerje a következő választásokat is. Hogy emellett vannak neki víziói gazdaságról, alkotmányról valamint az eb- és újságírótartás helyes voltáról, mellékes kérdések.
Az Orbán kormány azonban nem ennyire kisstílű, ők ciklusokon, hogy ne mondjam, nemzedékeken átívelő kormányzásban gondolkodnak. S már 1998-ban is ezt tették. Az emberi elme hajlamos elfeledkezni a múlt kellemetlenségeiről. Mint például arról, hogy 2002-től 2010-ig bezárólag nem létezett olyan kormányzati, minisztériumi előterjesztés-tervezet, sőt, ötlet, mely már másnap fel ne bukkant volna valamelyik csahosmédiumban. És mellesleg kevés olyan nyomozati, ügyészségi dokumentum létezett, amely ha a szükség megkívánta, ne került volna ki a rendőrség, ügyészség fiókjaiból. És ne feledkezzünk el arról, hogy, Kövér Lászlónak időnként hamarabb jutott tudomására valamely titkosszolgálati információ, mint a kormányéra.
Ezek a kellemetlenségek arra vezethetők vissza, hogy a Fidesz már 1998-től szisztematikusan nyomta be a pártembereit a kormányzati szférába. És ők emiatt hálásak voltak. Nem úgy érezték, hogy az államnak tartoznak felelősséggel a tevékenységükért, hanem biztosak voltak benne, hogy az állam tartozik felelősséggel a Fidesznek. Mély meggyőződéssel hittek benne, hogy az MSZP választási csalással győzött, ilyeténképpen csak bitorolja a hatalmat annak jogos tulajdonosától. Nameg hát – őket a Fidesz ültette a helyükre, a hűségük a Fideszt illeti. Hogy tehették volna meg, hogy ne adjanak választ bármilyen kérdésre, amit a Párt tett fel nekik?
Amikor Gyurcsány elmondta szenvedélyes elkúrásbeszédét, s az önkormányzati választásokon a Fidesz megerősödött, elkezdődött a második szakasz. Két év alatt takarítónőig lemenően lecserélték az önkormányzatok személyi állományát. Konkrétan. Nem maradhatott az, aki MSZP-s volt, és nem maradhatott az sem, aki nem volt fideszes. Aztán jött 2010, és a Fidesz letarolta az országot. Államot, önkormányzatokat. És takarítónőig lemenőleg cserélték le a személyzetet. Persze ennyi emberük azért nem volt, de még annak ellenére is neveztek ki osztályvezetőket, hogy az új kinevezett gyakorlatilag a saját asztalát se találta meg önállóan a hivatalban, mert a régi, mint emeszpés, vagy csak nemfideszes káder egyszerűen megbízhatatlannak minősült. Háromszáz kormányzati hivatal, intézmény, háromezer önkormányzat, és akkor alsó hangon ötvenezer hithű pártpolgár ül jelenleg az íróasztalok mögött. Ezek közül ötezer a választott tisztségviselő.
(Félre: A kormányzati ciklus pedig az attól való félelem jegyében kezdődött, hogy az ellenség emberei minden poszton ott ülnek, és semmi másra nem várnak, mint hogy keresztbe tegyenek a kormányzati akaratnak, és talicskán tolják be a maszop székházba a kormány előterjesztéseit, ötleteit, hogy azokat az ellenzék aljas megjegyzések kíséretében megjelentesse a Népszabadság és a Financial Times hasábjain. Érthető félelem ez attól, aki 8 éven keresztül űzte ugyanezt a technikát. Tehát a kormányzati intézkedésekkel ki kellett kerülni az árulókat, és erre remek megoldás volt a törvények képviselői önálló indítványok alapján való megalkotása. Most már lassan befejeződik a tisztogatás, és a friss, mihez sem értő káderek beletanulnak a dolgukba. Ha ez meglesz, visszaállhat a szabályos kodifikációs eljárásrend.)
Annak idején volt nekünk egy kommunista rezsimünk. Ez a rezsim szintén paranoiás volt. Tehát minden nemzedékben kitermelt egy új, első generációs értelmiséget. A kapa és az eszterga mellől kiemelték az okos fiúkat, lányokat és elküldték őket egyetemre. Fizették a koleszukat, az étkezésüket, utazást, pizsamát, és a diploma után várta őket az ipar, a mezőgazdaság és az államigazgatás. A Párt nem bízott a negyvenes években – ugyanígy az eke szarva mellől iskolába küldött – értelmiséggé vált emberek értelmiségi gyerekeiben. Joggal. Mert ők nem a Pártnak köszönhettek mindent, hanem anyucinak, apucinak. El ne feledkezzék erről a mi Viktorunk úgy 2030 körül!
<
p class=”MsoNormal” style=”text-align: justify”> Így kell kialakítani egy hatalmi beágyazódást, így oldható meg, hogy a kormány elsődleges célja teljesülhessen. Veszíthet a Fidesz választásokat, ülhet talpig vasban az első 200 párttagkönyv tulajdonosa, nem számít. Ezzel az ötvenezer, velejéig hűséges emberrel a hátuk mögött kormányozni fognak onnan is.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16522374-6750f23c411c5' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16522374&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16522374-6750f23c411c5' data-name='like-post-frame-192691293-16522374-6750f23c411c5'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Valamilyen szervezet (legyen az akár a kormányzati, akár a magánszektorban) érdeke ellen dolgozó alkalmazottak problémája egyáltalán nem új, és nem is Magyarország-specifikus. Egy közepesen komoly cég már szembesülni szokott ezekkel, és alkalmazza a megfelelő technikákat az érintett munkatársak kiszűrésére, illetve a szivárgások megakadályozására.
Az Medgyessy- és Gyurcsány-kormánynak valszeg fogalma sem volt, hogyan lehetne ezt kivitelezni, így állt elő ez a helyzet. Ha van egy mogyorónyi eszük, akkor az első szivárogtatás után — azt ürügyként felhasználva — pár hónap alatt meg lehetett volna oldani. Valóban nem szép dolog saját harcosokat ültetni a közigazgatásba, de ha a következő kormány ezzel nem tud mit kezdeni, akkor meg is érdemli.
Amúgy azt se értem, miért kell titokban tartani egy minisztériumi előterjesztés-tervezetet. Miért ne lehetne ezeknek a nagy része nyilvános? Hogy a Fidesz hörög rajta? Na és? Tessék normálisan kommunikálni. A transzparencia abszolút nem árt a jogalkotásnak. Sőt, ha nincs titok, akkor nincs mit szivárogtatni (cf ügynökdossziék).
A miniszterelnökség a költségvetési hiány lefaragására kidolgoz három hevenyészett vázlatot. Ezeket megküldi a minisztériumokba azzal a kérdéssel, hogy melyik a megvalósítható, s melyik nem.
Ez egyszerűen nem nyilvános anyag. Gyakorlatilag ugyanis minden elképzelhető kormányzati intézkedés sérti valakiknek az érdekeit. Ha a három tervezet közül egy se jut el a törvényelőkészítési szakaszba, minek bánatossá tenni azokat, akiket az adott intézkedés sértett volna?
A Fidesz ezt a munkát végezte. Amikor a Főmufti leszólt, hogy világrengető 17,5 pontot képzelt el, másnap a csecsemőktől a halottakig mindenki az utcán tolongott, mert a fülest, mint a kormány döntését híresztelték el.
Abban meg nagyon igazad van, hogy normális kormányzat tarvágást kellett volna rendezzen az első ilyen esetnél. A következőnek azonban erre már nem lesz lehetősége, mert 50.000 embert nem lehet kirúgni, ha nem akarják fél évre taccsra tenni a teljes bürökráciát. (És mellesleg lefogadom, hogy a szociknak nincs annyi eszük, hogy összeírták volna a névsort.)
@kiskii: Ha rendszeresen közzéteszik a döntést előkészítő anyagokat (benne alternatívák, elemzések, számítások, etc), akkor kb a harmadik után már mindenki felfogja, hogy ezek alternatívák, még nem tudjuk melyik valósul meg, stb. Ezután normális ember nem lesz attól szomorú, hogy alternatívaként felmerült valami ami őt esetleg hátrányosan érinti, hanem örül neki, hogy legalább idejében kiderült, még tehet valamit, és a bánkódással megvárja amíg valami tényleg megvalósul.
Az általad említett szivárogtatások pont azért szóltak olyan nagyot, mert minimális volt a transzparencia, és mindenki a legrosszabbat képzelte oda az információ helyére. Mozgósitani a bizonytalansággal lehet a legjobban.
Nem kell 50 ezer embert kirúgni. Kb az első 10et kell kirúgni, és ha bcs-t követtek el, akkor meg kell indítani az eljárást, utána világosak a szabályok. Itt nem a Fidesz a lényeg, hanem az, hogy olyan emberek vannak az államigazgatásban akiket más aktorok mozgatnak. Ha a Fidesz ezt meg tudja tenni, akkor egy másik állam vagy lobbicsoport is simán meg tudja tenni, és esetleg ők már abszolút nem Magyarország érdekeit tartják szem előtt, még tágan értelmezve sem.
De ismétlem, szerintem rendkívül szűk azon dolgok köre, ami titkosságot igényel. A legjobb fegyver a transzparencia, onnantól nincs mit szivárogtatni, mert nem hír, hetente húsz ilyen „hír” lenne, mindenki immunizálódik.
A teljes átláthatóság a politika megszűnését eredményezné. Az ugyanis emberi kapcsolatokról, személyes és csoportérdekek egyeztetéséről, kompromisszumok megtalálásáról szól.
Kompromisszumot meg nem lehet nyilvánosság előtt kötni. Vagyok én mondjuk egy sötétzöld politikus. Jön a kormányzati ötlet, hogy építsünk vasutat keresztül a tökösbéka élőhelyén, mert a szomáliai befektetők akkor 10.000 embernek adnak ott munkát. Ha ebbe beleegyezem, a pártom páros lábbal rúg ki, különben a szavazók elfordulnának a pártomtól. Tehát ebbe nem egyezhetek bele. Viszont az a 10.000 munkahely tényleg fontos. Tehát leboltolom a kormánnyal, hogy oké, de a pusztai bálna élőhelyéről azonnal takarodjék a hadsereg és létesítsenek ott nemzeti parkot. Továbbá eltekintek a név szerinti szavazástól, és a szükséges 12 tartózkodást leboltolom a frakciómmal.
És minden döntés ilyen, vagy még ennél is pimfebb érdekek ütköztetéséről szól, melyeknél minden érdekelt félnek engednie kell valamennyit.
Az meg, hogy a nyilvánosság belefásulna a transzparenciába, érdekes kísérlet lenne. Meggondolva, lehet hogy keveseknek jutna eszébe a napi 20000 oldalnyi iratot végigolvasni. De az, aki végigolvassa, már mehet is a neki smakkoló egy azaz egy darab dokumentumot lobogtatni a hisztitévébe, hogy lám, a faékgyártó ipart akarják bedarálni a gazok. És akkor a gazok már pofázhatnak, hogy de hiszen ez egy elvetett javaslat, vagy hogy van mellette másik tíz alternatíva is, a faékgyártó szakmunkások ki fognak menni az utcára tiltakozni. Sőt. A megfelelő apparátussal mind a 1 1alternatíva várható károsultjait ki lehet vinni ugyanazon a napon az utcára, csak mindegyiknek a neki ártó alternatívát kell megmutatni.
És mind, az utolsó emberig precízen el fogja hinni, hogy a kormány kizárólag őt akarja ledarálni.
@kiskii: Számos ország van, aminek jóval transzparensebb a jogalkotása mint Magyarországé, mégsem rohangálnak az emberek összevissza hisztizve az utcán. A jogalkotási transzparencia nem arról szólna, hogy mi most kipróbálunk valami merész kísérletet, hanem hogy többé-kevésbé adaptálunk a világban máshol bevált megoldásokat. Az információszabadságról szóló törvényünk amúgy jó, csak alkalmazása nem kielégítő. Az EKINT honlapján találsz erről sok anyagot, és hivatkozást más országok gyakorlatára.
Amiről az elején írsz, az a lobbizás kategória alatt tárgyalható, amit szintén törvények szabályozzák jól működő demokráciákban. Lehet, hogy ez így elsőre hihetetlenül hangzik, de a transzparencia hiányát a politikusok általában nem arra használják, hogy az ország javát szolgáló kompromisszumokat kössenek, hanem – kapaszkodj meg – a korrupció és az inkompetencia leplezésére.
Érdekes cikk, kifejezetten figyelemre méltó.
Talán egy mondat van benne, amivel nem értek egyet: „Az Orbán kormány azonban nem ennyire kisstílű”
Az én szememben a Fidesz-kormány a legkisstílűbb. Amely még azokon is bosszút áll, akik nem forraltak ellenük semmit 🙂 Ez a kormány, amely ugye elsősorban Orbán Viktorból áll (a többiek csak jelenthetnek neki), telerakja a jómódúak zsebét azzal a pénzzel, amit a csóróktól elvesz, ellehetetlenítve azok eddig is szegényes megélhetését. Gyakorlatilag velük finanszíroztatja meg a jómódúak gyermeknevelését. Hát szabad ezt? Két csoport között szándékosan tovább mélyíteni a jövedelmi különbséget? Ha jól emlékszünk, az előző Orbán-kormány idején is ez következett be. Ráadásul a minimálbéren tengődőket azzal vádolják, hogy többet keresnek. Biztos van, aki igen, de a legtöbben nem. Sok példát tudnék felsorolni ismerősök köréből.
A Fidesz ezt sugallja: -Csak akkor kapsz enni, ha velünk ugatsz!
Így majd, ha nem akarunk ellehetetlenülni (és ki akar?), lassan együtt kell ugatni…
Magyarország, így szeretlek!
Még nem volt Magyarországon olyan rezsim, akinek a velejéig hűséges emberei szopóágon is hűségesek maradtak volna.
Így remélem -noha az egész poszt nagyon korrekt !- az utolsó mondat nem bizonyul majd igaznak.
@tollaszerge: „A legjobb fegyver a transzparencia, onnantól nincs mit szivárogtatni, mert nem hír, hetente húsz ilyen „hír” lenne, mindenki immunizálódik.”
Pont ez történt. Minden napra kiállt Szíjjártó Pubi és drámai hangon, némi demagógiával és torzítással felturbózva előadta, miért is nemzetvesztő a kormány.
A szocik, meg azért voltak bénák, mert ettől lekakilták a bokájukat és megbénultak.
És ugyanez a szivárogtatás folyt az ügyészségtől is, ahol azután végképp nem cél a transzparencia a nyomozás során.
Ezért gondolom, hogy az MSzP megújulása az „öszödi technikus” megtalálásáig csak kamu.
@XPS: Igazad van, a transzparencia mellé kellene a kormány normális reagálási képessége. Akkor van értelme az egésznek, ha tudnak érvelni, álláspontokat ütköztetni, kommunikálni. Ha nem, akkor mindent ellenük lehet fordítani – de ez így van akkor is, ha a jogalkotás nem transzparens, ez ilyenkor már szinte mindegy.
Az ügyészségi szivárogtatás teljesen más téma, az simán törvénysértés, lehetett volna vele valamit kezdeniük, nem tették.
Gyurcsány beszédének szivárogtatása megint más tészta. Ott szerintem elsősorban ő volt a hülye: egy politikusnak minden, kettőnél több ember előtt elmondott szaváról érdemes feltételezni, hogy előbb-utóbb nyilvánosságra kerül. Nagyon komoly intézkedésekkel ki lehet tolni ezt pár évre, amíg más okokból lejár az illető szavatossága, de ez a maximum. Mellékes, de jelenleg (többek közt) ez fojtja meg Orbánékat: mindenről azt hiszik, hogy titkolni kell, ezért csak azt az 5-10 bizalmas figurát merik beavatni, kormányozni pedig ennyi emberrel (főleg ennyire kompetensekkel) nem lehet.