Kinek hazudik Lánczi András?
Eredeti szerző: jotunder
A Corvinus rektora interjút adott a corvinusonline-nak.
” Az én koromban az, hogy az ember publikál, egyfajta lelki kényszer. Folytatni szeretném eddigi tevékenységeimet, elsősorban az idegen nyelvű publikációimat. Az utóbbi 5 – 8 évben elsősorban külföldön publikáltam, ezt mindenképpen szeretném folytatni.” – nyilatkozta.
Lánczi Andrásnak soha életében egyetlen egy komolyan értékelhető, észrevehető publikációja nem volt, és az elmúlt nyolc évben is főleg magyar jobboldali folyóiratokban publikált, kiadott egy könyvet nemrég a Palgrave-nél, aminek nem volt semmiféle fogadtatása. Lánczi András nincs rendesen kiképezve a szakmájára, nem voltak mesterei, és az interjúból is látszik, hogy mennyire nincs fogalma a nemzetközi felsőoktatási versenyről.
Lánczi magának hazudik, magáról is, meg a Corvinusról is, szemben mondjuk Orbánnal, aki leginkább az országnak szokott hazudni a magyar felsőoktatás állapotáról.
Lánczi rezsimideológusi karrierjét egyetemi vezetői karrierre cserélte, valószínűleg azt is elhiszi, hogy a rektorságot nem kizárólag Orbán Viktornak köszönheti. Hatvanévesen szembe kell néznie azzal, hogy mit ér az élete, ha kihagyjuk belőle Orbánt. Úgy gondolom, hogy nekem is van esélyem arra, hogy egyszer hatvanéves legyek, és akkor talán rám is vár valamiféle számvetés. Nekem is végig kell majd gondolnom azt, amit most Lánczi gondolt végig. Nem biztos, hogy ez mindig olyan egyszerű.
A magyar politika rengeteg középszerű emberből csinált már “éltudóst”, nem Lánczi volt az első. Lánczi azért érdekes, mert mintha valóban el akarna távolodni a régi szerepeitől és mintha valóba fontos lenne számára az Orbánon túli létezés. Amivel most szembe kell néznie az az, hogy ez mind nem elhatározás kérdése.
Lánczi nem tehetséges ember. És erről nem tehet. Ez a Jóisten dolga. Nem kapott erős képzést, amiről még mindig nem ő tehet, hanem Kádár János rendszere. Ő a Konzervatív Kiáltványból csinált karriert és pénzt, ami még mindig nemesebb dolog, mint a 888.hu-ból karriert és pénzt csinálni. Mindazonáltal a magyar nihilizmus lényegéről van szó, a korai önfeladásról, a cinikus élethazugságokról, a teljesítmény nélküli életekről, amelyek Zitácska “kutatóprofesszor” asszony sokszoros egyetemi professzori fizetésében csúcsosodnak ki. Lánczi karrierje sajnos példa a fiatal jobboldaliak számára, akik még azt a majdnemsemmit sem hajlandók megtenni, amit Lánczi produkált, ők az egyetemi padokból egyből a rezsimintézetekbe kerülnek, migránselméleti tanulmányokból veszik meg életük első lakását, ami később majd kap egy kis örökpanorámát.
Ezek a karrierek népszavazásról népszavazásra szálldogálnak, mint valami bíbic. Időnként megjelenik egy könyv arról, miért nő a magyarság seggén furunkulus a genderelmélettől, vagy a melegházasságtól, ezekből lesznek a sportosabb autók. Ilyenek a létező karrierutak, ez az, amit tizennyolc évesen tanítanak meg most egy generációnak, például Lánczi András. Aki ne csodálkozzon, hogy ezeket a karriereket a Lajtán túl nem fogják annyira értékelni, mint a hódmezővásárhelyi pártbizottságon. Még tragikus hős is válhat belőle, ha egyszer abbahagyja az öncsalást. Mert ezt nem lehet büntetlenül csinálni. Sem egy egyetemi tanárnak, sem egy országnak.
Igen. Nem tudom, mennyire volt őszinte, amikor Pokorni a TV-ben “elérzékenyült”, amikor/miután szembesült apja besúgói múltjával. Nem gondolnak arra, hogy gyerekeik, unokáik mivel fognak szembesülni egyszer?
@Geo_:
Szarnak rá.
Az érzékenyebbek (ha pár feles után nekibúsulnak – KURVAÉLET!) gyorsan számba veszik azt a kápé, részvény és ingatlanvagyont – hat-hét számjegy euróban – amit a gyerkőcre hagynak és elmúlik.
“Mert ezt nem lehet büntetlenül csinálni. Sem egy egyetemi tanárnak, sem egy országnak.”
el kell, hogy keserítselek, kedves jt. de, lehet. de még mennyire, hogy lehet.
és egy ország tapsol hozzá, miközben két kanállal eszi a szart, amit a lánci-félék és a nála aljasabb és mocskosabb orbán-félék öntenek eléjük.
tapsol és mohón zabál. bizony.
@nandras01: sajnos így van. és a nép még ennél is lényegesen többet elvisel.
Én gyerekként eléggé meg voltam lepődve, hogy az 56-os forradalom nem sztálin halálakor tört ki, nem a legnagyobb elnyomás alatt, hanem amikor már enyhült kicsit a diktatúra.
A félreértés a publikáció fogalmából ered. Kicsit tágabban kellene azt értelmezni és mindjárt minden világos lesz. Te mindenféle tudományos hókuszpókuszt gondolsz itt bele, míg Lánczi ennél lazábban látja a publikáció kereteit.
Bizonyos szempontból pl. a Fülesnek postázott heti keresztrejtvény-megfejtések is publikációk. Ugyanígy publikációnak lehet tekinteni a megfelelő pozitív hozzáállással egy hirdetés feladását az expressz.hu-ra, ahol jógában erős fiatal asszisztenskét keresünk magunknak.
A te bajod a hozzáállásoddal van. Maradi és hanyatló nyugatias. Mikor lett utoljára ilyen tudományoskodásból Bentley kabrió? Zitácska vajon a phd-kre vagy a lóerőkre bukik, amiket apuci pakolt alá a csilivili új Boxsterében? Mikor lehetett mondjuk a habilitációt fehér csík formájában felszippantani egy mallorca-i koktélbár üvegpultjáról?
@nandras01:
“egy ország tapsol hozzá”
A Fideszre még így a migránsellenesség tetőpontján is a szavazópolgárok kb. 30%-a szavazna. Lenne egy szervezett, komolyan vehető ellenpólus, úgy elverhetnék a kormányerőket, mint a jobboldal a szocikat ’10-ben. A migránsdologtól eltekintve szerintem találomra könnyebben találsz egy tömegben kormányellenes embert, mint rendíthetelen Orbánistát.
@snakekiller23:
“Lenne egy szervezett, komolyan vehető ellenpólus…”
de nincs. és ami még rosszabb, nem is látszik a láthatáron sem.
A Lánczi jelenségben az a legszomorúbb, hogy ha akarná kezdhetne valami értelmeset a különleges helyzetével, elkezdhetne építeni egy komoly magyar konzi filozófiai iskolát, még ha ez évtízed múlva lépné csak át a világ ingerküszöbét. Ez végülis az egész NER tragédiája – a kvázi-diktatorikus vezetésnek lehetnének előnyei egy ilyen önfejű népességgel megáldott országban, de ehelyett van ez a tivornya az elsőosztályon ahogy a vonat robog a szakadék felé.
@snakekiller23: ezek a dolgok nem egyszeruek. egy politikai mozgalom felepitesehez penz, kapcsolatrendszer, es jo helyzet kell. a ketfarku kutyapartbol lehetne elvileg politikai mozgalmat csinalni olasz modra, de ok maguk sem akarjak.
@nandras01:
A migránskampányban az ellenzék szereplése a legrémisztőbb… napról napra jobban látszik mennyire életképtelen roncsok. Kerék-Bárczynak általában a szeme sem áll jól, de az telibetalált, hogy a legambíciózusabb cél a 10+% és a képviselői állások megtartása, az ezáltal le csurranó-cseppenő pénzekkel együtt, kormányváltásról már szó sincs zárt ajtók mögött.
@jotunder:
Én csak valami akadémikus izéről fantáziáltam, a politikai mozgalom az egy másik kérdés valóban (bár megjegyzem az Overton-ablak a társadalmi értelemben jobb, (gazdasági értelemben inkább nacionalista bal) oldalon nyílik most mindenhol a politikában – a széljobb erősödése általában csak a konkurrencia hiányának köszönhető, ha van piaci rés, ez az)
@snakekiller23: Nincs piaci rés a túl magas belépési küszöb és a teljesen torz választási rendszer miatt.
Nincs olyan eltérő stratégia a placcon, amivel a rendszert belátható időn belül meg lehetne dönteni, amit a magyar értelmiségnek akár csak jelentéktelen része támogatna.
Lánczit annak idején Lukács József vitte a Világossághoz. Ő nem rokona Lukács Györgynek, utóbbinál sokkalsokkal színvonaltalabb, nem erényektől mentes, de a középszerűség alsó harmadában működő bölcsészpárthivatalnok volt. Lánczi András sosem volt kitéve valódi megméretésnek, a kétezres évekig lényegében nem volt számontartott résztvevője a maygar tudományos életnek. Azóta is csak a politikainak. szerencsétlen ember, aki olyan pozícióba került, ami messzemessze meghaladja a képességeit. Amúgy egy komoly tudós pontosan tudja, hogy rektorként legfeljebb jelképesen tud kutatni, az sajnos a tudományból elvezsett idő.
@Dr. No:
Lehet, bar ez nekem kicsit tul defetista. Az teny, hogy most mar nagyon keso van barmihez is… az epitkezesnek mar 2010 elott meg kellett volna kezdodnie, amikor mar vilagos volt, hogy a rendszervaltas utani status quo borulni fog es rengeteg mindent at kene ertekelni. Ehelyett 6 eve megy a remenykedes, hogy egyszer csinaljon valamit a Fidesz ami vegkepp kiveri a biztositekot a valasztoknal es automatikusan az ellenzek olebe hulljon a hatalom mint ahogy az a Fidesznek sikerult. Annak felismerese, hogy a Fidesz-szel szembeni hatekony ellenallas hianyanak okait a 2010 utan felszamolni kezdett allapotok megiteleseben kene keresni, meg ez is varat magara (most az ilyen regi elvtarsi hagyomanykent muvelt “kovettunk el hibakat” kezdetu onkritikat ne vegyuk komolyan), pedig ez csak csak egy lepes lenne az ezerbol.
Sajnos, most elolvastam az egész interjút. Ennek az embernek fogalma nincs róla, hogy működik egy egyetem, milyen a felsőoktatási versenytér, miképpen lehet trendi képzéseket indítani, komoly embereket idehívni stb. A Corvunust nem a politikai becsatoltásga teszi tönkre, hanem az egyetemvezetői akalmatlansága.
@Kulics:
Nem csak hungarikum hanem általános emberi reakció, hogy a pór akkor kezd zavarogni amikor enyhül a nyomás. Mindenütt a világon. És A Mi Sohanemhazudónk tanácsadói ezt jól tudják.
@fortin2: Gondolom o sem kutatas alapu publikaciora gondolt, hanem egy n. trollkodasra a demokracia felett…
@fortin2: Azért ne legyünk ennyire elítélőek, az teljesen világos az interjúból, hogy betonozási tervek készen vannak, csak arra vérnak, hogy kimeelt nemzetgazdasági beruházássá nyilvánítsák, sőt már azt is tudja kinek kell adni a jelentősen túlárazott építkezéseket.
@nandras01:
“”Mert ezt nem lehet büntetlenül csinálni. Sem egy egyetemi tanárnak, sem egy országnak.”
el kell, hogy keserítselek, kedves jt. de, lehet. de még mennyire, hogy lehet.
és egy ország tapsol hozzá, miközben két kanállal eszi a szart, amit a lánci-félék és a nála aljasabb és mocskosabb orbán-félék öntenek eléjük.
tapsol és mohón zabál. bizony.”
Pedig nem lehet. Előbb vagy utóbb borulni fog a bili, olyan nincs, hogy következmények nélkül elmúljon egy évtizednyi ámokfutás, illetve az ezt széles körben tapsikolva fogadó nihilizmus. Lehet, hogy csak 2025-ben, lehet, hogy még később (de szvsz előbb), de egyszer minden magyar asztalán ott lesz a számla, amit be kell fizetni. Olyan nincs, hogy ne, a világ nem így működik.
(persze akkor majd mindenki azt fogja hajtogatni, hogy ez milyen kurva igazságtalan, pedig pont, hogy igazságos lesz..)
Lánczy lehet, hogy tehetségtelen. De tudjuk, hogy 80% erőfeszítés. Közepes képességeekkel is lehet tisztes eredményt produkálni. A Világbank 1982 óta Magyarországon van, és vastagon támogatott képzéseket is. Mátyás prof. már mióta tanít polgári közgazdaságtant. Nem beszélve a 90 utáni lehetőségekről. Aki akarta, pótolhatta képzéis hiányosságait (és nem csak tudásanyagban, hanem készésgekben is, gondolom Lánszínak nem volt hiánya lehetőségekben). És ennek a kettőnek (ami tkp. egy) a hiánya nagyobb baj, mint bármi más.
@Kuviklacz: 1. A Mátyás-legendát nem kell elhinni… 2. Lánczinak nincs köze a közgazdaságtudományhoz, más a szakmája. 3. Ő tényleg látványosan nemokos.
ezt az életet választotta ezt az utat. dönthetett volna másképp is,de nem döntött.
Azert arnyalja a dolgot, hogy Lanczi korabban Szechenyi osztondijas volt, amit ha nem rendszerhibanak tekintunk, akkor a politologia hazai allapotarol mond el sokkal tobbet.
@fortin2:
a jelenlegi pozíciója egyáltalán nem haladja meg a képességeit, a jelenlegi Corvinusra pont ő kell, ha jól értelmeztem a híreket és információkat.
az lehet, hogy a Lánczi álmaiban létező Corvinus vezetése meghaladná a jelenlévő dolgok világában létező Lánczi képességeit, de az élet nem habostorta.
@TG69:
a hazai állapot eleve az intézményesült rendszerhiba.
@TG69: nem Széchenyi-díjas.
@snakekiller23: Az építkezést sohasem késő elkezdeni. Persze, nem mindegy, mit akarnak építeni. De el kell kezdeni valamikor, valamivel. Most nem történik semmi.
hát én végigolvastam az interjút, és azért voltak -számomra, laikusnak- megdöbbentő részei a nyilatkozatának.
“Ha már szóba jött a fejlődés: Ön mit tart fejlesztendő területnek az Egyetemen?
A továbblépésnek két alapvető iránya van, fizikai és szellemi.”
fizikai fejlesztésnek tartja a költségvetést. /facepalm
sportlétesítményekre van szükség szerinte, hogy tudjon fejlődni az egyetem. /WTF?
az ötödik problémája, hogy nincs parkoló.
(itt jegyezném meg, hogy az első probléma a költségvetés, a második a sport, a negyedik a közgáz [klub], ötödik a parkoló. harmadik problémája nincs)
“Az a kérdés, hogy milyen egyetemi eszme-koncepciót akarunk megvalósítani. Abba az irányba kell szerintem menni, hogy világos oktatási és tudományos irányokat tűzünk ki magunk elé.”
-és mik volnának azok, mert arról nem beszélt. de eszme-koncepció kell.
“De az egyetemesség-specializáció témakörében az is felmerül: hogyan kezeljük azt a problémát, hogy lényegében egy olyan világra kell felkészítenünk a hallgatóinkat, amelyet nem is ismerünk?”
-miva?
“Előreláthatólag lesz jogi kar a Corvinuson?
Lánczi András.: Nem lesz jogi kar belátható időn belül. […]
Tehát akkor Gazdaságinformatikus és Közigazgatási Kar se lesz? Mind tervbe vannak véve.
Igen, ezek komoly tervek; van rá racionális érvrendszer. De még kell egy kis idő, hogy kiforrja magát […] komolyan kell venni azt a helyzetet, hogy a Közgázon végzettek jelentős része gazdasági, társadalmi, politikai elitpozíciót fog betölteni”
-jogi- gazdasági és közigazgatási végzettség nélküli gazdasági, társadalmi és politikai elit? fúbazz, ennyi erővel egy gázszerelőre rá lehetne bízni paks2 felépítését…
“Fel kell készítenünk a hallgatókat a vezető pozíció későbbi betöltésére: kommunikációs, problémamegoldó készségek fejlesztésével, az alkalmazkodás és megújulás képességének erősítésével, a közösségi részvétel (és abból adódó szervezeti, együttműködési tapasztalat) folyamatos ösztönzésével.”
-és a fent említett, elmaradt jogi- és közigazgatási készségekkel, azokkal nem? tehát tudjanak magyarázni a népnek,de ne értsenek hozzá?
…a többit nem is fejtem ki, mert csak felhergelem magam…
@jotunder: 1999- 2003 Széchenyi Professzori ösztöndíj
@dvhr:
http://www.academia.edu/1477512/A_Sz%C3%A9chenyi_Professzori_%C3%96szt%C3%B6nd%C3%ADj_%C3%9Aj_elem_a_hazai_fels%C5%91oktat%C3%A1sban_1998_
“Minden fordulóban kereken 500 a nyertesek száma. […] Most nézzük meg, hogy egyáltalán mekkora az SZPÖ merítési bázisa, hányan tekinthetők potenciális ösztöndíjasnak, más szóval hányan rendelkeznek ma Magyarországon az SZPÖ elnyeréséhez szükséges tudományos fokozattal. Az MTA Doktori Tanács Titkárságának adatai szerint ezek száma kicsivel meghaladja a 12 ezret, ebből az 55 éven aluliak aránya majdnem az 50 százalékot: ami nagyjából hatezer főt jelent. Mint látható, az eredeti elképzelés (értsd: az 55 éves korhatár kikötése) szerint gyakorlatilag majdnem minden harmadik egyáltalán szóba jöhető jelölt előbb-utóbb ösztöndíjban részesült volna”
ez egy ilyen ösztöndíj. Széchenyi Professzorhoz méltó.
@dvhr: elnéztem. díjasnak olvastam (pedig akkor még nem volt semmi becsepegtetve a szemembe, de most aztán :))))
Szerintem meg ez olyan egyszerű ember, hogy azt gondolja, ha ő egy ilyen híres egyetem rektora, akkor a nagy nemzetközi folyóiratok majd kapkodni fognak a cikkei után. És akkor majd írat valamit a beosztottaival.
@balmoral: ez a dolog nem így működik, és ezt speciel ő is tudja.
“Mindazonáltal a magyar nihilizmus lényegéről van szó, a korai önfeladásról, a cinikus élethazugságokról, a teljesítmény nélküli életekről”
ez.
Hátha máshova nem, a KOME INTERNATIONAL JOURNAL-ba biztos el tud nyomni pár cikket.
A másik nagy egyetemalapító:
index.hu/gazdasag/2016/09/15/matolcsy_gyorgy_vandorgyules_kecskemet/
Aki arra panaszkodik, hogy miért nincs komolyan vehető ellenzék, annak egy idézetet ajánlanék a figyelmébe: “Megtanultam, hogy amikor esélyed van megölni riválisodat, akkor nem gondolkozol, hanem megteszed” – Orbán Viktor, 2007. június 26.
@stefan75: “Rivális”, nem “ellenség”. Szokták mondani, hogy árulkodó a szóhasználat. Egy csomó egykori focista felsóhajthat, hogy az öltözőben nem maradt “esélyes” helyzetben egyedül vityával. 🙂
@Dr. Gy. Dr. Fűegér: +1
@jotunder: Miért pont ezt tudná? Akkor csak spontán hazudozik?
@Wolff: Valahol itt szakadt el a cerna nalam. Korabban mindig jeleztem jotundernek, hogy az apokaliptikus vizioit nem teljesen ertem (el kellene hagyni az orszagot stb), mert a kozig es a monopol cegek kadercsereje hidegen hagyott, az igazi piacon lehetett ervenyesulni teljesitmennyel. Az eü sosem volt mukodokepes stbstb. De ami az oktatasban tortenik az tenyleg olyan drasztikus jovokep rombolo, hogy ma mar komolyan foglalkoztam fiaim kulfoldre menekitese, mert gimnaziumig ki tudom vedeni a romlo oktatast, de a Matolcsy-Lanczi stb tengellyel mar nem tudok mit kezdeni. Ha a varhato kovetkezmeny egy jotunder elorejelezte elitcsere lesz, akkor fontos reszek esnek ki az eletvilagbol.
@Dr. No: “Nincs piaci rés a túl magas belépési küszöb és a teljesen torz választási rendszer miatt.”
Illetve mert ha valaki kicsit is potenciális ellenfélként tűnik fel, megindul a karaktergyilkolászás Fidesz-részről. Tényleg kurva vonzó perspektíva, hogy valami politikai szerepet vállalnál, aztán nemhogy arra nem lesz esélyed emiatt, hanem jó eséllyel a jelenlegi polgári egzisztenciádnak is búcsút inthetsz. (És elég széles az eszköztár: NAV, agrárkamara, közalkalmazotti állás (akár családban is).)
És ha ez még valójában túlzás is, akkor is elég visszatartó, nem gondolod? Én pl. nem tudnám meggyőzni a páromat, hogy most akkor ilyenbe vágnék a közjóért, mikor családi szinten erősen negatív a várható érték (a belefeccölt energiát még csak nem is forintosítva). Sanszos, hogy a meglévő pártok ugyanettől szenvednek.
Tegyük még hozzá, hogy amit az ember egy-egy párttól lát mint aktivitás, az is át van eresztve előtte egy rózsaszín szűrőn.
@TG69: Skóciát tudom ajánlani. Jók az egyetemek, a skót állam állja a tandíjat. Nekünk bejött. Mondjuk az is igaz, hogy az Brexit elött volt. Nem tudom mikorra érnek oda a fiaid, hogy fog addigra a térkép kinézni.
Az NGM-ben elszabadult a zsenialitás. Járulékcsökkentés formájában készül a regresszív több kulcsos adó, ami ráadásul minden elképzelhetőnl bonyolultabb lesz, gyakorlatilag mindenkinek más és más járulákkulcsa lesz:
http://www.portfolio.hu/gazdasag/adozas/erdekes_jarulekcsokkentesi_terv_szivargott_ki.3.237416.html
@TG69: A CEU még álldogál, de azért az új épületet már Orbánnal építették, ami nem sok jóval kecsegtet.
@közösperonos átszállás:
Ha valaki kicsit is értelmes ellenfélként tűnik fel, nemcsak a fityesz részéről indul be a karaktergyilkolászás, hanem valamennyi jelenlegi politikai formáció irányából…
@Muad’Dib: Ugyan már.
@Muad’Dib: Nem csak akkor, ha valaki kicsit is értelmes ellenfélként tűnik fel, hanem folyamatosan.
Más kérdés, hogy az ellenzék ezt jobbára ad-hoc módon, improvizálva és barkács módszerekkel teszi, a fidesz pedig tervezetten, ipari módszerekkel. Valamint az erre fordított eröforrások sem azonosak.
@jotunder: Nem legenda, hallgattam az óráit, méghozzá ügy, hogy máshonnan már ismertem az anyagot (mármint az igazit), tehát meg tudtam állapítani, mit tanít.
Migrációs Kutatóintézet volt már? harmadikszempont.blog.hu/2016/09/16/a_migracios_kutatointezet_babszinhaza