Mégsem volt olyan jó ötlet az akkugyártás?
A nemzetgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy más irányba kellene elmozdulni a gazdaságfejlesztés terén, sokkal kevésbé emberi erőforrás- és energiaintenzív iparágakra kellene fókuszálni, példaként említette a gyógyszeripart, az élelmiszeripart és a turizmust. Az elmúlt 2-3 évben értékelése szerint nőtt a magyar gazdaság függősége a német gazdaságtól, ami a növekedési esélyek szempontjából nem előnyös, és elmondása szerint a dél-koreai vagy kínai akkumulátorgyárak megjelenése a magyar gazdaságban csak tovább növeli a német gazdaságnak való kitettséget. (portfolio.hu)
Schmidt Mária pár hete azzal vádolta a Magyar Tudományos Akadémiát, hogy egyes akadémikusok kritizálták az akkumulátor gyártás felfuttatását. Még ilyet, ahelyett, hogy ütemesen tapsoltak volna. A lítium-akkumulátor volt a Wunderwaffe. Most meg csak növeli a függőséget?
Pár hónapja beszélt Pécsett arról Gyáriparosok Szövetségének elnöke, hogy nem az erőforrás- és energiaintenzív iparágakra kellene fókuszálni, hanem a tudásintenzív iparágakra. Nem úgy tűnt, hogy rajongtak volna a gondolatért. Mandiner nevű testvérlapunk, édeskék, cukikák, kiszerkesztették azokat a közgazdászokat, akik erősen bírálták az akkuprogramot. Győrffy Dóra professzor akkor esetleg mégis jól látta? Vagy ő rosszul látta jól?
Kurvára meg kellene ezt most magyarázni.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532354-684b13d7d6e17' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532354&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532354-684b13d7d6e17&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532354-684b13d7d6e17' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
A nemzetgazdasági miniszter is áruló lett…
Dehogy kell megmagyarázni.A gombák úgyse értik, a többiek meg nem részei a nemzet testének a vezér és pártja szerint, nekik minek bármit is magyarázni.
Mindig is Óceániával álltunk háborúban.
Senki sem állította 2022-ben, hogy „a világ harmadik legnagyobb, nem százalékban, hanem abszolút értékben harmadik legnagyobb akkumulátorgyártója, és az ötödik legnagyobb exportőre” leszünk pillanatokon belül.
A NER erősen érintett élelmiszeripar- meg turizmusügyileg. Ez talán szerepet játszhat az új irányvonalban, amit Nagy Mártonnal közöltek.
Én annyit tennék hozzá, hogy sose tegyetek akkumulátort üvegasztalra, mert hogy battery.
Ha én földes és hotelúr lennék, kinek utána az özönvíz, csak inkább élelmiszeriparra és turizmusra fókuszáltatnék a bárkik akkugyárai helyett. Esetleg.
@K Zoltan: ez majdnem stimmel. Kína és az Egyesült Államok a két első, a harmadik helyen, adott ponton, lehet Magyarország, mert a Northvolt csődbe ment. Németország, Magyarország, Lengyelország a sorrend Európában, ha jól látom.
az akkugyártást nem lehet csak úgy eldobni, óriási kapacitás épül. az, hogy hirtelen az erőforrás- és energiaintenzív gazdaság helyett valami mást akarnak kitalálni…. nájsz. éppen jókor. véletlenül sem kellett volna már tíz éve fejleszteni a köz- és felsőoktatást.
@jotunder: Az Egyesült Államok és Kína uralják a supply chaint, a brandeket, a kutatást – OEM, ODM-ek. Magyarország meg összerelő telephely. Ég és föld. Mexikó sem autóipari óriás, csak ode telepítettek ki gyártást a nagyok.
@jotunder: A traktorosnak, pincérnek meg a szobaasszonynak minek diploma.
@jotunder: Már több évtizede beszélnek a közgazdászok arról, beleértve Magyarországot is, hogy egy közepesen fejlett gazdaságban újabb meg újabb összeszerelő üzemek létesítése – illetve mások által birtokolt value chain-ekbe való aránylag kis hozzáadottértékű betagozódás – nem nagyon vezet sehová, ha amúgy a foglalkoztatottság szintje magas és kevesen vannak már nagyon kevéssé produktív iparágakban meg cégeknél (mint korábban a 90-es években a kapitalisa átalakulás idején). Annyi történik, hogy a betelepülő cégek elveszik a képzett munkaerőt máshonnan, valamit ráígérve. Ez nagyon kevés hasznot hajt az országnak. Esetleg vendégmunkásokat hoznak be – de akkor is csak arról a hülye helyzetről van szó, hogy egy külföldi tulajdonos saját külföldi technológiájának működtetésére egy helyet keres Magyarországon, ahol külföldi vezetéssel és külföldi munkásokkal termeltet. Magyarország szerepe ebben szinte nulla lesz. A GDP nő ugyan, de a GNI kevéssé.
@Grrr: Ha nincs igazán előrelépés az értékteremtő képességben az új beruházással, az értéklánc-on nem kapaszkodik fel semmilyen magyar cég, akkor mi is történik? Ajánlanak egy jó fizetést, amivel hasonló vállalatoktól csábítanak el embereket – ahol szintén növelni kell a béreket, máshonnan elszívni dolgozókat, ha erre képesek. Az új beruházó Magyarországon elsősorban a befektetési kedvezmények miatt képes erre, de egy régi cég már nem kap új kedvezményeket. A forgás meg némi extraköltséggel jár nemzetgazdasági szinten. Adókókedvezményből finanszírozunk valamivel magasabb bért néhány dolgozónak, de nem biztos, hogy sok más hasznot fogunk látni.
@Grrr: Így van. magyarországon óriási foglalkoztatottsági növekedés volt, és ennek vége, nincs munkaerő felesleg. tudásintenzív gazdaságra van szükség (ma nagy elek iparkamarai elnök ezt azonnal elismételte https://index.hu/gazdasag/2025/05/26/nagy-elek-mkik-kamara-interju-befektetes-vallalkozas/ nem, ez nem lehet véletlen.
@jotunder: 20+ éve ugyanazt mondják, történni meg nem azért történik túl sok. Legalábbis nem elég az „egyre erősődő nemzetközi versenyt” figyelembe véve. Én hozzászagoltam valamennyire, persze még tojáshéjat viselő fiatalként, gazdaságpolitikai projektekhez 20-25 éve Magyarországon. Ugyanez a mantra ment.
Elmegy mellettünk a világ.
https://qubit.hu/2023/12/02/az-akkumulatorgyartasnak-csak-egy-hatranya-van-semmi-elonye
@Grrr:
„Adókókedvezményből finanszírozunk valamivel magasabb bért néhány dolgozónak, de nem biztos, hogy sok más hasznot fogunk látni.”
Maskepp: adofizetoi penzbol finanszirozza az orszag nehany dolgozo beret. Ezeknek a beruhazasoknak a zome 20 % feletti tamogatasi hanyaddal keszul(t) el, tobb is van, ahol 30+ %-rol beszelhetunk. Az „egeszseges” valahol max 3-5 szazalek kozott van, a Nemetorszagban epulo CATL gyar 2 szazalekot kapott.
Ez onmagaban olyan hatalmas botrany, hogy ebbe egy kormanynak siman bele kene bukni, de pontosan mutatja, hogy hol tart Magyarorszag 2025-ben. A valasztopolgarok jelentos resze istenkent tiszteli a fonit es a semmirekello kormanyat, mert munkat adott nekunk, a szegeny nepnek. Itt konkretan ennyi az elvaras a politikai osztaly fele, hogy legyen melo, es utalja egy ceg a fizut, cserebe meg kurva halasak vagyunk. De mivel kozpenzbol van finanszirozva a tortenet egy jelentos resze, az elorelepes kb zero ossznemzeti szinten.
De azert sikerult elhitetni tenyleg majdnem mindenkivel – foleg 2014-2020 kozott -, hogy itt vilagszinvonalu kormanyzas folyik, es ezert nonek a realberek meg a gazdasag.
K. Zoltánnak: Lehet, hogy 2022-ben ezt senki nem állította, de 2021-ben Menczer Tamás igen:
https://mfor.hu/cikkek/makro/menczer-tamas-magyarorszag-a-vilag-harmadik-legnagyobb-akkumulatorgyartoja.html
@András Kovács: https://qubit.hu/2023/11/20/orban-viktor-akkumulator-nagyhatalomma-tenne-magyarorszagot-de-mit-szolnak-ehhez-mikepercsen erről lehetett szó, innen van az idézet.
@András Kovács: menczer ’22-ben állította, hogy már ’21-ben azok voltunk. Orbán ’22-ben hablatyolt róla Tusványoson, amit szerte idézett mindenki. @jotunder: hitakozása tartalmazza a „beszéd” linkjét. Ha van kedved, meg egyéb kelléked (Deadalon, stb.), hallgasd meg.
Szerintem alapvető tévedés Orbán bármely gazdaságra hatást gyakorló döntése mögött komoly gazdasági okokat keresni. Szerintem az ő esetében minden politikai kérdés. Még pontosabban valószínűleg oda egyszerűsít le minden döntést, hogy mennyiben növelné az ő zsarolásai potenciálját nemzetközi szinten. Az autógyárak ,akkumulátor gyárak is ebből a szempontból vizsgálandóak. Minden amivel megakaszthat komplett ellátási láncokat az ős szemében jó és hasznos. Akarhat akármelyik gazdasági szakember akármit, ha az szembe megy ezzel az elvvel.
@muaddib00: Ez igaz, és fontos. Már beszéltünk erről a reflexről a lélegeztetőgépek kapcsán, még amögött is ez áll, hogy Magyarország legyen Kína kapuja Közép-Európához.
Egy ember ráült egy gömbkaktuszra. Az orvos – miközben csipesszel húzogatja ki a fenekéből a beletört tüskéket – kíváncsian megkérdezi, hogy ezt ugyan miért is tette. A válasz: Pillanatnyilag jó ötletnek tűnt …