Nullások
Eredeti szerző: jotunder
Miért lenne bárhol, a gazdaságpolitikától a felsőoktatásig, a külpolitikától az élelmiszeriparig más a helyzet, mint a fociban? Hajszálra ugyanaz a helyzet. Pontról pontra.
1. Ezeknek a politikai és szakmai „eliteknek”, a gazdaságpolitikától a felsőoktatásig, a külpolitikától az élelmiszeriparig fogalmuk sincs arról, mi van most a világban. És halálos sértésnek vesznek minden erre tett utalást, főleg mert nem is értik.
2. Megrekedtek negyedszázaddal ezelőtt, a nyolcvanas években. Ez volt az utolsó történelmi pillanat, amikor a magyar eliteket komolyan érdekelte, hogy mi van a világban. (tokfalvi elek, kapitalizmus.blog.hu)
Az Egyesült Királyságban öt évente felmérik az egyetemi tanszékek tudományos teljesítményét. Ez a Research Excellence Framework, a REF. Öt kategória van: 4. A világ élvonala. 3. Nemzetközi viszonylatban is kiváló. 2. Nemzetközileg elismert. 1. Hazai szinten elismert. 0. Aki nem éri el az 1. szintet. Ezek a pontszámok egyénekre vonatkoznak, négy publikáció alapján értékelnek, és a végén ezen pontszámok alapján rangsorolják a tanszékeket.
A kategóriákra szeretném felhívni a figyelmet. Ezek a kategóriák nemcsak a tudomány világában értelmezhetőek, hanem mindenütt, ahol lehetőség van nemzetközi összehasonlításra. Tokfalvi valójában azt állítja, hogy a magyar elitek leginkább az egyes kategóriába sorolhatók, amikor éppen nem a nullásba. Természetesen vannak olyan magyar elitcsoportok, amelyekre a négyes vagy a hármas kategória jellemző, a vízilabdától a kombinatorikáig, de a meghatározó elitek a közelében sincsenek a nemzetközi színvonalnak. Ennek egyik fontos oka a kádári kontraszelekció. Értéktelen emberek százai kerültek elit pozíciókba még a hetvenes-nyolcvanas években is, gyenge képességű karrieristák, akik részben személyesen, részben tanítványaikon keresztül a mai napig komoly befolyással bírnak Magyarországon.
Hazánkban az elmúlt negyedszázadban nem volt jellemző az, hogy a Nyugat erős intézményeiben képzett fiatalok tömegei jöttek volna haza, felkavarni a szakmai állóvizet. Voltak, akik hazajöttek, de a tudásexport lényegesen meghaladta a tudásimportot.
A magyar politika intenzíven retteg mindentől, amit nem tud kontrollálni. Érdemes megnézni a fiatal pártpolitikusokat, teljesen rémisztő, képzetlen, agresszív, jellegzetesen keleti figurák. Ha a rendszerváltás az osztályvezető-helyettesek forradalma volt, akkor az elmúlt évek az unokaöccsök és segédtitkárok forradalmát jelentették.
Magyarországon el nem hanyagolható befolyása van egy pszichiátriai szempontból is aggasztó csoportnak: tanácsadó, kormányzati véleményformáló pozíciókban vannak, a közbeszéd részei, kitüntetéseket kapnak stb.
Magyarország útban van a gazdasági, kulturális, intellektuális marginalizálódás felé, és ezért nem egy ember felelős. Sajnos, nem elegendő egyetlen bálványt ledönteni. Szükségünk lenne egy informális REF-re, le kellene pontozni ezt a országot.
@labrys: Nem értem, mi ez a személyeskedés.
@toma01: Egyszerűsítsünk:
Arrogancia … saját magánál kevesebbre tartott személyekkel … szemben mutatott túlzott … öntudat és felsőbbrendűség megnyilvánulása … .
vö. “Az Európai Parlament izgága kötekedőinek adtunk néhány kokit, leesett néhány saller, kiosztottunk néhány baráti tarkón legyintést”
Szerintem arrogáns volt.
@ijontichy: Tolvajbandák mindig voltak és lesznek. Ezt nem csak időben, hanem földrajzilag is ke lehet terjeszteni. A kérdés, hogy mellette kizárólag PR kormányzás folyik (khm khm) vagy vannak pozitívumok is.
@ámbátor: igen jobb térden csúszni és kicsinek merni maradni, ugye?
@ámbátor: “saját magánál kevesebbre tartott SZEMÉLYEKKEL … SZEMBEN mutatott túlzott … öntudat és felsőbbrendűség megnyilvánulása” ,csúsztatsz, ugyanis nem VELÜK SZEMBEN volt az, hanem fiktív módon, az élc kedvéért, – tehát a meghatározást nem meríti ki
@toma01: Nem személyeskedni akartam. A kérdésem valós és igen lényeges problémára mutat rá.
Rühellem azt, amikor bárki _önhatalmúlag_ meg akarja határozni (többek között számomra is), mi “a magyar érdek”. – Talán ha szíveskedne előtte egy a vonatkozó terület szakértői által konszenzusos módon elfogadott modellel előállni úgy, hogy azt komoly empirikus adatokkal is támogatni tudja, akkor el lehetne kezdeni a vitát arról, hogy amit állít, az _esetleg_ valóban (egy) “magyar érdek”…
Mert attól, hogy valaki a _saját maga_ által fontosnak tartott értékeket univerzális parancsolatokként kívánja feltüntetni, csupán egy lépés az, hogy hirtelen egy rakás embert találjunk, akik “a nép” vagy “a magyarság” vagy “a haza” ellenségei.
@labrys: Lényeges, de nem valós probléma, kivéve valaki paranoiás.
Egyébként meg a demokráciában a többség által megválasztott vezetők döntenek sok mindenről, ez már csak így működik.
További szép napot mindenkinek
@toma01: Akkor tegyük össze, amit írsz.
1. A “magyar érdek” meghatározása a mindenkori demokratikusan választott vezető döntése.
2. A vezető feladata, hogy az általa meghatározott érdekért álljon ki.
Eddig semmi gond. Az én ízlésemnek kicsit formális, de manapság nagyon divatos nézetek. A formalitás egy csomó problémától megkímél, nagyon praktikus.
Na de.
Szerinted a vezetők nem mindig állnak ki a saját maguk által megfogalmazott érdekekért, akkor? Vagy mégis van olyan, hogy egy vezető kiáll valamiért, amit megfogalmazott, de hiába vezető fogalmazta meg, az mégse a magyar érdek maga?
Ezt hogy tudod feloldani?
@labrys:keresetlenebbűl “attól, hogy a _saját maga_ által fontosnak tartott értékeket univerzális parancsolatokként kívánja feltüntetni, csupán egy lépés az, hogy hirtelen “nép”-ként, vagy “magyarság”- ként imposztorkodjon, lásd még “a haza nem lehet ellenségben” örökbecsű belépőjegyárust a nemzetbe
@Counter: Ő ezt valszeg úgy, hogy szerinte ez “lényeges, de nem valós”, csak metafizikai dimenzióban értelmezhető fölvetés )))))
Lásd mint fent, ez plain paranoia, avagy balliberális rettegés…
@SzAT: @toma01: Bocs, egy pillanatra azt hittem, komolyan beszélünk. Én kérek elnézést.
@toma01: Én csípem a “tolvajbandákat”, csak nem “törvényírókat”. Úgy általában mindazt, amit üzletnek hívnak. Mindazt, amire a Fidesz (aka. MSZMP és társadalmi beágyazottsága) köpköd. Az üzlet ugyan nem a Grál-lovagok gyűjtőhelye, de semmi keresenivalója ott azoknak, akik a játékszabályokat ötpercenként újraírhatják, hogy a saját alkalmatlanságukat elleplezzék. Amit orozva szereztek, azt sem képesek működtetni, és ilyenkor 100+dB-en felharsan a disznóröfögés, hogy a newyork-telaviv-libsibolsi-internaci-összeesküvés támadása miatt jön az újabb álcázott (vagy nem is annyira álcázott) sarc, az elkúrás “eredményének” finanszírozására. Ma Mo-on csak a hülye akar – üzleti érdetelemben véve! – “becsületes” üzletet csinálni, mert ahol pénz (siker) keletkezik, ott rövidesen megjelenik az ingyenélő komcsi kormányzat valami extrasarccal (kivéve az Audi-féle bizniszeket, amelyek birtokában vannak az “orbánfogkiverő” kalapácsnak, arra az esetre, ha a fejében csak megfordulna az a sanda gondolat, hogy onnan is szedne egy kis lyuktömő anygot).
Igen, teljesen helyes a meglátásod: ma teljesen PR kormáynzás folyik, minden siker verbális, minden problémamegoldás -Vityesz egykori szavaival élve- “verbális áthidalás”.
Az új komcsi oktatáspolitika pedig alap- és középszinten a rezsimnek egzisztenciálisan kiszolgáltatott tömegeket, Jótündér szeretett felsőoktatása pedig – igen lecsökkent mennyiségben- a rezsimnek lekötelezett, ám épp emiatt, emberileg igen satnya értelmiséget fog termelni. A rendszer hosszútávon persze gazdaságilag éppúgy életképtelen lesz, mint a létező cucilizmus volt, ám a vérgörénység ebben az, hogy soha senki nem lesz képes bebizonyítani, hogy mindezen olcsóbban, rövidebb idő alatt is túl lehetett volna jutni.
A poszthoz még csak annyit, hogy a “nullások” gyökerei a Monarchia szétesését követő, két háború közti időszakra nyúlnak vissza. A kontraszelekció eszkálálódásához pedig az emberarcúságát igazolni kívánó “puha” diktatúra teremtett melegágyat.
@toma01: “magyar érdekek”, “térden csúszni”
amíg ilyen fogalmakkal játszadozunk, nincs mit tenni
“kiállni a magyar érdekekért” = nem betartani az általunk aláírt szerződéseket
“térden csúszni” = a szerződésben vállaltak teljesítése
szerintem az elsődleges magyar érdek Európa részévé válni, és ennek szerintem nem az a módja, hogy Európa lesz olyan, mint mi
valahogy akármerre megyek ebben az Európában, jobbnak tűnik, miért akarjuk lerontani hozzánk?
Én csak azt nem értem, hogy vannak nyilvánvalóan paranoiás, skizofrén vezetés alatt álló zárt osztály jellegű országok(Észak Korea, Irán), ahol bizonyos tudományok és technológiák, pl. atomkutatás, rakétatechnika – mégis tudnak fejlődni. Mi mikor leszünk atomhatalom? 😀
@Bánegressy: Észak Koreában nem fejlődik semmi. Irán viszont nem zárt osztály jellegű. Nagyjából annyira elnyomó az iráni rezsim, mint a kommer rezsimek voltak, azzal együtt, hogy bizonyos ellenzékiség megengedett, sőt belső nyilvános viták is vannak. Az iráni középiskolai és undergraduate egyetemi elitoktatás valóban világszínvonalú. Nagy ország, a felső egy százaléka sokra képes.
@nerángass: hehe “a haza nem lehet ellenzékben”