Orbán utolsó hazugsága
Eredeti szerző: Kettes
Mit ad isten, nem lesz rajta az „egyéni nyugdíjszámlán” az államosított magánnyugdíj-pénztári egyenleg.
Orbán Viktor és tettestársai végighazudozták az elmúlt két és fél évet erről az ügyről. Amíg rá nem tették a kezüket a háromezer milliárd forintnyi magánvagyonra, ígértek fűt-fát, mint egy leégett alkoholista.
Hogy lesz állami garancia a nyugdíjakra. Nem lett. Épp ellenkezőleg: a nyugdíjjárulékot szociális hozzájárulás adóra keresztelték, hogy az államnak ne legyen alkotmányos kötelessége nyugdíjat adni a járulékot egy életen át fizető polgárának. Majd ad az állam, amennyit ad, ne tessék firtatni.
Hogy lesz egyéni nyugdíjszámla, amin vezetni fogják az átvett vagyont és a befizetéseket, és ez az egyenleg örökölhető lesz. Valójában, ahogy az a most beterjesztett salátatörvényhez fűzött bizottsági módosítóból kiderül, nem fogják rávezetni az egyéni számlára az állami nyugdíjrendszerbe átlépéskor átvett vagyont – minthogy azt már rég elköltötték úgy, hogy közben lényegében még az államadósság sem csökkent. Nem vezetik rá az államosítás óta befizetett járulékokat, csak a 2012. december 31. után befizetetteket, és az egyenleg nem lesz örökölhető. Valójában számla sem lesz, csak egy nyilvántartás, ami lényegében eddig is megvolt. Az egyéni számla fogalmát, úgy ahogy van, ki is veszik a törvényből. Két és fél év alatt annyit értek el egyéni számlarendszer bevezetése örvén, hogy átkeresztelték a meglévő nyilvántartást.
De hát mi megmondtuk előre, hogy ebben a hazugságban ennyi van. Minden szavuk hazugság volt az elejétől a végéig. Hazudtak parlamenti határozatban, hazudtak tévéinterjúban, hazudtak vezércikkben, hazudtak főigazgatói körlevélben, hazudtak szakértői véleményben, és hazudtak Facebook-videón.
Haza lehet menni, emberek. Aki öregségére egyéni nyugdíjszámlára számított, az legközelebb inkább kártyázza el a pénzét, még azzal is jobban jár, mint ha a rezsimre bízza időskori megélhetését. Orbánék az utolsó szálat is elvarrták: a pénz elköltve, a károsultak elhajtva, és most beszéljünk a bajnaista halálbrigádokól és az utcára kimenni is félő, ártatlan és törvényes Fidesz-aktivistákról.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16520251-675bd608f307a' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16520251&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16520251-675bd608f307a&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16520251-675bd608f307a' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@s: „Ami össze akar dőlni, azt hagyni kell. Ez a mai napok tanulsága. „
Maximálisan egyet értek, annyi kiegészítéssel, hogy nem csak a mai napokkal. Ez elég régi történelmi lecke, kb így működik a világ és így is van rendjén. Nem küzdeni kell ellene, hanem figyelembe venni.
@Mészáros Laci: „hogy azt sem tudták mi az (miközben a folyósító bankok TUDTÁK)”
Én akkoriban gondolkoztam devizahitelen, és elég korrekten tájékoztattak mindenhol a kockázatokról. Szóval, de, tudtak, csak nem fogták fel. A kettő pedig nem ugyanaz. Olyan, mint amikor mondod a gyereknek, hogy a vasaló talpa forró. Tudja, mégis ártatlan tekintettel lepődik meg, mikor hozzányúl. Viszont felnőtt emberekről beszélünk, nem ostoba 6 évesekről. Csak nálunk kb pénzügyi analfabétizmus van. Ezt az állam tudná felszámolni, de továbbra sem teszi. Pénzügyi ismeretek helyett hittant és erkölcstant oktatnak. Na, hát azzal kb majd a gyerek jól kitörölheti a seggét. Erkölcsösen fog éhen halni. Remek.
Nem kell itt a bankokra mutogatni. Már csak azért sem, mert rengeteg önkormányzat is eladósodott devizában. Ők sem tudták a kockázatokat? Most mondjanak le szépen, mert ha ennyire hülyék, akkor ne is kezeljenek pénzt. Egy átlag embernél még elnézhető, akinek ez a dolga, annál nem.
Hibásak a bankok, hibás a hitelfelvevő, hibás az akkori kormány és ellenzék egyaránt, továbbá a PSZÁF is. Apropó, az összes bankban, jól látható helyen kint volt a „Mit kell tudni a Hitelekről?” PSZÁF tájékoztató, amin bugyuta FAQ-ként szerepelt a „Miért olcsóbb a devizehitel?” is!!!!!
Szóval mindenki szépen szálljon magába. A hiba nem kívül van, hanem belül. És ahelyett, hogy mindenki külső bűnbakokat keres, éretten le kellene vonni a megfelelő konzekvenciákat, és lépéseket kellene tenni, hogy ez ne ismétlődhessen meg. Ilyen lehetne az, ha az iskolákban lenne pénzügyi képzés. Alap szinten. Hogy felfogja a sok idióta, mit jelent az, hogy a mondat: „a bizonytalan piac távol tartja a befektetőket”. Mert ha megkérdezném az utca emberét, hogy mégis mit csinál egy befektető és az miért is fontos, pislogna nagyokat, mert a kérdést sem értené. A Budapest Bank szlogenje egyébként szerintem a legtalálóbb: „A hitel nem ajándék. Üzlet nekünk is, Önnek is.” Már ennek a mondatnak a megszületése, létezése is példásan mutatja, hogy itt pénzügyekhez a többség tök hülye és képzetlen.
Fingjuk sincs, mit kezdjenek a nyugdíjrendszerrel. Az egész terv csak addig volt kidolgozva, hogy mire költsék a lopott pénzt, hogy utána mi lesz, azt fel sem fogták. Hogy dögölne meg az összes szarházi az árokparton, akinek benne volt a keze.
hvg.hu/itthon/20130410_nyugijszamlak_Fidesz_nyitott_kerdesek
„Az idei évre ígért adategyeztetésekre forrásunk szerint azért is szükség van, mert pontos számok hiányában nem lehet olyan modellszámításokat végezni, amelyek alapján el lehetne dönteni a nyugdíjreform alapvető kérdéseit, többek közt azt, hogyan számítsák be a korábbi magán-nyugdíjpénztári befizetéseket a későbbi nyugdíjakba. A döntés valószínűleg a 2014-es választások utánra marad, de forrásunk szerint „az egyéni számla bevezetése kommunikációs értelemben is nagy nyomást helyezett a mindenkori kormányra, hogy átalakítsa a rendszert”.”
@Kettes:
Ha megkérdjük – lett egyéni számla ?
A válasz – Igen.
..
Ezzel a kérdés kommunikációs nyomása megszűnt.
Az üres nyugdíjszámlák inkább az adózókra fejtenek ki hatást.
Meglátják és elszaladnak.
@fchris82:
Nekem mint egyszeri villamosmérnöknek nem elég ha hatoldalas apróbetűs szerződésben tájékoztatom a vevőt arról, hogy minden kockázat az övé. Ha megcsapja a villany, a szerződést vihetem magammal a sittre, klozettpapírnak. Ez az állam hibája, mert ebben az országban elektromos analfabéták az emberek.
Ugtanezt elmondhatja az építész meg az összes felelősseget hordozó szakma képviselője, kivéve a bankárokat meg jogászokat, őket megvédi az apróbetűs rész.
Ez az egyik. A másik meg (ezt Horn Gyulától tanultam 🙂 hogy a bankok sem voltak tisztában a kockázatokkal. A devizahitelekre nem képeztek a valós árfolyam- és kamatváltozás kockázatainak megfelelő céltartalékokat.
@Kettes:
Nem volt terv. Addig sem. (szerintem)
@Mészáros Laci: Villamosmérnök vagy? Na arra a villamosra se ülnék fel! Szerintem ha egy pénzügyes, mondjuk ennek e régi tápos poénnak a szintjén beleokoskodna a munkádba és megmondaná, hogy rosszul értesz hozzá, mert az áram nem ráz, hanem zár, először magyarázni próbálnál, aztán röhögnél, aztán dühöngenél, aztán leszarnád az egészet. Persze, a bankok nem képeztek tartalékokat, láttad a mérlegükből, jól van.
@Kettes:
Hát ha a később megtapasztalt árfolyam- és kamatváltozások alapján számították volna a céltartalékot, akkor nem tavaly kellett volna brutális veszteségeket leírniuk.
@Kettes:
A pénzügyes simán beleszólhat a munkámba, de mivel én nem védekezhetem apróbetűs résszel, a beleszólásától függetlenül kell biztonságosra terveznem, ha ilyen fajta munka kerül a kezembe. Nincs módom arra, hogy magyarország lakosságának elektromos analfabétizmusára hivatkozva mossam kezeimet.
@Kettes:
„Fingjuk sincs, mit kezdjenek a nyugdíjrendszerrel.”
Ez így ebben a formában irodalmi túlzás. Van fingjuk. Csak abban nincs igazán nagy biznisz, legfeljebb közepes. Jó vezető először mindig a legnagyobb és legbiztosabb üzletekre hajt, és ha ez megvan, utána jöhetnek a kisebbek. Az egyéni számlás rendszerben maximum egy kis informatikai fejlesztésre lehet költeni pártízmilliárd forintot (ami egyébként nem sok ahhoz képest, hogy a manyupok évente akasztottak le 20 milliárdot lényegében csak informatikára), ennél még a szolnok-szajol vasútvonal korszerűsítése is többszörös hasznot hoz. És ha Debrecen felé zötykölődvén belegondolsz, a tudat, hogy ezen a pályán akár 160-nal is mehetnének a vonatok, simán megéri.
@Mészáros Laci: Szerintem meg kétféle módon lehet befogni az energiát: vagy nagy feszültségen vagy nagy áramerősségen. Az energiakicsatolásban ott tévedsz, hogy nagyfeszültségen akarod megvalósítani, holott tökmagos pogácsa.
Na jó. A tartalékot a legvalószínűbbnél némileg rosszabb forgatókönyvre kell megállapítani. Ha kis valószínűségű, nagy hatású kockázatra képeznének tartalékot a cégek (már ha egyáltalán ki lehet számolni), soha nem fizetnének osztalékot, tehát nem is vállalkoznának. A bankok képeztek tartalékot a saját árfolyam- és kamatkockázataikra és képeztek tartalékot a nemfizetésre. Az akkori kockázati valószínűségek szerint. Amikor ez megváltozott a válság alatt és után, akkor meg arra. Amire nem képeztek tartalékot, az a politikai bizonytalanság. De most már ebben is történt előrelépés, ugyanis leálltak a belföldi hitelezéssel
Ha a pénzügyes magára rántja a hajszárítót a kádban, akkor is börtönbe mész?
@Kettes: Mondjuk azt már láttuk hogy az egyéni számlák micsoda nyomást helyeznek egyes kormányokra. 😉
„Amikor ez megváltozott a válság alatt és után”
Hoppá. Megváltozott 🙂 Akkor az ügyfeleket is a korábbi, kisebbre becsült kockázatokról tájékoztatták? Izlandon (mondjuk nem pont ezért) lesitteltek pár bankárt a 2008-as válság nyomán, de a világon talán egyedül ott.
„Amire nem képeztek tartalékot, az a politikai bizonytalanság.”
Hát Orbánék nagyon lábonlőtték magukat a bankárokkal szembeni keménykedéssel, a végtörlesztés meg valójában csak egy szempontból volt védhető (rokonok barátok és üzletfelek). Most meg lehet oboázni. De a belföldi hitelezés beszűkülésének nem a bankok sértettsége az oka, hanem a kapkodás és kiszámíthatatlanság miatt mélyebb recesszió. Nincs kinek és nincs mire hitelezni.
@taga20: te kis pöcs úgy ahogy én elmentem te arcátlan turha
@alien: @taga20: nyugalom, békesség