Palkovics államtitkár hazugságáról
Eredeti szerző: jotunder
Palkovics László államtitkár szerint 2030-ra Közép-Európa egyik legfejlettebb felsőoktatása jöhet létre Magyarországon.
Az ELTE 2014-es költségvetése körülbelül 86 millió euró volt, ami csak valamivel több mint C.Ronaldo éves jövedelme. Ezzel szemben a bécsi egyetem költségvetése 600 millió euró körül volt. Az ELTE egy adjunktusának nettója nagyjából ötszáz euró, ami Bécsben a nyomorszintet jelenti. 2008 óta 6 százalékról 4.6 százalékra csökkent az oktatás (alsó-, közép-, felsőfokú) költségvetési támogatása, ami a legalacsonyabb értékek egyike Európában. Ez a brutális csökkenés lesz az, ami megalapozza a palkovicsi értelemben vett fejlődést. A különböző rangsorokban lassan hátrább és hátrább kerülnek a magyar egyetemek, a legjobb diákok közül pedig egyre többen már a középiskola után elhagyják az országot.
Szemben olvasóink egy részével, nem gondolom azt, hogy Orbán Viktor tudatosan tönkre akarná tenni a magyar felsőoktatást. Azt gondolom, hogy egy aránylag alacsony hozzáadott értéket produkáló, közepesen képzett, de nagyon olcsó munkaerőre bazírozott gazdaságot épít, Demján Sándor és Csányi Sándor értő iránymutatásával. Még azt sem állítom, hogy egészen biztos, hogy Orbán terve teljes kudarcba fog fulladni.
Nem állítom azt sem, hogy ebben az országban minden pusztulásra van ítélve, hogy itt senki sem élhet 2030-ban a nyugat-európai középosztály szintjén. Azt állítom csak, hogy egy meglehetősen szűk rétegről lesz szó, a mai fiatalok tíz-tizenöt százalékáról, és semmiképpen sem a mai tanársegédekről és adjunktusokról.
Palkovics László tehetséges fiatalok életlehetőségét veszi éppen el a hazugságával. Nagyon nagy valószínűséggel azok a magyar huszonnyolc-harminckét évesek, akik hisznek Palkovics államtitkár ígéretében 2030-ban csalódott középkorúak lesznek, és arra fognak gondolni, hogy miért nem hagyták el az országot tíz-tizenöt évvel azelőtt.
Semmi a világon nem mutat arra, hogy ez az ország élhetőbbé válik egy fiatal egyetemi értelmiségi számára, egészen pontosan, nagyjából minden az ellenkezőjére utal. Azt, hogy megemelik a kezdő oktatók ma is aggasztóan magas óraszámát, felsőoktatásszociológiai műszóval mocskos görénységnek is nevezhetnénk. Közben mintha levették volna a napirendről a februárban belengetett fizetésemelést.
A magyar felsőoktatásban egyáltalán semmiféle verseny sincs, az egyetemi oktatói kart a saját Ph.D hallgatókból próbálják feltölteni, miközben brit egyetemeken egy kezdő állásra ötvenen-százan jelentkeznek, olyan posztdokok, akik már addigra is jóval többet publikáltak komolyabb folyóiratokban, mint Lánczi András, Schmidt Mária és G.Fodor Gábor együttvéve. A magyar felsőoktatás nem megmérettetést, hanem kizsigerelést kínál a harmincas kollégáknak (és egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy csak nekik).
Valamilyen értelemben hasonlít a helyzet a devizahitelesek ügyére. Palkovics nem beszél a kockázatokról és hitelt vesz fel a fiatal egyetemi emberektől, igen, nem ad, hanem vesz, és nem devizából van a hitel, hanem emberi életből. Ma sokan beszélnek arról, hogy a kétezres évek elején kellett volna figyelmeztetni az akkori devizahiteleseket. Én csak azt teszem most, amit másoknak, más helyzetben, egy évtizeddel hamarabb kellett volna megtenniük. Nagyon komoly kockázata van annak, ha egy tehetséges fiatal egyetemi oktató beletagozódik az orbáni-palkovicsi rendszerbe, és kötelességünk figyelmeztetni őket erre a tényre.
444.hu/2018/10/06/a-kormany-az-egesz-felsooktatasra-kiterjesztene-a-corvinus-uj-mukodesi-modelljet
“Palkovics László a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) tisztújító közgyűlésén azt mondta, az a cél, hogy egy egyszerűbb, hatékonyabb működési környezet révén megteremtsék a versenyképesség alapjait a felsőoktatásban. Azt szeretnék, ha a magyar egyetemek ugyanolyan feltételek mellett tudnának működni, mint a más országban működő egyetemek, vagy egy magyarországi magánegyetem, és nem terhelnék az intézményeket feleslegesen olyan ügyekkel, ami ebbe a struktúrába nem fér bele.
A Corvinus szeptember végén került a miniszter közvetlen irányítása alá…”
@Watchdog: A fickó, finoman fogalmazva mellébeszél.
Ha ezt meglépik, az egész alszektor kifizetőhellyé, pénzmosodává alakul át.
A felsőoktatás funkciója, – az meg ugyan mit számít majd.
@nemecsekerno_007:
“_Valóban óriási pénzek folynak be, de akkor miért kellett hiteleket felvennünk az utóbbi 27+40 évben? Ezek miatt valahogy nem jön ki a matek._”
Korrupció kockázati elemzések szerint -még a rablóhorda regnálása előtti időkben- évente, átlagosan 1500 milliárd Ft. volt a kézen-közön eltűnt költségvetési pénz összege. Az éves költségvetési hiányok összege átlagosan 1200-1500 milliárd Ft. körül alakultak.
Az Economist tizenévvel ezelőtt készített tanulmánya 252 milliárd dollárra becsülte a offshore-ba mentett magyar eredetű pénzeszközöket, amelyek a magyarországi adózás alól mentesültek. Ez az offshore-s dolog mai értéken (~380 Ft/$) 75800 milliárd Ft.
A kettő együtt (nyilván van valamennyi átfedés a kettő között) magyarázatot adhat arra, hogy nem a MaNyuP vagy a nyugdíj kifizetési kötelezettség volt az oka az évről évre fellépő hiánynak, hanem egyrészt a pusztító korrupció, másrészt a magyar gazdaságból (ha úgy tetszik az adózás alól) kivont pénz. Persze nyilván van harmadrészt és negyed-, sőt ötödrészt is, elég ha csak a hírhedten szar magyar vállalatvezetést, munkaszervezést, az ezek nyomában fellépő munkavállalói hozzáállást nézzük, illetőleg, hogy mi mindennel terhelték meg a nyugdíj és egészségügyi kasszát. Az azonban bizonyos, hogy a MaNyuP bőven a sor végén kullogott mint adóssággeneráló ok. Csak a primitív szarháziaknak [jobb és baloldali egykutya, (bocsi kutyik)] egyszerűbb volt a MaNyuP-ra fogni, és azt elhitetni, elterelve a figyelmet a társadalmasított kormányzati szintre emelt korrupcióról.
Amúgy meg mennyi Wekler Ferenc* lehetett/van/volt az országban?
Időközben szintet lépett a rablóhorda, amikor is a korrupciós limitként a százmilliós nagyságrendet milliárdosra emelte.
Szóval miről is beszélünk a nyugdíj és egészségügyi kiadások fedezetének hiánya kapcsán?
* Wekler arra példa, hogy a felvett fejlesztési pénzt nem a fejlesztésre fordította, hanem kivonva a gazdaságból egyéb célra használta fel.
Jellemzően, de nem teljes körűen:
magyarnarancs.hu/belpol/wekler_ferenc_es_az_allami_tamogatas_totildekesites-53628
Ahogy most is egyszerűbb az egykulcsos szja-t piszkálni, mintegy megfeledkezve arról, hogy százmilliárdok folynak el a ‘semmibe’
@jaegtoer:
@nemecsekerno_007:
bocsi, az átszámítás természetesen nem 380 Ft/$, hanem 300 Ft/$ árfolyamon történt, csak a 280-at írtam először, így a figyelmetlenségem következtében lett 380, és a 75800 milliárd is csak 75600.
Mindazonáltal, annyi baj legyen. Az egész veszett fejsze nyele.
http://www.es.hu/cikk/2021-01-08/rado-peter/a-kozoktatas-demokratizalasarol.html
Palkovicsot kirúgták. A mór éppen megy.
Jóságos ég, honnan? Szegény,pedig komoly tudósember.
@Podvinecz marsall: Azért én nem aggódom érte. Valami felügyelőbizottsági tagság vagy tanácsadói, kormánymegbízotti, titkos belső tanácsosi pozíció majd csak akad neki.