Terroristák támadtak Izraelre
Az esti tüntetést lefújták. Izrael meg fogja védeni magát. Meg kell védenie magát, bármi áron.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16530940-675bd6e1587c5' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16530940&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16530940-675bd6e1587c5&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16530940-675bd6e1587c5' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@Késes Szent Alia:
Nekem úgy tűnik Irán elengedte Aszad kezét:
„…The same sources indicated that Russian President Vladimir Putin has instructed National Security Council member Sergei Shoigu to engage with Iran and the Syrian regime to emphasize the importance of keeping Syrian territory neutral in the escalation. This mission led Shoigu to visit Tehran several days ago.
The Russian envoy expressed to Iran concerns that an escalation leading to open war in Syria could provoke Washington and Israel, increasing the likelihood of the Syrian regime being targeted, not just a response to Iranian activities in Syria. …
As part of Russia’s efforts to keep Syria away from the escalating conflict between Iran and Israel, Russian President Vladimir Putin took the opportunity to advise Bashar al-Assad during a meeting in Moscow in late July.
According to diplomatic sources in contact with the Russian Foreign Ministry, Putin urged Assad to maintain a clear distance from Iran. Russia, based on its intelligence and analysis, believes that the United States, Israel, and Britain are seriously considering delivering significant blows to Iran’s influence in various arenas. Putin advised Assad to prioritize Syria’s interests over Iran’s wishes.”
Az oroszok pedig úgy tűnik hirtelen ennyi segítséget tudnak adni. Nyilván a törökökkel is megy az egyezkedés a háttérben.
Persze ki tudja, ezek csak megérzések részemről.
@Késes Szent Alia:
Egyébként az a vicc, hogy még az sem teljesen kizárt, hogy adott esetben a ruszkik is magára hagyják Aszadot. Jelenleg elég sok helyen nyomulnak a környéken, még Líbiában is kértek engedélyt kikötők használatához, Afrikában elég jól állnak. Nyilván a kikötő nagyon fájna nekik (bár ki tudja miről állapodtak meg már jó előre a másik oldallal is), de egy jó kis káosz Szíriában viszont jól is jöhetne. Mert arra azért van némi esély, hogy Aszad eltávolítása után szépen egymásnak esnek a jelenlegi szövetségesek, abba az adok-kapokba meg lehet Törökország és talán még Izrael is kénytelen lenne beleavatkozni.
Fene tudja.
@muaddib00: Az az érzésem, hogy olyan hirtelen történt mindez, hogy még a nagyok se döntötték el, mit reagáljanak. Lehet, hogy mindenki kivár, hogy végülis a felkelők mennyire bizonyulnak erősnek, tovább tudnak-e menni Aleppóból. Ha senki nem áll melléjük, akkor szerintem ez kétséges. Ha viszont még valaki úgy dönt, hogy most van itt az alkalom Aszadot megdönteni, akkor pillanatok alatt borulhat az egész.
.
Kinek állhat érdekében így dönteni: például a szír hadsereg egy részének, ha egy katonai puccsot jónak látnak. Vagy a korábban Déli Frontnak nevezett felkelőknek (a jordán határ környékén), ha maradt még belőlük valami. Az Iszlám Államnak is, amennyi még van belőle. Esetleg a kurdoknak, ha úgy látják, hogy területet nyerhetnek, még ha iszlamistákkal kell is egyezkedni.
A törökökön nem tudok kiigazodni, mintha attól függene a pillanatnyi álláspontjuk, hogy Erdogan milyen lábbal kelt fel.
Az oroszoknak szerintem semmiképp nem érdekük Aszad bukása, legfeljebb úgy ítélik meg, hogy nincs kapacitásuk megvédeni. (Milyen jól jönne most egy erős Wagner, Prigozsinnal az élen.)
Amerikának a béna kacsa időszakban bőven elég az ukrán és az izraeli helyzettel foglalkoznia. Van még kb. ezer katonájuk Szíria területén, akiket inkább ki kéne vonni, mintsem veszélyeztetni, ha eldurvul a helyzet.
Öböl-országok: Aszad.
Izrael: fene tudja, de inkább Aszad, mintsem káosz.
Irán: passz. Ha Aszadban nem bíznak, akkor is dönthetnek úgy, hogy Irakból átdobják az ottlévő forradalmi gárdistákat, akik majd gondoskodnak róla, hogy Aszad lekötelezve érezze magát.
@Késes Szent Alia:
„… (Milyen jól jönne most egy erős Wagner, Prigozsinnal az élen.)…”
Na igen, de az orosz diktátorok a 20. század történelméből azt a következtetést vonták le (végül is jogosan), hogy a hatalmukat mindig belülről fenyegeti veszély, nem kívülről. Persze gáz, ha csökken a befolyásul itt-ott a világban, de Oroszország anyácska megmarad, azt soha nem fogják megszállni, viszont egy erős belső rivális mindig eltehet láb alól…
@muaddib00: Úgy néz ki, Hamát is elfoglalták a felkelők. Következő állomás Homsz, ha az is meglenne, akkor el tudják vágni a tengerparti szakaszt Damaszkusztól és az Aszadhoz hű (vagy legalábbis hívebb) belső szárazföldi részektől.
A vezetőjük, al-Dzsolani folyamatosan hangsúlyozza, hogy mindenki békében fog élni, keresztények, alaviták, kurdok, mindenki, aki nem Aszad pártján áll. Eddig csak elvétve láttam a felvételeken extrém iszlamista tartalmakat vagy zászlókat, persze lehet, hogy ki van adva, hogy ezeket most tilos hangsúlyozni, nehogy a civil lakosság menekülni kezdjen.
Szuper drónjaik vannak, nem tudom, honnan. Az állítás az, hogy saját fejlesztés, ez mondjuk érdekes lenne. Inkább török, esetleg ukrán know-how?
.
„a hatalmukat mindig belülről fenyegeti veszély, nem kívülről”
Igen, de például Kadirovnak nagyon sok meg van engedve. De lehet, hogy ő sokkal kevésbé pótolható, mint Prigo.
@Késes Szent Alia:
Igen, Kadirov érdekes kérdés. Nyilván sokat nyom a latba, hogy féken tartja a csecsen iszlamistákat.
Egyébként ez egy egész korrekt összefoglaló a helyzetről (nyilván a mérce ideológiai álláspontja is része a cikknek, nincs ezzel semmi baj, de a résztvevőket egész jól bemutatja/mondjuk az Irán vs. Aszad csörte kimaradt/):
https://merce.hu/2024/12/04/veszelyben-van-e-aszad-es-mi-lesz-kurd-nepallammal-elmagyarazzuk-mi-es-miert-tortenik-sziriaban/
@muaddib00: Köszönöm. Van egy ilyen nünükém, hogy igyekszem helyi embereket olvasni, ez esetben szíreket, vagy legalább arabokat, vagy olyan embereket, akiknek Szíria a szakterületük, nekem így jobban összeáll a kép. Ez a cikk is informatív, csak nem adja azt a merítést, amit szeretek.
@Késes Szent Alia:
Most úgy tűnik Irán mégiscsak félreteszi a sértettségét és komolyabban beszáll a menetbe. Ez amúgy Izraelnek kifejezetten kedvező mert akkor ott a síiták és a szunniták egymással vannak elfoglalva.
Az ott polgárháborúban élők számára persze borzasztó, de sajnos ők úgy tűnik nem sok mindenkit érdekelnek. Jó lenne mérlegelni amikor egy diktátor elleni felkelésbe keményen beleáll a nyugat fegyveresen is, hogy az adott helyen van-e minimális esélye egy demokratikus átmenetnek, vagy évtizedeken át tartó polgárháború jön. Persze naiv vagyok, a globális játszmák nem így működnek.
@muaddib00: Nem tudom, van-e még Iránnak ideje beszállni. Sorra dezertálnak a szír kormányerők, előbb-utóbb valamelyik tábornok úgy fog dönteni, hogy ideje megpuccsolni Aszadot.
.
Hogyan döntöd el előre, hogy van-e minimális esélye a demokratikus átmenetnek?
@Késes Szent Alia: Hát egy dolog az átmenet, a másik a demokratikus.
Nekem az a pogány sejtésem, hogy Aszad ritka nagy mocsok, de nem vagyok meggyőződve róla, hogy a HTS-sel jobban jár az ország vagy a világ. Vagy hogy Szíriában egyáltalán létezik olyan erő, ami a mi fogalmaink szerint demokratikus lenne.
@Késes Szent Alia: A vallási fundamentalizmus nem az az alap, amire demokrácia épülhet. De a szeparatista törekvések multik, befektetők, turisták, bevándorlók, vagy nemzetiségek ellen, szintén nem demokráciával végződnek. Uralkodók ismételt trónrajuttatásával próbálkozó royalista erőktől se várnék demokratikus átmenetet. És olyan csoportoktól sem, amiknek már bejáratott vezetői vannak.
Kábé csak vezető erő, és ideológia nélküli népfelkelésnél van némi remény, vagy egy idegen, de demokratikus ország megszállása esetén. Ami leszűkíti a kört. Kábé nullára.
@nyulambator: @annokkk:
Amikor az USA 2003-ban bevonult Irakba és a Szaddam-rezsim megdőlt, és aztán káoszba fulladt a tervezett demokratikus átmenet, megkérdezték Condoleezza Rice-t, hogy ezt így most hogy. Ő pedig azt mondta, a választások csak az első lépés, ez egy lassú dolog, de majd az iraki emberek kialakítják maguknak a demokráciát.
Világos, hogy ez így borzasztóan naiv (vagy álnaiv) elképzelés volt, de annyiból érdekes, hogy még az akkori küldetéstudatos amerikai kormány se azt mondta, hogy egyből átugrik egy társadalom a demokráciába, hanem hogy el kell kezdeni valahol, kiiktatni az első akadályt (a diktátort), hogy egyáltalán legyen esély az önrendelkezésre.
Na most, rögtön reménytelennek ítélni a helyzetet és a helyén hagyni a véreskezű zsarnokot, az nekem túlzóan pesszimista világképnek tűnik. Miközben az se jött be, amit Rice mondott. Valahol a kettő között lehetne valamit?
.
Közben a felkelők vezére nyilatkozik a CNN-nek. 🙂 Micsoda idők!
https://youtu.be/Psg2MYoN1FU?si=myMHtf9rJ5zcFyN_
@Késes Szent Alia: Félre ne érts, Aszamnak most már abszolút ideje, hogy valaki megmondja: „Vége van, kicsi!” Ha másért nem, hogy a többi diktátor is lássa, hogy nem tart örökké a jólét.
Csak hát nem annyira természetes a mosolyom, amikor a feltörekvő ellenzék iszlamistaként definiálja magát és a holdról is látszik az Al Qaeda múltjuk.
Arról meg már rég letettem, hogy én a közel-kelettel kapcsolatban érdemi kijelentéseket tegyek. Négy-ötezer évre visszamenő tözsi viszályok mennek egy-egy totál lakhatatlannak tűnő sivatagdarab felett. Ami civilizáció esetleg megtermett ott, azt már rég visszabombázták a kőkorszakba. Ebben én biztos nem tudok okosakat mondani.
Nekem úgy tűnik, hogy arrafelé aki civilizációt meg demokráciat akart, azt már vagy megölték, vagy elmenekült valahova a nagyvilágba.
@Késes Szent Alia: Na de meg is próbálták a választásokat. Vallási alapú pártokban gondolkoztak. Elvileg ez még nem gátja a demokráciának, hiszen európában is vannak keresztény pártok. Csak van más is. Egy vallási alapon szerveződött hatalom nem lesz sose toleráns, együttműködő, vagy leváltható, esetleg ellenzékben. Mert az Isten csapata…. nem lehet ellenzékben.
Vagyis Irak problémáit nem ismerem. De két vallási pártra még emlékszem.
@Késes Szent Alia:
Én azt gondolom, hogy a közelmúlt próbálkozásait és halálos áldozatok számát nézve semmiképpen nem nevezhető valami óriási sikertörténetnek a demokratikus felkelések támogatása és a demokráciák háborúval való terjesztése téma. Néha sokkal célravezetőbb lenne inkább a diktatúrák enyhítésén dolgozni diplomáciai/gazdasági eszközökkel. Mert a halomban álló civil hullák nem bíztos, hogy olyan lelkesen adták életüket a hátha sikerül demokráciáért, pláne, hogy a demokrácia jó párszor inkább iszlámista uralommal vagy pár törzsi vezetővel végződik. A probléma az, hogy a new generation ezt képtelen megérteni. Náluk sajnos beakadt a star wars ahol csak a halálcsillagot kell felrobbantani és utána kitör az öröm, minden rossz ellensége a jó, fel sem merül, hogy az ellenség a másik rossz.
@muaddib00: „célravezetőbb lenne inkább a diktatúrák enyhítésén dolgozni diplomáciai/gazdasági eszközökkel”
Akkor tetszeni fog, amivel Izrael állítólag próbálkozott az elmúlt hónapokban, vélhetően amerikai jóváhagyással: igyekeztek Aszadra hatni, hogy szakítson Iránnal, és nem fog rosszul járni. Nem látszik, hogy Aszad ebből bármit megfogadott volna, most meg már lehet, hogy késő.
.
Megnéztem ismét, és remek ez a CNN-es interjú, igazán ügyes rebranding.
– Mit üzen azoknak, akik félnek a HTS-től?
– Inkluzív intézményeket fogunk létrehozni, amelyek mindenki számára biztosítják a részvétel lehetőségét a közélet formálásában. [Épp csak nem teszi hozzá, hogy „amint azt a kiváló amerikai közgazdász, Daron Acemoglu írta híres művében”.]
– De hát ön korábban az al-Kaidánál töltött be vezető szerepet!
– Eh, fiatalság, bolondság.
A déli front megérkezett Damaszkusz alá, és az északi se lehet túl messze.
Lavrov és az iráni külügyminiszter felszólították a feleket a tárgyalásra…
Ünnep az utcákon mindenfelé, ledöntött Aszad-szobrok százai (mennyi van ezekből a rondaságokból?)
@Késes Szent Alia:
Ha Aszadnak annyi kezdhetnek imádkozni a kurdok (tehát a komplett SDF). Mert az USA nem fog direkt katonai konfliktusba bonyolódni a törökökkel, valószínűbb, hogy magukra hagyják a kurdokat (ismét ) ha a törökök szét akarnak csapni köztük. Könnyen lehet, hogy Aszadból is azért lett végképp elegük, mert nem lépett fel kellően erélyesen az SDF-el szemben.
@muaddib00: Igen, sajnos ennek nagy a veszélye. Ügyes kurd politikusokra lesz szükség, akik támogatókat tudnak szerezni azzal, hogy a zavarosban egy biztos pontot jelentenek. Izraelnek például nagyon jól jönne egy ilyen stabil szövetséges Szíria területén.
Asszem csináltatok is gyorsan egy YPJ-s pólót…
@Késes Szent Alia:
Nagyon megy itt a kavarás:
https://index.hu/kulfold/2024/12/07/sziria-polgarhaboru-bassar-el-aszad-elnok-menekules-damaszkus-rezsim-bukasa/
Kíváncsi leszek hol fog felbukkanni végül (ha lelépett ). Ha van esze egyezkedni kezdett a törökökkel, hogy ugyan hagyják lelépni pár ingóságával, ebben az esetben nyilván az Emírségek a célállomás (a törökök pedig valószínűleg tényleg békén hagynák, hacsak nem ő az ára a szabad kéznek Szíriában). Ha nincs esze vagy elhajtották, akkor maradnak az oroszok, de Oroszországban olyan bukott diktátorként élni, aki sokat tud a dolgokról nem épp megnyugtató kilátásokkal kecsegtet.
@muaddib00: milyen szépen és milyen gyorsan látszik öregedni ez a komment… (a helyzetre értem, nem rád nyilván… lehet, hogy megint üres a lakás a 444 szerkesztőség mellett)