Vincent törvényei (második kiadás)
Eredeti szerző: Kettes
Előszó. Hat és fél éves lett a Vincent törvényei. Visszatekintve a NER elmúlt két ciklusára, elmondhatjuk, hogy szépen öregedett a szöveg, de most már ráfér egy kis frissítés. A „Törvények” továbbra is a Vincent blog szerzőinek és törzskommentelőinek kollektív bölcsességén alapulnak. Mi sokat tanultunk, miközben az Orbán által átvert bel- és külföldi politikusok, diplomaták, bankárok, vállalkozók, tudósok, művészek, egyházi méltóságok és szakszervezeti vezetők listája egyre csak nő. Ne legyetek olyanok, mint ők, tanuljatok a Törvényekből. 🙂
Első törvény. A NER minden intézkedése megmagyarázható a lopás, az öncélú szemétkedés és a dilettantizmus megfelelő kombinációjával. Nincs kivétel. Ha elsőre nem nyilvánvaló egy kormányintézkedés indítéka, akkor lopni akarnak.
Második törvény. A Fidesz mindent disznóságát előre bejelenti, csak tudni kell olvasni a jelekből. Ha szeretnéd tudni, mi fog történni, gondolj a lehető legnagyobb szemétségre, amit ki tudsz nézni belőlük, szorozd meg kettővel, és még így is csodálkozni fogsz.
Harmadik törvény. A Fidesz nyelvén az „emberek”, a „polgárok” és a „magyarok” gyűjtőfogalmak mindig Orbán Viktort jelentik. A „magyarok” véleménye, akarata, megsértése, sikerei, szomorúsága, örvendetes gyarapodása stb. egyedül Orbán Viktorra vonatkoznak, nem rád. Ha azt mondják, hogy valamit meg akarnak védeni, az azt jelenti, hogy védelmi pénzt fognak érte kérni. Ha nem értesz a szóból, akkor szétverik, amit meg akarnak védeni. A „család” az ő szótárukban a maffiát jelenti, nem a te családodat.
Negyedik törvény. Nem ez a legalja. Mindig van lejjebb. Az a vékony vörös vonal, ahol Orbán majd úgy is megáll, mindig valahol arrébb van. Ha van egyáltalán.
Ötödik törvény: A 3B törvénye. A NER káderei három csoportba sorolhatók: bolsik, bűnözők és bolondok. Ezek közül minél több tulajdonsággal rendelkezel, annál magasabbra jutsz. A kormányzás három pillére ennek megfelelően a bolsevik hatalomgyakorlás, a maffiaszerű üzletvitel és a dilettáns államirányítás.
Hatodik törvény. Orbán nem politikus. Egy politikusnak elvei vannak, értékei és víziója. Orbán ezzel szemben egy bűnöző, aki történetesen a politika területén tevékenykedik. Pusztán két taktikai célja van: lopni és megúszni. A mindenkori elveket, szövetségeket és üzeneteket az adott taktikai cél határozza meg: hogy épp mit akar ellopni, és hogy tudja megúszni.
Hetedik törvény. A korrupció nem jelenség, hanem cél. Egy politikai párt kormányzásának a korrupció nem kívánt mellékterméke. A Fidesz nem politikai párt, hanem szervezett bűnözői kör, így számukra a kormányzás célja a korrupció megvalósítása, a tényleges kormányzati munka pedig pusztán kellemetlen teher.
Nyolcadik törvény. Ha Orbán szabályai szerint játszol, veszítesz. Orbánt nem kötik az elvek, a törvények, a politikai keretek, a saját ígéretei, a fair play vagy a betyárbecsület. A demokratikus politikai verseny eszközei (vita, alku, figyelmeztetés, utolsó figyelmeztetés, választás, tiltakozás, tüntetés stb.) Orbánnal szemben kudarcra vannak ítélve.
Kilencedik törvény. A NER gyakran vesz át fejlett jogállamoktól hasznos, progresszív, bevált megoldásokat, aztán szétszedi őket, és becsempészi azokat az elemeket, amelyekkel a taktikai céljait el tudja érni. Ezek a „nyugaton bevált megoldások” elsősorban a lopást és annak megúszását szolgálják. Az eredeti jogállami cél megvalósulása legfeljebb nem szándékolt mellékhatás, ami a jogalkotókat lepi meg a legjobban.
Tizedik törvény. A kultúrkampf a NER mellékhadszíntere, ahol nem elsősorban a pénzért (azért IS), hanem a minőségi keresztény puncik újrafelosztásáért folyik a harc.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16518390-6793c4e028c80' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16518390&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16518390-6793c4e028c80&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16518390-6793c4e028c80' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@HaKohen: Köszönöm a linket, tanulságos és érdekes volt, amit láttam… és köszönöm azt is, hogy a többihez meg nem adtál. Abszolút vizuális típus vagyok, a képek beleégnek az agyamba, aztán ott maradnak és jó esetben vidám moziként jönnek elő, rosszabb esetben rémálmokat okoznak.
… és igen, sőt bizony-bizony… bármilyen történeti hasonlóság természetesen csak a véletlen műve. :-/
@ámbátor: Jaja, és nem tudják eldönteni, hogy ők leghűségesebb örökösei vagy pedig végre, végre! a fordulat és friss szelek. Most akkó tiszteletből szotyizunk a sír mellett, vagy csak amiatt, hogy teleköphessük a héjakkal? Nehéz az élete a kis barátoknak. Hál’ istennek.
@Kettes: Á, sokkal egyszerűbb ez. Göncz Árpád nem akarta, hogy Orbán ott legyen a temetésén, tehát odament. Hogy halálában se teljesülhessen az akarata.
Később meg még ez amúgy is jó politikai muníció lehet. Sokat nyert ő már (újra)temetéseken.
@stefan75: M-hm. És mit nyert azzal, hogy elment Horn temetésére?
@Kettes: Akit életében viszont nem engedett részt venni az ország NATO-felvételi ceremóniáján, amit egyébként Horn tárgyalt végig, és valószínűleg egy cseppet többet számított volna neki, mint hogy a temetésén ott virít az a gazember, aki merő pitiánerségből és geciségből megfosztotta ettől az alkalomtól.
Az isten szerelmére, empátial és megbocsátó képesség, ne vicceljünk már.
@Kettes: Horn Gyula temetése a német sajtóban is lement, és német vezetők is részt vettek rajta. És persze mindig ott az esély, hogy egy ilyen temetés később történelmi eseménnyé minősül át, amiből politikai hasznot lehet húzni.
@Kettes: Szerintem egyszerűen csak arról van szó, hogy mint self-styled államférfi részt vesz korábbi elnökök vagy miniszterelnökök temetésén.
@Kettes:
Én értem, hogy beakadt a „nem lehet szociopata, hiszen elment egy-két temetésre”, de pont Horn temetése elég nagy hivatalos hepaj volt.
@seol: Elment a Kurtág-bemutatóra is. Ugye ettől senki sem hiszi, hogy valaha többre fog tartani egy komoly zeneművet a „Fehérvári huszárok…”-nál? 😉
@seol: Szerintem nagyjából össze is szedtük:
– Horn temetése 2013-ban volt, és neki _tényleg_ nagyon komoly kultusza van a németeknél (egészen meglepő példáim vannak erre), Orbán meg akkor még kifelé nagyon vigyázott a civilizált látszat fenntartására
– Kertész temetése viszont 2016-ban volt, amikor már elindult a nagy barátkozás Izraellel, és minden olyan zsidó szervezettel vagy személlyel, akik akár csak részlegesen is megfoghatók voltak a „muszlim invázió” kártyájával (akkoriban pl. Konrád György is elismerően nyilatkozott Orbán bölcs előrelátásáról) – amibe tökéletesen passzol a már halott Kertész látványos kebelre ölelése
– Göncz esetében van talán a legkevésbé megfogható racionális ok, azt inkább a „mert egy geci” rekeszbe tenném (más terminológiával ez ugye az „öncélú szemétkedés” kategóriája), mert tudta, hogy ezzel bosszantja a valóban gyászolókat, és a halottba is belerúghat vele, aki direkt jelezte korábban, hogy kurvára nem szívesen látott vendég lenne (az más kérdés, hogy ott tényleg kapott egy olyan reakciót a tömegtől, hogy az arról készült fotó a 2010-es rémálomévek egyik jelképe lett, és szerintem marad is)
@velőtanya: Szóval minden hajánál fogva előrángatott magyarázatot inkább elhiszünk, mint a legkézenfekvőbbet: hogy esetleg mégis vannak emberi érzései.
A jelek szerint nem nekem akadt be, hogy _nem_ szociopata, hanem nektek, hogy de az. Nekem tényleg mindegy: ha valamin nem fogok emberekkel összeveszni, az Orbán pszichiátriai távdiagnózisa.
@Kettes: hvg.hu/itthon/20190304_Jakab_Peter_Az_utca_embere_azt_mondana_Orbanrol_bolond
@Kettes:
Rendben, tisztáztuk, hiába tízezernyi szociopátiára utaló megnyilvánulás, nem lehet szociopata, mert elment Göncz temetésére, olyat pedig ‘olyanok’ — mint tudjuk — sose tettek a világtörténelemben, tehát most sem, tádámm. (Ez egész jó szűrő, kíváncsi vagyok, pszichiáterek is alkalmazzák-e — ha nem, szólni kellene a bénáknak –; lehetne az első kérdés minden személyiségteszten: „volt-e már temetésen úgy, hogy nem tartottak fegyvert a fejéhez?”. Ha a válasz igen, a többi kérdés már fölösleges is.)
@seol: Nice try. 🙂 Én nem azt mondtam, hogy nem lehet az, ti állítjátok, hogy de biztos az. És még hozzá is teszitek, hogy én ne internetestávdiagnosztizáljak, mert az komoly tudomány. Eszem megáll, tényleg. 🙁
@kemény keleti kommentelő: Köznapi értelemben szerintem is zakkant. Kettyós. Hőbörödött. Kedves Beteg. You name it. Olvasd el az ötödik törvényt. Itt az online pszichiátriai diagnózis megalapozottságáról folyik egy abszurd vita.
@Kettes:
A vita nem igazán arról folyt az utóbbi időben, hogy fénylőcsillagunk micsoda, hanem inkább arról, hogy nemcsak ötleted nincs, mi az (vagy hogyan működik) a szociopátia, de még elolvasni se nagyon vagy hajlandó azt, amit mások erről írnak. Meg azzal a _sok szinten_ értelmetlen hülyeséggel, hogy egy temetésre-elmenés bármilyen értelemben is cáfolná azt, hogy az illető szociopata. Képzeld, szociopaták (de még a pszichopaták is) járnak temetésekre, vesznek virágot, átengednek a zebrán, ha épp olyan kedvük van.
Egyébként mire mondta bárki is, hogy ne internetestávizézz, mert az komoly tudomány? (Költői kérdés, tudom, hogy retorikai trükk.)
@Kettes: Én nem foglalkoztam távdiagnosztikával, le se írtam a szociopata szót, hanem arra a szerintem (továbbra is) elképesztő mondatodra reagáltam, hogy Orbán „időnként nagyon meglepő empátiáról és megbocsátó képességről tesz tanúbizonyságot”. De bárhogy is, amit erről el akartam mondani, azt elmondtam, részemről itt a vége.
@seol: Baszod, hát te hoztad fel a szociopátiát, én a számra vennék ilyen szavakat. 🙁 Én azt mondtam, hogy „ha -pata lenne, mostanra már száradna a lelkén néhány gyilkosság (nem szárad, ezt el se kezdjük). Ezen kívül időnként nagyon meglepő empátiáról és megbocsátó képességről tesz tanúbizonyságot.” Ettől bevadultatok és elkezdtetek kioktatni, hogy hogyan lehet felismerni egy szociopatát, és hogy nyilván csak megjátssza az érzelmeit. Valamint olvassak több kommentet, különben nem fogok tudni megkülönböztetni egy szociopatát egy kettyóstól, és akkor mittudomén, bevonják a bloggerengedélyemet.
Leszarom. Tényleg. 🙂
Sziasztok. Nem készült el véletlenül a 2.0 verzió angol fordítása? Külföldi ismerőseimnek szeretném elmagyarázni a magyar valóságot. Köszi.
Vincent törvényei v2.0. Idézet a Preambulumból:
„Mi sokat tanultunk, miközben az Orbán által átvert bel- és külföldi politikusok, diplomaták, bankárok, vállalkozók, tudósok, művészek, egyházi méltóságok és szakszervezeti vezetők listája egyre csak nő. Ne legyetek olyanok, mint ők, tanuljatok a Törvényekből.”
A lista ma tovább nőtt. Palkovics találkozott a színművészetis hallgatókkal, és megállapította, hogy politizálnak.