A technológiai jobboldal korszaka avagy a liberális konszenzus vége
Caveat…. A kedves Olvasó azt gondolja, hogy én szimpatizálok a „tech right”-tal (nem) és örülök, hogy vége a liberális konszenzusnak (nem). Még a wokerati totális bukása miatt sem érzek valódi kárörömöt. Azt gondolom, hogy el fog jönni a „tech right” kora, azt is gondolom, hogy a liberális konszenzusnak vége, és azt is gondolom, hogy a wokerati marginalizálódni fog. Ez utóbbiról nem nagyon lesz szó a posztban, nem tartom különösen fontosnak.
Tegnap összecsapott Amerikában a „tech right” és a „right right”, Elon és Vivek vs. Ann Coulter (aki arról írt, hogy azért nem szavazna Vivekre, mert indiai, hát Ann Coulter expasija kifejezetten Mumbaiban született és nyolc hónapra ítélték, de csak éjszakára kellett bevonulnia valamilyen börtönszerűségbe), Laura Loomer (jézusmária) és Steve Bannon (ő hülye gyereknek nevezte Muskot és szerinte ő nem is igazi amerikai, hanem globalista). Ez sokkal komolyabb ügy, mint amikor két félhülye megafonos összekap párszázezer forinton.
Musk véleménycikkben támogatta az AfD-t, amit meg is írtak a magyar lapok. Az újfasiszta Mandiner nagyon örült neki, Halkópetra és Kohánmatyi azt hiszi, hogy az ő idejük jött el, és ez egyáltalán nem biztos. Musk nem a keleties, nem kicsit náci Björn Höcke-vel, hanem a nyugatias, leszbikus, exbankár , és talán melonizálható Alice Weidellel képzeli el az AfD jövőjét. Musk egészen konkrétan van beleszeretve az eredeti Meloniba, aki csinos ifjúfasisztából Európa egyik vezető jobboldali politikusává avanzsált, és már szélsőjobbernek sem nevezhető. Franciaországban a Le Pen-klánt lassan leváltja az elegáns, de alsóbb osztályból származó Jordan Bardella.
Az elkövetkező évek nagy kérdése az, hogy megszületnek-e a trillion dollar clusterek, hogy mi lesz az AI-forradalom kifutása (a kedves Olvasó azt gondolja, hogy én rajongok az AI-forradalomért, nem, nem rajongok, tudomásul veszem a létezését és félek tőle).
Niall Ferguson látomása a liberális konszenzus bukásáról, „Gotham City” felemelkedéséről is a „tech right” korszakát vetíti elő. Nem, nem fasizálódhat Amerika, mert Amerika 1. mar régen nem fehér, inklúzíve az amerikai jobboldalt 2 egyáltalán nem olyan fogékony a rasszizmusra, mint azt liberális barátaim gondolják. Musk sem fasiszta, sőt Hillary Clintonhoz hasonló megjegyzést tett a keményvonalas republikánus táborra. A „contemptible fool” azaz a „megvetendő idióta” kifejezést használta rájuk.
A kedves Olvasó most azt mondja, hogy én odavagyok Elon Muskért. Én sokkal jobban ismerem a Musk-féle” neurodiverzitást”, mint a kedves Olvasó, szerencsére nem olyan nagyon, de azért valamennyire, OK? Az ötéves Jótündér a Nagy Almanachot olvasgatta a nagymami karosszékében komoly arccal, azt hiszem már szemüveges is volt hozzá, és azért előfordult, hogy kerek órakor szerette elkezdeni a házi feladat írását. Trust me, jobban ismerem a szitut, mint a kedves Olvasó, és nem, nem szeretnék egy Elon Musk-szerű figurával sörözni.
Fergusonnak igaza lehet, Trump (szerintem elég rendesen véletlen elemeket is tartalmazó) győzelme megerősítette a Vibe Shiftet. Amerikának erőt kell mutatnia Oroszországgal és Kínával szemben, és ez lehet, hogy olyan politikai realista shifttel is jár majd, ami számomra antipatikus lesz.
Nem lehet mindent a liberális filteren keresztül nézni, és a világot most egyáltalán nem szabad magyar filtereken keresztül nézni. Magyarországon nincs „tech right” és amúgy a keményvonalas wokerati sem létezett soha. A CEU (amelynek elűzését hazaárulásnak gondolom) képviselt valamiféle súlyosabban progresszív liberalizmust, intézményesült woke keretek itt nem voltak.
Az elkövetkező évek a „tech right” évei lehetnek. Persze a jobboldali tehetség- és teljesítményelitnek, ki kell egyeznie a jobboldali civilizatorikus elittel (remélhetőleg nem a rasszista lúzerekkel). Bizonyos mennyiségű lapot, Európában, oszthatnak a balliberálisoknak, de ha nem mozdulnak a centrum felé (az jobbra van a jelenlegi pozíciótól) akkor elfogyhatnak.
Fogalmam sincs róla, hogy ebben a korban a technológiai analfabéta, nettó fajvédő ficok és orbánok, mit tudnak csinálni, van esély rá, hogy semmit. Azt gondolom, hogy erre a korszakra képtelenek lesznek reagálni. Sajnos arra is van sansz, hogy Magyarország képtelen lesz reagálni rá. Én azt hiszem, hogy valamiféle modern jobboldali erő tud a nyugati jobboldali shiftre és persze a technológiai forradalomra, gothamcityzálódásra válaszolni, olyan meg nálunk… nem biztos, hogy van.
Konklúzióként, azt gondolom, már ha ez bármit is számít, hogy
- Trump valóban megerősíti Amerika pozícióját és a „velünk nem lehet baszakodni” principle világosabb lesz. Azt sajnos nem gondolom, hogy az Európai Unióra barátként fog nézni, de talán elintézhető, hogy ne nézzen rá ellenfélként.
2. Az amerikai „tech right” meg fog erősödni és első sorban a klasszikus „military-industrial complex”-szel fog megegyezni. Az AI-forradalom pedig sokkal nagyobb összegek elköltésével fog folytatódni, talán pár éven belül láthatóvá válik a „trillion dollar cluster”-re való felkészülés.
3. Nyugat-Európa még inkább a jobboldal felé fog tolódni, újabb wishful thinking, egyfajta melonizálódással. A Vibe Shift mindenütt megjelenik, és a Z-generációra is átterjed, de az talán nem lesz olyan határozottan hard right. Mindazonáltal a progresszív liberalizmus nagyon meg fog gyengülni, mert képtelen válaszolni a kihívásokra. Ha mégis sikerül válaszolnia rájuk, akkor már nem karakterizálható progresszív liberalizmusként.
4. Magyarország lemaradása világosabbá válik. Egyszerűen nem képes a magyar politika ezeknek a folyamatoknak az értelmezésére. Tiborcz egyáltalán nem hasonlít Muskra. És valójában Orbán sem hasonlít Trumpra.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532040-678e7011b5f99' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532040&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532040-678e7011b5f99&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532040-678e7011b5f99' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Itt nem vibe shift zajlik, legalabbis usa belpolitikai szinteren, hanem a schoolyard bully elozetes es vegtelen merteku felszopasa minden iranybol. Egyreszt ugye mindenki
erzitudja, hogy a jovoben az apukam altal nagyon kedvelt kifejezessel leirt „pofafaktor es nevkorrekcio” korszaka jon el, masreszt ugye ott van a 2000 milliardot sporolos terv, csak arrol nem beszelunk, hogy helyette mi lesz. Pedig nem nehez kitalalni, helyette a vilagtortenelem legnagyobb gravy trainje hozodik letre (igy, szemelytelenul, passzivan, douglasadamsesen), a washingtoni kozponti palyaudvarrol milliardok indulnak a sotetbe minden ot percben, a Pentagon erintese nelkul. Az igazi gurulo dollarok. Ez az, amit pl a linkelt NF nagyon pontosan lat, ezert megy le bekaba, es ezert kifejezetten visszataszito az „indispensable European vs Angela who?” osszehasonlitasa, mivel tole is lehetne minimum ilyen merteku valtast idezni. Persze lehet ezt vibe shiftnek hivni, csak utana ne panaszkodjunk, ha valaki „ujPC beszeddel” gyanusit meg..
Mo lemaradasa ketsegtelenul noni fog, azonban Orbant ne temessuk, neki 14 ev tapasztalata van abban, ami most jon majd az USA-ban, es ez felbecsulhetetlen, plane az a dimenzioja, hogy egy Orban vizit Mar-a-Lagoban sokkal jobban nez ki (kevesbe szarul), mint egy Putyin latogatas.
.
A progressziv liberalizmust meg nem kell temetni, nem „keptelen valaszolni a kihivasokra”, hanem azt hitte, hogy itt vannak bizonyos kozosen megallapitott „szabalynak” nevezett valamik, amiket azert nem kellene nekifutasbol lepisalni, de majd alkalmazkodik a „megvaltozott realitasokhoz”.
.
.
ui: az en jovendolesem a tomegek massziv kiabrandulasa Trumpbol es az osztalyharc elesedese (marmint ironia nelkul).
Ne hagyjuk figyelmen kívül azt a lehetőséget, hogy Trump heteken belül halálosan összevész Muskkal, „you are fired”. Egy másik felszoponc által duruzsoltakból megint felkap három szót, „AI kills us” meg hogy”AI takes Americans’ jobs” és rendeletileg korlátozza az AI-t.
Vagy épp ellenkezőleg. Egy kiszámíthatatlan debil kezében vagyunk.
Azt hiszem, nagyjából értem, mire gondol Jótündér, de mikor elkezdtem keresgélni, nem találtam semmit arról, mi is pontosan a „tech right”. Nekem kicsit kevésnek tűnik, hogy technológiai tudással/befolyással rendelkező jobboldali személyiségek csoportja…
Azt hiszem kedvenc drámaíróm (Jótündért addig fogom így aposztrofálni, amíg meg nem írja azt a bizonyos monodrámát) elég szemléletesen körülírta a várható eseményeket. A régi görögök persze egy szóval is képesek voltak jellemezni ezt az állapotot: „χάος – cháos”.
@Bogomil: Talán a globális jobboldal, amelyik az AI segítségével minden nyelven szórja a populista jobboldali uszítást. A konzervatív jobboldal pedig sehol sincs már.
De mivel ez valami elérési módszer, nem látok nagy különbséget ilyen és olyan eszmék terjesztése között.
Ha most Putyinnak dolgoznak, később majd másnak. Vagy nem értem a problémát.
@Bogomil: @KennyOMG:
Nem vagyok a stratégiai tudományok művelője, de játszadozzunk el a gondolattal. Szükségem van valamilyen „ground truth”-ra.
ez egy új jobboldali megközelítést igényel. a reaganitább külpolitikai vonal kombinációját a The Art of the Dealnek becézett enyhén pszichopatologikus hozzáállással. ehhez hozzájön egy karakteres, gyors sikert ígérő populizmus, aminek a centruma az illegális bevándorlás felszámolása.
tech oldalról némi illiberális igény lesz támasztva, itt szabályozásokat kell csökkenteni, antitrust ügyekben kell esetleg lazábbnak lenni, és még az is lehet, hogy államkapitalista lépéseket várnak el infrastruktúra-ügyben.
ez egy pragmatikusabb, de azért kissé illiberális és populistább színezetű technológiai jobboldal képét vetíti elő. nem vagyok biztos a két Ground Truth-ban, de plauzibilisnek érzem.
@jotunder:Talán kissé korai még Trump második kormányának működését elemezni, de a német széljobb megtámogatásával inkább Oroszország és Kína kezére játsszák Európát, és ez nem valami fenyegetőzés Putyin , Kína és Brics országok felé. Hanem inkább baráti gesztus. Beszállnak ők is Európa basztatásába, amit a többiek kezdtek.
@jotunder:
Azért nem hiszem ezt az „Amerika bekeményít” szcenáriót, mert trump túl demagóg, túl kicsinyes és túl bosszúálló ahhoz, hogy ez sikerüljön neki. Nem Kínával, a BRICS-szel és a ruszkikkal szemben keményít be, hanem mindenkivel egyszerre. Komolyan gondolja, hogy az elsősorban az amerikai hegemónia fenntartását szolgáló NATO-t fizesse Európa meg mindenki. És hát a világ többi részének lehet, hogy kiszállni a buliból és hagyni Amerika szuperhatalmi státuszának az elveszését olcsóbb, elvégre Kínával is lehet jóban lenni, és nekik lesz annyi eszük, hogy legalább nem szednek belépőjegyet a béketáborba.
@poszt: korrektúraesetleg: „Azt sajnos nem gondolom, hogy az Európai Unióra barátként fog nézni, de talán nem elintézhető, hogy ne nézzen rá ellenfélként.” Itt nem maradt egy felesleges negáció vagy „talán”? így együtt nehezen érthető.
Hiv.: @fortin2:
Ahogy a művelt bushman…: bene intelligere. Nyilvánvaló, hogy felesleges ott az a „nem”.
@fortin2: kösz, javítottam
Az említésre méltó evilági játékok nagyjából erre futnak ki mintegy kétezerhatszáznyolcvan éve: pénz, tudás (strukturált infó, ideértve a technológiát), hatalom (ideértve az alternatívák hatalomszerzésének megelőzését). Ebben most az AI tűnik az autópályának mert korábban nem ismert mértékig látszik (látszik) képesnek koncentrálni a három dolgot. Ameddig a látszat megmarad, pláne ha esetleg be is bizonyosodik, az USA-nak minden oka meglesz techplutokráciába elmozdulni. A társadalomfejlődés „értelme”, hogy ehhez fog igazodni a politikai rendszer is.
Bocsánat, én még mindig nem értem, mit képvisel a tech right, képvisel-e bármi konkrétat ez a társaság szokásos anti-regulációs szövegelésen és a liberális-bosszantó trollkodáson túlmenően. Mi fog történni a világgal, ha a tech right győzedelmeskedik, azon túl, hogy a techvállalkozók az ő profittermelésüket korlátozók szabályozásokat megpróbálják lebontani?
@jotunder: 1. Nagyon kivancsi vagyok, hogy szerinted a maximalisan nem intervencionista, meg maximalisabban izolacionista Trump (Reagani kulpolitika? MUHAHA!) megis milyen modszerrel szandekozik mondjuk Irannal erzekeltetni a nembasszakodas uj doktrinajat. Vagy mit fog csinalni Putyinnal, aki mellett fizikailag csicskult az elozo ciklusa alatt. A helyzet szerintem ugyanaz lesz, mint volt: legrosszabb esetben mindenki berendezkedik a kivarasra, a vilag szarabb helyein ugyanis nincsenek a vezetoi ciklusok limitalva, azaz a tuleles egy valid strategia. Ez egyenesen ellentete a vibe shiftnek. Persze ettol meg lehet, hogy Trump utodai is kilepnek abbol a keretbol, hogy az USA nem kenyszerit ki konkret elonyoket maganak a hatalmaval visszaeelve, aka „nemzetkozi rend”, majd meglassuk.
.
2. Szerintem az AGI-t tul tetszik dimenzionalni, a trillion dollar clusterrol meg meg csak halvany elkepzelesunk sincs, mire lehet kepes, azaz egyaltalan megeri-e arra az utra leterni (csak osszehasonlitaskepp: az ITER teljes koltsegvetese tokkal-vonoval 45-65 milliard euro korulre van becsulve jelenleg, es attol minden tulzas nelkul a jovonk fugghet). Persze lehet, hogy Musk a kovetkezo 5 evben eljut a sajat trilliard dollarjaig (az utobbi 15 evben ~1.4x-ezte evente, atlagban), es brahibol megcsinalja, de szerintem ez nem igy mukodik, meg ha te vagy a kinai kommunista part egyszemelyben sem. Plane nem egy-ket-negy ev alatt (lasd elozo pont a term limitekrol). Nem latok itt vibe shiftet semerre sem.
.
Ami szerintem viszont be fog kovetkezni, es hunyorogva biztos ra lehet fogni erre is, hogy vibe shift (anyatok ma’ tenyleg), az az ideologiai szembenallasbol elmozdulas az osztalyalapu szembenallas fele. En (+ tajekozottabb ismerosok) covid elott azt hittem, csak egy massziv luxury asset bubble fujodik eppen, nagyobb tevedest nehez elkepzelni. Jelenleg egy brutalis eroforras-atcsoportositas van eppen a csucs iranyaba, egyre gyorsulo utemben (plane ha Trump ujrainditja a dollarnyomdat). Ebbe persze bele lehet latni az AI-t is, ha szeretned, de nem csak arrol van szo. Uj olajbarok szuletesenek vagyunk tanui, az ominozus milkshake monologot (https://www.youtube.com/watch?v=a5d9BrLN5K4) ma Zuck vagy Bezos vagy Musk is mindennemu valtoztatas nelkul elmondhatna, es a nyugati vilag 98%-anak nulla magyarazatra lenne szuksege ahhoz, hogy megertsek, mirol beszelnek. Ez nem uj jobboldal, mar amennyiben a kapitalista barok eroforras-atcsoportositas utani aktiv politikai szerepvallalasat nem tekintjuk automatikusan jobboldalinak, csak itt azert tartsuk szem elott azt, hogy az eredekeik miatt jobboldaliak, nem a politikajuk jobboldali. Trump meg egy oteves erzelmi (es lehet szellemi) szinvonalan mozog, tole/bele barmit varni/latni onamito bodorsag.
Eszerint a cikk szerint Musk egy nemzetbiztonsagi kockazat. Ez erdekes lesz, mert Trump kemenykedni akar Kinaval szemben, Musk meg pont nem.
https://www.nytimes.com/2024/12/29/opinion/elon-musk-china-classified-secrets-national-security-russia-doge.html
„egyáltalán nem olyan fogékony a rasszizmusra, mint azt liberális barátaim gondolják. ”
dehogynem fogékonyak a rasszizmusra, csak ez nem a régi keményvonalas rasszizmus hanem „a ‘low IQ’* fekete és latínó (gyakran illegálisan/családegyesítési zöldkártyával érkező) bevándorlók helyett jöjjenek H1-B-vel a „high IQ’ indiaiak (akik persze alacsonyabb bérért hajlandóak dolgozni a tech vállalatoknak, de a Trump szavazót kevésbé zavarják)”
*a „tech right” abszolút el van alélve az IQ-tól, a szemükben ez az emberek talán legfontosabb mércéje
” Mindazonáltal a progresszív liberalizmus nagyon meg fog gyengülni, mert képtelen válaszolni a kihívásokra. Ha mégis sikerül válaszolnia rájuk, akkor már nem karakterizálható progresszív liberalizmusként.”
Hahaha. A progressziv liberalizmus nagyon meg fog gyengulni, az biztos (mar nagyon meggyengult regota, most a pusztulasat nezzuk eppen), de nem azert mert keptelen valaszolni a kihivasokra, bezzeg a „jobboldal”/konzervativok/fasisztak/nacik/Trump/Musk/stb?
Milyen kihivasokra valaszoltak eddig a fentebb soroltak? Ha egy valasztas megnyerese (elcsalasa), a lakossag hulyitese es teljes elnyomasa, valamint a hatalom megtartasa a „kihivasokra valaszolas”, akkor a mi emberunk Putler, Xi Ping, Orban es Fico. Meg egy rakat afrikai/azsiai tabornok.
A kihivasokra itt ugy fog valaszolni a „tech right”, ahogy Orbanek valaszoltak az elmult 14 evben.
(lehet, hogy Muskek megcsinaljak majd a trillio dollaros clastereket, de az a sok milliard nyomorult problemajat nem fogja megoldani, es az o kihivasaikra nem fog valaszolni. vagy lehet, hogy „megoldja” majd, de ilyesmi fele megoldasokat mar lattunk a multban)
@thegaben86: Az Amerikai Egyesült Államokban a gazdaság helyzete elég jó, és ehhez nyilván hozzájárult valamelyest a Biden-kormányzat. Engem Nyugat-Európa érdekel leginkább. Azt gondolom, hogy a számomra nem is annyira antipatikus progresszív liberálisoknak nincs válasza a NyE-t érő kihívásokra. Egy jobboldalibb liberalizmusnak (ma konzervatívoknak hívják a jobboldali liberálisokat, így alakult) lehetne válasza. Ha nincs válasz, akkor NyE valóban megborulhat. Trump kiszámíthatatlan és éppen ebben van a relatív ereje, nincs olyan, hogy trumpizmus, van egy furán viselkedő ember. Én azt remélem (hol van ez a tudástól), hogy Trump amerikai elnökként fog viselkedni közelebb kerül Reaganhez, és a két Bush-hoz külpolitikájában. Nagyon reménykedem a „velünk nem lehet baszakodni” elv érvényesülésében, és abban, hogy az Uniót elfogadja valahogy szövetségesként, most nem úgy néz ki sajnos.
@jotunder:
„Engem Nyugat-Európa érdekel leginkább. Azt gondolom, hogy a számomra nem is annyira antipatikus progresszív liberálisoknak nincs válasza a NyE-t érő kihívásokra.”
Engem is Nyugat-Europa erdekel leginkabb. Azt viszont vitatom, hogy a szamomra nagyon is szimpatikus progressziv liberalisoknak ne lenne valasza a NyE-t ero kihivasokra. Azt se allitom, hogy mindenben igazuk lenne vagy ne jonnenek baromsagok arrol az „oldalrol” is szepszamban. De.
Az alapveto iranyok nagyon is rendben vannak. Rengeteg gazdasagi temaju cikket/elemzest/podcastot olvastam/hallgattam az elmult evekben, valodi szakertoket. Konzervativot, liberalist, „jobboldalit, baloldalit”. Sokan, sok fele okossagot mondanak (egymasnak erosen ellentmondokat is idonkent), de egy dologban a nagy tobbseg egyetert. Ki konnyebben, ki nehezebben mondja ki, de az EU-t erinto strukturalis valsagra egy lehetseges megoldas letezne, meghozza a foderalis EU iranyaba torteno gyors es hatarozott elmozdulas. Ennek a mertekerol vagy melysegerol mar megoszlanak a velemenyek, de az alapveto irany a gazdasagi szakemberek szerint egyertelmu.
Ehhez kepest mi van? A magukat konzervativnak nevezo idiotak azzal hazalnak, hogy az EU-bol ki kell lepni, le kell epiteni, es a szuveren nemzetallamok „laza egyuttmukodesenek” kell a helyebe lepnie. Musk a putyinista idiotakbol allo AFD-ben latja Nemetorszag megmentojet. A tobbi barmot most nem sorolnam fel, felesleges, ismerjuk az uzenetet regota.
A foderalis europa egy eleg regi progressziv liberalis toposz, amit a konzervativnak becezett alt vagy tech right/szelsojobbos csurhe a konzervativ ideologianak becezett, amugy orbitalis baromsagok es mitoszok kataton ismetelgetese miatt elvi alapon elutasit. Ok fognak barmit is megoldani. Hat persze, ugy, mint Orban.
@thegaben86: A föderális Európa megvalósíthatatlan. cuki idea, nagyon szeretném, ha lenne valami ilyesmi, csak megvalósíthatatlan. Versenyképesebbé kell tenni Európát, hatékonyabbá, erősebbé. Nagyon sok (a legtöbb) múlik az európai polgárokon. Hogy mire hajlandóak.
Én azért más témákat boncolgatnék a progesszív liberális válaszok terén. Egy föderális Európa népszerű cél nyilván sokuknál, de a progresszív gondolat ‘core’ és ‘adjacent concept’-jeibe nem tartozik bele, Corbyn-ék például kifejezetten EU-szkeptikusok is voltak. Inkább az olyan témák lenének számomra érdekesek, hogy az egyéni szabadság, ‘felszabadítás’ mit is jelent és meddig menjen el, ill. egyáltalán mit értsünk ‘szabadság’ alatt (Berlin után: negatív vagy pozitív szabadság? A tényleges korlátoktól valól mentesség, vagy valami hatalom domináns helyzetének megszüntetése?); a társadalmi szolidaritás kire is terjedjen ki (gzdasági menekültek ügye, egy szegény szerencsétlen országban élők helyzete…), mi a ‘társadalmi igazságosság’? Mik az emberek elidegeníthetetlen jogai? Hogyan kezeljük azokat a szituációkat, amikor alapelvek ütköznek egymással? a Mi tartozik az emberi méltósághoz, és a társadalom hogyan avatkozhat be (pl. egyéneket meggátolva saját méltóságuk súlyos lerombolásában)?
Ezekhez kapcsolódóan lesz majd jónéhány konkrét ügy, amire válaszokat kell adni egy ideológiának: abortusz, akív eutanázia, az egyén saját magának, méltóságának ‘értékesítése’ pl. prostitúció és pornó által, aztán a menedék és bevándorlás, (kulturális) kisebbségeken belüli elnyomó struktúrák, stb. stb.
Szerintem ez valahol kibaszott ijesztő. Elon Musk valószínűleg hónapokat töltött az ügyvédeivel azon agyalva hogyan lehet az internetet ellopni legálisan. Találtak rá megoldást, úgy tűnik elég egy nonprofit szervezetet alapítani hozzá, a dollár milliárdok azért röpködnek. A törvényi szabályozás nem volt erre az ugrásra sem felkészülve, de utólag azért lehetett volna mit kezdeni ezzel. Extra adó az AI bevételeken, hasonlóan az írható lemezeken is találhatóhoz, bármi. Az egész, gyakorlatilag lopott tartalmakon alapuló LLM és képi AI technólgia masszív szabályozásra szorult és ezt a kormányok teljesen elengedték ami semmilyen módon sem szolgálja az átlag emberek érdekét. Sőt, szabályozás helyett most az egyik fő, eszméletlenül etikátlanul és erkölcstelenül viselkedő alakja ennek az egésznek az USA kormányába ül miközben online arról vitatkozik, hogy nem baj, ha a képességeit tekintve felsőbb rétegeket elfoglaló amerikaiak egy része bevándorló. Miközben az elkövetkezendő években megfogja szüntetni az alsóbb rétegek egzisztenciáját. Viszonylag fiatalabb, külföldön élő emberként sincs túl jó előérzetem ezzel kapcsolatban.
@jotunder: Ez a Niall Ferguson látomása linked nagyon szórakoztató. De persze vannak nyelvi nehézségeim. Különösen ezekkel a gyorsan változó korszakokkal nehéz megbirkóznom az elején.
Mert valóban furcsa, ahogy jöttek ezek a szobordöntések – meg mozgalmak, aztán egyszercsak nincs tovább. Aztán tényleg Gotham city lázad, és akkor Apu következik.
Ezt a mostani korszakot, ami eljött – és volt már előzménye is – , talán az imposztorok korának nevezném. Bármivel is megpróbálkoznak, mert hozzáértés híján a belátóképességük nulla.
És lehet, hogy van abban is igazság, hogy ebben a korszakban a felnőttek – liberálisok, felsőbb osztály, sznobok, tudósok, stb – helyett a – magányos elmebetegek – , Joker ugye, tombolása következik.
De azért még ne temessük a civilizációnkat. Talán a magányos elmebetegek sem az utolsó réteg, amelyik felbukkan ebben a globális hullámverésben.
Azért aranyos ez a Ferguson filter is, és felfedezte valahogy, hogy Kína nem passzol az elméletébe. Ez ritka tulajdonság, hogy az ember észreveszi, hogy a sablon mégsem stimmel. De azért ő is csak egy imposztor.
@jotunder: „Az Egyesült Államokat egyre súlyosabb kihívások érik Oroszország, Kína, Irán és a BRICS országok részéről. Erre a „velünk nem fogtok baszakodni” válasz, a majd csak lesz valahogy helyett.”
.
Szerintem Trump válasza nem hoz majd változást abban, hogy ezek az országok mennyire fognak továbbra is baszakodni Amerikával. A vibe shift, az újfajta hozzáállás csak felszíni fordulat lesz, de nem teszi Amerikát erősebbé. A peace through strength-ből nem lesz se peace, se valódi strength.
A valódi erőfelmutatás az lenne, ha Amerika magabiztos, vonzó szuperhatalom lenne: a reagani fénylő város a hegyen, amikor mindenki amerikai akart lenni. Trump erre nem alkalmas, ő nem vonzza az embereket, hanem bosszút áll, kicsinál, gazsulálásra és fű alatti szervezkedésre késztet. Nem látom, hogy az orosz-kínai tengelyt mivel fogja meggyengíteni, a vámokra és a zsarolásra csak még nagyobb ellenállás lesz a válasz.
(Mellesleg a leendő Trump-kormányzat egy része izolacionista, és szerintem még nem világos, hogy ez a vonal mennyire lesz erős a négy év során. Ha erős lesz, akkor Amerikába hátrébb lép a NATO-ból, és Oroszország még inkább szabad kezet kap Európában.)
.
Lehet-e az AI-forradalom (ha van ilyen) az a változás, ami Amerikát fénylő várossá teszi? Gondolom, elvileg lehet, de azok a figurák, akikhez jelenleg ez a remény kötődik, nagyon furák. Igen, értem a neurodiverzitást, de nem ez a gond. Musk, Thiel, David Sacks, ezeknél az embereknél is azt a kicsinyes bosszúállást és kivagyiságot látom, mint Trumpnál, és így nehéz jól céget vezetni. Musk cégei közül is az megy igazán jól (SpaceX), aminek a vezetésétől hátrébb lépett. A Tesla már sokkal kevésbé, a Twitter meg abszolút lejtmenetben van.
Persze ott van Sam Altman is, ő csak a féltestvérét abuzálta, az OpenAI attól még okés.
.
Na mindegy. Január 9-én magyar idő szerint este hétkor Alice Weidel és Elon Musk beszélget egy twitter space-en (ez olyasmi, mint a zoom). Weidel kiválóan beszél angolul és lehengerlő stílusa van, Musk majd biztos makog össze-vissza, ahogy szokott. Izgalmas lesz.
@Késes Szent Alia: : „Musk cégei közül is az megy igazán jól…” Látványos politikához dörgölőzése óta motoszkál bennem, hogy nem igazán hasíthatnak az üzleti ügyei (ami persze messze áll a csődtől, csak épp…). Mondjuk a figura számomra visszataszító. A korai tech-gigászokhoz (Jobs, Gates, Ellison…) képest túl „ripacs” (na jó, „popsztár attitűd”), de ez szubjektív. Meglehet maradi vénség vagyok, de amikor a fejéből kipattant Cybertruck-ot megláttam, az első gondolatom az volt, hogy „te jó ég, mi lehet ennek a nyomorult fazonnak a fejében?” :-).
@ijontichy:
Bennem is motoszkál. Meg az is, hogy ezekkel a populista jobboldali globális hullámokkal , és a liberalizmus erővel leverésével mintha egy nemi elkülönülés is megérkezett volna a politikába. Nem árt figyelni.
https://24.hu/kulfold/2025/01/04/4b-mozgalom-project-2025-feminizmus/
@ijontichy: Nem akarok méltánytalan lenni Muskhoz, és vannak (vagy voltak) dolgai, amiket szerettem. Elsőként 2015-ben, amikor Tim Urban (a Wait But Why nevű jó kis weboldal megalkotója) írt egy többrészes esszét arról, hogy szerinte miért úgy intézi Musk az ügyeit, ahogy teszi, az izgalmas volt.
https://waitbutwhy.com/2015/05/elon-musk-introduction.html
Később élőben néztem a SpaceX kábé összes rakétakilövését, és amikor Musk először volt Joe Rogannél 2020-ban, az is aranyos volt. Ott, élő adásban szívott először füvet, elég vicces. Azóta sok minden változott, most már arról posztolgat, hogy milyen szuper dolog ketamint szedni. Úgy másfél éve letiltottam a twitter feedemből, elég volt.
Szerintem ez egy durva szétesés története, biztos megírja majd valaki, és nyilván ennyi innovatív céget fenntartani és (részben) vezetni iszonyatosan megterhelő. De ha még képes nagyot alkotni, annak örülni fogok, akár az xAI-val, akár a Neuralinkkel, vagy ha Kínát lenyomja elektromos autókban. Hátha még összeszedi magát.
@Késes Szent Alia: https://en.wikipedia.org/wiki/Gigafactory_Shanghai ezért nehéz értelmezni azt, hogy Musk lenyomja Kínát elektromos autóban. 🙂
@Késes Szent Alia:: szerintem a kulcsmondat: „One thing you’ll learn about Musk as you read these posts is that he thinks of humans as computers.” minden további faszság ebből következik, meg az „üzleti” sikerből (aminek tetemes része ingyen pénz, és egy másik tetemes része folyamatos értékpapír és média hack vaskos hozama), amit viszont ő maga megerősítésként (understatement) fogad.
ez a világkép minden uralgó szociopatánál megvan, még akkor is, ha azt se tudja, mi a komputer (mint a főkipcsák, pl.), maszk annyiban más, hogy ezt azért tudogatja (bár nem nagyon jól). én a feléig sem tudtam elolvasni, ha van önhitt féltudású faszfej, akkor ez a fickó mintapéldány (mindenki féltudású, de kiveszem közülük azokat, akik ezt tudják magukról, és nem árulják a baromságaikat világ megfejtésként).
az viszont tény, hogy az utóbbi pár évben üzemmódot váltott. nem lett nagyobb szociopata mint volt, de a boltjai nagyobbra dagadtak annál, hogysem ne kelljen érintkeznie a világ összes gecijével, ráadásul közben mintha rájött volna, hogy velük sokkal könnyebb szót érteni, közös nyelvet találni, sőt.
@incze: Trump is úgy gondolja. Mondta valamikor még az előző kampányban, hogy az ő követői olyanok, hogy ha a fift evnyún megölne valakit mindenki szemeláttára,
az emberei akkor is rá szavaznának.
Hiv.: @annokkk:
Ez nyilvánvalóan így van, és emlékeztet engem valaki más követőire.
(És akkor az ilyen „szavazókról” ne mondjuk azt, hogy idióták, és/vagy gazemberek.)
@ipartelep: Talán valahol már nem is önálló emberek. Hiszen valami kötelékben léteznek, ami bárhova is elviheti őket. Ez emlékeztet a gépekre, amiket bekötöttek. Nincs kigondolkodás. Csak együtt.
@ipartelep: : „ne mondjuk azt,” Bárhogy fáj ez sokaknak, @kettes a kegyelem álapotában volt anno, amikor az alapul szolgáló posztot megírta. Viccesen és kellőképpen tudománytalanul (pöfujj!) hangzik, de nincs az az algoritmus, ami tömörebben és hiánytalanabbul kifejezné a jelenséget :-).
@jotunder: : Tartom, hogy a Li-Ion akkutechnológián alapuló elektrongyos tütü eléggé nagy humbug – több szempontból is. Elektromos hajtást csinálni – ha van kellő teljesítményű „delejforrás” – nem a tudományos fejlődés csúcsa. Elég visszagondolni gyerekkorunk rettenet trolijai gyorsulására. A Tesla (&al) korántsem a műszaki, sokkal inkább a finanszírozás és marketing művészi (ha szabad ezt a kifejezést használnom) teljesítménye (ellentétben a SpaceX-el). Hogy szokták mondani? „Ügyes!”
@jotunder: Kína lenyomása az lehetne, ha az elektromos közlekedésre való átállásban állna sokkal jobban az USA. A gyártás helye is fontos, de nem a fő szempont.
A gyorsabb átálláshoz kéne valami újat húzni. Hatékonyabb töltés? Többet bíró akkumulátor? Mi az, ami rengeteg embert meggyőzne arról, hogy azonnal EV-t vegyen, és a tömegközlekedésben is elektromos járműveket akarjon? Itt mintha lenne helye valami innovációnak.
.
@incze: Pont ezt nem tartom furának. Nem olyan vészes, ha egy mérnök az elme komputációs modelljéből indul ki, ez nem morális ítélet az emberi fajról, csak egy modell.
@Késes Szent Alia: Kína érdeke az lenne, ha az Egyesült Államok átállna az elektromos autókra. De legalább a hibridekre és masszívan.
@Késes Szent Alia:: egészen más dolog, nem is annyira modellként, mint tág metaforaként használni a „computing”-ot (sőt, még a pszichológiában is rövid időre az egyik vezető metafora volt az elme működésére, igaz, bő húsz évvel korábban), mint mindent magyarázó és működtető mechanizmusként. maszknál ez közvetlenül, és nem képesen értendő, hanem a mindennapi cselekvésre, gondolkodásra és beszédre (a családi élettől a cégvezetésig) átfogóan kiható üzemelési és üzemeltetési elvként. (kivéve, persze, őt magát, de ezt nem tudja)
@incze: Oké, értem, csak erről másképp gondolkodunk. Szerintem a képességeket (akár a furcsaságot is) lehet hasznos módon és rombolva is használni. Musk régebben inkább jóra használta a szokatlan gondolkodásmódját, mostanában meg inkább rosszra, amennyit én ebből látok.
Ha valaki autista, vagy skizoid személyiségzavara van (érzésre azt mondanám, hogy Musknál erről van szó), vagy „szociopata”, az nem olyasmi, amit az illető direkt csinál. Ezeket a jelzőket nem lehet úgy használni, hogy „szar ember, mert szociopata”, ennek így nincs értelme. Van egy mentális-érzelmi működési módja, amit lehet többé-kevésbé jó irányba is fordítani, de történhet az is, hogy olyan hatások érik (pl. felfoghatatlan mértékű siker), amik szétszedik a személyiségét. A kiinduló állapot, a „furcsaság” mindkettőnél ugyanaz volt, de nem azzal van a gond, szerintem.
@Késes Szent Alia:
Ahogy az életét elnézem, a siker már a születésével kezdődött. Nem hinném, hogy az változtatta meg. Inkább ő ilyen omnipotens istenkomplexumos eset.
Felsőbbrendűségi komplexusra utal minden, amit csinál. Bár nyilván, hogy ez milliárdoskölyköknél tök normális, ahogy Trumpnál is kijött. A trónörökös gyerekek eleve királynak készülnek, és nem tévednek. Nem téveszme, ha az ember tényleg király. A hatalmát pedig csak a többi király hatalma korlátozza.
Nem értem igazán, hogy hol látod ebben a rikoltozó celebben az autistát, vagy a skizoidot.
Talán ide kell írnom, ha a Fábry Sándor vitáról akarok valamit. Mégiscsak jobboldal-jobboldal vita. Összecsap, ami összetartozik. A 444 rajta tartja a kezét a fidesz pulzusán.
A bevezetőjükben akadt meg a szemem a félmondaton, hogy Orbánékat 15 éve azért nem tudja gúnyolni, mert kedveli Orbánt. A kommunistákat meg utálja, mint a szart. Hát ez szerintem mindenre is magyarázat.
A fideszes humor az utálat kifejezője . Ezért kell a cigányvicc, zsidóvicc, kommunistavicc, buzivicc, szőkenővicc. Ennyi a kultúrájuk. Jár a Kossuth díj.
Ha eléggé szeretik Orbánt.
@annokkk: Például a társas helyzetekben való görcsös igyekezetéből, ami a rikoltozáshoz és a színpadon való bizarr ugrándozáshoz is vezet.
.
Meghallgattam a Musk-Weidel beszélgetést ( https://x.com/i/spaces/1nAJEprWvWeGL ). Erőt kellett vennem magamon párszor, hogy ne kapcsoljam ki. Musk önmagához képest jó volt (nem szokott otthonosan mozogni az ilyen tereferékben), Weidel nagyon gyenge. És miért emlékeztem úgy, hogy remekül beszél angolul?
Főbb pontok: atomerőművek idióta bezárása, Hitler kommunista volt, a német iskolákban csak a genderpropaganda megy, az AfD igazából libertariánus konzervatív párt, ami fel akarja szabadítani a németeket. Izrael-téma kissé zavart kerülgetése, az ukrajnai háborút le kell állítani, Trump mindent megold. Mars meghódítása, Weidel ámulata ennek hallatán. Hisz-e Elon Musk Istenben. Vége.
.
Előtte voltak olyan hangok, hogy ezt be kéne tiltani, mert mennyire befolyásolja majd a német választást. Hát óriási kár lett volna betiltani (azon felül, hogy elvből se kéne tiltogatni), mert ezt meghallgatva senki nem lesz AfD-rajongó.
Richard Spencer (echte neonáci) azon van kiakadva a Twitteren, hogy milyen komformista libsi ez a Weidel, ebből így nem lesz német megújhodás. A tábor vigasztalja, hogy nem baj, úgyis Björn Höcke az igazi.
@Késes Szent Alia: Lehet valami benne, de ha egyáltalán kimegy a tömeg elé, akkor az egy nagyon enyhe aspergernél nem lehet több. Azért figyeld meg, hogy nem inkább valami téveszmés kórkép lehet, mert az autista nem keresi a szereplést, amikor furán viselkedik, hanem olyankor bele van kényszerítve. Ez meg akarja, de élvezi is.
@Késes Szent Alia: Nem látom rajta a szemkontaktus hiányát sem. Vagy legalább a kerülését. Pedig azt kéne, ha autista.
@annokkk: OFF Greta Thunbergnél látod a szemkontaktus kerülését? Temple Grandinnél? Ők mindketten diagnosztizált autisták, és rengeteget szerepelnek, mert van olyan ügy, ami miatt valószínűleg úgy érzik, hogy megéri.
A tankönyvi leírások szükségszerűen sablonosak, fontos az élő embert is figyelni. 🙂
@Késes Szent Alia: Valójában mindkettőn látom. Nem azért tudják elhagyni szónoklás közben, mert fontosnak találják, hanem azért, mert a saját szövegük mondása közben a saját jól rendberakott világukban vannak. A szemlesütés és szemforgatás akkor jön ki, ha interakciózni kell. És még akkor is elmúlik, ha már sikerült bevonni egy érdekes beszélgetésbe, ami nyilván leginkább csak egyszerre egy emberrel sikerül, és a kedvenc témáikban. Társaságban már nem megy. Csevegés meg szóba se jöhet. Szóval egy váratlan rápillantás, vagy egy kínos kérdés kihozza a szemkontaktus problémát. Ahogy másoknál is, csak autistáknál zavaróbban.
Az autistáknál az okozza a zavarba kerülést, hogy igazat kell mondaniuk. Nem megy a hazudozás, ezért ha a kérdés felületes, a válasz könnyen kínos lehet. Már ha nem hazudhat valaki. Egy hogy érzed magad – kérdésre is ugye, nem túl jó érzés igazat mondani. Mondjuk, hogy csikar a hasam, vagy hogy izzad a lábam. Ezért ilyenkor meg vannak lőve.
De nem hinném, hogy Musknál gondot jelentene az igazmondás, vagy a becsületesség. Azért még nézegetem. Hátha megrebben a pillája.
@annokkk:
„…Az autistáknál az okozza a zavarba kerülést, hogy igazat kell mondaniuk…”
Ez valami bődületes marhaság, hogy ez valami kritérium lenne az autistáknál úgy en bloc. Eleve szinte lehetetlen így egy mondatokban megfogalmazni valamit az autizmus spektrumzavarral élőkről mivel irtózatosan tág fogalom.
@muaddib00: Hát ha mindenkit beleveszünk, aki furán viselkedik, akkor az tényleg nagyon tág.
@Késes Szent Alia: ez nekem egy korrekt maszk összefoglaló, már ami a közpolitikai szereplését illeti.
https://x.com/joni_askola/status/1877348666018578500
a személyisége engem viszonylag kevéssé érdekel, a nézetei is csak annyiban, hogy ezekből s nsgy hatókörű szociopatákból jönnek a legdurvább, legkönyörtelenebb szarok. a „hasznosra is fordítható” megfontolásokkal nagyon óvatosan kell bánni, nem ritka, hogy akik el akarják végeztetni ezekkel a lényegében destruktív energiákkal a piszkos munkát (a keserves huzakodásokat megspórolandó), felnövelnek egy godzillát.
@incze: Azt, hogy hasznosra is fordítható, úgy értettem, hogy maga az illető fordíthatja társadalmilag hasznos dologra azokat a vonásait, amiket rossznak szoktunk tekinteni. Mondjuk egy szociopata lehet kiváló szívsebész, vagy vadászpilóta, vagy akár jogász, ahol fontos az érzelmi távolságtartás. Ha viszont egy ilyen szívsebész vagy jogász politizálni kezd, az már kevésbé jó a társadalomnak.
Musknál érdekes lesz, hogy amikor Trump ráun és kirúgja, utána vissza lehet-e csábítani centrista irányba, vagy végképp megborult és egyre szélsőségesebb lesz.
@Késes Szent Alia: Namost megint nem tudom, hogy szerinted tankönyvi lesz-e válaszom, de erre pontos válaszom van.
Az ilyen szociopata személyiségek – vagy pszichopata, attól függ -, akik nem képesek empátiára, azért még tudnak változni, de csak a saját helyzetük változásával.
Tehát mivel ők csak a saját érzelmeiket, akaratukat, vágyaikat képviselik, az álláspontjuk csak akkor változik, ha az üléspontjuk is.
Ezért szokott a szegények nevében lázadó baloldali forradalmár megváltozni, ahogy hatalomra kerül, és hirtelen csupa királyokkal barátkozni, mert a kezdeteknél maga szegény volt, tehát a hatalom ellen lázadást tudta magáévá tenni, később meg gazdag volt, tehát a gazdagok félelmét érezte csak, ami a hatalom elvesztésétől való félelem.
Fordítva nemigen fordul elő. Hogy mondjuk Musk kiesve a hatalomból a szociális ellátórendszert kezdje követelni, arra nem nagyon tudnék példát mondani.
Mondanám az egyszer volt 300 forintos Orbánt, aki hatalomra kerülése óta csak fizetős egészségügyben tud gondolkodni.
Orbán az egész világot Orbánnak gondolja, de hát vannak itt akik szerint rendkívül empatikus a néppel. Szerintem meg ő csak sajátmagát képviseli,
viszont a hiszékeny és buta nép empatikus vele. El se tudják képzelni, hogy mindig csak magáról beszél.
Valójában egyébként nem nagyon kell meglepődni ha egy vezető pozícióban lévő személyről netán kiderül, hogy némiképp pszichopata:
„…Roughly 4% to as high as 12% of CEOs exhibit psychopathic traits, according to some expert estimates, many times more than the 1% rate found in the general population and more in line with the 15% rate found in prisons…”