Bulgária esete a mesterséges intelligenciával (rövidposzt)
Két évvel ezelőtt a bolgár kormányzat között egy megállapodást Svájc két kiemelt státuszú egyetemével az ETHZ-vel illetve az EPFL-lel egy szófiai kutatóintézet megalapításáról, mely finanszírozását 2030-ig vállalta el a bolgár állam. Az Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology formálisan a szófiai egyetemen belül, de külön intézetként működik.
A világ egyik legmenőbb computer vision kutatója/technológusa Luc van Gool (ERC-je is van) Szófiába költözött, hazahozták Zürichből a bolgár AI erős emberét Vechevet (két ERC-t nyert), leigazolták a Carnegie Mellon egyetem professzorát Bernhard Haeuplert (ERC), Izraelből Amir Abboud algoritmuselmélészt (ERC). Olyan menő niche témákat választottak, amiket Kelet-Európában is lehet csinálni és kapcsolódnak csúcstechnológiához, Ph.D diákok és posztdokok, Kínából és Indiából.
Bulgáriáról beszélünk, arról az országról, amelyik mintha még Magyarországnál is szegényebb lenne. Elhatározás kérdése az egész, valakiknek valahol ez elég fontos volt.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532045-67e41b08ddd02' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532045&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532045-67e41b08ddd02&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532045-67e41b08ddd02' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
Minek ez a rohanás?
https://youtu.be/ET84IPcv_OQ
Nálunk meg van MCC.
Nem az a sztori, hogy kifejezetten Vechev volt a motor az egész mögött már évek óta?
@Grrr: mármint a projekt motorja ő lehetett. igen, valami ilyesmit mondanak.
@vattablz: pontosan.
kinek mit intezett a kormanya (c)
@vattablz:
És ezalatt nálunk a BME alaposan előkészítette a fenntartóváltást.
ha a bolgár kormányzatnak kérdése van az AI-ról, akkor arra választ fog kapni. nem Szófiában fogják kifejleszteni a legújabb language modelt, de a bolgároknak nem is erre van szüksége. technológiailag kapcsolódni ehhez, jó emberek által. pont ezt NEM csinálja meg Orbán.
Többen itt ízetlenül viccelődnek, hogy bezzeg nekünk az MCC jutott, de ez nem igaz, nálunk is van tudománypolitika. Egyrészt dr. Orbán Viktor Mihály sk. adott összesen 90 milliárd forintot Krausz Ferenc pet projektére (ez ugye mai árfolyamon 44 ERC Advanced Grantnek felel meg), másrészt az ex-MTA kutatóhálózat is évek óta transzformálódik, újabb és újabb neveket kap, átvilágítódik, most már az ingatlanok is átkerültek stb. Ha ebből nem lesz áttörés, akkor semmiből!
Amúgy egy saját bolgár LLM-et pont csináltak, bár az feltheteően nem nevezhető forradalmi újításnak
Azért szerintem van magyar AI . Én ugye kíváncsi vagyok, hogy valaki, aki egy fasságot ír, mégis honnan ír be a fészbukra. Az utóbbi időben nem Pilisvörösvárt, vagy Bátonyterenyét találom, hanem Kínát, Vlagyivosztokot, vagy Kárpátalját. De már figyelmeztettek, hogy egy vírus lopja a fészbukfiókokat, hogy fényképestül, aktivitásostul átnevezve használja őket valaki, és továbbterjedjen az ismerősökön. Hát ennyit tud a magyar AI. Megtanult fideszkommentelőket imitálni.
@steinerzsiga: a Krausz-projekt kb. háromszor akkora, mint az INSAID, de van pár súlyos de.
a költségek jelentős része a SOTE-re esik, akik leveszik azt a rengeteg vért és processzálják (nyilván itt belép a lézerek használati költsége). és nemrég megalapították a Neumann János adattudományi intézetet https://semmelweis.hu/hirek/2024/12/02/beszamolo-a-szenatus-november-25-i-uleserol-2/
elvileg az AI-nak centrális szerepe lenne a Krausz projektben, de mintha ez lenne a legkevésbé kidolgozottabb rész. én ebbe nem szólhatok bele (pl. mert nembátor vagyok). és mintha nem lennék ezzel egyedül. az, hogy kérdezni sem mer senki… nem semmi.
@Grrr: magyar LLM is van, de itt a méret a lényeg.
@Grrr: magyar LLM is van, de itt a méret a lényeg. írták, hogy az OTP is fejleszt egy LLM-et egy saját szuperszámítógépen. az a gép kb. ezerszer kisebb, mint amit hónapok alatt grundolt Elon.
@jotunder: A Krausz projekt annyiban (nyilvan IS) tipikusan orbani, hogy mindent egy lapra yolozik, aztan vagy bejon, vagy nem. A vicces ugye az, hogy a haz ettol fuggetlenul mindig jol jar, vagy o lesz az, aki a vilagrengeto attorest szemelyesen (termeszetesen, kizarolagosan) finanszirozta, vagy lesz mire mutogatni, hogy ezekbe miert felesleges a penzt nyomni. A kerdesek hianya valoban nagyon aggaszto.
.
@steinerzsiga:
.
Értsem úgy, hogy Krausz Ferenc fel fogja találni a pet-palackok alapanyagát vagy esetleg magukat a palackokat?
.
Ilyen az, ha a magyar kormány informatikába invesztál. A betonozás része már egész jól megy a dolognak.
Vajon egy jó nagy LLM-hez mennyi dolomit kell?
@jotunder:: „az, hogy kérdezni sem mer senki… nem semmi.”. Mitől nem merne? Sztem nem merszről, inkább felkészültségdeficitről van szó. Újságíróknak, publicistáknak, megmondóknak, parlamenti képviselőknek lenne ez dolga elsősorban. Mitől tartanának?
@jotunder: Hát igen. Akiknek pozíciója, tekintélye, vesztenivalója van, azok nem mernek kérdezni. Pl. az intézetigazgatók, akik nem voltak restek az MTA-ingatlanvagyonért lobbizni, ezzel a Krausz-féle arcátlan nyomulással kapcsolatban kussban vannak. Vagy maga az MTA, akinek szintén kötelessége lenne megszólalni ebben a történetben, már csak a magyar tudományfinanszírozás teljes eltorzítása miatt. Marad az ADF, aki mer kérdezni, de az ADF meg ugye megkapja a pofájába, hogy kevés tagja van, mit ugrál, meg hogy nem elég diplomatikus, ill. hogy a kommünikét író társadalomtudós tud. mts. scopus-indexe alacsonyabb, mint a Gulyásnak benyaló természettudós intézetigazgatóé. Így megy ez.
@fortin2: újságíró? hogyan. abszolúte nem szélhámosságról van szó, jó helyen publikálják az eredményeiket, idén olyan eredményt is publikáltak, ami már használt machine learning módszert és azt állítják, hogy előrehaladásról van szó. az, hogy ez miért éri meg magyarországnak ekkora pénzt (a cikkben az augsburgi kórház adatairól van szó, nem a sote-ről és 12 szerzőből háromnak van magyar ko-affiliációja, krausz nem társszerző), nem tudhatom. a szakmának kellene erről beszélnie nyilvánosan, politikafüggetlenül.
Végre! Már két éve shillelem itt az INSAIT-ot, Vechev nagyon ügyesen összerakta.
@annokkk: minden kellemetlenkedést félretéve, magyar AI egyébként van; nem feltétlen Magyarországon, de Szepesvári pl nagyon korrekt csapatot vitt Kanadában a U of
Albertán és a Deepmindnál, semmivel sem gyengébbet, mint Vechev az ETH-n. Meg lehetett volna ezt csinálni, csak egy kicsit már késő.