Erősebbé teheti-e Donald Trump Amerikát? Talán igen. Poszt az Andreessen-perspektíváról.
A „talán igen” kissé provokatívabb a kelleténél , a kedves Olvasó esetleg nem is fogja elolvasni rögtön kommentálni kezd, ez benne van a pakliban. A poszton nincs liberális filter, én szóltam. Nem, nem támogatom Trumpot, nem is érdekes, hogy én mit támogatok, gondolkoztam valamin és most leírom.
Ross Douthat a New York Times mérsékelt, katolikus-konzervatív kolumnistája (ja, ilyen is van) beszélgetett Marc Andreessen tech-milliárdossal, aki „normie democrat„-ból vált Trump támogatójával. A poszt másik forrása az ún. Andreessen-manifesto, amit tavaly publikált a szerző, ez egy techno-optimista kiáltvány és az Olvasó majd azt fogja gondolni, hogy én maradéktalanul elfogadom azt, amit Andreessen mond. Ehhez eleve arra lenne szükség, hogy én valamiféle mély és relatíve stabil világképpel rendelkezzem, és hát nem. És Ön sem kedves Olvasó, csak úgy tetszik gondolni. Szegény TGM, Isten nyugosztalja, teljesen zavaros kommunista hülyeségeiről nagyon sokan gondolják, hogy azok egy mély és relatíve stabil világképet tükröztek, és nem, az bizony zavaros, kommunista hülyeségek voltak, amelyekben, legalábbis szerintem, mégis voltak olyan jelentős értékek, amelyek nincsenek jelen Andreessen kiáltványában, az élet ilyen kis kegyetlen.
- Andreessen a mai napig szimpatizál a Clinton-Gore kormányzattal, mivel az képes volt összeegyeztetni a relatíve progresszív liberális értékeket az amerikai stílusú hardcore kapitalizmussal. Al Gore elkötelezett híve volt az Internetnek, és sokat tett azért, hogy az Egyesült Államok legyen az Internet és általában a számítógépes technológia centruma. Andreessen alapvetően liberális volt, és szerintem alapvetően liberális is maradt, a liberálisok változtak (nem fogom mindig leírni, hogy „legalábbis Andreessen szerint”, ezt majd LASZ-nak rövidítem).
2. Andreessen mintha Obama újraválasztása után (mindkét alkalommal őt támogatta, Hillary Clintont is támogatta, most támogatja Trumpot), hogy fundamentális változások történtek a demokrata-pártiak gondolkozásmódjában. Erről, kissé megnyomva a cerkát, ezt mondja:
” So I would say both, and the unifying thread here is, I believe it’s the children of the elites. The most privileged people in society, the most successful, send their kids to the most politically radical institutions, which teach them how to be America-hating communists.”
Az amerikai elitegyetemeken ekkor jelenik meg a hiperprogresszivizmus, ekkor kezdődik a Critical Race Theory-nak és annak a valaminek amit Orbán Viktor, Balázs, Ivó és Hubert genderideológiának nevez, a mainstreammé válása, akkor kezd egyre inkább kellemetlenné válni a konzervatívabb vagy liberális, de nem annyira progresszív gondolatok hangoztatása az egyetemeken, és akkor jelennek meg a Silicon Valley-ban azok a frissen diplomázott liberális fiatalok, akik a mintha inkább a kapitalizmus lebontásában mintsem felvirágoztatásában lennének érdekeltek (LASZ).
3. Andreessen cégtársának Ben Horowitznak az apja, David Horowitz kőbaloldai aktivistának indult (DH szülei effektíve kommunisták voltak) és aztán a nyolcvanas évek elején válik egyre konzervatívabbá, ma nyolcvanhat éves és full trumpista. Az öreg Horowitz nagy hatással volt Andreessenre. A liberális filter hajlamos szélsőjobboldali masszának mutatni Trump értelmiségi támogatóit, ezért is próbálom most mellőzni ezt a filtert. Amerikában egyre erősebbé vált az intézményesített progresszivizmus, ami egyre inkább a kapitalizmus ellen fordult. És az intézményesített progresszivizmus egyre kevésbé tolerálta azokat, akik nem fogadták el (LASZ). Egészen más a LASZ módon olvasni arról, hogy Zuckerberg felhagy a fact-checkinggel.
„I wrote a column about this at the time. I said that in any dispensation, businessmen have to ask themselves, “What am I required to do to make money unmolested by the government?” And so Zuckerberg is thinking, “Right now, what I’m required to do is run a sort of strict anti-disinformation fact-checking apparatus and say the right things in front of congressional committees.”
4. Az intézményesített progresszivizmus (IP) nemcsak az egyetemi világot érte el, hanem a sajtót és aztán egyre inkább a kormányzatot. Ez egy új ideológiát jelentett, ami immanensen volt kapitalizmusellenes. Ez az európai „critical theory” egy agresszívebb változata volt, amelyik harcálláspontokat alakított ki (pl, a DEI, Diversity, Equality and Inclusion harcálláspontot, ami egy érdekes LASZ számomra, mert én alapvetően szimpatizálok a D-vel, E-vel és I-vel, és mintha Andreessen sem volt igazán ellenük, amíg nem változtak egy hárombetűs ideológiává)
5. Az IP értékeiben is ütközik a techno-optimista Andreessen konzervatív-liberalizmusával.
„We believe in merit and achievement.
” We believe in bravery, in courage.„
„We believe in pride, confidence, and self respect – when earned.„
„We believe in free thought, free speech, and free inquiry.”
„We believe in the actual Scientific Method and enlightenment values of free discourse and challenging the authority of experts.„
„We believe extrinsic motivations – wealth, fame, revenge – are fine as far as they go. But we believe intrinsic motivations – the satisfaction of building something new, the camaraderie of being on a team, the achievement of becoming a better version of oneself – are more fulfilling and more lasting.”
6. LASZ trumpizmusa:
” Our enemy is stagnation.
Our enemy is anti-merit, anti-ambition, anti-striving, anti-achievement, anti-greatness.
Our enemy is statism, authoritarianism, collectivism, central planning, socialism.
Our enemy is bureaucracy, vetocracy, gerontocracy, blind deference to tradition.
Our enemy is corruption, regulatory capture, monopolies, cartels.”
7. Andreessen a Biden-kormányzat utolsó éveiben azt érezte, hogy az IP techno-pesszimizmusa, elsősorban a crypto és az AI technológiákkal kapcsolatban már elfogadhatatlan. Így számol be arról, mit mondtak neki kormányzati emberek.
Yes, the national agenda on A.I. We will implement it in the Biden administration and in the second term. We are going to make sure that A.I. is going to be a function of two or three large companies. We will directly regulate and control those companies. There will be no start-ups. This whole thing where you guys think you can just start companies and write code and release code on the internet — those days are over. That’s not happening.”
8. Andreessen természetesen nagyon nem illiberális.
„A technologically strong America is a force for good in a dangerous world. Technologically strong liberal democracies safeguard liberty and peace. Technologically weak liberal democracies lose to their autocratic rivals, making everyone worse off.”
9. Andreessen azért támogatja Trumpot, mert őszintén hisz abban, hogy az IP techno-pesszimizmusa árt Amerikának, és őszintén hiszi azt, amit Trump nézeteiről gondol:
“We want America to win.” And what that means is: “We want America to be the pre-eminent country in the world. We want America to be the global economic leader. We want America to be the global technology leader. We want America to be the global military leader. We 100 percent want to beat China. We want to make sure that American technology proliferates globally and not Chinese technology. It’s a shame in the past that so many of you guys were against us, because all we wanted was to help you guys win.”
……………………………………………………………………………
Nem, nem tudom, hogy mit gondoljak erről az egészről. A progresszív narratíva szerint Trump egy fasiszta, aki ráadásul Putyin-párti és egy olyan rasszista, nőellenes, homofób ideológiát képvisel, amely ellen a progresszivizmus évtizedek óta harcol. Trump és követői a faji megkülönböztetés hívei, a nők és a melegek emancipációjának az ellenségei. A trumpista narratíva szerint Amerikát elfoglalta az IP, elvette a szólásszabadságot, lerombolta az amerikai technológiai és katonai fölényt és a cancel-culture diktatúráját teremtette meg.
Én ezekben a narratívákban nem hiszek, és ezek a narratívák nem is érdekelnek. Marc Andreessen gondolatait érdekesnek és relevánsnak tartom és azt gondolom, hogy jó, ha a Vincent olvasói ilyesmit is látnak. Ennyi az egész.
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16532071-680231b95b8ba' data-src='https://widgets.wp.com/likes/?ver=14.1#blog_id=192691293&post_id=16532071&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16532071-680231b95b8ba&n=1' data-name='like-post-frame-192691293-16532071-680231b95b8ba' data-title='Like or Reblog'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@nyulambator: : Izgi mi? :-/ Tán hallott a messze földön híres Beaverfieldmarketplace doktrínáról? 😉
@DarthVader: : Én trump elnököt venném le az asztalról, mert mit keres egy c̶s̶i̶z̶m̶a̶ trump elnök az asztalon?
A ket floridai korzetben 14-14%-kal nyertek a republikanusok a novemberi 33 es 32% utan.
Wisconsinban a demokratak altal tamogatott jelolt nyer, talan 8% lesz a kulonbseg a vegen.
A kékülés várható volt (az alacsonyabban képzett ritkán szavazók nem mennek el ilyesmire, Trump nem volt a ballot-on, a republikánusok hatalomban vannak…), de 18-19 százalékpont azért komoly. Holott a demokraták megítélése is eléggé mélyponton van.
@Grrr: Ugyanakkor 14-16%-kal alulteljesitettek a demokratak is a 6-os korzetben, mar ha hiszunk a „billeg, meg lehet at is fordul” joslasoknak. Onmagaban aggaszto, hogy egy mezei kepviselohazi szek valasztasan nem kepesek 15% hibahatarnal jobban merni a pollsterek. Mindezek mellett 14% elony egy idokozin, Trump nelkul a papiron, tenylegesen a leheto legsotlanabb, legfelejthetobb jelolttel – mondjuk ki, Floridaban esely sincs a valtozasra.
@KennyOMG: Nem tudom, hogy egész Floridára ez így igaz-e. 2020-ban 51.22% – 47.86% lett Trump javára. Az +3.5%. Ha Trump és a GOP népszerűsége ennyit esett két hónap alatt, még van terük tovább menni lefele.
Ha ez a majom tényleg megpróbálja behúznia JD az elnökjelölt (wink-wink) de én leszek az elnök trükköt, hát az szerintem akkora bukta lesz, mint ide Bicske.
”A szankciók vámokat vetnek ki azokra az országokra, amelyek orosz olajat, gázt, uránt és egyéb termékeket vásárolnak.”
https://www.portfolio.hu/global/20250402/ritka-osszefogast-teremtett-oroszorszag-az-amerikai-kongresszusban-johetnek-az-ujabb-szankciok-751871
.
Hiába papíron a kétpárti támogatás, nyilván nem lesz belőle törvény – de azért milyen szép lenne, ha valami csoda folytán mégis lenne, és jól megszankcionálnák Trambácsi legnagyobb európai barátját, amiért orosz gázt és olajat vásárol:)
@KennyOMG: Florida tul nagy es tul sokféle ahhoz, hogy ket korzetbol ki lehessen kovetkeztetni, hogy mi lesz allami szinten. Az allamban 28 korzet van. Azt is tegyuk hozza, hogy DeSantis kormanyzonak nem tetszettek azok a korzetek, amiket a repub tobbsegu torvenyhozas rajzolt meg, es megvetozta oket, aztan egy még torzitobb valtozatot fogadtak el.
A mostani ket korzet kozul az egyes mindenkeppen repub lenne, akarhogy jatszananak a hatarokkal, de a hatos nem.
Ja, es ugy tunik, hogy Musk 25 millio dollarja annyi eredmenyt hozott, hogy a wisconsini repub jelolt csak 10%-kal veszitett, mig ket eve az utolso ilyen valasztason az akkori jelolt 11%-kal :).
Trump 10%-os vámot vetett ki Szent Vincentre és a Grenadine-szigetekre. 🙁
https://x.com/RapidResponse47/status/1907535037794304038
Trump 10%-os vámot vetett ki Szent Vincentre és a Grenadine-szigetekre. 🙁
https://x.com/RapidResponse47/status/1907535037794304038
@Késes Szent Alia: https://xcancel.com/JamesSurowiecki/status/1907559189234196942
.
Just figured out where these fake tariff rates come from. They didn’t actually calculate tariff rates + non-tariff barriers, as they say they did. Instead, for every country, they just took our trade deficit with that country and divided it by the country’s exports to us.
.
So we have a $17.9 billion trade deficit with Indonesia. Its exports to us are $28 billion. $17.9/$28 = 64%, which Trump claims is the tariff rate Indonesia charges us. What extraordinary nonsense this is.
.
Ilyen nincs, bazmeg, ilyen nincs es megis van! (ha ez igy van)
@KennyOMG: Megneztem Madagaszkart es Kazahsztant, 92,7%-94% es 52,5%-54%, szoval beszaras, de tenyleg ez lehetett a „modszertan”.
.
Ez alapjan nekunk 52%-os „vamunk” van az amerikai termekeken, es 26% jarna vissza Trumptol. EU-val jol jartunk lol.
@KennyOMG:
Hát az AI mondta, hogy így kell kiszámolni! 😉
https://xcancel.com/krishnanrohit/status/1907611666554224780#m
(Jó ez az XCancel, nem ismertem, köszi.)
Kina es EU eseteben is stimmel. A 10-es orszagoknal pedig nincs kulkereskedelmi hiany amerikai szemmel nezve
@KennyOMG: Fantasztikus találat! 🙂
@KennyOMG: : Simplicity, unortodox… valahonnan ismerős :-/
Amúgy mogyoróland jogvégzett bolsykölyke épp most ver újabb szöget a jogrendszerbe (ti. magasról lehet tenni egy joghatóságra, ha az nem tud érvényt szerezni döntéseinek). Ajaj… szép új világrend épül, megyünk vissza a dzsungelbe 🙁 . Ezek után számomra nem is az a kérdés, hogy pölö a SCOTUS mennyit hajlandó lenyelni, hanem hogy uncle donald mikor mutatja fel a középső ujját, egy neki nem tetsző ítéletükre.
@Késes Szent Alia: Ilyen triplan nincs es megis van…
@Grrr: tényleg ez történik. van egy formula, amit valahol meghirdettek és van a valóság, ami trade deficit divided by total export. ezek ennyire kretének lennének?
@jotunder: : donald értelmi színvonalához igazodnak :-/.
Amúgy ez is ismerős valahonnan: „A miniszterelnök úr nagy, rendszerszintű vágásokban gondolkodik”
@jotunder: Az egyenletet használják, csak azzal a feltételezéssel, hogy epszilon és phi kiegyenlíti egymást a nevezőben, szóval marad az az extra szimplaság, amit látunk. És ugyebár ez NEM a barrier-ekről szól egyáltalán. Hanem csak egy nagyon szimpla egyenlet arra, hogy milyen vámtarifa-változásra lenne szükség – a valós élet folyamataival teljesen összeegyzethetetlen modellezett világban – ahhoz, hogy nulla deficitet érjenek el adott országgal.
Akinél nincs deficit ma sem, azok 10%-ot kapnak.
Nem szeretnék a részletekbe belemenni, de nyilván egyértelmű, hogy ez azért nem így működik.
Ugyanennek az újságírónak (ő egy valódi, felkészült, igen tanult és tapasztalat újságíró amúgy, a The New Yorker-nél volt) másik találata Donald J. Trump eszéről:
https://x.com/JamesSurowiecki/status/1907440538078396851?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet
https://bsky.app/profile/alexsaysstuff.bsky.social/post/3llucp5zqrc2j
Én úgy tudom, hogy, ha egy gazdag, és majdnem mindenben önellátó ország vámokat vet ki, és ezeket a vámokat nem, vagy csak kisebb mértékben viszonozza a többi ország, akkor ez az akció annak az országnak rövid távon előnyös lesz. Több előnye is lesz: erősödik a belső gazdaság, több munkahely, az állam bevételei növekednek (a vámokból) a kereskedelmi mérlege (import-export) is jobb lesz. Az infláció kicsit emelkedik, de ha belső termelésel pótolják az importot (erős, nagy gazdaságról beszélünk), akkor az se olyan vészes.
Ha a vámjait a többi ország viszonozza, akkor az mindenkinek rossz lesz, rövid távon is.
Hosszú távon viszont egy katasztrófa az egész, hiszen teljesen aláássa a globális kereskedelmi/politikai bizalmat, elszigetei egymástól az országokat.
Ez a játékelméletben (már megint itt tartunk) a „közlegelők tragédiája”, című „játék”. Ha a közlegelőn mindenki betartja a szabályokat (csak a ráeső részen legeltet), de az egyik gazda nem, akkor az annak a gazdának megéri a többiek rovására. Egy idő után a többiek ezt észreveszik, és valamit foganatosítanak ellene. Vagy persze nem, ha mulyák, gyengék, gyávák.
Mindenesetre ez az intézkedés most megint egy igazi, Krumpli-féle intézkedés volt, egy újabb szög a civilizáció koporsójába.
Tudom, senki sem kérte, de leírom:
Az alapegyenlet mögött egy célállapot áll: az elérni kívánt állapot az, hogy a counterfactual, vesszővel jelölt import értéke megegyezzen az export értékével minden országban (arra az amúgy már elmúlt esztendőre, amelyre már rendelkezésre állnak az adatok). Azaz:
m’_t = x_t
A t-ket a folytatásban el lehet hagyni, mert csak egyetlen időponttal fogunk foglalkozni. Az import értéke (m) felbontható Sum{ pm_i*qm_i) } -re, azaz az egyes termékek (i) importárának és importmennyiségének a szorzatösszegére.
Az importált mennyiség függ a fogyasztói vagy az ipari végső felhasználó által fizetendő ártól; sőt, feltételezzük, hogy ebben a modellben csak attól függ.
qm_i = f{ pc_i }
A tarifa növelése ( dT_i = T’_i – T_i, százalékpontban ), ahol a vessző megint csak counterfactual állapotot jelöl, megváltoztatja a fogyasztói árat a piacon, de figyelembe kell venni, hogy nem egy az egyben adódik rá a végső felhasználók áraira, csak egy ’passthrough’ hányadban, ami nyilván nagyon sokmindentől függ, de mi közgazdászok vagyunk, tehát ilyesmi nem zavar mindket a modellépítésben.
pc’_i = pc_i + phi_i*dT_i*pc_i
Ebből látszik, hogy az érzékelt ár relatív százalékos változása a phi és a tarifaváltozás szorzata
dpc_i / pc_i = ( pc’_i – pc_i ) / pc_i = phi_i*dT_i*pc_i / pc_i = phi_i*dT_i
Viszont van a közgzdasági alapfeltevés, hogy a mennyiség százalékos változását pont a százalékos árváltozása fogja meghatárnozni: ez a keresleti rugalmassag (epsilon).
epsilon_i = ( dqm_i / qm_i ) / ( dpc_i / pc_i )
Ezt a fenti eredményt behelyettesítve és átrendezve a következőt kapjuk:
dqm_i / qm_i = epsilon_i*phi_i*dT_i
illetve:
dqm_i = epsilon_i*phi_i*dT_i*qm_i
Nos, ha most valami általam teljesen érthetetlen trumpista-közgazdász okból azt is feltételezzük, hogy az importárak nem változnak egyáltalán, akkor az import értékében a változás csak az import mennyiségének változásától függ:
dm = Sum{ pm_i*qm’_i) } – Sum{ pm_i*qm_i) } = Sum{ pm_i*dqm_i }
És behelyettesítve természetesen
dm = Sum{ pm_i*dqm_i } = Sum{ pm_i*epsilon_i*phi_i*dT_i*qm_i }
Ha valamiféle ’átlagos’ epsilont és phi-t, meg persze a valóban csak egy értéket felvevő tarifaváltozást kiemeljük az összegből, akkor:
dm = epsilon*phi*dT * Sum{ pm_i*qm_i } = epsilon*phi*dT*m
Igen, jól látjátok: ez matematikailag egyáltalán nem működik, de nekem ezen a ponton már nincsenek ilyen aggályaim.
Feltéve – trumpisták számára ez nyilván természetes – hogy az exportárak és exportmennyiségek sem változnak, valamint emlékezve arra, hogy a célállapot az volt, amikor dm megegyezik a korábban tapasztalt kereskedelmi hiánnyal ( x – m ):
dm = „epsilon”*”phi”*dT*m = x – m
Ebből látszik, hogy mennyi is a kívánatos tarifaváltozás:
dT = ( x – m ) / „epsilon”*”phi”*m
És ezt látjátok a világ legnagyobb hatalmának szövetségi kormányától származü hivatalos, közgazdaságtanon alapuló anyagában.
@ipartelep: Soktényezős, az biztos. Az amerikai költségvetés valószínűleg nettó nyer rajta rövidtávon, és csak ez érdekli Trumpot, gondolom.
@Grrr: szarik ő a költségvetésre. A billiomos haverok járnak jól, legalábbis ő erre gyúr.
@Grrr: Ha erdekelné a koltsegvetes, nem bocsatananak el 7000 IRS (adohatosag) dolgozot. Ez az ottani munkaero het szazaleka.
„Trump fired six National Security Council officials after an extraordinary meeting in the Oval Office with the far-right activist Laura Loomer, who laid out a list of people she believed were disloyal to the president.” – https://x.com/JuliaDavisNews/status/1907840380306870353 (nytimes, cnn, jános és a város)
(ez a hölgy az, akinek kapcsán a választási kampányban ment a vita a pletyóhelyeken, hogy döngeti-e a jó donald, vagy csak nyilvánosan fogdossa. szerintem csak fogdosta, azt sem túl nagy meggyőződéssel, inkább csak báván markolta, amit a kezébe nyomtak.)
@incze: Ahogy a nap elorehalad, folyton mas szamokat irnak arrol, hogy az elbocsatasok kozul hany tortent Loomer tanacsara. Volt mar hat, harom, egy.
Hiv.: @incze:
Nem vagyok túl finnyás, de ezt a női hölgyet én nem fogdosnám meg. Van az a szint ugye, ami alá nem megyünk, és ő egyszerűen ronda (nem tehet róla szegény). (Bár, most nézem, mielőtt plaszticizált, egész dögös volt, de mostanra egy szörnyella lett – akkor mégis tehet róla.) És hát az értelem is, csak úgy süt az orcájáról. Első ránézésre azt hinné az ember, hogy jó-jó, tudjuk, hogy ezek idióták, de azért mégis, ill. mégse csinálnak meg már mindent… de aztán mégis megcsinálják. Ebből a szempontból nagy várakozásokkal nézek a kövi 4 év elé, az tényleg szórakoztató lesz, ilyen műsor nem minden évszázadban fordul elő.
Huha, rekordgyorsan, ket hozzaszolas alatt jutottunk el egy no emlitesekor a „dugnam-nemdugnam” tengelyhez. A Vincent jobban teljesit!
ez egyre érdekesebb. a jó donald tényleg főnyeremény a geciklubnak.
„The Army is quietly considering a sweeping reduction of up to 90,000 active-duty troops, a move that underscores mounting fiscal pressures at the Pentagon and a broader shift in military strategy away from Europe and counterterrorism, according to three defense officials familiar with the deliberations.
Internal discussions are exploring trimming the force to between 360,000 and 420,000 troops — down from its current level of roughly 450,000. The potential cuts would mark one of the most dramatic force reductions in years, as military planners aim to reshape the Army from a blunt conventional force into what they hope could be a more agile, specialized instrument better suited for future conflicts. It’s unclear whether any cuts are being mulled for the Army Reserve or National Guard.”
https://www.military.com/daily-news/2025/04/03/army-mulling-dramatic-reduction-of-tens-of-thousands-of-troops.html
ma, ahogy újabban szokott, a fehér ház budijából kikandikálva nyilatkozott, és a kérdésre, hogy mikorra támad föl a a vámok hatására az amerikai ipar, két-három évet csücsörgött ki magából. és próbált olyan pofát vágni hozzá, mint aki átgondolja, és éppen saccol (ez a fél tucatnyi elemből álló ripacs-repertoárjának egyik elég gyönge eleme, semmi személyes anyaga nincsen hozzá).
az egyik műsorban azt mondták, hogy a gazdasági ismeretei egy óvodás szintjén állnak. ehhez csak azt lehet hozzátenni, hogy még mindig abban a legerősebb.
@incze: : Már két-három évnél tart? Ha az sem jön be, még mindig eladhatja valamelyik államot, hogy kifizesse a haverokat 😉 .
@incze: Ha én épp meg akarnám támadni Panamát, Grönlandot és Jement meg esetleg Iránt miközben épp magamra haragítottam a katonai szövetségem összes többi tagját, nekem is rögtön a haderőcsökkentés jutna eszembe.
@KennyOMG: Loomer perelte Bill Mahert, mert ő konkretizálta, hogy ki du…és pont Donaldkára gondolt.
https://telex.hu/kulfold/2025/04/04/fogunk-meg-hibazni-mondta-az-oltasszkeptikus-amerikai-egeszsegugyi-miniszter-es-visszahivott-tizezer-kirugott-szakembert
Ha nem lenne ez az egész trampli-vircsaft veszélyes, én már tényleg csak egy kávét kérnék 🙂
@nyulambator: : Nade valahonnan össze kell szedni a zsetont is. Nehéz élete van szegény donaldnak és stábjának. Csak azt tudnám, mégis hogy a fenébe képzelték?
@ijontichy:
Kuss, mi így szállunk le a bicikliről. 🙂
@ijontichy:
Azért ennek van egy hangulata. Meg hogy ezt az amerikaiak tűrik (és nézek itt elsősorban a republikánus szenátorokra).
@jotunder: Szerintem felreertesz, egyaltalan nem Loomer ribancsaganak a megvitatasa ellen emeltem szot.
@nyulambator: : Hát van. Próbák és hibák módszere. Tiszta evolúció. Csak nehogy az legyen a vége, hogy „a műtét sikerült, a beteg meghalt” 😉
@KennyOMG: : Ez most prüdéria jenki módra, vagy csak nem akarod olvasni a kékharisnya osztag felháborodását? Ha jól tudom, jenkiföldön az elnök egészségi állapota közérdekű adat. Tehát végső soron mindenki örülhet, hogy uncle donald már nem csak a piszoárt képes célozni 🙂
Aztán ki tudja, lehet, hogy csak Clinton-t akarja – ebben is – überelni. A másik, egy míves nulla felrajzolása a ciklus végére – bár ez utóbbit kétlem, hogy össze fog jönni.
Oscar Arias ketszer volt Costa Rica elnoke. Van beke Nobel-dija, es kb 85 amerikai egyetem diszdoktora. Most 84 eves. Rubio kulugyminiszteriuma bevonta a vizumat, es erre nehez mas okot talalni, mint hogy kritizalta Trumpot.
https://www.cnn.com/2025/04/02/americas/arias-costa-rica-nobel-us-visa-revoked-intl-latam/index.html
@kiazmármegint: Megérjük még, hogy ezzel dicsekedni lehet. Akinek Trumpék nem vonták be a vízumát, az annyit is ér.
Egy floridai kisvallalkozas beperelte Trumpot a szankciok miatt. Ebben az az erdekes, hogy a Wall Street Journal szerint eros az ervelesuk. Azt mondjak, hogy Trump ott lat osszefuggest, ahol nincs.
https://www.wsj.com/opinion/trump-tariffs-lawsuit-ieepa-simplified-supreme-court-83cd70f9?mod=hp_opin_pos_4#cxrecs_s
Egy reszlet:Mr. Trump justified his tariffs on China, as well as this week’s tariffs, under the 1977 International Emergency Economic Powers Act (IEEPA). The sanctions law gives the President authority to address an “unusual and extraordinary threat” if he declares a national emergency. Mr. Trump in February deemed fentanyl and other drugs such an emergency.
Simplified isn’t challenging the emergency declaration. Instead, it argues “there is no ‘necessary’ connection between the across-the-board tariff and the opioid problem” and that “IEEPA does not authorize a president to impose tariffs.”
(Honnan van nektek WP meg NYT előfizetésetek? 😀 )
@Grrr: Vannak erre megoldasok, pl txtify.it (WSJ-vel most eppen nem megy) vagy archive.ph:
.
https://archive.ph/p9MgX
https://www.theguardian.com/us-news/2025/apr/04/florida-lawsuit-trump-tariffs
„Elon Musk arról beszélt, hogy semmilyen vámot nem kéne kivetni Európára”
Vajon miért érzem magam macskának? És mikor jut el oda, hogy Európa legyen az USA 5x. tagállama? 😉
https://telex.hu/kulfold/2025/04/05/egyesult-allamok-elon-musk-rand-paul-vamok-europa-republikanus-part-kritika
ez már maga a maga, vagy az még ennél is nagyszabásúbb lesz?
BANGKOK, April 5 (Reuters) – Three U.S. aid workers were laid off while in Myanmar helping the rescue and recovery from the country’s massive earthquake, a former senior staffer said, as the Trump administration’s dismantling of foreign aid affects its disaster response. – https://www.reuters.com/world/us/usaid-team-fired-while-myanmar-earthquake-zone-ex-official-says-2025-04-05/
annyit már biztosan elért tramp, hogy kína a legnagyobb lelki nyugalommal gyakorolja a tajvan körüli tengeri blokádot.
https://x.com/ianellisjones/status/1909018510090469880
nem vagyok egy katonai szakértő, de úgy tűnik, hogy egy nagy szart akarja kína lerohanni tajvant. egyszerűen lezárja körülötte a tengert. az utóbbi időben sok fura tengeri incidens volt hasonló mintázattal: kínai hadihajók minden látható ok nélkül abuzáltak (indonéz, ausztrál, …) kereskedelmi hajókat, halászhajókat, durvultak egyet, oszt odébbálltak.
Hiv.: @incze:
Két dolgot csinál most Kína: tesztel, és egyre szorosabbra húzza a hurkot. Nem egyből, menetből esik neki Tajvannak, mit tót az anyjának, hiszen hogy nézne az ki, az esetleg nagy bonyodalmakat okozna. Hanem lassú tűzön főzi a „közvéleményt”, egyre közelebb lopakodva (fizikailag, és lélekben is), Tajvanhoz, és ahhoz, hogy ha majd mégis partra szállnak, az ne legyen olyan nagy ugrás az eddigiekhez képest. Ez pszichológia… Ennyi idejük azért van, és ezt nem érdemes elsietni. Ha hirtelen megtámadnák Tajvant, akkor abból nagy balhé lenne. Viszont, ha előtte jól megpuhítják, akkor még az is lehet, hogy háború nélkül megkapják. És joggal számíthatnak arra is, hogy egy ilyen bolond/idióta USA-elnök nem is fog semmit tenni.