Ha én ballib lennék…
Eredeti szerző: maroz
…áldoznék a progresszió oltárán egy gyurcsányt. Ki tudja, hátha ezzel ki lehetne végre engesztelni a baloldali isteneket, és talán hamarább véget érnének az ínség évei. Nem vagyok ballib, legalábbis semmivel jobban nem vagyok ballib, mint jobbkonz vagy nemzlib vagy szoclib vagy papucs orrán pamutbojt. Ezt azért mondom, hogy tudatosítsam előre: nekem nincs semmi közös(nek vélt) harcom senki olyannal, aki a ballibség zászlaját lobogtatva indulna az éppen aktuális csatába. Igen, írni merek Gyurcsányékról és éppen leszarom, hogy ez nekik oszt, szoroz, hogy az ügyüket viszi-e hátra, piszkosul nem érdekel a dolog. Az ügyük. Az az egy.
Ha én ballib lennék, erős szívdobogást kapnék a Népszabadság olvasása közben. A DK progresszív pennáját egyszerre ketten is megragadják, elnök és alelnök, mi írunk önnek, és az első sorokat olvasva talán még érthető is ez a nagy nekibuzdulás, hiszen ilyen pályához tényleg indokoltnak tűnik a tandemben tekerés:
Azt, hogy a demokratikus baloldal sem képes szembenézni saját múltjával, a magyarországi baloldal történelmével, annak ellentmondásaival, árnyaival, terheivel, és bűneivel.
Jessz! Végre! Gyurcsány megírja azt a bizonyos kibaszottul jó könyvet a baloldalról, kegyetlenül őszintén, hogyan máshogy! Kicsit elbizonytalanít, hogy az anyósülésen (tényleg, hogy hívják a tandembiciklin a hátsó ülést?) nem Puch László, hanem Niedermüller Péter teker, és jól is jön ez a pillanatnyi megingás, hiszen tovább olvasva a láthatólag nagyívűnek szánt írást mit látok? Hogy Gyurcsányék a Kádár rendszerrel tartják fontosnak a szembenézést!
Ennek talán legszembeötlőbb jele, hogy nincs a baloldalon belül sem nyílt, őszinte és kritikus vita sem az 1956-os forradalomról, sem az azt követő Kádár-rendszerről.
Hát nem. Ennek a szembenézési képtelenségnek van egy kurrensebb, ráadásul a cikk egyik írójának sokkal, de sokkal kézre állóbb „legszembeötlőbb jele”, éspedig az, hogy a baloldal az MSZP balfaszkodásaival és a gyurcsányi szerencsétlenkedéssel sem képes szembenézni. A saját közelmúltjával. Keresni a választ, hogy azokból milyen erkölcsi és politikai tanulságokat kell levonnunk. Ha a Kádár-rendszernek volt hagyománya, üzenete, akkor talán az elmúlt 22 év baloldali rendszereinek, illetve a magát baloldali rendszerformáló erőknek is van hagyománya és vannak üzeneteik. Próbáljuk csak meg egy pillanatra a Kádár-rendszert behelyettesíteni:
Az a politikai mozgalom, amely magát a progresszív, balközép világszemlélet mentén értelmezi, nem vállalhat semmiféle közösséget a Kádár-rendszer hagyományával, üzenetével. Hiszen a Kádár-rendszer korlátok közé szorította a szabadságot, a társadalmi biztonságot a szabadság korlátozásának elfogadásához kötötte, morálisan elfogadhatatlan alkukat kényszerített a társadalomra.
És Gyurcsánnyal, az MSZP-vel vállalhat? Az utóbbi 22 év az teljesen rendben van, arról szó se essék? Erkölcsi és politikai bátorság, írják, valamint túlteng a cikkben a morálra való hivatkozás,
Hiszen mi morális alapokon nyugvó, közös értékeket megjelenítő, nyitott, felelősséget vállaló, a társadalmi csoportok egymás iránti szolidaritására épülő Magyarországot akarunk építeni.
Mert a múlttal kritikusan szembe kell nézni, hazudják elnök és alelnök, egybehangzóan. Holott ha én ballib lennék, akkor talán még kíváncsi is lennék dolgokra. Az őszinte dolgokra.
Gyurcsány például elmesélhetné kegyetlenül őszintén azt, hogy hogyan mentek akkor a dolgok, amikor ő, a morális alapokon nyugvó, közös értékeket megjelenítő, nyitott, felelősséget vállaló izé a nagyonszolidaritásra épülő Magyarországon pár év alatt egy csóringer senkiből milliárdos, jelenleg az ország ötvenedik leggazdagabb emberévé vált. Én tudnék azokról az időkről mesélni, de Gyurcsány sokkal hitelesebb lenne. Kikkel, mikor, milyen trükköket használva, ésatöbbi. Figyelemmel a morálra és az összes többi baloldali értékre. Abban a kontextusban kérem elmagyarázni, mert én, ha ballib lennék, úgy szeretném érteni. Hogy mitől ballib Gyurcsány sikertörténete. Kritikusan, morális alapon szembenézve.
Gyurcsány úgyszintén mesélhetne az MSZP működéséről is. Kritikusan, morálisan, de leginkább őszintén. Hogy milyen volt Puch Lászlóval, Kapolyival, Leisztingerrel és a többi nemoligarchával együttműködni, progresszíven. Kegyetlenül őszintén elénk tárni a pártfinanszírozás általa megismert, megtapasztalt rejtelmeit. Nem azért, mint ha nem lennének fogalmaink, mint ha nem tudnánk, hogy hogy mentek a dolgok, de itt megint az van, hogy ez Gyurcsány szájából lenne az igazán hiteles. Kedélyesen mesélje el, hogy akkoriban hogy ment a szabadrablás, amikor neki arra szinte teljes rálátása volt. Lehet benne lárifári is.
Valamint igen, mesélhetne végre őszintén arról is, hogy ő maga mit kúrt el. Miért nem volt képes egyetlen dolgot sem tisztességgel végiggondolni, megtervezni és végrehajtani. Azt, hogy merazorbán már éppen elégszer hallottuk, ha én ballib lennék engem lassan már érdekelne az is, azon túl mi volt az akadálya a progressziónak. Őszintén, morálisan, önkritikusan.
Ha mindezekről Gyurcsány tényleg őszintén számot adna, nevekkel, összegekkel, dokumentumokkal (mibe, hogy elvermelt jónéhányat, jó lesz az még valamire alapon?) akkor szinte biztosra vehető, hogy jobb esetben pár év börtön várna rá, rosszabban pedig egy rendkívül egészségtelen fejlövés, de hát nincs progresszió áldozatvállalás nélkül, és ha én ballib lennék, meghoznám ezt az áldozatot. Na jó, akkor is, ha nem lennék ballib.
Még szerencse, hogy nem vagyok ballib. Ettől a nemballibségtől tudom, hogy a kérdéseim naivak, tudom, hogy lófasz fog itt folyni, nem őszinte szembenézés, de ugyanez a nemballibség adja meg azt a szabadságot, amelynek a segítségével felidézhetem azt, ami Horn Gábor politikai életútjának egyedüli értelmesen megfogalmazott gondolata volt:
Nem azt mondták Feri, azt mondták, hogy menj a picsába!
És újra, és újra, és megint újra felidézem, ahányszor ilyen írás jön velem szembe, Feri és akármelyik alferi által szignálva, tandemben vagy egyedül tekerve, mindegy is, a fő, hogy hemzsegjen benne a morál, a progresszió, a baloldali érték valamint a szembenézés. Az őszinte szembenézés.
Feri, hallgatni kéne a Gáborra.
@maroz:
“azt látom, hogy annak, hogy nálunk milyen hatalom, milyen struktúrákkal és hogyan működtesse az országot nagyon erős meghatározója az, hogy milyenek az uralkodó attitűdök.”
Írod, akkor viszont én a következő bekezdésedben pici ellentmondást látok:
“az uralkodó attitűdöket nap, mint nap képes vagyok befolyásolni, képes vagyok hatni az általam kívánatosnak gondolt változás irányába. Hogy ez a hatás kevesebb, mint fókasóhaj a sarki éjszakában? Igen, kevesebb. De még mindig nagyságrendekkel több ez, mint amennyivel a hatalomra bírnék befolyással.”
Te magad írtad az előzőekben ugyanis, hogy a hatalmi struktúrák és a működési mód alapvető meghatározója az “uralkodó attitűd”,
és ezt a civil kontrollal lehet befolyásolni, a két választás közötti négy év minden egyes napján.
Ha ez így van, akkor mégiscsak tiéd a leghatalmasabb befolyásoló erő,
még ha kicsit sziszifuszi feladatnak, és látszólag reménytelennek tűnik is.
@ATCG: Csak ennek praktikus látni a lényegét: én tényleg csak azzal a bizonyos fókasóhajnyi mértékkel bírok hatni, és egyáltalán nem biztos az, hogy az általam jónak gondolt irány az tényleg a jó irány. Ezt azért fontos megjegyezni, hogy az embernek még csak eszébe se jusson semmi olyasmi, hogy mondjuk már 2014-re várja a munkája eredményét. Ahogyan HaKohen barátunk mondta: találkozunk szerda este ugyanitt, olyan százötven év múlva, és akkor majd meglátjuk, hogy mire jutottunk. 🙂
@maroz: ennyi ideig tartott az is, mire kiűztük a törököt.
Hö, a keleti szél ni mit hozott:
index.hu/kulfold/2012/06/20/bortonbe_kuldtek_a_volt_roman_kormanyfot/
@maroz: na látod, akár föl is gyorsulhatnak a dolgok,
pedig mintha a mostani román miniszterelnök Ponta is ugyanannak
a pártnak lenne az embere, mint Nastase volt.
Mindeközben Gyurcsány:
http://www.femina.hu/hirhatter/foto_gyurcsany_ferenc_fideszes_tuntetok_kozott
@ATCG: Friendly fire. 🙂
@maroz: Azt tartják Ceausescut is valami ilyesféle tűz tüntette el.
@ATCG:
a ceausescu per+kivégzés rögzítve van:
http://www.youtube.com/watch?v=4ZI1vPNdHRY
ez meg az utolsó beszéde:
http://www.youtube.com/watch?v=wWIbCtz_Xwk
azért itt nem csak az elvtársak hőzöngenek.
@ATCG: Az még rendes, becsületes, tisztességes KGB-munka volt. 🙂
@sajtohuba: Nem az a legény, aki Fidesz-tüntetők közé megy elmagyarázni az Orbán-rendszert, hanem aki a végén még pártadományokat is gyűjt. :))
@ATCG: Nastase, “kis Titulescu”-nek dicsérte Ponta-t pár évvel ezelőtt. Azt is lehet mondani, Ponta a Nastase neveltje. Nastase- t évek óta vadásszák, főleg Basescu, de a szociálliberális unió fiatalabb farkasai számára is komoly vetélytárs, úgyhogy érdekes fejlemény ez….;)))). Ha börtünbe kerül, többet nem politizálhat, a törvények szerint.
Igy csinálták ki az egyik nagyon sikeres liberális polgármestert egy megyeszékhelyen, 12 évig gyakorlatilag nem lehetett választásokon megverni. Rávarrtak egy korrupciós ügyet, kapott pár évet, leülte majdnem az összest, de azóta politikai hulla, labdába nem rúghat.
@maroz: Az bizony…..profi meló volt. Elejétől végig….;))))
@nerángass: fejlemények
nol.hu/kulfold/ongyilkossagot_kiserelt_meg_az_elitelt_roman_exkormanyfo
Akkor ez mégsem a megtisztulás kezdete egy még nálunk is korruptabb országban. Pedig már kezdtem reménykedni.
@ATCG: A schmittprecedens haszna a román politikában, élesedik az osztályharc ;))))
http://www.nature.com/news/romanian-prime-minister-accused-of-plagiarism-1.10845
Csapásokat osztanak és csapásokat mérnek egymásra, a névtelen „whistle-blower” állitólag az elnök embere, viszont a plágiumgyanú komoly…
“A nemzetközi helyzet fokozódik, Pelikán elvtárs.”
Válhatnánk már egyszer az életben olyan kovásszá is,
amely itthon keleszti meg a kenyeret.
Off
Egyes kommentárok szerint pozitiv hozama lehet a Nastase ügynek ( ha már vele is megtörténhet, akkor bárkivel, aki korrumpálódik )
Másrészt, amikor egy nagy ember bukik, az valamelyik ellensége aknamunkájának tudható be….mindig ott van a politikai zsarolás ( nagy házaknál is, DSK ügy)
Napi Gyurcsány:
Három esemény, lehet rájuk fogadni:
1. 2014-ben kétharmadot szerez a “demokratikus” ellenzék.
2. 2014-ig feloszlatják a Jobbikot.
3. Az ügyészség hamarosan vádat emel Gyurcsány ellen.
Fetvoázső, riennöváplű. :))))
De nekem igazán az ilyesmik tetszenek:
“Szerinte ez, mivel a Jobbik működése nemzetközi szerződéseket sért, reális lehetőség, és nagyjából harminc százaléknyi esély van rá.”
Úgy érdekelne a piszkozat. Az a kis kockáspapír, amin ezt kiszámolta. Az osztás-szorzás: a reggeli első vizelete ph-értéke, szorozva a mezőhegyesi ellentüntetők átlagos foghiányával, osztva szerdával és az egész pukkasztva egy nyolcassal. MI HARMINC??? MI MENNYI??? :))))))))
@maroz: és persze a link, ami időnként lemarad:
nol.hu/belfold/gyurcsany_osszel_vademelesre_szamit
így, ötven fölött, fleto fanként, a ráérő tízpercekben én a búgócsigámat szoktam előkapni, jóllehet egyébként belegebedek a tétova kivagyiság boncolgatásába és mondhatom, a búgó csiga szakszerű kezelése szinte felüdülés számba megy, bár bevallom, közben nagyokat röhögök.
@hacsaturján: Előkapod a brúgócsigát??? Ezt a becenevét eddig még nem ismertem. 😉
@maroz: És indulhat “a láthatatlan légió” a semmihez sem értő tisztikarával.
De hol bújkál az igazi százados?
@hacsaturján: Egyszer egy szökőkút pályázatra be akartam küldeni egy három méter átmérőjű vizi búgócsiga tervét. Modellként vettem egy igazit. De ez a igazi se annyira igazi, mint régen, mert műanyagból van.
A régiek ezüstösen-aranyosan csillogó fémből voltak.
Ha néha utazni akarok az időben én is megpörgetem, és a zengő-halkuló búgás visszarepít ötvenvalahány évvel korábbra.
De az a kis régenvolt fémes zengés mintha hiányozna a mostani csigák hangjából-
@maroz: pedig ebben a cikkben is emlegeti GYF a baloldalnak az elkövetett hibáival szembeni “morális szembenézési kötelességét,
de ezt csak a XX. századra gondolja, kihagyja azt a kis nyúlfarknyi tizenkét évet a XXI. századból.