Halandzsázott-e Orbán Balázs a doktoriját megalapozó cikkben? (csaknézekkiafejembőlposzt)
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és egy Árpási Botond nevű politikai tanácsadó közös cikkére épül az a disszertáció, ami miatt most balhéznak a sajtóban. Megnéztem.
A szerzők a negyedik oldalon egy lábjegyzetben kommentálják a nemzeti szuverenitás fogalmát, ez elég fontosnak tűnik a cikk szempontjából. És ezt most idézem.
” Az alkotmányjog-tudomány vizsgálja továbbá azokat a kihívásokat, amelyek a nemzeti szintű képviseleti intézmények jogi mozgásterét korlátozzák. Ide sorolható
az alkotmánybíróságok hatalmi szerepét elemző jurisztokrácia (Hirschl, 2004; Pokol, 2017), a bírói
jogértelmezés felsőbbrendűségét bíráló politikai alkotmányosság (Bellamy, 2022), a nemzeti alkotmányos hagyományokkal ütköző jogállamiság-fogalom (Sulyok, 2022), vagy az uniós hatásköri viták egy
leágazásaként az alkotmányos identitás kérdésköre (Jacobsohn, 2010; Stumpf, 2020). „
A poszt címe erre a szövegrészre vonatkozik.
Az alkotmányjog-tudomány vizsgálja továbbá azokat a kihívásokat, amelyek a nemzeti szintű képviseleti intézmények jogi mozgásterét korlátozzák. Az, hogy egy kihívás hogyan korlátozhatja egy intézmény jogi mozgásterét egy dolog, de tegyük magunkat ezen túl.
- „Ide sorolható
az alkotmánybíróságok hatalmi szerepét elemző jurisztokrácia.” A „jurisztokrácia” valamiféle hatalmi szerepet elemez? Nem, a jurisztokrácia az izraeli Ran Hirschl által bevezetett FOGALOM, és egy intézményt jelöl, azokat a felső bíróságokat, amelyek gyakorlatilag jogalkotóként funkcionálnak, és itt első sorban az izraeli Legfelsőbb Bíróságra gondolt (de azért az amerikaira is). Értem én, hogy Kohán Matyiék majd kiderítik, hogy boldogult édesanyámnak bizalmas viszonya volt egyes malomtulajdonos kulákokkal, de ezt az Olvasó bízza rám, nagyfiú vagyok.
2. Aztán jön az, hogy „a bírói jogértelmezés felsőbbrendűségét bíráló politikai alkotmányosság„.
Richard Bellamy valóban írt a political constitutionalismról, amit vélhetőleg nem olvasott Orbán Balázs, ugyanis ebben a következő mondat szerepel: Such critics also note how supporters of democratic backsliding regimes in Hungary and Poland have appealed to political constitutionalism. (basszus ezek tényleg nem tudnak hibázni)
Mit bírál a political constitutionalism? Mi a kihívás? Mit vizsgál a micsoda? Bellamynál a political constitutionalism a legal constitutionalismmal áll szemben, az egy fogalom, nem bírál semmit. A legal constitutionalism a judical review-t jelenti, azaz azt, magasbíróságok vizsgálják a törvényeket az alkotmány szempontjából és adott esetben meg is semmisíthetik azokat (pl. Magyarországon is, az Egyesült Királyságban és számos más országban a Parlament szerepe erősebb és gyakorlatilag ők alakítják ki az alkotmányosság rendjét.
Idézek Bellemy-tól: However, judicial review is at best ‘weak’ in that supremacy lies with Parliament. Although executives can be bound by courts to abide by existing laws, they are ultimately (and, in this arrangement, most legitimately) checked and balanced politically rather than legally – either indirectly, through elections, or directly, by elected parliaments and the need forthe government to govern and legislate with the support of a plurality of the population and a majority of Members of Parliament.
3. A nemzeti alkotmányos hagyományokkal ütköző jogállamiság-fogalom (Sulyok). Igen, itt az érdekes gondolkodású köztársasági elnökünkről van szó. Mi a kihívás, mit vizsgál a micsoda, mi az alany, állítmány és a tárgy?
Prof: Dr. Azahriah-t tudom csak idézni: Miafasz?
<div class='sharedaddy sd-block sd-like jetpack-likes-widget-wrapper jetpack-likes-widget-unloaded' id='like-post-wrapper-192691293-16531932-675106b25ed29' data-src='https://widgets.wp.com/likes/#blog_id=192691293&post_id=16531932&origin=www.orulunkvincent.hu&obj_id=192691293-16531932-675106b25ed29' data-name='like-post-frame-192691293-16531932-675106b25ed29'><h3 class="sd-title">Like this:</h3><div class='likes-widget-placeholder post-likes-widget-placeholder' style='height: 55px;'><span class='button'><span>Like</span></span> <span class="loading">Loading...</span></div><span class='sd-text-color'></span><a class='sd-link-color'></a></div>
@Bogomil:
Ez komoly? Annál még ha jól tudom, az én h-indexem is magasabb, pedig nem vagyok az a kimondott tudományos ember:)