Két prímszám szorzatának esete a magyar valósággal
Eredeti szerző: jotunder
Az történt, hogy a Magyar Televízióban valaki mondott valamit, ami nem egészen volt úgy. Hanem kicsit máshogy. Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy két prímszámnak legalábbis van szorzata. Mi több, a kettő, a három és az öt valóban prímszám, továbbá még az is igaz, hogy egytől hatig, a számok pontosan fele kettő, három vagy öt. Tehát annak a valószínűsége, hogyha kétszer dobunk kockával mindkét alkalommal prímszámot dobunk, valóban egynegyed. Egy hetvenhárom éves matematikatanár, aki korrepetálásból él, mondott valamit, ami nem egészen úgy van, és ez most egy ügy. Lehet, hogy én emlékszem rosszul, de mintha nem ő lett volna az első.
A számtantudományban van valami kegyetlen. A dolgok úgy vannak. Nem nagyon van tétjük az igazságoknak, de amikor a számtantudományban valami igaz, akkor az az igazság nem ismer sem Istent, sem embert, sem ideológiát, sem magasabb szempontot, és teljesen mindegy, hogy kinek az unokaöccse mondja a hülyeséget, attól még hülyeség marad.
Ez a hetvenhárom éves matematikatanár minden valószínűség szerint ért annyira a számtantudományhoz, mint a Magyar Nemzeti Bank elnöke a közgazdaságtanhoz, és két másodperc alatt belátja, hogy tévedett, szemben a Magyar Nemzeti Bank elnökével, aki mondattanilag sem tudja értelmezi azt, hogy ő egyáltalán valamiben tévedhetett. Bizonytalan tudású figurák tucatjai mondanak egészen figyelemreméltó baromságokat különböző irányultságú televíziós csatornákon, ők nem a két prímszámot tudták rosszul egy pillanatra, hanem nagyjából mindent az egész életükben, és ez sokkal de sokkal többe került nekünk, mint a hetvenhárom éves matematikatanár, aki egy órányi korrepetálásért kevesebbet kér, mint az előbbiek negyedmásodpercnyi észosztásért.
(A prímszámok komoly dolgok. Tizenhét éves voltam, amikor kaptam egy könyvet a születésnapomra, amiben benne volt, hogy 1 és n között nagyjából a n/ log n darab prímszám van. Miért pont log n? Honnan ismerik a prímek a természetes logaritmust, mi ez az egész? És nem mindegy egy kicsit? A mai napig nem tudom a választ. Mi értelme annak, hogy azokat az igazságokat hajszoljuk, amelyeket, von Neumann szavaival, soha nem fogunk igazán megérteni, legfeljebb megszokni? Talán azért mert nincs más választásunk, mert túl szemüvegesek voltunk ötévesen, túl sokat olvastuk a nagymama világalmanachját a nagy fotelben, túlságosan megijedünk, amikor az ún. valódi világ ránk akarja rakni az összes terhét? Egy olyan vallás papjai lettünk, amelynek a tanait rajtunk kívül senki sem érti? Most már mindegy. )
A hetvenhárom éves matematikatanár mondott valamit, ami nem egészen van úgy, és ez egész hátralévő életében kísérteni fogja. Ő lesz az Ember, Aki Szerint Két Prímszám Szorzata Prímszám. Vannak emberek, akik abból élnek, hogy semmi sincs úgy, mint ahogy mondják, akik karriert alapoznak arra, hogy semmihez sem értenek, akiknek nincsenek is prímszámaik, amelyeket összeszorozhatnának, és mégis szégyenkezés nélkül fognak meghalni. Édes Istenem, ugye olvasod a Vincentet?
@velőtanya: a néprajztudós több mint 10 éve nem él már.
@spinat: Nem, ezek nem definíciók voltak, ez egy magyarázat volt arra, hogy miért nem veszik a matematikusok prímnek az 1-et.
A prímszám definíciója: egy pozitív egész szám prím, ha pontosan 2 pozitív egész osztója van. (Az 1 és önmaga).
Mivel az 1-nek csak 1 pozitív osztója van, ezért az 1 nem prím.
Persze kérdezhetnéd, hogy miért nem vesszük az 1-et is prímnek, mi ez a kicseszés pont az 1-gyel. Nos, még egyszer:
Az 1 akár számíthatna is prímnek, végülis nem bontható fel nála kisebb pozitív egész számok szorzatára. Az egyik ok, amiért nem veszik annak, mert akkor nem lenne igaz a mondat, hogy minden pozitív egész szám egyértelműen áll elő pozitív prímszámok szorzataként, hanem mindig vacakolni kéne, hogy hány felesleges egyest tettünk bele a felbontásba. Például 6 = 3*2, de 6 = 3*2*1 vagy 3*2*1*1.
Tehát sokféle prímfelbontása lenne egy számnak. Mivel az egyértelmű prímfelbontást rengeteg helyen használják, ezért nem érdemes az 1-et prímnek venni, csak felesleges köröket hozna be.
@dr. mesterseges szinezek: @balmoral: lehet jelentkezni a tv-nél, hogy jövőre vállaljátok. a szerkesztőknek jó vastag telefonregisztere van. gyűjtik tematikusan a berángatható embereket.
Vajk
@halaloszto: Egyik se reális, de a második közelebb lehet a valósághoz.
Ami a 10 éve halottat illeti, az szépen egybecseng a vámpír-teóriával. A néprajzkutató néprajzkutatás közben egy elvadult, veszett matektanárba fut az egyik távoli skanzenben. Sajnos nincs nála ropi meg meggymárka, ezért halálba harapják, egy szinuszgörbe mentén. Öt évvel később matekvámpírként feltámad és megkezdi ámokfutását.
@velőtanya: az a gmaps hülyesége. ha azt mondod neki hogy Szeged, utca nélkül, akkor Szeged közepére teszi a markert. Az egy pekk, hogy Szentendre közepe az egy temető.
Vajk
@halaloszto: Te ilyen szellemesnek születtél, vagy rendszeresen gyakorlod magad? Még egyszer: a bácsi ún. diplomás matektanár. Egy ilyennek nem hogy meg kell tudni oldani az érettségi példákat azonnal élőben és flottul, hanem még azt is kell tudnia, hogy prímszámok szorzata nem prímszám (például már csak ezért sem lehet az 1 prímszám). Nincs mentség, a bácsi nyilvánosan csinált hülyét magából, ami nem lehetett túl nehéz az ő állapotában. Én segédmunkás vagyok. Jó voltam matekból, de már elmúlt. Azért ezt a feladatot 1 perc alatt oldottam meg, lásd fennebb. Tehát bármikor korrepetállak, ha óhajtod, de én inkább Jótündért javaslom, neki papírja is van róla.
@balmoral: senkinek nem kell tudnia azonnal élőben megoldania flottul.
ezeknek a feladatoknak volt egy központi, leellenőrzött megoldása is.
Azt miért nem tudták megszerezni?Az miért nem volt jó nekik? Hogy a bácsi azt felolvassa?
Ez egy kurva nagy ötletelés volt megint. Nagyjából berángatták a képernyő elé az első arra járó nem sírásó kinézetű embert, megoldatták és felolvastatták vele a megoldásokat. A bácsi csak a kutyáját vitte le sétálni, este meg már híres volt.
@OoOoOo: A hivatalos megoldás embargós. Az, hogy nem egy komoly gimnázium vezető tanárával csináltatták meg, és nem ellenőriztették egy ilyen helyzetben a megoldásokat az komoly felelőtlenség.
@jotunder: Annyiban nem felelőtlenség, hogy a felelősség, mint olyan teljesen elvesztette egykorvolt értelmét. Nincsenek következmények, és nincsenek felelősök. Csak fidesz van. Csak a fidesz. A többiek meg úgy jártak…
@balmoral: én láttam már közelről médiagecit. nem pont olyan, de nézd meg a született gyilkosokat mégegyszer.
@halaloszto: A balmoral által önéletrajz-zanzaként leírtak rám is igazak.
Annyit tennék tán hozzá, hogy kedden pont a lányom tollasedzését ültem végig, pont nálam volt a notebook, pont az index főlapját futottam át, pont megláttam a trapézos feladatot, pont volt nálam ceruza és egy sajtcetli és pont kíváncsi voltam, hogy 25 (majdnem) matekpasszív év elteltével milyen hatékonysággal szúrom ki egy ilyen feladatban a szükséges háromszögeket és azok összefüggéseit.
Nagyon szerénytelennek tartasz, ha azt mondom, hogy pont elsőre ment?
MC
@balmoral: Nagyjából.
Ahol az kap posztot, ki nem szól csak béget és hamisít, ott nem jelenthet problémát – felelősséget felvetőt pedig pláne nem – egy lektorálatlan kóklerkodás. Még megvan az a [em]pozitív[/em] üzenete is, hogy “lám, a szavak jelentése SEHOL sem különösebben fontos, lehet azokat bátran dobálni egymás után bárhol, bármikor”.
@dr. mesterseges szinezek: nem értem hogyan jön ez ide? nekem sem okozott gondot a feladatsor megoldása, sőt, én is voltam megyei harmadik. és én sem vállalnám el hogy szerepeljek a tvben, mert nem ment el az eszem. tulképp ez maga a kontraszelekció, épeszű ember nem vállalja el, és ez be is lett bizonyítva példával 🙂 de most nem ez a téma.
hanem hogy a közmédiának sikerült alulmúlnia mindenféle színvonalat. én pl nem tudok szavalni. ha bénán elszavalnék egy verset a tvben, akkor én lennék a hibás, vagy aki egy szavalni tudó helyett engem tett be adásba? a tvben pont azért válogatnak még a tehetségkutatóra jelentkezők között is, mert nem a szereplő dönti el hogy szerepel-e vagy sem. és itt ezt nagyon elcseszték. pedig ez a munkájuk. csak úgy tűnik nem értenek hozzá.
hanem hogy amit utálunk a kereskedelmi médiában, hogy edobható alapanyagnak használja az embereket, hogy a valóságsók emberi életeket tesznek tönkre a profitért, hát pont ugyanazt teszi a közmédia. 80 milliárdért van egy olyan köztévénk, ahol olyanok dolgoznak akik nem értenek hozzá, és közben elveszik a pénzkeresetet egy nyugdíjas matektanártól, járulékos kárként.
@halaloszto:
Alakul, már alakul. Közelítünk a problémához.
A média embertensége ide-oda: mi alapján esett a választás az úrra? Ezt kéne megfejtened.
Szakmai tudás? Fellépés?
Nem az a lényeg, hogy ô miért vállalta, hanem az, hogy miért épp ôt kérték fel? Honnan jött az ötlet? Ki szuggerálta?
Pistám (nézd el nekem a bizalmaskodást), erre van-e magyarázatod?
@muci: miért kellene megfejtenem?
amúgy amennyi ilyet láttam, egyszerűen tökmindegy honnan, kell szerezni valakit. kiadják gyakornokoknak, felhívnak embereket telefonkönyvből meg google-ból, ismerősök ismerősei, facebook, bármi. utánna minimál csekkolás, (ismert személy, vannak-e kapcsolatai, legyen kicsi az érdekérvényesítő képessége nehogy emberkedjen) és kész is.
Itt egy példa illusztrációnak: velvet.hu/celeb/2010/05/12/pista_bacsi/
Vajk
@halaloszto:
(Ha Vajk, akkor Vajk. Ezen aztán nem fogunk vitázni.)
Isten ments! Nem kell megfejtened. Csak egy cseppet csalódott vagyok, az a bajom. Miért nem engem hívtak??? Megoldani nem tudtam volna, elmagyarázni sem, kiállásom nincs, ismert nem vagyok. Aztán mégsem hívtak, pedig ez alapján nem látok akadályt. Igaz magyar ember vagyok, apró folt talán akad, de az nem számít.
@muci: a google nem hoz téged elég elöl matematika érettségi témában, és kapcsolataid sincsenek. szerintem ne törj le nagyon, nem vagy ezzel egyedül.
elmondanád mi ez a pistázás meg Vajkozás? ennyire durván kimentem a divatból, hogy kötekedés van belőle hogy aláírom amit írok?
Vajk
@halaloszto: Egyik sem (nem vetette össze a hivatalos megoldással, mert akkor feltűnt volna az eltérés vagy szólt volna, hogy rossz a megoldókulcs – ami előfordult irodalomból; és megírta a slide-okat.
Mondjuk felhívták, azt mondták neki, hogy ne rinyáljon, ott lesznek a slide-ok, nem kell felkészülnie, csak megideologizálni a kész slide-okat.
Véletlen, hogy ez a szcenárió nekem ismerős (na nem a matekból)?